Prikactie duizend leerkrachten Olielanden Spanning in Polen waarschuwen neemt verder toe Washington Pretoria ontkent klacht Zambia Toerisme gebaat bij halvering vakantiegeld Politie zoekt vermiste man uit IJmuiden Vice-voorzitster VVD: nijman lichfreklame 22 „CDA’ers draaien te veel” hillegom Terugkeer naar de kust Stakingsdreiging lijkt te groeien Afghaan vraagt in West-Duitsland officieel asiel VANDAAG HAARLEM 319309 agenda pagina 6 Een historische misdaad En verder Verwachting directeur adviesbureau: weersverwachting I het woord is aan... (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 302 19 Beurs 2,3,4 13 Kunst 5,6,7,9 17 21 Lichaamsmuziek 99 99 Binnen- en buitenland. Kouder Plaatselijk nieuws Teïefoonbeantwoorders Voor gaode en duurzame vloeren pagina’s DINSDAG 28 OKTOBER 1980 5 Toon Hermans: 1 Ambulancevervoer Radio en televisie/Strips Sport TrljfeL. Weerrapporten2 Buurthuiswerk (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Ongeveer honderd scholen in Amster dam bleven vandaag dicht door een staking van leer krachten tegen het beleid van minister Pais van Onderwijs. Aan de actie namen naar schatting duizend onderwij zers deel. Tot de staking was opgeroepen door de afdeling- Amsterdam van de Algemene Bond van Onderwijzend Per soneel (ABOP). (Van onze redactie buitenland) GDANSK-WARSCHAU. De Poolse vice-premier Jagielski is vanochtend gesignaleerd in de havenstad Gdansk, zo melden welinge lichte bronnen. EDELHOUT Treslong zondag van 11,00 -18.00 uur 1 en 2 november - - IJmuider Courant Staking treft 100 scholen in Amsterdam iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii j (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) Zie de kunstpagina. (Van onze redactie binnenland) vloeren PRETORIA (Reuter). De minister van Defensie van Zuid-Afrika generaal Magnus Malan, heeft beschuldigingen van president Kaoenda van Zambia tegenge sproken, dat de Zuidafrikaanse regering eerder deze maand was betrokken bij een poging tot een staatsgreep tegen de Zam- biaanse regering. Ook de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Roelof Botha, heeft de beschuldigingen inmid dels ontkend. In een gisteravond uitgegeven verkla ring zegt generaal Malan, dat Kaoenda te maken heeft met een opstandig land „van wege voedselgebrek en wanbestuur”. Zie ook pagina 3 Pinkovski liet daarop weten dat hij niet op het ultimatum zou ingaan omdat hij pas donderdag tijd zou hebben, maar hij verklaarde zich wel bereid een delegatie van Solidariteit in Warschau te ontvan gen. Daarna verklaarde vakbondsleider Lech Walesa dat hij het ultimatum zou laten vallen. Gisteravond laat echter besloot het coördinerende comité van Solidariteit het ultimatum toch te handhaven. Sinds van ochtend elf uur staat een vakbondsdelega- tie op de Lenin-scheepswerf in Gdansk op de premier te wachten. Eveneens vanochtend is een grote ver gadering van Solidariteit begonnen, waar de vakbondsleden zich over eventueel te nemen stappen beraden. Steeds meer le den lijken voorstander van het uitroepen van een staking, maar anderzijds wijst alles erop dat de leiders van Solidariteit indien dat mogelijk is een directe con frontatie met de Poolse autoriteiten willen voorkomen. De Japanse danser Shusaku ge bruikt bij zijn nieuwste programma een computer, waardoor hij zijn li chaamsbewegingen omzet in geluid. Electroden, bevestigd op zijn huid meten de spierspanningen en dat wo chaam danst op de zelf vervaardigde muziek. De regering hoeft met haar plan nen om de prijscompensatie volgend jaar met twee procent te verminderen in ruil voor belastingverlaging niet op steun van de FNV te rekenen. Zie pagina 2 Een aantal niet-gebonden landen gaat proberen een eind te maken aan de oorlog tussen Iran en Irak. Deze twee landen hebben ingestemd met een bemiddelingsaanbod. Zie pagina 3 van het KMNI tot morgenavond KOOP v.a. 575,-; HUUR v.a. 20,-p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 5 FRANKFORT/BELGRADO. Mo hammed Paktiawal, de Afghaanse gedele geerde op de UNESCO-conferentie in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado, die zaterdag na een toespraak waarin hij de Russische aanwezigheid in Afghanistan veroordeelde, naar West-Duitsland ver trok, heeft in de Bondsrepubliek officieel politiek asiel aangevraagd, zo is vandaag meegedeeld. Paktiawal bevindt zich on der poltiiebescherming in Frankfort. de verkiezingen doen ze geen uitspraken over hun voorkeur, om zo de deur naar links en naar rechts open te houden,” aldus mevrouw Kappeyne. VRIEZENVEEN. Mevrouw mr. A. Kappeyne van de Coppello, vice-voorzit ster van de WD in de Tweede Kamer, acht de kans dat haar partij na de verkie zingen opnieuw in zee zal gaan met het CDA, niet erg groot. Die uitspraak deed zjj gisteravond tijdens een WD-bijeen- komst in Vriezenveen. „De CDA’ers draaien te veel. In tijden van onrust lonken zij naar de PvdA, om dat zij via de socialisten een opening naar de vakbonden verwachten. En vlak voor Ze zeiden: ’t is een clown, die l Toon, dat is een malle. Wat gek, dat het mijzelf nog niet was I opgevallen. De verontwaardiging daarover onder de leden van Solidariteit bereikte gisteren een hoogtepunt en de onafhankelijke bond eiste dat premier Pinkovski en de minister van Justitie naar Gdansk zouden komen om opheldering te geven over het gedrag van de rechtbank. Gedreigd werd met een staking wanneer beide functiona rissen vanavond niet in Gdansk zijn aan gekomen. bezette gebieden wordt veroordeeld, ge wijzigd. Na een eerdere afwijzing van de resolutie onthield Frankrijk zich gisteren op de plenaire zitting van de conferentie van stemming. De overige EG-landen ble ven bij hun afwijzing van de resolutie. In de nacht en vroege ochtend af en toe regen, daarna opklaringen en bijna overal droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 12 graden. Middag- temperatuur ongeveer 13 graden. Vrij krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestenwind. In Velsen-Noord laat hulpverlening bij ongevallen volgens ooggetuigen regelmatig te wensen over door rijke lijk laat ter plekke verschijnen van de ambulance. Verklaring is de geïso leerde ligging van de woonkern. Reële vraag is in dit verband: moet het noordelijk deel van Velsen toe vertrouwd worden aan het bedrijf Kloosterhuis of moet de Beverwijkse „concurrent” een poot tussen de deur worden gegund? Van de com missie voor de volksgezondheid wordt donderdag een salomonsoor- deel hierover verwacht. De gijzeling van diplomaten door een officiële regering was iets nieuws - het betekende de afbraak van de tóch al zo smalle basis waarop naties rechtens met elkaar omgaan. Het betekende tevens dat een regering zich op het pad van de crimi naliteit begaf, een handelingsmethode aanvaardde die regelrecht aan de mis daad was ontleend. De misdadigheid van regeringen ten opzichte van eigen burgers werd uitgebreid met een criminele prak tijk van de ene regering tegenover de andere. Het afdwingen van toegiften door een andere natie door middel van het gevangen zetten van burgers van die an dere natie, terwijl die burgers zich onder diplomatiek zegel in het land bevonden, en het schenden van het diplomatieke grondgebied der ambassade, moeten wor den beschouwd als daden van een interna tionale gangstermentaliteit, waardoor de regering die zoiets doet zich buiten iedere internationale rechtsregel plaatst. van een adviesbureau voor toerisme en horeca. Als de mensen minder vakantietoeslag krijgen, zullen ze vol gens hem eerder geneigd zijn hun vakantie in eigen land door te brengen, waardoor toerisme en recreatie in ons land worden gestimuleerd. Dat levert meer banen op en bovendien een verbetering van onze betalingsbalans, aldus Tidemans. Overigens heeft minister Albeda van Sociale Zaken gisteren op een CDA-bijeenkomst in Scherpenzeel gezegd dat het „strikt (Van onze redactie binnenland) VOORSCHOTEN. Halvering van de vakantietoes lag voor een periode van vijf jaar zou gunstige effecten hebben voor onze economie, met name ook voor het noodzakelijk” is dat werkgevers en werknemers zich gaan bepa- toerisme in ons land. len tot de problemen van werkgelegenheid in plaats van de hoogte van de lonen op te voeren als belangrijkste punt. „Ieder Dit zegt toerismedeskundige M. C. Tideman, die directeur is gebrek aan matiging wordt betaald met banen. Hoe harder en eerder deze boodschap overkomt, hoe beter”, aldus Albeda. Wie blijft hameren op handhaving van de koopkracht is volgens de bewindsman bezig met de problemen van de jaren zestig en niet van de jaren tachtig. zie ook pagina 2 Het ontbreken van een eigen staf- kracht blijkt fnuikend voor de buurt huisactiviteiten in IJmuiden-West. Met name de buurtcentra aan de Mercuriusstraat (De Planeet) en de Dennekoplaan („Zeewijk”) ervaren dit als handicap. Op papier zijn de vijf stafkrachten waarover De Brulboei wèl beschikt vrijelijk in het hele ge bied inzetbaar. Door een veelheid aan eigen besoignes komt hiervan in de praktijk bitter weinig terecht. In het jaarverslag 1979 van de drie buurtcentra wordt hierover veront rusting uitgesproken. Nu het erop lijkt dat de regering van Iran op advies van haar parlement op korte termijn een einde zal maken aan de gijzeling van Amerikaanse diplomatieke ambtenaren, die een jaar heeft geduurd, kan de balans worden opgemaakt van deze historische unieke misdaad, waar door de toch al zo fragiele internationale rechtsorde tot een nog lager peil is gezakt. Ondanks „Verenigde Naties” en andere internationale instituties die krampachtig proberen enige betrouwbare orde te scheppen in de verhoudingen tussen de onafhankelijke landen op de wereld, om vat de werkelijk gevestigde en houdbare internationale wetgeving slechts weinig rechtsregels die gerespecteerd worden. Daarnaast bestond sinds oudsher een ge woonterecht, dat in zekere zin verbonden was met het beschavingspeil waarop na ties aanspraak meenden te mogen maken. De diplomatieke onschendbaarheid, het respect voor elkanders diplomatieke ver tegenwoordigingen en het diplomatieke vrijgeleide waren gewoonteregels die al gemeen aanvaard en gerespecteerd wer den. Misbruik van de diplomatieke gast vrijheid, dat uiteraard niet uitbleef, werd gestraft met uitwijzing. Op de UNESCO-conferentie heeft Frankrijk zijn stemgedrag inzake de reso lutie waarin het Israëlisch beleid in de VELSEN. Op verzoek van de familie leden wenst de recherche van de Velsense gemeentepolitie bekend te worden ge maakt met de verblijfplaats van Cornells Buijs. Deze 73-jarige inwoner van IJmui den (Berkenstraat 40), is op zondag 10 oktober ’s avonds omstreeks zes uur voor het laatst gesignaleerd op de Zeeweg in zijn woonplaats. Hij liep daar in de rich ting van de Lange Nieuwstraat in gezel schap van een, naar schatting, 55-jarige- lange man die gekleed was in een witte regenjas. De beide mannen waren met elkaar in gesprek. Het signalement van de vermiste IJmui- denaar luidt: Mager postuur, circa 1.70 meter lang, donkerbruin achterover ge kamd stijl haar. Draagt vermoedelijk rib fluwelen broek, beigekleurig hoedje en dito regenjas. Inlichtingen kunnen wor den verstrekt aan het hoofdbureau van politie in Velsen. Telefoon 19019. afdeling Recherche. De stakers verzamelden zich vanmor gen op het Museumplein. Daar besloten ze, dat de actie morgen niet zal worden voortgezet. Volgens een ABOP-woord- voerder is een langere staking niet de beste manier om de eisen ingewilligd te krijgen. De onderwijsbond verwijt minis ter Pais dat hij geen maatregelen neemt tegen de grote werkloosheid in het onder wijs. De bedoeling is dat in de komende weken tot de behandeling van de onder wijsbegroting in de Tweede Kamer, overal in het land „speerpuntacties”, dat wil zeggen korte stakingen worden gehou den. Daarmee wil men de Tweede Kamer ervan overtuigen dat een krachtig beleid nodig is om de werkloosheid in het onder wijs tegen te gaan. (Van onze redactie buitenland) MANAMA. Als de VS wapens zou den leveren aan Iran voor de strijd van dit land tegen Irak, kan dat zeer ernsti ge gevolgen hebben voor de verhou ding tussen de VS en de staten aan de Perzische Golf en voor de olieuitvoer van deze landen. Dit hebben vertegen woordigers van de olieindustrie op het arabisch schiereiland vandaag gezegd. Zij zinspeelden daarbij op sterke ver mindering van de olie-export. De ayatollah Khomeini, de geestelijk leider van Iran, heeft vanmorgen in een toespraak in Teheran met geen woord gerept over de gijzelingskwes- tie. Wel sloot hij elk compromis in de oorlog met Irak uit. Zie ook pagina 3 Jagielski zou de leider van de onafhan kelijke vakorganisatie Solidariteit, Wale sa, officieel hebben meegedeeld dat pre mier Pinkovski niet naar Gdansk komt, zoals Solidariteit gisteren eiste. Vakbondsbronnen vertelden dat Ja gielski vanmiddag onderhandelingen met solidariteit zou voeren over de statuten van de bond. Zoals bekend heeft de rechtbank in Warschau de statuten van Solidariteit weliswaar goedgekeurd, maar daaraan eerst passages toegevoegd betreffende de trouw aan de communistische partij en het stakingsrecht. ^^HAARLE^^IJLSTRAATn» TELEFOON 310 580 Ofschoon de langdurige gijzeling en de politieke complicaties daar omheen het feit zelf enigszins hebben doen verbleken, moet toch duidelijk worden beseft dat de regering van Khomeini hiermede het recht verspeeld heeft op haar eigen plaats in de overblijvende internationale rechts orde, zoals die in diverse instituten is vastgelegd. Het Iraanse lidmaatschap van de Verenigde Naties en alle daaronder ressorterende organisaties moet moreel als vervallen worden beschouwd. De politieke situatie op de wereld, met name in het Midden-Oosten, gevoegd bij de kwetsbare verhouding tussen de grote mogendheden, heeft verhinderd dat de V.N. deze consequentie hebben getrok ken. De Verenigde Staten hebben omwille van de gegijzelden en in verband met hun belangen in het oliegebied niet de uitsto- ting van Iran uit het internationale rechts- gebied geëist. Desondanks heeft Iran zich zelf veroordeeld en veroordeelt zich tel kens opnieuw, wanneer het concessies blijft eisen als voorwaarden voor de vrij lating. Onvoorwaardelijke vrijlating en be straffing van de daders (de studenten) zouden het prestige van Iran nog in schijn kunnen redden, ofschoon na alle gebeur tenissen in het afgelopen jaar de schuld van het regime moeilijk kan worden ont kend. Als de V.S. na vrijlating van de gegijzelden zouden weigeren eventuele toezeggingen die zijn afgedwongen ge stand te doen, zouden zij volledig hande len volgens de principes der internationa le orde. Voeren zij de concessies uit en accepteren zij Iran opnieuw als eventuele bondgenoot of bevriende natie, dan intro duceren zij de misdaad als een lonende fector in het internationale verkeer. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Peter Bird moet kort na zijn vertrek uit het Mexicaanse Camalu al weer terug. Lekkage in de roeiboot was oorzaak. Dat was een fikse tegenvaller voor deze Londense fotograaf die namelijk van plan is in dit vaartuig de Pacific over te steken, een eis van 8500 zeemijlen. Bird vertrok op 1 oktober uit San Francisco. Hij is van plan spoedig opnieuw te starten. W* j|

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1