Als afschrikking” voor concurrenten STAND HYPOTHEEKRENTE Vasolastine Zwolse dief toont spijt Wmter- PTTers steeds voorraad Vordering door IMP betwist Lening getekend voor gasprojekt in Argentinië Tegenslagen in Rijnvaart nekken rederij Zutphen vaker vervroegd met pensioen beurs deze week Winst ICI dit jaar vrijwel gehalveerd pas in 1990 uit handel w sis 7,95 Deelname Nedlloyd in Australisch cokesproject Exploitatieproblemen groter dan verwacht 13 ECONOMIE 12 ZATERDAG 25 1980 OKTOBER (Van ourant em no- .30 DL en, be- T' 00, ra- MÉM i x onze regionale parle- mentsredactie) DEN HAAG Okto wordt in de ’’motteballen” gelegd. Dat heeft de minister van Eco nomische Zaken, drs. Gijs van Aardenne gisteren besloten. c Okto-fabriek blijft Naam Bank: voorlopig behouden Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. 12,32 11,4 12,32 11,4 12,02 (Van onze redactie economie) 11,51 11,0 11,51 11,0 5/10 jaar 2 11,3 12,43 11,5 12,66 1 (Van onze redactie economie) Wallstreet in verkiezingsban 5/10 jaar 5/10 jaar Centrumbank Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 5 jaar Ned. Middenstandsbank De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 25 oktober 1980 5 jaar variabel 10 jaar 5/10 jaar 1 1,25 10,7 10,7 10,7 10,7 11,0 11,0 11,0 11,3 11,14 11,14 11,14 11,14 11,71 11,74 11,44 12,00 10,7 10,7 10,7 10,7 11,0 11,0 11,0 11,6 11,14 11,14 11,14 11,14 11,71 11,74 11,44 12,33 Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: drachten iring niet rden. Als' gegeven valutamarkten flink kunnen optrekken. Zelfs tegenover de gulden, die door het aardgasbeleid van onze regering in het buitenland hoog te paard zit en aan de top van het Europese monetaire systeem staat, is de dollar de afgelopen weken flink gestegen. Eind september stond de Amerikaanse munt in Amsterdam nog op f 1,96 maar deze week schoot de waarde door de f2,- en liep daarna door tot f2,03. Tegenover de Westduitse mark is de dollar nog veel meer gestegen. Behalve renteoverwegingen schijnt ook de poli tieke situatie hierbij een rol te spelen en met name de optimistischer kijk op het gijzelaarsvraagstuk. De gestadig stijgen de olieprijzen door het produktietekort rond de Perzische Golf hebben hieraan merkwaardigerwijs nog geen afbreuk gedaan, hoewel de dollar in het verleden altijd uiterst gevoelig is geweest voor de prijsstijgingen van de olie. De vaste dollar had op zijn beurt weer een ongunstig effect op de Amsterdamse obligatiemarkt. Want ondanks een nieu- we discontoverlaging van onze centrale bank kwamen de noteringen op deze marktsector niet omhoog. Er trad zelfs een flinke daling op, die bijvoorbeeld de laatste 10,25-procentstaatslening welke op 100,6 procent was geëmitteerd, terug wel drie keer bedenken alvorens ze mil joenen uittrekken om meer karton te gaan maken. Okto werkt op die manier af schrikkend. DEN HAAG. Een groeiend aantal PTT-ers kiest voor de mogelijkheid de dienst vroegtijdig te verlaten via het - uitsluitend binnen het PTT-verband ge houden - experiment flexibel uittreden. Dit experiment houdt in, dat vanaf 1 januari van dit jaar tot 1 januari 1983 het PTT-personeel dat de leeftijd van 60 jaar heeft bereikt, ontslag kan nemen om met jaren zestig te danken. Ook Unilever lag goed, maar hier werkte de vaste stem ming van het Britse pond sterling in positieve zin. Nationale Nederlanden kon een gulden aantrekken op grond van de grote Amerikaanse belangen die dit concern de laatste jaren heeft opge bouwd. Daarentegen moesten juist de financiële waarden, mede door de har dere dollar, een flinke veer laten. ABN liep terug van f310 op f303, NMB van f229 op f218, Friesch-Groningse Hypo theekbank zakte van f 66 op f 63 en West- land-Utrecht zelfs van f229 op f215. In de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg de concernwinst voor belastin gen namelijk 214 miljoen pond sterling (rond 850 miljoen gulden) tegen 415 mil joen pond in het overeenkomstige tijdvak van verleden jaar, zo heeft ICI donderdag bekendgemaakt. De omzet steeg daarbij van 3,89 tot 4.28 miljard pond. Over het derde kwartaal ontstond een verlies voor belastingen van tien miljoen pond, terwijl er in dezelfde periode van verleden jaar een winst van 155 miljoen werd opgevierd. ICI deelde mee dat de uitwerking van de exploitatieproblemen op het concern aan zienlijk groter is dan algemeen schijnt te worden verwacht. In verband hiermee en gezien de gevolgen van de onlangs aange- kondigde rationalisering van de chemi sche vezelsector heeft ICI het nodig ge acht voorlopige, niet door accountants gecontroleerde gegevens over de eerste negen maanden te verstrekken. Normaal gesproken komen de cijfers pas eind no vember. Opmerkingen: Over de ontwikkeling op de hypotheekmarkt valt niet veel positiefs te melden. De goedkoopste banken hanteren voor 5 jaar vaste leningen met gemeente garantie of voor leningen tot 70% van de executiewaarde 10,75% de duurste 11,5%. dit jaar in aanmerking kwamen voor deel name aan het experiment Flexuit, dertig procent gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid de dienst vervroegd te ver laten. Ongeveer 27 procent deed dat via het experiment, terwijl de overige drie pro cent koos voor de VUT-regeling. Die laat ste regeling geldt, zoals bekend, voor alle ambtenaren en biedt de mogelijkheid op 63-jarige leeftijd vervroegd met pensioen te gaan. variabel 3/5 jaar 1,25 1,25 ZWOLLE (ANP) Een Zwolse bloemist heeft gisteren tot zijn grote verrassing in zijn brievenbus een enveloppe met dertig gulden gevonden. Op een begeleidend anoniem briefje stond: „dieven hebben weleens spijt...”. De politie neemt aan dat het geld afkomstig is van iemand die uit de bewuste winkel ooit iets heeft meege nomen en berouw heeft gekregen. De bloemist heeft overigens niets van de dief stal in zijn zaak gemerkt. 11,0 12,02 11,0 10,9 10,75 11,0 11,0 11,0 11,74 11,5 11,71 11,82 11,40 11,67 11,51 11,51 11,25 12,29 11,0 11,25 10,75 11,25 11,25 11,25 11,71 11,99 11,40 11,95 11,77 11,77 (Van onze beursmedewerker) Ook deze week trad er weer een enor me tegenstelling op de Amsterdamse ef fectenbeurs op tussen de koersontwik keling van Koninklijke Petroleum en de rest van de aandelenmarkt. Deze laatste lag voortdurend onder vrij zware druk die vooral de financiële sector van de beurs trof. Wall Street kwam volledig in de verkiezingsban en hield het in de eerste helft van de week op kleine schommelingen, maar kon donderdag de opkomende winstnemingsdruk niet weerstaan. De koersindex liet toen 15 punten vallen. Maar voor aandelen Koninklijke Pe troleum werd in New York grote belang stelling aan de dag gelegd die in Amster dam de koers van ons hoofdfonds met meer dan 10 gulden deed oplopen. Fi nanciële problemen, conjuncturele re cessie en politieke troebelen stonden op de Newyorkse effectenbeurs centraal. Daarbij waren het ditmaal vooral de gijzelaarskwestie en de renteontwikke ling die de meeste aandacht trokken. Het afschuwelijke welles-nietesspel rond de 52 Amerikaanse gijzelaars deed geen afbreuk aan de hoop en verwach ting dat spoedig het uur van de bevrjj- ding zal aanbreken, hoewel officiële kringen in Amerika hun best deden te 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1,5 1,5 I, 5 II, 25 1, 1 Nutsspaarbank West Nederland Postgiro en Rijks Post Spaarbank Rabobank (adviesrente) Westland-Utrecht standaard Levenbypotbeken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Annuïteiteabypotbeken A.B.N. werke lijk Opgave bank 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 2 jaar 1 jaar 1,5 1/3 jaar 5 jaar idlo s en casten te >k anten te. Carfit, pensioen ts gaan, aldus de PTT-perso- neelskrant aangetekend. Gebleken is dat van 4065 PTT-ers tussen de 60 en 65 jaar die in de eerste helft van Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk Uiteraard waren ook diverse aanne- mingsfondsen weer fiks lager, zoals Bal last Nedam van f72 op f65, Océ van der Grinten zakte door de vaste koers voor het Britse pond en bezorgdheid voor het derde kwartaal van f120 op f104 maar kon daarna enkele guldens herstellen toen bleek dat het jaarresultaat naar verwachting niet meer zal teruglopen dan ongeveer 10 procent. ARNHEM Een van de oudste en be kendste Rijnvaartpassagiersbedrijven in ons land, Rederij Ketel uit Zutphen, heeft donderdag zijn faillissement aange vraagd. Het besluit werd genomen nadat de bank de kredietovereenkomst met Ke tel had opgezegd. Insiders zien het faillis sement als een aanwijzing voor de slechte situatie waarin de totale Rijnpassagiers vaart is komen te verkeren. De meeste rederijen hebben ook deze zomer weer minder reizen verkocht dan in vorige jaren. Zij weten de dalende belang stelling aan het slechte weer. Bekend is echter, dat deze varende bedrijfstak ern stig in verval is en wordt geplaagd door beunhazerij en grote onderlinge concur rentie. Schepen die over een paar honderd bedden beschikken, voeren deze zomer soms met een bezetting van nog geen 20 procent. Een verschijnsel dat de beunhazerij in de hand werkt is het, om elkaar af te troeven, in de vaart brengen van nieuwe en grote schepen. De oude worden niet afgevoerd, maar komen in handen van beunhazen, die opnieuw een stukje lager onder de prijs gaan werken. Insiders spre ken over „een labiele bedrijfstak, met over het algemeen tweederangs rederijen en tweederangs personeel, die hun langste tijd hebben gehad”. Zij wijzen ook op het feit dat de Rijnvaartrederijen in Neder land een vakantiemarkt aanboren, waar het geld niet bepaald het dikst is gezaaid. Het zijn inderdaad in feite drijvende bejaardenschepen, zei een vertegenwoor diger van een Arnhemse rederij gister avond. Bij de in Zutphen gevestigde Rede rij Ketel werkten veertig mensen van wie 22 op seizoenbasis. Ketel had voor de groepsreizen en cruises op de Rijn ’s zo mers twee schepen in de vaart. Het bedrijf kwam dit jaar op minder gunstige wijze uit de bus in een onderzoek naar de veilig heid van de Rijnpassagiersschepen. Een groot aantal passagiers annuleerde daar op zijn reis. Volgens de bedrijfsleiding is de voor naamste oorzaak van het faillissement echter de grote terugslag in de georgani seerde vakantiereizen naar het buiten land. De hele reiswereld staat onder zwa re druk. Kleine bedrijven, zoals wij, zijn de eerste slachtoffers, omdat de vooruit zichten erg somber blijven, aldus donder dagavond Rederij Ketel. bracht tot 100,3 procent. Vrijdag werd de inschrijving gesloten op de 10,25-pro- centlening van de Nationale Investe ringsbank waarvoor de emissiekoers op 99,5 procent was gesteld. Maar gevreesd wordt dat deze lening het niet zal halen. De hypotheekbanken hebben als reactie op de discontoverlaging met een half procent wel de afgifteprijs voor de pand brieven verhoogd en de Friesch-Gro ningse zette zelfs de afgifte van de 11- procentpandbrieven stop. Maar aange nomen wordt dat deze instelling spoedig op dit besluit zal moeten terugkomen. Zoals opgemerkt stond ook de aande lenmarkt in Amsterdam onder krachtige druk, met uitzondering van Koninklijke Petroleum. Dit aandeel dat vorige week sloot op f194 bereikte deze week een tijdelijke top van f 208,50 maar bleef daarna rond f 205 schommelen. De krachtige opmars was het gevolg van de vaste stemming in Wall Street voor de oliewaarden en met name voor aandelen Koninklijke Petroleum. De omslag op de wereldoliemarkt wordt als gunstig voor de bedrijfstak uitgelegd die vooral de afgelopen zomer nogal kampte met olie- overschotten, prijsdalingen en lagere winstmarges. Aandelen Koninklijke hebben aan de ze omslag de hoogste stand sedert de icue. Bij wel voor 12 60.- (Van onze redactie economie) LONDEN. Bij het Britse chemische en farmaceutische concern Imperial Chemical Industries (ICI) is de winst bijna gehalveerd. De onderneming heeft te maken gekre gen met een nog nimmer voorgekomen combinatie van ongunstige factoren in Europa. De inzinking van de wereldeco nomie, de daarmee in verband staande vermindering van de verbruiksvraag en de- daar weer uit voortvloeiende verklei ning van de voorraden zijn sedert het tweede kwartaal van dit jaar ernstiger geworden. Hun uitwerking is bovendien versterkt door de gebruikelijke seizoens- factoren. De recessie is nog niet ten einde en hoewel er tekenen zijn die wijzen op het aflopen van het interen op voorraden, zijn er toch nog geen aanwijzingen voor een krachtig herstel van omzetvolume of prijzen, zo merkte ICI op. Zij voorziet dan ook voor het eind van het jaar geen duide lijke verbetering van de situatie. veel optimisme af te zwakken. Dat gaf een verkoopgolf op de beurs met forse koersverliezen. Maar ook het rentepro- bleem zit velen nog hoog. In plaats van de verwachte rentedaling na de luide kritiek van president Carter en zijn fi nanciële minister Miller op de hoge rente in de Verenigde Staten, trokken een aan tal grote banken in het afgelopen week einde ook hun rente op van 13,5 procent naar 14 procent waarop de City Bank van New York ruim een week als eenling had gefungeerd. De banken beweren dat de economi sche gegevens waarop zij hun rentetarie ven baseren, nu eenmaal geen andere beslissing mogelijk maken. Daarbij speelt vooral een rol dat de geldhoeveel- heid in de laatste drie maanden met 14 procent is gestegen. Ook de verbeterde conjunctuurgegevens als een industriële produktiestijging van 1 procent in sep tember en de hogere detailhandelverko- pen in die maand van 1,6 procent, waren duidelijk signalen dat er meer geld no dig is om het overigens verheugende economische herstel te financieren. De hogere rente in de Verenigde Sta ten heeft zich ook duidelijk laten gelden by de koersvorming van de dollar. De Amerikaanse munt is vooral in oktober zeer vast geworden en heeft zich op alle on maak- el. 023- Een Zwitserse open haard-bezitter heeft zijn voorraad hout voor de komende winter al dicht bij de hand. In zijn tuin bouwde hij er zes decoratieve stapels van. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. In Amsterdam is deze week een leningovereenkomst van 1,1 miljard getekend tussen Co- gasco SA en een bankenconsortium onder leiding van de Amro-bank en Lloyds Bank International Ltd. De Cogasco is een consortium met als belangrijkste aandeelhouder (70 procent) NACAP BV een volledige dochter van Bos Kalis. Dit consortium voert het Centro-Oeste pijpleidings- project in Argentinië uit. Volgens de Amro-bank vormt de le ning van 1,1 miljard een belangrijk onderdeel van het het totale financie- ringspakket ad 875 miljoen dollar (on geveer 1,7 miljard). De lening die is verzekerd door de Nederlandsche Cre- dietverzekering Maatschappij kan in termijnen worden opgenomen en dient in het bijzonder voor de financiering van Nederlandse kapitaalgoederen en diensten. Het Centro-Oeste project is een „turnkey-project” dat onder meer de volgende werkzaamheden omvat: leve ring en leggen van een tweeduizend kilometer lange pijpleiding voor het transport van aardgas, levering en bouw van compressor-, aanjaag-, meet- regelen reduceerstations en exploita tie van het project gedurende vijftien jaar. De argentijnse staatsgasmaatschap- pij, Gas del Estado, heeft het project aan een consortium gegund bestaande uit NACAP en twee Argentijnse maat schappijen. De Nederlandse Gasunie zal een belangrijke inbreng leveren op het gebied van ontwerp en exploitatie. De uitvoering is thans in volle gang en verloopt volgens verwachting. Tij dens de constructieperiode tot eind 1983 biedt het project werk aan onge veer tweeduizend arbeidskrachten. Het project betekent voor ons land onder meer orders ter waarde van on geveer 800 miljoen. SYDNEY. Nedlloyd Australia Prop rietary, een volledige dochteronderne ming van het Nederlandse Nedlloyd be drijf, richt samen met de Australische transportonderneming Brambles Indu stries een onderneming op, genaamd Aus- bulk Proriety Ltd. Austbulk voegt zich bij een aantal bedrijven dat de mogelijkhe den gaat bestuderen voor de bouw van een cokesfabriek in de Australische deel staat Queensland. Brambles krijgt iets meer dan de helft van de aandelen in Austbult en Nedlloyd de rest. branders v.-bouw- 4600 146. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Het Instituut voor Multidisciplinaire Psychotherapie (IMP) in Amsterdam zal zich met alle haar ter beschikking staande middelen verzetten tegen een vordering van drie miljoen gul den van de bedrijfsvereniging voor ge zondheid, geestelijke en maatschappelij ke belangen. Volgens de bedrijfsvereniging heeft het Amsterdamse IMP jarenlang verzuimd sociale premies voor free-lance psycho therapeuten te betalen, maar de staf van het instituut heeft sterk het gevoel dat de bedrijfsvereniging met de vordering een nieuw beleid wil uittesten, namelijk het verantwoordelijk stellen van de werkge vers voor de premieafdracht over uitbe taalde uurhonoraria. De IMP-staf stelt dat, al zou de vorde ring correct zjjn, het gezocht is deze met terugwerkende kracht in te dienen, omdat er in het verleden nog nooit iemand een beroep op een uitkering bij de betrokken bedrijfsvereniging heeft gedaan. De bovenstaande overwegingen staan in een stuk dat de IMP-staf heeft ver spreid onder de leden van de vaste Ka mercommissie voor Volksgezondheid, die donderdagmiddag een gesprek hadden met de staatssecretaris over onder meer de IMP problemen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Een bericht van het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne van 7 oktober, waarin werd gesteld dat het omstreden geneesmiddel Vasolastine op grond van EG-richtlijnen uit de handel moest worden genomen bhjkt niet juist te zijn geweest. Dit zegt staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid in een nota naar aanlei ding van haar departement voor 1981. Zij geeft toe dat krachtens de richtlijnen van de EEG pas op 22 mei 1990 geneesmidde len uit de handel moeten worden genomen die niet zijn opgenomen in de lijst van geregistreerde geneesmiddelen. Vasolas tine komt op deze lijst niet voor. neer dan dinsdag d van 18 ivlescen- eunsweg bij PTT De fabriek komt te staan bij de haven van Gladstone. De studie zal naar alle waarschijnlijheid volgend jaar zjjn afge rond. Als er mogelijkheden voor de fa briek blijken te zijn, kan de produktie in 1989 beginnen. De kosten van het project zouden ongeveer 1,2 miljard Australische dollar (rond 2,9 miljard gulden) be dragen). Van Aardenne komt daarmee tegemoet aan de wensen van de Tweede Kamer die in juni uitsprak dat Okto niet ontmanteld, maar behouden moest blijven voor betere tijden. De VVD’ers Rudolf de Korte en Jaap Scherpenhuizen hadden toen een motie van die strekking ingediend. Op 19 juni zegde Van Aardenne een onderzoek toe naar de mogelijkheden in zowel technisch als economisch opzicht, om de ontmanteling te voorkomen en de activa zodanig te onderhouden dat het weer opstarten van de fabriek op een later tijdstip mogelijk blijft. Op basis van dat onderzoek heeft Van Aardenne nu besloten over te gaan tot deze zogenaamde motteballenoperatie. „Deze uitzonderlijke maatregel is ener zijds ingegeven door de sociaal-economi- sche positie van Winschoten en omstreken en anderzijds uit overwegingen van sec- tor-politieke aard”, aldus de minister. Met dat laatste doelt hij op het voorko men van gigantische uitbreidingen van de golfkartonproduktie elders in Europa maar ook elders in Nederland. De concur renten van de vroegere Okto zullen zich

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13