Iraanse stad onder raketvuur Geen versoepeling van voorschriften geboortenregeling Protest tienduizenden tegen kerntechnologie OU Van Agt in China Paus in slottoespraak synode Poolse bond: conflict met Manifestaties in grensgebied Zeker 65 doden Donderdag nieuw overleg na aardbeving in Mexico Vice-premier Sovjet-Unie afgetreden Oud-premier Portugal overleden Massabetoging in Engeland tegen kernwapens Grieks parlement keurt terugkeer in NAVO goed partij dreigt Delegatieleider Afghanistan haalt uit naar Russen X t tl nen iteit I end ndig lat uit- heeft nd aan entaire Times lat Els ilegant vrou- •ntvan- 'Jye, in n van g ge wei ik wel •vin is an de schrijft n The e bon- :ht”. MAANDAG 2 7 OKTOBER 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND 3 Ms «0MII (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. Irak heeft de Europese Gemeen schap gevraagd te bemiddelen in de oorlog met Iran, zo heb ben diplomaten van de ge meenschap gisteren in Luxemburg gezegd. F i A o 4 Irak vraagt EG om bemiddeling Opnieuw uitstel EG-staalbesluit De Nederlandse minister van Economi- valitel- ige (ik (Van cmze redactie buitenland) MOL/LINGEN. Tienduizenden mensen, onder wie veel Nederlan ders, hebben zaterdag deelgenomen aan twee grote demonstraties tegen kernenergie in het Belgische Mol en het Westduitse Lingen. jeteke- erswe- het ’t aarvan •en als t afge- loop van de besprekingen in Echternach die twee dagen duurden en waaraan voor het eerst ook de Griekse minister van Buitenlandse Zaken deelnam (Grieken land word 1 januari lid van de EG) dat de EG niet geneigd is een aparte en nieuwe bemiddelingpsoging te ondernemen in het Iraaks-Iraanse conflict. „Er is al een aan tal initieven en de Gemeenschap heeft niet gewacht tot deze brief kwam om onze wens te uiten dat het conflict onmiddellijk wordt beëindigd en dat de betrokken par tijen vredesonderhandelingen beginnen”, aldus Thorn. De Luxemburgse minister zegde wel toe dat de Gemeenschap „zal onderzoeken op welke wijze zij kan bij dragen aan herstel van de vrede zonder inmenging in het conflict”. Volgens Thorn bevat de Iraakse brief een „impliciete waarschuwing” aan de EG-landen geen wapens te leveren aan Iran. Een opheffing van het handelsem- bargo tegen Iran betekent niet noodzake lijk dat de wapenleveranties aan dat land worden hervat, zo zei Thom. „Dat moet iedere regering afzonderlijk beslissen”, zo voegde de Luxemburger eraan toe. Zeker 100 mensen zijn om het leven gekomen en 175 gewond geraakt bij een beschieting van woonwijken in de Iraanse =tad Dezfoel met raketten van Russische In Mol werd door ongeveer 10.000 mensen uit Nederland en België gede monstreerd onder het motto „Radioacti viteit kent geen grenzen”. Aan het slot van deze demonstratie kwam het tot een kort treffen tussen betogers en de rijks wacht, toen een klein aantal demon stranten een door de rijkswacht ge plaatst dranghek passeerden om dichter bij de centrale van Mol te komen. De manifestatie had verder een vreedzaam verloop. Het protest richtte zich vooral tegen de kweekreactor, een volgende generatie kernreactoren. Zonder dat het Belgische parlement daarin is gekend, zullen in dat land in 1985 vijf kerncentrales ongeveer makelij, zo heeft de Iraanse radio gisteren gemeld. De Iraakse troepen beschoten de stad gistermorgen met raketten van het type frog-7. In Lingen en Nordhorn, pal over de Nederlandse grens, zijn tal van nucleai re projecten, zowel civiel als militair, geconcentreerd. sche Zaken, Van Aardenne, zei zaterdag in Luxemburg het nog best mogelijk te achten dat vv est-Duitsland, als er op 30 oktober geen oplossing gevonden wordt voor het speciaal staal, alsnog zijn veto uitspreekt tegen het door de EG-Commis- sie voorgestelde inroepen van artikel 58 van het Europese Kolen- en Staalverdrag, dat wil zeggen het uitroepen van de „crise manifeste”. Volgens Van Aardenne heeft zijn Westduitse collega Lambsdorff in de raad gezegd „dat er voor zaken van min der belang al eens unanimiteit in de raad gevraagd is”. Het belang van het Nederlandse staal bedrijf Hoogovens bij speciaal staal, is, volgens Van Aardenne „niet zo groot”. Lambsdorff zei nog, dat hij „niet van plan was zijn laatste adem op 30 oktober op de barricaden uit te blazen” en dat zou er dan weer op kunnen wijzen dat West- Duitsland van plan is op die dertigste oktober door de knieën te gaan. In de Chinese hoofdstad zal premier Van Agt twee Nederlands-Chinese ak koorden ondertekenen, één over culture le en één over technologische en econo mische samenwerking. LONDEN (Reuter). In Londen heb ben ongeveer 50.000 personen gisteren meegedaan aan een demonstratie tegen de Britse kernbewapening. De organisato ren spraken van de grootste betoging in bijna 20 jaar. In Hyde Park hield de linkse Labour- politicus Tony Benn de menigte voor dat Engeland een geloofwaardig defensiebe leid nodig heeft, maar dat er geen kernwa pens in thuishoren. land een toenemend aantal huwelijken tussen katholieken en protestanten. Wille brands wil opnieuw bekijken of de niet- katholieke partner tot de eucharistie kan worden toegelaten. MOSKOU (UPI). Na het aftreden van premier Kosigin vorige week donder dag is zaterdag bekend geworden dat er een nieuwe wijziging heeft plaatsgevon den in de regering van de Sovjet-Unie. Het officiële Russische persbureau Tass meld de dat de oudste vice-premier in de Russi sche regering, Michail Lessetschko, zal worden vervangen door de minister van Communicatie, Nicolai Talizin. Volgens TASS had Lessetschko zelf te kennen gegeven dat hij zich wilde terug trekken uit het openbare leven. De 71- jarige politicus is vanaf het begin van de jaren zestig vice-premier geweest. De 51-jarige Nicolai Talizin zal als mi nister van Communicatie worden opge volgd door Wassili Schamchin. LISSABON/RIO DE JANEIRO (Reu ter). Marcelo Caetano, oud-premier van Portugal en opvolger van Salazar, is op 74-jarige leeftijd overleden in Rio de Ja neiro (Brazilië), waar hij in ballingschap leefde sinds de Anjerrevolutie in 1974 een eind maakte aan zijn regering. In Rio de Janeiro was Caetano docent aan een uni- versiteit. Het persbureau Jornal de Brasil gaf als doodsoorzaak een hartaanval lesbi- heiden ird Le- gezegd üet zo oeg sta >ns are r, I am ■n zeg- ?t Ber- zeker uwen” it met schrij- resul- ;in van ;s van imdste omen” i geeft bljjk- ze op iet zijn el nor- as if a pth of op mij i „Het el een tegen vooral wend, grote ich is rkeer- 'Jeder- (0 tot e Mu- „Two dat is rotere mtiéle debu- s niet ATHENE (DPA). Het Griekse parle ment heeft met grote meerderheid de te rugkeer van Griekenland in de militaire organisatie van de NAVO goedgekeurd. Een desbetreffende motie van vertrou wen van de gematigd conservatieve rege ring werd aangenomen met 182 stemmen die van de regeringspartij Nieuwe De mocratie, het rechtse Nationaal Front en onafhankelijken. Twintig afgevaardigden van de communistische partij en de kleine oppositiepartijen van het politieke mid den stemden tegen. De 94 afgevaardigden van de links-soci- alistische PASOK (Panhellenistische So cialistische Beweging), die tegen terug keer was, hadden het parlement kort voor de stemming verlaten. len in er en De tafel- es was g niet n ons. en de unnen mens, Besloten is dat donderdag (opnieuw in Luxemburg) weer een Europese minister raad over dit onderwerp zal worden ge houden. Het uitroepen van de „crise mani feste” voor de Europese staalsector, een zaak die zich in de geschiedenis van de Europese Gemeenschap nog niet eerder heeft voorgedaan, maar die nu door Euro pees industriecommissaris Etienne Davig- non noodzakelijk geacht wordt, is voorlo pig stukgelopen op de houding van de Westduitse minister van Economische Za ken, Lambsdorff. De Westduitse bewindsman heeft vast gehouden aan zijn eis dat de produktie van „speciaal staal” buiten het Europese crisisregime gehouden zal worden, maar, aldus deskundigen, dat zou veel Europese staalindustrieën de mogelijkheid geven te ontsnappen aan dat regime omdat de controle op wat „speciaal” nu eigenlijk is, uiterst moeilijk is. Volgens welingelichte kringen heeft de Westduitse minister vooral het been stijf gehouden op het stuk SCHIPHOL (ANP). Voor een offici eel bezoek van vijf dagen aan China is premier Van Agt gistermiddag van Schiphol naar Peking vertrokken. De premier, die op zijn reis wordt vergezeld door zijn echtgenote, maakt de heenreis via Karatsji, waar de nacht zal worden doorgebracht. Vanmorgen is ook minis ter Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken naar Peking vertrokken. WARSCHAU (AFP). De vrije vak bond MKZ in de Poolse havenstad Gdansk heeft zaterdag laten weten, dat de wijziging die de rechtbank van Warschau vrijdag heeft aangebracht in de statuten van de vakbond Solidariteit zal leiden tot een „conflict tussen de partij en de massa van vakbondsleden”. MKZ noemt de handelwijze van de rechtbank een „arbitraire proef’ die be wijst dat „de toestemming van de autori teiten voor het oprichten van onafhanke lijke vakbonden van hun kant slechts een tactische manoeuvre was.” Volgens MKZ hebben de autoriteiten kennelijk slechts de bedoeling de vrije vakbonden zo snel naogelijk aan zich te onderwerpen. Dat zal echter niet bijdragen tot „het versterken van het reeds aangetaste gezag van de partij over de maatschappij”, aldus de vakbondsverklaring. De rechtbank van Warschau besloot vrijdag in de statuten van de vakbond Solidariteit een artikel over de leidende rol van de communistische partij op te nemen. Deze daad heeft in de onafhanke lijke Poolse vakbeweging inmiddels al veel verontwaardiging gewekt. Functio narissen van Solidariteit lieten weten dat de bond in hoger beroep zal gaan. Eén van de onderwerpen die volgens premier Van Agt zeker aan de orde zullen worden gesteld betreft het lucht verkeer tussen Nederland en China. Tussen de beide landen bestaat al gerui me tijd een luchtvaartovereenkomst, die de KLM rechten geeft om lijndiensten Amsterdam-Peking te onderhouden. De Chinese autoriteiten hebben echter tot op heden de KLM tegengehouden deze vluchten uit te voeren. De redenen van dit uitstel zijn niet duidelijk. door- West- ?ensie furter ezien, le dag op de it dus in de -ecen- sn, al lan in rs... van het speciaal staal, omdat hij dat de Westduitse industrie beloofd heeft. Speciaal staal maakt (alhoewel daar geen duidelijke definitie van is) ongeveer 15 percent uit van de Europese staalpro- duktie. Vandaar dat Europees indu striecommissaris Davignon zaterdag in Luxemburg kon zeggen dat de EG-minis- ters het erover eens zijn dat er voor 85 percent van de Europese staalproduktie een dirigistisch systeem met produktie- quota moet komen. De ministers waren het er overigens al over eens geworden dat een aantal pro- dukten, zoals rails, vertind blik en staal voor buizen, wel binnen het in te voeren nieuwe staalregime zouden moeten val len, maar dat daarvoor geen produktie- quota zouden behoeven te worden opge legd, omdat voor deze produkten nog vol doende afzetmogelijkheden zijn. Het ging er zaterdag om de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, het fiat te geven voor het uitroepen van de „uitgesproken crisis” in de staal sector, een maatregel die de EG-Commis- sie het recht zou hebben gegeven de Euro pese staalproducenten produktiequota op te leggen. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus II heeft zich krachtig verzet tegen tendenzen in de vijfde algemene bisschoppensynode over huwelijk en gezin wat soepeler om te gaan met de voorschriften voor de geboorteregeling, zoals die zijn neergelegd in de encycliek Humanae Vitae van Paus Paulus VI. In zijn slotwoord tot de synode ver klaarde de paus zaterdag, dat „men de wet niet mag beschouwen als een hoog nastrevenswaard ideaal”. Zij moet opge vat worden als „een gebod van de Heer, dat men moet opvolgen om de moeilijkhe den te overwinnen”. De paus wees hiermee de interventies in de synode terug, waarmee bisschoppen in feite hadden gezegd, dat men niet al te zware eisen mocht stellen aan gehuwden, die er moeite mee hebben om de voor schriften van de encycliek Humanae Vi tae na te komen. De paus noemde ency cliek „een veilige waarheid”. Hij onder steunde het verzoek van de synode aan de theologen „om in samenwerking met het kerkelijke leergezag de bijbelse grondsla gen en de personalistische motieven” van de kerkelijke leer over de geboorterege ling nog duidelijker uiteen te zetten. Deze reactie van de paus op de synode wordt in Rome uitgelegd als voorteken, dat het van hem verwachte document over huwelijks- en gezinsleven in alle strengheid de kerkelijke leer over het vijf tig voorstellen van de synode gekregen. De inhoud van deze voorstellen is niet gepubliceerd. De paus zei het eens te zijn met hetgeen de synode had gezegd over gescheiden katholieken, die opnieuw getrouwd zijn. Zij mogen ook van hem niet tijdens de eucharistieviering de communie ontvan gen. Maar zij kunnen volgens de paus wel de mis bijwonen en deelnemen aan het leven van de kerk en gerechtigheid en liefde nastreven. Alleen wanneer zij af zien van alle seksueel verkeer kunnen zij onder bepaalde voorwaarden wel de com munie ontvangen. Een van die voorwaar den is, dat zij door de communie te ont vangen geen schandaal verwekken bij hun medegelovigen. Bisschop Ernst van Breda meent dat de algemene bisschoppensynode over huwe lijk en gezin pastoraal gezien een heel goede synode is geweest. De Arikaanse bisschoppen hebben gepleit voor ruimte voor eigen huwelijkstradities, de bis schoppen uit Latijns-Amerika hebben ge wezen op de onhoudbare druk van armoe de en onrecht op de gezinnen en de West- europese en Noordamerikaanse bisschop pen hebben hun bezorgdheid geuit over de groeiende kloof tussen kerkelijke leer en leven, vooral waar het de geboortenre geling betreft. Kardinaal Willebrands, die aan synode deelnam als hoofd van de Vaticaanse afdeling voor de oecumene, vertelde eveneens dat de bisschoppen niet doctrinair, maar pastoraal hebben ge sproken. Hij zei een levendige belangstel ling bij de synodevaders te hebben gevon den voor de oecumenische beweging en voor het onderwerp „gemengde huwelij ken”, waarover ook zijn interventie han delde. De kardinaal constateert in Neder- ,Twee om it. Hij ns dit s. Hij 1 ook s: dat en, of t ant- ,Twee ht”in eerste taling r Wri- van BELGRADO (DPA/AP). Op de UNE- SCO-conferentie in Belgrado heeft de lei der van de Afghaanse delegatie zaterdag voor opschudding gezorgd door onver wacht een felle aanval te lanceren op de Sovjet-Unie vanwege het optreden in Af ghanistan. Akhtar Mohammed Paktiawal zei onder meer: „Afghanistan is niet meer een vrij land. Het wordt geheel beheerst door onze Sovjet-vrienden.” De Russische afvaardiging naar de UNESCO-conferentie bewaarde het stil zwijgen en keek strak voor zich uit toen Paktiawal zjjn gram over de Sovjet-Unie uitstortte. Een aantal westerse delegaties applaudisseerde. Zaterdag is Paktiawal in West-Duits- land aangekomen waar hij asiel wil vragen. de helft van de totale elektriciteitspro- duktie verzorgen. In het Westduitse Lingen en Nordhorn werd door ongeveer zevenduizend West- duitsers en Nederlanders gedemon streerd tegen kernenergie, de bewape ningswedloop en de produktie van kern wapens. Het was voor het eerst dat in de Bondsrepubliek op zulk een grote schaal werd geprotesteerd tegen kerntechnolo gie als geheel. De manifestatie had over het algemeen een rustig verloop. Als het aan de Westduitse autoriteiten ligt, zaï het aantal installaties nog be langrijk toenemen. De weerstand tegen kerntechnologie wordt daarom in het Westduits-Nederlandse grensgebied steeds groter. De Luxemburgse minister van Buiten landse Zaken en fungerend voorzitter van de EG, Gaston Thorn, verklaarde tegen journalisten dat hij vrijdag een brief heeft ontvangen van de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Hamed Alwan, waarin Irak slechts uitleg geeft van zijn standpunt. EG-diplomaten zeiden echter dat Irak in feite vraagt om bemiddeling door de Gemeenschap. De ministers van Buitenlandse Zaken van de negen die zaterdag in Luxemburg waren voor een informele vergadering zouden volgens de diplomaten echter hebben besloten dat zij weinig kunnen doen. De ministers bevestigden wel dat zij de Economische sancties tegen Iran zullen opheffen zodra de gegijzelden in Iran vrij komen. EG-voorzitter Thorn verklaarde na af- (Van onze redactie buitenland) MEXICO. Voor zover op dit moment bekend, heeft de aardbeving die vrijdag delen van Zuid-Mexico heeft getroffen, minstens 65 mensenlevens geëist. 300 mensen liepen verwondingen op en 150 mensen worden nog vermist. Zeker 6.000 Mexicanen zjjn dakloos geworden. De aardbeving die een sterkte had van 6,7 op de Schaal van Richter, liet een spoor van verwoesting na van de staat Oaxaca in het zuiden van Mexico tot de 240 kilometer noordoostelijk gelegen hoofdstad Mexico. Het zwaarst getroffen werd de stad Huajuapam de Leon. Alleen al in deze stad werden 40 mensen onder het puin begraven. In de 14 miljoen inwo ners tellende stad Mexico kwamen zes mensen om het leven. Het Seismologisch Instituut in het Zweedse Uppsala heeft zaterdag overi gens twee zware aardbevingen geregi streerd in de buurt van de Loyalty Eilan den in het zuidwesten van de Grote Oce aan ten oosten van Australië. Een woord voerder van het instituut zei, dat de bevin gen een kracht hadden van 6.9 en 7.6 op de Schaal van Richter. LUXEMBURG (ANP).De speci ale Europese ministerraad over de staalproblematiek, zaterdag in Luxemburg, is mislukt. De premier en minister Van der Klaauw zullen besprekingen hebben met de hoogste Chinese staats- en partij leiders, premier Zhao Ziyang, vice-pre mier en minister van Buitenlandse Za ken Huang Hua, vice-premier Teng Shi- ao-Ping en partijleider Hua Guofeng. Het opperbevel van de Iraakse strijd krachten heeft gisteren gemeld dat Irak zaterdag een poging van Iraanse troepen een belangrijke brug in de weg van Khor- ramsjar naar Abadan te heroveren, teniet heeft gedaan. In een communiqué wordt gezegd dat bij de zware gevechten om de brug vijftien kilometer ten zuiden van Khorramshar ongeveer honderd Iraniërs zijn gedood. Eerder was van Iraanse zijde gemeld dat de brug over de rivier de Karoen door soldaten en revolutionaire gardisten was heroverd. Iran sprak ook Iraakse beweringen tegen als zou Khor ramshar zjjn gevallen. Er zouden in de stad nog steeds straatgevechten plaats vinden. Radio-Teheran meldde zaterdag dat Iraanse strijdkrachten zware verliezen hadden toegebracht aan de vijand „bij gevechten op Iraakse grondgebied”. In dien het onbevestigde bericht juist is zou het voor het eerst zijn in de Iraans-Iraakse oorlog dat grondgevechten plaatsvinden op Iraaks grondgebied. De ministers van Economische Zaken van de negen EG-landen hebben geen gemeenschappelijk standpunt bereikt over de bijzondere maatregelen die de EG-commissie nodig acht om de proble men in de Europese staalsector te lijf te gaan.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3