Aftoppingen onder voorwaarden mogelijk LSV en staat voor de rechter Koningin vertrekt het xx/eer] F v Raadsman Menten voor Hoge Raad: NCW wil praten over werk en arbeidsmarkt Pais houdt vast aan studiewet Ultimatum bonden aan Gardeniers Staking afgewend bij Schelde-werf F Kamercommissie uit kritiek op akkoord van Lomé 1 1 Ook als loonoverleg mislukt Tomatenkoningin Appel Bollewanghapsnoet Waarschuwing voor ernstige tekorten bij woningbouw Neus D 19 8 0 BINNEN* EN BUITENLAND DINSDAG 28 OKTOBER 2 door Nico Scheepmaker es (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De FNV blijft tegen het regeringsplan komend jaar de prijscompen satie te verminderen met twee procent in ruil voor een belas tingverlichting. be m- lai ge WEERRAPPORTEN ss .es fru trijfël Regeringsplannen blijven onaanvaardbaar voor FNV kt (Van onze redactie binnenland) 23 o DEN HAAG. „De Rotterdamse rechtbank is in haar procesvoering ontoelaatbaar slordig geweest. Het vonnis van de rechtbank kan dan ook niet in stand blijven.” W( da Zo zal nog deze week een RSV-rapport over vergelijkingen van functies bij de verschillende bedrijfstakken van het con cern worden overhandigd aan de vakbon den en zullen besprekingen over invoe ring van het gewijzigde systeem voor flmctieclassificatie direct na 1 januari be ginnen. De FNV en Schelde-directie blijven het echter oneens over de vraag of de uitke ring van 40 gulden per maand van het akkoord dat is gesloten na de staking, al dan niet moet worden opgesteld bij de uitkering van 75 gulden per maand die voortvloeit uit het principe-akkoord voor de metaal-CAO. Gebeurt dat niet, dan stapt de federatie naar de rechter, omdat de bewindsvrouwe dan „contractbreuk” zou plegen. Bij het afsluiten van de CAO voor de betrokken werknemers (140.000 in totaal) zou die financiering namelijk wel zijn beloofd door Gardeniers. o nw 18 22 22 5 11 14 25 21 22 16 20 23 12 21 17 12 12 2 14 12 10 23 14 18 9 9 9 4 4 1 14 12 19 16 14 9 10 8 2 11 0 0 0 11 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Dit bleek gisteravond in Amsterdam waar FNV-voorzitter Kok enkele hoofdlij nen van de discussienota over het arbeids voorwaardenbeleid presenteerde. Hieruit blijkt ook dat de vakfederatie evenmin voelt voor verlaging van de vakantietoe slag met een half procent tot 7,5 procent. Loonmatiging is voor de FNV echter wel aanvaardbaar via aftopping van de prijs compensatie en van de vakantietoeslag versvoorzitter vooral betrekking moeten hebben op middellange termijn, maar sommige afspraken zouden als dat mo gelijk is, al volgend jaar kunnen gelden. Van Eijkelenburg zou overigens ook be reid zijn tot overleg over arbeidsplaat senovereenkomsten (APO’s). Hij waar schuwde dat als vakbeweging en werk gevers het ten aanzien van arbeidsmarkt en werkgelegenheid niet eens worden, Hij acht overigens een loonmaatregel op dit moment nog niet nodig en zei de brief van minister Albeda van Sociale Zaken af te wachten, welke na de vorige week ge houden tweede gespreksronde van de re- De FNV is bereid via de genoemde aftoppingen te komen tot een matiging van de gemiddelde stijging van de totale loonsom volgend jaar met anderhalf pro cent (de regering wil 2,5 procent en de Tweede Kamer 4 tot 5 procent, red.), maar volgens Kok „is een half procent meer of minder loonmatiging niet zaligmakend”. Het gaat de FNV volgens hem namelijk om het effect van die matiging op de werkgelegenheid. de overheid deze zaken in handen zal nemen. lijkheid van de rechter was volgens hem wel degelijk in het geding. Met de beslissing van de rechtbank om af te zien van het horen van een aantal getuigen dat door Menten was opgeroe pen maar niet was verschenen, is volgens mr. Mout het belang van de verdachte „met voeten getreden”. De rechtbank be sliste dat het nutteloos zou zijn deze men sen nog eens op te roepen, hoewel Menten weigerde afstand van deze getuigen te doen. gering met de Stichting van de Arbeid is toegezegd. Kok wees er verder nog op dat een belangrijke eis van de FNV zal zijn een gefaseerde verhoging van de aardgas- prijzen. Een naïef dus, met de techniek van de zondagsschilder. Want wat ik al vermoed de bleek bij het aanschouwen van het totale schilderij op de televisie: Ton Ver- heij kan gewoon niet zo goed schilderen. Gordijnen en kleren gaan nog wel, maar hij heeft geen hoofden in zijn vingers. Ik vind dat geen ramp. In een interview in Vrij Nederland verklaarde toch internato- naal geroemde Jeroen Henneman: „Aanvankelijk heb ik ook geprobeerd mensen te tekenen, maar ik kon het niet. Ik heb een ontzaglijke moeite met het weergeven van organische vormen, om dat ik totaal geen visueel geheugen heb. Het is natuurlijk iets heel vreemds, dat ik in mijn leven al miljoenen mensen heb gezien, zonder te kunnen onthouden hoe een neus in elkaar zit”. Jeroen Henneman mijdt daarom men sen op zijn tekeningen. Zo had Ton Ver- heij zich voor Beatrix’ hoofd ook beter tot een collega kunnen wenden, die misschien minder goed in gordijnen is, maar weer wel goed in hoofden. Vroeger gebeurde dat immers ook. In het Rijksmuseum be vindt zich een schilderij van Gerard Dou met een echtpaar in een landschap, waar bij alleen het hondje op de voorgrond door Nicolaas Berchem werd geschilderd. En in het Frans Halsmuseum hangt een schilderij uit 1628 getiteld „Elegant gezel schap in klassiek interieur” (een soortge lijk onderwerp dus als Verheij schilder de), waarvan de figuren door Dirck Hals werden geschilderd en de architectuur van de hand van Dirck van Delen is. zzw z zzw zzw zzw zw z zzw zzw zzw z ono windst. zzw zo z wzw zw zzo windst. nnw w verand. o zw 0 7 0 0 0 0 7 0 0 18 0 0 0 DEN HAAG (ANP). In de Tweede Kamer bestaat veel kritiek op het tweede akkoord van Lomé, de overeenkomst voor handel en ontwikkeling van de Europese Gemeenschap met een groep van 58 ont wikkelingslanden. Toch is de verwachting dat de Kamer de onlangs opgestelde overeenkomst zal goedkeurgen. ge fo: he hc w< ju: hc d ti si Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis rij Di ra] V( tw w< w< bl 13 13 13 14 13 14 14 12 13 13 8 15 10 11 11 13 7 1 -3 -0 10 11 1 15 lin sf zo SC ce jui Sr Bi h I li i wil bir lan Be bes Zal tan wo wa rar koi Bu me gin koi onl de de I Ira de Gi va ni be ro lai vc sc fn Ni w bi d( vc cl K (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen houdt vast aan snelle invoering van de wet twee-fasenstructuur voor het wetenschappelijk onderwijs. Dit blijkt uit een nota die hij over deze wet naar de Kamer heeft gezonden. De eerste fase van de nieuwe wet zou komend studiejaar moeten ingaan. Beide bewindslieden willen dat de universitaire lerarenopleiding in totaal zeven tot acht maanden gaat duren, waarvan twee maanden voor het doctoraal examen en de rest erna, zo blijkt verder uit de nota. De minister wil verder de maximale inschrijvingsduur voor studenten aan theologi sche faculteiten van bijzondere universiteiten stellen op acht jaar en drie maanden, teneinde deze studie gelijk te stellen met de openbare faculteiten. M CÜ *8 Üif c n, 0.1 0.1 0.6 1 0 0.1 0 0 0.3 0 0 1952 door minister van Justitie Donker zou zijn gedaan om van verdere vervol ging van Menten af te zien. Volgens Mout heeft de rechtbank verzuimd in te gaan op de verklaringen die de weduwe van Men- tens vroegere raadsman Kortenhorst op dit punt heeft afgelegd. „Menten heeft er recht op te weten wat de rechtbank van deze kwestie vindt”, aldus de raadsman. Van Heijningen deed gisteren het onge bruikelijke verzoek aan de Hoge Raad om Menten, die het gevangenisziekenhuis in Scheveningen is opgenomen, onmiddel lijk in vrijheid te stellen. Het verzoek werd afgewezen, omdat de Hoge Raad zich niet bevoegd achtte een dergelijke beslissing te nemen. Het cassatieberoep wordt op 25 november voortgezet. Dan komt de advo- caat-generaal, mr. J. Remmelink aan het woord. VLISSINGEN (ANP). Een nieuwe staking bij de RSV-werf Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen is gisteren afgewend, doordat de directie een aantal toezeggingen heeft gedaan. Deze onderhandelingen mogen vol gens de voorzitter van het christelijk werkgeversverbond niet de dupe wor den van het feit dat het centraal overleg over de lonen op een mislukking dreigt uit te lopen. Van Eijkelenburg zou op centraal niveau willen verder praten over zaken als deeltijdarbeid, beperking van het toenemen van het aantal arbeid songeschikten, scholing, inschakeling van zwakke groepen, verbetering van arbeidsproduktiviteit en dergelijke. Deze zaken zouden volgens de werkge- Over de loonontwikkeling zei de NCW- voorzitter, dat hij vasthoudt aan een matiging van de stijging van de totale loonsom volgend jaar met 3 tot 4 pro cent, zoals de Tweede Kamer ook wil. NCW-stafmedewerker Wijffels zei gis teren, dat een inventarisatie moet wor- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Voor president mr. Blaauw van de Haagse rechtbank heeft gisteren het kort geding gediend, dat de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) heeft aangespannen tegen de Staat der Nederlanden. Twistpunt is de prijsbe- schikking die de regering op 30 september afkondigde en waarmee men wilde berei ken, dat het gemiddelde inkomen van deze beroepsgroep in twee jaar tijd zou dalen met ruim tachtigduizend gulden. Die beschikking is volgens raadsman mr. Maris van de LSV „niet rechtsgeldig en niet bindend”, omdat er geen handte kening van een bewindsman onderstaat.. Bovendien vond de LSV-verdediger, dat het hanteren van het betreffende artikel twee van de prijzenwet om een inkomens- en gezondheidszorgbeleid te voeren in strijd is met het doel van deze wet. Landsadvocaat mr. Van der Does stelde hierentegen, dat de wet op de juiste wijze is toegepast, omdat er een duidelijk ver band zou bestaan tussen het in de prijzen wet genoemde conjunctuurbeleid ener zijds en het algemene sociaal-economisch beleid van het kabinet anderzijds. De uit spraak volgt op 7 november. DEN HAAG (ANP). Het Tweede- Kamerlid Nypels van D’66 heeft giste ren gewaarschuwd voor het ontstaan van ernstige financieringstekorten aan de kant van de overheid bij de woning bouw. Hij deed die waarschuwing in de vergadering van de vaste Kamercom missie voor volkshuisvesting en ruim telijke ordening. De tekorten bij de woningbouw zouden volgens Nypels in de jaren tachtig ruimschoots kunnen verdubbelen. Hij pleitte daarom even als de Kamerleden Dijkman (CDA) en Van Dam (PvdA) voor een bijzonder fonds dat zelfstandig leningen zou moeten kunnen afsluiten op de kapi taalmarkt, zodat de lasten niet meer voor rekening van het rijk komen. Van Dam vroeg daarnaast een financie ringsplan voor de woningbouw in de komende tien jaar. Vertegenwoordigers van de gemeen tebesturen van de vier grote steden zullen zaterdag 8 november een pakket eisen overhandigen aan minister Beel- aerts van Blokland van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. Men wil dat maatregelen worden genomen om de stagnatie in de woning verbetering op te heffen. Voorafgaand aan de overhandiging wordt een manifestatie in Den Haag gehouden. Koningin Beatrix, de Westlandse toma tenkoningin en Ton Verheij zijn (in aflo pende mate van nationale bekendheid) de dramatis personae in het drama rond het portret van Beatrix, geschilderd door Ton Verheij, dat naar de kelder van het ge meentehuis van Wolvega werd verbannen omdat de koningin als ’de Westlandse tomatenkoningin’ zou zijn afgebeeld. Vooral die laatste karakterisering heeft het hem gedaan. Een columnist kreeg het meisje zelfs grienend aan de telefoon, schreef hij. voor de hogere salarissen, waarbij de fe deratie een aantal stringente voorwaar den stelt. uit te laten voeren”. Mr. Mout meent dat dit archiefonderzoek niet deskundig was, omdat de rechtbank de „tolk” Veder (hoogleraar Slavische talen) stuurde en de jurist prof. Ruter en de historicus Van der Leeuw geen toestemming gaf ook naar Moskou te gaan. Het is volgens mr. Mout dan ook onbegrijpelijk, dat de rechtbank de bevindingen van prof. Veder bij haar vonnis heeft betrokken. Ook bij het „argu ment van de Rotterdamse rechtbank, dat het archiefonderzoek niet vertragend mocht werken op de procesgang, zet de raadsman veel vraagtekens. Een dergelijk argument kan volgens mr. Mout niet door de beugel. „Zeker niet bij een zo belang rijke zaak die bovendien zo lang is blijven liggen.” Mentens verdediging voerde twaalf cas- satiemiddelen aan op grond waarvan het Rotterdamse vonnis zou moeten worden vernietigd. Mr. Mout besteedde ook veel aandacht aan de kwestie van de toezegging die in Weer in binnen- en buitenland Vooruitzichten door het KNMI: Eerst enige tijd regen, later opklaringen en geleidelijk minder zacht. Aantal uren zon: 1 tot 6. Minimumtempera tuur omstreeks 7 graden. Maximumtempera tuur omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. windst. nw windst. ozo nw den gemaakt van de minimuminkomens in ons land, waarvan een heel gezin moet worden onderhouden. Volgens Wijffels bevindt zich in de groep minima een groot aantal mensen dat geen kostwin ner is. Bij de matiging moet hiermee rekening worden gehouden, aldus Wijf fels. CDA-fractieleider in de Tweede Ka mer Lubbers zei gisteravond in Zeist, dat zijn partij zal inhaken „op de bereid heid van CNV en NCW om de maat schappelijke patstelling te doorbreken”. VNO en FNV zijn volgens Lubbers „door interne verlamming” niet in staat nader tot elkaar te komen. De parlemen tariër zei verder, dat de regering in het vervolg overleg met werkgevers en werknemers moet aangeven hoe men de aardgasbaten wil verdelen over een op export en op de regio’s afgestemd beleid. Verder sluit hij zich aan bij de mening van Van Eijkelenburg, dat wergevers en werknemers afspraken moeten maken ten aanzien van de arbeidsmarkt en de werkgelegenheid. Doordat het schilderij aan het oog van de schaarse bezoekers van het gemeente huis van Wolvega werd onttrokken, heeft iedere Nederlander er nu kennis van kun nen nemen. De foto’s in de kranten deden onmiddellijk een verschrikkelijk vermoe den bij mij rijzen, maar ik ben er niet meteen op aangevallen, omdat krajitefo- to’s bedrieglijk zijn. Stond niet op de Bescheurkalender van het Simplisties Verbond op 8 oktober deze rake obser vatie: „Nu moet ik u er wel voor waarschuwen dat dit schilderij op deze foto veel mooier is dan in het echt”. Zo’n wart-wit-grijze foto geeft vaak een geflatteerd beeld, om dat door de verkleining een scherper beeld ontstaat, omdat de verhoudingen in kleiner formaat soms beter ogen, en om dat* verdachte kleurtegenstellingen vaak worden verdoezeld in de zwarten, grijzen en witten waarin een krantefoto zo’n schilderij vertaalt. Op de zwart-wit-foto’s in de kranten zag de muurschildering ’Vragende kinderen' van Karei Appel er heel mooi en uitgeba lanceerd uit, maar toch moest het achter betengeling worden verstopt omdat het stadhuispersoneel zich anders in de kanti ne in de koffie zou verslikken. Later, toen het boetekleed was verwijderd, bleef het nog steeds een mooie muurschildering, maar zo mooi als ik me haar van de krantefoto’s herinnerde was ze toch niet meer... zo ono n wnw z windst. windst. 0 windst. UTRECHT (ANP). De federatie van ambtenarenbonden ABVA/KABO heeft minister Gardeniers drie weken de tijd gegeven haar besluit de uitbreiding van het aantal vakantiedagen voor welzijns werkers van 22 naar 23 niet te financieren, in te trekken. ken moeten samenhangen, aldus Kok. Een andere voorwaarde is dat de laagst betaalden er niet op achteruit mogen gaan. Koningin Beatrix is gisteren met haar man prins Claus vertrokken voor een bezoek aan New York en daarna de Nederlandse Antillen. Alvorens daadwerkelijk te vertrekken moest uiteraard afscheid worden genomen, zoals bijvoorbeeld van zwager Pieter, die zich voor deze gelegenheid in luchtmachtuniform had gestoken. Tot deze conclusie kwam Mentens raadsman, mr. P. Mout, een van de twee raadsleden van Menten na een urenlang betoog gisteren bij de behandeling van het cassatieberoep in de zaak-Menten door de Hoge Raad. De Rotterdamse rechtbank heeft de waarschuwing die de Hoge Raad heeft gegeven bij de beoordeling van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank om te waken voor vormfouten, volgens de raadsman in de wind geslagen. Een van de belangrijkste fouten die de rechtbank zou hebben gemaakt is volgens mr. Mout „het negeren van het verzoek van de verdediging om twee deskundigen een archiefonderzoek in de Sovjet-Unie Voorzitter Schelling van de Voedings bond FNV zei gisteren, dat zijn bond zal vasthouden aan het afwijkende standpunt in de vakfederatie, dat de koopkracht van de inkomens tot modaal moet worden gehandhaafd. Hij onderkende de moge lijkheid dat een conflict met de FNV als geheel ontstaat, maar zei dat de vakfede ratie eventuele acties van de Voedings bond wel financieel zal steunen. De leden van de Voedingsbond krijgen hierover een nota, terwijl het afwijkende CAO- beleid na presentatie van de uiteindelijke FNV-arbeidsvoorwaardennota begin de cember ter sprake komt in de FNV-fede- ratieraad. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-ZEIST. NCW- voorzitter Van Eijkelenburg heeft gisteren nogmaals gepleit voor voortzetting van het centraal overleg over de arbeidsvoorwaar den, waarbij alleen zou moeten wor den gesproken over de problemen op de arbeidsmarkt en het verbete ren van de werkgelegenheid. Die rel speelde zich af in 1949. Karei Appel is inmiddels geaccepteerd, en bijna alweer doorgeschoven naar de schilders- van-toen, die we zo bewonderden zonder dat we ons nog haarscherp kunnen herin neren waarom. Nu, 31 jaar later, heeft Ton Verheij met zijn portret van de konin gin een soortgelijke reactie opgeroepen. Ik durf er nu over te schrijven omdat ik het schilderij, in al zijn glorie, in Brand punt heb gezien. In kleur. En in zijn totali teit, want de krantefoto’s gaven om duis tere redenen alleen de uitssnede van Bea trix, en niet de hele rimram om haar heen. Ton Verheij zat ook in het programma, Beatrix niet, want die mag zich nooit verdedigen, zoals u weet. Uit alles bleek dat Ton Verheij het schil derij allerminst ironisch, sarcastisch of parodistisch had bedoeld, integendeel, hij had de koningin juist willen afbeelden in al haar glans en glorie, bourgondisch en niet calvinistisch, zal ik maar zeggen. Alle opwinding was echter uitgebroken, be greep hij toch ook, vanwege het hoofd van Hare Majesteit. Hij heeft haar een bolle- wangehapsnoet gegeven en trouwens ook een licht welvend buikje, zodat het lijkt alsof zij in haar vierde maand is. Hij had vele foto’s van Beatrix bekeken, legde Ton Verheij uit, maar op geen van die foto’s trof hij de uitdrukking aan die precies haar wezen weerspiegelde, en toen had hij zelf maar een hoofd geënsceneerd dat haar wezen wèl pecies weergaf. Zoiets... Het WD-Kamerlid Verkerk-Terpstra wees er bovendien op, dat 40 procent van de uitvoer van de aangesloten ontwikke lingslanden voor rekening komt van slechts twee landen, namelijk Nigeria en Ivoorkust. Elf landen men driekwart van de export voor hun rekening. Zowel libe ralen als socialisten stelden verder dat de ontplooiing van ontwikkelingslanden wordt bemoeilijkt door het ontbreken van goede vervoersmogelijkheden binnens lands, waardoor de export van die landen grotendeels gericht blijft op voedingspro- dukten en olie en gas. Toch vindt de FNV-voorzitter deze be reidheid al „een hele stap”. „Want daar mee neemt de FNV voor lief dat voor 1981 al afgesloten CAO’s waar zwaar voor is geknokt, bijvoorbeeld in de metaal, weer moeten worden opengebroken en dat is tot nu toe in de sociaal-economische ge schiedenis een unieke zaak”, aldus Kok gisteren in Amsterdam. Het feit dat de commissie Schöffer zich met de toezeggingskwestie heeft bezigge houden en haar bevindingen in een rap port heeft gepubliceerd, is „staatsbemoei enis met een strafzaak”, zo vindt mr. Mout. Mentens raadsman, mr. E. de Lia- gre Böhl voerde aan, dat dit rapport een eerlijke berechting in de weg stond, om dat de rechtbank door deze rapportage kon zijn beïnvloed. Hij verzocht de recht bank het Openbaar Ministerie niet ont vankelijk te verklaren. De rechtbank heeft dit verweer, volgens Mout, op on juiste gronden verworpen. De onafhanke- Prijscompensatie en vakantietoeslag kunnen volgens de FNV-voorzitter wor den afgetopt vanaf bijvoorbeeld de inko mens van anderhalf maal modaal, ofwel rond vijftigduizend gulden bruto per jaar. Maar een dergelijke loonmatiging zou al leen kunnen doorgaan wanneer de werk gevers bereid zijn afspraken te maken over de werkgelegenheid, want beide za- Dit bleek gistermiddag tijdens de verga dering van de uitgebreide commissie voor ontwikkelingssamenwerking van de Tweede Kamer. PvdA en WD stelden hier dat te weinig aandacht was besteed aan de mensenrechten en dat de overeen komst in het nadeel zou werken van lan den die niet behoren tot de groep van 58 aangesloten staten. Het CDA betreurde dat niet meer landen bij de overeenkomst zijn aangesloten. h, bew. h. bew. onbew. h. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. zW. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. h. bew. mist onbew. sneeuw mist mist regen onbew. onbew. geh. bew. niet ontvangen h. bew. onbew. mist 1. bew. onbew. niet ontvangen onbew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. mist 1. bew. geh. bew. zw. bew. niet ontvangen onbew. o 26 onbew. nw 21 WOENSDAG 29 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.28 uur, onder 17.15 uur Maan op 22.18 uur, onder 13.30 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 07.12 uur en 19.25 uur Laagwater 02.39 uur en 15.08 uur 18 17 17 16 17 15 18 16 17 16 16 „Rotterdamse rechtbank slordig” voor donderdag opgesteld

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2