Bureau Eppink heeft nog steeds kamers in Amsterdam, maar: Kraanwagens Wiegel wil ontruiming, terwijl Polak met krakers praat Ook de minister kan gewoon bij de Groote Keyser aanbellen 3 4 I Hl Advertentie 175 met vrije opgang” mag niet meer [men 13 12 19 8 0 OKTOBER AMSTERDAM WOENSDAG 29 Zendpiraat elders nxr „Geen lokkertje” Geen extra kosten - W h 3 Voor 200 gulden per maand met te hoge eisen stellen (Foto Lex van Rossen). •ir De Groote Keyser aan de Keizersgracht: vrij toegankelijk voor publiek het regerings centrum dan wel in gaat wonen, maar de krakers zijn bereid tot een ge sprek met B. en W. De spiraal van geweld is gestopt, de ontspanning is gekomen en tot voor kort vijan dige partijen gaan met elkaar pra ten. Tot zover wat betreft Am sterdam. Vanuit Een dagelijks terugkerende annonce. Volgens SIKH een lokkertje om woning zoekenden inschrijfgeld te laten betalen. tie, alleen is het bedrag van 175 gulden verhoogd tot 200 gulden. SIKH is al een hele tijd „bezig” heeft Eppink gemerkt. De stichting trekt fel van leer tegen alle commer ciële kamerbureaus, waarvan de al gemene klacht is dat zij te veel vragen en te weinig leveren. De kern van het in dit voorjaar ge wei regelmatig. De beroepszaak voor de commissie heb ik verloren omdat het onderzoek in de zomer is gehouden. Dan zijn er altijd weinig kamers. Trouwens, ik heb het be drag verhoogd tot 200 gulden. Zulke kamers heb ik regelmatig.” ter van binnenlandse zaken oor logszuchtige taal te spreken. Vol gens Wiegel kon op korte termijn worden overgegaan tot een ontrui ming van de Groote Keyser. Het rijk zou voor de ontruiming nood zakelijk personeel en materiaal ter beschikking stellen. Den Haag en de gemeente Amsterdam had maakte zwartboek is, dat de kamer bureaus floreren, terwijl er nergens kamers zijn. De commerciële be middeling maakt misbruik van de woningnood. Woningzoekenden la ten zich voor veel geld inschrijven bij bureaus met ronkende namen en krijgen vervolgens uitsluitend te dure aanbiedingen, onleefbare ka mers of men hoort helemaal niets meer. In vijf maanden tijd ontving SIKH 150 klachten van woningzoe kenden. Van de gemeente Amster dam is een verbod gevraagd op de exploitatie van de 27 commerciële kamerbemiddelingsbureaus, omdat de woningzoekende er eerder finan cieel schade van ondervindt dan enig nut. den „de klokken gelijk gezet”. Wiegel noemde 4 november als datum waarop de ontruiming zou moeten plaats vinden. van 21'2bij 2 tot 3 bij 2 meter. Er is niet altijd een vrije opgang, maar zeker in 80 percent van alle gevallen wel. Er zijn nog wel kamers in Am sterdam. Wanneer iemand echt om hoog zit en een kamer zoekt, kan hij bij mij meteen slagen. Natuurlijk moet iemand dan niet te hoge eisen stellen. Dat is het tegenwoordig: de mensen stellen krankzinnig hoge ei sen. Wie bij mijn bureau komt be taalt vijftig gulden inschrijvings- kosten. Daarvoor geef ik een lijstje met adressen van kamers in de stad. Het komt voor dat de mensen niet eens gaan kijken. Ze zien op de lijst dat het bijvoorbeeld in de In dische Buurt is en daar willen ze niet wonen. Natuurlijk heeft het bu reau het dan gedaan.” Volgens SIKH bestaat het niet dat er op de Amsterdamse kamermarkt woonruimte wordt aangeboden van 175 en ook niet van 200 gulden. De kamers van bureau Eppink blijven daarom intrigeren. Zijn het wel ka mers of moet de woningzoekende eerder denken aan uitgebouwde kasten? Frans Eppink: „Voor een kamer van 200 gulden per maand kan iemand natuurlijk geen hoge eisen stellen. De afmetingen variëren Frans Eppink van het gelijknami ge kamerbureau in Amstelveen: „Mijn kamers van 175 gulden zijn geen lokkertje voor woningzoeken den. Het is afschuwelijk dat SIKH het zo voorstelt, want het is niet waar. De Reclame Code Commissie weet dat ik regelmatig over dit soort kamers beschik, want ze hebben de boeken kunnen inzien. Ik heb ze niet dagelijks, dat geef ik toe, maar Minister-president Van Agt zei bij zijn algemene beschouwingen dat „zo snel mogelijk een eind moet komen aan deze inbreuk op de rechtsorde”. Op het Amsterdamse stadhuis noemde een woordvoer der van de burgemeester deze Haagse geluiden „flauwekul”. Een week later begon de minis- ir HOU- Amster- iel. toe- Hes). Bel o BV, iarlem. „Kamers met vrije opgang vanaf 175 gulden per maand. Telefoon 020- 455361”. Deze met grote regelmaat in een dagblad terugkerende annonce is inzet van een steekspel geweest voor de Reclame Code Commissie. De Stichting Ideële Kamerbemiddeling en Huisves ting (SIKH) wilde verbod van deze ad vertentie, omdat het betreffende kamer bureau Eppink in Amstelveen niet de beschikking zou hebben over woon ruimte met een dergelijke lage huur. SIKH meent dat Eppink de advertenties gebruikt om huurders te lokken en daardoor inschrijfgeld te vangen. „De mensen stellen krankzinnig hoge eisen”, vindt Frans Eppink van het gelijknamige kamerbureau in Amstelveen. klacht van SIKH ongegrond. Na bestudering van de boekhouding van Eppink ontdekte de commissie dat er in een jaar tijd 37 kamers van 175 gulden zijn aangeboden,,,welis waar niet allemaal met vrije op gang”. De Reclame Code Commis sie achtte de gewraakte advertentie daarom niet misleidend. „De stand van zaken op de markt van particuliere huurkamers is zo danig slecht, dat het onmogelijk is, dat Eppink, zoals hij in de gewraak te advertentie beweert, altijd huur kamers met vrije opgang beschik baar heeft tegen de in de adverten tie genoemde prijs.” Voor dit argu ment van SIKH bleek de Reclame Code Commissie bij de behandeling in beroep gevoelig. De frequentie waarmee kamers van 175 gulden per maand bij Eppink beschikbaar zijn is te gering om de dagelijks verschijnende advertenties te recht vaardigen, zo oordeelde de commis sie. Het Amstelveense kamerbu reau kreeg nog een kleine hint toe: „Het moet voor Eppink niet moei lijk zijn de advertenties zo aan te passen dat deze wel een juist beeld geven van het regelmatige aanbod dat Eppink heeft.” Aldus geschied de. Kamerbureau Eppink adver teert met precies dezelfde adverten- wSk" 185858. KAMERS m. vrije opgang inT A'dam v.a. f 200. Bureau Ep- pink, 020-455361. D16, in Den Haag kwamen op 10 okto ber de eerste geluiden als zouden aldaar plannen worden uitge werkt om een einde te maken aan de kraaktoestand aan de Keizers gracht. Woordvoerders van het ministerie van justitie spraken over dwangmiddelen als het af sluiten van gas, water en stroom, De „Renovatie wegens kraak- actie” van de beruchte luxe ap partementen aan de Prins Hen drikkade 77-82 vordert. Bouwbe drijf Netjes is zover dat begin november de eerste opgeknapte appartementen opnieuw voor bewoning gereed zijn. Voor die flatjes zullen direct bewoners klaar staan. Dat zullen zowel ko pers als huurders zijn. De lang durige leegstand was dit voor jaar directe aanleiding tot de kraakactie. Na de ontruiming in augustus had de gemeente de eis gesteld dat verdere leegstand van het complex aan de PH-kade onaanvaardbaar zou zijn en dat pogingen tot vordering zouden worden ondernomen. Voor de 44 appartementen, die minimaal 2,5 ton per stuk kosten, meldden zich destijds slechts enkele ko pers. Om het complex vol te krij gen is de firma Netjes nu overge gaan tot verhuur. De aangerich te schade in de paar maanden dat de flatjes gekraakt zijn ge weest bedraagt volgens Netjes 1,5 miljoen gulden. De gemeente schat het bedrag op 1,25 miljoen en volgens de krakers is het nog veel minder. Vanaf augustus ge rekend heeft Netjes een half jaar de tijd gekregen om alle apparte menten op te knappen. Nog net voor bovenstaande be kend werd heeft het PSP-ge- meenteraadslid Bob van Schijn- del aan B. en W. gevraagd of het geen tijd is geworden de appar tementen te gaan vorderen, ge zien het feit dat er twee maanden na de ontruiming nog geen nieu we bewoners zijn. Frans Eppink vindt dat hij met zijn kamerbureau een naam op te houden heeft. In twaalf jaar is er geen enkele klacht binnengekomen. SIKH heeft hem de oorlog ver klaard, maar dat is het niet alleen. Frans Eppink: „SIKH wil een totale verandering van de maatschappij en daarom pakken ze het eerst de commerciële kamerbureaus aan. Nu doen ze alsof Eppink de grootste gangster in Nederland is. Ik ben het enige bureau dat geen extra kosten berekent wanneer iemand bij mij slaagt. De mensen zijn volkomen vrij om een kamer te nemen of niet. En lukt het niet ineens, dan blijft iemand ingeschreven, opnieuw be talen is er niet bij. Nee, ik vind dat SIKH alles op een geweldige ma nier opblaast.” SIKH meent dat met de uitspraak van de Reclame Code Commissie inzake bureau Eppink „een topje is bovengekomen van de enorme ijs berg van schadelijke en incorrecte activiteiten van commerciële ka merbureaus”. Volgens SIKH maakt het geen moer uit dat Eppink in zijn dagt lijks» advertentie het bedrag voor een kamer met vrije opgang verhoogd heeft van 175 naar 200 gulden. De stichting is ervan overtuigd dat op de krappe Amster damse kamermarkt ook kamers van 200 gulden met vrije opgang bepaald geen dagelijks artikel zijn. Gaat SIKH via de Reclame Code Commissie ook andere kamerbu reaus aanpakken, want niet alleen Eppink doet voorkomen alsof het vinden van een kamer in de hoofd stad een fluitje van een cent is. Wil Schackmann van SIKH: „De ka merbureaus zijn heel moeilijk grijp baar. Eppink heeft steeds een vaste advertentie, maar andere bureaus adverteren met steeds wisselende teksten. Toch blijven we het op deze manier proberen. Den Haag onderhandelt niet met de krakers, dat doen B. en W. van Amsterdam. Er komt een ge sprek, misschien wel voor 4 no vember. En wie had gedacht dat de krakers zelfs hun zendpiraat De Vrije Keyser elders in de stad zouden onderbrengen, hetgeen een paar dagen geleden geschied de. Herstel van „de inbreuk op de rechtsorde” is in zicht en wat B. en W. van Amsterdam betreft zonder te dreigen met een ontruiming la Prins Hendrikkade. Dat verklaart de ongemeen felle reactie van bur gemeester Polak op de uitlatingen van minister Wiegel: „Het wordt langzamerhand wel hinderlijk dat een minister zich voortdurend in het openbaar bemoeit met het be leid waarvoor burgemeesters pri mair verantwoordelijk zijn. Hij zou daar eens mee op moeten hou den, want hij maakt het ons daar alleen maar moeilijker mee”. Voor alle duidelijkheid voegde Polak daar nog aan toe dat hij Wiegel in geen maanden over de affaire Groote Keyser gesproken heeft. Minister Wiegel wil een snelle ontruiming, dat is duidelijk. Hoe Amsterdam daarna zijn wonden likt is zijn zorg niet. Dat hij geen behoefte heeft aan overleg met de krakers laat hij niet direkt aan burgemeester Polak weten, maar via de radio: „Het overleg duurt natuurlijk wel buitengewoon lang. Het is ook de vraag of er wat zinnigs uit dat overleg komt”, al dus Wiegel. De minister heeft nu van het gemeentebestuur ge vraagd om met spoed nadere bij zonderheden aan hem bekend te maken over wat de gemeente met de Groote Keyser gaat doen. Het lijkt erop dat minister Wiegel om trent de Groote Keyser minder weet dan de gemiddelde kranten lezer. Een excursie naar de Kei zersgracht zou ook zeker geen kwaad kunnen. De gemeente Amsterdam gaat inhoud geven aan het begrip „openbaarheid van bestuur”. Binnenkort beslist de gemeente raad over een verordening die bepaalt dat vragen vrij staat voor de Amsterdamse burger. De gemeente geeft hiermee in houd aan de wet „openbaarheid van bestuur” die sinds mei in werking is. Amsterdam gaat er prat op een verordening te heb ben gemaakt die voor de burgers op bepaalde punten gunstiger is dan in andere gemeenten. Vra gen staat vrij, maar er blijven taboes. Ze worden geen bedrijfs- en fabricagegegevens verstrekt die de gemeente in vertrouwen zijn meedegedeeld. Informatie blijft achterwege wanneer de be scherming van de persoonlijke levenssfeer in het geding is, of wanneer er sprake is van one venredige bevoor- of benadeling van bij de zaak betrokken perso nen. De gemeente zegt ook niets wanneer haar eigen economi sche en financiële belangen in het geding zijn. Tenslotte zwijgt de gemeente op vragen waar door opsporing, vervolging, in- pectie, controle en toezicht door de overheid bemoeilijkt wordt. De burger kan zijn verzoek om informatie mondeling of schrif telijk indienen bij de burgemees ter, wethouders of ambtenaren. Binnen dertig dagen moet er ant woord komen. Dat gebeurt in de vorm van een kopie van een be paald document, een uittreksel, een mededeling of een uitnodi ging zelf iets te komen inzien. Wie geen genoegen neemt met afwijzing van een verzoek tot informatie kan naar de AROB- rechter stappen. e. Haak, il. 023- De Reclame Code Commissie heeft eerder deze maand SIKH in het gelijk gesteld en als oordeel uitgesproken dat kamerbureau Ep pink zich in de toekomst van deze wijze van adverteren moet onthou den. SIKH acht zich met deze uit spraak geruggesteund in de strijd tegen commerciële kamerbureaus die in Amsterdam werkzaam zijn. Kamerbureau Eppink werd in on gunstige zin genoemd in het zwart boek over de praktijken van deze bureaus, dat in mei van dit jaar naar gemeentebestuur en -raad is gestuurd. Wil Schackmann van SIKH: „Wij zijn heel blij met deze uitspraak van de Reclame Code Commissie. De klachten van kamerzoekenden over bureau Eppink blijken te kloppen. De mensen maken steeds hetzelfde mee. Vragend naar die kamer van 175 gulden is het antwoord dat die net weg is, maar dat er rustig voor kan worden ingeschreven. Theore tisch kan het natuurlijk zjjn dat er wel eens een kamer van die prijs is, maar wjj zijn ervan overtuigd dat het om lokkertjes gaat.” SIKH heeft pas in tweede instantie gelijk gekre gen van de Reclame Code Commis sie. Eind februari van dit jaar ver klaarde de commissie dezelfde Minister Wiegel van binnen landse zaken, die zo graag de gekraakte Groote Keyser met be hulp van een forse politiemacht wil ontruimen, zou vandaag of morgen eens naar de Keizers gracht moeten komen. Dan ont dekt hij dat de reeks beruchte OGEM-panden een deur bevat met een heuse bel. Wanneer de minister op de bel drukt bemerkt hij dat er binnen enkele seconden wordt opengedaan en op gast vrije toon krijgt de bewindsman de uitnodiging binnen te komen. De deur gaat achter zijn rug weer dicht en de minister ziet een keu rig geverfde gang voor zich met aan het eind een piekfijn inge richte informatiezaal waar hij alle mogelijke inlichtingen kan krijgen over kraken, ontruimin gen, stadsvernieuwing en huizen speculatie. De minister kan pam fletten bekijken, boeken inzien en zich volledig laten informeren door middel van dia’s, video en film. Dat kan minister Wiegel doen, net zoals elke andere burger, om dat de Groote Keyser al een maand vrij voor publiek toegan kelijk is. De krakers en zeker de kraakbeweging in Amsterdam (zo goed en zo kwaad als die functio neert) streven welbewust naar vermindering van spanning, deës- calatie en rust rond de Groote Keyser, het paradepaardje van krakend Nederland. Burgemeester Polak en de Am sterdamse wethouders hebben dit sein opgevangen en begrepen. Na dat de onderhandelingen rond de aankoop op 7 oktober met succes waren afgesloten is het geladen woord ontruiming niet meer ge vallen in het stadhuis. Vanzelf sprekend becommentarieerden de krakers de aankoop van de pan den voor 1,8 miljoen gulden als „een ordinaire handelstransactie waarmee de gemeente speculan ten spekt”. Er kwam een aller vriendelijkst verzoek van de ge meente of ambtenaren de ge kraakte panden mochten betre den voor het dben van metingen. Gehakketak blijft nog over hoe er verbouwd gaat worden en wie er Drie Amsterdamse bedrijven die zich in nauw overleg met de politie bezig houden met het wegslepen van auto’s, voelen zich door diezelfde politie zwaar bedonderd. De bedrijven Vro lijk, Baas en Bronkhorst werden door de politie een jaar geleden ingeschakeld voor sleepklussen met gestolen, verongelukte of in beslag genomen auto’s, zodat de politie tijd en materiaal vrij kreeg voor het wegslepen van verkeerd geparkeerd staande voertuigen (tegen de bekende boete van 200,-). Volgens de po litie zouden de bedrijven wel 250 auto’s per maand te verslepen krijgen, zodat er nieuwe kraan wagens gekocht en extra-men- sen in dienst genomen werden. Een jaar later lijkt dit wegge gooid geld te zijn, want de be drijven krijgen nauwelijks op drachten, terwijl ze wel paraat moeten zijn. De politie geeft ook geen oplossing voor het pro bleem. Gezegd wordt dat er nooit toezeggingen zijn gedaan voor 250 auto’s per maand. Con tracten zijn er ook niet gesloten. Het PPR-raadslid Peter Lank- horst heeft in vragen aan B en W voorgesteld de particuliere sleepbedrijven ook in te schake len voor foutief geparkeerd staande voertuigen. Hij is bang dat door deze affaire het op pa pier prachtige wegsleepplan zonder noemenswaardig effect blijft. onder redactie van Theo van der Kaaij I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13