ere divisie Zwitserland geblameerd door Noren Feyenoord-directeur wil trainer behouden paardenkoersen Stephan toe aan vertrek van Jezek Harm Wiersma trainer-coach Van Bokhoven afgetreden Organisatoren tennistoernooi willen 75.000 gulden Jan Timman HOOFDSPONSOR GEDAAGD breekt af Zesde wereldrecord voor Deen Oersted „We zijn nog niet KEJE MOLENAAR BREEKT KUITBEEN TEGEN NEC A 1 ikt. SPORT 23 DONDERDAG 30 OKTOBER 19 80 o 1 3 4 3 3 3 4 4 4 3 3 6 5 6 6 6 7 Scheldkanonnade ïke I r W (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax heeft een nieuw deel toegevoegd aan het treurspel, dat het dit seizoen afwerkt. Tegen NEC slaagde het er weliswaar in om na vier neder lagen op rij eindelijk weer eens te winnen (2-0), maar daar staat te genover dat dat gebeurde in een eerste-divisie-achtige wedstrij d waarin voor de kwaliteit alleen een plaats werd ingeruimd op de momenten dat Arnesen en Ophof hun doelpunten afleverden. Voor het overige kon alleen worden vastgesteld dat de Amsterdam mers hun dieptepunt opnieuw hebben verlegd en dat de medi sche staf wederom aan het werk is gezet. k Ajax wéér in mineur JAN PREENEN I' HARM WIERSMA functie (Van onze sportredactie) >en. AG ND :iale taan 'lees islui- nste. emd :n er leen alox Het evor- rden joed som Die tube st of BUENOS AIRES. Jan Timman heeft dinsdag zijn kansen op de overwinning in het internationale schaaktoernooi van Buenos Aires behouden. De Nederlandse grootmeester brak zijn partij voor de negende ronde tegen rangiijstaanvoerder Bent Larsen uit Denemarken af. Timman heeft in deze partij de witte stukken. Met 7 punten en 1 afgebroken partij is Larsen nu eerste. De partij tussen de als tweede geklas seerde Joegoslaaf Lev Ljubojevic en Ser gio Giardelli (Arg) werd uitgesteld wegens ziekte van de Argentijn. John van der Wiel heeft een slechte start bij het schaakfestival van Baden. Na zijn verlies in de eerste ronde verloor hij woensdag in de tweede ronde van de Israëlische meester Vladimir Liberson. ROTTERDAM Feyenoord-directeur Peter Stephan weet niet precies wat hij aanmoet met het bericht dat trainer Je zek zijn contract met de Kuipclub niet wil verlengen. Hoewel de Tsjechische oe fenmeester zelf zijn besluit al heeft geno men, hoopt Stephan hem in een nog vol gend gesprek op andere gedachten te kunnen brengen. „Want Feyenoord is nog niet toe aan een vertrek van Jezek”, stelt de directeur. „We voelen er dan ook niets voor hem zomaar te laten gaan en zullen alles doen om hem te behouden”. Dit poging lijkt echter weinig kans van slagen te hebben. Jezek is best bereid te praten, maar heeft een paar bezwaren die niet zo gemakkelijk weg genomen zullen kunnen worden. De voornaamste reden dat de oefenmeester al in een vroeg stadi um zijn vertrek heeft aangekondigd („of ficieel”, stelt Jezek; „alleen terloops”, zegt Stephan) is de oppositie die hij bij sommige spelers ontmoet. „Het is moeilijk verder werken met voetballers die het niet allemaal met je eens zijn”, constateert de coach, die ver moedelijk met een voorhoofdholteontste- king thuis is. „Ik heb dan ook het gevoel dat het beter is voor Feyenoord dat ik na dit seizoen vertrek. Niet dat ik uitgekeken ben op de spelers, maar ik zie bij sommi- Het zegt genoeg over de omstandighe den waaronder Ajax momenteel moet spelen. Tegen NEC lukte dat duidelijk niet. De spelers holden soms als over hun toeren gedraaide robotten over het veld. Hij had daar al een paar maanden last van. In het verleden hield ik altijd zeven shirtjes over. Nu heb ik ze allemaal hard nodig”. gen geen ontwikkeling in hun full-prof- zijn”. Tien minuten later was de wedstrijd opeens beslist toen Jensen en Lerby de voorbereiding verzorgden voor het be slissende doelpunt van Ophof: 20. Het waren de enige hoogtepunten in een wed strijd waarin Ajax aantoonde dat het einde van het aftakelingsproces nog al tijd nog niet in zicht is. Looyen wekte daarmee de indruk alsof hij een andere wedstrijd nabeschouwde. Het zou ook niet reëel zijn om Beenhak ker op dit moment aan de kant te zetten ook al hangt die dreiging meer dan ooit boven zijn hoofd nu de landskampioen zo nadrukkelijk met zichzelf over hoop ligt en nu al van een verloren seizoen kan worden gesproken. Een van de weinigen, die woensdagavond nog een lichtpuntje zag was uitgerekend de trainer van de verliezende partij, Leen Looyen: „Zondag zag ik het in die wedstrijd tegen Sparta helemaal niet zitten, maar na vanavond heb ik weer hoop”. Dit is het eerste record voor Oersted als professional. Vorig jaar brak hij in Mexi co Stad vijf wereldrecords voor amateurs In de voorronden van het Europees voetbalkampioenschap voor landenploe gen onder de 21 jaar versloeg Noorwegen woensdagavond in Rostock Oost-Duits- land met 4-0. Bij rust was de stand 1-0. Hellvik was de grote man in deze verras sende zege van de Noren. Hij scoorde drie keer. Het vierde doelpunt kwam van Gis- ke. Het was een wedstrijd in groep zeven. Dat zou het eind betekenen van de inter nationale carrière van doelman Leao, die tien jaar lang het Braziliaanse doel verde digde, en van middenvelder Falcao (die in het Italiaanse voetbal uitkomt). op openluchtbanen, waaronder het uurre- cord. Oersted, derde op de olympische achtervolging en derde in het wereldkam pioenschap voor profs in Besanpon, hoopt nog altijd een aanval te doen op de re cords van Eddy Merckx in, Mexico Stad. De recordpoging in Kopenhagen was een „probeersel” om te zien hoe het met zijn conditie gesteld is. Tijdens de tijdrit op de weg om de Grand Prix des Nations reed Oersted slecht en liet hij zijn recordpogin- gen voorlopig varen. Pas na rust kwam Zwitserland enigs zins terug. In de 50ste minuut maakte Barberis gelijk. De verdiende wtnnende treffer voor Noorwegen werd door inval ler Mathisen gemaakt in de 79ste minuut. 10 10 10 11 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 11 10 10 10 2 3 2 1 0 1 1 1 0 0 0 1 1 1 0 3 3 2 0 0 3-2 3-6 5-2 1-2 0-0 TRIANKA E PRIJS (2040 m): 1. Speed West- landia (G. van Eykelenborg) 2.46.2, 1.21.5. 2. Panoca S.. 3. Petra Voorne. Toto: winnend ƒ2.50. plaats ƒ1.20 ƒ1.30, koppel ƒ1.90. trio 6.50. TROIKA HANOVER PRIJS (2120 m): 1 Rai nier Gallant (H. van Dijk) 2.45.5. 1.22.3, 2. Pijl snel, 3. Kaballus. Toto: winnend 1.30, plaats 1.10. 1.30, koppel 2.00. trio 8.50. KASHMIR PRIJS (1800 m): 1. Sea Dove (R. W< .emans) 2.01.0. 2. Rocquencourt. 3. Shelford Lad. Toto: winnend 1.60. plaats 1.10, 1.30, koppel 3.70. trio 24.90. Niet gestart: Galafurst en Liz Raaphorst. 1. 2. 3. 4. 5. BERN. De eerste wedstrijd van Zwitserland in groep vier van de voor ronden van het toernooi om het wereld kampioenschap 1982 in Spanje is in Bern op een blamerend verlies van 1-2 tegen Noorwegen uitgelopen. Al na vijf minu ten, bij de eerste aanval, konden de No ren scoren. Hardeige kreeg alle vrijheid om van afstand te richten. Hij versloeg doelman Engels met een strak schot. 1 1 0 0 0 STAND: AZ ’67 Feyenoord Twente Ajax Utrecht MVV RodaJC Willem II Den Haag PSV Wageningen PEC Zwolle Sparta Groningen NEC Excelsior G. A. Eagles NAC 0 2 1 1 2 2 3 1 1 3 5 5 0 3 3 3 3 2 38- 9 19- 5 17- 13 31-22 20- 14 18- 17 23-17 16-16 21- 24 16-14 14-14 9-14 18-27 16-20 13-25 12-22 12-25 7-22 20 16 13 13 12 12 11 11 11 9 9 9 8 7 7 5 5 4 10 7 6 6 5 5 4 5 5 3 2 2 4 2 2 1 1 1 Van creativiteit was maar zelden sprake en omdat het broodnodige doelpunt zo lang uitbleef raakten de toeschouwers ook nog eens hun geduld kwijt. Althans het kleine groepje dat overgebleven is van het legioen. Voor het vervelende nummer dat tegen de zeer povere Nljmegenaren werd afgewerkt, meldden zich slechts 4500 volhouders, een aantal dat dit seizoen nog niet eerder was „bereikt”. Zoals de zaken er nu voorstaan zal het al moeilijk genoeg zijn om 10.000 men sen naar de indoorbanen van Gold Star te trekken. Het damestennis in Europa is in tegenstelling tot de Verenigde Staten bepaald nog niet populair. „Hoe de situ atie in Nederland is weten we niet omdat een dergelijk toernooi hier nog nooit is gehouden. In het verleden is wel eens een poging gedaan in Den Haag maar daarna is er nooits iets van de grond gekomen”, aldus toernooi-directeur Rob Spaan. Dat hij van de topspeelsters al leen Mandlikova (eerste op de Grand Prix-lijst en vijfde in het klassement dat door de damestennisbond WTA wordt bijgehouden) heeft kunnen contracteren schrijft hij toe aan verscheidene facto ren: Evonne Cawley is in verwachting, King heeft pas een neusoperatie onder gaan en Austin, Evert en Navratilova DEN HAAG. Wereldkampioen Harm Wiersma is aangesteld als trainer-coach van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond, een functie die mogelijk wordt ge maakt door subsidie van het ministerie van CRM. Wiersma was al eerder inge- schakeld in de training en coaching van spelers. Hij zal nu het hele trainings- en coachinggebeuren onder zijn hoede krij gen. Daarbij hoort ook het trainen van de Nederlandse top en het voorbereiden van topspelers op belangrijke internationale toernooien. Hij zal door de KNDB in de gelegenheid worden gesteld actief te blijven als speler en uit te komen in grote nationale en internationale wedstrijden. TONY VITESSE PRIJS (2100 m): 1 Topala AVO (W. v.d. Pijl) 2.57.1. 1.24.3. 2. Tibor Goldo. 3. Tara Laguna. Toto: winnend 2.90. plaats ƒ1.80. ƒ1.50. koppel ƒ2.70. trio ƒ88.50. Niet gestart: Siron Haghew.eyde. Totalisatoromzet: 305.809.-. Van dat clubje reageerde een vierde gedeelte zich erg kwaad af. Met name op voorzitter Ton Harmsen, die er op niet mis te verstane wijze aan werd herinnerd dat hij voor de competitie een uiterst merkwaardig transferbeleid heeft ge voerd, door onder anderen Simon Taha- mata te laten vertrekken. „Harmsen dood, Harmsen rot op”, klonk het onop houdelijk uit de monden van de meest fanatieke supporters die in de rust de suppoosten van vak C omver liepen, zo dat zij hun tegenstander wat scherper in beeld kregen. Trainer Beenhakker werd daarentegen regelmatig toegejuicht als wilde de F-side daarmee duidelijk maken dat hij in ieder geval niets aan deze situatie kan doen. Afgezien van leuk individueel werk van Helsper, die Boeve meerdere malen dolde, De Groot en Meijers stelde NEC in De Meer niets voor. Alleen in het eerste kwar tier wist het gehandicapte Ajax angst aan te jagen, verder paste het zich gemakke lijk aan aan de uiterst zwakke tegenstan der. In het eerste bedrijf liet Ajax slechts één opvallende actie noteren: een kopbal van Kieft op de lat. In de tweede helft dreigde een gedwongen omzetting Ajax te zullen opbreken. Omdat Ziegler had moe ten afhaken nam Jensen zijn functie van libero over en verscheen Wiggemanse in de voorste linie. Het gevolg was dat NEC eindelijk wat initiatieven begon te ont plooien waaraan echter een abrupt einde kwam toen Frank Arnesen de bal uit een vrije trap juist buiten het strafschopge bied met een prachtige diagonaal recht streeks naar de uiterste hoek van het door Schellekens verdedigde doel zond. zijn niet beschikbaar omdat zij in dezelf de week vermoedelijk in Tampa Bay in Florida spelen”. De snel omhoog geschoten Tsjechoslo- waakse Mandlikova (een 18-jarige pu pil van Betty Stöve) zal daardoor de meeste concurrentie kunnen verwach ten van speelsters die aanzienlijk lager genoteerd staan: de Roemeense Ruzici, die momenteel de dertiende positie in neemt, en de nummer 17 van de wereld, de Joegoslavische Jausovec. In totaal zullen 32 speelsters aan het toernooi deelnemen onder wie in ieder geval drie Nederlanders. Betty Stöve, Marcella Mesker en Elly Vessies (laatst genoemde via een zogenaamde wild card) zijn rechtstreeks tot het hoofdtoer nooi toegelaten. De anderen, onder wie nationaal kampioene Marianne van der Torre, en Nannette Schutte zullen zich via het kwalificatietoernooi moeten plaatsen. De organisatie heeft daarnaast nog een wild card in reserve gehouden voor het geval zich alsnog een vooraan staande speelster mocht melden. Spaan: „De kans daarop is echter uiterst klein". Krimpend van pijn wordt Keje Molenaar na de onfortuinlijke confrontatie met de NEC- spelers Hendriks en Jacobs van het veld gedragen door o.a. Ajax hulptrainer Bobby Haarms (links). TOTEM VOLITA PRIJS (2040 m): 1. The Import Laren (P. Smit) 2.48.6, 1.22.6, 2. Tadira Loo. 3. Shirley Mac. Toto: winnend 1.70. plaats 1.70. 1.70, 1.80, koppel 7.60. trio 58.20. Niet gestart: Patro. Tele Santana, de trainer van het Brazi liaanse voetbalelftal, heeft zijn selectie voor het mini-wereldkampioenschap van eind december in Uruguay vrijwel rond. BALDRIC PRIJS (2100 m): 1, Chanappy (T. Cain) 2.30.9, 2. Royal Sunshine, 3. Tommy Lad. Toto: winnend 1.20, plaats 1.10. 1.10, koppel 2.20. TITUS VAN ECHTEN PRIJS (1600 m): 1. Ricky First (M. Pools) 2.06.7, 1.19.2. 2. Oona Olivier, 3. Ricardo. Toto: winnend 1.40, plaats 1.10. 1.40, 1.70. koppel 5.20. trio 24.10. en Hamburg weer niet. Elf is er wel, twaalf, Molenaar, kan ik nu voorlopig laten liggen. Dertien is er dan, maar veer tien hebben we niet meer. Dat was Bon- sink, die is vertrokken. Dan komen we bij vijftien. Van Geel, geopereerd. Zestien, Wijnberg, beenvliesontsteking. Zeventien, achttien, negentien zijn er dan weer wel, maar twintig Van Roon niet, die is van de week geopereerd aan zijn enkelbanden. Uitslagen: negende ronde: Hort (Tsj)-Najdorf (Arg) remise, Panno (Arg)-Andersson (Zwe) rem.. Karpov (Sov)-Kavalek (VS) rem., Browne (VS)-Quinteros (Arg) 1-0, Balasjov (Sov)-Olafs- son (IJsl) 1-0, Timman (Ned)-Larsen (Den) afg. Stand: 1. Larsen 7 punten en 1 afg., 2. Ljuboje- vic 5,5 uit 8, 3. Karpov en Andersson 5, 5. Timman 4,5 en 2 afg., 6. Kavalek en Najdorf 4,5 en 1 afg., 8. Hort 4 en 1 afg., 9. Panno 3 en 1 afg.. 10. Balasjov 3, 11. Quiteros 2,5 en 2 afg., 12. Giardelli 2,5 en 1 afg. (uit 8), 13. Browne 2.5 en 1 afg., 14. Olafsson 2,5 en 1 afg. DEN BOSCH. M. van Bokhoven is afgetreden als voorzitter van de Neder landse Motorsportbond. Hij heeft gezond heidsredenen opgegeven voor zijn plotse linge besluit. Van Bokhoven, die ruim twintig jaar voorzitter van de NMB was, verlaat de bond op het moment van een crisis. De NMB werd begin september geconfronteerd met drie doden tijdens een race in België. De omgekomen cou reurs hadden eigenlijk geen startvergun- ning mogen krijgen. Hierna ontstonden chaotische verwikkelingen binnen de NMB. Jezek doelt daarbij op de verslapte men taliteit die hij („en niet alleen bij Feyen oord”) bespeurt bij zijn pupillen en die vertaald werd in verwijten aan zijn adres. De spelers van Feyenoord bekritiseerden in een eerder stadium de geringe bewe gingsvrijheid die zij na wedstrijden kre gen van de op discipline gestelde Tsjech. Daarbij kwamen nog terloopse opmerkin gen dat Jezek zich te angstig (vooral voor en tijdens de EC-wedstrijden tegen de amateurs van Ilves Tampere) toonde en dat hij te eenzijdig gerichte trainingen gaf. Stephan zet die opmerkingen nu bij in de categorie „kleine zaakjes, die na twee jaar kunnen voorkomen”, maar Jezek voelde zich daardoor duidelijk aangetast in zijn eer. Wel was hij bereid de oefenin gen te wijzigen („Ze doen sindsdien het zelfde, alleen op een andere manier”) maar de geroutineerde Oosteuropeaan wil zich niet laten voorschrijven hoe hij moet werken, zo laat hij doorschemeren. „Zelfs al bereik je alles wat er te bereiken valt, dan nog zul je over de werkwijze van een trainer niet uitgepraat raken. Het kan altijd beter”. geding, dan heeft dat tot gevolg dat een toeschouwersaantal van 15.000 vereist zal zijn om „quitte” te spelen. In het andere geval is 10.000 voldoende. KOPENHAGEN (ANP). De Deen Hans-Henrik Oersted heeft woensdag een wereldrecord gevestigd op de vijf kilo meter op overdekte banen. Oersted bracht het record op 5.59.099. Het oude stond sinds 1964 op naam van de Belg Ferdinand Bracke met 6.05.6. De stand in groep vier is: Roemenië Noorwegen Engeland Zwitserl. Hongarije Zo droegen de Feyenoorders Balkenstein (links) en Vermeulen hun trainer Jezek vóór de aanvang van dit seizoen op handen in de ..Kuip Sindsdien is er wel het een en ander veranderd Voor de Noren was het de eerste overwin ning in groep vier. Eerder verloren ze met 0-4 van Engeland en speelden met 1-1 gelijk tegen Roemenië. Er waren 14.000 toeschouwers in het stadion in Bern. Keje Molenaar, pas terug van wegge weest na een buikspierblessure, zal zeker zes a acht weken op non-actief staan, omdat hij aan een duel met Hendriks en Jacobs een gebroken kuitbeen overhield. Libero Steen Ziegler kreeg eveneens een schop tegen de kuit, waardoor hij in de rust moest afhaken en na afloop te horen kreeg dat hij donderdag niet met Lerby, Arnesen en Jensen kan afreizen naar Ro me waar zaterdag de interland Italië Denemarken wordt gespeeld. De grote vraag is nu dan ook welke reservisten trainer Beenhakker zal moe ten opstellen tijdens de return tegen Bay ern München in het Europa-Cuptoernooi. Volgens week woensdag zal namelijk ook nog eens Dick Schoenaker ontbreken, die woensdag van de UEFA te horen kreeg dat hij is geschorst. Ajax-hulptrainer Haarms: „Ik zoek meestal de shirtjes bij elkaar voor de spelers. Normaal gesproken niets bijzon ders, maar het is nu een hele puzzel. Nummer twee is niet meer nodig, dat is Van Dord, die is gestopt. Nummer drie was Meutstege, die is geopereerd, speelt nu Weggelaar mee. Vier, vijf, zes, zeven en acht zijn er wel maar negen en tien, Ling Ajax-NEC 2-0 (0-0). 58. Arnesen 1-0, 69. Ophof 2-0. 4500. WASSENAAR. De uitslagen van de op woensdag op Duindigt gehouden koersen zijn. TEMPO RARA PRIJS (2600 m): 1. Theophiel M. (J. J. Duivenvoorden) 3.40.3, 1.24.7, 2. Shar- lee: 3. Sylvia Axkit. Toto: winnend 2.80. piaats 1.90. ƒ2.20. koppel ƒ9.90. trio 102.80. Niet gestart: Thursday Metz. TONY THE BUTLER PRIJS (2040 m): 1. Suschette Dear (T. Koopman) 2.52.6. 1.24.6. 2. Raldo W.. 3. Tamara Rita. Toto: winnend 3.80. plaats ƒ3.80, ƒ2.40, koppel ƒ5.10, trio 40.10. NIKSAR PRIJS (1300 m): 1. The Toy (M. Riley) 1.23.0. 2. Selinas Gold. 3. Flower of Sidon. Toto: winnend 6.90, plaats 1.80, 3.10, 2.60, koppel 54.90. trio 1633.00. Niet gestart: Shan- tom Major, Feuergirl en Moon River. AMSTERDAM Vrijdagmorgen we ten de organisatoren van het dames- praftennistoernooi, dat van 8 tot en met 16 november in de nieuwe hal van Gold Star in Amsterdam zal worden gehou den of zij over één of twee hoofdspon sors zullen beschikken. Dan namelijk dient voor de arrondissementsrecht bank in Utrecht het kort geding tegen Campari, dat zich vorige week plotse ling als sponsor terugtrok. De initia tiefnemers van het eerste Nederlandse toernooi voor proftennissters zagen daardoor 75.000 gulden aan hun neus voorbij gaan. De sponsor heeft voor de eer bedankt omdat aan twee voorwaarden in de overeenkomst niet kon worden voldaan. Van de eerste acht speelsters van de wereldranglijst komt er slechts één naar Amsterdam (Hanna Mandlikova) en niet twee, zoals was overeengekomen. Bo vendien besteedt de televisie niet vier, maar drie uur aandacht aan het gebeu ren. Verliezen de organisatoren het kort Voor de vriendschappelijke wedstrijd van vandaag vertrouwt hij op Carlos, Edeval- do. Oscar, Luisinho, Junior, Battista, Ce- rezo, Zico, Tita, Socrates en Ze Sergio. Als het goed gaat, zal hetzelfde team aan het mini-wereldkampioenschap meedoen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23