Tijd om wat aan voortuin te doen Kruiden en gezondheid Bouwen met wasknijpers Glas snijden ZO DOE Boeken over spelletjes Handboek tuinieren de moeite waard I Ir 1 WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 25 y TC* FïAHP l (f o Jfe x i Nauwelijks belopen gras moet zomers I H. R. s stukken). De prijs per Nu de zomer ten einde loopt is het tijd om tuinplannen te maken. Als het goed is hebt u aantekeningen gemaakt wat u wilt verplanten en als u daar nog niet toe gekomen bent kunt u nu nog onderschei den waar wat staat. Heeft het eenmaal gevroren dan wordt ’t allemaal veel moeilijker. Schets even op een stukje papier hoe de planten over de border verdeeld zijn, daar hebt u straks ook plezier van als u de bollen gaat planten. Het kan best zijn dat u de tuin wilt veranderen. Of dat u deze zomer een nieuw huis-met-tuin hebt betrokken maar er nog niet toe bent gekomen om van die tuin ook echt iets te maken dat bij u én bij het huis hoort. Omdat de voortuin het visitekaartje van de bewoner is, sta ik nu even stil bij dat vaak kleine, maar kostbare stukje grond waarvan u natuur gaat maken. Vee1 gemeenten en woningbouwvereni gingen staan niet toe dat u uw voortuin 1. Leg de glasplaat op een vlakke ondergrond die eerst is afgedekt door bijvoorbeeld een molton deken. Dat is om verschuiven en beschadigen van het glas te voorkomen. Schrijf de snijlijn nauwkeurig (met een fijne viltschrij- ver) af. Gebruik als geleider voor de glassnijder een zuiver rechte lat of dat is beter een tekenhaak. We zeiden het al, veel is er niet voor nodig. Als u het eens wilt proberen, kunt u waarschijnlijk meteen aan de slag: was knijpers en lijm zijn in elk huis wel aan wezig. Wanneer u de smaak eenmaal te pakken heeft, is het verstandiger „kant- en-klare” halve wasknijpers te kopen. In handenarbeidwinkels verkoopt men ze in zakken met diverse aantallen: 50 stuks voor circa een gulden tot 1000 stuks voor zo’n 15 gulden. In de zak zitten een paar getekende voorbeelden, die u een eindje 2. Houd bij het inkrassen van het glas rekening met de afstand tussen het snij- wieltje en de andere kant van de glass nijder. Plaats de lat of de teken haak dus op overeenkomstige afstand vanaf de afgetekende lijn. Strijk wat petro leum over de snijlijn of doop de glass nijder in petroleum terpentine kan ook). Kras de lijn in één doorlopende beweging stevig in. Een grasveldje dat veel belopen wordt moet u al gauw door tegels vervangen. Kies dan direct voor tegels, dan hoeft u het resterende gras ook niet telkens te knippen, wat met die kale plekken in het centrum een ondankbaar werkje wordt. Als lijm kunnen we een sneldrogende houtlijm aanbevelen die aan één kant opgebracht wordt. Binnen vijf minuten is al een redelijke hechting verkregen. Wan neer dat nodig is, kunt u echte wasknij pers als kleine lijmtang gebruiken. op weg helpen. Er is een aantal boekjes met voorbeelden en ideeën verschenen, onder andere bij uitgeverij Strengholt te Naarden. Terug naar de natuur. Terug naar de kruiden. Terug naar de recepten en ge neesmiddeltjes van oma en haar voor ouders. Dat zijn de leuzen van degenen, die de chemische industrie met arg waan bekijken. Die leuzen zijn opge pakt door ritsen uitgevers. Vandaar de vele kruiden- en gezondheidsboeken. D O D 3 4. Leg de glasplaat nu met de kraslijn op een dunne lat. Door met één of twee handen op het afvalgedeelte te druk ken, knapt het langs de lijn af. Wanneer u wat ervaring krijgt in het snijden van glas, durft u het later ook wel aan om het glas met de kraslijn op bijvoorbeeld de scherpe rand van een tafel te leggen om het te breken. „Het grote kruidenboek”, door prof, dr. Richard E. Schultes, is opgezet vol gens de gangbare lijnen van dit soort naslagwerken. De (Engelse) redactie be gint met een algemene beschouwing van de geneeskunst met kruiden. Daarna wordt een groot aantal kruiden onder de loep genomen: stuk voor stuk komen ze aan de beurt in de duidelijke tekst en illustratie (foto’s of tekeningen in kleur). De lezer wordt geïnformeerd over her kenning, plukken, bereiding, gebruik en werking. Op anders getint papier treft men de ziektes aan, die met kruiden bestreden kunnen worden. Er wordt in het begin overigens gewaarschuwd: het boek is geen handleiding tegen ziekten of een vervanging van de arts. Het moet beschouwd worden als een naslagwerk van medicinale planten. Een beetje schijnheilig is dat wel natuurlijk. Je bent al gauw geneigd om iets uit te proberen. Los van de medicinale kant van de plan ten is het boek gewoon botanisch een aardig inkijkboek. De Amerikaan Lelord Kordel, gepre senteerd als een voedseldeskundige, heeft een geheel andersoortig boek ge schreven. Hij reisde overal naar toe en verzamelde er recepten op basis van natuurlijke middelen. De titel Oma’s Ge- zondheidsgids is een wat misleidende Nederlandse naam van het boek, dat oorspronkelijk Natural Folk Remedies heet. Dat is een heel wat betere aandui ding waar het inhoudelijk om gaat. Niet zozeer om oma’s papiertjes, waar oude receptjes op staan, maar om de manier waarop mensen in allerlei verschillende culturen via de natuur genezing of ver sterking zochten. Dat de oma van de schrijver haar kleinkind tot dit werk geïnspireerd heeft en ook nog 101 jaar oud werd is aardig meegenomen, maar niet relevant. Lelord Kordel schrijft on derhoudend. Hij verbindt de recepten door anekdotische vertellingen. Het is eerder een prettig leesboek dan een re- ceptuurgids. In de gids voor natuurlijke geneeswij zen „Alternatieve Geneeskunde” komen de kruiden en natuurlijke middelen ui teraard ook volop aan bod. Dit boek bepaalt zich echter niet tot de kruiderij alleen. Het geeft een overzicht van de diverse methoden van geneeskunde bui ten de traditionele, de „normale”. 5. Wanneer een smal randje van het glas moet worden gesneden, gebruikt u één van de „afbreekbekjes” van de glassnijder. Het randje komt er mis schien in een aantal stukken af maar dat is geen bezwaar. Beweeg de glass nijder bij het breken naar beneden, dus in de richting die tegengesteld is aan de glaszijde waar de kras is aangebracht. minstens één keer in de week gemaaid worden, om van de verzorging in voorjaar en najaar maar te zwijgen. Een beplanting met heide in de goede, turfachtige grondsoort vraagt weinig onderhoud, al dient het snoeien niet overgeslagen te worden, anders loopt u kans er opeens het heidehaantje (een vraatzuchtig kevertje) aan te treffen. Eenjarigen zoals lobelia, afrikaantjes, vlijtig liesje en al die andere zaailingen moeten een keer geplant wor den en daarna begoten en gemest. Vaste planten zoals de lage bodembedekkers (Indische aardbei, adderwortel, vetmuur en huislook) vragen weinig aandacht, maar monnikskap en ridderspoor en al die andere hoog opgroeiende moeten tij dig worden aangebonden teneinde om zwaaien te voorkomen. Met andere woor den: raadpleeg een goed tuinboek om te zien welke beplanting bij u en uw mate van vrije tijd past. Een goede voortuin verhoogt de waarde van uw woning. Wanneer buren tot overeenstemming komen om hun voortui nen zodanig op elkaar aan te passen dat ze één grote tuin vormen, dan gaat dit zeker op. Visueel wordt elke tuin dan veel gro ter, terwijl u toch uw persoonlijk stempel op de tuin kunt drukken, want dat komt in de uitwerking van het ontwerp naar voren én in keuze van de planten. Het grondpa troon en de gebruikte materialen kunnen dezelfde zijn. Gezamenlijke inkoop van bijvoorbeeld tegels, biels en planten, mest en grond is al direct goedkoper omdat maar eenmaal voorrijkosten op de reke ning staan. Schakelt u een hovenier in, die vakwerk levert, met originele ideeën komt èn u kan adviseren wat betreft de planten die bij uw wensen passen, dan vaart u op zeker. Win zijn advies in. Bij de Vereni ging Tuin- en Landschapsvoorziening zijn er zo’n 600 aangesloten, die per provincie in de ledenlijst staan. Vraag die aan: se cretariaat Koninginnegracht 102, 2514 AL Den Haag. 3. Schuif het glas nu zó ver buiten het tafelblad dat de ingekraste lijn vrij komt. Tik hem aan de andere kant van het glas met de glassnijder op korte regelmatige afstanden stevig aan, zo dat de kraslijn „doorspringt”. Of dat goed lukt is gemakkelijk te zien. Let erop of de lijn vooral ook aan beide zijkanten goed is doorgesprongen. Het is misschien even wennen, maar wat betreft de knutseltechnieken hebben we er een nieuwe rage bij: het maken van wasknijperbouwsels. U heeft er niet veel nodig en het is echt een aardig werkje leuker in elk geval dan de was ophangen, dachten we zo... Halve houten wasknijpers, houtlijm en wat fantasie, dat zijn de ingrediënten van deze vrijetijdsbesteding. En denk niet, dat het hier alleen om eenvoudige sier- en gebruiksvoorwerpen gaat. Naast prakti sche dingen als een servetstandaard (zie foto), onderzetter, kandelaar, foto- of spie gellijst, lampekap, bloembakje of sigaret tenbeker is het ook mogelijk een hele meubelinrichting voor het poppenhuis te maken, compleet met hemelbed, deken kist en schommelstoel (zie foto). Uw kin deren zullen het vast en zeker leuk vinden om tijdens een „slecht-weer-weekeinde” (samen met vader of moeder) wasknijper bouwsels te maken. Ze kunnen hun werk stukken met plakkaatverf een kleurtje geven en daarna afwerken met blanke lak of vernis. Toch is het bouwen met wasknijpers lang niet altijd kinderwerk. Integendeel zelfs, want wat dacht u van vliegtuigmo dellen, schepen, ophaalbruggen, boeren wagens, kermisattracties en windmolens. Zo’n molen kan zelfs worden aangedre ven met een elektromotortje. Wat con structies betreft is bijna alles mogelijk, als u maar voldoende wasknijpers en geduld heeft. Het gaat een beetje lijken op een soort modelbouw, maar dan wel een heel bijzondere. - Wie niets of weinig weet van tuinieren, maar daar toch wel mee wil beginnen of het beter aanpakken, hoeft niet te klagen over gebrek aan informatie. Het probleem is wellicht dat er een teveel aan informatie is. Welk boek moet de leek nu kiezen uit die planken vol, waar hij werkelijk wat aan heeft? Het hangt natuurlijk ook af van de tuinier. Wil hij globaal op de hoog te zijn, wil hij details kennen of wil hij zelfs gespecialiseerd te werk gaan? In het verleden hebben wij al op diverse uitga ven gewezen, die de moeite waard waren. Hieronder treft men weer enkele nieuwe tuinboeken aan. Het belangrijkste boek, dat de laatste weken op dit gebied is uitgekomen, mag ongetwijfeld het „Handboek tuinieren” genoemd worden. Dit Duitse standaard werk dat is het ongetwijfeld werd door Wim Oudshoorn vertaald en be werkt. Hij is er zo meldt hij ruim een half jaar mee bezig geweest. Dat kunnen wij cns voorstellen, want het is een volu mineus en diepspittend adviesboek van 850 pagina’s. Het is niet leuk voor schrij- ver„, die hiervóór algemene tuinboeken hebben samengesteld, maar deze „bijbel” voor de tuin zal een grote concurrent zijn. Het is door vakmensen samengesteld en bewerkt. De ervaring is duidelijk en overzichtelijk (ook door de schema’s) overgebracht. Je kunt zo gek niet beden ken of het staat er in. Het is jammer, dat er te weinig aandacht aan de lay-out is be steed. Het is over het algemeen recht toe, recht aan. De zwartwit foto’s zijn niet allemaal even sterk. Wie een boek met fraaie illustraties en deskundige tekst wil hebben, op het ge bied van tuin(sier)planten toegespitst, kunnen we verwijzen naar Rob Herwigs „350 tuinplanten en hun toepassing”. De kleur en vormen van bloemen en planten springen je uit deze uitgave tegemoet. Op elke pagina vindt men minimaal twee kleurenfoto’s. Bij elke plant staat een be schrijving van de belangrijkste kenmer ken en hoe men die plant moet behande len. Herwig weet waar hij over schrijft (hij is „boekenmiljonair”). Hij heeft in Lunte- ren zijn eigen modeltuinen. Hij is dan ook geen studeerkamerauteur. Vooral bij tui- nieradviseurs is dat een belangrijke zaak. Planten zijn niet altijd ongevaarlijk. Wie meer wil weten over deze categorie plan ten in Nederland doet er goed aan bijv. „Giftige planten” van Harald Nielsen door te kijken. Joh. Bolman bewerkte dit Deense boekje en paste het aan aan de Nederlandse situatie in de natuur. Goede kleurillustraties vergemakkelijken het de termineren van de bewuste planten, die uitvoerig worden beschreven. HANS ROMBOUTS „Handboek tuinieren”, door Gerhard Bam- bach uitg. Zomer en Keuning, prijs 64.50. „350 tuinplanten en hun toepassing”, door Rob Herwig, uitg. Zomer en Keuning, prijs 32,50 „Giftige planten", door Harald Nielsen, uitg. Thieme, prijs 17,50 afbakent met hek of heg. Informeer hoe die zaken er bij u voorstaan, voordat u materiaal bestelt. Overleg ook even met de buren aan weerskanten. Misschien hebben zij wel bezwaar tegen een rozen haag of de sierappel die u zo graag in uw tuin zet. Bepraat zulke zaken en u ver sterkt de goede verstandhouding in uw woongemeenschap, die door een ik-doe- wat-ik-wil mentaliteit ernstig verstoord kan worden. Trouwens, hebt u een wat grotere voortuin, waarin u een wat grote re boom wilt zetten, pleeg dan weer overleg met gemeentewerken, want het tcan best zijn dat er buizen en leidingen liggen op de plaats waar uw boom gaat groeien, met mogelijk gevolg dat er scha de kan ontstaan aan dat ondergronds verkeer. Een voortuin is een kwetsbaar kleinood. Spelende kinderen, ravottende honden, gravende katten, zij zijn medebepalend voor het visitekaartje dat u aanlegt. Maar primair zijn toch uw eigen wensen. Moe- „Het grote kruidenboek”, uitg. Zomer en Keuning, prijs 29,90. „Oma's gezondheidsgids”, uitg. Tiebosch, prijs 29,50. „Alternatieve geneeskunde”, uitg. Thieme, prijs 39,50. ten er (kinder)fietsen in kunnen staan? Wilt u er veel bloemen in die onderhoud vragen, of liever een beplanting, die tijd vergt? 6. De gesneden kanten van het glas zijn vrij ruw. Het is in de meeste geval len aan te bevelen ze enigszins te „ont- scherpen”, ook ter bescherming van uw handen. Dat kan met een vlakke slijp steen die u aan boven- en onderzijde enige malen krachtig langs de scherpe kanten haalt. Maak de steen nat. En kijk uit voor de kleine splintertjes die kunnen afspringen. Dr. Andrew Stanway, een Engelse me- disch-specialist, die zich ook bekwaam de in het publiceren en filmen van medi sche onderwerpen, zet alle zogeheten alternatieve geneeswijzen op een rijtje. Hij bestudeerde de behandelde onder werpen uiteraard en sprak zoveel moge lijk met degenen, die de therapieën uit vonden of met diens medewerkers of opvolgers. Hij waarschuwt, dat hij als arts onmogelijk alle genoemde therapi eën kan aanbevelen. Om volledig te zijn noem ik de behandelwijzen, die hij uiter aard in het kort bespreekt: acupunctuur, Alexander-techniek, antroposofische ge neeskunde, aromatherapie, ayurveda, bachremedies, biochemica, biofeed- back, chiropraktie, kleurentherapie, dó- in, paranormale genezing, kruidenge- neeskunde, homeopathie, hydrothera- pie, hypnose, macrobiotiek, megavitami- netherapie, naturopathie, negative ion- therapie, orgontherapie, osteopathie, pa- troontherapie, psionische geneeskunde, piramidegenezing, radiësthesie, radioni- ca, reflexologie, rolfing, sjiatsoe, ge luidstherapie en yoga. •W - Met vereende krachten zijn er twee spelletjesboe ken uitgekomen bij Becht. De Engelse tekst werd ver taald en bewerkt door Rob van den Dobbelsteen, Jack Botermans zorgde voor de „beeldredactie”, Pieter van Delft en Boter mans (dit tweetal was ook al actief met het vroegere boek van de maand over spelletjes in de hele we reld) bepaalden de vorm geving, Dorien van der Valk en Dolf Bos maakten de fraaie illustraties. Spelletjes en puzzels met lucifers, potlood en papier geeft volop ideeën wat je met die simpele materia len allemaal voor leuks kunt doen. Te veel om in dit bestek op te noemen. Daar is dat boekje tenslot te dan ook voor. Datzelfde geldt voor speletjes en puzzels die je zelf kunt maken. Doe-het-zelf-ge- noegens dus. Toch maar even wat onderwerpen uit dit boekje genoemd: een labyrint maken van multi- stukken), houten letter- Boekjes zijn uitgegeven plex, schuifpuzzels, puz- puzzels, Chinese puzzel, onder de verzamelnaam zeis met een schaakbord een brug van lucifers. Va- Spelletjes. (deze keer eens zonder riaties genoeg dus. De deel 14,90. ■K- w (D Q E O N E O) o 0)

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25