Wel troepen naar Koerdistan Nederland wil rem op Euro-arabische dialoog Van Agt in China: Gelijke opvattingen over vrede bezet Volgens waarnemers bij EG VS: Bonn moet defensiegelden Felle aanval Zhao op Sovjet-Unie Acties Britse Israel ontkent annexatie deel Zuid-Libanon Zestig miljoen Amerikanen keken naar televisiedebat Media blijven in aandacht cipiers nu ook in N-Ierland Veiligheidsraad in Zuid-Korea geïnstalleerd van UNESCO opvoeren id 99 i 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 O K T O B F R WOENSDAG 2 9 (Van onze redactie buitenland) om den mie AMAN-BAGDAD-TEHE- RAN. De Jordaanse koning Hoessein heeft gisteren tijdens een bezoek aan Irak herhaald, dat zijn land „met al zijn ener gie en hulpbronnen” Irak zal steunen in de strijd tegen Iran. Van directe militaire inmen ging door Jordanië in de strijd zal evenwel geen sprake zijn. Amman: leger niet onder bevel Irak (Van onze redacteur in Belgie Jan Gerritsen) ■w en Reagan Carter ;t niet rzijds et de at hij holie- r ont- roliek iw en onze 1 niet hele entjes en je s fok- een paus: vrou- man moet Intussen maakt een vredesmissie van de niet-gebonden landen zich gereed een be zoek te brengen aan Teheran en Bagdad. Dit is vernomen van arabische diploma ten in Bagdad en van de zijde van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Volgens PLO-leider Arafat zal de vredes missie tenminste leiden tot een staakt-het- vuren, maar in kringen van buitenlandse diplomaten in Bagdad laat men zich scep tisch uit over de kans op succes van de missie. Tot nu toe zijn pogingen van ver schillende kanten om te bemiddelen in het conflict mislukt. Overigens heeft ook Tur kije gisteren aangeboden te bemiddelen in het conflict tussen Iran en Irak. „Ik wil koste wat het koSt voorkomen dat een nieuwe generatie Amerikanen haar bloed zal moeten vergieten", aldus Reagen in het televisiedebat dat plaats had in de Convention Hall in Cleveland (Ohio) en door naar schatting 55 tot 60 miljoen Amerikanen werd bekeken. Alge- CLEVELAND. Ronald Reagan heeft zich in het televisiedebat met president Carter vannacht nadrukke lijk verdedigd tegen beschuldigingen dat hij de neiging zou hebben al te krachtig met militaire middelen te reageren op ontwikkelingen in de we reld, als hij president zou worden. Een jury van discussiedeskundigen riep na afloop Reagan uit tot winnaar van het debat. De „overwinning" was echter mini maal: Reagan kreeg 161 puntennn. Carter Twintig leden van de nieuwe raad zijn afkomstig uit de Republikeinse Partij (pro-regering) en uit de nieuwe Democra tische Partij (oppositie). Verder maken een gematigde socialist, drie weinig be- gehan- akken, veg of unnen orbert ja Ba tt den Irusse, iewijn Raitt, Kley- Rest, :e Ru- Hee- iderer, )imitri a van ty Ro- net de ik er i zijn, tinnen ‘lijk in i geen inisge- me in keling lat hij raden, rof en p had- ar niet ie hen al niet Joop lie uit graag t één ik ook SEOEL (AFP). De president van Zuid-Korea, Chun Doo-Hwan, heeft giste ren de 81 leden gekozen van een nieuwe wetgevende raad voor de nationale veilig heid. die de plaats van het parlement zal innemen tot aan de algemene verkiezin gen die in het voorjaar van 1981 gehouden moeten worden. kende tegenstanders van het regime en vijf generaals deel uit van de raad. De overige leden zijn mensen uit de weten schap, de pers, de geestelijkheid, de recht spraak en de industrie. bedenkingen getoond tegen eventuele beperkingen van de persvrijheid zoals die in de meeste Westerse landen geldt. Met name bestond verzet tegen beper kingen van de vrije nieuwsgaring. Het Westen ging uiteindelijk wel ak koord met een plan voor hulp aan arme r van teren i van vol- jarig- r. jelijk jaar trou- ech- hun s be staat s per aven. rege- idien iciale ik dat elf en iverla- or de ik nu i hele- l niks, lengel n heb is een ld het ten ze of het waad, adden waar- als ze lar te keer, „JÜ n niet er zit it, een atuur- deeën paus ukkig 1 even I eens eping lat de wor ts om b het ft mij Klom- Smit- n der pleeg- irofes- 1 een ichtte De Iraanse leider Khomeini zei gisteren dat vrede met Irak „onaanvaardbaar" is vanwege de "misdaden" die dit land in de nu al vijf weken durende oorlog heeft begaan. 160. De voorzitter van de commissie, dr. James Unger van de Universiteit van Georgetown noemde het debat „een van de meest gelijk opgaande die ik ooit heb gezien." Een groot aantal commentatoren daarentegen riepen Carter uit als winnaar van het debat aan te nemen door aan te dringen op annulering van het Salt Il-verdrag. Rea gan noemde het Salt Il-verdrag opnieuw onevenwichtig en onwettig. Reagan, die de laatste tijd de economische situatie in de VS als wapen tegen Carter in de strijd heeft geworpen, becijferde dat 8 miljoen Amerikanen zonder werk zitten en legde de schuld hiervan bij de regering „die te rijk leeft”. Opmerkelijk in het debat was verder dat de positie van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran nauwelijks ter spra ke kwam. Een ministersconferentie met de arabi sche landen en de PLO zou voor minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken), die dan voorzitter is van het EG-overleg, politieke problemen met zich meebren gen. Het zou waarschijnlijk zijn dat PLO- leider Arafat of een van diens vertegen woordigers aan de conferentietafel zal plaatsnemen naast de Nederlandse be windsman. die als voorzitter van het overleg zal optreden. Dat zou niet alleen publicitair maar ook politiek allerlei pro- De Jordaanse minister van Voorlichting sprak gisteren berichten tegen als zou koning Hoessein het Jordaanse leger on der rechtstreeks opperbevel van Irak heb ben geplaatst, zoals het persbureau UPI eerder had gemeld op grond van een be richt van de Jordaanse radio. Het franse dagblad Le Monde meldde gisteren dat de Jordaanse vorst Irak heeft aangeboden, Jordaanse troepen in te zet ten tegen opstandige Koerden in Irak. Dit zou kunnen betekenen dat Irak een deel van zijn eigen troepen kan terugtrekken uit de provincie waar de Koerden wonen, on kan inze-H-o- de oorlog tegen Iran. Inmiddels is de strijd tussen beide lan den onverminderd hevig. Radio-Teheran meldde gisteravond dat de Iraakse op mars in het oostelijk deel van de haven stad Khorramsjar tot stilstand zou zijn gebracht. Saoedi-Arabië heeft gisteren zijn diplo matieke betrekkingen met Libië verbro- blemen kunnen opleveren, met name met de verkiezingen voor de Tweede Kamer in het vooruitzicht. De Brusselse correspondente van het Kuwait News Agency meldde vorige week dat Den Haag weinig voelt voor een minis tersconferentie tussen de Negen en de Arabische landen waarbij ook de PLO aanwezig zou zijn. Afgelopen weekeinde werd dit nog eens bevestigd door een Engelse zegsman. Na afloop van een twee daags informeel overleg van de ministers van buitenlandse zaken van de Negen in Luxemburg, werd uit Engelse bron ge meld dat Nederland de boot zoveel moge lijk afhield. Engeland volgt Nederland op als voor zitter bij het EG-overleg, waarbij een elk van de negen EG-landen telkens een half jaar voorzitter is. Ook de Engelse regering is er weinig op gebrand met de PLO- vertegenwoordigers aan één tafel te zit ten, zo bleek na het gesprek tussen minis ters van Buitenlandse Zaken van de Ne gen afgelopen weekeinde in het Luxem burgse Echternach. Het gaat hier immers om een politiek zeer gevoelige zaak. landen bij het opbouwen van een eigen communicatiesysteem. Instelling van een internationaal financieel fonds voor betaling van dit project stuitte op Wes terse bezwaren. Niettemin werd gisteren met Westerse steun een resolutie aange nomen die M'Bow in staat stelt verder onderzoeken te verrichten over de moge lijkheden van zo’n fonds. De UNESCO-vergadenng nam giste ren ook een resolutie aan waarin Israel werd veroordeeld wegens de annexatie van Jeruzalem. Tegen de resolutie stem den, naast Israel, de Verenigde Staten en Canada. De meeste Westerse landen ont hielden zich van stemming. In Israel is inmiddels opwinding ont staan over het optreden van de Israëlische oud-minister van Defensie Weizman in de Amerikaanse verkiezingscampagne. Weizman, die in Amerika grote populari teit geniet, voerde maandag campagne met president Carter. Premier Begin heeft openlijk zijn spijt betuigd over deze inmenging in een buitenlandse verkie zingsstrijd. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Israel heeft gisteren ont kend dat het een gebied van vijf vierkante kilometer in Zuid-Libanon, direct gren zend aan Israel, heeft ingelijfd. Eerder had de gouverneur van Zuid-Libanon, Ha- liem Fajjad gezegd dat de Israëliërs het Libanese gebied tussen Metoellah en Al Wazzani bij hun territorium hebben ge trokken. Het gaat om een vruchtbaar ge bied met een strategische ligging. Een woordvoerder van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon maakte gisteren ook mel ding van wat hij noemde „een nieuwe scheidslijn die de Israëliërs aan het schep pen zijn”. De VN-vredesmacht stelt een onderzoek in naar de beweerde annexatie. Overigens heeft Israel gisteren bij de TrN een voorstel ingediend waarin alle staten in het Midden-Oosten en de niet- kernwapenstaten die aan dit gebied gren zen worden opgeroepen, zo snel mogelijk een gesprek te beginnen over de instelling van een kernwapenvrije zone in het Midden-Oosten BELGRADO. „Hoewel er Westerse bezwaren zijn tegen bemoeienissen van de UNESCO met bepaalde media-aan- gelegenheden, zal deze VN-organisatie zich bezig blijven houden met zaken betreffende de nieuwsmedia”. Dit zei Ahmadou Mahtar M’Bow, de Sengalese secretaris-generaal van de UNESCO gis teren op de laatste dag van de 21-ste algemene vergadering van de UNESCO in de Joegoslavische hoofdstad Bel grado. De UNESCO-conferentie heeft zich in de afgelopen vijf weken bezig gehouden met pogingen om de nieuwsstroom in de wereld in een andere vorm te gieten. Daarbij heeft het Westen steeds grote Naast globale eensgezindheid over de internationale politieke verhoudingen voerde Van Agt tijdens het diner (door een militaire kapel opgeluisterd met authen tieke Nederlandse volksliedjes) ook het belang van wederzijdse politieke en voor al economische samenwerking tussen China en Nederland aan. Minister Van der Klaauw voert daarover vandaag be sprekingen met zijn Chinese collega Hu ang Hua. LONDEN-BELFAST (Reuter). Tege lijk met de uitbreiding van de langzaam- aan-actie van Brits gevangenispersoneel naar Noord-Ierland. zijn gisteren 140 ge detineerde „extremisten" uit solidariteit met hongerstakende IRA-leden een „sme rig protest” begonnen. De Ierse gevangenen steunen de.actie van de IRA-leden, die nu al sedert 1976 strijden voor erkenning van hun status als politiek gevangene en daarom weigeren gewone gevangeniskleding te dragen en geen gebruik maken van de normale sani taire voorzieningen. Deze gevangenen zit ten naakt in hun cel. die zij met hun uitwerpselen bevuilen, slechts gehuld in een deken. De Britse regering heeft verklaard in geen geval het invoeren van de status van politiek gevangene voor de Ieren te overwegen, zelfs al zou een hongerstaker sterven. In 1976 werd die speciale status afgeschaft. De actie van het Britse gevangenisper soneel duurt nu drie weken en de eis van de 21.000 man voor betere betaling is afgewezen. Minister van Binnenlandse Zaken Whitelaw heeft het parlement toe stemming gevraagd voor het inzetten van het leger om aan de moeilijke situatie in - de gevangenissen het hoofd te bieden. Door de actie zitten vele gevangenen lan ger dan 24 uur zonder luchten in hun cel. In politiebureaus zitten 3500 gedetineer den vast, die door de gevangenisbewakers niet worden toegelaten. De spanning neemt toe. Een langzaam-aan-actie in Noord-Ier land zou de al ernstige problemen in de gevangenissen daar nog groter maken. De hongerstakers in Noord-Ierland en hun solidaire collega’s zijn van plan niet toe te geven. Indien een hongerstaker overlijdt, neemt een ander zijn plaats in. zo hebben de gevangenen laten weten. De IRA-strijders willen dat de conventie van Genève met betrekking tot krijgsge vangenen op hen wordt toegepast en dat zij niet worden behandeld als gewone misdadigers. ken. Het is het tweede arabische land dat binnen een maand een dergelijke maatre gel tegen Libië neemt. Irak brak al eerder met Tripoli uit protest tegen de vermeen de militaire steun die Libië zou geven aan Iran. Saoedi-Arabië verbrak de betrek kingen met Libië uit protest tegen de felle Libische kritiek op het stationeren van Amerikaanse radarvliegtuigen (AWACS) in Saoedi-Arabië. Volgens Libië betekent deze stationering dat de heilige plaatsen Mekka en Medina in Saoedi-Arabië in feite door de Amerikanen bezet zijn. De Nederlandse parlementsleden Gual- thérie van Weezel en J. de Boer (beiden CDA) hebben minister Van der Klaauw van Buitenlandse zaken opheldering ge vraagd over berichten als zou ons land met medewerking van Nederlandse wa penhandelaren en chartermaatschappij en fungeren als doorvoerstation van wa pentuig bestemd voor Irak en Iran. Het zou gaan om wapens afkomstig uit West- duitse, Canadese en Franse oorlogsvoor- raden. De president van de Iraakse centrale Bank, Hassan Nafaji heeft gisteren ver klaard dat Irak zeker een jaar vooruit kan met zijn reserves ook als geen geld meer zou worden verdiend uit de export van olie. De Negen en de landen van de arabische Liga (inclusief dus de PLO) ontmoeten elkaar over twee weken in Luxemburg. Maar het betreft dan de ambtelijke voor bereiding van een nieuwe fase van de Euro-arabische dialoog, die vorig jaar enigszins op dood spoor was geraakt. Ver wacht wordt dat de arabische landen dan, verwijzend naar de verklaring van Vene tië, zullen aandringen op overleg op minis tersniveau. Dat zou dan volgend voorjaar gehouden moeten worden. BONN. De Verenigde Staten willen de Bondsrepubliek vragen zijn militaire inspanningen op te voeren, zodat dit NAVO-lid de binnen het bondgenoot schap overeengekomen jaarlijkse stijging van zijn defensiebegroting met drie pro cent haalt. De Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Walter Stoessel, zal binnenkort een gesprek hierover hebben met de West- duitse minister van Defensie, Hans Apel. Verwacht wordt dat Washington er in Bonn op zal aandringen de bases van de 300.000 Amerikaanse militairen waar voor West-Duitsland ais uitvloeisel van het Viermogendhedenakkoord verant woordelijk is te moderniseren. Dit zou de paraatheid en mobiliteit, mede vereist door de nadrukkelijke Amerikaanse aan wezigheid in het arabisch gebied, ten goe de komen. Een van de eerste taken van de raad zal zijn het bestuderen van de door de rege ring ingediende begroting voor 1982. Ook zal hij zich moeten bezighouden met een wet tegen de corruptie van politici. Lee Ho, de voorzitter van het Zuidkore- aanse Rode Kruis, is gekozen tot voorzit ter van de wetgevende nationale veilig heidsraad. Lee, die onder wijlen president Park Chung-Hee minister van Binnen landse Zaken en Justitie is geweest, werd met grote meerderheid door de raad gekozen. tenlandse Zaken beschreven als „infor matief’. Zhao drong daarna niet aan op spoedige stationering van de nieuwe crui se- en Pershing 2-raketten in Nederland en andere NAVO-landen, hoewel Pekings standpunt is dat hiermee niet mag worden geaarzeld. Van Agt, de eerste Nederlandse premier die de Volksrepubliek China bezoekt, on derstreepte de door Zhao aangegeven ernst van de militaire invasie in Cambod ja en Afghanistan en de noodzaak tot onmiddellijke terugtrekking van buiten landse troepen. Maar toen Zhao daarna opriep tot meer hulp aan de door China gesteunde Afghaanse vluchtelingen in het grensgebied met Pakistan en aan Paki stan zelf, gaf hij niet thuis. Van Agt merk te alleen op dat Nederland reeds humani taire- en ontwikkelingshulp aan Pakistan geeft. „Andere hulp” (een eufemisme voor wapensleveringen) moest volgens de pre mier in de eerst plaats van de islamitische niet-gebonden landen komen. LUXEMBURG Nederland wil ministerieel overleg tussen de Europese Negen en de arabische landen, waaraan ook de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) zal deelnemen, op de lange baan schuiven. Dit werd gisteren bevestigd door een zegsman die in Luxemburg had deelgeno men aan een politiek overleg tussen de Negen, waarbij de problemen in het Mid den-Oosten centraal stonden. Nederland is vanaf 1 januari gedurende een half jaar voorzitter in de Europese Gemeenschap. Het ziet er naar uit dat in deze periode opnieuw een Euro-arabische dialoog zal plaatsvinden. Van de kant van de arabische landen, alsmede van sommi ge EG-partners (Frankrijk) wordt een conferentie op het niveau van ministers nagestreefd. Nederland wil dat zoveel mo gelijk vermijden, zo werd gisteren in Luxemburg bevestigd. De Europese Negen kondigden op hun topconferentie in Venetië in juli jl. aan dat ze de Euro-arabische dialoog op minis tersniveau wilden voortzetten, als bijdra ge tot vermindering van de spanning in het Midden-Oosten. Tot nu toe werd de Euro-arabische dialoog over samen werking tussen de Negen en de arabische landen in brede zin op ambtelijk niveau gevoerd. Het gesprek had tot nu toe wei nig concrete resultaten opgeleverd. Het debat verliep echter vrij lauw slechts enkele malen haalden Carter en Reagan scherp naar elkaar uit. Geheel volgens verwachting probeerde Carter voordeel te behalen uit zijn grotere feiten kennis, terwijl ex-acteur Reagen met goed geplaatste opmerkingen bewees het medi um televisie te kunnen hanteren. Carter en Reagan waren met name fel over mili taire- en economische beleidszaken. (Van onze speciale verslaggever Hans Geleijnse) PEKING Terwijl Neérlands regeringstop in Peking met de etensstokjes worstelde, deed de Chinese premier Zhao Ziyang gisteravond een felle aanval op de Sovjet-Unie. Zhao moet een goed gevoel voor de politieke verhoudingen in Nederland heb ben. Want zijn beschuldigingen aan het adres van de Sovjets (in de Chinese termi nologie aangeduid met „hegemonisten”) werden even later door premier Van Agt beantwoord met de conclusie dat China en Nederland over zaken als vrede en veiligheid in de wereld „vaak gelijkgerich te, zo niet identieke” opvattingen hebben. Van Agt zei dit tijdens het diner dat de Chinese i regering hem en minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw gis teravond aanbood in de grote Hal van het Volk. Een paar uur eerder had hij met Zhao de knelpunten in de internationale politiek besproken. Zhao had daarbij als zijn mening gegeven dat de oorlog tussen Iran en Irak de aandacht afleidde van de marsroute die de Sovjet-Unie zou hebben uitgestippeld naar de voor het Westen en Japan van levensbelang zijnde olieroutes door de Arabische Golf en de Straat van Malakka. Zhao stelde bij die opvatting de Russi sche invasie in Afghanistan en de door Moskou gesteunde Vietnamese inval in Cambodja op één lijn. De Chinezen gelo ven dat de Sovjet-Unie met de ontspan- ningspolitiek het Westen een rad voor de ogen draait. Zo merkte Zhao op dat vrede in de wereld „ondeelbaar” is, daarmee de Chinese afkeer aangevend van de in West- Europa heersende opvattingen dat de dia loog met Moskou over vrede en veiligheid in Europa gaande moet worden gehou den, ook wanneer de Sovjet-Unie in ande re delen van de wereld (Afghanistan, Ethi opië) politieke en militaire macht gebruikt om zijn invloedssferen te behouden of uit te breiden. Van Agt (volgens delegatiekringen „goed op dreef’) benadrukte dat Neder land zich als NAVO-lid baseert op ont spanning, wapenbeheersing en uiteinde lijk ontwapening, maar voegde daar di- rekt aan toe dat van „eenzijdige ontwape ning” door Nederland en zijn bondgeno ten geen sprake kan zijn. In dat kader gaf de Nederlandse premier een uiteenzetting over het debat in de Tweede Kamer vorig jaar november over de modernisering van de nucleaire middellange-afstandsraket- ten. Die uiteenzetting werd door de woordvoerder van het ministerie van Bui- Carter bescnuidigde Reagan ervan een Debat Carter-Reagan „gelijk op (Van onze redactie buitenland) meen werd verwacht dat deze enige direc- gevaarlijke en oorlogszuchtige houding 160. De ^voorzitter van decommi te confrontatie tussen beide presidents kandidaten een keerpunt zou kunnen be tekenen in de tot nu toe als nek- aan nekrace bestempelde strijd om het Witte Huis. Westduitse poli tiefunctionarissen in actie tegen demon stranten die gisteren bij Frankfort een bos bezetten dat gekapt moet worden voor de aanleg van een nieu we landingsbaan van het Frankfortse vlieg veld. Ruim driedui zend mensen protes teerden tegen de aan leg van de landings baan, die dwars door een natuurgebied moet komen te lopen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3