Niet voldoende parlementariërs aanwezig Nieuwe benadering autonomie-gesprek „EG-parlement moet in begroting snoeien” „Pers eenzijdig over UNESCO” Bommenwerper neergehaald nabij Qom nog redden Jamani ontkent contact met olie- Verrassend akkoord Sadat-Navon maatschappijen Nyerere stevent af op 95 procent Enorme zwendel Vier kandidaten Begrotingscommissie meent: Kernongeluk in in Italië met Hessen gemeld olieprodukten Nederlandse delegatie bij terugkomst: Bij aanslag in Zimbabwe vier doden IATA pleit voor Eurocontrol Alleen gratie kan Maurice Ook in beroep doodstraf tegen Kim geëist Negen doden bij explosie in station Peking voor opvolging James Callaghan „Saoedi-Arabië heult met VS” G BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 30 OKTOBER 19 8 0 ilijst (Van onze redactie buitenland) 1980 TEHERAN. Het openbare debat dat het Iraanse parlement vandaag zou houden over de Amerikaanse gegijzelden is verschoven naar zondag. V Pas zondag weer debat gegijzelden cennen >rdt de nensen toege- (Van onze redactie buitenland) KENIA Kitoer Songea MOZAMBIQUE mevrouw volgens mevrouw nd van is de ret een houden lerzoek, tie voor jk naar beide t als de 'etrouw iat was ren vra- laal: eiteloos al in al mijzelf, omen. jgekend irkundi- pmaker, i Pieter '8 Hugo ooten. Dat is de mening van de begrotingscom missie van het parlement die deze week in Brussel beraadslaagde over de eigen be groting voor volgend jaar. Een aantal posten werd door de com missie geschrapt, zoals uitbreiding van de staf van het parlement met nog eens 232 personen. Het schrappen van deze post bespaart 13,75 miljoen gulden. De hele begroting van het Europees parlement beloopt momenteel 550 miljoen gulden per jaar. Wanneer niet drastisch op de uitgaven Als reden voor het uitstel noemde radio-Teheran het feit dat vanmorgen het vereiste quorum niet werd bereikt. Dat wil zeggen dat er niet voldoende parlementariërs aanwezig waren om het debat te kunnen laten beginnen. Op vrijdag en zaterdag vinden in Iran nooit parlementszittingen plaats. Volgens sommige bronnen in Teheran zou het parlement het wel eens zijn over de vier voorwaarden die ayatollah Khomeini eerder heeft genoemd voor de vrijlating. Maar er zou nog geen overeenstemming zijn over twee aanvullende eisen die zijn genoemd door een speciale commissie van het parlement die een rapport over de gijzelingskwestie heeft opgesteld. Deze eisen zijn Belgrado probleem aardige rijs’ AFRIKA ide het j Cesto- van het s, groot ’oor het rlandse eek dat door K. eun de heb die jsuitrei- 1974 op ik toe- 1 jokers adat de een vak d door b ik de e naam ard”, ze akend. LONDEN (Reuter). De minister van Olie van Saoedi-Arabië, Achmed Zaki Ja mani, heeft gisteren in Londen ontkend, dat hij met vier Amerikaanse oliemaat schappijen overlegt over de verdeling van de 500.000 vaten (van 159 liter) olie per dag die zijn land op het ogenblik extra produ ceert. In de Britse pers waren berichten ver schenen dat Jamani in onderhandeling was met Exxon, Socal, Texaco en Mobil, de vier ondernemingen die de oliereserves in Saoedi-Arabië ontginnen. De prijs die het land voor de extra olie vraagt zou 32 dollar per vat bedragen, twee dollar meer dan de officiële Saoedische olieprijs. Te genover journalisten in Londen verklaar de Jamani van onderhandelingen totaal niets te weten. aan de godsdienst, iets dat in vroeger tijd onder invloed van het Oostblok veel min der gebeurde. elveldt >n brief aar het en en scriptie iteraire mtdekt een, en aar de (Van onze redactie buitenland) SEOEL. Ook in hoger beroep is giste ren in Zuid-Korea de doodstraf geëist tegen oppositieleider Kim Dae-Joeng, die wordt beschuldigd van een poging tot het omverwerpen van het bewind door stu dentenopstanden in mei van dit jaar. Als aan de eis wordt vastgehouden, zal Kim nog in beroep kunnen gaan bij het hooggerechtshof en bij president Tsjoen Doo-Whan. Zoals bekend, is ook van inter nationale zijde protest aangetekend tegen de doodstraf voor Kim. PARIJS. „De regerende familie van Saoedi-Arabië verbreekt de betrekkingen met het arabische volk van Libië net op het moment dat ze de betrekkingen met de Verenigde Staten aanhaalt om imperialis tische plannen uit te voeren in het gebied van de arabieren.” Dit zei het Libische persbureau JANA gisteravond in een eer ste reactie op de Saoedi-arabische beslis sing de betrekkingen met Libië te verbre ken. Saoedi-Arabië verbrak dinsdag de betrekkingen met Libië omdat het vond dat de Libische leider Kadaffi „de islam besmeurde”. i gegra- f53,64. kleine lezers itie van ld van tan niet worden PEKING. Bij een zware explosie gis teren op een spoorwegstation in Peking, zijn negen mensen om het leven gekomen. Enkele tientallen raakten gewond. Naar de oorzaak van de ontploffing is een on derzoek gaande. Een woordvoerder van het Chinese mi nisterie van Buitenlandse Zaken bevestig de vanmorgen dat een explosie had plaatsgevonden, maar kon niet zeggen of het een ongeluk of een aanslag betrof. Duizenden inwoners van de Chinese hoofdstad kwamen naar het station toen het nieuws van de ontploffing bekend werd, maar niemand mocht het gebouw binnen. Het treinverkeer bleef normaal verlopen. Reizigers moesten echter via zij- ingangen naar de perrons. Ambulances reden af en aan. Explosies waarvan eerder dit jaar op stations en in treinen in China melding werd gemaakt, waren veelal het gevolg van passagiers die explosieven of vuur werk bij zich hadden. ZAIRE Xy ^’Makc Af ZAMBIA veelzjj- poëzie, i, film- >e meer (Van onze redactie buitenland) De terdoodveroordeling van de 24- jarige Philippe Maurice heeft de Franse pers tot grote opwinding gebracht. Frankrijk is een van de weinige landen in West-Europa waar het probleem van de dood straf nog niet is opgelost. Het enige wat Maurice nog van de guillo tine kan redden, is gratiëring door president Giscard. Terwijl de regering een discussie in het parlement over de doodstraf nog uit de weg wist te gaan, heeft de Franse president het probleem in veler ogen al nagenoeg opgelost door de laatste jaren veelal gratie te verlenen. In het geval-Maurice zal dat echter moeilij- ker gaan, omdat nauwelijks verzach tende omstandigheden aan te voeren zijn. De beslissing van de president zal, hoe ze ook moge uitvallen, als een politieke beslissing worden gezien. In mei van het volgend jaar wordt voor zeven jaar een nieuwe president gekozen. De strijd rond deze verkiezing is al in alle hevigheid losgebrand. Philippe Maurice heeft op 6 december vorig jaar bij een politiecontrole een agent neergeschoten. Hij is tevens be trokken bij de moord op twee andere agenten en op een bewaker van een ondergrondse parkeergarage. Niet alleen de beoordeling van het gra tieverzoek door de president zal als een politieke beslissing worden gezien. Ook het doodsoordeel door de Parijse rechter in Parijs is de laatste zeven tien jaar de doodstraf niet meer uitge sproken wordt een politieke achter grond toegedicht. De politie heeft een opkikker nodig, zo redeneert men. Niet alleen is ze in een slecht daglicht komen te staan na de bomaanslag op de synagoge in de Rue Copernic, maar bovendien nemen de aanslagen met dodelijke afloop op leden van het poli tiekorps hand over hand toe. Al in de nacht na de uitspraak tegen Maurice vond in een van de Parijse zogenaam de gegoede buurten een schietpartij plaats, waarbij een gangster werd ge dood en een agent gewond. Op het ogenblik wachten drie terdood- veroordeelden op de laatste beslissing van de president. Tijdens zijn zevenja rige ambtsperiode weigerde Giscard driemaal een verzoek tot gratie, vier maal willigde hij het in. Gedurende de afgelopen tien jaar lieten 17 terdood- veroordeelden het leven onder de guil lotine. Voor het laatst viel het mes in 1977. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Iran heeft gisteren ver klaard, een Iraakse bommenwerper van Russische makelij te hebben neergehaald in de buurt van de heilige stad Qom, de residentie van de ayatollah Khomeini. Het is voor het eerst dat een bommenwerper in de buurt van Qom werd gesignaleerd. Of het toestel ook bommen heeft afgewor pen, werd niet meegedeeld. De Iraanse premier Radjai zei gisteren dat zijn land geen vredesovereenkomst met Irak zal sluiten „al duurt deze oorlog nog tien jaar”. Volgens de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Agha Sjahi hebben zowel Irak als Iran ingestemd met een bezoek van een goodwill-missie van de niet-gebonden landen aan Teheran en Bagdad. De commissie zal voor zij naar beide landen vertrekt, dit weekeinde eerst nog bijeenkomen in Belgrado. De Russische ambassadeur bij de VN, Trojanovski, heeft beide partijen gisteren opgeroepen hun conflict door onderhan delingen op te lossen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Gisteren is de termijn ver streken waarbinnen kandidaten konden worden gesteld voor de opvolging van James Callaghan als leider van de Britse Labour-partij. Het aantal kandidaten blijft beperkt tot de vier die zich al eerder hadden aangemeld: Michael Foot, Denis Healey, John Silkin en Peter Shore. Healey, die volgens opiniepeilingen de beste kansen maakt, vertegenwoordigt de rechtervleugel van de partij, terwijl de drie anderen voorkomen uit de linker vleugel. De partijleider wordt gekozen door de parlementaire fractie van La bour. De eerste verkiezingsronde sluit op 4 november. Voor een overwinning in de eerste ron de zijn 135 van de 269 stemmen nodig. Naar algemeen wordt verwacht zal een tweede ronde (op 10 november) noodzake lijk zijn en mogelijk zelfs een derde. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Aan de ongebreidelde stijging van de uitgaven van het Europees parlement dient een einde te komen. ik kan •ijs 1980 van de t moest an, toen melden haakjes, Stigter, Neder- lan niet an kijf itgeverü binnen- gedich- ïiland”), et twee Hertaal” reef de j publi er „Een rekken), el inter- bundel roor de staan te”, hü üe Kees ;eloof in jse Post schrijft r van de i Diep” itgeverü igaut te al haar waardig (Van onze redactie buitenland) MIT ABOEL KOM. President Sadat van Egypte en zijn Israëlische collega Navon hebben gisteren verklaard dat zij het tijdens het bezoek van Navon aan Egypte eens zijn geworden over „nieuwe benaderingswijzen” van het overleg tussen beide landen over Palestijnse autonomie en het normalise ren van de betrekkingen. Waarnemers noemen het opmerkelijk dat de Israëlische president, die een louter representatieve functie heeft, politieke be sprekingen met zijn Egyptische collega heeft geveerd. Overigens wilden Sadat en Naven niet zeggen wat de „nieuwe bena deringswijzen” precies inhouden. Wel zei Sadat dat hij met Navon is overeengeko men dat „opnieuw vaart moet worden gebracht in het streven naar vrede en het proces in de richting van autonomie”. Voorts is een aantal afspraken gemaakt dat tot doel heeft het grensverkeer tussen Egypte en Israel te vereenvoudigen. Zo zullen nieuwe weg- en spoorwegverbin dingen worden aangelegd, waarbij ge bruik zal worden gemaakt van een on langs in gebruik genomen tunnel onder het Suez-kanaal. Het aantal directe vluch ten van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al tussen Cairo en Tel Aviv zal worden uitgebreid. Sadat en Navon heb ben ook afspraken gemaakt over een uit breiding van culturele contacten tussen beide landen. Navon wees er gisteren op, dat hij contact heeft gehad met premier Begin over hetgeen hij in Egypte naar voren heeft gebracht. Overigens hebben de burgemeesters van de steden Hebron en Khalkoel giste ren een eind gemaakt aan de hongersta king, die zij tien dagen geleden waren begonnen uit protest tegen een tegen hen uitgevaardigd bevel tot uitwijzing. Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Bij een aanslag op een rouwstoet van aanhangers van de ZANU- partjj van premier Robert Moegave van Zimbabwe, zijn gisteren in een zwarte voorstad van Salisbury 4 mensen gedood en 16 gewond. Voor de aanslag, waarbij vuurwapens en een handgranaat werden gebruikt, worden aanhangers van het Pa triottisch Front, de partij van minister van Binnenlandse Zaken Joshua Nkomo, verantwoordelijk geacht. Zij wees er ook op dat in duidelijk is gebleken dat het van het analfabetisme in de wereld nog enorm groot is. Het zal een grote spanning kosten en veel offers vergen om het huidi ge aantal analfabeten in de wereld, ge schat op 800 miljoen mensen, in de ko mende jaren niet nog verder te laten stij gen. Hoop wordt gevestigd op de inscha keling van nieuwe technologie, zoals mi cro-processors, in het onderwijs. (Van onze redactie buitenland) DAR-ES-SALAAM. Goedingelichte kringen in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-es-Salaam verwachten, dat de huidi ge president Julius Nyerere bij de verkie zingen van afgelopen zondag als enige kandidaat ongeveer 95 procent van de stemmen zal behalen. Bij de vorige presi dentsverkiezingen kreeg hij 92 procent. Nyerere is sinds 1961 aan de macht in Tanzania. Het van de federatie Tanzania deel uit makende eiland Zanzibar is intussen Aboud Joembe tot president gekozen en daarmee automatisch tot vice-president van Tanzania. Joembe werd in 1972 tot president van Zanzibar benoemd door de sinds 1964 aan de macht zijnde revolutio naire raad van het eiland, dat in dat jaar samen met Tanganyika de republiek Tan zania vormde. Hoofdstad Toekomstige hoo/dstad Spoorweg Hoofdweg Moeras FRANKFURT. „Enige tijd gele den,’ heeft in een NAVO-opslagplaats voor kernkoppen bij Schluchtern in de Westduitse deelstaat Hessen een onge luk plaatsgevonden, waarbij „een flin ke hoeveelheid radioactiviteit,’ is vrij gekomen. Dat zeggen althans West duitse milieubeschermers. Woordvoerder Bittner van de Hessi- sche milieubeschermingsorganisatie verklaarde gisteren dat het gras in een s’raal van twee kilometer rond de op slagplaats is verbrand. Bovendien zei hij dat het depot zou zijn gecamou fleerd als waterleidingbedrijf en dat er van beveiliging nauwelijks sprake zou zijn. Aan de Hessische autoriteiten is om tekst en uitleg gevraagd. De UNESCO-conferentie besloot verder dat er een wereldcongres over het boek moet komen. Het boek, zo was de algeme ne opinie, heeft niets aan actualiteit inge boet. Met name ontwikkelingslanden han teren het als een onmisbaar element in de ontwikkeling van hun eigen cultuur, maar, zo zei een CRM-delegatielid, „voor lopig zitten veel ontwikkelingslanden nog met één leerboek per 30 leerlingen.” In Londen heeft de Ier Sean McBride, voorzitter van de commissie die het UNESCO-rapport over een nieuwe infor matie orde opstelde, zich verweerd tegen kritiek op het rapport. McBride stelde dat het rapport, vanuit de verwachting dat regeringen de komende jaren de media steeds meer zullen willen controleren, een aantal journalistieke beginselen heeft wil len vastleggen. Het rapport veroordeelt uitdrukkelijk overheidscensuur aldus McBride, die stelde dat veel Westerse kri tiek is geleverd door mensen die het rap port niet eens gelezen hebben. DEN HAAG. De IATA, het internatio nale overlegorgaan van burgerluchtvaart- maatschappijen, heeft gisteren een rap port uitgebracht dat neerkomt op een pleidooi voor Eurocontrol, dat zoals be kend het luchtverkeer in België en West- Duitsland begeleidt voorzover dat hoger dan zeven kilometer vliegt. Eurocontrol, dat vestigingen heeft in het Limburgse Beek en het Westduitse Karls ruhe, zou ook het luchtverkeer boven Ne derland kunnen begeleiden, maar daarte gen heeft de Rijksluchtvaartdienst nog bezwaren. Volgens de IATA heeft het feit dat ieder Europees land zelf het luchtverkeer bege leidt, een belangrijke invloed op de Euro pese luchtvaarttarieven. Daar komt bij dat op Europese lijnen veelvuldig moet worden omgevlogen om dat bepaalde gebieden om militaire rede nen voor de burgerluchtvaart zijn geslo ten. Op de lijn Brussel-Zürich, waarop ook de KLM vliegt moet zelfs 47 procent meer worden gevlogen, terwijl de gemid delde omweg in Europa 15 procent be draagt. In de Verenigde Staten ligt dat percentage niet hoger dan 3 procent. de terugtrekking van Amerikaanse marine-eenheden uit het gebied van de Perzische Golf en de veroordeling die Washington moet uitspreken over de politiek die de VS in het verleden hebben gevoerd ten aanzien van Iran. De islamitische opperrechter van Iran, ayatollah Khalkali, zei gisteren in een vraaggesprek dat hij voorstander is van het ruilen van de gegijzelden voor militaire reserve-onderdelen door de VS. President Carter zou volgens hem bereid zijn tot een dergelijke ruil. Het Witte Huis heeft tot nu toe echter alleen verklaard dat van levering van militaire onderdelen pas sprake kan zijn na vrijlating van de gegijzelden. Khakali zei te verwachten dat de gegijzelden nog voor de presidentsverkiezingen in de VS (4 november) zouden worden vrijgelaten. Overigens heeft een adviseur van president Carter gisteren in een interview verklaard dat Khomeini „kanker heeft en het niet lang meer zal maken”. Het Witte Huis liet echter weten dat men niet beschikt uit informatie waaruit blijkt dat de geestelijk leider van Iran dodelijk ziek is. President Carter zelf weigerde gisteren in te gaan op de opmerkingen van zijn adviseur. N|ómbe I (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL. Het Westen kan wat betreft de persvrijheid tevreden zijn over de resultaten van de UNESCO-conferen tie in Belgrado. Dit zei de leidster van de Nederlandse delegatie mevrouw dr. M. A. Klompé, oud-minister van CRM gister middag bij terugkomst op Schiphol. Mevrouw Klompé toonde zich teleurge steld over de manier waarop in de Wester se media de UNESCO-conferentie is ver slagen. Zij wees erop dat op de conferen tie een breed scala van onderwerpen aan de orde is geweest. De bespreking van het McBride-rapport over een nieuwe infor- matie-orde was daar slechts één onder werp van, waaraan Klompé onevenredig grote aandacht is besteed. De Nederlandse delegatieleidster wees erop dat de vijf weken geleden begonnen conferentie, waaraan alle 153 lidstaten deelnamen, grote aandacht heeft besteed Z] OEGANDA 7~ ■f\ UWANOA 'A- ROME. In Italië is gisteren een enor me zwendel met olieprodukten in de open baarheid gekomen, waarbij een groot aantal mensen is betrokken. Het gaat om een fraude met accijns tot een bedrag van naar schatting 4,3 miljard gulden. Het schandaal was in Italië al enige tijd een publiek geheim. Gisteren hebben ech ter rechtbanken in 18 steden in het noor den van het land bijna honderd arrestatie bevelen doen uitgaan, terwijl voorts drie honderd mensen te horen hebben gekre gen dat zij zich mogelijk zullen moeten verantwoorden in deze zaak. Onder hen topfunctionarissen van de douane en van oliemaatschappijen, oliehandelaren en politici. Bij de zwendel, die voornamelijk berust op belastingontduiking, werd gebruik ge maakt van vervalste douaneformulieren. De minister van Financiën, Francesco Re- viglio, zei in een interview, dat het aantal personen dat zal worden vervolgd onge veer tweeduizend bedraagt. Ook een onbekend lid van de regering van Italië zou bij de affaire zijn betrokken. van het parlement wordt bezuinigd, be staat het gevaar dat de Europese Minister raad gaat ingrijpen, aldus de Nederlan ders Notenboom (CDA) en Dankert (PvdA) die van de begrotingscommissie lid zijn. De commissie heeft bovendien voorge steld om op de post „huur gebouwen” een bedrag van 8 miljoen te bezuinigen. „Hier is sprake van een krankzinnige situatie omdat er nog niet eens huurcontracten zijn afgesloten”, aldus Dankert, die -daar bij met name doelde op de splinternieuwe onderkomens voor Europarlementariërs in het Franse Straatsburg. Een derde belangrijke bezuiniging denkt de begrotingscommissie te bereiken door parlementariërs die slechts zelden de vergaderingen bijwonen financieel aan te pakken door telkens als ze niet aanwezig zijn een deel van hun inkomen in te hou den. Ter verduidelijking zegt Notenboom dat hij sommige Europarlementariërs zelfs nog nooit gezien heeft. De Israëlische president Navon geeft verslaggevers een toelichting op de besprekingen die hij de afgelopen dagen heeft gevoerd met zijn Egyptische collega Sadat Verder zijn problemen als vrouwen emancipatie, culturele minderheden, eco logie, woestijnvorming en de culturele achterstand van de tweede generatie mi granten (kinderen van buitenlandse werk nemers) uitvoerig aan de orde geweest, maar ternauwernood doorgedrongen in Westerse kranten, aldus Klompé. NAIROBI K ''Kifimamk/dro sicppf jr, “""T A N~Z“A-N I A I '4 wip kmogG*”' - .-"v' A,ka,., Ndi ItnQwea^^L Maiawmeer un74UBIrtl |C

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3