I wl Bizar vakwerk van SF-tekenaar Bilal bibliotheek Afscheidsvoorstelling Toni Boltini in Laren nieuwe boeken agelijks opvraagbaar. 10,42% g rente en uw geld blijft Simon Koster en SchlickSupp met theatercollage over arm en rijk Johan Fabricius ereleden PEN Geen vervolging tegen opvoering National Theatre Nmd a n Halve ton voor doek van Isaac Israëls 79 25.- 9.- NMBKapitaalmarkt -Renterekening Prix d’Aujourd’hui voor schrijver Schumann zz Circusfamilie gaat pretpark leiden SR „O NOG SLECHTS DRIE DAGEN OPHEFFINGSUITVERKOOP DIJ LOE LAP IN DE KLEINE HOUTSTRAAT 7, HAARLEM orte sr fc 17 KUNST 1980 OKTOBER WOENSDAG 29 Verhalen Jerry Spring en Jan Kordaat worden herdrukt geld blijft opvraagbaar, opgenomen berekent de AMSTERDAM. Der Brotla den is de titel van enkele door Brecht in 1929 geschreven toneel fragmenten en liedjes, die hij nooit tot een stuk uitwerkte, maar dat wel gezien kan worden als voorstudie voor zijn stuk De heili ge Johanna. De Duitse regisseurs Karge en Langhoff maakten in 1967 een geheel van de fragmen ten voor het Berliner Ensemble. TAe NMB Kapitaal- U markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw dagelijks Over de bedragen NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee. Brechts Brotladen nogal kaal Simon Koster (Archieffoto) (ADVERTENTIE; Scène uit Der Brotladen, gespeeld door SchlickSupp uit Frankfurt. ALMA POST 250,- 190, >90,- Jerry Spring >95,- >90,- '90,- WIM ARENDS 4-1 is uitgebuit. We hadden er zo graag wil Rente voor de maand november. 1T 3”, SI AMSTERDAM (ANP). Een doek van Isaac Israëls met dansparen tijdens een kermis in de Jordaan heeft dinsdag op een schilderijenveiling van Sotheby Mak van Waay een topprijs van 52.000 gulden opge bracht. Een paneel uit 1849 van Henri Jan Augustyn Baron Leys, voorstellende een bezoek aan de alchemist, ging voor 46.000 gulden van de hand, evenals een doek van Adolf Stademan met schaatsenrijders op een bevroren rivier. Circusdirecteur Toni Boltini tijdens de afscheidsvoorstelling, wanneer de clown Bennie hem bloemen aanbiedt. Vlnr. Dicky Boltini, dochter Josette, Toni Boltini en dochter Antoinette. Het Hooggeachte Publiek zal zijn naam overigens in herinnering houden. Voorzit ter mr. L. de Vink van de Vriendenkring Circus Toni Boltini kondigde de oprich ting van een Stichting Boltini Circusprijs kijken. Goed, dat is Brecht, maar ik zou zo’n stuk in deze tijd niet op het repertoire nemen. Woordvoerder John Goodwin van het National Theatre zei over deze beslissing van Hetherington „zeer verheugd” te zijn. „Wij hopen dat het kabaal nu zal afnemen Er zijn echter momenten dat Schlick Supp, een jong gezelschap uit Frankfurt, geregisseerd door de Nederlandse drama- Dit hoeft echter helemaal niet te beteke nen dat de controverse, een van de groot ste sinds het rumoer over de musical Oh Calcutta in het begin van de jaren zeven tig, nu ten einde is. Mary Whitehouse, de kruisvaarster tegen de pornografie die er bij Hetherington op aangedrongen had het stuk te verbieden, zal nu procureur- generaal Michael Havers toestemming vragen een particuliere vervolging te be ginnen tegen het National Theatre. De afscheidsvoorstelling in Laren werd, uniek feit in dit wereldje, bijgewoond door alle andere vaderlandse circusdirec teuren. Mr. De Vink deelde mee dat ook prins Claus naar Laren zou zijn gekomen als hij niet op de Antillen had vertoefd. Haya van Someren had graag op de spre kerslijst gestaan, maar moest verstek la ten gaan omdat ze vrij ernstig ziek is. en men het stuk op zijn merites kan beoor delen.” een iets DEN HAAG. Het Nederlandse PEN-centrum heeft twee nieuwe adoptieleden toegevoegd aan een lijst van auteurs voor wie de schrijversvereniging zich met kracht inzet omdat zij gevangen worden gehouden. Het betreft de Uruguyaanse toneelschrijver en predikant Hiber Conteris en de Maleise essayist en journalist Samad Ismail, die beiden van hun vrijheid zijn beroofd. Op de lijst van adoptieleden staan verder de namen vermeld van Rodolfo Walsh (Argentinië), Wjateslaw Tsjomovil (Sovjet-Unie) en Strini Moodley (Zuid- Afrika). De Marokkaanse dichter Laabi werd onlangs vrijgelaten en kon van de lijst worden afgevoerd. Voor 't weekend moet alles eruit, dus mensen. niet getreuzeld, maar snel komen! Wij danken onze Haarlemse vrienden nogmaals voor de klandizie en hopen dat ze als t mogelijk is, komen shoppen in onze zaak aan de Reguliersbreestraat 11-13 in AMSTERDAM. Want er is immers maar één LOE LAP. >90,- ;90,- >90,- 295,- sief tD in CD o S: >95,- >90,- >38,- ’50,- ’95,- >95,- 290,- >90,- I90,- 990,- 795,- 750,- 895,- >95,- ’40,- 590,- 595,- 990,- 590,- >ruin of erke en eroemd Beter bekend onder zijn pseudoniem JIJé is Gillain te beschouwen als de grondlegger van het Europese beeldver haal. Hij was de leermeester van een generatie striptekenaars waartoe beken de namen behoren als Franquin (Guust Flater), Morris (Lucky luke), Peyo (Jo han, Pirrewiet en de Smurfen), Roba (Bollie en Billie), Will (Baard en Kale), en Paape (Luc Oriënt en Flip Flink). JIJé zelf heeft als bekendste strip voortge bracht Jerry Spring, Blondie en Blinkie en Jan Kordaat. Het ligt in de bedoeling van de uitgeverij de series Jerry Spring en Jan Kordaat volledig te herdrukken. De eerste Jan Kordaat-herdruk is er inmiddels: „Zwarte Zon”. Ook herdrukt werden de eerste twee delen uit de Flip Flinkserie van Eddie Paape. Flip, een jonge ambitieuze knul, wil dolgraag reporter worden. Hij krijgt van de directeur van het blad Tempo een kans, maar hij moet daarvoor in 40 da gen een reis rond de wereld maken zon der geld op zak. De eerste twee albums bevatten dan ook veel wilde avonturen die Flip Flink op deze reis beleeft. Het blijft, ook in die laatste versie, een wat kale boel. Der Brotladen vertelt over de onrechtvaardige dood van Washington Meyer, een arme knaap die het opneemt voor de met haar hele bezit op straat gezette weduwe Queck. Iedereen, arm en rijk, vecht voor zichzelf in dit stuk, en wie dat niet doet, zoals Meyer, die gaat er aan kapot. Datzelfde gebeurt later met de hei lige Johan, een voortzetting van Washing ton Meyer. Naast arm en rijk gebruikt Brecht nog een derde stand: de liefdadig heid, die hij als een huichelachtige instel ling afschildert, meer op eigen gewin dan op helpen uit. Een verlengstuk van de rijken, omdat ze de armen koest weten te houden, door dreigen met kerk en dank baarheid. In de oorspronkelijke tekst is de liefdadigheid aanwezig in de vorm van het leger des Heils (evenals in de heilige Jo hanna). SchlickSupp teatertrup maakte er een Gooise dame van. Ik vind het een kaal stuk omdat het niet méér vertelt dan wat er globaal over arm en rijk te vertellen valt. Je zit eindeloos te kjjken hoe de rijke bakker een arme we duwe op straat zet, zonder dat je over die bakker of die weduwe iets meer gewaar wordt; je blijft er van buiten tegen aan NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voorbij is, gaat hij dan toch kijken wat er van Cyprus Lodge is overgebleven. Het tweede deel van de uit Eppo af komstige strip Willem Peper van Henk 't Jong voert de hoofdpersoon Willem en zijn vriend Lucas naar Venetië, waar zij het moeten opnemen tegen de laatste doge. Ook hier is een erfenis de oorzaak van alle ellende. De honger heiligt de middelen is de titel van het eerste Premolenaar-album. Premolenaar, een krokodil met een handvat op de rug is dan ook veelvuldig te vinden bij een vreettentje in de buurt om zich te beklagen over de misstanden in de wereld en ondertussen iets te eten los te krijgen. PARIJS (AFP). De in 1962 ingestelde Prix d’Aujourd’hui is dinsdag in Parijs toegekend aan Maurice Schumann van de Academie Fran^aise voor zijn werk Un certain 18 Juin. De prijs, die wordt toegekend door een jury van journalisten en historici, is be doeld om een historisch of politiek werk over een jong tijdperk te bekronen. In zijn boek schrijft Maurice Schumann aan de hand van archieven over de situatie op 18 juni 1940, gezien door de ogen van Petain, Hitler, Mussolini, Churchill, Roosevelt, Stalin, Franco, toen Charles de Gaulle in ballingschap in Londen probeerde Frank rijk op te wekken tot de strijd en tot hoop. (ADVERTENTIE) Solidair met vader Toni stappen ook echtgenote Dicky en dochters Josette en Antoinette het circusleven uit. De doch ters gaan samen met hun man leiding geven aan het pret- en recreatiepark Oud Valkeveen. Josette beloofde overigens on der grote bijval „dat wanneer CRM van daag subsidie aan Nederlandse circussen geeft, de familie Boltini morgen weer op tournee gaat”. turg en Brecht-kenner Paul Binnerts, juist die buitenkant heel mooi weergeeft. Nooit zag ik fraaier de uitdrukking van het gezicht van een rijke die een arme afperst. Dat gebeurt bij SchlickSupp niet wreed grijnzend of met een pokerface, nee, met een iets verlegen lach, alsof het gezicht moet goedmaken wat de hand wegneemt. Heel goed gezien van SchlickSupp. Er zijn meer van die momenten die heel echt zijn: Het optreden van de schuchtere Herr Böl- ke; De manier waarop de liefdadige me vrouw, Diana Hippier, steeds de zonzij blijft zien. Voor het overige zoekt de groep het in een clowneske aanpak, met veel instru menten die soms afgrijselijk en hard ge bruikt worden, met kleurige vodden aan het lijf en een springerige regie. Overtui gend wordt het niet, behalve aan het eind misschien: het stuk eindigt met de overval op een bakkerswinkel, door SchlickSupp realistisch uitgevoerd in een brood- en meeloorlog, die alles witbestoven achter laat: hier laat de clowneske smijtpartij precies zien hoe zoiets in het echt gebeurt, en dat werkt heel suggestief. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De 80-jarige toneelhis- toricus en oud-hoofdredacteur van deze krant, Simon Koster, en de 81-jarige schrijver Johan Fabricius zijn tijdens de algemene ledenvergadering van het Ne derlandse PEN-centrum afgelopen week einde tot erelid benoemd. niet-gedelegeerde krachtig gedistancieerd van het pro-Duitse standpunt dat de Ne derlandse afvaardiging innam. LONDEN (AP). Thomas Hethering ton, de officier van justitie van Engeland, heeft dinsdag laten weten dat hij geen stappen zal ondernemen tegen het Natio nal Theatre in Londen, dat met De Romei nen in Engeland een omstreden stuk speelt waarin schuttingtaal gebezigd wordt, mannelijk naakt voorkomt en in een scène een man verkracht wordt. In een verklaring zegt Hetherington dat hij Scotland Yard heeft aangeraden, dat vervolging krachtens de Theaterwet van 1968 „niet gerechtvaardigd zou zijn”. „Cicero, gesprekken in Tusculum” vertaa’d en van aantekeningen voorzien door Cornells Verhoeven, uitg. Ambo, prijs 29,50, gebonden 39,50. „Grondslagen van een krytische psy chologie”, door Theo de Boer, uitg. Am bo, prijs 29,50. „Leven, strategie in de kosmos”, door Clifford Grobstein, uitg. Unieboek, prijs 24,50. „Kronieken van Spaansche soldaten uit het begin van den tachtigjarigen oor log”, door dr. Joh. Brouwer, uitg. Thie me, prijs 49. „De Roos van Dekama”, door mr. J. van Lennep met photogravures naar te keningenvan Ch. Rochussen, facsimile- uitgave van De Kern 59,50). „Sonnetten” door N. E. M. Pareau, uitgave Em. Querido in de serie De Boekvink 9,90). „Strafwerk”, dichtbundel door T. van Deel, uitgave Em. Querido in de serie De Boekvink 9,90). „Ik zoek het hier”, dichtbundel door Willem Jan Otten, uitgave Em. Querido 17,50). „De zwerftocht van Belcampo”, uit gave Em. Querido; tiende druk. „Denkend aan de dood kan ik niet leven”, roman door Maria Erlenberger, uitgave Hollandia 29,50). „de nacht van de revolutie”, de staats greep in Suriname op 25 februari 1980. door Jozef Slagveer, uitgave C. Kersten Co in Paramaribo. „Wie mag sterven?”, gewetensvragen over stervensbegeleiding, euthanasie, de waarheid aan het ziekbed, het recht op suïcide, orgaantransplantatie en de me- In de Storm-serie van Don Lawrence kwam het deel „De groene hel” uit. Een erg goed verhaal dat zich afspeelt in een dichte jungle van kilometers dik op de plaats waar eens Zuid-Amerika was. Roodhaar en Storm komen diep in dat immense oerwoud in aanraking met de angstaanjagende bewoners van „de groene hel”. De tekst kwam ditmaal van Dick Matena. Uitgeverij Dupuis: reeks jeugdzonden, Blondie en Blinkie, Kamiliola, 5,75. Jan Kor daat, Zwarte zon, 5,75. Flip Flink, als repor ter de wereld rond, 5,75. Flip Flink, koers naar het oosten, 5.75. Premolenaar, honger heiligt de middelen, 5,75. Uitgeverij Oberon: Storm, de groene hel, 5,75. Archie, de man van staal, als ridder; de gepantserde struikro ver, 5,95. Jim Cutlass, Mississippi river 6,95. Willem Peper, de laatste doge, 5,95. Uitgeverij Dargaud/Oberon: verhalen van Bi lal, ver van hier, 8,50. Exterminator 17, 15,95. Simon Koster zette zich na de Tweede Wereldoorlog in voor het heraktiveren van de schrijversvereniging. Hij heeft als lid van het dagelijks bestuur zich jaren lang ingezet om het PEN-centrum op te bouwen. Johan Fabricius staat bekend als een krachtig pleitbezorger van het vrije woord. Zo heeft hij zich tijdens de Inter nationale PEN-conferentie in 1933 als Andere prijzen waren: 40.000 gulden voor een gezicht op de Amsterdamse Groenburgwal van Johannes Christiaan Karei Klinkenberg, 44.000 gulden voor een paneel met poelierster in een venster- nis van Elisabeth Alida Kiers-Haanen, 38.000 gulden voor een doek met beurt schepen van Johan Jongkind en 32.000 gulden voor een schilderij van Jean Toor- op, waarop een spittende boer en een vrouw met kind staan afgebeeld. Voorstelling: Der Brotladen van Bertolt Brecht. Groep: Schlick-Supp teatertrupp. Regie: Paul Binnerts. Muziek: Alfred Harth. Gezien op 28 oktober 1980 in het Shaffy theater, Amsterdam. Het stuk blijft tot en met 1 november in Shaffy en is op 4 novem ber in de Toneelschuur in Haarlem te zien. 20, achtste herziene en uitgebreide druk). Bij uitgeverij Christofoor verschenen vijf boekjes die het creatief bezig zijn van ouders met hun kinderen willen bevorderen. De titels zijn: „Jan Klaassen en de poppenkast”, achtergronden, pop pen maken en poppenkastspelen, door A. Weissenberg-Seebohm, C. Taudin- Chabot en Christja Mees-Henny 17,50); „Vier grote Jan Klaassenspe- len” door A. Weissenberg-Seebohm 9,50); „Wij spelen schimmenspel”, een handleiding voor het maken van een eenvoudig schimmentheater met kleien spelletjes en twee langere sprookjesspe len, samengesteld en geïllustreerd door Erika Zimmermann 11,50); „Advent”, ideeën voor de adventstijd, door Freya Jaffke 12,50) en „Speelgoed om zelf te maken” door Freya Jaffke 12,50, der de druk). „Het zwevende schaakbord”, door Louis Couperus, Salamanderreeks, der de druk, uitg. Querido, prijs 6,50. „Droomkoninkje”, door Herman Heijermans, Salamanderreeks, achtste druk, uitg. Querido, prijs 6,50. „Het godgeklaagde feest”, door Wil lem Brakman, Salamanderreeks, twee de druk, uitg. Querido, prijs 6,50. „Indische mensen in Holland”, door P. Daum, Salamanderreeks, derde druk, uitg. Querido, prijs 6,50. „De blinde Venus”, door Theun de Vries, uitg. Querido, prijs 32,50. „Vuurvlindertje”, door Herman Heij ermans, Salamanderreeks, vijfde druk, uitg. Querido, prijs 6,50. „De gehoorzame dode”, door Willem Brakman, tweede druk, uitg. Querido, prijs 37,50. De serie stripverhalen die onder de naam „reeks jeugdzonden” door uitgeverij Dupuis op de markt wordt gebracht, werd onlangs uitgebreid met het negende deel. Ditmaal een verhaal over Blondie en Blinkie, van de in juni van dit jaar overleden striptekenaar Joseph Gillain. Mr. De Vink was even fel als de schei dende directeur over de rol van de overheid, „die miljoenen uitgeeft aan kunst voor de happy few, maar de volks cultuur van het circus in de kou laat staan”. Fred Jelsma van de Nederlandse Circusvrienden getuigde van de grote waardering die er ook in zijn kring be staat voor Toni Boltini. „Toni, je hebt niet voor niets geleefd”. (Van onze kunstredactie) LAREN „We hebben gevochten, maar we hebben verloren”, zei Toni Boltini aan het slot van de allerlaatste voorstelling van zijn circus. Ondanks de ovaties in de uitverkochte tent toonde hij zich na 34 jaar circusdirecteur te zijn geweest verbitterd, moegestreden man. „Het circus veel mooiers van gemaakt”. aan, die jaarlijks een soort Oscar uitreiken aan een artiest of groep die zich in de circuswereld heeft onderscheiden of aan iemand die zich op andere manier verdienstelijk voor het circus heeft gemaakt. dische begeleiding in de topsport, door prof. dr. Helmut Thielicke. Uitgeverij Zomer en Keuning, prijs 19,50. „David en Absalom”, hoofdstukken 13-24 van 2 Samuel in eenvoudig Neder lands. Uitg. Nederlands Bijbelgenoot schap, prijs 6,75. „Berlijn Alexanderplatz” door Alfred Döblin, vertaald door Nico Rost, uitgave Athenaeum-Polak Van Gennep (ƒ43.50; tweede druk). ,,’t Zit in de lucht”, het evangelie en het moderne levensgevoel”, door dr. J. D. te Winkel. Uitgeverij Zomer en Keu ning, prijs 17,50. „De gesloten deur”, roman door Wija Bergman. Uitg. Zomer en Keuning, prijs 18,90. „Kovak”, door Joe Eszterhas, roman, uitg. Van Holkema en Warendorf, prijs 24,50. „De nieuwe handwerkencyclopedie”, door Judy Brittain en Anne Rose Ooster- baan. Uitg. Zomer en Keuning, prijs 79,50. „De Leonberger”, in kynologische se rie, door Helga Schindler, uitg. Thieme, prijs 12,50. „Rechercheur Baantjer vertelt uitg. Teleboek, prijs 12,50. „Beurs en effecten in kort bestek” door S. G. Lettinga-Vegter, uitgave De Financieele Koerier B.V. in Amsterdam Tekenaar Bert Bus maakte in 1971 voor het eerst een verhaal van Archie, de man van staal, een oorspronkelijk En gelse strip. In 1973 verscheen één avon tuur in boekvorm. Nu is gestart met een nieuwe serie verhalen van de stalen man die iets meer dan alles kan waarvan het eerste deel twee verhalen bevat: Archie als ridder en de gepantserde struikr over. Pure Science Fiction is te vinden in twee albums van tekenaar Enki Bilal. Erg mooie en bizarre verhalen van een duidelijk natuurtalent. Niets vindt hij fijner dan zich in zijn fantasieën uit te leven: „Dan schep ik mijn eigen wereld. De totale vrijheid die je je als tekenaar en als schrijver van Science Fiction kunt veroorloven, dat fascineert me...”. Exter minator 17 en Ver van hier zijn beide in harde kaft uitgevoerd. De Amerikaanse burgeroorlog van ruim een eeuw geleden schijnt een ge wild onderwerp voor striptekenaars te zijn. De nieuwste verschijning in deze Westem-tak is de figuur Jim Cutlass, een creatie van Jean Giraud (die ook de anti-held van de burgeroorlog Blueberry tekent). De oorlog verhindert Jim het landgoed dat hij samen met zijn nichtje geërfd heeft, op te zoeken. Als de oorlog el 4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17