Onduidelijkheid over mogelijkheden in streekplan Kamercommissie Velsen wil oordeel voor Markerwaard Staten over a Boetes voor frauderende docenten GAK-opleiding voor dumpen van radioactief afval Nieuwe vergunning plannen «Qi voor haven IJmuiden jO -Ws Nb I Een topldasse-tapijt voor een nn-of-nooit-prijs. .'-xWg\ Amsterdamse visie Si /T Bouwfraude weer voor rechtbank Bouwbonden tegen sluiting staalbouw Nelis-Uitgeest I K LwMW ‘*“W. 'liet !?9e Uien -t W” \4«! /.«S C\.'M 9 PROVINCIE OKTOBER 19 80 DONDERDAG 30 (Van onze IJmond-redactie) ia 4 i El - - Ijsberg HM Opzet Geopend van dinsdag t/m zaterdag (vrijdag koopavond). Elke zaterdag GRATIS advies van binnenhuisarchitekt in Insaid. Hij maakt graag een uurtje voor u vrij. „Verzwijgers” HAARLEM. De Haarlemse rechtbank maakt morgen een begin met de voortzetting van de behande ling van de geruchtmakende Haar lemse bouwfraude. IJMUIDEN. Het college van Velsen meent dat er te veel ondui delijkheid bestaat over de wijze waarop het streekplan Amster- dam-N oordzeekanaalgebied geïnterpreteerd kan worden. B. en W. vinden dat iedere invulling die betrekking heeft op de have nontwikkelingen in de IJmond eerst door Provinciale Staten goedgekeurd moet worden. Vel sen vreest namelijk dat als zowel de uitbreiding van Hoogovens als het pilot-plan (overslag van kolen bij de noordpier) gerealiseerd wordt er in de verre toekomst een kustaanpassing nodig zal zijn. Met een dergelijke ingreep is bij de uitwerking van het streekplan geen rekening gehouden. tl I 1 r« ■1- Deze Tarquist vormt werkelijk de absolute topklasse strekkende meter. Nü heeft u echter de mogelijk- op tapijtgebied. Weelderig dik (poolhoogte ruim heid om dit magnifieke tapijt in huis te halen. Want 3 1/2 cmen met maar liefst 2 1 /2 kg zuivere scheer- als Insaid Buitenkansje kost dit tapijt tijdelijk wol per m2 is dit tapijt het summum slechts perstrek- van behaaglijkheid en comfort. De C ZU’ kendemeter normale prijs is dan ook f 649, - per Vrfcl Gratis gelegd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIV Wethouder T. C. Witte Tot half april -• b’end illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIHI M- (Van onze rechtbankverslaggever) ■MR (Van onze Haagse redacteur) Vorig jaar werden straffen tot ander half jaar uitgesproken voor een enorme zwendel met loonbelasting en sociale pre mies. Er werden in totaal 23 verdachten aangehouden. Tot en met 5 december wordt elke vrijdag een zitting gewijd aan de fraude, waarin facturen met een totaal van zestig miljoen omgingen. Pogingen van Velsense zijde om binnen het Open Beraad (waarin alle bij de havenontwikkelingen betrokken instan ties en gemeenten vertegenwoordigd zijn) plannen van Amsterdamse havenbedrij- venn te bespreken, zijn op niets uitgelo pen. Velsen meent dat nu Amsterdam al een summiere invulling van het pilot-plan gemaakt heeft deze best binnen het Open Beraad aan de orde kan komen. Zowel perspublicicaties over de ontdekte fraude tegenover familie en bekenden niet kon ontkennen dat hij tot de „verzwijgers” behoorde. In de brief erkende hij zijn praktijken. Een lage vergoeding en de afspraak tussen de docenten om de neven inkomsten te verzwijgen waren voor hem aanleiding om deze inkomstenbron niet op te voeren op het belastingbiljet. Hij werd overeenkomstig de eis van de offi cier bij verstek veroordeeld tot een boete van 5000 gulden. Dat bedrag is nagenoeg gelijk aan de boete die de fiscus oplegde bij navordering van de achterstallige be lasting over vier jaar. De boetes die fe fiscus oplegt - variërend van 25 tot 100 procent van de achterstallige belasting - worden teruggegeven wanneer eventueel bij een vervolging door justitie de rechter een boete oplegt. Een 52-jarige Haarlemse psycholoog, die ook niet was verschenen, had over een periode van vier jaar in totaal ruim 10.000 gulden niet opgegeven. Hij liet de politierechter schriftelijk weten dat hij voor deze bijverdienste „niet de zelfde zorgvuldigheid heeft betracht als bij andere bijverdiensten”, die hij volgens zijn schrijven wel op het aangiftebiljet noteerde. Hij kreeg ook conform de eis van de officier van justitie - een boete van 5500 gulden. Gedeputeerde Staten als Amsterdam voe len hier echter weinig voor. Overigens bestaat er bij de containerbe- drijven in de hoofdstad nauwelijks be langstelling meer voor een containerter minal in IJmuiden. Een plan hiertoe is in het verleden tegelijk met het oorspronke lijke voorhavenplan gelanceerd. Inmid dels is gebleken dat de containerbedrijven in Amsterdam voldoende ruimte beschik baar hebben. Bovendien blijven zij door de geringe grootte van de containersche pen (maximaal 50.000 ton) uitstekend be reikbaar. De twee verdachten die wel waren ver schenen, hadden zich goed voorbereid op de zitting. Een van hen, een 76-jarige oud- topman van een Gewestelijk Arbeidsbu reau, voerde zelf zijn pleidooi; zijn raads man kon rustig blijven zitten. Hij had de verdiensten over de jaren ’74 en ’75 als examinator niet opgegeven omdat hij ze meer zag als „tegemoetkoming” in de kos ten. Andere bijverdiensten, die wel lucra tief voor hem waren, gaf hij zeer nauw keurig op. Het werk voor de opleiding, dat hij na zijn pensionering nog deed, kostte „onevenredig,’ veel tijd, zei hij. Het „be wust” verzwijgen vond hij „objectief on juist”, maar van „opzet” wilde hij niet horen. „Opzet” zou volgens hem in het cent gelegd. In een brief legde hij uit dat hij de bijverdienste „hard nodig had” voor de opvoeding van zijn kinderen. Dat kon officier Van der Bruggen „wel begrij pen, maar het rechtvaardigt niet de belas tingontduiking”. In dit geval wilde hij wel afwijken van de landelijke richtlijn bij het eisen van boetes voor belastingfraude. Hij vroeg - en zo vonniste de politierechter ook - de fiscale boete te verlagen tot vijftig procent van het achterstallige bedrag. Het komt de boekhouder te staan op vijfdui zend gulden. De achterstallige belasting heeft hij evenals de andere verdachten inmiddels betaald. Markermeer goeddeels een Markerwaard wordt. spel was. Er zouden bovendien verkeerde bedragen zijn opgevoerd door de officier. Deze vond hij bovendien niet-ontvanke- lijk, omdat bij de betrapte docenten de indruk zou zijn gewekt dat de affaire was afgedaan met een navordering plus boete. Die indruk was volgens mr. Oomen zeker gewettigd toen er in enkele gevallen boe tes van honderd procent werden terugge bracht tot vijftig. Er waren volgens mr. Oomen zelfs besprekingen over gevoerd met het ministerie van Financiën. De ne veninkomsten van een paar duizend gul den per jaar vond hij „voorzover ze moe ten worden beschouwd als inkomen zó gering in verhouding tot het normale in komen.” Met deze zaak zou volgens mr. Oomen niet het topje, maar de hele ijsberg boven water zijn gekomen. Over de „indruk” dat er niet vervolgd zou worden, zei officier Van der Bruggen: Wij maken de dienst uit of er al of niet vervolgd wordt, niemand anders”. Mr. van der Bruggen eiste 3500 gulden boete. Ook politierechter mr. De Goederen kon zich vinden in dat bedrag. Over het „idealisme” om les te geven bij de GAK-opleiding zei mr. De Goederen: „Als het idealisme dan zo hoog is, waarom heeft het bestuur dan niet gezegd dat alleen de onkosten worden vergoed.” Insaid Werkelijk alles op woongebied. Badhoevedorp, Vlierstraat 25, telefoon 02968 - 6612. Oisterwijk.Heusdensebaan 50,telefoon 04242 - 9030. Transport radioactief af val in IJmuiden N november kt. Prijs- zigingen shouden Op de navordering over vier jaar van een 59-jarige boekhouder uit Haarlem had de belastingdienst een boete van 100 pro- van de kust valt volgens hen niet onder de uitwerkingsbevoegdheid die Gedeputeer de Staten bij de vaststelling van het streekplan kregen. Deze is volgens Velsen niet geschikt voor zwaarwegende zaken als een kustaanpassing. Mocht de OBA ooit moeten wijken voor het zich uitbrei dende staalbedrijf, dan krijgt Hoogovens in feite de zwarte piet toegespeeld, een onwikkeling waar.de directie allerminst gelukkig mee is. Wethouder Th. C. Witte van economi sche zaken in Velsen liet deze week tijdens een commissievergadering blijken door drongen te zijn van het feit dat Velsen weinig directe invloed op de planvorming kan uitoefenen. „Wat kan het college nog meer doen dan voortdurend zijn stand punt duidelijk maken bij de betrokken Instanties en ons te beroepen op uitspra ken die in het verleden gedaan zijn?”. Daar houdt het voor de gemeente mee op”, aldus de wethouder. Drie verdachten hadden de politierech ter per brief laten weten, dat zij niet bij de zitting aanwezig zouden zijn. Een van hen, een 53-jarige personeelsfunctionaris uit Zaandam, wilde niet komen omdat hii na een van de verdachten vrij omdat hij geen opzet bewezen achtte. De Haarlemse politierechter legde giste ren boetes op tot 5500 gulden. Voor mr. J. de Goederen, die veel tijd uittrok voor de vijf zaken, stond het in alle gevallen vast dat er „wel degelijk” opzet in het spel was. Hij hekelde de afspraak onder de docen ten van de GAK-opleiding om de bijver diensten massaal te verzwijgen. Hij vond de fraude een „kwalijk gebeuren”. De zaak was gaan rollen bij een onder zoek van de belastingdienst in de boeken van het opleidingsinstituut. Ruim vijftig hogere functionarissen uit de sociale ver zekeringssector werden na onderzoek ver dacht van belastingontduiking. De docen ten en examinatoren gaven hun verdien sten van elk een paar duizend gulden per jaar „bewust” niet op. De opleiding is zeer bekend en staat hoog aangeschreven. Zelfs de fiscus heeft ambtenaren in dienst die de opleiding hebben gevolgd. De lera ren genieten een grote faam, in ambtelijke kringen wordt het zelfs als een „eer” ge zien om les te geven zei een van de be schuldigde docenten. 1 h j Ginjaar zou op korte termijn, mede namens minister Albeda, de Commis sie Heroverweging Verwijdering Radi oactief afval instellen. Naast de hoogle raar Van Bueren zijn uitgenodigd de Stichting Natuur en Milieu, Green Pea ce Nederland, de Vereniging Neder landse Gemeenten en het ECN. UITGEEST (ANP). De federatie bouw- en houtbonden FNV gaat vooralsnog niet akkoord met de slui ting van de afdeling staalbouw van het bouwbedrijf Nelis in Uitgeest. De directie van OGEM, waar Nelis een onderdeel van is, maakte dinsdag be kend dat dit bedrijfsonderdeel, waar 70 mensen werken, zal worden geslo ten. Volgens de bouwbonden is hier over met de vakbonden geen overleg gepleegd. Hen is alleen melding ge maakt van het OGEM-voomemen. De bouwbonden FNV gaan nu eerst met hun leden bij Nelis en de onder nemingsraad overleg plegen over te nemen stappen. Daarna gaan zij op 18 november over de sluitingsplan- nen met de directie praten. (Vervolg pagina 1) DEN HAAG. Ginjaar is van plan ondanks het verzet tegen die verscheping ook in 1981 weer toestemming te geven aan het ECN, het energie-onderzoekcentrum Nederland. De minister heeft inmiddels een voorzitter uitgenodigd voor de commissie die naar alternatieven gaat zoeken voor de verwijdering van het afval. Leider van die werkgroep zou prof. dr. H. G. van Bueren moeten worden. De commissie krijgt tot oktober 1983 de tijd om rapport uit te brengen. Mevrouw Lamberts de plaats innemen dankzij de uitermate gunstige ligging aan zee. De bestaande produktiecapaciteit ligt rond de 7 miljoen ton, het uitbreidings plan voorziet in een produktie van 11 miljoen ton. De directie heeft tijdens de behandeling van het streekplan in 1978 nadrukkelijk gesteld dat de uitbreiding noch in omvang noch in het tijdstip be lemmerd mag worden door het pilot-plan. Dit zou gerealiseerd moeten worden op een strook grond van 20 hectare bij de noordpier. Grond die Hoogovens nu niet, maar in de verre toekomst misschien wél nodig heeft. Eén van de stuwende krachten achter het pilot-plan is het Overslag Bedrijf Am sterdam, OBA. Dit zou binnen een paar jaar op de noordoever aan de slag kun nen. Het is echter niet uitgesloten dat het overslagbedrijf weer van de noordoever moet wijken als Hoogovens tot uitbrei ding over wil gaan. In dat geval zou er elders in de omgeving van de noordpier vervangende grond gevonden moeten worden. Het Velsense college heeft de angst dat op dat moment opnieuw een kustaanpassing in overweging genomen zal worden. Door de duinenrij voor Hoog ovens als het ware een stuk richting zee op te schuiven, ontstaat er voldoende ruimte. B. en W. menen dat een dergelijk besluit alleen door Provinciale Staten genomen kan worden. Het wel of niet aanpassen HAARLEM. Het ging officier van justitie mr. J. van der Bruggen niet zozeer om de bedragen waarmee belasting was ontdoken, maar wel om de groep die de fraude op z’n geweten had. Het waren de docenten en exa minatoren van de Stichting Oplei ding Sociale Verzekering, een oplei dingsinstituut voor GAK-ambtena- ren. „Het zijn allemaal geen halsza ken, maar het is gedaan door ambte naren die sociale verzekeringswetten uitvoeren. Ambtenaren behoren niet corrupt te zijn”, aldus mr. van der Bruggen gisteren bij de zitting van de Haarlemse politierechter. De officier had drie docenten en een examinator van de opleiding gedagvaard op beschuldiging van belastingfraude. Wat zij bijverdienden bij de opleiding hadden ze niet opgegeven aan de belas tingdienst. Ook een boekhouder van de stichting moest zich verantwoorden voor ontduiking. In zijn vrije tijd verzorgde hij de administratie van de opleiding. Elders in het land zijn al veel docenten beboet. De politierechter in Arnhem ver oordeelde zelfs ver boven de eis van de officier. Hij legde straffen op tot 15.000 gulden. Ziin collega in Maastricht sprak IJMUIDEN. De Amsterdamse vi sie op de invulling van het pilot-plan kan wel degelijk binnen het Open Beraad besproken worden. Volgens wethouder E. Veerma van Amster dam is een goed overleg met Velsen van groot belang. De wethouder liet desgevraagd weten bereid te zijn in het Open Beraad de Amsterdamse plannen nog eens nader toe te lichten. Amsterdam hoopt, zo zei Veerma, dat er in de loop van de tachtiger jaren nabij de noordpier een overslagter- rein gerealiseerd kan worden. Dit zou een capaciteit van 10 miljoen ton per jaar moeten krijgen. Volgens Veerma hoeven het pilot plan en een eventuele uitbreiding van Hoogovens elkaar niet bij voorbaat te bijten. „Dat pilot-plan is toch vrij kleinschalig, ik denk niet dat als Hoogovens uit wil breiden een kus taanpassing nodig zal zijn”, zo liet Veerma weten. Bij het invullen van het pilot-plan staat het Overslag Bedrijf Amster dam (OBA) centraal. Toch is het vol gens de wethouder niet zo dat dit bedrijf het alleen voor het zeggen heeft. „OBA heeft altijd veel belang stelling voor de plannen gehad, maar er zijn in Amsterdam meer onderne mingen die hier mee bezig zijn”, al dus Veerma. Van een containertermi nal in IJmuiden zal volgens hem voorlopig geen sprake zijn. „Dat pro ject heeft door de economische crisis tserk aan actualiteitswaarde inge boet”, meent Veerma. L—| I Ondanks de slechte situatie waarin Hoogovens verkeert, heeft dit staalbedrijf de uitbreidingsplannen nooit opgegeven. „Ze liggen in de onderste la, maar ze zijn er nog wel”, aldus een woordvoerder. Met name na de voltooiing van de onontkoom bare sanering van de staalindustrie kan Hoogovens in Europa een vooraanstaan- aan voor zjjn stellingname dat de stor ting veilig en verantwoord is. Enerzijds staat het Verdrag van Londen deze dumping toe, anderzijds heeft een commissie van de westerse indu strielanden na een risico-analyse de stortplaats acceptabel geacht. Boven dien haalt de bewindsman een oordeel aan van technische specialisten van de VN-organisatie voor atoomenergie. Deze experts hebben de Nederlandse kwaliteitscontrole op de methode van de verpakking van het onderhoudsaf- val van kerncentrales, dat ook in zee wordt gestopt, voorbeeldig genoemd. taalgebruik een ongunstige klank hebben, het zou een kwade bedoeling veronder stellen. Hij had niet de opzettelijke bedoe ling gehad om de fiscus te misleiden. Een vonnis zou hij ervaren als het „oneervol verslag aan het einde van de rit van mijn leven”. De officier en de politierechter waren wel overtuigd van opzet. Hij kreeg een boete - gelijk aan de eis - van 3500 gulden. De raadsman van de vijf verdachten kon alleen maar in actie komen voor een topfunctionaris van de Sociale Verzeke- rings Bank. De verdachte, een 59-jarige inwoner van Zaandam, is lid van het hoogste bestuursorgaan van de opleiding. Hij had het geld, dat hij verdiende met lesgeven („onder druk van superieuren”), „bewust” niet opgegeven, omdat er aan het doceren en vergaderen „zoveel kosten waren verbonden dat je nauwelijks van positieve resultaten kon spreken.” „Dat maakt de fiscus wel uit of de baten tegen de kosten wegvallen”, was de reactie van officier Van der Bruggen in zijn requisi toir. „Het staat u vrij alle onkosten te vermelden. U weet verdraaid goed hoe dat gaat”. Ook deze zaak werd zowel door de offi cier als door getuigen van de belasting dienst bestempeld als „klein”. Het ging om enkele duizenden guldens over een periode van vier jaar. Raadsman mr. A. Oomen vroeg vrijspraak voor zijn cliënt, omdat er volgens hem geen opzet in het jaar loopt de inspraakpro cedure naar aanleiding van de voorgenomen inpol dering. Voor de kamer commissie is voorlopig geen actieve rol wegge legd. Ineke Lambers: „Na tuurlijk kunnen we men sen ontvangen, informatie aanvragen e.d. indien le den van de commissie daar om vragen. Ook van buiten het parlement kunnen we worden benaderd. We zijn gespitst op ontwikkelingen die zich voordoen, maar het accent ligt toch voorlo pig niet op de Tweede Ka mer en onze commissie”. DEN HAAG Mevrouw Lambers-Hacquebard (Tweede-Kamerlid D’66) is gekozen als voorzitter van de bijzondere commissie voor ontwikkeling van het Markerwaardgebied. On der haar leiding zal een aantal leden van de Twee de Kamer zich belasten met de gang van zaken tij dens de procedure die de komende jaren rond het beleidsvoornemen van de regering speelt. Het kabi- net-Van Agt wil dat het Dr. Ginjaar meent dat op dit moment geen gelijkwaardige alternatieven voor de storting in zee aanwezig zijn. Hij herinnert in dit verband aan de problemen die zijn gerezen naar aan leiding van de voorgestelde proefbo ringen voor opslag in zoutkoepels. Ook verwijst hij naar de bezwaren en inge stelde beroepen in verband met de vergunningverlening voor afval- opslaggebouwen bij de centrales te Do- dewaard en Borssele. De bewindsman wijst opnieuw op de omstandigheid dat het in het geval van de ECN-dumping niet gaat om kern- splitsingsafval, maar om radio-actief besmet materiaal. Daarbij kan gedacht worden aan handschoenen, jassen, buisjes e.d. uit bijvoorbeeld medische laboratoria. Het ECN verzamelt dat spul en verpakt het in beton. Vervol gens gaat de zaak in vaten en daarna richting Oceaan. Twee argumenten voert dr. Ginjaar --2” (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9