Aanvaarding blijft uiterst onzeker Dwangsom mogelijk bij hinderwet overtreding 5 Jongerenprotest Staatssecretaris wilde Emmen „waarschuwen” Maatregel tegen verkoop huurhuis Kamer aanvaardt voorstellen F CDA verwerpt C belastingplannen Morgen extra debat in Kamer Normen voor betaalkaarten Blokkade tegen Horeca gaat praten over CAO-acties zwaar verkeer Meerderjarigheid spoedig naar achttien jaar Spreiding PTT is achterhaald” Gescheiden Communie Overspel Andersom WOENSDAG 29 19 8 0 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND 2 (X 3 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het blijft uiterst onzeker of het wetsont werp voorkeursrecht gemeen ten zal worden aangenomen door de Tweede Kamer, om dat zowel de regering als de verschillende partijen niet be reid zijn tot een compromis. R. H ee de gi st V; gi za 99 WEERRAPPORTEN trijfël Kamer en regering verdeeld (Van onze parlementsredactie) door Nico Scheepmaker over voorkeurswet gemeenten (Van onze parlementsredactie) [het xx/eerj cc (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Voedingsbond en Horecabond FNV zullen zich met hun leden gaan beraden over acties, omdat gisteren de onderhandelingen voor een nieuwe CAO voor het horeca-personeel (rond 60.000 werknemers) zijn vastge lopen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Bedrijven die on danks aanmaningen van de overheid Voorwaarde is wel dat de gemeente een bestemmings- of structuurplan voor het betrokken gebied heeft. Is dat er niet, dan kan de gemeenteraad in sommige geval len ee-i speciaal besluit nemen dat door de Kroon moet worden goedgekeurd. „De regering zal in zo’n geval met zorg nagaan of dit raadsbesluit gegrond is”, zo zei minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning gisteren in de Kamer aan het adres van de WD-fractie. De liberalen zeiden te vrezen dat met de uitzonderingsbepalin gen onzorgvuldig zal worden omgespron gen. WD-woordvoerder De Beer vroeg de bewindsman deze uitzonderingsgron den alleen te doen gelden voor groeiker nen en -steden, maar de minister wil deze Dit bleek gisteravond tijdens het Ka merdebat in tweede termijn over dit wets ontwerp. De nieuwe wet moet het moge lijk maken dat gemeenten een voorkeurs recht kunnen laten gelden op onroerend goed als dat te koop wordt aangeboden. 22 20 20 4 21 21 23 7 15 17 26 17 28 17 18 18 17 19 15 18 17 14 20 13 18 22 19 24 19 17 16 1 19 14 13 21 17 17 17 21 18 12 11 10 0 1(1 11 11 11 1(1 11 10 8 15 12 11 10 10 10 4 0 1 0 10 13 1 7 12 8 0 0 0 22 0.3 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 ook van kracht laten zijn voor stadsver nieuwingsgebieden. CDA-woordvoerder Van Dam, die in de eerste termijn had gevraagd de gemeente indien deze zijn voorkeursrecht wil doen gelden, een koopplicht op te leggen, werd door de minister voorgehouden dat hier toe niet zal worden overgegaan. „Een eige naar die haast wil maken met de verkoop van zijn onroerend goed waarop de ge meente het voorkeursrecht doet gelden, kan het nog altijd via een openbare veiling doen, waarbij de gemeente moet opbieden tegen andere potentiële kopers”, aldus Beelaerts. Van Dam bleek echter niet te vreden met de verklaring van de minister. De prijs waartegen de gemeenten de besrokken onroerende goederen kunnen verwerven zal worden geregeld in de ont eigeningswet, zo zei minister De Ruiter van Justitie tot de PvdA. De socialistische woordvoerster Salomons vroeg hierop het wetsontwerp voorkeursrecht gemeenten nu al een verwijzing naar die onteige- Een beeld van de demonstratie die gisteravond in Utrecht werd gehouden tegen regeringsplannen om de jeugdlonen te korten. Enkele duizenden jongeren namen aan de demonstratie deel. ningswet te geven, zodat indien wordt besloten tot een lagere aankoopprijs dan de verkeerswaarde de wet niet hoeft te worden gewijzigd. CDA-Kamerlid Van Dam wees op de mogelijke gevolgen van het schrappen van de verkeerswaarde uit de voorkeur- wet. „In dat geval zal de verkoper uiter aard het middel van de openbare verkoop aangrijpen om deze prijs voor zijn bezit alsnog in de wacht te slepen”, aldus Van Dam. Kamervoorzitter Dolman heeft zich gis teren neergelegd bij een verzoek van de vaste Kamercommissie voor onderwijs en wetenschappen de stemmingen over een groot aantal moties met betrekking tot het ontwikkelingsplan voor het voortgezet on derwijs een week uit te stellen. De Kamer voorzitter wilde de moties gisteren afwer ken, maar de commissieleden eisten dat de gehele Tweede Kamer (die op dat mo ment niet voltallig bijeen was) erover moest kunnen stemmen. De Tweede Kamer aanvaardde gisteren een voorstel van CDA en WD, waarin gevraagd werd om de mogelijkheid van het opleggen van een dwangsom op te nemen in de Hinderwet. Ook een aantal andere voorstellen tot uitbreiding van de mogelijkheden van deze wet is aangeno men. Zo stemde de Kamer voor een PvdA- plan de uitvoering van de Hinderwet naast de gemeenten ook in handen van de provincies en het rijk te geven. De Kamer ging verder akkoord met een voorstel van minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, waardoor voortaan reke ning kan worden gehouden met te ver wachten ontwikkelingen bij een bedrijf dat volgens de hinderwet strafbaar is. Tot nu toe kan alleen rekening worden gehou den met de feitelijke situatie. Beiroet Tel Aviv Tunis windst. w w wzw wzw wzw wzw w wnw wzw w wzw wnw no n wzw wzw wzw zw nw ono verand. nw zw no ozo WZW' w w.st 6 7 10 3 12 8 9 0 4 6 15 10 20 9 13 7 13 7 11 12 8 7 3 2 0 0 0.1 0 2 0 0 5 0 0 22 0 0 5 0 0 w.st. zw nnw w.st. w windst. windst. o zzo w z ono windst. scl M( Ca ve: nii og in Cf El loc in de re op on te I spi ko de: be eei ric I gis aai ter zoi vai uit on ..g lai sp lijl rel nil tei de ov jar de tei w< Voornaamste breekpunt is, dat de werkgevers niet akkoord gaan met een looptijd van de CAO van een jaar. Daarnaast weigeren de werkgevers volgens de bonden te praten over tal van andere zaken, zoals garanties voor behoud van werkgelegenheid, herzie ning van de salarisstructuur en een verlaging van de leeftijd waarop men vervroegd kan uittreden. Werkgevers en vakbonden in de metaalnijverheid hebben gisteren overeenstemming weten te bereiken over acht nieuwe CAO’s voor onderdelen van deze sector. In totaal zijn hierbij een kwart miljoen werknemers betrokken. De looptijd van de nieuwe overeenkomst is twee jaar. Per 1 januari wordt een salarisverhoging van een kwart procent gegeven, terwijl van de totale loonsom een procent zal worden gereserveerd voor herziening van de functieclassiflcatie. De Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) heeft gisteren de Tweede Kamer verzocht te voorkomen dat staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid beperkingen aanbrengt in de nieuwe CAO voor het ziekenhuiswezen (200.000 werkne mers). De bewindsvrouwe had werkgevers- en werknemersorganisaties eerder verzocht hun onlangs overeengekomen CAO-akkoord te herzien, omdat het te veel zou kosten. Zo zouden de kosten van een extra vakantiedag in de lonen moeten worden verrekend. De directie van de Friese zuivelcoöperatie Frico heeft gisteren plannen bekendge maakt voor een herstructurering in fasen, waardoor bij de vestiging in Leeuwarden 25 en in Oosthuizen en Alkïnaar 35 arbeidsplaatsen zouden verdwijnen. De onderneming wil de rentabiliteit van de bedrijven verbeteren. In Enkhuizen is gisteren bekend geworden, dat zestig werknemers, die betrokken zijn bij de bouw van het openluchtmuseum in die plaats met ingang van eind volgende maand op straat zullen staan, omdat de regering volgend jaar slechts 2,5 miljoen in de bouwkosten wil bijdragen. Dit jaar geeft de regering nog 8,3 miljoen aan het project uit. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister De Ruiter van Justitie heeft de Tweede Kamer gisteren meegedeeld, dat hij nog voor het eind van de huidige kabinetsperiode, in mei vol gend jaar, de grens voor meerderjarig heid wil verlagen van 21 naar 18 jaar. Daardoor zal het onder meer mogelijk worden dat jongeren vanaf achttien jaar zonder toestemming van hun ouders trou wen. Financieel blijven alle jongeren ech ter nog tot hun 21ste afhankelijk van hun ouders. Dit wil de minister ondanks be zwaren vanuit de Kamer, omdat de staat anders honderden miljoenen guldens per jaar aan de jongeren zou moeten uitgeven. Er is namelijk nog geen aangepaste rege ling voor studiefinanciering en bovendien wordt een veel groter beroep op sociale uitkeringen verwacht. Gisteren de hele dag aan de bel gehan gen. Je krijgt ze niet makkelijk te pakken, al die beroemde mensen, ze zijn of weg of in gesprek. Maar ik heb toch even kunnen spreken met Willem Duys, Norbert Schmelzer, Herman van Veen, Sonja Ba rend, Bernard Haitink, Gerard van den Berg, Willy van Hemert, Kees Brusse, Gerard Reve, Frans Halsema, Boudewijn de Groot, Gerard Cox, Caroline Raitt, Leen Timp, Hedy d’Ancona, Arie Kley- wegt, Merel Laseur, John van de Rest, Sylvia Kristel, Ischa Meijer, Renate Ru binstein, Fons Rademakers, Heere Hee- resma, Ank van der Moer, Joop Doderer, Ralph Inbar, Willeke Alberti, Dimitri Frenkel Frank, Rudi Carrell, Viola van Emmenes, Adèle Bloemendaal, Netty Ro senfeld en Aad Nuis, en ik heb ze, met de nodige takt natuurlijk, gezegd dat ik er vrede mee heb dat ze gescheiden zijn, maar dat zij alleen de communie kunnen ontvangen als ze in een tweede huwelijk in totale sexuele onthouding leven en geen aanleiding geven tot schandaal. Sommigen namen dat voor kennisge ving aan, een aantal vroeg waar ik me in godsnaam mee bemoeide, een enkeling was diep onder de indruk en zei dat hij zich over de nieuwe situatie zou beraden, maar de meesten werden nogal grof en zeiden dat ze geen enkele boodschap had den aan de katholieke kerk, en zeker niet aan deze paus, en dat de communie hen trouwens gestolen kon worden! Ik zal niet zeggen wie dat was (Norbert, Willem, Joop of Kees), maar er was er eentje bij die uit de grond van zijn hart zei dat hij graag tien communies liet schieten voor één potje en toen volgde een woord dat ik ook maar liever verzwijg! DEN HAAG. Gemeenten zullen binnenkort de mogelijkheid krijgen op te treden tegen verkoop van huurwo ningen. Dit blijkt uit de reactie van minister De Ruiter van Justitie giste ren op bezwaren van PvdA-zijde in de Tweede Kamer, dat de voorkeurswet kopers van huurwoningen niets in de weg legt. In het wetsontwerp op de stadsver nieuwing zal een voorkeursrecht voor aankoop van huurwoningen binnen de bebouwde kom worden toegekend aan gemeenten, zo stelde de bewindsman. Dat betekent dat indien deze huurwo ningen te koop worden aangeboden, de gemeente hiervoor als eerste in aan merking komt. Achteraf vraag ik me ook af of ik dat akkefietje niet beter aan de paus zelf en zijn boodschappers had kunnen overla ten, temeer omdat ik zelf ook voor de tweede keer getrouwd ben. En was ik nu nog katholiek geweest, maar ik bèn hele maal niet katholiek, ik ben helemaal niks, waardoor ik (mede doordat ik niet hengel of schaak), al heel wat tijd gewonnen heb in mijn leven. Maar ik voelde opeens een soort zendingsdrang, ik dacht ik meld het al die zondaars maar even, dan weten ze dat ze voor de keus staan. Het een of het ander. Maar sommigen werden zo kwaad, dat ze de hoorn al op de haak hadden gegooid voordat ik hun had kunnen waar schuwen dat ze ook overspel plegen als ze hun eigen vrouw bekijken om haar te begeren. Iemand zei (een vrouw dit keer, ik zal haar naam weer niet noemen): „Jij bent stapelgek, die ideeën van je- zijn niet alleen al eeuwen uit de tijd, maar er zit ook een steekje aan los!” Zo zei ze dat, een steekje aan los, en ik heb mij toen natuur lijk gehaast te zeggen dat het mijn ideeën helemaal niet waren, maar die van paus Johannes Paulus II, waarop ze gelukkig meteen inbond. Maar ik ben toen wel even gaan nadenken. Ik ben het roerend eens met de paus dat de vrouw een roeping heeft als echtgenote en moeder, en dat de maatschappij zo opgebouwd moet wor den dat de vrouw niet verplicht is om buitenshuis te gaan werken. Ik heb het nooit willen zeggen, maar het heeft mij ook altijd gestoord dat vrouwen als Klom- pé, en Wttewaall van Stoetwegen, en Smit- Kroes, en Bosshardt, en Hannie van der Horst niet te vergeten, en al die verpleeg sters en cassières en vrouwelijke profes soren, artsen en burgemeesters in een maatschappij leefden die hun verplichtte buitenshuis te gaan werken. Maar aan de andere kant kan ik het niet rijmen dat de paus het huwelijk enerzijds onverbrekelijk verbonden acht met de overdracht van het leven, maar dat hij anderzijds wil dat hertrouwde katholie ken zich van ieder sexueel verkeer ont houden. Stel dat ik mooi gelovig katholiek was geweest, dan zouden mijn vrouw en ik, als het aan de paus had gelegen, onze dochtertjes Sara en Janna helemaal niet hebben mogen krijgen! Is hij nou hele maal eh een haartje betoeterd? Kindertjes fokken is de boodschap, maar ben je eenmaal gescheiden dan is kindertjes fok ken juist uit den boze! Ik hoorde een aardige karakteristiek van deze paus: „Hij kust de grond en loopt over de vrou wen heen, terwijl iedere normale man weet dat je het precies andersom moet doen!” (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Koning van Binnenlandse Zaken heeft gisteren gezegd dat hij burgemeester Beusekamp van Emmen maandagavond telefonisch heeft willen waarschuwen voor de gevolgen van een negatief raadsbesluit over vestiging van een munitiedepot. Het zou volgens Koning „niet eerlijk” zijn geweest die waarschuwing na te la ten. Zoals bekend is de Emmense gemeen teraad bijzonder boos geworden over dit telefoontje en heeft men daarom een be sluit over deze zaak uitgesteld. Met vesti ging van het munitiedepot hangen volgens Weer in binnen- en buitenland o. tZS hlfbew. hlfbew. onbew regenbui onbew zw. bew. hlfbew. hlfbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. hlf bew. 1. bew. regen geh. bew. 1. bew zw. bew. onbew geh. bew. 1. bew. mist regen onbew. 1. bew. 1. bew zw. bew. onbew ontvangen. mist, onbew. 1. bew geh. bew regen mist onbew regen zw. bew. onbew zw. bew. hlfbew. onbew. De Tweede Kamer heeft gisteren de regering gevraagd beleggingsvoorschrif- ten op te stellen om investeringen op het gebied van woningbouw, milieu en ener giebesparing te stimuleren. Beleggers als pensioenfondsen en verzekeringsmaat schappijen investeren volgens de Kamer steeds meer in het buitenland. De VVD keerde zich fel tegen de vraag aan de regering, welke was neergelegd in een motie van CDA, PvdA en D’66. Volgens de liberalen ligt de oorzaak van de kapitaal- vlucht in het feit, dat beleggers niet meer voldoende rendement in ons land kunnen verwachten. De VVD wil dat de regering daaraan wat doet inplaats van de beleg gers aan nieuwe regels te binden. Bij de Tweede Kamer is gisteren het wetsontwerp tot verlenging van de tijde lijke zelfstandigenaftrek voor kleine zelf standigen bij de inkomstenbelasting inge diend. Vijf jaar geleden is die aftrek van kracht geworden, in verband met de ver slechterende inkomensontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf en de land bouw. Sindsdien is de wet driemaal ver lengd. De maatregel kan volgens de rege ring pp het niveau van dit jaar worden gehandhaafd. DEN HAAG. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren kritiek geuit op de plannen van minister Van der Stee van Financiën de aanslaggrens voor inkomstenbelasting te verhogen van 47.000 naar 60.000 gulden. Ook is het CDA tegen de plannen de grens voor neveninkomsten te verhogen en de teruggave van teveel betaalde belas ting te beperken. Door deze plannen ont staat volgens de fractie een verschil in behandeling tussen de mensen voor wie loonbelasting als eindheffing geldt en de genen die inkomstenbelasting moeten betalen. Ten aanzien van de teruggave van be lasting stellen de christendemocraten, dat van de beperkende maatregelen vooral uitzendkrachten, vakantiewerkers, wer kende gehuwde vrouwen en studenten de dupe zullen worden. De fractie wijst op de mogelijkheid dat door de plannen van de minister meer zwart zal worden gewerkt. DEN HAAG (ANP). Burgemeester en wethouders van Den Haag en de federatie van ambtenarenbonden ABVA-KABO hebben gisteren de Tweede Kamer en de regering laten weten dat zij tegen het spreidingsplan van de PTT zijn. Volgens dit plan moet in de jaren tachtig de centra le directie van de PTT worden overge plaatst naar het noorden des lands. B. en W. van den Haag vinden dit plan achterhaald, omdat er tegenwoordig geen sprake meer is van „een verstopping” van weigeren een eind te maken aan overlast, schade of gevaar voor de omgeving kan voortaan een dwang som worden opgelegd van teh hoog ste tienduizend gulden voor elke dag dat men nalatig blijft. Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI: Droog en vrij zonnig. Enige daling van temperatuur. Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimumtem peratuur: omstreeks 5 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. I wc op po bei adi no we bei Vei te. ■i >1 Ch Bu ter Vo Zh PO zijl Ira mé uit Jai do Me (Van onze parlementstredactie) DEN HAAG. De PTT hanteert als norm voor het verstrekken van girobe taalkaarten onder meer, dat de reke ninghouder maandelijks minstens 500 gulden op zijn rekening moet krijgen en dat gedurende twee jaar een regel matig gebruik van de postgiro moet zijn gemaakt zonder dat daarbij lang durige negatieve saldo’s voorkwamen. Dit blijkt uit een vertrouwelijk schrijven van staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer, waarin deze nor men staan. De brief is het gevolg van klachten van een inwoner van Woer den wiens zoon betaalkaarten aan vroeg, maar deze niet kreeg. Koning 600 arbeidsplaatsen samen naast de 450 arbeidsplaatsen die direct door het projekt worden geschapen. Gemeenten die het depot aanvaarden, maar daarbij ook aanspraak maken op de ermee sa menhangende extra arbeidsplaatsen, krij gen de voorkeur als Emmen het depot afwijst, zo waarschuwde Koning. Of het zo’n vaart zal lopen valt volgens de bewindsman overigens nog niet te zeg gen. Hij wil nu eerst het interpellatiedebat afwachten dat door het Tweede-Kamerlid Knol (PvdA) is aangevraagd en dat mor gen zal worden gehouden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft inmiddels verklaard, dat het kabinet op het stand punt staat dat weigering van bepaalde rijksdiensten voortaan niet meer met an dere zal worden gecompenseerd. Het Kamerlid Van den Bergh (PvdA) heeft Kamervoorzitter Dolman gevraagd de regering te verzoeken snel de notitie over de beoogde opslag in ons land van materieel ten behoeve van de uitbreiding van Amerikaanse legerdivisies in West- Europa in te dienen bij de Kamer. Met name in Limburg bestaat grote onrust vanwege de onduidelijkheid van deze zaak, aldus Van den Bergh. Na de afdelingen van PvdA en CDA in de provincie Limburg heeft ook het actie comité Stop het Wapendepot een „onaan vaardbaar” uitgesproken over de wens van staatssecretaris Van Eekelen van De fensie, die zaterdag via de regionale om roep liet weten, dat de provincie tien mil joen gulden uit de pot van de perspectie vennota (over de economische toekomst van de provincie) ter beschikking moet stellen voor vestiging van twee Ameri kaanse legerdepots in Limburg. „Nu Lim burg deze depots zelf moet gaan meebe kostigen is het sterk de vraag of men nog voor de komst ervan is”, aldus een woord voerder van het actiecomité. c £3 BRASSCHAAT. Inwoners van het nabij Antwerpen gelegen Brasschaat heb ben gisteravond van kwart voor zeven tot omstreeks half acht actie gevoerd tegen het grensoverschrijdende zware vracht vervoer dat dagelijks over de door hun gemeente voerende E-10 rijdt en dat in de afgelopen maanden en jaren oorzaak is geweest van enkele tientallen ongevallen. Zij eisen grensfaciliteiten op nabijliggen de autosnelweg teneinde zwaar transport via de oude weg door Brasschaat te weren. De Brasschaters werden gesteund door twintig inwoners van de Brabantse ge meenten Zundert en Rijsbergen, die met dezelfde problemen zitten. De met fakkels uitgeruste actievoerders plaatsten een houten hekwerk dwars over de omstreden E-10. Na verloop van tijd kwam de rijks wacht ter plaatse en na overleg kregen de manifestanten toestemming met de actie tot half acht door te gaan. Toen werden de afsluitingen en fakkels van de rijweg ge haald en kon het verkeer over de oude Sint Jobse Steenweg weer normaal zijn gang gaan. Het was de tweede maal dat een dergelijke actie plaatsvond. de Randstad door bedrijven. De Residen tie heeft juist arbeidsplaatsen nodig, zo stelt het college. Bovendien vreest men onoverkomelijke organisatorische en be stuurlijke problemen bij de PTT als ge volg van de spreiding. De ABVAKAO noemt het spreidings plan „heilloos”. Het zal de PTT nog verder in de problemen terecht doen komen en daarnaast zal een tariefverhoging om de verhuizingen bekostigen onvermijdelijk zijn, aldus de ambtenarenbonden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga niet Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas niet ontvangen, onbew. windst. 32 onbew. w 23 DONDERDAG 30 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.30 uur, onder 17.13 uur Maan op 23.22 uur, onder 14 12 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 08.06 uur en 20.28 uur Laagwater 03.28 uur en 15.59 uur Ma®

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2