SPOEDIG ENERGIEBESPARINGSWET 5 Turkije gaat meer doen aan export Betere begeleiding bij afvloeiing nodig Rijbewijsreizen nu naar Florida Felle kritiek op beleid van Avebe-concern Onderzoek mijnsluitingen leert: Enorm verlies General Motors Bakkers tegen hogere BTW |50 „Functioneren Ook bevordering investeringen aann! verpleeghuizen Watersportbeurs in Groningen Wegwerpverpakking van fruit gehekeld niet ideaal” „Beroepsonderwijs openstellen voor WAO’ers” mu ■Ml 11 i i 21 ECONOMIE 19 8 0 OKTOBER WOENSDAG 29 (Van onze redactie economie) UTRECHT De zogenaam de energiebalans gaat steeds meer naar de negatieve kant doorslaan. Dit jaar kan het tekort op vier miljard worden geschat, in 1985 op 10 miljard en in 1990 op 30 miljard gul den, dit alles bij een werkelij ke olieprijsstijging van 4 pro cent per jaar. Dit zei minister Van Aardenne (Economische Zaken) gisteren op een ener giecongres in Utrecht. k slechts llf - Energiebalans wordt steeds negatiever 88,00e (Van onze redactie binnenland) KMI 'èi-.- enselijk wanneer dekten, 7,25 1,55 (Van onze redactie economie) NIJMEGEN. Bij de herplaatsing en omscholing van grote groepen werknemers wordt nog altijd te veel gelet op het aantal te scheppen arbeids plaatsen in plaats van op de inhoudelijke kwaliteiten ervan. Een individuele, „op de mens gerichte” benadering van af te vloeien werknemers is ontzettend belangrijk. Die les trekt H. Denteneer uit zijn uitge breid onderzoek naar de lotgevallen van de ongeveer duizend mijnopzichters van de Staatsmijnen, die in de jaren zeventig wegens sluiting van die mijnen van be roep moesten veranderen. Denteneers relaas is geen politieke of economische analyse, zegt hij. Toch is het feit, dat de afvloeiing van de 28.000 mijn werkers „in een sfeer van enige rust en vertrouwen in de toekomst kon geschie den, een gevolg van de realistische bena dering van de problematiek door de be leidsbepalers op dat moment”. Denteneer noemt in dit verband de mijnnota van de toenmalige minister van Economische Za ken, Den Uyl. De bedrijfspsycholoog komt tot de con clusie, dat 87 procent van de ex-mijn- bouwkundige opzichters zich geslaagd acht in het nieuwe beroep. De overige 13 procent is minder geslaagd: zij maken hun huidige functie niet waar, bezetten een lagere kaderfunctie, zijn ontevreden over hun werksituatie, hebben weinig zelfwaardering en vrij veel lichamelijke en psychische klachten. Denteneer concludeert, dat door de alge mene instemming met de nota van Den Uyl paniek en wilde reacties werden voor komen. In het buitenland ging het anders. De mijnsluitingen in België en Frankrijk leidden tot heftige reacties. In ons land wisten de overheid, werkgevers en vak bonden dat te voorkomen, aldus Dente neer. NV’s en BV’s kunnen volgens het ontwerp zowel met gelijksoortige vennootschappen als onderling samen gaan. De huidige vormen van fusie, zoals aandelenruil, het kopen van aandelen of samenvoeging van bedrijven, zullen naast de juridische fusie mogelijk blijven. Kenmerk van de juridische fusie is, dat twee of meer rechtspersonen samengaan in één rechtspersoon. Dat kan een door hen samen nieuw opgerichte rechtspersoon zijn, het kan ook zijn dat een van de rechtspersonen blijft voortbestaan en de andere als het ware opslokt. Na de eenwording is er nog maar één NV of BV, waarin alle goederen en schulden van de gefuseerde rechtspersonen zijn samengebracht, en ook alle aandeelhouders. Vergeleken met bijvoorbeeld de nu bekende vorm van overneming door een bod op alle aandelen heeft de juridische fusie het voordeel dat de rechten en verplich tingen op het moment van de fusie vanzelf overgaan, zonder formaliteiten als het overschrijven van onroerend goed, merken of octrooien en voor de overgang van schulden. Een tweede voordeel is, dat de juridische fusie In dezelfde periode van het vorig jaar boekte ’s werelds grootste autoproducent nog een winst van 21,4 miljoen dollar. De verkoop daalde met tien procent van 13,3 miljard naar 12 miljard dollar. DEN HAAG. Als de regering het BTW-tarief voor banket verhoogt van vier tot achttien percent, zal dat „desastreuze DETROIT (AP). De Amerikaanse au- tofirma General Motors heeft in het derde kwartaal van dit jaar een verlies geleden van 567 miljoen dollar, een record voor de Verenigde Staten, zo heeft de GM-directie bekendgemaakt. voor alle aandeelhouders geldt, terwijl bij een bod op aandelen elke aandeelhouder voor zichzelf kan beslissen al dan niet mee te doen. Volgens het wetsontwerp stellen de besturen van de fuserende vennootschappen een ontwerp op van de akte van fusie, dat alle details behelst. Zij geven daarbij een motivering, in het bijzonder van de gekozen ruilverhou ding van de aandelen. Bij deze stukken is een accoun tantsverklaring vereist, zowel ter controle van de voor stelling die van de wederzijdse vermogens is gegeven, als wat betreft de redelijkheid van de ruilverhouding van de aandelen. Aandeelhouders en schuldeisers kunnen deze stukken tenminste een maand lang inzien. Schuldeisers kunnen extra waarborgen voor de voldoening van hun vordering vragen, als zij niet al genoeg waarborgen hebben en tevens de samen te voegen vermogens niet op zichzelf al voldoende waarborgen inhouden voor betaling. Bij ge brek aan waarborgen kan een schuldeiser de fusie met een verzoekschrift aan de rechtbank tegenhouden. Voor een besluit'tot fusie is tenminste dezelfde meer derheid vereist als voor statutenwijziging. Dat betekent voor vele NV’s en BV’s een meerderheid van twee derden of drie vierden. Is statutenwijziging toegestaan bij een kleinere meerderheid dan twee derden, dan is toch een twee derden-meerderheid vereist als niet de houders van de helft van de aandelen ter vergadering aanwezig zijn. Als een der fuserende NV’s of BV’s blijft voortbestaan, is in die NV of BV een bestuursbesluit voldoende tenzij de Voor de eerste negen maanden van dit jaar bedraagt het verlies van GM 824 miljoen dollar. Het is voor het eerst sinds 1921 dat GM een produktiejaar niet afsluit met een positief saldo. Ozal is in Parijs om te praten met de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, over de problemen die Turkije heeft met de eco nomische ontwikkeling. De pogingen om de commerciële ban ken ertoe te xewegen de aflossing van de Turkse schuld van ongeveer drie miljard dollar te vergemakkelijken hebben tot nu toe geen suoces gehad, zo verklaarde Ozal. Ook is het niet makkelijk om nieuwe leningen tot een totaal van 600 miljoen dollar los te krijgen. Deskundigen schat ten dat Turkije volgend jaar voor twee miljard dollar aan hulp nodig heeft. De OESO heeft voor dit jaar hulp toegezegd van 1,16 miljard dollar. Volgens Ozal zijn de resultaten van de plannen die in januari werden geïntrodu ceerd om economische stabiliteit te garan deren, bemoedigend. De bestrijding van de inflatie krijgt nog steeds voorrang, maar er is nu voldoende vooruitgang ge boekt om ook aandacht te besteden aan andere problemen. De Turkse inflatie ligt nu tussen de 85 en 90 procent; vorig jaar maart was dat 120 procent. Van de 977 miljoen dollar die de OESO vorig jaar heeft toegezegd is volgens Ozal 277 miljoen dollar nog niet gebruikt. Dit geld is bestemd voor diverse projecten die nog niet zijn voltooid. Binnenkort worden er belastinghervormingen ingevoerd die moeten leiden tot meer rechtvaardigheid op sociaal gebied. Ozal zei dat het nog wel een aantal jaren zou duren voordat de Een primeur is volgens de organisa tie een kano van polyethyleen. Daar naast is er een Noorse Spitgatkruiser te bewonderen. Verder is er informatie over klasse-organisaties van wedstrijd- zeilboten en watersportverenigingen. Er worden lezingen over hengelsport gegeven en ook ontbreken de surfplan ken niet op deze watersportbeurs. nische ten ersen. >r dit sn euvel I aan. jn. 59,00 44,50 33,00 266,00 225,00 77,50 43,00 138,50 40,50 58,10 60,20 131,20 62,80 68,00 155,00 111,00 163,00 46,00 63,40 137,00 71,00 63,60 50,90 85,00 106,10 48,70 143,50 58,00 47,80 90,00 31,00 60,00 94,00 104,50 58,50 174,50 44,50 108,50 159,00e 81,20 264,50 37,50 91,50 141,70 27,50 42,70 39,30 58,40 49,80 126,00 375,00 1130,00 190,00 207,00 561,00 31,50g 50,90 71,30 109,00 88,20 90,00 100,00 17,30 38,50e 273,00 28,10 81,50 47,50 137,00 50,00 65,00e 82,00 16,00 139,10 157,60 51,50 108,60 57,80 99,00e 11 >7 10 )0f 10 0 10 e door jrde as n el van u in >n, >50 statuten dat verbieden of tenzij vijf procent van de aandeelhouders bezwaar maakt. Na de besluiten van de aandeelhouders wordt de akte van fusie notarieel verleden, als tenminste geen schuldei ser de fusie tegenhoudt. Bij fusie in een nieuw op te richten vennootschap is voor de oprichten zoals gebrui kelijk een ministeriële verklaring van geen bezwaar vereist, die hier vooraf moet zijn verleend. Het wetsontwerp vloeit voort uit een richtlijn van de Europese Gemeenschap inzake het vennootschapsrecht, die zich beperkt tot de fusie van NV’s. Minister de Ruiter vindt evenwel, dat er geen reden is bij de regeling van de fusie onderscheid te maken tussen NV’s en BV’s. In de oorspronkelijke richtlijn van de EG waren ook bepalingen opgenomen voor de bescherming van de rechten van werknemers. Naderhand is dit onderwerp echter geregeld in een afzonderlijke richtlijn voor alle gevallen van overgang van ondernemingen, vestigingen of onderdelen daarvan. Een wetsontwerp ter uitvoering van die Europese richtlijn is vorig jaar ingediend en op het ogenblik bij de Tweede Kamer in behandeling. Het vorig jaar ingediende ontwerp houdt in hoofdzaak in, dat bij de overgang van een onderneming de rechten en verplichtingen uit arbeidsovereenkomst of CAO tus sen de werkgever en zijn werknemers overgaan op de nieuwe eigenaar van de onderneming. Dat zal dan ook gelden bij een fusie, zoals geregeld in het nu ingediende wetsontwerp. Ruim eenderde van de mijnopzichters vertrok uit Zuid-Limburg, maar een kwart van die groep is inmiddels, gedeel telijk uit heimwee, weer teruggekeerd. Met deze cijfers gaf hij aan dat het steeds noodzakelijker is energie te bespa ren. Voor de industrie (het congres ging over energiebesparing in middelgrote en kleine bedrijven) is dat gewenst, omdat door verbetering van de concurrentieposi tie versterking van de export moet wor den bereikt, waardoor de ongunstige ge volgen van de invoer van energie kunnen worden opgevangen. De minister stelde nog eens dat ons aardgasbezit veel goed maakt op de beta lingsbalans, die er toch al zorgelijk uitziet. Maar na het midden van de jaren ’80 zal de bijdrage van het aardgas tamelijk snel gaan verminderen. Tot dusver was de energiebalans nog in evenwicht, maar de behoefte aan invoer wordt steeds groter. Energiebesparing is bij uitstek ook een middel voor het bedrijfsleven om kosten te besparen. Volgens Van Aardenne moet de inspanning van de industrie op dit terrein worden vergroot. De overheid wil deze ontwikkeling graag stimuleren, zij het dat haar energieprijsbeleid niet vaak als dienst zal worden gevoeld. Er wordt nu gewerkt aan een „energie- besparingswet”, op basis waarvan bepaal de besparingsmaatregelen worden voor geschreven. Op korte termijn komen daarbij kwesties als de rendementen van ketels en zogenaamde voorgeschreven „etikettering” van apparaten aan de beurt. Voor de langere termijn zijn onder zoek- en ontwikkelingsprogramma’s in uitvoering. DEN HAAG (ANP). Het Tweede-Ka- merlid Konings (PvdA) heeft in schriftelij- ke vragen aan staatssecretaris De Jong van Onderwijs gepleit voor reservering van een contingent van bijvoorbeeld vijf procent van de opleidingsplaatsen van het middelbaar en hoger beroepsonderwijs voor jongere mensen met een WAO-uitke- ring. Het GAK en het GAB adviseren deze mensen steeds vaker om met behoud van hun uitkering een beroepsopleiding te vol gen, zo merkte Konings op. Scholen wijzen de aanvragen van deze categorie regelmatig af op grond van de beperkte opnamecapaciteit van leerlingen of wegens „andere”, veelal onduidelijke redenen”. kdiv. ed. oteerd: Denteneer is al bijna dertig jaar be drijfspsycholoog bij de Staatsmijnen (thans DSM) en maakte uit dien hoofde de mijnsluiting, de afvloeiing van de 28.000 mijnwerkers en hun herplaatsing van na bij mee. De resultaten van zijn onderzoek staan te lezen in een proefschrift, waarop hij morgen aan de universiteit van Nijme gen promoveert. Minister Van Aardenne (links) liet zich gisteren op het congres over energiebesparing in Utrecht in een stand van TNO voorlichten over mogelijkheden om tot besparing van energie te komen. sectorgewijze onderzoek van besparings- mogelijkheden. Kosten van energiebesparende investe ringen kunnen vaak een knelpunt vor men, vooral in een tijd van hoge rente en lage reserves als nu. Daarvoor is nu de energietoeslag ingevoerd in het kader van de Wet Investerings-Rekening (WIR). Ver der moeten knelpunten worden opgelost zoals de zelfopwekking van stroom door bedrijven en de benutting van industrie- restwarmte. Volgens de minister blijkt uit de erva ringen al dat menig bedrijf op korte ter mijn en met rendabele investeringen be sparingen van 10 tot 20 procent weet te bereiken. De overheid verwacht een ge middelde verbetering van de energiedoel- matigheid van 10 procent in de komende vijf jaar. Dit is een haalbare doelstelling, aldus Van Aardenne. AMSTERDAM (ANP). De vereniging Milieudefensie vindt een drie maanden geleden begonnen experiment met éénmalige fruitverpakking zeer verspillend. Deze proef, die volgens Milieudefensie ingaat tegen de wil van een groot aantal Nederlandse fruittelers, kost zowel de fruittelers als de consument geld. Milieudefensie wijst erop dat het experiment jaarlijks ruim vier miljoen afvalkistjes oplevert. „Vooralsnog ziet het ernaar uit dat het experiment de komende twee jaar doorgaat”, aldus de vereniging. Het produktschap voor groenten en fruit heeft bepaald dat de fruittelers verplicht zijn hun eerste klasse appels en peren in te leveren in een verpakking die schoon, solide en éénmalig moet zijn. Het experiment zou de afzet in het buitenland moeten vergroten door een betere presentatie. De ruim tachtig procent van de Nederlandse appels en peren die niet worden geëxporteerd, moeten volgens een EG-verordening ook aan deze regeling voldoen, aldus Milieudefensie. De vereniging voert momenteel een actie tegen milieuonvriende lijke verpakking. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het functioneren van verpleeghuizen en de kwaliteit van de daar geboden zorg voldoen bepaald nog niet overal aan de eisen. Dit zei mevrouw J. van Leeuwen, voorzitter van de sectie verpleeghuizen van de Nationale Zieken huisraad, gisteren op de ledenvergadering van de sectie in Utrecht. Mevrouw van Leeuwen ging in haar toespraak in op berichten in de media over de kwaliteit van verpleeghuizen. Zij noemde het signaleren van fouten en ge breken een goede zaak, maar vroeg begrip voor het feit dat in verpleeghuizen veel jonge mensen werken die door allerlei oorzaken nogal eens onvoldoende begelei ding krijgen of onvoldoende tijd voor menselijk contact. Bovendien zullen door de inkrimping van de financiële ruimte de kwaliteit en kwantiteit van verpleeghuizen eerder ver minderen dan toenemen. „De samenle ving mag en moet weten dat veel verpleeg huizen in vele opzichten met de rug tegen de muur staan”, aldus mevrouw Van Leeuwen. economie van zijn land weer helemaal gezond is. De westerse geïndustrialiseerde landen zijn overigens tevreden over Turkije’s economisch beleid, met name over de strijd tegen de inflatie, zo heeft de secreta- ris-generaal van de OESO, Emile van Len- nep, verklaard. gevolgen hebben voor het brood- en ban ket bakkersbedrij f Hiervoor waarschuwen het bedrijf schap Banketbakkersbedrijf en de Neder landse Bakkerstichting in een nota aan regering en Tweede Kamer. Prijsverho gingen van gemiddeld 13,5 percent zullen noodzakelijk zijn, zo wordt in de nota gesteld. Dit zal volgens de bakkers een omzetdaling van tien tot twintig percent tot gevolg kunnen hebben. Enkele duizen den arbeidsplaatsen van de ruim 30.000 die deze sector in totaal telt, zullen hier door op de tocht komen te staan, zo wordt gewaarschuwd. De kleine en middelgrote industrie neemt ongeveer 10 procent van het natio nale energieverbruik voor haar rekening. In de toekomst moet hiervoor ook worden gedacht aan herinvoering van steenkool, maar dan wel geleidelijk, mede vanwege (Van onze redactie binnenland) WAALWIJK. Een autorijschool uit Waalwijk is begonnen met het organi seren van „rijbewijsreizen” naar de Amerikaanse staat Florida. Volgens de rijschool, vormt het omwisselen van een in Florida behaald rijbewijs geen enkel probleem. Een woordvoerder van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat noemt deze informatie echter misleidend. Volgens hem gelden voor omwisseling van in Florida afgegeven rijbewijzen dezelfde regels als voor alle andere niet tot het Koninkrijk behorende landen. Dit betekent dat een in het buitenland afgegeven rijbewijs pas wordt omge ruild voor een Nederlands exemplaar als men langer dan een half jaar in het buitenland heeft gewoond of een be paalde tijd voor zakelijke doeleinden in het buitenland heeft doorgebracht. Tijdens speciaal georganiseerde reizen behaalde rijbewijzen worden niet om gewisseld, aldus de woordvoerder. (Van onze correspondent) GRONINGEN Niet alleen peperdure milieuvoorzieningen, ook slecht manage ment, de overname van KSH, niet ver wachte concurrentie en al evenmin te voorziene afzetproblemen hebben de aardappelmeelgigant Avebe in grote moeilijkheden gebracht. Dit stellen de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de milieufederatie Groningen en de werkgroep Eemsmond in een com mentaar op de uitspraak van de veenkolo niale boerenbond en van Avebe-werkne- mers, dat lozing van ongezuiverd afvalwa ter op Dollard, Eemsmond en Waddenzee het bedrijf uit de problemen zou kunnen halen. „Het is zeer kortzichtig en volstrekt on juist om de oorzaak van de problemen enkel en alleen te wijten aan de milieu maatregelen die de Avebe moet nemen.”, aldus de drie milieuorganisaties. Als voor beeld van „slecht management” verwijten ze Avebe onvoldoende te hebben gereser veerd. „Daardoor moest het bedrijf voor de (milieu)investeringen vreemd kapitaal aantrekken. Alleen daarop rustte vorig jaar al een rentelast van 38,6 miljoen gulden”. Als een ander staaltje van slechte be drijfsvoering noemen de milieuorganisa ties de wijze van zuivering waarvoor Ave be koos: het indampingsproces. „Dit is energieverslindend. De energiekosten zijn voor het bedrijf in twee jaar met 60 pro- bent gestegen. Vergisting had energie op geleverd”. de milieu-eisen en de kosten. Wellicht kun nen ook bijdragen van zonne- en wind energie worden verwacht, maar tot dus ver zijn daarvan geen toepassingen in de industrie bekend. Van Aardenne stelde dat het voor ieder bedrijf belangrijk is een eigen energiebe heer op te zetten, zodat men weet hoeveel energie wordt gebruikt, waar dat wordt gebruikt en wat het kost. Als men een eigen energiebalans heeft, kan er worden bijgestuurd. Bedrijven kunnen voor deze zaak bijstand van de Stichting Voorlich ting Energiebesparing (SVEN) inroepen. Bedrijven zullen vroeg of laat ook voor de beslissing komen te staan energiebe sparende investeringen te doen als isola tie, warmteterugwinning, procesregeling en rendementsverbetering van ketels. De overheid steunt bij de inschakeling van benodigde adviseurs per bedrijf en bij het Si*Jl PARIJS (Reuter). Turkije gaat de komende maanden de aandacht richten op investeringen, exportbevordering en het scheppen van arbeidsplaatsen, zo heeft de Turkse vice-premier, Turkut Ozal, in Parijs verklaard. Fusie NV en BV wordt mogelijk (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister de Ruiter van Justitie heeft gisteren bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend, dat een juridische fusie tussen naamloze en besloten vennootschappen mogelijk maakt. (Van onze redactie economie) GRONINGEN. Voor de vijfde keer wordt in de Groninger Martinihal van 1 tot 9 november de watersport beurs Voor Anker gehouden. De be kende zeezeiler Dirk Nauta zal de ope ning van de watersportbeurs ver richten. Op de beurs zullen vooral veel stalen jachten te zien zijn, die de polyester boten lijken te verdringen. Door de nog steeds stijgende olieprijzen wordt poly ester als bouwmateriaal te duur en gaan veel jachtwerven over op staal, aldus een van de organisatoren. Ook voor de doe-het-zelver is er nog al wat keus op de beurs. „Voor Anker” biedt veel op het gebied van bouwpak ketten en casco’s; van houten kano’s tot enorme casco’s van stalen motor kruisers.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21