Tera Boelen: 9 nd ZIEKENHUIS! ZAT ZAT ZAT DAGS DAGS DAGS «VOEGSEL [VOEGSEL VOEGSEL □te □te ouders bij kleintjes laten slapen” its tk 25 OKTOBER 1980 IC IJmuider Courant k 1 ti fert JR -a ló Dl ■v Beverwijkse Courant F r Sportvrijwilliger Vriendjes door Hein Dik Kapstok Verademing Engelse aanpak JR Scheidingsangst m, - „Voor een kind is het beter als het ziekenhuisverblijf zo kort mogelijk wordt gehouden. Opname kan trauma’s veroorzaken. Psychische schade die soms in het latere leven nog doorwerkt”. Dr. Tera Boelen-van der Loo uit Amsterdam over kinderen in het ziekenhuis. Fris gezicht, heldere ogen. Formuleert eenvoudig. „Iedereen met een gezond verstand voelt aan hoe een kind het ziekenhuis ervaart.” Ze is 34 jaar, orthopedagoge en een van de deskundigen van de vereniging Kind en Ziekenhuis. Haar pleidooi: „Als het medisch mogelijk is moetje kinderen zo vlug mogelijk naar huis laten terugkeren.” Kind in het ziekenhuis. Een vreemde, onbekende wereld. Witte jassen. Gezichten die je niet kent. Waar zijn vader en moeder? Waarom hebben ze me hierheen gebracht? Geluiden die je niet thuis kunt brengen. Angst. Voor een kind is een ziekenhuisopname een schokkende ervaring. Alles wat vertrouwd is, valt weg. Dat een kind psychisch schade kan oplopen door een ziekenhuisopname, is langzamerhand algemeen bekend. Over die schade en wat er tegen gedaan kan worden een vraaggesprek met Tera Boelen-van der Loo uit Amsterdam. Zij is orthopedagoge en promoveerde op een proefschrift over de ziekenhuissituatie voor kinderen. Tera Boelen is actief in de vereniging Kind en Ziekenhuis die zich inspant om het welzijn van kinderen voor, tijdens en na ziekenhuisopname te bevorderen. De Voyager I, een Ame rikaans ruimtevaartuig, nadert de planeet Satur- nus. Men verwacht van de passage een serie onthullende foto’s. De Voyager I is op het mo ment van het fotografe ren 1.5 miljard kilometer ver weg van de aarde. Wim van Zijll, directeur van de NSF, neemt het nog een keer op voor de vrijwilligers in het spor tieve verenigingsleven. In november neemt hij afscheid van de (officië le) sportbeweging. ■w I’ A- j G i 1 ft. lilllll ii lli /el’ Ua Bij Kind in het ziekenhuis et kleuren- thmzen. 'AO-ers. izen. >-ers nodig). te bung, in gel nodig >98 Wat Tera Boelen bepleit lijkt eenvoudig. Maar gebeurt het ook altijd? Sommige specialisten vinden van niet. Een van hen is de Rotterdamse kinderchirurg prof. dr. J. C. Molenaar. „Kinderen worden vaak onnodig in het ziekenhuis opgenomen voor een operatie,” zei hij een paar weken geleden. „Een aantal operaties is zelfs overbodig. De helft van alle operaties zou poliklinisch kunnen gebeuren.” Prof. Molenaar meent dat veel ziekenhuizen om financiële redenen een patiëntje langer dan een dag opnemen. Reactie van Tera Boelen: „Ik kan de medische kant niet beoordelen. Dat is mijn vak niet. Maar ik vind dat het uitgezocht moet worden. Je moet voor kinderen opname en opnameduur zoveel mogelijk beperken. Operaties bij kinderen zijn het onderwerp van een symposium dat de vereniging Kind en Ziekenhuis volgende week in Rotterdam organiseert. In Nederland hebben jaarlijks 150.000 operaties plaats bij kinderen. Tera Boelen: „Ik zit met een heleboel vragen. Waarom worden in de ene provincie twee keer zoveel kinderen opgenomen voor amandeloperaties als in de andere? Heeft dat te maken met de grotere afstanden? Speelt het functioneren van de ambulancedienst een rol? Waarom wordt een kind voor amandelen knippen in het ene ziekenhuis vier dagen opgenomen, in het andere twee, terwijl het weer ergens anders poliklinisch gebeurt? Ik wil best weten of daar een medische reden voor is. Molenaar zegt dat de financiën een belangrijke Tera Boelen: „Watje heel vaak ziet is de scheidingsangst. Kinderen die de wc-deur niet meer dicht willen doen; die niet meer zonder hun moeder kunnen. Vaak ook angst voor witte jassen. Kinderen die bij de slager beginnen te huilen. Veel voorkomend is dat een kind na ziekenhuisopname op een kinderachtiger niveau gaat functioneren: Bedplassen, duimen, dat soort dingen. Je hoort van ouders ook dat ze minder handelbaar zijn. Nors en afwerend. Weigeren om te praten over wat er is gebeurd. Vaak komt pas na maanden het verhaal boven water over wat het kind heeft meegemaakt; pas dan horen ouders ook over de negatieve ervaringen. Volgens onderzoek kan zo’n moeilijke periode wel een maand of drie duren. Het kind is lastiger, eet minder goed, heeft problemen met slapen. Je hoort ook dat kinderen angstig dromen, nachtmerries hebben, midden in de nacht gillend wakker worden. De grootste risicogroep vormen de kinderen tussen 2 en 5 jaar. Vooral als ze langer dan een week worden opgenomen. Volgens een Engels onderzoek zie je bij deze kinderen meer leerstoornissen en gedragsmoeilijkheden op latere leeftijd. Het lagere-schoolkind begrijpt al veel beter waarom het naar het ziekenhuis moet. Is minder afhankelijk. Maar dat heeft weer andere problemen. Het piekert meer over het ziekzijn. Kom ik ooit weer thuis? Word ik wel weer gezond? Er is onderzoek gedaan waaruit blijkt dat kinderen met het toenemen van de leeftijd het gevoel krijgen dat ze zelf de oorzaak zijn van hun ziekte. Bij heel kleine kinderen zo’n gevoel van: Ik ben stout geweest en m’n ouders hebben me daarom hierheen gebracht. En bij ouderen echt schuldgevoelens in de zin van „ik heb verkeerd geleefd” of „ik heb foute gedachten gehad”. Die strafbeleving schijnt bij een behoorlijk aantal kinderen voor te komen. Daarom is het ook zo belangrijk dat kinderen goed worden voorgelicht. Met goede informatie kun je dat soort schuldgevoelens voorkomen. Gelukkig is het langzamerhand algemeen aanvaard dat je het kind tevoren goed vertelt over een opname. Vroeger werd dat weggedrukt, net zo’n taboe als sterven en dood. Als je er tevoren over Wat voor moeilijkheden hebben kinderen na een opname? reden zijn om op te nemen. Ziekenhuizen moeten gewoon hun aantal bedden volmaken, dat is nu eenmaal het systeem hier in Nederland. Misschien moeten we naar een ander financieringssysteem waarbij de bezetting van bedden minder belangrijk is. Het gaat vooral om kleine ingrepen die ook poliklinisch kunnen gebeuren: amandelen, liesbreuken, testikels laten indalen, besnijdenisoperatie. Als je de poliklinische hulp kunt verbeteren, bespaar je veel aan de opname- kant. Je moet dan wel denken aan een goede nazorg. Zijn er geen complicaties mogelijk? Zijn er geen gevaren als een kind zo kort na de operatie thuiskomt? De kwaliteit van de zorg mag er niet onder lijden. Er zijn al ziekenhuizen die de afstand een rol laten spelen. Wie ver weg woont blijft een nachtje slapen. Kinderen uit de directe omgeving mogen naar huis.” Een argument om kinderen een dagje eerder op te nemen is vaak dat ze dan kunnen wennen aan het ziekenhuis. Tera Boelen is het daarmee niet eens. „Kinderen, vooral jonge kinderen, wennen niet zo gauw in een dag. Ze komen in een vreemde omgeving, krijgen allerlei onbekende mensen bij hun bed. Als een kind goed is voorbereid, weet het dat het in slaap wordt gebracht en daarna pijn krijgt. Dat is toch een bedreiging. Bovendien doet men bijv, amandeloperaties vaak in grote aantallen. Groepjes van zes tot twaalf kinderen die tegelijk worden opgenomen. Er is echt niet genoeg personeel om met al die kinderen een intieme band op te bouwen.” Volgens Tera Boelen zijn er, treurig genoeg, ook kinderen die het een verademing vinden om in het ziekenhuis te liggen. „Er zijn kinderen die thuis zo onder druk staan dat ze het prettig vinden in het ziekenhuis. Soms is de ouder-kind-relatie volledig vastgelopen. Bij anderen heeft mishandeling plaats. Die slechte verstandhouding uit zich vaak in lichamelijke klachten; buikpijn bijvoorbeeld, de bekende psychosomatische klachten waardoor een kind bij een arts terechtkomt. In sommige ziekenhuizen werken psychologische teams die ook kinderen met alleen maar een sociale indicatie opnemen. Het voordeel is dat ze even kunnen uitrusten. Bijkomen van de moeilijkheden thuis. Maar het is de vraag of •dat uitrusten in een ziekenhuis moet gebeuren. Of een ander soort tehuis of inrichting niet geschikter zou zijn. Het systeem van ons is nu eenmaal zo dat klachten vaak in de medische sfeer terecht komen. De hulpverlening door die psychosociale teams is overigens erg goed. Je moet er alleen niet in blijven steken. Voor zulke kinderen zou je ook het klimaat op zaal moeten verbeteren. Zorgen dat ze niet terechtkomen in een al te medische aanpak.” Het verbeteren van de totale sfeer voor kinderen in praat, weet het kind dat het straks ook bij je terecht kan met zijn verhaal.” De vereniging is voorstander van de Engelse aanpak. Daar kunnen ouders van jonge kinderen slapen bij hun kind in het ziekenhuis, het zogenoemde „rooming-in” dat in Nederlandse ziekenhuizen vrijwel nergens wordt toegestaan. Ook pleit ze voor open bezoektijden. Tera Boelen: „Ik vind het een misstand in Nederland dat er nog ziekenhuizen zijn met een uur bezoek per dag op de kinderafdeling. Dat komt nog voor. Bezoektijden moeten helemaal worden afgeschaft. „Bezoek” aan kinderen is niet op zijn plaats. Kinderen en ouders horen bij elkaar. Als er geen bezoektijden zijn kunnen ouders, kind en ziekenhuis in wederzijdse vrijheid bepalen hoe de contactmogelijkheden gaan liggen. Voor oudere kinderen is het niet nodig dat de moeder blijft slapen, maar overdag moet ze kunnen aanlopen wanneer ze maar wil. Gelukkig verruimen veel ziekenhuizen de laatste jaren hun bezoektijden. Het is een maatschappelijk gebeuren dat nu op gang begint te komen. In Nederland speelt ook een rol dat de moeder altijd moet denken aan de achterblijvers thuis. „Dat kind in het ziekenhuis wordt goed verzorgd, jij mag het gezin thuis niet in de steek laten”, is nog vaak de opvatting. In Engeland is het precies andersom. Daar nemen familieleden en de buurt iets van het werk thuis over, want: Een moeder hoort bij haar zieke kind.” Tera Boelen vertelt dat het ziekenhuis ouders vaak adviseerde maar niet te komen de eerste dagen. „Uw kind huilt als u er bent, maar als u weg bent is het rustig,” was dan het argument. „Ogenschijnlijk klopte die redenatie. Ze lieten ouders door een gaatje in de deur zien dat het kind in bed zat te spelen. Maar onderzoek heeft aangetoond dat die kinderen zich alleen in schijn aanpasten. Onder druk van de vreemde omgeving hielden ze zich rustig, maar later kregen ze veel meer moeilijkheden bij het verwerken van de ziekenhuiservaring. Het is juist goed als een kind zich laat gaan op het moment dat een ouder binnenkomt. Dan wordt het mogelijk om verdriet te uiten bij een vertrouwd persoon.” Volgens Tera Boelen zou de ideale situatie zijn als je de opvoeding die je een kind thuis hebt gegeven zoveel mogelijk kunt continueren in het ziekenhuis. „De enige belemmering zou moeten zijn dat het de medische behandeling niet in de weg mag staan. Mensen moeten hun thuis in het ziekenhuis kunnen brengen. In Engeland vind ik ook zo goed dat er een speciale kamer is voor de ouders die bij hun kinderen blijven. „Alleen toegang voor ouders”, staat op de deur: „Geen kinderen”. Daar staan een paar stoelen, een televisie en die moeders kunnen er af en toe een sigaretje roken. Want het is natuurlijk echt niet nodig steeds op de lip van een kind te het ziekenhuis is een van de belangrijkste activiteiten van de vereniging Kind en Ziekenhuis. Tera Boelen: „Je moet je afvragen of die traumatiserende werking onvermijdelijk is. Een narcose en een snee in je buik zijn nu eenmaal niet leuk. Opname is soms niet te voorkomen. Maar dan zie je dat er nog veel kan worden verbeterd aan de omliggende factoren. zitten. Dat wil zelf trouwens ook wel eens rustig met z’n lego spelen.” De Nederlandse ziekenhuissituatie noemt de orthopedagoge te verschillend om er een algemeen oordeel over te geven. „Duidelijk is dat artsen en verpleegsters in hun opleiding meer stof moeten krijgen over de aanpak van de kinderafdeling. Dingen leren zien door de ogen van een kind, is erg belangrijk. Ook open bezoektijden stellen heel andere eisen aan het personeel. De zuster krijgt een andere functie als er steeds moeders op zaal zijn. Ook voor spelleidsters zou het invloed hebben op het werk.” Minister De Ruiter van Justitie wil winkel diefstallen tot 50 in de toekomst niet meer bestraffen. De winkeliers zijn het daar uiter aard niet mee eens. Het plan is de minister door hen sterk ontraden. We laten daarover mr. Guido van Woerkom aan het woord en - natuurlijk - ook een detaillist. Super-kruide- nier Jan van den Broek kent geen genade meer voor winkeldieven. oortvelden, t IJssel- uren-tv, AN.- IAN.- I» KENNEMER COIRANT FN HFT DAGBLAD VOOR I IMl IDF.N DAI.BI .AD VOOR BEVERWIJK HEEMSKERK FN VEISEN Tera Boelen vindt verder dat ook broertjes, zusjes en vriendjes bij het zieke kind op bezoek moeten kunnen. „Nu is er in veel ziekenhuizen een leeftijdsgrens van 14 jaar, vanwege het gevaar voor infectie. Maar in Drachten laten ze al tien jaar kinderen toe, zonder dat er ooit een epidemie of kwalijke infectiehaard is geconstateerd. Daar smijten om vier uur de schoolkinderen hun fiets tegen het ziekenhuis om even een spelletje te doen met hun zieke leeftijdgenootje. Als het daar kan, moet het toch ergens anders ook mogelijk zijn. Ik vind het een veel gezondere aanpak.” Bovendien blijkt uit onderzoek dat dit infectiegevaar niet zo’n risico is. Kritiek heeft ze ook op ziekenhuizen waar kinderen niet in hun eigen kleding mogen rondlopen, maar waar de pyama verplicht is. Ook zou er naar gestreefd moeten worden kinderen zoveel als maar mogelijk is aan een tafel te laten eten in plaats van in bed. Tera Boelen vindt dat kinderen als het enigszins kan verpleegd moeten worden op een gespecialiseerde kinderafdeling. „Nu gebeurt het nog dat specialisten een kind opnemen tussen volwassenen, omdat ze een verpleegster hebben die heel deskundig is in het toedienen van bepaalde oogdruppels. Dat soort redenen. Maar voor een kind is het psychisch veel moeilijker om op een zaal met grote mensen te liggen.” De vereniging Kind en Ziekenhuis heeft zich opgesplitst in zo’n 60 plaatselijke werkgroepen die plaatselijk per ziekenhuis vaak verbeteringen proberen te bereiken. „Ja, heel vaak worden finaciële argumenten aangevoerd om veranderingen tegen te houden”, zegt Tera Boelen: „Maar het is vaak ten onrechte. Ik noem dat altijd het kapstokargument. Een ziekenhuis heeft ooit gezegd: Aan open bezoektijden kunnen we niet beginnen, want we hebben niet genoeg kapstokken voor de kleding van ouders. Onzin natuurlijk. Dat is gewoon weerstand om ergens aan te beginnen. In Engeland is de situatie qua ruimte beslist niet ideaal. Maar ze zetten gewoon een stretcher naast zo’n kinderbed. Dan kan er wel niemand meer langs, maar dat is om een uur of tien, elfals zo’n moeder gaat slapen ook geen ramp”. „Wat we graag willen is dat ouders zich bewuster worden van de ziekenhuissituatie, Als de medische zorg van gelijke kwaliteit is, zouden ze moeten kiezen voor het ziekenhuis met de beste voorzieningen voor het kind. Een probleem is daarbij wel dat sommige ziekenfondsen hun klanten dwingen gebruik te maken van een bepaald ziekenhuis. Maar dat lijkt me tegen de grondwettelijke vrijheid. Mensen hebben vrijheid van artsenkeuze.” Het adres van de vereniging Kind en Ziekenhuis is: Postbus 10600,1001 EP, Amsterdam. Tera Boelen: Bezoektijden moeten helemaal wor den afgeschaft’' Bwww-.v.>->..Sfcxxï <5 TA* -. A'-t-'

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17