Hoeveel doden moeten nog vallen? er Het is nu een racebaan geen kabeltelevisie nou wel of ’s Zomers zoeken wij rust niet?” mag het nou op camping Schoonenberg „Meerderheid wenst „Mag het ijmond paal ijmond praatpaal ijmond praatpaal ijmond pra^ BEWONERS LANGE NIEUWSTRAAT: zo maar doorgaan...?” „Stadscentrum IJmuiden” heeft plannen voor winkelpromenade „Moet dat nu allemaal 'de nen ■T Bil I MSB 1 99 8 9 IJMOND 19 8 0 WOENSDAG 29 OKTOBER 504 sBiii fOR0e«3LuiS LU'S 1 6 mnd.) iet rente Rennen voor je leven T Schong llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Herman Koek C. Korver Gastvrouw Conny Postema iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiuiiiiiiiiiimii Piet Schouten Het belangrijkste wat zou moeten ge beuren om de winkeliers tegemoet te komen is volgens de ambitieuze Schou ten het creëren van parkeergelegenheid op het Marktplein. „Afgezien van de noodzakelijkheid van deze voorziening”, aldus Schouten, „is het natuurlijk een aardige bron van inkomsten voor de gemeente. Of zouden ze het geld niet kunnen gebruiken”, voegt hij er lachend aan toe. De dames van de vrijwillige verkeers- brigade. Huismoeders en kleuterleid sters die er voor zorgen dat de jongste schoolgaande jeugd veilig de Lange Nieuwstraat kan oversteken. De zebra- moeders! Maija Riteco en mevrouw H. Kaandorp generen zich er niet voor zich in een opvallend kleurig hes te hijzen en het daarbij behorende spiegelei te hante ren om hun kudde veilig via de zebra door de verkeersstroom heen te loodsen. „Er zijn nog nooit ongelukken ge- ligheid was toch wel het hoofdmotief van alle gesprek ken die dinsdagavond werden gevoerd in Café du Com merce op het Marktplein in IJmuiden. Lezers en lezeres sen van deze krant maakten gebruik van „Praatpaal IJmond” om hun verontrusting daarover te vertolken. Andere onderwerpen van gesprek waren de verkeers problematiek, kabeltelevisie, parkeren op het Markt plein, de altijd aanwezige wind in de Lange Nieuwstraat en het winkelen dat in IJmuiden nog steeds geen recrea tieve bezigheid kan worden genoemd. Uw verslaggevers waren: Hans Bongers, Piet Koetjes, Jeroen Smit en Eli Vlessing. De foto’s werden geschoten door Ron Pichèl. Het plan om onder het Marktplein een parkeer garage te bouwen, zoals dat eens is geopperd, ziet de heer Korver helemaal niet zitten. „Dat kost al leen maar weer geld, dat natuurlijk weer door de Marja er aan toe. „We doen het twee keer per dag. De ouders moeten de kinderen zelf naar school brengen. Om kwart voor twaalf en half vier zijn wij er om ze veilig over te laten steken over de Lange Nieuwstraat.” tegenstemmers het centrale antennesys- teem behouden wordt. De enquêteurs verkondigen echter het tegengestelde of maken de mensen wijs dat twee syste men naast elkaar storing geeft. Het gevolg is dat veel mensen zwichten en toch maar ja” tegen de kabel zeggen, vertelt Herman. Aansluiting op de kabel komt volgens hem neer op een maande lijkse uitgaaf van 13,62. Ruim tien gul den meer dan het bedrag dat de flatbe woners voor het centrale antennesys- teem neertellen. „Doordat veel mensen door de knieën gaan blijven er minder dan één derde tegenstemmers over en verdwijnt daarmee de vrije keus. Het had een taak van het gemeentebe stuur moeten zijn de belangen van de burgers in deze zaak te behartigen”, SUHO* imwotM IIHUMMOlW In 1977 vonden er in de Lange Nieuwstraat 114 ver keersongevallen plaats. In 1978 waren dat er 106 en 1979 was goed voor een totaal van 105. 325 klappers in drie jaar tijd, waarbij niet minder dan 83 doden en/of gewon den te betreuren waren. Een percentage van 25,5 per cent, dat ver uitsteekt boven het gemiddelde van 15 percent voor de hele gemeente Velsen. Het is de bewo ners niet ongemerkt voorbij gegaan. Zij hebben met het verkeersspook leren leven. „Als we zitten te eten en we horen gierende remmen, gaan we al niet eens meer kijken als er geen klap op volgt”, vertelde één van de bewoners van de Lange Nieuwstraat tegen een verslag gever van deze krant. De schrikbarende verkeersonvei- De grootste prioriteit op het verlang- lijst-je van Piet Schouten geniet parke ren op het Marktplein. „Ik begrijp niet waarom dat niet wordt toegestaan. Dat plein heeft volgens de gemeente, net als Plein 1945, een sociale functie. Dat zal best zo zijn maar ik zie er nooit een kip!” „Nee we hebben duidelijk geen win kelcentrum waar je op je gemak wat gaat lopen wandelen. Het is ongezellig. De mensen gaan liever naar Beverwijk of Haarlem. We hebben wel plannen voor een winkelpromenade maar de uit voering wordt door de gemeente steeds maar weer een beetje vooruitgeschoven. Op het ogenblik is het weer wachten op de uitkomsten van een districtsplanolo- gisch onderzoek en een verkeerscircula tieplan. We hebben wel eens een beetje de indruk dat hier op het gemeentehuis de ambtenaren de dienst uitmaken.” Dat zegt de 35-jarige Piet Schouten. Eigenaar van een winkel in vrije-tijds- kleding in de Lange Nieuwstraat en sinds maart van dit jaar voorzitter van de vereniging van winkeliers die luistert naar de naam Stadscentrum IJmuiden. Circa vijftig winkeliers zijn bij de club aangesloten. Ondernemers die hun ne ring drijven aan Plein 1945, het Markt plein of de Lange Nieuwstraat. Schou ten erkent dat de zuigkracht van de nabuurgemeenten, waar meer recreatief kan worden gewinkeld, duidelijk merk baar is. De 65-jarige heer T. Schong woont als 16 jaar in de Lange Nieuwstraat in IJ muiden. Van geboorte Egmonder en na tuurlijk opgegroeid als visserman. „Bij het uitbreken van de tweede wereldoor log heb ik ermee gekapt. Na de oorlog ging ik werken bij Hoogovens”. „Ik lees al 43 jaar de IJmuider Courant. Er is al veel geschreven en gepraat over het ver keer in de Lange Nieuwstraat. Ik heb mijn mening op papier gezet”. „In de krant las ik”, zo leest de heer Schong voor, „dat het in de IJmond met de luchtverontreiniging nog al meevalt. Nou, dat geldt dan niet voor de racebaan Lange Nieuwstraat. Om te beginnen zou er een inhaalverbod moeten komen. Ze brapaden zijn voor mij en mijn vrouw overrij-paden. Een auto stopt en de be stuurder wuift dat je kunt oversteken. Nou vergeet het maar hoor. Halverwege giert er toch nog een idioot voor je langs. Zo gaat dat. Fietsers en bromfietsers razen ook twee- tot driedik. Moet dat nu allemaal zo maar doorgaan? Maak tunnels voor de voetgangers en wielrijders. Beveilig de oversteekplaat sen met lichten die de voetgangers zelf met knoppen kunnen bedienen. Ik heb 40 jaar bij Hoogovens gewerkt en nooit een schrammetje opgelopen. Maar in het verkeer van vandaag ben ik daar vaak erg bang voor. Er was eens een vrouw aangereden. Ze lag onder een deken. Ze had net zo’n jas aan als mijn vrouw heeft. En ook dezelfde schoenen. Ik heb gekeken met kloppend hart. Ze was het niet. Verderop bij Simon de Wit zag ik haar rustig staan. Ik holde naar haar toe en zei: „Meid kom alsjeblieft mee naar huis. Ik heb je al bijna dood gezien!” „Er staan al mensen met een geweer achter de deur te wachten op de enquê teurs van het kabeltelevisie-onderzoek. Ze hebben al een goede ontvangst en willen op de goedkopere centrale anten- nesystemen in de flats aangesloten blij ven”, is het emotionele betoog van Her man Koek, geboren en getogen op het Marktplein en thans bewoner van de Lange Nieuwstraat. Elektrisch lasser van beroep en daarnaast actief in het vakbondswerk, de Stormvogels en de Eiba. Naar zijn mening gebruiken de enquêteurs onaanvaardbare methoden om klanten voor de kabeltelevisie te winnen.” Bekend is dat er wijken zijn waar zeker twee derde van de bewoners geen kabeltelevisie willen, dit is uit een onderzoek van de huurdersvereniging gebleken. Bepaald is dat bij één derde „Onze taak”, Kaandorp, „zou al een stuk minder zwaar worden als de automobilisten zich aan de toegestane maximumsnelheid van 50 kilometer hielden. Het is nu een racebaan! aldus Herman. Aansluiten op de „kabel” betekent volgens hem een onaanvaard bare verzwaring van de uitgaven van de bewoners terwijl de inkomsten steeds minder worden. „Straks komen ze ook nog met een isolatieplan voor de flats op de proppen waaraan de bewoners maan delijks moeten bijdragen. Dat gaat te ver”. n gaat is uw per sgen ad- iank. Die ervaring, it ons te Dat kan tijd max riding bij Jationale ie- en/oi Volgens de heer Kor ver zijn er genoeg andere parkeermogelij kheden in het centrum van IJ muiden. Zo wijst hij op het terrein achter het postkantoor, dat op za terdag maar ook door de week vrijwel niet ge bruikt wordt door de au tomobilisten. beurd”, vertelt mevrouw Kaandorp, „maar je moet er wel voor zorgen dat je je bordje omhoog houdt tot je veilig op de stoep staat.” „Een enkele keer schiet er wel eens een auto of een bromfietser door”, voegt De zuidelijke rijbaan van de Lange Nieuwstraat zou volgens Schouten moe ten blijven bestaan. Het betrekken van het aangrenzende gebied (achter het Stadhuis) zou een ideale situatie opleve ren. „Maar dat zal wel niet haalbaar zijn”, mijmert hij. „Het mooiste zou zijn als de Kennemerlaan evenwijdig aan de Lange Nieuwstraat zou lopen. Maar ja dat is nu eenmaal niet zo. De oplossing die wij graag zouden willen zal nog wel even op zich laten wachten.” Hoe lang? „Nou zeker nog een jaar of vijf!” Het uitvoeren van de door Stadscen trum IJmuiden zelf gecreëerde winkel promenade zou volgens Schouten een goeie zaak zijn. „We hoeven niet te wach ten op een verkeerscirculatieplan. Bij het vaststellen daarvan moet gewoon rekening worden gehouden met de noodzaak van die promenade.” ger jaren. Daarvoor vond het lawaai een uitweg in de toen nog open ruimte. On der de zuilenoverkapping loopt het ge luid vast. Het echo-effect dat hierdoor ontstaat zorgt zelfs achter onze woning voor een overmaat aan geraas door de ligging valk bij de Scheldestraat. In de zomer bivakkeren wij maanden achter een op de camping Schoonenberg, een ware verademing. Zonder zo’n wijk plaats was een echte vlucht naar rusti ger oorden allang pure noodzaak ge weest voor ons beiden.” Regelrechte aantasting van woonge not is voor haar voorbijrazend vracht verkeer al op de vroege zondagavond wat volgen van favoriete tv-program- ma's volstrekt onmogelijk maakt. Dikke gordijnen voor en achter en dubbele ramen aan de straatkant bieden geen oplossing. Weinig positief zijn de Berg- werfs verder over de Lange Nieuwstraat als koopcentrum. De dubbele rijbaan noemt zij een „enorme barrière” waarmee winkelbe zoek een dagelijks terugkerende obses sie wordt. „Voetgangers zijn hun leven niet zeker. Na enkele bijna-aanrijdingen kies ik per fiets al lang een route via minder drukke zijstraten.” Inhaalverbo- den - met adequate controle op naleving - worden door beiden aanbevolen als remedie voor het nu vaak chaotische autoverkeer op de tweebaansweg door Umuidens bebouwing. Aan de zuidkant van de Lange Nieuw straat bewoont het echtpaar J. H. Berg werf op drie hoog een appartement na bij de kruising Scheldestraat. De verkeersintensiteit nam op dit punt ge stadig toe gedurende de zestien jaar dat de Bergwerfs hier wonen. Man en vrouw ervaren met name het verkeerslawaai als inbreuk op de woonsituatie. Slapen met ramen open is hierdoor onmogelijk en zelfs aan de achterkant (zuidzijde) van de woning moeten ramen en deuren ook ’s zomers potdicht blijven. Beiden spreken schande van overmatig claxon- gebruik door vooral af en aan rijdende vrachtautochauffeurs. Hiermee en met voortdurend motorgeronk van door- rein waar markt worat gehouden en waar aller lei evenemeftten plaats kunnen vinden, ,,’s Za terdags kun je op een autovrij Marktplein een leuke rommelmarkt in richten. Allerlei instellin gen en verenigingen kunnen er hun kunsten vertonen. Voor mijn part zet je er een muziektent neer. En wat geeft het nou ais het plein een keer leegstaat. Soms is het best een mooi ge zicht; zo’n groot, open plein in de gemeente!” Zoals bekend is het verboden om auto’s op het Marktplein in IJmui den te stallen. Met dat verbod wordt echter fors de hand gelicht. Vooral op zaterdag staat het Marktplein, in het bij zonder aan de kant van de Vomar, behoorlijk vol met blik. Volgens de heer Korver komt het hoogstzelden voor dat wetsdienaren daartegen optreden: „De agenten lopen er gewoon langs, terwijl de man die zijn auto netjes bij een par keermeter neerzet, prompt een boete krijgt als hij twee minuten te laat komt.” is zijn verwijt. De heer Korver vindt dat het Marktplein ge bruikt moet worden waarvoor het eigenlijk bestemd is: als een ter- gaand verkeer is de grens van „nog net aanvaardbaar” al lang overschreven voor dit echtpaar. Zijn relaas: „Uitslapen na een avondje uit kun je rustig vergeten op het straat- gedeelte waar wij zitten. Je zenuwen worden ook op de dag zwaar op de proef gesteld. Een grens is voor ons alletwee totstandkoming van de arcades aan weerskanten van de weg begin zeventi- automobilist opgebracht moet worden.” Conny Postema, de gastvrouw van „Praat paal IJmond” in Café du Commerce heeft over het parkeren op het Marktplein een andere mening. „Je moet be hoorlijk je auto kwijt kunnen. Wel of geen be keuring de mensen zet ten hun auto toch op het plein. Soms worden er bonnen uitgedeeld soms niet. Nou is het hier toch al niet zo’n gezellig win kelgebied en met zo’n parkeertoestand als er nu is, wordt dat niet be ter. De mensen vragen zich af: „mag het nou wel, of mag het nou niet?” Weet je wat je hier ook mist? De gelegen heid om tijdens het win kelen eens een kopje kof fie te drinken. Ik houd het zelf op Beverwijk en Haarlem.” Vaardig en gastvrij bedient Conny de „Praatpaal IJmond”- klanten. Op de bar spint een zwart poezenbeest dat zich niets aantrekt van al die heftige debat ten over wel of niet par keren. Het hoekje op de bar is altijd vrij. lllllllllilillllllllillIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll Het echtpaar Bergwerf, eenstemmig in geuite kritiek op de verkeerssituatie in de omgeving Lange Nieuwstraat. PF)4a A „De politie moet veel strenger optreden tegen mensen die hun auto op het Marktplein parke ren,” is de mening van de heer C. Korver (52), gas technicus van professie en tevens bestuurslid van het IJmuidense buurthuis De Spil. /noaa9e/,^ers en zo vertelt mevrouw - WW-.A- «xjfc: -j"#-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9