Onderzoek: draaien baan zonder aantasting Hoofdvaart onmogelijk Studie Hoogovens naar verminderen milieu-overlast Geslaagde proef met verbranding olie op strand Rijkscommissie buigt zich in november over plan „kleine voorhaven Rüïi w is i o IJ I 01L 11 PROVINCIE 10 1980 WOENSDAG 29 OKTOBER (Van een onzer verslaggevers) 99 34 fed 75 50 IJMUIDEN. Hoogovens zal binnen afzienbare tijd met Rijkswa terstaat rond de tafel gaan zitten om plannen op te stellen die binnen twee jaar moeten leiden tot een aanzienlijke vermindering van de milieuverontreiniging. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Een draaiing van de vierde baan van Schiphol betekent geen geringere aantas ting van de Haarlemmermeer, dan de aanleg van een vijfde baan. Integendeel. Landschappe lijk gezien is de aanleg van een vijfde baan waarschijnlijk min der schadelijk, dan de aanleg van een gedraaide vierde baan. Draaiing van de vierde baan tast namelijk de Hoofdvaart, de „rug- gegraat” van de polder, aan. Dit bezwaar heeft de vijfde baan niet. De Hoofdvaart zou dan slechts met een smal viaduct voor de taxibaan worden gekruist. Een vijfde baan vergt echter wel meer ruimte. Q)e Hoek WW X 1 1 5 SPL 4g14 verplaatste voet 3 SPL 4g 14 zelfde voet Schiphol kan niet groeien zoals de provincie dat wil De havenmond van IJmuiden waar het pilot-plan moet worden uitgevoerd. (Van onze IJmond-redactie) IJMUIDEN. De Rijks Planologische Commissie (RPC) buigt zich in novem ber over de problematiek rond het pilot plan nabij de noordpier in Velsen. Dit plan voorziet in de aanleg van een overslagterrein nabij Hoogovens. Om het de RPC die minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat over deze zaak moet adviseren wat eenvoudiger te ma ken, is een werkcommissie ingesteld die het voorbereidende werk voor haar re kening zou nemen. Dat is inmiddels ge beurd, de commissie komt op 6 novem ber nog eenmaal bijeen om voor een afronding naar de RPC toe te zorgen. Minister Tuijnman heeft inmiddels ad viezen van de Raad van de Waterstaat en de Commissie Zeehavenoverleg over het pilot-plan binnen. Deze waren gematigd positief. De RPC is de derde schakel in het geheel. Binnen deze commisie wisse len vertegenwoordigers van de betrok ken ministeries (economische zaken, fi nanciën, sociale zaken, landbouw, volks huisvesting en ruimtelijke ordening, baan niet gebruikt voor starts in of landin gen uit zuidelijke richting. Maar bij een foute landing moeten de vliegtuigen onge hinderd kunnen doorstatten en optrek ken. Een verdiepte ligging van de weg zou ook geen oplossing zijn, omdat men dan weer zou botsen op de tunnel van de Schipholspoorlijn. Als ander argument tegen een zuide- Ijjker gelegen baanvoet wordt aange voerd, dat de Kaagbaan dan niet kan worden gebruikt gelijktijdig met de ge draaide vierde baan. Men zou in dat geval volksgezondheid en milieuhygiëne) van gedachten over de wijze waarop de vele uiteenlopende belangen het beste behar tigd kunnen worden. De betrokken ministeries zijn ook op genomen in de werkcommissie die onder leiding staat van drs. S. Miedema van het ministerie van economische zaken. Hij wilde niets loslaten over de ontwik kelingen van de laatste weken. „De RPC krijgt van ons het nodige basismateriaal. draaiing van de vierde baan. Het verleng de van de gedraaide vierde baan, bijvoor beeld die wat beginpunt betreft ongeveer samenvalt met dat van de bestaande Zwa nenburgbaan, kruist de Schipholspoor- wegttunnel) op een punt, waar deze dieper ligt, dan ter plaatse van het snijpunt van spoorweg en het verlengde van de huidige vierde baan. De nieuwe situatie zou wat dat betreft dus alleen maar gunstiger zijn. Rest het obstakel van de autoweg. Men kan zich afvragen, waarom een geringe omlegging van deze weg als bezwaar em- De vierde of Zwanenburgbaan zoals die er nu nog bijligt Op de voorgrond de Hoofdvaart. icer- des ysen in ’t noet huis 'indt ik er letje ich”, mag Op stiger moet worden opgevat, dan het be zwaar van aantasting van de Hoofdvaart aan de andere kant van de baan. Niettemin kan niet worden ontkend dat aan het begin van de baanvoet van de vierde baan allerlei verkeerssoorten krap by elkaar zitten, met het risico van con flictsituaties. Alleen al daarom geeft de luchthavendirektie de voorkeur aan een vijfde baan. De direktie gaf overigens toe, dat bestaande en verlegde vierde baan (waarbij de baanvoeten dus niet samen vallen) gelijktijdig kunnen worden ge- op sommige punten ook voorzien van een voorzichtig commentaar. Maar daarover kan ik niets meedelen. Het zou mogelijk kunnen zijn dat er binnen de commissie minderheidsstandpunten in genomen worden, we kunnen het ook volledig met elkaar eens zijn,” aldus Miedema. Als de RPC alle gegevens binnen heeft, kan vrij snel een advies uitge bracht worden. Het staat de commissie Dit naar aanleiding van de uitspraak I van de Kroon over voorwaarden die het ministerie van verkeer en waterstaat in een drie jaar geleden verstrekte lozings vergunning had gesteld. Tegen enkele voorwaarden had Hoogovens beroep aan getekend. vaker moeten uitwijken naar de Aals- meerbaan, wat een verheviging van de geluidshinder in Aalsmeer zou meebren gen. Men acht dat onaanvaardbaar. Als bijkomend nadeel wordt nog genoemd, dat het zuidelijk deel van Nieuw Rijk niet kan worden benut voor verdere luchtha venbebouwing. Uit het rapport wordt echter niet duide lijk waarom deze bezwaren die blijkens het kaartmateriaal ten dele ook moeten gelden voor de huidige vierde baan, plot seling zo zwaar moeten wegen bij de bruikt. (zodat in zeker opzicht sprake is van een vijfbanenstelsel) Dat kan alleen als de verlegde baan wordt gebruikt voor starts in noordelijke richting en de huidi ge Zwanenburgbaan voor landingen in noordelijke richting (of omgekeerd). Ge lijktijdig gebruik voor starts en landingen in zuidelijke richting kan echter niet, om dat dan bij doorstarten na landing het gevaar dreigt van botsingen in de lucht. In het rapport van „Stad en Landschap” wordt verder nog geconstateerd, dat de gevolgen voor het agrarisch grondgebruik bjj de aanleg van een vijfde baan het grootst zijn en het kleinst bij een draaiing van de vierde baan met een hoek van tien graden en dezelfde baanvoet. Bij de overi ge varianten is het verschil met de vijfde baan wat dat betreft minder gunstig. Bij aanleg van de vijfde baan zouden minder niet-agrarische woningen moeten worden gesloopt, dan bij elk van de vier varianten van een gedraaide vierde baan. Voor de twee aan de Vijfhuizerweg gelegen be graafplaatsen maakt het weinig uit of de vijfde baan wordt aangelegd, dan wel een van de vier varianten van de gedraaide vierde: het „actief gebruik” kan niet ge waarborgd worden. De consequenties voor de wegen en verkeersrelaties zijn bij de aanleg van de vijfde baan minder groot, dan bij de draaiings-varianten. „Stad en Landschap” spreekt een voor keur uit voor overkluizing van de Hoofd vaart bij een draaiing van de vierde baan. Waterschapstechnisch bestaat tegen een dergelijke overkluizing bezwaar (het schoonmaken van de watergang wordt door duikers van ruim een halve kilome ter lang bemoeilijkt). Het alternatief is echter omlegging van de Hoofdvaart en dat zou landschappelijk een kwalijke zaak zijn. Bij overkluizing blijft het beeld van de lange dominerende poldertocht met bomen aan weerskanten nog enigs zins bestaan. Een moeilijkheid van overkluizing is wel, dat de wegen aan weerskanten eveneens met een tunnel on der de gedraaide Schipholbaan moeten worden doorgevoerd. Vooral voor de fiet sers is een dergelijke lange tunnel psycho logisch niet aangenaam (het geeft een onveilig gevoel). Aan de uitvoering daar van moet dus de nodige zorg worden besteed. Het rapport beperkt zich tot de ruimte lijke gevolgen van een vijfde en gedraaide vierde baan in zeer enge zin. Men heeft alleen de banen zelf op de landkaart ge legd. Met wel degelijk ruimtelijke zaken als geluidstroggen (waarin geen woning bouw mag plaatsvinden) heeft men zich niet bezig gehouden. Nog verder buiten beeld gebleven zijn de ruimtelijke proces sen, die in en ver buiten de Haarlemmer meer het gevolg zullen zijn van een capa- citeitsvergroting van de luchthaven (groei werkgelegenheid, groei van de woningbe hoefte, toename van het ruimtebeslag voor woningen, wegen en daardoor weer aangezogen bedrijvigheid). Schiphol-direkteur Wegstapel hoopt, dat met het rapport een gedachtenwisse ling opgang kan worden gebracht of al thans dat daar inhoudelijk aan wordt bij gedragen. Naar de mening van de lucht havendirektie is de keus van de regering voor een gedraaide vierde baan in plaats van een vijfde nauwelijks met ruimtelijke argumenten onderbouwd. De regering zou allerlei consequenties van die keuze over het hoofd hebben gezien. Schiphol kan nog vele jaren vooruit met het be staande banenstelsel. Grote omzichtig heid is geboden bij beslissingen die ruim telijke mogelijkheden voor de toekomst zouden kunnen blokkeren. vrij hierover naar buiten geen medede lingen te doen. Dit om de minister niet in een moeilijk parket te brengen. Inmid dels staat het Amsterdamse bedrijfsle ven te trappelen van ongeduld om in IJmuiden aan de slag te kunnen gaan. Zo verwacht het Overslag Bedrijf Am sterdam (OBA) voor 1981 een flinke toe name van zijn activiteiten. Gedacht wordt aan een jaarlijkse overslag van 2 miljoen ton. Het terrein in Amsterdam begint ech ter te klein te worden, OBA heeft vol doende overslagcapaciteit maar kan de goederen (met name kolen, ertsen en graan) niet meer opslaan. Binnen het Amsterdamse havenbedrijfsleven be staat overigens de indruk dat na de Raad van de Waterstaat en de Commis sie Zeehavenoverleg ook de RPC met een gematigd positief advies aan de mi nister zal komen. Het hoofdstedelijk be drijfsleven is niet betrokken geweest bij de voorbereiding van dit advies. Pas als de zaak door de minister in „de politiek” gebracht wordt, kan hierop door alle betrokkenen gereageerd worden. Bij de invulling van de plannen zal, volgens een woordvoerder van Hoog ovens, mogelijk gebruik worden gemaakt van filters, indikkers of andere systemen waarnaar nog een studie verricht moet worden. Daarbij zal de studiegroep ook de financieringsmiddelen betrekken. Het vinden van financiële ruimte zal geen ge makkelijke zaak zijn. Het treffen van de milieumaatregelen zal een extra claim be tekenen op ons investeringsbudget dat gezien de staalrecessie al onder druk staat”, aldus de zegsman van Hoogovens. In het Koninklijk Besluit is bepaald dat het staalbedrijf binnen twee jaar twee saneringsplannen gereed moet hebben voor de stroom afvalwater van het be drijf. Daarvoor zal Hoogovens in samen werking met de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat een studie gaan ver richten om binnen één jaar met een uitge werkt plan te komen voor de eerste fase van de sanering. Deze zal gericht zijn op een aanzienlijke vermindering van de af valstromen van de cokesfabrieken 1 en 2 waarin onder meer de giftige stoffen am moniak, fenolen en cyaniden voorkomen. Over twee jaar dient een plan gereed te zijn om de milieuhinder door afvalwater uit het gehele produktieproces te vermin deren. Hier gaat het om zwevende stoffen, zware metalen, zuurstofbindende stoffen en thermische verontreiniging in het af valwater. SCHOORL (ANP).Rijkswaterstaat heeft dinsdag een geslaagde proef geno men met het verbranden van een hoeveel heid ruwe olie in een speciale installatie op een parkeerterrein bij het strand van Schoort. De proef werd genomen om te bekijken voor welke problemen men komt te staan bij een olieramp op zee. De 20 kubieke meter olie in Schoort werd eerst gemengd met zand, water en chemicaliën en daarna via leidingen in de verbrandingsinstallatie geperst. Zo’n in stallatie kan zowel op zee als op het land worden gebruikt. Omdat de verbranding een vrij grote olievlek op het parkeerter rein heeft nagelaten, concludeert rijkswa terstaat dat bij grote kustverontreiniging de olie toch maar beter in de verbran dingsinstallatie op zee kan worden ver brand. De proef in Schoort was een onderdeel van het programma dat de werkgroep „grote olieverontreiniging op de kust” heeft opgesteld. In deze werkgroep zitten vertegenwoordigers van onder meer de vijf kustprovincies, het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, Rijks waterstaat, de Unie van Waterschappen, de Vereniging van de Nederlandse Aard- olieindustrie en de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Dit zijn enkele conclusies van het rap port, dat het adviesbureau „Stad en Land schap” in opdracht van de direktie van Schiphol heeft gemaakt. In dit rapport zijn vier mogelijkheden voor een gedraai de vierde baan onderzocht. Draaiing van tien graden, waarbij het begin van de startbaan ongeveer samenvalt met het be gin van de huidige Zwanenburgbaan, de zelfde oplossing maar dan bij een draai- ingshoek van veertien graden, een tien- gradendraaiing maar met een verlegde baanvoet en hetzelfde bij een veertien- graden draaiing. In al deze vier mogelijk heden wordt de Hoofdvaart schuin ge kruist. Bij een verlegde baanvoet en een draaiingshoek van veertien graden wordt ook een karakteristiek kruispunt in de Haarlemmermeer aangetast: het kruis punt Hoofdvaart-Vijfhuizerweg. Een der gelijke draaiing zou volgens het Struc tuurschema Burgerluchtvaartterreinen moeten plaatsvinden. Een gedraaide vierde baan, waarbij de kop van de baan de Hoofdvaart kruist is in strijd met het streekplan voor het Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied. Het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland is van mening, dat de vierde baan bij draai ing beoosten de Hoofdvaart moet blijven. In het rapport wordt gesteld, dat dit on mogelijk zou zijn. Duidelijk aangetoond wordt dat echter niet. Hoewel in twee varianten wordt gesproken over draaiing van de baan met handhaving van de voet, is dat blijkens de in het rapport opgeno men tekeningen niet het geval. Het begin van de gedraaide baan ligt in die varian ten blijkens de kaartjes in beide gevallen enkele honderden meters meer noorde lijk, dan de huidige baanvoet. Zou de voet van de gedraaide baan wel samenvallen met die van de bestaande Zwanenburgbaan, dan zou men wel ten oosten van de Hoofdvaart kunnen blijven. Volgens het rapport kan dat echter niet zonder ingrijpende consequenties voor Rijksweg A.4 en de tunnel van de Schip holspoorlijn. Een eis van de rijksoverheid is, dat aan het begin en het eind van de baan voldoende vrije ruimte moet zijn. Deze ruimte zou tussen de gedraaide baan en de autoweg te krap zijn, zo werd als toelichting nog gesteld op de persconfe rentie, waar het rapport werd gepresen teerd. Deze weg ligt ter plaatse wat hoog (het viaduct over de Kruisweg is in de onmid dellijke nabijheid). Bij een te krappe vrije ruimte tussen baanvoet en weg zouden lichtmasten en wegverkeer een obstakel kunnen vormen voor de vliegtuigen. Wel iswaar wordt de huidige Zwanenburg- 1 SPL 5 I 2 SPL 4g10° zelfde voet De vijf varianten voor het banenbeloop in de toekomst. 4 SPL 4g 10 verplaatste voet Hr i I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11