Bestuur D’66 vraagt om duidelijke informatie ft op het Marktplein rs deze week Praatpaal IJmond” WÉ fel® 99 KI plein 1945 AANLEG WANDELGEBIED START IN JANUARI nt fi "Nicaragua-comité Hoogovens teleurgesteld 1980 IJMOND MAANDAG 5 27 OKTOBER 4 ZAAK VAN WELLEVENDHEID..." Donateurs Integratie Vernieling (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Het bestuur van de afdeling Velsen van D’66 is slecht te spreken over de manier waarop het gemeentebestuur van Velsen zijn correspondentie afhandelt. In een brief aan het college wordt het verwijt gemaakt dat beantwoording van brieven vaak maanden op zich laat wachten. Ook over informatie over aanvangstijden van openbare vergaderingen of wijziging in tijdstippen waarop die verga deringen worden gehouden zijn de Democraten slecht te spreken. Waterwinning Opleiding (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het ontwerp voor een openbaar park aan de J. P. Coenstraat en de Houtman straat, waar ook een bejaarden huis is gepland ter vervanging van het W. F. Visserhuis, is on langs gereedgekomen. Gemeente lijk landschapsarchitect G. Jol is bij het ontwerp uitgegaan van de landschappelijke gegevens die het ter plekke bestaande duinge bied kenmerken. Met de aanleg van het park wil de gemeente de integratie stimuleren van bejaar den en buurtbewoners. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Comité Hoogovens-Nicaragua is bitter te leurgesteld. Teleurgesteld in de sociale bewogenheid van circa 20.000 werknemers van het IJ- muidense staalbedrijf. In januari werd een beroep gedaan op de collega’s. Als die een paar man den bereid waren om 1 gulden van hun maandsalaris af te staan, '•dan zou met dat geld een draai bank kunnen worden gefinan- cieerd die geplaatst zou worden op een te stichten technische school in Managua. Op het ogen blik heeft de actie slechts 4255 gulden opgebracht. De Indu striebond FNV heeft 10.000 gul den geschonken. Daarmee is nog minder dan de helft bijeenge bracht die nodig zijn voor aan koop en vervoer van het waarde- volle instrument. voor draaibank geen succes fiqnrfrinr”TT 1 baar. Ordening, Zeeheldenbuurt krijgt zijn eigen wandelpark 7 and Het onlangs gereed gekomen schetsplan voor het openbaar wandelgebied aan de J. P. Coenstraat De jeugd heeft zijn eigen gebied al opgeëist 155.00 aatpaal ijmond - Praatpaal lm zal deze omge- rnaast le ren- or het ït we ll wor- mteelt mdere ippen. an dit litera- beïn- eigen- ustria- dreigd est te- daar- >nomi- voor in als m de itokei- nlangs Joorse zullen n met urger- hinde- heden e poli- grote die de ragen, heli- 15.90 45,85 60.00 180.70 233.00 0.80 uur uur de aanleg van het park. Er zijn afspraken met de aannemer het bouwterrein zo klein mogelijk te houden ter bescherming van het bestaande groen. „Aanvankelijk”, zo vervolgt een enigs zins teleurgestelde Verstrepen, „leek de actie een succes te worden. In januari begonnen we met wat publiciteit middels pamfletten en via krantenberichten. In februari rolden de eerste guldens binnen. In maart kregen we 1485 gulden. Daarna werd het een aflopende zaak. Op het ogen blik hebben we 70 vaste donateurs die met elkaar maandelijks 250 gulden bijeen brengen. Maar op deze manier wordt het een te langdurige geschiedenis. Daarom zouden we op alle collega’s nog één keer een beroep willen doen. Zonder de gift van de FNV zouden we helemaal nergens zijn geweest. De resterende 15.000 gulden moeten echter zo snel mogelijk bij elkaar gebracht worden. Pas dan kunnen we zeggen dat de draaibank op de technische school in Granada „onze draaibank” is.” glooiingen in het padennet is er ook een trap gepland. Aan de zuidzijde van het bejaardente huis wordt met behulp van het tijdens de bouw vrijkomende zand een heuvel ge creëerd. Het park leent zich bij uitstek voor recreatie en therapie. Ook bij de bouw van andere bejaarden tehuizen in Velsen zoals Huis ter Hage of De Luchte heeft de gemeente geprobeerd Het veelvuldig gebruik van het terrein rondom de watertoren is mede ontstaan door gebrek aan openbaar groen in de Zeeheldenbuurt. De jeugd heeft voor zich zelf een speelplaats opgeëist rondom een dode boom. In het schetsplan blijft dit gedeelte bestemd voor de jeugd. Op 11 november wordt het schetsplan voor hët openbaar park aan de J. P. Coenstraat in café-restaurant Royal aan de buurtbewoners gepresenteerd. sievergaderingen waarbij geen agenda is opgegeven zal in ieder geval de gemeente begroting worden behandeld. De vergade ringen worden gehouden in het gemeente huis van Velsen en zijn voor het publiek toegankelijk. Alta, in de ver- w dat actie- onge- te on- ig aan I moet g hoe 1 kan :onder e, na- litieke ieube- i Oslo plaats water- gt die telling itrales op de >or de Daar- sr van ntwik- Noor- vindt n van e zich annen heeft ussen ze sa- niet- inden •s en j Alta ■nlijke e in- 1200 Oslo de ac tie er- ij hun zetten e vol- n on- Markant element in het gebied is de watertoren, die gesitueerd is op een duin top. Het aan te leggen park is niet zozeer opmerkelijk door zijn grootte, maar veel eer door het unieke landschappelijke ka rakter in de bebouwde kom van IJmui- den. Behalve een duin zijn er zandverstui- t vingen en staan er voor IJmuiden zeldza me bomen. De Oostenrijkse den, in het dagelijks spraakgebruik de vliegden ge- noemd, kastanjebomen en esdoorns ma- ken de flora aan de J. P. Coenstraat uniek. Mogelijk zou in de bouwperiode van het bejaardentehuis het gebied rondom de watertoren aantrekkingskracht hebben I QP vernielzuchtige jeugd. Dit wil de ge- J meente voorkomen door in januari ge il lijktijdig met de bouw te beginnen met Één-gulden-actie schrijven aan de orde wordt gesteld. In geval van wijzigingen moet het mogelijk zijn diezelfde belanghebbenden daar door het gemeentelijk bureau Voorlichting - desnoods via de pers- over te informeren. Het bestuur heeft op 14 mei van dit jaar een brief van het college ontvangen aan gaande een soortgelijke klacht. „Sinds dien hebben wij verbeteringen gemerkt en wij hebben er dan ook vertrouwen in dat maatregelen worden getroffen om ge noemde klachten in de toekomst te voor komen. Werktuigkundig ingenieur Lazarro uit Nicaragua die in april van dit jaar drie weken te gast was bij Hoogovens en daar werd ingewijd in de bijzonderheden en mogelijkheden van de draaibank waarvan een soortgelijk type inmiddels Is verscheept naar zijn vaderland. het resultaat van de door hen op touw gezette actie. „Maar we gaan rustig door”, vertelt hij. Je kunt in deze welvaartsstaat niet volstaan met te constateren dat men sen in ontwikkelingslanden de strijd tegen marteling, onderdrukking, uitbuiting en Zeker niet als je na die overwinning constateert Commissie Sportzaken, donderdag 30 oktober, 16.00 uur. Commissie Bedrijven, vrijdag 31 okto ber, 14.00 uur. Commissie Recreatie en Toerisme, vrij dag 31 oktober, 16.00 uur. Bij die commis- de buurt en de bewoners van het tehuis te integreren. Deze tehuizen zijn echter gele gen aan de rand van de gemeente. De integratiegedachte bij het bejaardente huis aan de Houtmanstraat heeft meer kans van slagen omdat het gebouw omslo ten is door een woonwijk. Houtmanstraat en het bestaande paden net van het wandelgebied. Voetpaden doorkruisen het park van de Wijk aan Zeeërweg naar de J. P. Coen straat. Bij de planning zijn de ontwerpers uitgegaan van de inmiddels door het pu bliek gemaakte paden. Ten behoeve van moeilijk ter been zijn de mensen en rolstoelbezitters hebben de ontwerpers gekozen voor asfalt. In de nabijheid van het bejaardentehuis wor den banken op korte afstand van elkaar geplaatst, ’s Avonds is het park verlicht. Door het duin krijgt het park een geac centueerd karakter. Behalve hellingen en Ten behoeve van de bevoorrading van het bejaardentehuis kunnen auto’s aan de zuidkant van het gebouw via voetpaden bij de keuken komen. Eveneens kan de brandweer op twee plaatsen door het park bij het bejaardentehuis komen. Aan de Houtmanstraat zijn ongeveer 20 parkeerplaatsen ontworpen. Daarnaast komen 16 parkeerhavens voor personeel aan de Wijk aan Zeeërstraat. In oktober 1955 kreeg het Marktplein een klein beetje „gezicht”. De bebou wing van Plein 1945 liet veel langer op zich wachten. Maar in de zestiger jaren werd de bouw zoals we die nu kennen groten deels voltooid. Vanaf Plein 1945 naar het Gij zenvelt plantsoen een kaarsrech te straat. Dubbelbaans. Grapje van ar chitect W. M. Dudok was dat de Lange Nieuwstraat te samen met het Gijzen- veltplantsoen en het Moerbergplant- soen „iets” moest worden in de vorm van een anker. Wel aardig maar in de praktijk weinig nuttig gebleken. Toen de bouw was voltooid werd IJ muiden omschreven als „Een stad van deze tijd”. Hoe denken de bewoners van het „hart” van deze stad daar vandaag over? De gesprekken met bewoners zullen door de verslaggevers worden gevormd tot een portret dat woensdag in deze krant een hele pagina zal beslaan. Het terrein is eigendom van het bedrijf j Gas, Reiniging en Water, die het gebruikt voor waterwinning. Het water wordt via teen aan het park grenzende filterinstalla- tie naar de watertoren geleid. De toren dateert uit 1917; sindsdien is ook het ter- rein in gebruik. Civiel-ingenieur D. Dros ontwierp het manifeste bouwwerk met j architectonische medewerking van W. de Vrind. Vroeger werd het terrein omsloten door een hekwerk. Nadat het in de loop van de jaren is verwijderd, maakte het publiek l intensief en onzorgvuldig gebruik van het bos rondom de watertoren. Onder verwijzing naar kreten uit de „Inspraaknota” betreffende openheid en openbaarheid spreekt het bestuur als zijn mening uit dat het een goede zaak zou zijn als briefschrijvers in ieder geval op de hoogte zouden worden gesteld van de ont vangt van hun schrijven. Verder wordt geadviseerd de briefschrijver (S) te infor meren wie de bewuste brief gaat behande len. Een zaak van wellevendheid, merken de D’66 bestuurderen op. Ook de informa tie van commissievergaderingen naar be langhebbenden is een zaak die in het Bij de presentatie van dé bouwplannen voor het bejaardentehuis ter vervanging van het W. F. Visserhuïs in april 1979 hadden de buurtbewoners meer interesse voor het wandelgebied dan het bejaarden huis zelf. Ongelukkigerwijze moet het be jaardentehuis volgens ministeriële richt lijnen wegens de bezonning in noord-zuid- richting worden geprojecteerd. Hierdoor loopt het gebouw niet evenwijdig aan de Dinsdagavond om 19.00 uur zullen verslaggevers van deze krant aanwezig zijn in Café du Commerce op het Markt plein 2 in IJmuiden. Daar krijgen de bewoners van de Lange Nieuwstraat, Plein 1945 en het Marktplein de gele genheid iets te zeggen over wensen en verlangens die ze koesteren. „Praatpaal IJmond” komt om de veertien dagen in een ander deel van de gemeente waar deze krant wordt verspreid om ook daar met de bewoners over hun buurtproble men te praten. Waarom nu begonnen met de Lange Nieuwstraat en de daar aan gelegen pleinen? Wel, de Lange Nieuwstraat is eigen lijk een wat wonderlijke straat. Een woonstraat maar tevens een winkel straat. In de loop der jaren is er in die woon-winkelstraat een verkeersstroom op gang gekomen die niet alleen oor zaak is van veel lawaai en uitlaatgas sen, maar die ook nog al wat verkeerss lachtoffers heeft geëist. De Lange Nieuwstraat heeft van alle straten in de gemeente Velsen een droef record. Het plan voor de bouw van de straat; waar nog al eens wordt geklaagd over het feit dat het een „tochtgat” zou zijn, is geboren na de tweede wereldoorlog. In de hele gemeente gingen er in die oorlog 4100 huizen plat. Er viel dus nogal wat te herbouwen in 1945. De bouwstroom verliep evenwel wat onregelmatig. Tussen de „polen”, zoals Marktplein en Plein 1945 destijds wer den genoemd, werden de eerste wonin gen vanuit oostelijke richting gebouwd. „Het is eigenlijk illustratief voor de ho peloze situatie waarin Nicaragua ver keert”. Dat zegt de heer C. Verstrepen, één van de leden die deel uitmaakt van het zo hoopvol gestemde Hoogoven-Nicaragu- acomité. „Een land als Nicaragua heeft een geweldige behoefte aan technisch ge schoold personeel. Er zijn zeker 2000 kan didaten voor een opleiding van draaier, frezer, lasser, elektricien, of installateur. Daarvan kunnen er niet meer dan 800 worden geplaatst. De buitenlandse hulp waarop een land als Nicaragua is aange wezen blijkt onvoldoende. Dat is eigenlijk iets wat je helemaal niet verwacht na alle met de lippen bedreven steun en sympa thie die het land ten deel viel na de overwinning op de dictator Somoza. In die vrijheidsstrijd hebben zeker 30.000 Nica- raguanen het leven gelaten.” Verstrepen maakt er geen geheim van dat hij en zijn Dat de levering intussen toch heeft 'plaatsgevonden is te danken aan het Ne derlandse Nicaraguaeomité dat de beno digde financiën heeft voorgeschoten. De ■■initiatiefnemers hopen echter dat de medecommissieïeden teleurgesteld zijn in ijinond praatPaal ijmond Niet minder dan 16 commissievergade ringen staan er deze week voor de Velsen- se raadsleden op het programma. Het belangrijkste praatstuk op de meeste agenda’s is de ontwerp-begroting 1981 en het Meeijarenplan 1981-1985. Een uitzon dering daarop is de vergadering van de Commissie Financiën, die vanmorgen op het ongebruikelijke tijdstip van 8.30 uur is aangevangen. Op de agenda een aantal punten die betrekking hebben op de nor male gemeenteraadsvergadering van 6 november. Merkwaardigerwijs is een aan tal van die punten nog niet „gewogen” door de leden van de vakcommissies. Het college wil de Provinciale Milieufederatie Contact Milieubescherming Noord-Hol- land een jaarlijkse subsidie toekennen van 125,-. Het bedrag is gebaseerd op een door de organisatie zelf voorgestelde rekenmethode van 2 centen per inwoner. Met de financiële afwikkeling van een complex woningwetwoningen in Velsen- Noord is een bedrag gemoeid van ruim 775.000 gulden. Jeugdsociëteit Astix re kent op 19 mille van de gemeente als bijdrage in noodzakelijke verbouwings- kosten. Museum Beeckestijn heeft be hoefte aan een diaprojector en een paar vitrines. Met de aanschaf is een bedrag van 16.500 gemoeid. Het transportbedrijf Overdorp op het industrieterrein heeft belangstelling voor een perceel grond voor het parkeren van rollend materiaal. Overdorp voelt niet veel voor erfpacht omdat de mogelijkheid bestaat dat het bedrijf over 5 jaar naar elders gaat. Voor genoemde periode wil de gemeente het stuk grond verhuren voor een bedrag dat gelijk is aan het bedrag van een eventuele erfpachtcanon. Dat is 59.375,-. Tenslotte komt dan nog eens een bedrag van 15 mille ter sprake dat bedoeld is voor de financiering van een stand op een exposi tie in Galle op Sri Lanka. Commissie Personeelszaken, maandag middag 14.00 uur met als belangrijkste agendapunt de gemeentelijke begroting. Commissie Algemene Zaken, maandag middag 16.00 uur. Ook hier is gediscussi eerd over de begroting en over de exposi tie in Galle. Commissie Welzijnszaken, maandag avond - dus hedenavond - 19.00 uur. Ter discussie: Uitbreiding Asterix, aanschaf materiaal Beeckestijn, aanvaarding van een legaat (schilderij voorstellende de ac trice Esther de Boer-Van Rijk in de rol van Kniertje) en de begroting. Commissie Onderwijs, maandagavond 20.30 uur. Begroting alsmede „niet-princi- piële” aangelegenheden die in de eerst komende raadsvergadering aan de orde dienen te worden gesteld. Commissie Verkeer en Vervoer, dins dag 28 oktober, 19.00 uur. Begroting. Commissie Economische Zaken, dins dag 28 oktober, 20.30 uur. Commissie Milieuzaken, woensdag 29 oktober 14.00 uur. Na begroting komt sub sidie aan de Milieufederatie aan de orde. Commissie Sociale Zaken, woensdag 29 oktober 16.00 uur. Commissie Volkshuisvesting, woens dag 29 oktober 19.30 uur. Commissie Ruimtelijke woensdag 29 oktober, 20.30 uur. Commissie Volksgezondheid, donder dag 30. oktober, 14.00 uur. Begroting en een oriënterend gesprek over problemen rond ambulancevervoer in Velsen-Noord. Het laatste naar aanleiding van verkeers ongevallen waarbij slachtoffers langdurig op straat liggen in afwachting van de komst van een ambulance. Hoogovenmensen zich alsnog bereid zul len tonen het ontbrekende bedrag bijeen te brengen. Overigens heeft de zo fel be geerde draaibank een plekje gekregen op éen technische school' iri* Granada. Ook voor de bouw van een school in Managua blijken de benodigde gelden niet beschik- slachtpartijen hebben gewonnen. dat voor de overlevenden de strijd tegen armoede en honger is begonnen.”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5