Watertarief n Waterdichte oplossing 10.000 gemeenschapsprojekten unit Wethouder Bijl zet wooneenheid neer weer omhoog in Velsen I IJmond-ge meenten enthousiast over 1 fcs. w „voorkeursrecht” ISfeX STICHTING KINDERDAGVERBLIJVEN BOOS OVER VOORLOPIGE TOEWIJZING ide op EMANCIPATIEACTIVITEITEN •S A Me rit GEMEENTE VELSEN 4 IJMOND 5 DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 MSB )Ot h"' I I IJ „Begrip” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN/BEVERWIJK. De gemeente Velsen is zeer enthousiast over het voornemen van minister Beelaerts van Blokland van Volks huisvesting om gemeentebesturen het voorkeursrecht te geven bij de verkoop van huurwoningen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Wij als leden van het stich tingsbestuur pikken dit beslist niet. Tegen over de betrokken wethouder is daarom een krachtig protest op zijn plaats”. Me vrouw I. Ekhard, lid van de Velsen Stich ting Kinderdagverblijven, reageert op de ze manier ongemeen fel op de jongste verwikkelingen rond de voormalige Em maschool aan de Beukenstraat in IJmui- den-Oost. De Velsense raad reserveerde in september een bedrag van 3,9 ton voor verbouwing en herinrichting van dit schoolgebouw ten behoeve van een inter nationaal Kinderdagverblijf. Het bericht over tussentijdse en tijdelijke toewij zing van het gebouw aan de School voor Praktische Vorming komt in dat licht als een donderslag bij heldere hemel. W (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In Velsen gaan de watertarieven met in gang van 1 januari 1981 om hoog met twaalf cent per ku bieke meter. Dit als -uitvloei sel van het waterleverantie- projekt WRK III dat een in vestering vergt van 420 mil joen gulden. Het bestuur van de BDZK (Belangengemeen schap Drinkwatervoorzie ning Zuid-Kennemerland) stelde zich in een eerder stadi um garant voor een afname van 19 miljoen kubieke meter water per jaar. Voor Velsen en andere gemeenten in het BDZK-gebied resulteert dat in een lastenverhoging van 54 cent per kubieke meter, te spreiden over vijf kalender jaren. 'f School voor wc Praktische Vorming tijdelijk in Emmaschool (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) nd 55,00 EéNG ran de abinet 1) roleurs abreid. Water- aantal in ste- ormen egelen ainnen echter oerder dzake- Dm dit tniljoe- doel- ms en zoge- :o snel atillia- andse rix en ;en zal 15,90 15,85 50,00 50,70 13,00 0.80 lur ur De gemeente Velsen hakt met toewijzing van de Emmaschool aan de School voor Praktische vorming een uiterst warrige knoop door. Drie gemeenschap sprojekten grijpen hier direkt in elkaar. Aan de Houtmanstraat in IJmuiden- Oost is het huidige onderkomen van de School voor Praktische Vorming al jarenlang een sta-in-de-weg. Ten behoeve van de School voor Praktische vor ming is inmiddels aan het Tiberiusplein begonnen met de bouw van een nieuwe school, een projekt waarnaar jarenlang is uitgekeken. De nieuwbouw gaat met zeven lokalen voldoende ruimte bieden voor uitbreiding van het leerlingental, iets dat er volgens Ter vervanging van het W. F. Visserhuis aan de Rijnstraat wil de gemeente op deze plek een nieuw bejaardenhuis bouwen. Er is een tijdelijke rijksbijdrageregeling in het leven geroepen om op gemeentelijk niveau de emancipatie activiteiten een extra stimulans te geven. Onder emancipatie activiteiten worden verstaan activiteiten die het zelfbewustzijn van vrouwen als individu en als groep ontwikkelen; die kunnen leiden tot doorbreking van rolpatronen voor vrouwen en mannen; die gericht zijn op het veranderen van situaties waarin sprake is van een ongerechtvaardigd verschil in behandeling tussen mannen en vrouwen; die gericht zijn op het veranderen van maatschappelijke structuren en verhoudingen, die belemmeringen en achterstanden voor vrouwen veroor zaken voor Praktische Vorming, inmiddels in aanbouw aan het Tiberiusplein (IJmui- den-Oost) kan op z’n vroegst volgend jaar augustus gereed zijn. De Emmaschool moet in de periode januari-augustus tijde lijke huisvesting bieden. Na bestemming van dit gebouw tot Internationaal Kinder dagverblijf, komt het voorgaande voor bij dit initiatief betrokkenen onverwacht en ook erg ongelegen. De Velsense gemeente raad verstrekte in september een krediet van 3,9 ton om het gebouw geschikt te maken voor de toekomstige (niet-onder- wijsbestemming). directeur N. Hardorff ook in een vergrijzende regio wel degelijk inzit. Een verhuizing, vooruitlopend op voltooiing van de nieuwbouw, wordt met het zicht op een betere huisvesting graag voor lief genomen. Direct na de komende kerstvakantie kan het gebouw aan de Beukenstraat worden betrokken. Hardorff: „Na een lange periode in het huidige, afgekeurde schoolgebouw aan de Houtmanstraat is dit voor ons een stap van de hel in de hemel”. Wethouder J. W. Meijer (sociale aangeleggenheden) deelt dat pessimisme niet. „Uitlatingen van die strek king zei ik als ongefundeerde vorm van doemdenken. Voor de Stichting Kinderdagverblijven gaat het om uitstel van hooguit vijf maanden waarmee dit initia tief op geen enkele wijze in gevaar komt”. Overweging bij de tussentijdse onderwijsbestem- ming was voor de gemeente de tijd gemoeid met goedkeuring van het kredietvoorstel voor het kinder dagverblijf door GS. Ambtelijke toelichting daarop: „In afwachting daarvan kon de komende maanden toch niets ondernomen worden ten behoeve van het kinderdagverblijf in de voormalige Emmaschool”. Mevrouw Ekhard voorziet met een langere periode in de Pieter Vermeulenschool, dus draaien op onder bezetting, dat de toegezegde subsidies in gevaar ko men. „Om toezeggingen daarvoor overeind te houden moet de Emmaschool hoe dan ook in de loop van 1981 bij ons in gebruik zijn. De kans daarop acht ik, gezien de jongste ontwikkelingen, uiterst gering”. Tussen wethouder J. W. Meijer en vertegenwoordi gers van de Stichting Kinderdagverblijven vindt vrij dag over gemelde materie een gesprek plaats met een volgens een verklaring vooraf, „puur informatief karakter”. Wethouder Meijer: „De huisvestingspro blematiek voor het kinderdagverblijf, School voor Praktische Vorming en op de achtergrond ook de nieuwbouw voor het W. F. Visserhuis sluiten muur vast in elkaar. De tussenoplossing die de School voor Praktische Vorming nu geboden wordt is voor ons een uitweg uit een loodzwaar dilemma. Op de achter grond dreigde uitstel van het bejaardenproject met als gevolg een kostenstijging van tienduizenden gul dens. Het laatste is voor ons doorslaggevend geweest bij de genomen beslissing. Voor teleurstelling daar over bij de Stichting Kinderdagverblijven heb ik overigens alle begrip”. De nieuwbouw ten behoeve van de School voor Praktische Vorming waarmee inmiddels begonnen is aan het Tiberiusplein in IJ- muiden-Oost. „Wij zien de plannen van Volkshuisves ting in ieder geval met spanning tegemoet en zullen het zeker toejuichen, als de 'Tweede Kamer het voorstel aanneemt”, zo besluit de woordvoerder van Velsen, die sprak namens wethouder K. Bijl van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Ook de gemeente Beverwijk is zeer te spreken over het plan van de minister „Het is een goed instrument om speculatie tegen te gaan”, liet wethouder C. Bodewes bij monde van een gemeentevoorlichter weten. Voor de gemeente Beverwijk is invoering van het voorkeursrecht echter van weinig belang, omdat genoemde pro blemen nauwelijks spelen in die ge meente. Velsense organisaties die in 1981 emancipatie activiteiten organiseren en in de kosten hiervan een subsidie van de gemeente noodzakelijk achten, kunnen tot 14 november 1980 een verzoek om subsidie indienen bij het college van Burge meester en Wethouders. Dit verzoek dient vergezeld te gaan van: een begroting van inkomsten en uitgaven, van de nodige toelichting voorzien. een beschrijving van de aard en omvang van de activiteiten; een opgave van het aantal te verwachten deelnemers/deelneemsters een opgave van een contactpersoon. Het indienen van een verzoek betekent met dat het automatisch wordt ingewil ligd Voor nadere informatie kunnen belangstellenden zich wenden tot mevr. T Wentzel, stadhuis, 9e afdeling, telefoon 02550-19000 toestel 235. Voor velen nieuw was een mededeling van Wet houder J. W. Meijer woensdagmiddag in de commis sie sociale zaken over mogelijke gevolgen voor subsi diëring door het rijk van het kinderdagverblijf. Op schorting van dit experimentele projekt brengt, aldus een mededeling van het betrokken ministerie al toe gezegde subsidie direct in gevaar. Toegezegd is een CRM-subsidie van 2,8 ton waarmee de personeelslas ten volledig worden gedekt. Mevrouw M. I. L. L. van Laake (CDA) noemde huisvesting van het kinderdagverblijf in de zoge noemde Entresols aan het Zeewijkplein als mogelijk heid om het Kinderdagverblijf snel onderdak te helpen. Voor haar speelde daarbij mee: „Situering middenin het kinderrijke woongebied Zee- en Duin- wijk.” -jarige erden- Edith ord op i. Offi- van de bewij- ook te moord loer en ser. 'weed :-Euro- Neder- 8 mei i in de k paar .aarvan andaag is naar barstig roes. Bij de Stichting Kinderdagverblijven komt het verhuisbericht over als een ernstige inbreuk op het raadsbesluit van september waarmee voor een kin derdagverblijf in de Emmaschool het bedje min of meer gespreid werd. In een eveneens door de raad vastgestelde beheersverordening wordt 1 januari 1981 genoemd als startdatum. Het stichtingsbestuur speelde met de gedachte vanaf die datum, hoe dan ook, met de schoolverbouwing te kunnen beginnen. Dit vooruitlopend op goedkeuring van het verbou- wingskrediet door Gedeputeerde Staten. „Voor een aanloopperiode van slechts enkele maanden” lopen afspraken voor lokaalgebruik vanaf 1 januari 1981 in de Pieter Vermeulenschool aan de Heerenduinweg. Twee klasruimten worden hier geschikt gemaakt voor opvang van maximaal achttien kinderen. Sa menstelling van de staf en de exploitatie zijn geba seerd op bij elkaar veertig kinderen van diverse nationaliteiten, op te vangen in het toegezegde schoolgebouw aan de Beukenstraat. Dat „voorkeursrecht” houdt in dat als er in een gemeente huurhuizen te koop zijn, deze in eerste instantie aan de ge meente worden aangeboden. Zo’n maatre gel is vooral van belang voor stadsver- nieuwingswijken, waar gemeenten vaak moeten opboksen tegen speculanten. Voor Oud-IJmuiden komt het allemaal waarschijnlijk te laat, omdat het voorstel eerst nog door de Tweede Kamer moet. Maar ook in het gebied rond de Oranje straat en de Kanaalstraat dient het nodige opgeknapt of gesloopt te worden. „Daar zal de maatregel ongetwijfeld van pas komen”, liet een gemeentewoordvoerder weten. In de Oranjestraat zouden „beleg gers” reeds actief zijn geweest bij het opkopen van huurwoningen. werk. Belangrijker wa ren de twee cheques ter waarde van tweedui zend gulden, die de heer Lucas aan wethouder Bijl overhandigde. Het geld was bedoeld voor de inrichting van een kleine speeltuin bij de noodwoningen. Wet houder Bijl bedankte in zijn toespraak de heer Lucas voor de cadeaus. Met de bouw hiervan kan volgens de op drachtgever niet worden gewacht tot de school een nieuw gebouw beschikbaar heeft. Daarom de eis: ontruiming op 15 december om, na sloop, voor een nieuw bejaardenoord ruimte te kunnen schep pen. Een bouwplan hiervoor lag vorig jaar al kant en klaar in de bureaula mèt de vereiste ministeriële goedkeuring. Een nieuw gebouw ten behoeve van de School i Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. JE--fl£NE. Dc aangekondigde verhoging van twaalf cent maakt de gebruikelijke trendmatige verhoging voor 1981 overbodig omdat de gemeente met dit extra bedrag gunstig uitkomt. De ta- riefsopslag, eerder gesteld op zestig cent, valt in de praktijk dus gunstig uit. Oorzaak is het latere tijdstip van werkelijke afname waardoor de kos ten beperkt blijven tot een bijdrage in de vaste lasten die echter volgend jaar al in rekening wordt gebracht aan de BDZK-gemeenten. Het nu geldende tarief van 1,30 wordt volgend jaar opgetrokken tot 1,42 voor waterleverantie tot maxi maal 180 kubieke meter voor huis houdelijke doeleinden en bij levering voor industrieel gebruik. Boven een gebruikshoeveelheid van 180 kubieke meter wordt 1,64 in rekening ge bracht (huidige tarief 1,52). De com missie bedrijven krijgt vrijdagavond ter vaststelling voorgelegd de ge meentelijke verordening voor water leverantie waarin opgenomen eerder- gemelde tariefswijzigingen. Een ta riefsverhoging van eveneens twaalf cent is al doorgevoerd voor het lo pend jaar in het kader van het WRK- III-projekt. Dit projekt voorziet in transport van voorgezuiverd IJssel- meerwater naar de Noordhollandse PWN-duinen voor filtering. Voorzie ningen voor dit grootscheepse water transport zijn op dit moment nog in aanbouw aan de IJsselmeerkust bij Andijk. WRK staat voor Watertran- sportmaatschappij Rijn-Kennemer- land de instantie die optreedt als leve rancier van het zelfs voor industrieel gebruik te sterk vervuilde IJssel- meerwater. Hij feliciteerde de twee Velsense woningbouwver enigingen met de voor spoedige bouw van de noodwoningen en richt te een woord van dank tot de bewoners voor hun medewerking en be grip. Daarna schonk wethouder Bijl de heer Lucas een boek over de historie van IJmuiden, alsmede een schaal vol met zoute haringen, die meteen van hand tot hand ging. plaatsgrijpen voor men sen van Fort, gemeente ambtenaren en toekom stige bewoners. De heer W. Lucas, directeur van Fort, vertelde iets over de geschiedenis van zijn firma. Fort begon in 1963 met de bouw van houten bungalows. Spoedig kregen ze ook opdrachten voor het ver vaardigen van bouwke ten en daaruit is het idee voortgekomen om verplaatsbare wooneen heden te gaan bouwen. Vervolgens zette de heer Lucas een boom op over hout, welk materiaal de firma in grote hoeveel heden in haar produk- ten verwerkt. Prompt kreeg wethouder Bijl een fraai boek over hout uitgereikt. Ook de heer Boerrigter, directeur van de beherende Wo ningstichting Velsen, ontving een dergelijk G - De voormalige Em maschool aan de Beu kenstraat. Een tussdp- tijdse onderwi/sbes- temming voor dit ge bouw komt met name de initiatiefnemers van een hier in te richten kinderdagverblijf erg ongelegen. Met assistentie van wethouder Bijl (volks huisvesting) is gister middag de tienduizend ste wooneenheid van de firma Fort uit Woudri- chem op het IJmuidense Gijzenveltplantsoen neergepoot. Het bouwbe drijf plaatst momenteel twintig noodwoningen op het Moerberg- en Gij zenveltplantsoen in IJ muiden. De huisjes gaan dienen als tijdelijk on derkomen voor mensen uit renovatie-buurten in Velsen en Santpoort. De noodwoningen zijn door de gemeente gekocht voor een bedrag van 1.1 miljoen gulden. Nadat de bewuste wooneen heid dankzij wethouder Bijl (rechts op de foto) keurig op de pootjes was terechtgekomen, ging het naar het Cultureel Centrum. Daar zou een bescheiden receptie

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5