Goodwill-missie niet-gebonden landen debatteren in Italiaans olieschandaal Natuurfonds wil EG eist snel Slechtste jaar beperking van export Japan Ivan Archipov vice-premier Sovjet-Unie Kandidaten VS Somber vooruitzicht Westduitse economie w vannacht op tv Generaal vast vrijgave schip Greenpeace voor luchtvaart” Onderhandelingen over verdragen IRA-gevangenen met Paramaribo Directeur IATA in Montreal: Poging tot coup Zambia voorkomen Jamaica spreekt zich uit over Hongerstaking Noordierse Mogelijk sabotage bij Westduitse gasbuisbranden rol van IMF Oppositie op Jamaica: Manley lokt geweld uit Prognose economische instituten: I 1-1 ngin ppel leus BINNEN- EN BUITENLAND 1980 DINSDAG 28 OKTOBER noet 1 b z' (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Irak en Iran hebben ingestemd met een bemiddelingspoging van niet-gebonden landen om een eind te maken aan de al vijf weken durende oorlog tussen beide landen. Dit hebben diplomaten in New York vannacht bekend gemaakt. ’«s II I Irak en Iran eens worden opge- dere buitenlanders. Minister Haakmat benadrukte giste- i I gt een gezel- ortge- lilder- t Hals jctuur s. /an de ■moed- m het n Ver- Ideren. maar ers. Ik iew in >rnato- keken, en van tan die ■n toen eneerd eergaf. Karei n bijna nilders- zonder i herin- heeft konin- •oepen. adat ik Brand- i totali- n duis- m Bea- r heen, ■amma, i nooit ten zag nderen’ ütgeba- achter lat het 5 kanti- er, toen eef het Idering, van de ch niet >og van neente- n, heeft an kun- i deden zermoe- er niet rantefo- op de iplisties obser- Met die onthulling verklaarde Kaoenda waarom vorige week donderdag in Zam bia een avondklok werd ingesteld. Daar door moest het opsporen van een uit onge veer veertig man bestaande groep put- chisten worden vergemakkelijkt, aldus Kaoenda, die niet liet blijken dat de (Van onze redactie buitenland) LOESAKA. De Zambiaanse presi dent Kaoenda heeft gisteren onthuld dat tien dagen geleden een poging tot een staatsgreep tegen zijn bewind de kop is ingedrukt. (Van onze redactie buitenland) BELFAST. Zeven veroordeelde leden van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA) zijn gisteren in de Noordierse Long Kesh-gevangenis in hongersta king gegaan in een poging de status te krijgen van politiek gevangene. Veroordeelde IRA-leden hadden tot hoge olieprijzen (in dat verband wijzen ze ook op de oorlog tussen Iran en Irak) en aan de politiek van „krap geld”. Volgens het gisteren uitgebrachte rap port is het noodzakelijk dat de CAO-lonen volgend jaar met niet meer dan vijf per cent stijgen. Voor dit jaar wordt die stij ging op 6,7 percent becijferd. De instituten concluderen dat het voor het verbeteren van de conjunctuur be langrijk is dat de loonpolitiek wordt ge richt op verhoging van de winsten van het particuliere bedrijfsleven. Investeerders moeten niet de indruk krijgen dat het slechte klimaat duurzaam is, zo stelt het rapport. Daarnaast raden de economen de cen trale bank van West-Duitsland, de Bun desbank, af de geldhoeveelheid te vergro ten en de rentepercentages te verlagen. Een eventuele waardevermindering van de mark ten opzichte van andere valuta moet dan maar op de koop toe worden genomen, zo menen de economen. Tien dagen geleden hebben Zambiaan se veiligheidstroepen een gevecht gele verd met de groep, die volgens president Kaoenda zou bestaan uit Zambianen en voormalige guerrillastrijders uit Katanga De eerste aanwijzing dat er iets aan de hand was, kwam het afgelopen week einde, toen uit politiekringen werd verno men dat een groep van tien vooraanstaan de Zambianen was gearresteerd. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De EG heeft gisteren de Japanse regering dringend gevraagd, snel met concrete toezeggingen te komen over de beperking van de Japanse export naar de EG-landen. Dat gebeurde in een ge sprek van de vice-voorzitter van de Euro pese Commissie, Wilhelm Haferkamp, met de bijzondere vertegenwoordiger van Japan bij de EG, Okida. De Japanner beloofde dan Tokio voor 25 november op het EG-verzoek zal reageren. In het ge sprek met Okida heeft Haferkamp gezegd dat als de verstoring van de handelsba- lans tussen de EG en Tokio blijft bestaan, „er dingen zouden kunnen gebeuren waar beide partijen spijt van zouden hebben”. Overigens heeft Denemarken gisteren een voorstel van de Europese Commissie getorpedeerd om het bedrag van 495 gul den waarvoor reizigers binnen de EG goe deren zonder belasting uit het buitenland mee naar huis mogen nemen, te verhogen. (de rijke koperprovmcie van Zaïre). De opstandelingen zouden de steun van Zuid- Afrika hebben gehad, aldus Kaoenda. De gewapende groep zou inmiddels uit een zijn geslagen, maar naar de leden wordt nog intensief gezocht. Daartoe zijn in het hele land wegversperringen opge worpen. MÜNCHEN (DPA). De Beierse po litie sluit niet uit dat sabotage de oor zaak is van de enorme brand die giste ren een gasdistributiestation in For- cheim bij Ingolstadt in West-Duitsland, volledig verwoestte. Bijna zes uur lang sloegen vlammen met een hoogte van honderd meter uit de installatie die kort na middernacht (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Suriname en Ne derland zijn gisteren in Paramaribo on derhandelingen begonnen over de situa tie na 25 november, wanneer een aantal verdragen tussen beide landen afloopt. De Surinaamse minister van onder meer Justitie, A. Haakmat, benadrukte in zijn openingsrede dat Suriname in derdaad wenst te onderhandelen en er geen genoegen mee neemt alleen te wor den aangehoord. Belangrijkste onderwerp van gesprek In asbestpakken gehulde brandweerlieden op weg naar de enorme brand in het gasdistributiestation bij Ingolstadt MONTREAL (Reuter). De internationale luchtvaart maakt het slechtste jaar in haar geschiedenis door en het ziet ernaar uit dat het dieptepunt nog moet komen. De gasbuisleiding die het Beierse sta tion van Russisch aardgas voorziet, levert 400 duizend kubieke meter gas per uur. Het ongeluk in Forcheim is het derde grote gasongeluk binnen vier weken in de bondsrepubliek. Op 28 september ging een gasopslagplaats in het Beierse Chiemgau de lucht in en op 15 oktober maakte de Amerikaanse rampenspecialist Red Adair een einde aan het branden van een aardgasreser voir in Frankenthal (Rijnland-Pfalz). Daar was in 17 dagen 16 miljoen kubie ke meter aardgas weggestroomd. ROME (AFP). In het kader van het onderzoek naar een in 1978 in Italië aan het licht gekomen olieschandaal heeft de justitie gisteren een generaal van het Itali aanse leger, Raffaele Giudice, aangehou den. Giudice, oud-hoofd van de fiscale recherche, wordt verdacht van betrok kenheid bij het schandaal, waarbij tussen 1974 en 1978 ruim vjjf miljard gulden aan alcoholaccijns niet werd afgedragen. Al eerder zijn in deze zaak achttien arrestaties verricht. In de Italiaanse pers circuleren ook berichten over de ophan den zijnde arestatie van „een bekende christen-democraat”. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De 73-jarige Ivan Archi pov is gisteren benoemd tot eerste vice- premier van de Sovjet-Unie. Hij volgt in deze functie Nicolai Tichonov op, die vori ge week tot premier werd benoemd. Dit heeft het Russische persbureau TASS gis teren bekendgemaakt. men- n Ver ter tot schien weer >eurde m be- 1 Dou waar- •grond derd. jbeerd ■t niet, et het i, om- n heb. dat ik n heb jn hoe e torna- in aflo- leid) de ond het ior Ton het ge bannen tlandse ;ebeeld. 4 heeft eeg het slefoon, ■t schil- sch of eel, hij Iden in sch en n. Alle ■n, be- >fd van bolle ns ook et lijkt (Door Rob Sprenkels)- „Dit zijn de belangrijkste verkiezin gen in de geschiedenis van Jamai ca,” aldus premier Michael Man- ley toen hij begin deze maand de definitieve stemdatum vaststelde op donderdag 30 oktober. 1976 een „speciale categorie”-status. In maart van dat jaar werd deze status echter afgeschaft. Een groot aantal IRA-leden- houdt sindsdien het zoge noemde „deken”-protest vol. Zij zitten naakt, slechts gehuld in een deken, in hun cel, omdat zij hun eigen kleren willen dragen. Verder weigeren zij ar beid te verrichten. In een poging de staking af te wen den heeft de Britse minister voor Noord-Ierland de IRA-leden afgelopen donderdag toegestaan voortaan bur gerkleding te dragen. Dit heeft de sta king, die door zal gaan tot „het bittere hoogtepunt van de dood”, niet kunnen tegenhouden. A NEW YORK (Reuter). Edward Seaga, de oppositieleider van Jamaica, heeft be gin deze week gezegd dat aanhangers van premier Michael Manley wapens van Cu ba ontvangen met het oog op de verkiezin gen van komende donderdag. „Het ge weld is een onderdeel van de regerings- strategie om onze mensen weg te houden van de stembus”, aldus Seaga in een inter view met het Amerikaanse tijdschrift Newsweek. Afgelopen vrijdag werden op Jamaica zeven mensen, onder wie een politieman, doodgeschoten. Het politieke geweld in het land, dat in de verkiezingscampagne alleen maar is toegenomen, heeft dit jaar al aan bijna 450 mensen het leven gekost. Vorige week nog werd premier Manley zelf beschoten. Het gaat om het sturen van een „good will- en onderzoekmissie”. Het initiatief binnen de beweging van niet-gebonden landen is uitgegaan van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Naar in New York verluidt zal de missie bestaan uit de ministers van Buitenlandse Zaken van Algerije, Cuba, India, Pakis tan, Joegoslavië, Zambia en een vertegen woordiger van de PLO. Niet bekend is wanneer de missie naar Bagdad en Tehe ran gaat, maar naar verluidt is het op korte termijn. De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Peoli, wiens land mo menteel het voorzitterschap van de bewe ging van niet-gebonden landen bekleedt, kondigde de missie aan tijdens een privé- ontmoeting van vertegenwoordigers van de beweging van niet-gebonden landen bij de VN. Intussen is het Iraakse offensief bij de Iraanse havenstad Khorramsjar in een (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse economie zal volgend jaar niet groeien, het aantal werklozen zal tot ruim 1,1 miljoen toenemen en het inflatiepercentage zal dalen tot beneden de vier percent. Dat is de verwachting van vijf belang rijke economische instituten in West- Duitsland, die hun traditionele najaars- rapport gisteren hebben gepubliceerd. Volgens het rapport zal de economie in de tweede helft van volgend jaar weliswaar weer iets aantrekken, maar naar ver wachting zal de werkloosheid ook dan blijven stijgen. De instituten menen dat de verzwak king van de economie te wijten is aan de 1975. Een recessie als gevolg van de stij ging van de energiekosten werd toen snel gevolgd door omvangrijke kapitaaluitga ven ter uitbreiding van de capaciteit. Rei zigers hadden minder uit te geven, het zakelijk reisverkeer verminderde en de markt was niet in staat de stijging van de tarieven als gevolg van de oliecrisis op te vangen. We zien nu iets dergelijks, maar dan op grotere schaal, zo meende Ham marskjöld. beslissende fase gekomen. Iraakse troe pen winnen voorts terrein in de richting van de oliestad Abadan. Het Iraakse pers bureau meldde gisteren dat de installaties van de havenstad Bandar Machahr, 100 kilometer ten oosten van Abadan, door de Iraakse luchtmacht zijn gebombardeerd. Voorts zouden Iraakse vliegtuigen Iraan se tankconcentraties ten noorden van Dezfoel hebben bestookt. Intussen is in Teheran bekendgemaakt, dat het Iraanse parlement morgen op nieuw zal debatteren over de Amerikaan se gegijzelden in Iran. Na twee bijeenkom sten werd de discussie gisteren wederom verdaagd. De VS hebben gisteren laten weten dat vrijlating van slechts een deel van de in totaal 52 gegijzelden „onaan vaardbaar” zou zijn. Washington gelooft overigens niet dat de vrijlating nog voor de presidentsverkiezingen (4 november) zal plaatsvinden. Dit heeft de algemeen directeur van de internationale organisatie van lijndienst- maatschappijen (IATA), Knut Ham marskjöld, verklaard in Montreal, waar gisteren de jaarvergadering van IATA is begonnen. Volgens Hammarskjöld wordt het vlieg- toerisme getroffen door de economische recessie, de inflatie, de stijging van de brandstoffen, grillige schommelingen in de wisselkoersen en onvoldoende coördi natie van de voorschriften. De bij de IA TA aangesloten maatschappijen streef den in 1979 naar een rendement van ge middeld 13 procent op hun investeringen. Voor betaling van rente was er echter slechts een rendement van 2,1 procent. Na aftrek van de rentebetalingen resulteerde voor veel maatschappijen zelfs een nega tief saldo. Op de drukke Noordatlantische route nam het passagiersverkeer met zestien procent toe en stegen de inkomsten met 27 procent. Niettemin kwamen de maat schappijen 800 miljoen dollar tekort om het beoogde rendement te bereiken. Vol gens Hammarskjöld is de huidige situatie vergelijkbaar met die in de jaren 1974 en De luchtvaarttarieven zullen in de toe komst in toenemende mate worden be paald door de energiekosten. De brand stofprijzen zullen op zijn minst gelijke tred houden met de inflatie en de schom melingen in de wisselkoersen. Ham marskjöld zei dat het ontbreken van stabi liteit op de internationale wisselmarkten aanleiding is geweest tot het overwegen van een nieuwe manier van tariefbereke- ning, waarbij behalve de wisselkoersen ook de bijzondere trekkingsrechten (SDR’s) van het Internationale Monetaire Fonds als basis dienen. Dit is een van de kwesties die aan de orde zullen komen op de LATA-bijeenkomst. die donderdag eindigt. ihuwen mooier it-grijze ld, om- cherper ogen in en om- n vaak grijzen ;o zo’n (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/CLEVELAND. De twee belangrijkste kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap, Reagan en Carter, hebben gisteren en vandaag de laatste voorbereidingen getroffen voor hun rechtstreekse televisiedebat, dat van nacht om 3.30 uur (Nederlandse tijd) wordt gehouden. Bijgestaan door oud-president Ford be reidde de republikeinse kandidaat Rea gan zich voor in zijn tijdelijke hoofdkwar tier in Washington. Hij lijkt vooral te vertrouwen op zijn jarenlange ervaring als acteur. Bovendien menen waarnemers dat wanneer Iran de Amerikaanse gegij zelden niet voor de verkiezingen van 4 november vrijlaat en daarvoor zijn vele aanwijzingen dit in Carters nadeel en dus ten voordele van Reagan zal zijn. Daarom ook waarschuwt Carter de laatste dagen voortdurend voor teveel op timisme over de vrijlating. Anderzijds denken waarnemers dat als de gijzelings- kwestie de aandacht blijft beheersen, dit kan voorkomen dat Reagans belang rijkste campagne-onderwerp, het econo misch beleid, al te zeer op de voorgrond komt tijdens het tv-debat. Plaats van handeling vannacht is de stad Cleveland in Ohio, waar Carter giste ren al is gearriveerd. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De Nederlandse afde ling van het Wereld Natuurfonds heeft de Spaanse regering gisteren dringend ver zocht om de Rainbow Warrior, het actie schip van de milieu-organisatie Greenpea ce, vrij te geven. Het schip ligt sinds 18 juni in Spanje aan de ketting omdat het Spaanse schepen zou hebben gehinderd. Bij de walvisvangst. In een aan de Spaanse premier Suarez gerichte brief schrijft Het Wereld Natuur fonds Nederland dat het vasthouden van het schip in strijd is met het op natuurbe houd gerichte beleid van Spanje. Ook wordt geconstateerd dat het actieschip op juridisch onjuiste gronden is aange houden. De Rainbow Warrior ligt nog steeds aan de ketting in de haven van El Ferrol. Greenpeace kan een door een rechter vastgestelde borgsom van 280.000 gulden niet opbrengen en wacht inmiddels de behandeling van het ingestelde hoger be roep af. Het Wereld Natuurfonds Neder land voelt zich medeverantwoordelijk voor de Rainbow Warrior, omdat het schip in 1977 kon worden aangekocht met financiële steun uit de actie Geef om de Natuur. Middelpunt van de 14 maanden ver vroegde verkiezingen is de rol die het Internationale Monetaire Fonds (IMF) op Jamaica moet spelen. Manley heeft in maart van dit jaar met het IMF gebroken, terwijl zijn opponent Seaga zweert bij gehoorzamen aan deze „po litieagent van de Derde Wereld”. De verkiezingsstrijd gaat gehuld in een sfeer van moord en doodslag, wan trouwen over en weer, een verlam mende economische crisis en angst voor staatsgrepen. Terwijl tot in alle uithoeken van het Caribisch eiland politieke vetes zonder pardon met ko gels worden beslecht, vóórspellen opi niepeilingen een nek-aan-nek-race tus sen Manley’s National People’s Party (PNP) en de Jamaica Labour Party (JLP) van Edward Seaga, wiens naam door PNP-functionarissen als CIAga wordt gespeld. Vanaf de noordelijke stranden van Ja maica kan men Cuba uit de helblauwe zee zien verrijzen. Een van de redenen waarom de Verenigde Staten hun in vloed op het rum- en reggea-eiland van het grootste belan g achten sinds Groot-Brittannië de Jamaicanen in 1962 het heft in eigen handen gaf. De eerste tien jaar van het zelfbestuur zorgde de Labour Party ervoor dat de Noordamerikanen zich nergens zor gen over hoefden te maken. Over de ruggen van de voornamelijk uit Afrika stammende bevolking heen, werd er geregeerd in samenspraak met de Amerikaanse bauxiet-maatschappijen en de almachtige grootgrondbezitters. Michael Manley, vaak spottend de „pro feet van de Derde Wereld” genoemd, verwierf in 1972 de steun van de kie zers, De voormalige journalist en vak bondsleider had de JLP tijdens zijn verkiezingscampagne van een „natio nale uitverkoop aan het imperialisme” beschuldigd en trok, eenmaal aan de macht, zijn volledige registers open om de Jamaicaanse belangen veilig te stellen. De vestigingen van de internationale mijnbouwmaatschappijen - Alumini um Company, Reynolds Metal, Kaiser Aluminium en Aluminium of Canada - werden voor 51 procent genationali seerd. De produktie en verhandeling van bananen plaatste Manley onder staatscontrole. Verder gaf hij het startschot voor een landbouwhervor ming, gebaseerd op het principe van gemengde coöperaties en nam hij het onderwijs danig onderhanden. Op Jamaica groeide de nieuwe premier al snel uit tot de „grote verlosser”. Ondanks de stop van economsiche hulp uit de Verenigde Staten in ant woord op Manley’s nationaal gezinde politiek, ging het Jamaica voor de wind. Maar in de loop van 1974 begon nen de stijgende internationale olie prijzen aan de gezondheid van de Ja maicaanse economie te knagen en Manley’s pretentieuze hervormings plannen kwamen ernstig in het geding. Manley besloot de tekorten die de olie- import opleverde, op te vullen door een drastische verhoging van de eigen lijk belachelijk lage belasting op de bauxiet-export. Een nogal oppertune maatregel, zo zou spoedig blijken, want de internationaal verspreide alu- miniummaatschappijen verklaarden hem de oorlog. Met allerhande smoe zen werd op Jamaica de produktie aanzienlijk teruggebracht, hetgeen niet alleen een deuk in de staatskas opleverde, maar ook duizenden werk lozen en een onbeteugelbare inflatie. Als gevolg van het bauxiet-conflict, een felle publiciteitscampagne rond de vriendschap tussen Manley en Fidel Castro en de introductie van een paar honderd Cubaanse onderwijzers en technici op Jamaica, bestond er een soort van ongeschreven boycot van de internationale bankierswereld. Man- ley, vastbesloten om op Jamaica een aluminiumindustrie van de grond te krijgen en geïrriteerd door het feit dat zijn „democratisch socialisme” werd afgeschilderd als zijnde „communis me”, besloot alle twijfels uit de wereld te nemen en het op een akkoord te gooien met het Internationale Mone taire Fonds, het IMF. Het IMF dwong Manley in ruil voor 300 miljoen dollar echter tot een economi sche politiek van forse devaluaties van de nationale munteenheid en een ste vige koopkrachtvermindering voor de gemiddelde arbeider. Handelaren konden plotseling hun produkten niet meer kwijt, tal van fabrieken moesten sluiten, duizenden mensen kwamen op straat te staan. Voor het IMF was dat echter nog niet voldoende. Bij de onderhandelingen van begin dit jaar, eiste het fonds een inkrimping van het ambtenarenappa raat met 11.000 man en verregaande bezuinigingen op het onderwijs. Voor Manley deed dat de emmer overlopen en hij hakte de knoop door. De onder handelingen werden afgebroken en de door zijn tegenstander als „commu nist” gekarakteriseerde Manley ver vroegde de verkiezingen om het volk overmorgen het laatste oordeel over het IMF te laten uitspreken. met bemiddeling Ronald Reagan. na een explosie in brand vloog. Een groep van 250 brandweermannen en 120 politieagenten bestreed het vuur. ren echter nogmaals dat Suriname daar niets voor voelt. Hij toonde zich ook geprikkeld door opmerkingen van Ne derlandse politici als zou de Surinaamse democratie aan erosie onderhevig zijn. Haakmat kaatste de bal terug en wees op de situatie waarin zich allerlei min derheidsgroepen in Nederland be vinden. Haakmat kondigde aan dat Suriname tijdens het overleg een aantal concrete Voorstellen op tafel zal leggen. De Ne derlandse delegatie blijft tot vrijdag in Paramaribo. Surinamers die naar Nederland reizen. Den Haag heeft er de afgelopen tijd geen misverstand over laten bestaan dat Suri- ornamers na 25 november aan de grens net is de regeling die er moet komen voor *zo zullen worden behandeld als alle an- avondklok spoedig zal heven.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3