VERLAGING RENTE GEEIST Bouw achtbaan gestopt Protest Lekker Dier LIE tegen biggenbatterij Volkswagenconcern investeert flink Bureau voor melding gevaarlijke stoffen Plaat van, ae maand 4 Ondanks malaise auto-industrie Uitzendbureaus Kniktanker brengt 4,8 miljoen op „Tijd rijp voor vernieuwing van industrie voor al uw •/SP tegen plannen met T-biljet Wegenbouw breidt opleidingen uit Actiegroep overweegt proces SKI- COLLECTIE Oprichting gevolg EG-richtlijn ^bontwerken Boetiek ECONOMIE 19 8 0 DONDERDAG 30 OKTOBER 19 99 A ie rk- s Iedereen heeft een (Van onze redactie economie) LONDON. De werkgevers in Groot- Brittannië eisen van de regering-That- cher een onmiddellijke verlaging van de minimumrente in hun land. De meest complete hebben wij. Komt u maar eens kijken. MOZART CONCERTEN VOOR 2 3 PIANO’S ALLEEN DEZE MAAND 16.90 ZOLTAN KOCSIS. ANDRAS SCHIM EN DEZSO RANKI PI ANO Hel Hongaars Staatsorkest o.l V JANOS FERENC SIK Utf Ans v.d. Stelt excl. kleding Scherpe kritiek Britse jBonwu,» Thatcher werkgevers op 1,00 De bouw van Europa's grootste achtbaan in het recreatiepark De Efteling te Kaatsheuvel is gestaakt. De voorzitter van de afdeling (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) rechtspraak van de Raad van State heeft een voor de 30 meter hoge attractie afgegeven bouwvergunning namelijk geschorst, omdat de vergunning in strijd met een bestemmingsplan was afgegeven. ROZENBURG De „kniktanker” Energy Concentration die nu in twee delen ligt afgemeerd bij Verolme in Rozenburg is voor de sloop verkocht aan de Hamburgse firma Eckhardt KG. Volgens de Lloyds-list hebben de twee delen gezamenlijk 4,8 miljoen gulden opgebracht. inische uten >ersen, >or dit >en euvel is aan. -claim, ;en. De rente valt te vergelijken met het officiële bankdi- sconto in andere landen. In wat zij haar grimmigste rapport over de Britse economie noemt doet de Britse vereniging van werkgevers, de CBI, verslag van een verdere vermindering van de produktie in en verslechte ring van de concurrentiepositie van Britse bedrijven en waarschuwt zij ervoor dat het er voor de toekomst nog slechter uitziet. Volgens algemeen directeur Terence Beckett van de CBI is het hoog tijd dat de minimumrente van zestien procent wordt verlaagd tot twaalf procent. Begin deze week verklaarde de Britse regeringsleidster in het parle ment echter nog dat de rente hoog zal blijven zolang de geldbehoefte van bedrijfsleven en overheid groot blijft. Voor het CBI-rapport is informatie ingewonnen bij 1.927 ondernemingen die samen drie miljoen werkne mers tellen en de helft van de exportproduktie voor hun rekening nemen. Er blijkt uit dat steeds meer fabrieken vice-president Cesare Romiti dinsdag in Turijn meegedeeld. De grootste particu liere werkgever in Italië gaat ervan uit dat er verbetering komt in de produktiviteit en dat er een einde wordt gemaakt aan de arbeidsonrust. Verder wordt gerekend op een opleving van de autoverkopen in 1982. De autoverkopen zullen Fiat dit jaar een verlies van ongeveer 220 miljoen gulden opleveren. aanse Fiat-concern, verwacht voor de ko mende drie jaar een belangrijke verbete- Volgens Lekker Dier neemt de toepas sing van de „Pigibox” de laatste tijd weer toe, nadat het systeem in de jaren zeventig in onbruik raakte omdat het bedrijfseco nomisch geen succes bleek. Met schrik heeft de actiegroep gezien dat Esvoor in een reclamecampagne stelt dat „Pigibox meer biggen per zeug per jaar levert door een hogere omzetsnelheid.” Daartoe moeten de biggen als ze 18 of 19 dagen oud zijn, bij de zeug worden wegge haald, waarna ze in zogenaamde stapel- kooien worden ondergebracht. De hoop is vervolgens, dat de zeug eerder drachtig wordt, zodat het aantal worpen per jaar toeneemt. Dat betekent, aldus Lekker Dier, niet alleen roofbouw op de zeug, maar brengt Bijna de helft (49 procent) van de bedrijven meldde dat zij op hun investeringsplannen moeten besparen. De stijging van de gemiddelde kosten per eenheid produkt stagneerde iets en de daling van de prijzen af fabriek was tamelijk opzienbarend; slechts eentiende van'de bedrij ven, een laagterecord sinds twaalf jaar, had hogere prijzen. Het aantal werknemers dat korter is gaan werken, tijdelijk op non-actief gesteld of ontslag is aangezegd, is tot een voor twintig jaar geleden ongekende hoogte gestegen. Van de Britse beroepsbevolking is 8,5 procent (ruim txyee miljoen mensen) op het ogenblik zonder werk. machines ongebruikt laten, op een schaal die sinds 1958 niet is voorgekomen. Voor de export en de orderont- vangst, die de afgelopen vier maanden verder vermindef- den, ziet het er in de komende tijd ook slecht uit. het ontwerp begin volgend jaar aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Deze wet stelt aanmelding verplicht van alle stoffen die na 18 september volgend jaar op de Nederlandse markt worden gebracht. Indien een stof duidelijk gevaarlijke ei genschappen heeft, wat dus voor wat Ne derland betreft ter beoordeling is aan het nieuwe bureau in Bilthoven, kunnen re gels worden gesteld voor etikettering, ver pakking en gebruik. Dit laatste geldt overigens voor zowel nieuw aangemelde als voor bestaande stoffen. Het flink in koers gestegen pond sterling, gevolg van de hoge rentevoet in Groot-Brittannië, benadeelt de concur rentiepositie van de berijven op de exportmarkten. De vooruitzichten voor de komende zes maanden zijn voor vrijwel de hele sector slecht, behalve voor de metaalin dustrie die het de laatste maanden iets beter is afgegaan. Cleminson drong er dan ook bij de regering op aan de overheidsuitgaven terug te dringen opdat de minimum rente kan worden verlaagd, de koers van het pond daardoor zakt en de Britse produkten weer goedkoper worden voor het buitenland, „Hoe langer de regering daarmee wacht, hoe langer de rij werklozen wordt”, zei Cleminson. CBI-voorzitter James Cleminson voorzag een verdere vermindering van de werkgelegenheid als bedrijven be sluiten hun poorten te sluiten of de produktie van goede ren waarvan de verkoop slecht loopt, stopzetten. In de wet milieugevaarlijke stoffen zal nauwkeurig worden aangegeven welke gegevens bij het aanmelden moeten wor den overgelegd. De beoordeling van de aangemelde gegevens vereist ervaring en deskundigheid. Daarom heeft Nederland besloten nu al het bureau milieugevaarlij ke stoffen in Bilthoven op te richten als een van de eerste EG-lidstaten. Een dergelijke wetgeving, die onder zoek van alle nieuwe chemische stoffen voorschrijft, is al geruime tijd van kracht Ook tijdens koopavond geopend Dit vignet is uw zekerheid voor vakmanschap en kwaliteit van het materiaal 58,00 44,50 33,00 242,00 216,00 71,40 41,60 134,10 40,60 58,00 59.30 133,50 60,00 69,00 155,506 113.00 154,00 45,50 63,00 136,00 70,70 64,00 51,80 83,50 106.00 49.00 143,50 59.00 48,00 90,10 31,00 55,70 93,70 104,00 58,30 172,20 45,60 111,70 157.00 81,40 260,00 36,80 90,50 141,50 27,50 43,20 39,00 56,40 49,20 124,00 375.00 192.00 204,00 570,00 50,50 110,50 57,40 99,00e BILTHOVEN (ANP). Minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieu hygiëne) heeft vandaag in Bilthoven het bureau milieugevaarlijke stoffen geopend. Dit nieuwe bureau, een sa menwerkingsverband tussen het di- rectoraat-generaal voor de milieuhy giëne en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, zal zich vooral be zighouden met het beoordelen van meldingen van nieuwe stoffen. 4.60 - 440.00 360,00 3.30 3,30 87,50 Verkrijgbaar bij: fatAuaJtaq* 8 it sr, Gebr van der Stelt Wagenweg 11 201ZNA Haarlem i Tel (023)31 20 86 (v.h. Kamperman) ’,25 ,55 l,28 31,80 50,80 72,70 108,00 86,20 95,00 100,00 16,00 38,50 270,00 28,00 77,00 47,20 135,00 50,00 65,90 80,90 16,00 135,60 (Van onze redactie economie) ASCONA. Het Westduitse automobielconcern Volkswagen zal in de komende drie jaar ongeveer negen miljard mark (ruim 9,7 miljard gulden) investeren. Door de nieuwe eigenaar Eckhardt KG is een offerte uitgegeven waarin voor twee sleeptrajecten prijzen wor den gevraagd: voor het achterschip naar Spanje en het voorschip naar Joego-Slavië. Wie uiteindelijk de op dracht voor het verslepen van de twee delen zal krijgen, valt nog niet te zeggen. Opberging mantels in speciaal gekoelde ruimte l lil Slii lltinv Runt» iiurbori: ckdiv. ed. loteerd: 7,25 1,54 (Van onze redactie economie) DEN HAAG De actiegroep Lekker Dier eist dat de Barneveldse firma Esvoor stopt met de verkoop van biggenbatterijen, de zogenaamde „Pigibox”. Gebeurt dat niet, dan zal deze actiegroep gerechtelijke stappen ondernemen. in de Verenigde Staten en Japan. Zo’n wetgeving kan noodzakelijk worden ge noemd tegen de achtergrond van het gege ven, dat er zich momenteel op de wereld markt meer dan 50.000 verschillende che mische stoffen bevinden. Bovendien worden er per jaar nog enke le honderden nieuwe stoffen geïntrodu ceerd. Fabrikanten, importeurs en gebrui kers zijn zich vaak niet bewust van de gevaren die deze stoffen kunnen opleve ren voor de gezondheid van mens en milieu. Zo kunnen stoffen kankerverwekkend zijn en in kleine hoeveelheden al gevaar opleveren voor de consument of de arbei der die met de stof werkt. Stoffen kunnen, behalve giftig, licht ontvlambaar of ont plofbaar zijn en bij opslag gevaar opleve ren voor omwonenden. Tenslotte zijn veel stoffen slecht af breekbaar en daardoor langdurig een ge vaar voor het milieu en dus ook voor de mens. Het grootste deel van dit bedrag is be stemd voor de ontwikkeling van nieuwe VW- en Audi-modellen en de verbetering ring van het rendement, zo heeft haar van bestaande modellen. Dit heeft de pre- sident-directeur van Volkswagen, Toni Schmücker, gisteren verklaard bij de pre sentatie van de nieuwe VW-Passat in de Zwitserse plaats Ascona. Schmücker zei niet te verwachten dat er volgend jaar al een einde zou komen aan de dit jaar ingetreden inzinking in de automobielindustrie. Volkswagen is dit jaar overigens nog betrekkelijk goed doorgekomen. Ondanks de algemene ver mindering van de autoverkoop zag de onderneming kans haar afzet in de Euro pese landen buiten West-Duitsland nog iets te vergroten. Een ander Westduits automobielcon cern, Daimler Benz AG verwacht voor dit jaar bevredigende resultaten ondanks het inzakken van de autoverkopen in West- Duitsland en andere landen, zo staat in een tussentijds bericht aan de aandeel houders. In de eerste negen maanden van dit jaar is de verkoop van personenauto’s in de Bondsrepubliek met tien procent afgenomen maar wist Mercedes haar af zet met drie procent te vergroten tot 188.000 stuks. Haar marktaandeel kwam daardoor op tien procent. In de Verenigde Staten heeft Ford Mo tor Company in het derde kwartaal van dit jaar een verlies van 595 miljoen dollar geleden. Dat is een van de grootste kwar- taalverliezen die een Amerikaanse maat schappij ooit heeft opgegeven. Het is zelfs nog groter dan het verlies over het derde kwartaal van 1980 dat Generaal Motors dinsdag bekendmaakte, namelijk 567 mil joen dollar. Fiat Auto Spa, onderdeel van het Itali- Van de ondernemingen bleek 58 procent somberder dan vier maanden geleden te zijn over de gang van zaken in het Britse bedrijfsleven, zestig procent rapporteerde een scherpe daling in de orderontvangst en 56 procent een vermindering van de produktie, terwijl 94 procent, een sinds 1960 ongekend hoog percentage, zei op grond van een verwachte omzetdaling zijn produktie in de komende vier maanden te moeten verkleinen. Het adres voor exclusieve mantels Alle mantels in eigen atelier verwerkt met volledige garantie u De conservatieve regering van mevrouw Thatcher denkt er overigens niet over om de overheidsbestedingen verder te verminderen dan de besnoeiingen die zij in maart van dit jaar aankondigde. Berichten van die strek king verschenen de laatste tijd steeds meer in Britse dagbladen. De regering blijft bij haar oorspronkelijke plannen om de overheidsuitgaven in 1981-82 met 1,5 miljard pond te verlagen of reëel met 1,2 procent. ARNHEM (ANP). De publieke opinie in Nederland lijkt onderhand rijp voor een herindustrialisatie. Dat geldt ook voor de politieke partijen. Alleen de sociale partners (werkgevers en werknemers) tas ten hun posities nog af. Prof. A. van der Zwan van de Weten schappelijke Raad van het Regeringsbe leid (WRR) zei dit gisteren in Arnhem tijdens een innovatie- en energiedag voor het Gelderse bedrijfsleven. Van der Zwan besprak in Arnhem het onlangs door de WRR uitgebrachte rap port over de kansen voor het Nederlandse bedrijfsleven in de toekomst. Die kansen zijn volgens de hoogleraar best aanwezig, mits de structuur van de Nederlandse industrie veelzijdiger wordt en het pro- duktieproces wordt opgewaardeerd. Voor een herleving van de Nederlandse industrie acht Van der Zwan een breed draagvlak nodig. „We moeten een sfeer creëren, waarin de industrie een progres sieve factor in de maatschappij wordt. In het verleden heeft de industrie zich te veel in de conservatieve hoek laten dringen. Dat kan veranderen, indien de industrie ook niet-economische doelstellingen, zo als het milieu, in haar beleid betrekt”, gldus Van der Zwan. Hij denkt, dat d,e Nederlandse industrie er met alleen tech nische vooruitgang niet komt. Om techni sche kennis te kunnen vertalen in produk- tiestijging, is er een speciale organisatie en economische groei nodig. Hij deed een beroep op de regering werk te maken van het industriële beleid, zoals de WRR dat voorstaat. Het gaat daarbij zijns inziens om de meest ingrijpende operatie sinds de industrialisatie in ons land kort na de Tweede Wereldoorlog. In Engeland heeft het Britse staatauto- concern BL, het vroegere British Leyland, het komende jaar om meer overheidshulp gevraagd. BL heeft toh dusver dit jaar 275 miljoen pond van de 300 miljoen pond verstrekte overheidshulp opgemaakt. Over de afgelopen vijf jaar heeft de Britse staat in totaal iets meer dan een miljard pond in de onderneming gestoken voor de ontwikkeling van een nieuwe modellense rie. Daarmee hoopt de onderneming vol gend jaar uit de rode cijfers te komen. In de eerste helft van dit jaar leed BL nog een verlies van 155 miljoen pond. GESELECTEERD DOOR DE NEDERLANDSE KLASSIEKE VAKHANDEL ook veel leed met zich mee voor de biggen. Door de roostervloer in de kooien ont staan verwondingen aan ledematen. Oren, staart, geslachtsdelen, worden be knabbeld en kunnen daardoor zwaar ont stoken raken. Om deze gedragsstoornis sen nog enigszins binnen de perken te houden, worden de dieren in het duister gehouden. Volgens Lekker Dier staat tegenover dit biggenleed een zeer twijfelachtig econo misch voordeel. Daarom zal naar een ver bod van de „Pigibox” worden gestreefd. Als Esvoor voor 6 november niet stopt met de verkoop van deze biggenbatterij, zal Lekker Dier de rechter inschakelen, zo heeft de actiegroep in een brief aan de directie van het bedrijf laten weten. (ADVERTENTIE) WAGENWEG 11 bij het HOUTPLEIN Gebr van der Stelt Hertenlaan 8 1861 EJ Bergen Tel (02208) 55 30 De oprichting van dit bureau is een rechtstreeks gevolg van de aanvaarding van de EG-richtlijn gevaarlijke stoffen op 18 september vorig jaar, die bepaalt dat producenten en importeurs van nieuwe chemische stoffen gegevens moeten overleggen waaruit het gevaar voor de gezondheid van mens en milieu kan blijken. Aan de andere kant wordt met de op richting van het bureau vooruitgelopen op de wet milieugevaariijke stoffen, waarvan SPORTHUiS Tred muschter Jan v. Goyenstraat 18 HEEMSTEDE RUIME parkeergelegenheid J. Oldenburglaan 10 Bergen (N.H.) Tel. 02208-4641 Ook voor jeugdbontmode DEN HAAG (ANP(. Mensen die via een uitzendbureau voor een kortere perio de werken, worden de dupe van het kabi netsplan om de teruggaaf van te veel betaalde loonbelasting (via het zogeheten T-biljet) te beperken. Dat schrijft het Landelijk Overleg Non profit Uitzendbureaus (bureaus die niet op winstbasis werken) aan de vaste com missie voor financiën van de Tweede Kamer. De non-profit uitzendbureaus dragen twee voorbeelden aan, waaruit blijkt dat werknemers die een deel van het jaar werken respectievelijk 14,8 procent en 6,7 procent van hun jaarinkomen kwijtraken als de plannen met het T-biljet doorgaan. „Dat is wel wat anders dan inleveren van één tot 3,5 procent,” menen de uitzendbu reaus. In de brief stelt het landelijk overleg dat het de minst draagkrachtigen zijn (werk studenten, schoolverlaters en leden van onvolledige gezinnen) die deeltijdbanen hebben. Volgens de non-profit uitzendbu reaus worden van het kabinetsplan 350.000 mensen de dupe, die samen 145 miljoen inleveren (niet terugkrijgen): 414 gulden per persoon. Het landelijk overleg begrijpt niet dat minister Albeda (Sociale Zaken) deeltijdarbeid benadrukt als mid del om de schaarse arbeid rechtvaardig te verdelen, nu daar een boete op komt te staan. De non-profit uitzendbureaus vrezen toeneming van het aantal „zwartwer kers”, een aantasting van de belastingmo- raal (men zal aftrekposten gaan „beden ken”) en een rem op de ontwikkeling van de deeltijdarbeid, als de plannen de terug gaaf te beperken doorgaan. De „inventiviteit van de gedupeerde be lastingbetaler” zal er bovendien toe leiden dat men uitvluchten gaat zoeken, beroep zal aantekenen, wat meer werk met zich meebrengt voor de belastingdiensten. En dat terwijl er juist manjaren bespaard moesten worden via de regeling, aldus non-profit uitzendbureaus in hun brief aan de Kamercommissie. (Van onze redactie economie) GOUDA De Stichting Bevordering Wegenbouw (S.B.W.) is voornemens haar praktijkgerichte onderwijs voor deze branche te vergroten. De noodzaak daar toe wordt ingegeven door zowel het toene mende aantal werknemers in deze be drijfstak als door het ontbreken van een basisopleiding op LTS-niveau. Aldus heeft de stichting in Gouda bekendge maakt. De sector „wegenbouw” omvat tevens grond-, water- en spoorwegbouw. De wegenbouw wordt niet geteisterd door een grote werkloosheid, aldus SBW- bestuurder J. C. Trooster. „Al zou het leerlingenaantal op slag worden verdub beld, dan nog zouden het er niet teveel zijn”. Oorzaak daarvan is de behoefte aan meer gespecialiseerde vakkennis in de komende jaren. 0 1 A y n ::X

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19