Nederlandse Officierenvereniging: Steeds minder kruideniers Melkindustrie beschuldigd van kartelvorming Nieuwe grond voor Lekkerkerk Van Aardenne: Menten moet half Telefooncellen zonder boeken P Ginjaar passiviteit verweten E Groei blijft bescheiden miljoen betalen aan veilinghuis Damiate Pers Vrije orde luchtvaart romantische onzin” Econoom Galbraith op IATA-congres: kalfsmesterijen Druktoetstelefoon IJmuider Courant Spoedig advies Markerwaardplan Kamervragen over misstanden in Vervolging boeren in Krimpenerwaard wordt doorgezet in 1981 overal BI c in op Braks: Volgend jaar per se haringvangst WOENSDAG 29 OKTOBER 19 8 0 BINNEN* EN BUITENLAND 4 y Ai APELDOORN. De Neder landse Officieren Vereniging (NOV) is het volledig eens met het standpunt van minister De Geus van Defensie dat voor atoompacifisten in het Neder landse leger geen plaats is. (Van onze redactie binnenland) E X de om au1 rici eer de do< Sci Atoompacifisten niet Kamer: meer doen aan voorkoming van ziekten 155,00 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Verschillende frac ties in de Tweede Kamer vinden dat er te weinig gebeurt aan gezondheids bevordering en aan het voorkomen van ziekten en ongelukken. ROTTERDAM (ANP). De Rotterdam se officier van justitie mr. D. Hart ziet geen enkele aanleiding de vervolging van vuilstortende boeren in de Krimpener waard stop te zetten, nu er na een eerste zitting van de kantonrechter in Gouda enige opwinding is ontstaan onder de boe ren. De kantonrechter heeft in de inmid dels behandelde 23 zaken acht voorwaar delijke gevangenisstraffen en geldboetes tot 750 gulden opgelegd. In nog twee zittin gen, de eerstvolgende op 16 november, zullen nog eens veertig boeren moeten verschijnen. Volgens de officier wordt al ruim vijf tien jaar geprobeerd een eind te maken aan de illegale vuilstort bij boerderijen. „Op ware privévuilnisbelten wordt aller lei mogelijke rotzooi gestort, tot auto wrakken toe. Dat kan gewoon niet meer. De opsporings- en vervolgingsactiviteiten zijn in 1979 echter pas in gang gezet, nadat duidelijk was geworden dat via overre ding geen eind aan deze praktijken ge maakt kon worden.” Een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland meent dat het in deze geval len niet gaat om agrarisch afval dat ver werkt moet worden of afval nodig om bijvoorbeeld sloten te dempen. Daarvoor kan ontheffing gevraagd worden. Milieu- gedeputeerde Hoek van Dijke, die een gesprek had met de in een actiegroep verenigde boeren uit de Krimpenerwaard, heeft hen uitgenodigd deel te nemen in overleg dat momenteel door de provincie wordt geleid om een eind te maken aan alle illegale vuilstort. De boeren hebben echter gedreigd provinciale bomen te kap pen wanneer geen eind wordt gemaakt aan de justitiële vervolging en de huidige straffen niet ongedaan worden gemaakt. LEEUWARDEN (ANP). Een interde partementale commissie, waarin de mi nisteries van wetenschapsbeleid, Econo mische Zaken en Verkeer en Waterstaat vertegenwoordigd zijn, zal in december het kabinet een eindrapport uitbrengen over het plan-Lievense voor de Marker waard. De geestelijke vader van dit pro ject, ir. L. W. Lievense uit Breda, vertelde dit gisteravond op een bijeenkomst van de Nederlandse ingenieursverenging NIRIA in Leeuwarden. Ir. Lievense, die ook in deze commissie zitting heeft, vond het overigens politiek gezien een gekke zaak, dat het kabinet inmiddels het beleidsvoornemen kenbaar heeft gemaakt om de Markerwaard in te polderen. „Hier blijkt weer uit dat in Den Haag de linkerhand niet weet wat de rechter doet”, meende hij Uit de uiteenzetting van de Bredase ingenieur bleek dat de commissie de haal baarheid onderzoekt van twee kleinere bekkens in de Markerwaard, die elk een oppervlakte van 10.000 hectare hebben. De totale Markerwaard omvat 40.000 hec tare. In deze bekkens wordt water opge pompt tot vijftien meter boven de water spiegel van het Ijsselmeer. De potentiële energie die op deze wijze verkregen kan worden, kan naar behoefte in hydroturbi- nes in elektriciteit omgezet worden. Volgens Galbraith moet het principe van vrijheid in de luchtvaart worden ver vangen door een stelsel van degelijke voorschriften. Hij merkte op dat de grote maatschappijen, de vakbonden en andere instellingen de vrije markt al hebben uit scheidend voorzitter majoor jhr. C. M. Storm van ’s Gravensande zei dit vanmid dag op de jaarvergadering van de NOV in Apeldoorn. Staatssecretaris Veder-Smit kreeg van verschillende kanten lof voor het binnen de gestelde grenzen houden van de kosten van de gezondheidszorg. Maar met name navolging van Frankrijk met een wettelij ke regeling te komen die het roken in openbare gebouwen verbiedt en/of be paalt dat er aparte vertrekken moeten zijn voor niet-rokers. Klaas de Vries, defensiespecialist voor de PvdA in de Tweede Kamer, zei in een rede op de NOV-vergadering dat juist militairen moeten meepraten over moge- In zijn laatste jaarrede protesteerde Storm van ’s Gravesande nogmaals tegen de voorgenomen verhoging van de pensi oenleeftijd voor beroepsmilitairen van 55 naar 58 jaar. Ook keerde hij zich tegen pogingen om voor militairen voordelige regelingen af te schaffen „omdat burgers die ook niet hebben”. nen de kortste keren, zo voorspelde hij, wordt de groeinorm van 3 procent ten grave gedragen. „We zijn bezig onze de- fensie-inspanning uit te hollen”. Tuinaarde wordt gestort voor een aantal woningen in Lekkerkerk-West. Nu de giftige grond is afgevoerd en nieuw zand is gestort wordt verwacht De Tweede Kamer maakt zich ook grote zorgen over de situatie in de kraamzorg. De kraamcentra kampen met een enorm tekort aan verzorgsters. PvdA, CDA en D’66 drongen in een motie aan op een snelle uitbreiding van de opleidingscapa citeit en het zo mogelijk inschakelen van part-time krachten en „oud”-kraamver- zorgsters. het PvdA-Kamerlid Toussaint vroeg zich af, hoe zij de groei onder de nu voorziene tien procent per jaar wil brengen. Op het stationsplein in Amsterdam zijn er voorlopig drie geplaatst, die eerder in Arnhem stonden gedurende de Olympische Spelen voor gehandicap ten, de Paralympics. In deze cellen worden geen telefoonboeken meer op gehangen. In plaats daarvan kunnen de verschillende nummers van inlich tingen gratis worden gedraaid. lijkheden de kernbewapening uit te ban nen. Hij hekelde de oproep van De Geus, dat de krijgsmacht maar moet afwachten hoe de discussie daarover verloopt. dat de eerste huizen in deze wijk eind november weer bewoond kunnen worden. BEZORGKLACHTEN maandag t(m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E Koning DIRECTIE: Mr. H. C van der Mije W3' Be' eer eer we. me ma Vri le de D den mol wei res] Vel Be\ bei< Iets De T van ten V in int ver wei pla ver zou WOl zijr IJ ijsb een rijst ijste geb sen aanl hel Fie cor sen op I nac aan gek aut< ƒ13 app buil nac Kro Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De PTT gaat een proef nemen met grotere, tevens voor invaliden toegankelijke telefooncellen. PPR en D’66 dienden een motie in waar in ze de regering om een nota voedingsbe- leid vroegen. Daarin moeten zaken aan de orde komen als het nog steeds voorkomen van (mogelijk) kankerverwekkende en - bevorderende stoffen in voedingsmidde len, het op de verpakking aangeven van samenstelling en voedingswaarde en het stimuleren van de produktie en consump tie van gezond voedsel. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De consumentenorga nisatie Konsumenten Kontakt (KK) heeft gisteren de economische controledienst gevraagd er voor te zorgen dat de geza menlijke melkindustrie voor de rechter komt. KK meent dat de zuivelindustrie vergaande onderlinge afspraken heeft ge maakt om de markt te verdelen. Volgens de organisatie is deze afspraak niet aange meld bij het ministerie van Economische Zaken en is er daarom sprake van een economisch delict. Bovendien heeft Kon sumenten Kontakt bij Economische Za ken een klacht ingediend om de kartelaf spraken te verbieden, omdat deze in strijd zijn met het algemeen belang. De afspraken zijn volgens KK zeer on voordelig voor de consument. De zuivel- coöperaties zouden hebben afgesproken in het hele land dezelfde prijzen en leve ringsvoorwaarden te hanteren. Ook zou de markt grondig zijn verdeeld. MONTREAL (Reuter). Het denkbeeld dat de krachten van de vrije markt de orde in de burgerluchtvaart kunnen bewaren moet als „romantische onzin” van de hand worden gewezen. HAARLEM. (ANP). De rechtbank in Haarlem heeft Pieter Menten in een civie le procedure veroordeeld tot betaling van 525.000 gulden aan het Amsterdamse vei linghuis Sotheby-Mak van Waay. Het vei linghuis had de procedure in 1977 tegen Menten aangespannen, omdat deze wei gerde de kosten te betalen die een jaar eerder waren gemaakt voor de voorberei ding van een schilderijenveiling uit het bezit van Menten. Het bedrag omvat be halve de kosten van de voorbereiding ook de kosten van bewaring van de schilde rijen en een oude schuld van een paar ton die Menten nog aan Sotheby-Mak van Waay heeft. De veiling, die aanleiding werd tot een nieuw onderzoek naar de beschuldigingen van oorlogsmisdrijven tegen Menten, zou in juni 1976 worden gehouden, maar ging wegens protesten niet door. Menten heeft steeds geweigerd de kosten te betalen, omdat naar zijn mening Sotheby de vei ling gewoon had moeten houden. Het veilinghuis liet destijds beslag leg gen op de schilderijen, die sindsdien zijn opgeslagen in het rechtsgebied van Haar lem. Menten kan tegen het vonnis in be roep gaan bij het gerechtshof in Am sterdam. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Volgens de NOV-voorzitter zou het ech ter van onvoldoende personeelszorg getui gen als beroepsmilitairen met gewetens bezwaren zonder meer uit het leger wor den gezet. De NOV vindt dat er een beleid moet worden ontwikkeld waardoor deze militairen op een verantwoorde wijze de dienst kunnen verlaten. De NOV denkt daarbij aan het vinden van een nieuwe werkkring en het eventueel treffen van overbruggingsregelingen. In zijn toespraak leverde de NOV-voor zitter kritiek op de kabinetsbeslissing om volgend jaar af te wijken van de NAVO- norm voor stijging van de defensie-uitga- ven (volgend jaar 1.5 in plaats van 3 pro cent stijging). Storm van ’s Gravesande noemde dit een gevaarlijk precedent. Bin- Dezelfde fracties vroegen, eveneens per motie, een snel besluit over een landelijk adviesorgaan GVO. De PvdA wil vanaf 1982 jaarlijks een „preventienota van de regering met een overzicht van de beleids doelstellingen, -prioriteiten en -instru menten in het komende begrotingsjaar en een verslag over het voorgaande. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Met ingang van 1 april volgend jaar gaat de PTT in het hele land telefoons met druktoetsen leveren. Tot nu toe worden standaard telefoons met druktoetsen alleen gele verd aan abonnees die op een volledig elektronisch (computer)gestuurde cen trale zijn aangesloten. De hieuwe druk- toetsentelefoons worden leverbaar in twee typen en elk in drie kleuren: don kerrood, lichtbruin en wit. Bij de zoge naamde Diavox is de (zwarte) hoorn over de breedte van het toestel ge plaatst. Bij de „Unifoon” wordt de hoorn, die dezelfde kleur heeft als het toestel, over de lengte op het toestel gelegd. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Bezorgdheid was er over de situatie van en in de verpleeghuizen en vooral over het tekort aan opvangmogelijkheden voor geestelijk gestoorde bejaarden. Voor wat het gehandicaptenbeleid betreft consta teerden verschillende fracties, dat er van een coördinatie nog niet veel is terecht gekomen en dat er nauwelijks nieuwe concrete beleidsmaatregelen zijn aange- kondigd. De WD vroeg in een motie een „allesomvattende” inventarisatie van de ontoegankelijkheid van gezondheidsvoor zieningen (ziekenhuizen, poliklinieken, verpleeghuizen, kruisgebouwen) plus een prioriteitenplan om daar wat aan te doen. DEN HAAG. Het PPR-Kamerlid Leo Jansen wil dat minister Braks van Land bouw maatregelen neemt tegen mesterij- en die het mestkalverenbesluit overtre den. Jansen baseert zijn vragen op de uitkomsten van een onderzoek dat de In spectiedienst van de Nederlandse Vereni ging tot bescherming van Dieren in juni en juli heeft gehouden. Uit dit onderzoek blijkt dat ongeveer 96 procent van de kalfsmesterijen in ons land de wettelijke bepalingen overtreedt. De overtredingen betreffen voornamelijk de lengte en breedte van de boxen waarin de dieren worden ondergebracht, het aan tal dieren per mesterij en de verlichting van de stallen. De dierenbescherming ver wijt het ministerie van Landbouw en Vis serij dat het, hoewel vorig jaar al ingelicht over vermoede misstanden, heeft nagela ten maatregelen te nemen. Het ministerie van Volksgezondheid heeft gisteren bekendgemaakt dat een verbod is ingesteld op de aanwezigheid van (anti)hormonale stoffen en antibiotica in vlees dat in ons land wordt ingevoerd. Recent ontwikkelde opsporingsmethoden maken een verbod thans mogelijk, aldus het ministerie. De Vries pleitte verder voor vorming van een atoomvrije zone in Europa en voor herziening van de NAVO-strategie. Nederland moet naar zijn mening opko men voor een duidelijke inbreng van de Europese landen binnen het bondgenoot schap. „Te dikwijls hebben Europeanen in het verleden gezwegen of ingestemd als Amerikaanse analyses en oplossingen werden gepresenteerd. Het probleem van de tactische kernwapens in Europa vindt vooral daarin zjjn grond”, aldus het ka merlid. Bij de behandeling van de begroting voor volksgezondheid noemden de ka merleden gisteravond het niet verbeteren van ziekmakende arbeidsomstandighe den, een te passieve opstelling ten aanzien van alcohol-, drug- en tabaksgebruik, het achterwege blijven van een voedingsbe- leid en het gebrek aan vooruitgang op het gebied van gezondheidsvoorlichting en - opvoeding (GVO). Met name de PvdA verweet minister Ginjaar van Volksge zondheid passiviteit. De befaamde Amerikaanse econoom John Kenneth Galbraith verklaarde dit gisteren in de jaarvergadering van de internationale organisatie van luchtvaart maatschappijen IATA (International Air Transport Association) in Montreal. (Van onze redactie binnenland) DRONTEN. Het aantal levensmid delenwinkels zal de komende jaren verder afnemen. Deze voorspelling deed directeur A. J. C. Kuijpers van projectbureau Prodis gisteren in Dren ten tijdens de jaarlijkse Zuiveldag, die dit jaar in het teken stond van de levensmiddelenindustrie. Volgens Kuijpers zal de onderlinge concurrentie tussen de winkels waar levensmiddelen worden verkocht, ver der toenemen. Dat komt doordat er geen groei meer zit in de totale afzet van levensmiddelen. Met name ver wacht hij, in een tijd van economische stilstand, een felle prijsconcurrentie. In de afgelopen tien jaar hebben al vele levensmiddelenwinkels moeten sluiten. (Van onze redactie economie) MAASTRICHT. De economische vooruitzichten zijn weinig rooskleurig, zo wel internationaal als nationaal. Op lan gere termijn kan de impasse wel worden overwonnen, maar de eerste drie tot vier jaar moet in ieder geval voor ons land rekening worden gehouden met een be scheiden economische groei. Nieuwe olie prijsstijgingen met alle gevolgen daarvan kunnen voortkomen uit de Iraanse-Iraak- se oorlog. Dit beeld schetste minister Van Aarden ne (economische zaken) gisteravond in een rede voor de algemene ledenvergade ring van de Stichting Ondernemingen Be- atrixhaven in Wijck-Maastricht. Van Aardenne is ervan overtuigd dat de wereldeconomie op zichzelf en zonder ernstige politieke gebeurtenissen vol doende veerkracht aan aanpassingsver mogen heeft om op langere duur de inzin king te boven te komen. Maar het is niet realistisch ervan uit te gaan dat binnen afzienbare tijd weer van een bloeiende internationale conjunctuur sprake zal zijn. De verwachtingen van een zwakke eco nomische situatie slaan terug op de voor uitzichten voor Nederland, dat zijn groei voor een groot deel van de internationale conjunctuur moet hebben. De minister houdt het erop dat Neder land de komende drie tot vier jaar slechts een zeer bescheiden reële groei van het nationaal produkt zal kunnen bereiken. Of we dan hoger uitkomen dan de in de jaren 1974 tot en met 1980 bereikte groei van amper 1,4 procent per jaar, is nog de vraag. Het leek Van Aardenne „nogal voorbarig” om uit te gaan van een groei van 2 tot 2,5 procent, zoals de program ma’s van PvdA en CDA doen. Zie ook pagina economie LUXEMBURG (ANP). Minister Braks van Landbouw en Visserij wil per se dat Nederland volgend jaar weer ha ring mag vangen in de Noordzee. Gisteren heeft hij in Luxemburg, in de Europese Visserijraad, gezegd het „politiek niet aanvaardbaar te vinden” als er volgend jaar, voor het vierde achtereenvolgende jaar een haringvangstverbod voor de Noordzee zou gelden. De Nederlandse bewindsman heeft in de raad voor zijn standpunt steun gekre gen van de Fransen en de Ieren. Maar wat wellicht nog belangrijker is: geen van de EG-lidstaten heeft zich tegen zijn stelling verzet. Braks heeft gisteren geen claim willen leggen op hoeveelheden haring. In februari van het volgend jaar komen de biologen met hun rapporten over het ha- ringbestand in de Noordzee en „hun gege vens wil ik mee laten tellen”, aldus de minister. De Nederlandse bewindsman maakte gisteren overigens zeer duidelijk dat hij onder geen beding akkoord zal gaan met de visserjjbiologen als die eventueel tot de conclusie zouden komen dat er opnieuw geen haringvangst kan worden toege staan. Nog voor het eind van dit jaar moet binnen de gemeenschap het principebe sluit vallen dat haringvangst in het vol gend jaar weer mogelijk moet zijn. In februari kan er dan over hoeveelheden worden gesproken. Wetenschappelijke ge gevens moeten meetellen, maar er moet ruimte blijven voor politieke besluitvor ming, aldus Braks. De Visserijraad heeft besloten dat er een werkgroep gevormd wordt van „di recte adviseurs” van de negen ministers (voor Nederland de directeur-generaal van Landbouw, De Zeeuw) die samen met Europees Landbouwcommissaris Gunde- lach de besluitvorming over verdeling van de vangstquota gaat voorbereiden. Borgman (CDA) betreurde het, dat nog steeds niets is gedaan aan de bescherming van de tien miljoen niet-rokers in Neder land en met name van de één miljoen Nederlanders met aandoeningen aan de luchtwegen, van wie er veel niet in rokeri ge ruimten kunnen verblijven. Hij vroeg de bewindslieden dringend om in BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal gebannen en nu op hun beurt in aanmer king komen voor toezicht met het oog merk een evenwichtige situatie te scheppen. De opmerkingen van Galbraith gaan lijnrecht in tegen de opvattingen van de Amerikaanse regering, die al jarenlang druk op de IATA uitoefent om gedaan te krijgen dat zij haar richtlijnen voor de tarieven op de drukke Noordatlantische routes afschaft en de concurrentie de vrije hand laat. Washington ging zelfs zover dat het verscheidene luchtvaart maatschappijen dreigde met aanklachten wegens overtreding van de anti-monopo- liebepalingen in de Verenigde Staten als zjj zich aan de richtlijnen van de IATA zouden blijven houden. Het bleef tot dus ver bij dreigementen. Galbraith zei dat de Verenigde Staten en sommige andere landen blijkbaar plot seling de geweldige verdiensten van de concurrentie en de vrije markt hebben ontdekt. Maar in de echte wereld blijkt er niet op de krachten van de vrjje markt vertrouwd te kunnen worden en de lucht vaart is wel een van de minst geschikte kandidaten voor een bedrijf dat het zon der toezicht kan stellen, aldus de Ameri kaanse econoom. Naar zijn mening bestaat er weinig twij fel over dat er voorschriften moeten be staan voor het luchtverkeer en voor de veiligheid in de lucht en dat de regering een rol moet spelen in de exploitatie van luchtvaartmaatschappijen en in het aan bieden van luchtvervoer in gebieden waarbij na geen winst te maken valt. Er kan worden gevraagd om betere voor schriften, soepelere richtlijnen of een gro tere zeggenschap van de luchtvaartmaat schappijen bij de opstelling van de regels, maar de luchtvaart kan zonder toezicht niet functioneren, aldus Galbraith. zonder meer leger uit” 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4