Verdubbeling teif|^n3&inen verwacht Hoogovens moet snel doorgaan met milieumaatregelen 79 Statenfracties worden ongeduldig 89 IJff moet snel met oo Minder staal: 00 GS-standpunt over water duurder 09 kernenergie komen 99 ,99 99. Hoogste spaarrentes. 10% ABN Bank aantal Turken herschi/drinks Raad van Toezicht verwerpt concentratie nutsbedrijven 1 9 I KROON NOEMT TERMIJN VAN TWEE JAAR ABN Spaar- deposito’s vast. Vaste looptijd, vaste rente. 6 jaar 5 jaar 4 jaar 3 jaar 2 jaar ABN Girospaar- Extra-rekening. Interessant als u uw spaargeld wat langer denkt te kunnen missen. Maar als het nodig is, kunt u er elke dag over beschikken. Storten/opnemen: eenvoudig door overschrijving van/ naar uw eigen bank- of giro rekening. Opnamekosten: 2% over het opgenomen bedrag. Eerste girale storting: f250,-. 10 10 9‘/4 9 PROVINCIE 1980 OKTOBER DINSDAG 28 ?ten ten. log? s 'n n s Dagelijks opneembaar. Vaste termijn. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Het aantal medi terrane buitenlanders in Noord- Holland zal in de komende jaren verdubbelen, zo blijkt uit cijfers van de Stichting Buitenlanders Peregrinus. Deze forse toename zal het gevolg zijn van de gezins herenigingen van Turken en Ma rokkanen, die langzamerhand op gang komen. Regio’s - 83/4 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Binnen twee jaar moet Hoogovens BV te IJ- muiden twee saneringsplannen op tafel leggen die leiden tot aan merkelijke vermindering van de milieuverontreiniging die het concern veroorzaakt. Dat is een van de hoofdpunten in de uit spraak die de Kroon dezer dagen bekend heeft gemaakt. Het Ko ninklijk Besluit is het gevolg van een procedure die onder meer Hoogovens aanhangig had ge maakt naar aanleiding van een lozingsvergunning voor afvalwa ter die drie jaar geleden door de minister van verkeer en water staat was verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Na het conflict over het afvalstoffenplan kan Noordhollands gedeputeerde IJff nog op minstens twee harde con frontaties rekenen tussen hem en zijn partij (en de rest van het linkse blok). Een voorproefje kreeg hij maandagmiddag in de vergadering van de Raad van Toezicht op de provinciale bedrij ven. Van PvdA, D’66, PPR en PSP kreeg de gedeputeerde het verwijt, dat notities over kern energie en voortgezette waterle verantie door Amsterdam te laat aan de Staten werden voorge legd. (ADVERTENTIE) Aantal buitenlanders I in Nederland groeit door gezinshereniging Steeds meer Turkse vrouwen en kinderen vestigen zich in Nederland. (ADVERTENTIE) regio’s vestigden of naar het thuisland terugkeerden”. De uitgifte van woningen aan buitenlan ders wordt volgens hem daarbij een zaak die een strak toewijzingsbeleid nodig heeft. „Er moet voorkomen worden dat er te grote concentraties buitenlanders in bepaalde woonwijken ontstaan. Temeer daar uit een onlangs gepuliceerd sociaal rapport is gebleken dat de acceptatie van groepen buitenlanders sterk dalende is”, aldus Piet de Jonge. Dit is volgens hem het gevolg van de gespannen arbeidsmarkt, het grote tekort aan woonruimte en de algemene neergaande lijn van de econo mie. „De buitenlanders worden steeds der zich nu in voor gezinshereniging dan is het regel dat hij zeker vijf jaar op een huis moet wachten”, aldus Piet de Jonge. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het is denkbaar, dat de vermindering van de staalproductie van Hoogovens uiteindelijk in iets hogere wa- terleidingtarieven voelbaar zal zijn. Dit blijkt uit de beantwoording van een vraag van het PSP-statenlid Korzelius maandag in de Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven. Bij het besluit tot aanleg van de waterpijpleiding van An- dijk naar Castricum (WRK-III) is gere kend op de afname van een zekere hoe veelheid water door Hoogovens. Hoog ovens heeft zich daartoe contractueel verplicht. Het ging daarbij echter om een minimumafname. Daarboven was nog een variabele hoeveelheid water, die door de staalfabriek zou worden afge nomen. Wanneer deze variabele hoeveelheid water minder is, komt er minder geld in de la. Voor de andere deelnemers in het WRK-project, het PEN en de gemeenten in Zuid-Kennemerland, betekent dat, dat meer moet worden bijgepast. Dit verschil zal dan vervolgens in de door de WRK toch al gestegen tarieven moeten wor den doorberekend. Consequent doorgere deneerd betekent dat bij gedwongen ont slagen bij Hoogovens, dat de gedeputeer den de verminderde staalproduktie twee keer in hun portemonnee kunnen merken: Verminderd inkomen en duurder water. Op het totale tarief zal overigens een omslag van het nadelige verschil als ge volg van een verminderde afname door Hoogovens waarschijnlijk niet zo heel groot zijn. - r I r flv- V 96 consumenten zou dat een handige zaak zijn. Maar de democratische controle op „Westwater” en „Protrans” zou op ernstige moeilijkheden stuiten. Men voorzag wat dat betreft dezelfde problemen als met de moeilijk te controleren Gasunie. Verscheidene sprekers vonden ook dat het idee een sterk centralistische geest ademde. Overigens was men ook niet wild enthousiast over het idee van de VEEN (Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland) om in plaats van de stichting van „Protrans” de samenwerking in de SEP (Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven) te versterken. Via een omweg zou dan een uit democratisch oogpunt net zo’n ongewenste situatie ontstaan als bij de stichting van „Protrans”. meer als concurrenten beschouwd, vooral nu het aantal werkloze buitenlanders twee keer zo hoog is als het aantal Neder landers”. Van de terugkeerprojecten voor buiten landers is naar zijn mening nog niet veel te verwachten. Deze hebben slechts enige kans in Spanje en komen daar moeizaam van de grond. Door de politieke spannin gen in Marokko en Turkije is het niet aannemelijk dat de Islamieten naar hun geboorteland zullen terugkeren, evenals de Italianen, die grotendeels in het begin der zestiger jaren naar Nederland kwa men. „Deze zijn al zodanig in de samenle ving opgenomen dat je eigenlijk niet meer van buitenlanders kan spreken”, aldus Piet de Jonge. Binnen de regio’s van het werkgebied zijn ook verschuivingen van het vreemde lingenbestand opgetreden. Was de IJ- mond eerst het gebied met de meeste buitenlanders (40 percent), thans heeft Zaanstad die plaats ingenomen, terwijl ook de groei in Alkmaar en West-Fries- land aanzienlijk is. Piet de Jonge: „In deze regio’s zijn meer Turken dan Marokkanen gevestigd. De IJmond herbergt meer Spanjaarden en Italianen, waarvan velen zich de laatste jaren elders in andere de regering een idee uitgewerkt om gas, water en elektri citeit in gecombineerde distributiebedrijven per provin cie onder te brengen. Naast deze provinciale distributie bedrijven zouden interprovinciale bedrijven moeten wor den gesticht voor de technische kant van de gas-, water en elektriciteitsvoorziening. Winning, zuivering, trans port en duininfiltratie zou in het westen van het land moeten worden uitbesteed aan „Westwater”. De opwek king en het transport in het hoogspanningsnet van elek triciteit zou in handen komen van de landelijke organisa tie „Protrans”. De woordvoerders van de diverse fracties vonden dat Zoals gemeld heeft een adviesbureau op verzoek van er wat te zeggen was voor de distributie in één hand. Voor De rentevergoeding komt jaarlijks ter beschikking. niet voor de buis tussen Andijk en Castri cum plus de dure zuiveringsinstallaties gekozen. VVD en CDA ergerden zich ech ter over opstelling van de PvdA en de kleine progressieve fracties, die op de in het verleden gemaakte keuze wilden te rugkomen. De Waart stelde daartegenover, dat men de WRK III inderdaad niet meer kon ontkennen, maar dat men het bestaan van deze werken niet mocht gebruiken als argument om nu ook maar te gaan infil treren. PWN-directeur Sprey reageerde, dat het Waterleidingbedrijf ten noorden van het Noordzeekanaal allang infiltreer de. Juist met het oog op een milieuhygië nisch volkomen verantwoorde infiltratie was in Andijk een extra-voorzuivering ingebouwd. Met het oog op de infiltratie in Zuid-Kennemerland welk plan dus juist zo omstreden is ware het volgens Sprey te overwegen om ook aan WRK I en II (pijpleiding van Jutphaas aan de Rijn naar Zuid-Kennemerland) een extra-voor- zuivering te koppelen. Het buiten gebruik houden van de WRK Herschi Sinas met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! He^jchi/Hoensbroek, tel. (0451 21 17 77 State heeft de Kroon (staatshoofd plus in dit geval de minister van verkeer en wa terstaat) een besluit genomen. De bezwa ren van de milieu-organisaties zijn goed deels terzijde geschoven. Dat gold bijl- voorbeeld voor het argument dat in de vergunning niet was aangegeven hoeveel van welke stof er in het afvalwater mocht zitten. De Kroon stelt op dit punt dat de zogeheten emissielijst die als bijlage bij de vergunning behoort, wel degelijk voldoen de duidelijkheid verschaft. i Met de vergunning in de hand kan Hoogovens legaal afvalwater lozen in de buitenhaven, de Hoogovensbuitenhaven, de Eerste Rijksbinnenhaven en de Staal- haven. Op uitdrukkelijk verzoek van Hoogovens heeft de Kroon daar het Staal- havenbinnenkanaal aan toegevoegd. Een andere toevoeging kon het bedrijf niet lospeuteren. In de vergunning wordt namelijk niet vermeld dat saneringsmaat regelen op aanwijzing van de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat worden genomen. Het bedrijf meende met die vermelding sterker te staan in de aan vraag om rjjkssteun voor die maatrege len. De Kroon heeft het verzoek echter afgewezen omdat die aanvraag niets met de verleende vergunning van doen heeft. Het bouwconcern is in februari van dit jaar begonnen met de bouw van twee grote bassins, zogeheten indikkers, die zink en andere metalen uit het afvalwater moeten doen verdwijnen. Eind volgend jaar is die eerste indikker gereed, de twee de twaalf maanden later. Gezien de proce dure na de eerste vergunning van de mi nister zijn ook de data gewijzigd waarop Hoogovens aan bepaalde milieueisen moet voldoen. Tot begin 1982 mag het afvalwater van de Hoogovens 3 tot en met 7 hoogstens 2300 kg zink per etmaal mee- voeren, een jaar later moet dat zijn ver minderd tot 925 kg, terwijl na 1 januari 1983 dat maximum 40 kg mag zijn. Alle cijfers zijn gemiddelden die berekend worden over een vol jaar. Het staalconcern ging niet akkoord met onderdelen van die vergunning, terwijl ook het Contact Milieubescherming Noord-Holland en de vereniging Milieude fensie bij de Kroon in beroep kwamen. De beide laatste instanties vonden in grote trekken dat Hoogovens via de vergun ningsvoorwaarden niet streng genoeg was aangepakt. Na advies van de Raad van De Turken en Marokkanen, (Islamieten) zijn de jongste groep buitenlanders die door Nederlandse bedrijven uit landen rond de Middellandse Zee zijn geworven. Eerder kwamen grote groepen Italianen en Spanjaarden over onze grens en von den voornamelijk in de IJmond eerst in woonoorden een onderdak. Van deze groep zijn de gezinsherenigingen inmid dels voltooid. Voor de Turken en Marok kanen, die tot 1975 zijn geworven, is de stroom van gezinnen uit de thuislanden nog maar net begonnen. In het werkgebied van de Stichting Bui tenlanders, Noord-Holland behoudens Amsterdam, is hierdoor in de afgelopen jaren het aantal Turken met 118 percent (3724 personen) en het aantal Marokkanen met 88 percent (680 personen) toegeno men. Het aantal Spanjaarden nam met 25 percent af, terwijl het aantal Italianen stabiliseerde. Momenteel verblijven 15.622 buitenlanders in het werkgebied van de stichting, 25 percent of ruim 3000 meer dan in 1975. De daling van het aantal Spargaarden wordt volgens Piet de Jonge, medewerker van de Stichting Buitenlan ders, veroorzaakt door de grotere trek naar het geboorteland nadat Franco overleed en het sociale klimaat verbeter de. Deze terugtocht van voornamelijk al leenstaanden is door de stijgende werke loosheid in Spanje het laatste jaar sterk verminderd. Hoogovens moet binnen een jaar na de kroonuitspraak een saneringsplan heb ben uitgewerkt voor de afvalstromen van de cokesfabrieken 1 en 2. Dat plan moet vooral zijn gericht op een aanmerkelijke vermindering van de afvoer van onder meer ammoniak, fenolen en cyaniden. Nog een jaar later moet er een plan gereed zijn voor de aanzienljke vermindering vaij milieuhinder door het gehele fabricage proces. Daarbij gaat het met name om zwevende stof, zware metalen, warmte en zuurstofbindende stoffen. Het staalconcern aan het Noordzeeka naal heeft op een ander punt winst ge-" boekt. Die vooruitgang heeft betrekking op de bevoegdheden van verkeer en wa terstaat, in casu de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, met betrekking tot het tijdelijk staken van de lozingen van afval water. Dat kan voorkomen worden indien het ontvangende water te slecht van kwa liteit is. Die tijdelijke maatregelen gelden jin principe maar voor 48 uur, zij het dat die termijn verlengd kan worden. Boven dien mag de lozing op de buitenhaven van koelwater uit het Hoogovensproces te al len tijden doorgaan. Uit die aanvankelijke vergunning is de bepaling geschrapt dat de tijdelijke maat regelen voor rekening van het bedrijf zul len zijn. De Kroon heeft aan dit artikel nog toegevoegd dat die ingrepen van tijde lijke aard niet tot gevolg mogen hebben dat Hoogovens na het vervallen daarvan de lozingsvergunning niet meer ten volle zou kunnen benutten. Door de hereniging van Turkse en Ma rokkaanse gezinnen zal in de nabije toe komst volgens Piet de Jonge een verdere verschuiving optreden. Met name in Zaanstad en West-Friesland wordt een sterke groei verwacht. Voor de betrokken gemeenten betekent dit een extra belas ting van het woningbestand. Er zullen voornamelijk grote woningen nodig zijn om de omvangrijke gezinnen onderdak te bieden. „Deze woningen zijn maar mond jesmaat beschikbaar. Daarom verwach ten wij dat de gezinsherenigingen van de Islamitische buitenlanders over een lange periode zal lopen. Schrijft een buitenlan- duidelijk standpunt hadden ingenomen. Ook De Waart (PvdA) beschuldigde IJff ervan, dat hij de tendens in de motie, dat de Staten van de kernenergie af wilden, miskende. De Waart wilde de notitie voor 14 november hebben om deze redelijk te kunnen bestuderen. Dezelfde beschuldigingen kreeg IJff te horen over het uitblijven van de notitie over de voortzetting van de levering van drinkwater door Amsterdam (aan Haar lemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn). De Waart was van mening dat met Amster dam een contract zou kunnen worden afgesloten over een blijvende levering. Volgens ambtelijke informatie zou Am sterdam echter slechts tot een tijdelijke levering bereid zijn. Dat klopte naar de mening van De Waart niet met uitlatingen van wethouder Wolfensperger van Am sterdam. Deze zou hebben gezegd, dat een blijvende levering bespreekbaar was. Het PvdA-Statenlid verweet de gedeputeerde, dat het contact over deze zaak tot een ambtelijk beperkt was gebleven, en dat er bestuurlijk tussen de provincie en Am sterdam nog geen overleg was geweest. IJff ontkende'dat. Men was nog steeds in overleg met Amsterdam. Voor decem ber wilde men proberen duidelijkheid te verkrijgen. Wat betreft de blijvende, dan wel tijdelijke waterleverantie, moest het college afgaan op mededeling van ambte lijke zijde. De Waart vond dat echter een onjuiste benadering. De discussie werd in een wat broeierige sfeer gevoerd, hetgeen HAARLEM. De Raad van Toezicht op de Provincia le Bedrijven is het in grote lijnen eens met de reactie van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland op het plan voor de concentratie van de nutsbedrijven. Het idee van de oprichting van grote interprovinciale be drijven voor de winning van water en de opwekking van elektriciteit (respectievelijk „Westwater” en „Pro trans”) ontmoette veel bezwaren. Vooral de praktische onmogelijkheid om dergelijk grote organisaties aan democratische controle te onderwerpen woog voor de vertegenwoordigers van de verschillende fracties zwaar. Bij de behandeling van de begroting 1980 begin vorig jaar hadden de Staten gevraagd om een uiteenzetting van de mogelijkheden en gevolgen van een een zijdig Noordhollands breken met de Ge meenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland (Dodewaard). Deze notitie zou voor de behandeling van de provinciebe- groting voor 1981 aan de Staten moeten zijn voorgelegd. Formeel heeft de gedepu teerde dus nog tot begin december de tijd om het stuk alsnog op tafel te brengen. Woordvoerders van verschillende fracties hadden er echter bezwaar tegen, wanneer de notitie hun pas vlak voor de begro- tingsvergadering zou worden voorgelegd. Men vroeg enige tijd om het stuk te kun nen bestuderen. I Men wees er op, dat de gemeenteraad van Amsterdam, nog later dan de Noord- hollandse Staten aan GS, aan B. en W. eenzelfde verzoek had gedaan. B. en W. van Amsterdam hadden inmiddels de ge vraagde notitie op tafel gelegd, op grond waarvan de raad stappen kon onderne men om stopzetting van de samenwerking in de GKN te bewerkstelligen (afhankelijk dus van het gedrag van de andere deelne mers). De motie van Noord-Holland ging verder, omdat hierin sprake was van een desnoods eenzijdige opzegging van de sa menwerking. Verwey (D’66) verweet de gedeputeerde, dat hij de boot afhield, en dat hij deed alsof de Staten in deze zaak nog geen grote bezwaren tegen de voorgenomen infiltratie in de duinen ten westen van Haarlem. Deze infiltratie zou echter niet nodig zijn, wanneer Amsterdam door zou gaan met de levering van drinkwater uit de voor dat doel toch al ingerichte Am sterdamse Waterleidingduinen. Met de infiltratie (ten noorden van het Noordzeekanaal) hangt ook de discussie samen over de peperdure waterpijplei ding van Andijk (Ijsselmeer) naar de dui nen te Castricum (WRK III, Watertrans- portmaatschappij Rijn-Kennemerland). De politici waren het er eigenlijk wel over eens, dat deze p jple d ng thans een overcapac te t betekent. Wanneer men destijds een beter inzicht had gehad in het huidige drinkwaterverbruik, had men Haks (CPN) nog maar eens deed informe ren waar het om ging. Twijfelt u of GS de motie wel naar de letter uitvoeren?, zo vroeg hij De Waart. Zo kreeg men ook in deze commissievergadering weer even de III-werken was volgens de gedeputeerde sfeer van het afgelopen debat over de en de PWN-directie een dwaze zaak, om- vuilverwerking. Zoals gemeld had Haks dat de conservering alleen al jaarlijks een ook daar gevraagd of het meningsverschil miljoen zou kosten. Uit oogpunt van ener- tussen de PvdA-fractie en de gedeputeer- giegebruik was het bovendien voordeliger de louter technisch of ook enigszins poli- om de WRK III, II en I samen in gebruik te tiek geladen was. Bekend is ook, dat de hebben, dan wanneer de WRK III niet in gedeputeerde onlangs van de provinciale werking zou komen. Bij de in bedrijfstel- vergadering van de PvdA de gele kaart ling van de WRK III zou door gebruikma- heeft gekregen, voor zijn stemgedrag. king van het gehele beschikbare leiding- Voortgezette levering van drinkwater systeem van WRK I, II en III een energie- door Amsterdam heeft, zoals bekend, te winst van 12 miljoen kiloWattuur bereikt maken met de problematiek van de duin- kunnen worden. Dat komt overeen met infiltratie. In progressieve kring bestaan een besparing van 1,2 miljoen, aldus het antwoord op vragen van Van Ark (PvdA). Verwey wees er echter op, dat het totale systeem dan een capaciteit levert van 150 miljoen kubieke meter plus 110 miljoen, terwijl maar een capaciteit van 110 kubie ke meter nodig is. Hij drong er op aan dat deze capaciteit over WRK I, II en III zo gunstig mogelijk zou worden verdeeld. Men zou moeten streven naar een maxi male voorzuivering bij een minimum aan energieverbruik. Volgens IJff en Sprey was het prijsvoordeel bij een verschuiving in de reeds geplande capaciteitsverdeling vooralsnog niet aanwezig, maar zou in een later stadium kunnen blijken hoe de te leveren hoeveelheden water het best kon den worden verdeeld over de WRK-syste- men. V

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9