Ministerie werkt aan nieuwe regeling 0 K 1 Ook verkoop huurhuizen v F in nieuwe voorkeurswet a Groot aantal moties in debat volksgezondheid in Nederlandse socialisten in voorstel: Wereldplan voor werk nodig I Onderzoek naar melkprijsbeleid 1! ri II !i Debat geschorst tot volgende week CDA eist bescherming niet-rokers Ei Ei CDA-werkgroep beraadt zich Rijk moet werven beter steunen” di 01 DONDERDAG 30 OKTOBER D Vragenlijst Cestodaprijs 1980 99 99 BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 2 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. De regering zal ge meenten die met grote woningnood kam pen binnenkort de mogelijkheid geven ook duurdere huizen op te nemen in hun woningverdeling ,2? trijfël Gemeenten mogen binnenkort verdelen ook dure woningen het weer De vier initiatiefnemers tijdens de presentatie van hun wereldplan. V.l.n.r. Kok. Tinbergen, Den Uyl en Pronk c 1 12 (Van onze redactie binnenland) F* 0.6 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Bij het voortgezette debat over de begroting van volksge zondheid gisteravond is een groot aantal moties ingediend. Hierover wordt komende dinsdag gestemd. 7. Zijn er misschien enkele aardige anekdotes met betrekking tot de prijs? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering is be reid in het wetsontwerp voorkeurs recht gemeenten een bepaling op te nemen, die gemeenten het algemene recht zal geven als eerste in aanmer king te komen bij de verkoop van goedkope huurhuizen binnen de be bouwde kom. Dit is meegedeeld door staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening op een verga dering van de Landelijke Vereniging van Leidinggeven de Huisvestingsambtenaren in Enschede. Met de maatre gel wordt bereikt dat de invloed van de gemeenten op de woonruimtedistributie aanmerkelijk zal worden uitge breid. In het kader van deze nieuwe regeling zal de grens voor de huur- en koopprijzen van woningen die vallen onder de verdeling, worden opgetrokken. Een en ander wordt vastgelegd in de nieuwe woonruimtebeschikking die binnenkort wordt afgekondigd door de minister. Brokx deelde ook mee dat nog deze week een gesprek wordt gehouden van rijk met de Vereniging van Neder- windst. wzw 13 12 13 13 7 9 9 8 14 0 4 7 8 1 10 6 14 10 18 0 0 0 0 Op vrijwel alle andere punten van ge schil rond dit wetsontwerp zijn regering en de verschillende partijen gisteren geen stap dichter bij elkaar gekomen. Besloten werd daarom het debat te schorsen tot volgende week woensdag, zodat men de landse Gemeenten (VNG) over woonruimteverdeling, waarbij speciale aandacht zal worden besteed aan het onttrekken van huurhuizen aan de woningdistributie door splitsing en verkoop. Een werkgroep van rijks- en gemeenteambtenaren gaat de kwestie onderzoeken. tijd krijgt een en ander nog eens door te nemen. Minister De Ruiter liet wel dóór schemeren, dat wellicht ook openbare verkopingen van onroerend goed (veilin gen) in de wet zullen worden opgenomen. Dat zou betekenen dat bezitters van dat Op de bijeenkomst in Enschede stelde directeur Van Velzen van de Nationale Woningraad, dat een verdelings- systeem voor woonruimte alleen goed kan werken als het stelsel van de individuele huursubsidie wordt aangepast. Van Velzen bepleitte dat naast inkomen en huur ook rekening moet worden gehouden met de esamenstelling van het betrokken gezin, de grootte van de woning en het totale gezinsinkomen. Ook moeten naar zijn mening onrechtvaardige huurverschillen tussen huizen van de zelfde kwaliteit worden opgeheven en dient er voor het hele land een wettelijke eenheid te komen voor woon ruimteverdeling, waarin zou moeten worden opgenomen de woonruimtewet, de leegstandswet en andere regelin gen. Veel aanwezigen op de vergadering sloten zich bij deze zienswijzen aan. Dit werd gisteren gezegd door directeur Van Lossen van de scheepswerf Konink lijke Maatschappij De Schelde in een toe spraak ter gelegenheid van de overdracht men, maar draagt niet bij tot een effectief werkgelegenheidsbe leid op langere termijn”, zo zegt het viertal. Als in de ontwikkelingslanden de welvaart en de koopkracht toenemen zal dit ook leiden tot hogere importen uit geïndustria liseerde landen en daar tot impulsen voor de werkgelegenheid leiden. Ontwikkelingslanden moeten hun investeringen vooral richten op grote infrastructurele programma’s die te duur zijn voor afzonderlijke landen (bijvoorbeeld een spoorwegnet voor het Afrikaanse continent) en op plannen voor de plattelands ontwikkeling en kleinschalige industrie. De financiering van de industriële herstructurering in de rijke en de inkomensoverdrachten naar de arme landen kan volgens het voorstel geschieden via aanvullende leningen van de Wereld bank, het in verband brengen van de zogenoemde speciale trekkingsrechten met ontwikkelingsactiviteiten en het aanbo ren van particuliere geldbronnen voor onderzoek, zo wordt gesteld. Begin december zullen de vier socialisten gesprekken voeren met VN-secretaris-generaal Waldheim. Verder zullen de wer vende acties zich richten op instellingen als het Europees Parlement, het Europees Verbond van Vakverenigingen (waar van Kok voorzitter is) en de Socialistische Internationale (waar van Brandt voorzitter is), en worden benaderd. Met nadruk wordt gesteld dat men de voorstellen in geen geval wil beperken tot socialistische kringen. Ook op politici van andere politieke kleuren wordt een klemmend beroep gedaan aan verwezenlij king van de plannen mee te werken. 8 20 23 13 18 12 17 22 0 19 15 12 2 2 2 0 0 1 0 0 0.5 0 0.3 0.2 0 1 M colli Nav het ren o w 17 14 Dl nale maat port pleid kend Duit; dan Eu Liml ruhe derk gen bezv Vo Eurc leidt pese Da veeli dat I nen ten. ook meei deld: draa perc' P/ Saoe met het i Vere tisch van persi ste i sing ken. betrt dat besn SI ren tege won omv den1 Al Kim hoof Doo nati< de d Wi dat repr spre heef Nav, derii Sad; men gebr proc Vc dat 1 Egyi zulle ding brui 5 2 I 20 12 26 23 21 19 18 5 15 20 22 6 21 19 31 19 26 7 6 6 6 6 8 5 3 8 6 0 12 10 8 7 4 5 5 7 2 7 0 0 0 o o o o o o 2 0.2 0.5 0 0 0 RC me z baar aant; een naar He een j ter r den beve honc gen verai topfi oliën polit Bij op b maal De n vigli( perse veer onbe zou 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca •Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Minister De Ruiter bleek gisteren overi gens ook bereid na te gaan of het mogelijk is te voorkomen, dat speculanten die „de bui zien hangen” en hun hele bezit willen verkopen voordat de gemeente een voor keursrecht doet gelden, de voet dwars te zetten. Een dergelijke massale verkoop zou latere uitoefening van het voorkeiïrs- recht namelijk zeer ingewikkeld maken, omdat de gemeente dan niet meer met één, maar met een grote hoeveelheid eige naren te maken krijgt. goed, indien de gemeente laat weten als eerste in aanmerking te willen komen voor koop ervan, niet meer zonder meer hun bezit kunnen laten veilen om er toch meer voor te krijgen dan de gemeenten volgens de voorkeurwet mogen geven. Het CDA-Kamerlid Borgman diende een motie in, waarin hij een wettelijke bescherming eist van niet-rokers. Hij deed VLISSINGEN (ANP). Het rijk moet ervoor zorgen dat de Nederlandse scheepsbouw ook op financieel vlak kan concurreren met het buitenland. Wat be treft prijs en kwaliteit kan de scheeps bouw in ons land die strijd wel aan, maar dat geldt niet voor de rentevoet, de loop tijd van leningen en de premies voor kre- dietverzekering. van het bij deze werf gebouwde fregat Bankert aan de Nederlandse marine. Ver ruiming van de financieringsmogelijkhe- den is volgens de directeur „harde nood zaak” om successen op de internationale markt te kunnen behalen. Hij wees hierbij op de belangstelling die onder meer in Griekenland en Portugal bestaat voor Ne derlandse fregatten. Dit werd gistermiddag gezegd door mi nister De Ruiter van Justitie tijdens de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over deze voorkeurswet. Het PvdA-Kamerlid Salomons had eerder om een dergelijke wijziging van het wetsvoor stel gevraagd, maar de minister wilde dinsdag nog slechts toezeggen dat dit voorkeursrecht zou worden opgenomen in de wet op de stadsvernieuwing. Bernd Dessauvagie en Erik Middelveldt uit Den Haag zonden me onlangs een brief waarin zij mededeelden dat zij dit jaar het VWO-eindexamen moeten afleggen en voor het vak Nederlands een scriptie schrijven over het onderwerp „Literaire prijzen in Nederland”. Ze hadden ontdekt dat ik jaarlijks de Cestodaprijs toeken, en nu ging hun belangstelling uit naar de volgende punten: 1. De geschiedkundige achtergrond van de prijs (daaruit voortvloeiend: is de naam van de prijs willekeurig of met een bepaalde reden gekozen?) 2. Wat zijn de criteria bij het toekennen van de prijs? 3. Voor wat voor soort werk wordt de prijs toegekend? 4. Waaruit bestaat de prijs? 5. Uit welke en/of wat voor soort mensen bestaat de jury? 6. Aan wie is de prijs tot nu toe toege kend? nw WZW w wnw wzw nnw nnw w nnw wzw zw windst. n w ono windst. zzw zw nno windst. nw nw Weer in binnen- en buitenland a «S onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. mist h. bew. onbew. geh. bew. 1. bew. h. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. niet ontvangen geh. bew. windst. 30 onbew. wzw 24 VRIJDAG 31 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.32 uur, onder 17.11 uur Maan op uur, onder 14.46 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 09.13 uur en 21.49 uur Laagwater 04.30 uur en 17.03 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het bestuur van de werkgroep Niet bij Brood Alleen, een groep CDA-leden die willen vasthduden aan de uitgangspunten van het gelijkna mige CDA-program, komt maandag bij een om zijn standpunt te bepalen over de toekomst van de groep. Men heeft de keus tussen doorgaan bin nen het CDA of een nieuwe partij stichten. Volgende zaterdag zullen de ruim vijftien honderd leden van de werkgroep zich over de toekomst ervan kunnen uitspre ken. Het bestuur zal in de komende dagen overleggen met de tien CDA-Tweede-Ka- merleden die in de afgelopen jaren als „loyalisten” zijn gekenmerkt vanwege hun kritische houding tegenover het kabi net-Van Agt/Wiegel. In dat overleg moet duidelijk worden in hoeverre de werkgroep op hun steun kan rekenen als men binnen het CDA door gaat. Centraal hierbij staat het „manifest” van de werkgroep, waarvan de hoofdlij nen al een week geleden uitlekten, maar dat gisteren officieel is gepubliceerd. Hierin wordt onder meer de voorkeur uitgesproken voor een kabinet van het CDA met de PvdA en eventueel andere progressieve groeperingen; wordt gepleit voor een olieboycot tegen Zuid-Afrika; voor verwijdering van kernwapens uit Nederland; voor eenmalige loonmatiging van vier procent; sociale dienstplicht voor jongeren; verdwijnen van de televisie- en radioreclame en afremming van het parti culiere autogebruik. dit omdat hij niet tevreden was met eerde re beloftes van staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid en Milieuhy giëne, die zei dat een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van verschillende departementen bezig is met een advies over het tegengaan van het tabaksge bruik. Hierbij zou onder meer de Franse wettelijke bescherming van niet-rokers worden bekeken. Ook kondigde de be windsvrouwe een „ontmoedigingscam- pagne” aan tegen het roken welke eind dit jaar van start gaat en een half jaar zal duren. ■gr a-g Aangezien wij rekening moeten houden met de indeling van het schoolonderzoek, verzoeken wij U indien U informatie voor ons heeft, deze zo spoedig mogelijk naar ons toe te zenden, schrijven de beide scriptici. Omdat niets zo snel gaat als de krant, en de Cestodaprijs traditiegetrouw op 29 oktober wordt toegekend (dat was dus gisteren), beanwoord ik de zeven vra gen maar via dit communicatiekanaal: Ad 1. Op 29 oktober 1974 meldde het ANP dat ik, Nico Scheepmaker, de Cesto daprijs toegekend had gekregen van het Genootschap Onze Taal. De prijs, groot 2500 gulden, was me toegekend „voor het moeiteloos beoefenen van de Nederlandse taal in al haar genres”. Al snel bleek dat de prijs uit de duim was gezogen door K. Schippers, Eelke de Jong en Theun de Winter. Een practical joke dus. Ik heb die daarna „verlengd”, door de prijsuitrei king vast te stellen op 3 november 1974 op het Wenceslasplein in Praag, waar ik toe vallig toch moest zijn. De practical jokers lieten jammerlijk verstek gaan, zodat de prijs mij, onder de verbaasde blikken van de Pragenaars, werd overhandigd door dr. A. J. A. van Zoest. Daarna heb ik de Cestodaprijs (cestoda is de Latijnse naam voor lintworm) „geïnstitutionaliseerd”, ze wordt elk jaar op 29 oktober toegekend. Ad 2: Het criterium is „het moeiteloos beoefenen van de Nederlandse taal in al haar genres”. Ad 3: de winnaar dient een grote veelzij digheid in acht te nemen: proza, poëzie, columns, interviews, vertalingen, film scripts, liedjesteksten, essays... Hoe meer hoe beter. Ad 4: De prijs bestaat uit een gegra veerd bekertje en een bedrag van f53,64. Dit bedrag kwam tot stand door kleine girostortingen van medelijdende lezers (van f 0,01 tot f 2,50), ter compensatie van het door mij gederfde prijsgeld van f2500.- Die f53,64 is waardevast, kan niet door de erosie van de inflatie worden aangetast. Ad 5: De jury bestaat alleen uit mijzelf, waardoor veel onmin wordt voorkomen. Ad 6: De prijs is tot nu toer tóegekend aan (ik citeer nu even Aarts’ Letterkundi ge Almanak: 1974 Nico Scheepmaker, 1975 Gerrit Komrij, 1976 Herman Pieter de Boer, 1977 Harry Mulisch, 1978 Hugo Brandt Corstius, 1979 Kees van Kooten. Ad 7: De aardigste anekdote die ik kan bedenken is, dat ik de Cestodaprijs 1980 heb toegekend aan de „Urheber” van de prijs, K. Schippers (zie ad 1). „Het moest er eens van komen”, zei hij gisteren, toen ik hem het heuglijke nieuws kon melden (de Cestodaprijs is, dit tussen haakjes, nog nooit geweigerd). Dat Gerard Stigter, zoals hij in werkelijkheid heet, de Neder landse taal in al haar genres al dan niet moeiteloos beoefent, staat buiten kijf. Sinds 1963 publiceerde hij bij uitgeverij Querido vier dichtbundels (heel binnen kort verschijnt een keuze uit zijn gedich ten: „Een leeuwerik boven een weiland”), in 1978 en 1979 verraste hij met twee intrigerende romans („Bewijsmateriaal” en „Eerste indrukken”), hij schreef de documentaire „Holland Dada”, hij publi ceerde samen met Ben ten Holter „Een avond in Amsterdam” (tien gesprekken), en samen met J. Bernlef een bundel inter views („Wat zij bedoelen”) en een bundel „documentatie” („Een cheque voor de tandarts”), in „Verplaatste tafels” staan „reportages, research, vaudeville”, hij schreef vele scenario’s voor films die Kees Hin maakte („Het archief’, „Het geloof in de fantasie” enz. enz.), in de Haagse Post en NRC-Handelsblad schreef en schrijft hij over kunst, en hij was redacteur van de bladen „Barbarber” en „Hollands Diep” Op het ogenblik is hij bezig voor uitgeverij Reflex een boek van Jacques Rigaut te vertalen. De Nederlandse taal in al haar genres dus, de „Urheber” als waardig prijswinnaar! DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft gistermorgen gezegd bereid te zijn een onderzoek te laten instellen naar de vast stelling van een minimumprijs voor volle melk. De minister zei dit tijdens een vergade ring van de vaste Kamercommissie voor midden- en kleinbedrijf. Vanuit de com missie was gevraagd om een verhoging van de minimumprijs voor melk van 1,07 naar 1,11 en was kritiek geleverd op het feit dat de regering bij vaststelling van de prijsvoorschriften van melk te weinig overleg zou voeren met het betrok ken bedrijfsleven. De minister wees overi gens verzoeken ook een maximumprijs voor melk en een minimumprijs voor half volle melk in te stellen, van de hand. DEN HAAG. Binnen drie jaar moet er een wereldar- beidsplan komen, waarvoor de Verenigde Naties en ook Europese instellingen zich sterk moeten maken. Dat plan kan later naar regionale behoeften worden uitgewerkt. Dit werd gisteren gesteld door vier bekende Nederlandse socialisten. Zij hebben samen een voorstel opgesteld, dat naar zij zeggen al de steun heeft gekregen van belangrijke personen als Willy Brandt (voorzitter van de commissie die een rapport over voortzetting van de Noord-Zuiddialoog tussen arm en rijk heeft opgesteld), de toekomstige voorzitter van de EG-commis- sie, de Luxemburger Gaston Thom en voorzitter Jamal van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). De vier socialisten die het wereldomvattende economische plan bepleiten zijn: oud-premier Den Uyl, ontwikkelingseco- noom Tinbergen, FNV-voorzitter Kok en oud-minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking, nu adjunct-secretaris-gene- raal van de UNCTAD (de organisatie van de VN voor handel en ontwikkeling). Een van de uitgangspunten van het voorstel is, dat het werk daar op de wereld moet worden gedaan waar het mondiaal gezien het beste kan gebeuren. „Daarin past verder zeker geen kunstmatige bescherming van de eigen economieën. Protectie is soms begrijpelijk om op korte termijn werkloosheid te voorko- P’ D’66 kwam met een motie waarin infor matie wordt geëist over de risico’s van opslag van militair materieel voor perso neel en omwonenden en over maatregelen om veiligheid en gezondheid van de be trokkenen te waarborgen. De PvdA on dersteunde de derde, door de WD inge diende motie, waarin opschorting wordt gevraagd van de beslissing de bureaus voor levens- en gezinsvragen (LGVj onder te brengen in de algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ). Beide partijen vre zen een te centralistische aanpak. Staatssecretaris Veder-Smit waar schuwde tijdens het debat de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV), dat zij sa men met de minister van Economische Zaken rond 1 april van het volgend jaar een besluit zal nemen over de definitieve norminkomens als deze vereniging blijft weigeren het overleg hierover te hervat ten. Verder beloofde de bewindsvrouwe onder meer een nota over de stand van zaken bij het ambulancevervoer, waarbij een aanbeveling zal komen voor opleiding van ambulancepersoneel. Zij stelde verder geen moeite te hebben met een ingediende WD-motie, waarin wordt aangedrongen op drastische ver mindering van het aantal overtollige zie kenhuisbedden. Het CDA steunde die mo tie. Er zouden op dit moment 17.000 zie kenhuisbedden te veel zijn. Zouden deze verdwijnen, dan kan dit volgens de libera len een besparing opleveren van zeker een miljard gulden. Veder Smit onderschreef verder het principe, neergelegd in een PvdA-motie, waarin wordt gepleit voor een andere verdeling van de financiële middelen ten behoeve van collectieve pre ventie. Hierbij wees zij op het voordelig effect dat vermindering van de rijksbij- drage aan de sociale verzekeringen zal hebben, omdat er dan sprake kan zijn van een verschuiving ten gunste van de pre ventie in de gezondheidszorg. ceerd, waaruit blijkt dat de bijna vierhonderd Neder landse gemeenten die hun woonruimte moeten verdelen, meer dan vijftig verschillende normen voor urgentie hanteren en daarbij bovendien gebruik maken van enke le honderden verschillende combinaties van normen. Verder stelde de staatssecretaris dat de regering niet van plan is het initiatief te nemen voor opstelling van een uniform pakket normen voor het vaststellen van urgente gevallen onder woningzoekenden. Hij vindt dit weliswaar een belangrijke zaak, maar meent dat de gemeenten dit zelf moeten uitzoeken. Een eenheidsmodel is volgens de bewindsman ongewenst. Hij denkt aan vaststelling van een aantal uitgangspunten dat voor alle gemeenten zou gelden en waaraan elke stad afhankelijk van de eigen situatie normen kan toevoegen. De vaststelling van normen en waarderingen door gemeenten bij de verdeling van woonruimte verschilt van plaats tot plaats, hetgeen volgens Brokx wordt veroor zaakt door het feit dat de situatie in de verschillende gemeenten ongelijk is. Zoals bekend heeft het Rotter damse Bouwcentrum onlangs een onderzoek gepubli- Vooruitzichten voor zaterdag opgesteld door het KNMI: Droog weer met opklaringen en kans op nachtvorst. Middagtemperatuur om streeks 12 graden. Aantal uren zon 2 tot 8. Minimumtempere- ratuur omstreeks 4 graden. Maximum temperatuur omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. WEERRAPPORTEN regenbui h. bew. regenbui regenbui zw. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. regenbui 1. bew. onbew. mist zw. bew. mist 1. bew. regen zw. bew. sneeuw h. bew. mist zw. bew. niet ontvangen onbew. onbew. niet ontvangen windst. wnw windst. w nnw n no ono nno n w z windst. no windst.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2