Huisartsenlab voorziet in grote behoefte n alleen als de overheid Benoemingen Fokker Hoogovens verkoopt geen staal maar geeft het weg” actief woningen koopt" „Stadsvernieuwing lukt 1H 7 PROVINCIE 1980 OKTOBER ZATERDAG 25 BEDRIJF VIERT 25-JARIG BESTAAN 8 I en (Van onze IJmond-redac- tie) IJMUIDEN. Niet al leen Hoogovens maar de gehele Europese staalin dustrie maakt zware tij den door. Op bescheiden schaal circulerende gege vens van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, ge ven alle reden tot grote bezorgdheid over het lot van veel staalbedrijven. Een bezorgdheid die volle dig gedeeld wordt door FNV-districtsbestuurder Henk Krul, tevens lid van het raadgevend comité van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, de EGKS. Krul ver hult geen moment een groot voorstander te zijn van een verplichte pro- duktievermindering. Als het niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks, zo meent hij. V len). Gesprek over concentratie 27 nutsbedrijven Henk Krul. tegelde ihterom royale >lafond, appara- ler met mte en De provincie Noord-Holland is als eige naar van het PEN (Provinciaal Elektrici teitsbedrijf Noord-Holland) en PWN (Pro vinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Hol land) betrokken bij de reorganisatie. De provincie is lid van VEEN en VEWIN. Een politiek bezwaar, dat vaak tegen landelij- In de afgelopen 25 jaar is het huisart senlab gegroeid van hulpmiddel voor een klein groepje Haarlemse huisartsen tot nu ongeveer 230 artsen, waaronder enige tientallen specialisten. Nu werkt het laboratorium met inmiddels 43 per soneelsleden nog als particuliere onder neming. Opzet is er op vrij korte termijn een stichting van te maken. De ervaring van de directie van het laboratorium is, dat de huisartsen de laatste vijf jaar steeds meer zelf de pa tiënt blijven begeleiden, in plaats van hem of haar direct door te sturen naar de specialist. Dit wordt in het laboratori um afgeleid uit de groeiende vraag naar schildklieronderziek (wat vroeger alleen door de specialist werd gedaan) en bepa ling van het medicijngebruik. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Voor het vaststellen van het ziektebeeld van zijn patiënten is het voor de huisartsen soms nodig bloed-, urine- en faecesonderzoek te laten doen. In deze regio, die zich uitstrekt van Heemskerk in het noorden tot Voorhout bij Leiden, kunnen de huisartsen gebruik maken van een laboratoruim voor klinisch onderzoek, of wel het huisartsenlaboratorium in Haarlem. In de huidige vorm bestaat het nu 25 jaar, iets dat vandaag met een receptie voor de huisartsen wordt gevierd in het hoofdgebouw aan de Nieuw Gracht 39. DEN HAAG (ANP). Hoewel de finan ciële mogelijkheden voor gemeenten on der grote druk staan zal uitstel van een op woningaankoop gericht beleid in stads vernieuwingsgebieden de problemen al leen maar naar de toekomst verschuiven en nog verder vergroten. Het particulier initiatief zal tekortschieten om verkrot ting van eigen en verhuurde woningen te stoppen wanneer die verkrotting op grote schaal voorkomt en de bewoners de lasten niet kunnen dragen. Tot deze conclusie komt het provinciaal stadsvernieuwingsteam Zuid-Holland in het rapport „Heilige huisjes”, dat handelt over de aanpak van het particulier wo- ningbezit in stadsvernieuwingsbuurten. Voor de totstandkoming van dit rapport werd onderzoek verricht in Capelle aan de IJssel, Zwijndrecht, Delft, Gouda, Lei den, Den Haag, Rotterdam, Arnhem, Am sterdam en Utrecht. Aan de hand van ervaringen in deze steden worden de (on) mogelijkheden voor verbetering of ver vanging van woningen in stadsvernieu wingsgebieden beschreven. Zo blijkt onderzoek in buurten met par ticulier woningbezit vaak niet te zijn afge stemd op de problemen aldaar. Vaak steunt het onderzoek in deze stadsver- nieuwingswijken meer op een al vastge legd beleid dan dat dit beleid wordt geba- Voor patiënten die hun huis niet kun nen verlaten worden aan huis bloed-, urine- en faecesmonsters genomen. Tus sen de tweehonderd en driehonderd pa tiënten worden op werkdagen afge werkt. De monsters worden ’s ochtends al naar het huisartsenlab gebracht waar dan het nodige onderzoek wordt ver richt. Cel onderzoek en onderzoek naar wat zich allemaal in bijvoorbeeld het bloed bevindt. De directrice die 25 jaar terug het laboratorium overnam, drs. H. A. Kuy- per-Merkuur: „Soms komen hier men sen langs die ons om een totaalonder- zoek vragen. Dat doen we niet, want met het grootste deel van de resultaten kun- seerd op de uitkomst van het onderzoek. Bovendien heeft het subsidiëren van par ticuliere woningverbetering sinds de be zuinigingen op de regeling daarvoor in 1979 een gevoelige klap gekregen. Dat gaat vooral ten koste van eigenaar/bewo- ners. Veel woningzoekenden zijn gedwon gen voor veel geld een slechte eigen wo ning te kopen maar blijken onvoldoende financiële reserves te hebben om deze woningen ook te onderhouden. Het rap port stelt ook dat het middel van aan schrijven (afdwingen van onderhoud van gemeentewege) in de praktijk door de financiële en politieke barrières niet in staat is de verkrotting te stoppen. Het stadsvernieuwingsteam gaat in „Heilige In sommige gevallen is verdergaand onderzoek nodig. Dan kunnen de mon sters opgestuurd worden naar gespecia liseerde laboratoria, bijvoorbeeld om vast te stellen of een vrouw tijdens zwan gerschap rode hond heeft gehad of niet, en of dit gevolgen heeft voor het kind. De huisartsenlaboratoria richten zich vooral op de standaardverzoeken van de huisartsen. labs zich gebundeld in de SAN. de sa menwerkende artsenlaboratoria in Ne derland. Binnen deze club worden nieu we ontwikkelingen op het vakgebied uit gewisseld en wordt een aantal werk zaamheden gezamenlijk gedaan. AGES 1950,- I [REN 1025,- I GEN atst per :r. 58,- ntr. 15% -f 18% is plaat- spen. en als r, Ijvend en B. Barrier IN Eind- ook 8 1-434643 De problemen in de Europese staalindustrie werden pas goed zichtbaar in het derde kwartaal van dit jaar. Vrijwillig overeen gekomen produktieverminderin- gen kwamen plotseling te verval len toen het Duitse staalbedrijf Köckner Werke er alsnog de brui aan gaf. Deze onderneming vond het onjuist dat bij het bepalen van de produktie-hoeveelheden uitgegaan werd van het topjaar 1974. De patiënten kunnen alleen bij het laboratorium terecht als de huisarts of specialist heeft doorverwezen. Het pak ket onderzoeken wordt toegespitst op wat voor de diagnose nodig is „Als we echt alles zouden gaan controleren wordt het veel moeilijker om de diagno se vast te stellen. We richten ons alleen op bepalingen om de diagnose te bevesti gen of een bepaalde ziekte juist uit te sluiten,” aldus drs G. J. H. Haan, een van de directieleden. In de Haarlemse hoofdvestiging wor den bloedprikken en dergelijke gedaan, maar ook gaan medewerkers voor dit werk de regio in. Zij houden dan vooral spreekuur in de kruisgebouwen en ge zondheidscentra. Soms slechts één och tend in de week, soms ook iedere dag. huisjes” uitvoerig in op de verwerving van particuliere woningen in stadsvernieu wingsgebieden door gemeenten langs minnelijke weg, via onteigening en scha devergoeding en via erfpachtontbinding. Het verwerven van door de eigenaar be woonde woningen blijkt slechts spora disch voor te komen. De vergoeding aan de bewoners blijkt echter per gemeente sterk te verschillen: van 20.000 tot 100.000 gulden. Een aantal gemeenten, aldus het rap port, ziet het verwerven van particulier verhuurde woningen in stadsvernieu wingsgebieden wel als de meest efficiënte aanpak van stadsvernieuwing. Alleen de De VEEN (Vereniging van Exploitanten van elektriciteitsbedrijven in Nederland) en de VEWIN (Vereniging van Exploitan ten van Waterleidingbedrijven in Neder land) hebben geen behoefte aan de voor gestelde reorganisatie. De VEEN ver werpt de vorming van „Protrans”. De VEWIN beschouwt de vorming van „West- water niet als zinvol. AMSTERDAM. Drs. Benninga is be noemd tot een van de vijf regio-directeu- ren bij de Heidemaatschappij. Hij zal de provincies Noord-Holland, Utrecht en de IJsselmeerpolders onder zijn beheer krij gen. Drs. P. Wilson krijgt de verantwoor delijkheid over de provincies Zuid-Hol land en Zeeland. Gedeputeerde Staten zijn het in hun hoedanigheid van lid provincie Noord- Holland van de VEEN en de VEWIN ech ter in grote lijnen eens met de concept adviezen van beide organisaties. Volgens het plan van het adviesbureau zou de winning, transport en zuivering van oppervlaktewater in het westen van het land aan één organisatie moeten wor den toevertrouwd: „Westwater” genoemd. Deze organisatie zou dus het beheer voe ren over de inlaatwerken aan Maas, Rijn en Ijsselmeer, bekkens zoals de Bies- bosch, de hoofdtransportleidingen naar de duinen, het duinwaterbeheer en de zuiveringswerken. „Westwater” zou in de ze filosofie dus het water moeten leveren, dat door de grote provinciale distributie bedrijven naar de afnemers zou moeten worden gebracht. Juist in dat jaar had Klöckner te kampen met grote aanloop- porblemen bij nieuwe installa ties waardoor de produktie ver op het schema achterbleef. Krul heeft wel enig begrip voor de houding van het bedrijf, maar acht de gevolgen hiervan toch onaanvaardbaar. „Er worden nu helemaal geen afspraken meer gemaakt waardoor de prijzen op een schrikbarende wijze gedaald zijn. Neem Hoogovens: daar wordt het staal niet meer ver kocht maar gewoon weggegeven. zichte van het begin van dit jaar en de produktie zal in het vierde kwartaal 20 procent lager zijn dan eind 1979. Krul vindt de houding van de Duitse staalbazen (op die van Es- tel na) onbegrijpelijk. Zij wensen geen gedwongen ingreep uit angst voor een aantasting van de vrije-markteconomie. „We ont komen er niet aan artikel 58 te hanteren. Gebeurt dat niet, dan ontstaat er een moordende con currentie tot op het bot met alle De VEWIN is van mening dat de nood zaak van scheiding van produktie en dis tributie van drinkwater niet is aange toond. Juist uit oogpunt van betrouwbaar heid en kwaliteit is het van belang, dat het hele proces van grondstof tot eindprodukt in één hand wordt gehouden. De VEWIN vindt de argumenten voor de vorming van „Westwater” niet toereikend en op onjuis te stellingen gebaseerd. „Westwater” wordt dan ook niet als zinvol beschouwd. Anderzijds kan men stellen, dat de situ atie bij de instelling van „Westwater” pro cedureel duidelijker zou kunnen worden. Formeel is er thans een zekere tegenstel ling tussen de belangen die worden verde digd in de Raad van Toezich en de com missie milieuhygiëne. Gedeputeerde Uff heeft als gedeputeerde voor de milieuhy giëne en als gedeputeerde voor de provin ciale bedrijven twee verschillende „pet ten” op. Bij de instelling van „Westwater” zou de kwestie van infiltratie politiek wat gemakkelijker liggen. De gedeputeerde - en de Staten - had dan alleen een milieu hygiënische verantwoordelijkheid, het geen het doen van keuzen zou vergemak kelijken. Vandaar dat er snel ingegrepen moet worden en ik pleit ervoor dat te doen door middel van arti kel 58 van het EGKS-verdrag dat een dwingend karakter heeft. Degenen die zich niet aan de produktie- en prijsafspraken houden, kunnen in dat geval ge straft worden”, zo zegt Krul. Voor de elektriciteit bestaat een soort gelijk plan. De centrales en hoogspan ningsnetten zouden moeten worden on dergebracht bij een landelijke maat schappij „Protrans”. Deze maatschappij zou dus moeten zorgen voor de opwek king en het hoofdtransport van de elektri citeit, die door de provinciale distributie bedrijven naar de klanten wordt ge bracht. De vorming van „Protrans” zou volgens de VEEN een grote discontinuïteit voor de elektriciteitsvoorziening betekenen. Men voorziet ook grote personeelsproblemen. Bij het plan zouden 9500 mensen zijn betrokken, waarvan 48 procent ambte naar en 52 procent vallend onder een CAO. Onrust onder het personeel in een bedrijfstak met een vitale betekenis in de samenleving wordt onaanvaardbaar ge noemd. De VEEN vindt dat beter de sa menwerking in de SEP (Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven) kan worden geïntensiveerd. De doelstellingen van de groot scheepse saneringsactie die EEG-commissaris Davignon voor ogen staat, zouden al voor De huidige discussie over de infiltratie van Rijnwater in de duinen zou wellicht moeilijker zijn geweest wanneer men al te maken had gehad met een instelling als „Westwater”. Nu hebben de Noordhol- landse Staten politieke invloed op beslis singen over infiltratie. De kwestie kan zowel in de Raad van Toezicht als in de Statencommissie voor de milieuhygiëne als in de Statencommissie Natuur- en Landschapsbescherming aan de orde worden gesteld. 30 juni 1981 bereikt moeten zijn. Gebeurt dat niet, dan kan de herstructurering zelfs te laat ko men. Dat een snelle ingreep noodzaak is, blijkt uit tal van alarmerende gegevens die in EGKS-kringen de ronde doen: de bezettingsgraad van de staal industrie was nog nooit zo laag als nu; 58 procent: de staalvoor- raden zijn in het eerste halfjaar van 1980 gegroeid tot 13 miljoen ton, de prijzen daalden in sep tember met 13 procent ten op- stad Rotterdam brengt dit tot nu toe in grote schaal in praktijk. Het provinciaal stadsvernieuwingsteam Zuid-Holland vindt een wettelijk verbod noodzakelijk op de verkoop van huurwo ningen aan particulieren. Dit zou voorko men dat gemeenten moeten „meebieden” op een markt vol speculanten en noodko pers. Ook de financieringsregelingen voor de verwerving van (huurwoningen in par ticulier bezit staan onder grote druk van de bezuinigingen, terwijl de onteigenings- mogelijkheden onvoldoende zijn afge stemd op de problemen in de stadsver nieuwing. De procedures zijn erg lang en in veel situaties is er zelfs geen basis om te onteigenen. Het stadsvernieuwingsteam conclu deert dat de voortgang van de stadsver nieuwing op deze wijze afhankelijk wordt van minnelijke verwerving, zeer lange on- derhandelingen over de prijs en te lage vergoedingen van de verwervingskosten door het rijk. Volgens het rapport zal er een keuze moeten worden gemaakt: of een adequate wetgeving gericht op eenvoudi ge onteigening in stadsvernieuwingsge bieden en prijsbeheersing van de goedko pe woningvoorraad of coulante financie ringsregelingen waardoor de gemeenten niet voor de kosten opdraaien van het onvoldoende instrumentarium. ille ma- t Door tertuin- gen en >ok gra ten en t gratis wordt koopt, model- en bel- goed. In het kader van de nieuwe organisatie structuur die voor Fokker B.V. is ontwik keld, wordt het directoraat marketing en verkoop geherstructureerd. Onder de heer D. Krook, lid van de raad van be stuur verantwoordelijk voor marketing en verkoop, zijn de navolgende functiona rissen benoemd: De heer S. Hellman, tot plaatsvervangd directeur marketing en verkoop. Hij is speciaal belast met de verantwoordelijk heid voor de sectoren die zich bezighou den met de verkoopondersteuning, de productondersteuning en de organisatie en administratie binnen marketing. Tot hoofd van de sector product sup port F27 en F28 ir. F. M. van der Jagt. Als hoofd van de sector marketing services drs. G. Pronk, terwijl de heren W. H. Arpots en D. Koen, gezamenlijk zijn be last met de sector contracten. Drs. B. F. H. Wilschut is benoemd tot hoofd van de sector verkoopfinanciering. In verband met de introductie van pro- grammabesturing bij Fokker zijn de he ren ir. J. G. Melchior en H. Baay respectie velijk verkoopleider F27 en verkoopleider F28, tevens benoemd tot functionele pro grammaleider F27 respectievelijk F28. K.L.M. De heer R. Sparrenberg (61), hoofd van de vestiging Nederland van de KLM zal op 1 april 1981 zijn functie neer leggen en de actieve dienst van de KLM verlaten. Tot zijn opvolger is benoemd de heer P. B. M. Huyskes, hoofd van de vestiging Duitsland, die weer wordt opge volgd door de heer A. C. L. Prins, hoofd van de vestiging Frankrijk. De democratische controle op „Westwa- ter” zal waarschijnlijk ook het best op landelijk niveau kunnen worden uitgeoe fend. Anders zou men met interprovincia le politieke controle-organen moeten gaan werken. De praktijk op andere gebieden heeft uitgewezen, dat detgelijke construc ties ook niet zo ideaal zijn. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De raad van toezicht op de provinciale bedrijven bespreekt maandag onder meer het idee om de nutsbedrijven in één organisatie onder te brengen. De regering vond dat een dergelijke reorganisatie nodig was en huurde een organisatie-adviesbureau om de mogelijkheden daartoe te onder zoeken. Dit bureau, adviesbureau Krekel, Van der Woerd en Wouterse, kwam met het voorstel om grote provinciale distributiebedrijven te stichten voor gas, water en elektriciteit. De technische kant van de nutsbedrijven - de waterwinning en de elektriciteitsopwekking bijvoorbeeld - zou dan in afzon derlijke interprovinciale bedrijven moeten worden ondergebracht. De reac ties op deze plannen vanuit de kring van de gezamenlijke water- en elektrici teitsproducenten zijn intussen ongunstig. Het is de vraag of de instelling van „Protrans” uit democratisch oogpunt een verslechtering of een verbetering is. Men zou kunnen stellen dat de illusie van de mocratische controle op de technologie er duidelijker door wordt. De democratische controle komt bij de stichting van „Pro trans” op Haags niveau. Of de Tweede Kamer een vinger in de electro-technolo- gische pap zou kunnen krijgen valt nog te bezien. Priegelwerk met bloedmonsters. Rechts op de achtergrond een apparaat dat, bestuurd dooe een computer, allerlei metingen kan verrichten nen ook wij niet uit de voeten. Alleen als je een bepaalde diagnose voor ogen hebt kun je ermee werken. Soms echter zijn er in het oog springende afwijkingen, zoals de ziekte van Pfeiffer, suiker, leu kemie, of malaria die wij uit de onder zoekresultaten kunnen aflezen. Voor het overige is het ter beoordeling van de huisarts, die doorgaans de dag na het onderzoek de resultaten per post be zorgd krijgt. Als we echter opvallende afwijkingen aantreffen bellen we de hui sarts op d^ dag van het onderzoek nog op.” Het huisartsenlaboratorium in deze regio is niet het enige in Nederland. Een jaar of vijf terug hebben de huisartsen- pijnlijke gevolgen vandien. Dat zou uit sociaal oogpunt onaan vaardbaar zijn”, aldus de FNV- bestuurder. In het raadgevend comité dat alleen adviseert en geen beslis singsbevoegdheid heeft stemden de Duitsers tegen artikel 58 om dat zij menen in staat te zijn de concurrentie met minder sterke en minder moderne bedrijven wel aan te kunnen. Fransen en Engelsen hebben op hun beurt echter te kennen gegeven desnoods protectionistische maatregelen te zullen nemen als de Duitsers voet bij stuk houden. In dat geval zou de toch al zwaar op de proef gestelde Europese eenheid danig in de knel komen. De Europese Commissie wil een waterdicht systeem hanteren dat overschrijdingen van de toe gewezen hoeveelheden snel ont dekt en vervolgens bestraft. De overtreder kan gestraft worden met een boete van maximaal 1 procent van de jaaromzet van zijn bedrijf. De regeling zal van af 1 januari 1981 ook gelden voor Griekenland omdat dit land dan toetreedt tot de EEG. De opzet van het quoteringsplan is dat de ondernemingen over de periode juli 1977-juli 1980 de produktief- ste maanden mogen kiezen die zullen dienen als uitgangspunt bij het vaststellen van de hoe veelheden. Zo staat het Hoog ovens vrij om uit de 36 maanden waaruit gekozen wordt de 3 ja- nuari-maanden te nemen en daarvan de beste (waarin het meest geproduceerd werd) aan te melden. Vervolgens kan het zelfde gebeuren met de 3-februa- ri-maanden, de 3-maart-maan- den enz. Om bedrijven niet al te zeer te binden aan de quota staat het hen vrij hiervan in bepaalde ge vallen met maximaal 3 procent van af te wijken. Krul verwacht dat de vermindering voor Hoog ovens vooralsnog weinig gevol gen zal hebben. „Deze kortingen velschillen mijns insziens weinig van de marktverwachtingen die men in IJmuiden heeft. Die zijn zondermeer somber dus zo veel zal er niet veranderen. Er wordt wel pijn geleden, maar niet zo zeer door die EGKS-regeling als wel door de algehele crisis waar Hoogovens middenin zit”, zo meent Krul. ke samenwerkingsverbanden op dit ge bied naar voren wordt gebracht is dat van de ontoereikende democratische controle. Provinciale Staten van Noord-Holland kunnen bijvoorbeeld maar weinig invloed uitoefenen op de gang van zaken bij de SEP, vooral als deze op internationaal niveau bindende contacten aangaat. Wan neer de Noordhollandse Staten een poli tieke uitspraak doen tegen de toepassing van kernenergie voor de elektriciteitsop wekking door de SEP, dan blijkt men verstrikt in allerlei contracttechnische kwesties. x-<:;

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7