Koerscorrectie in opzet Noordhollands Filmfestival Fascinerende, eenvoudige La Strada van Fellini haarlem BERGMAN VERVANGT GOD DOOR DE PSYCHIATER t Kubrick poetst oude gruweleffecten op met perfecte vakkennis n Shining: buitensporig horror-drama filmhuizen I Zweedse cineast mist greep op de stof in Marionettes 14 15 FILM 19 8 0 OKTOBER VRIJDAG 3 1 Verrukkelijke Being There met een satirische ondertoon ting i van 'van neer n. jr een is i el’tu lat emt. niet tjn e VIERDE NOORD HOLLANDS FILM FESTIVAL 7&8 NOVEM BER 1980 k !N dé FILM -HUIZEN VAN HAARLEM HOORN VELSEN (Van onze kunstredactie) HAARLEM/IJMOND. Meer dan vierduizend mensen bezoch ten vorig jaar het gezamenlijk festival van vier Noordhollandse filmhuizen. Een succes, zou je licht denken. De vrijwilligers die het evenement organiseerden, voelden evenwel nattigheid. Het filmhuis in Alkmaar liet het voor dit jaar zonder meer afweten, ter wijl het goed lopende Haarlemse filmhuis De Filmschuur pro grammatische voorwaarden stel de voor deelname aan het Vierde Noordhollandse Filmfestival, dat voor het weekeinde van 7 en 8 november op stapel staat. Organisatoren niet op goedkoop succes uit weg Char es Boost i ge- Jack Nicholson in The Shinina. van Het Vertrouwen van Istvén Szabó en de voorfilms van de Belgische filmer Raoul Servais. ver niet Nog altijd niet van zin in Zweden te werken, beëindigde, Bergman dit jaar, opnieuw in de Beierse studio’s en met dezelfde financier From 'the Life of the Marionettes, hier uitgebracht onder de titel Dans van de Marionetten. Met de marionetten worden in deze derde Berg- man-film, buiten Zweden gemaakt, een zestal mensen bedoeld die min of meer direct bij eenzelfde misdaad betrokken zijn. Met die misdaad, de moord op een prostituée, begint de film, waarna in kor- „Het gaat ditmaal om de geloofwaardig heid van een festival. Zo’n gebeuren moet zin hebben, laten zien waarmee je bezig bent. De filmhuizen willen ditmaal juist allerlei bijzondere kanten van hun werk laten zien. We hopen dat het publiek dat oppikt. En bijzonder hoeft niet altijd suc cesvol te zijn, dèt realiseren we ons.” En Stam: „Het hoeft niet drukker te worden dan vorig jaar. We zullen er meer aan hebben dat tien mensen vertrouwen krijgen in ons filmhuis dan dat honderd mensen een uur lang leuk zitten» te lachen. In de inleiding van het programmaboekje dat we dit jaar hebben gemaakt, staat ook duidelijk te lezen: het vermakkelykheids- Dat is dan ongeveer de inhoud van hoofdstuk I dat volgt op de proloog waar in de moord is opgenomen. Zo, koel en In de Filmschuur (Smedestraat 23, Haarlem) en het Filmhuis Velsen (Witte Tejater, Kanaalstraat 257, IJmuiden) zullen de volgende titels gedraaid wor den in het weekend van 7 en 8 november: Korte visioenen als van de twee vermoorde meisjes uit het verleden of een vloedgolf van bloed die geluidloos door de hotelreceptie slaat zijn tekenen die er op wijzen dat de uitbarsting van woede en geweld op komst is. Kubrick neemt er de tijd voor zijn publiek in de juiste spanning van afwachten te brengen die een uitweg vindt Metamorfose van Ivo Dvorak, De Ge vangenis van Ingmar Bergman, Der jun- ge Tories van Volker Schlöndorff en II Grido van Michelangelo Antognioni. Tenslotte zij vermeld dat het festival een belangrijk nevenprogramma aan vi- deoprodukties en korte films biedt en De Filmschuur in Haarlem het evenement heeft uitgebreid met een vrouwenpro gramma en een speciale festivaldag voor kinderen op 9 november. Aanvullende informatie treft u op de filmpagina van volgende week aan. nerend karakter die haar zoon (volgens de psychiater) als kind onderdrukt heeft, wat hem tot vrouwenhater voorbestemde; en dan is er Tim, de homo-vriend van Eger- mans vrouw Katarina die vroegtijdig de onderdrukte aanleg bij Egerman onder kend heeft, in zijn pogingen tot contact teleurgesteld is en uit wraak Peter geïn troduceerd heeft bij de prostituée tenein de op die manier diens huwelijk kapot te maken. En zo gaat Bergman als een speur der de gangen van Peter na, niet om een moord op te lossen, de dader is immers van het begin af aan bekend, maar om de motivatie van de moord te doorgronden. Toch mist Bergman zonder eigen omge ving en zonder eigen acteurs die complete greep op de filmstof die vroeger werk van mina, het wat simpele meisje dat met de brute kermisklant Zampano (Anthony Quinn) door Noord-Italië trekt. Haar naïe ve belangstelling voor de eveneens rond reizende komiek II Matto (Richard Base hart) wordt voor deze fataal en betekent tegelijk de ondergang van Gelsomina. Het eenvoudige verhaal werd in een fascine rende zwart-witstijl verfilmd door de man die eens scenario-assistent was bij Rome Open Stad en onlangs struikelde met zijn groots opgezette mislukking La Cittó delle Donne. Bij de griezelfilms die Luxor deze week in avond- en nachtvoorstellingen brengt voegt zich de nachtvoorstelling in Palace van Halloween waarin dat typische Ame rikaanse herfstfeest centraal staat dat met uitgeholde pompoenen en andere folkloristische festiviteiten de zomer uit luidt. De beschutting die Halloween met zijn maskers en verkleedpartijen biedt aan mensen die wat boos in de zin hebben bracht regisseur John Carpenter ertoe een maniakale moordenaar op dat feest in een Amerikaans stadje rond te laten lopen die het vooral op jonge meisjes gemunt heeft. Studio vertoont op zijn matinees de voor alle leeftijden goedgekeurde muziek film Can’t Stop the Music en Palace houdt het nog wat kinderlijk met zijn tekenfilm Popeye’s Festival. De organisatie die zich dit jaar met de opzet van het tweedaagse gebeuren onle dig heeft gehouden, legt daar ook de na druk op. Henk Marista van de Filmschuur en Huib Stam van het filmhuis Velsen mogen elkaar dan op de ondergeschikte details in de haren zitten, over de uit gangspunten van een dergelijk festival zijn zij het roerend eens. Voor de buitenwereld is zo’n stellingna- ,me niiisschien wat verwarrend, maar film huizen ontlehen hun bestaansrecht an ders dan bioscopen nu eenmaal niet aan omvang van de rijen bezoekers die zich voor de kassa staan te verdringen. De filmhuizen richten zich namelijk nadruk kelijk op die aspecten van de cinema die de bioscopen laten liggen. Liefde voor de filmkunst en respect voor films met een duidelijke artistieke, filmhistorisische of politieke waarde staan hoog in hun vaan del geschreven. gehalte was dit jaar geen criterium bij de slectie van de films.” Maak in dat geval dan toch maar duide lijk wat je dan wèl wilt. Voorbeelden te over, meent Maurits. „Eén van de, films die we dit jaar laten zien is The Front van de Amerikaanse regisseur Martin Ritt uit 1966. Nu zouden we tegen het publiek kunnen zeggen: kijk, eens Woody Allen; hij speelt de hoofdrol. Maar daarom pro grammeren we die film niet. The Front geeft een uitstekend beeld van blacklis ting in 1948, de tijd dat alles wat maar even naar links ruikt voor communistisch uitgemaakt werd in de VS. We laten The Front niet zien omdat we publiek uit alle macht willen trekken, maar omdat we filmliefhebbers iets anders willen laten zien”. Echte scherpslijpers qua programme ren zijn Maurits en Stam niet zo, maken zij duidelijk. Ook in het programma van het vierde festival is water in de wijn gedaan alleen al omdat men afhankelijk is van het aanbod in het vrije circuit eh men tot compromissen moet komen omdat de situatie voor elk van de vier filmhuizen: Verder staan vermeld: Simone Barbes van Marie-Claude Treilhou, The Whole Shooting Match van Eagle Pennel, 1+1=3 van Heidi Genée, Bekende ge zichten gemengde gevoelens van Ate de Jong, Albert Warum? van Josef Rödl, The Front van Martin Ritt, L’Impreca- teur van Jean-Louis Bertucelli, De Aar de is een zondig lied van Rauni Mollberg, Van de nachtvoorstellingen moet vooral La Strada genoemd worden die Studio op vrijdag en zanterdag en op de maandag avond vertoont. Bij de opvallende belang stelling die momenteel, ook bij de jonge ren, bestaat voor het neorealisme, een stroming die zich direct na de oorlog tot ongeveer 1955 voordeed in de Italiaanse film, sluit zich La Strada aan, een film van Federico Fellini uit 1954, waarin zijn vrouw, de actrice Giulietta Masina op ontroerende wijze gestalte gaf aan Gelso- Maar ook andere mensen dragen stuk ken aan die de psychische legpuzzel die Egerman heet, moeten voltooien. Daar is Peters moeder met haar duidelijk domi- Being There, de gelukkige keus van Palace gaat zoals men zich zal herinneren uit de bespreking naar aanleiding van de Amsterdamse première, nu vier weken geleden, over een merkwaardige tuinman (Peter Sellers) die levenslang in dienst is geweest bij een oude zonderling bij wie hij inwoonde zonder ooit het huis te verlaten. De afleiding van deze Chance bestond in het intensief bekijken van de televisie, een bezigheid waaraan hij al zijn kennis, zijn woordkeus, zijn emoties en’zijn gedragin gen heeft ontleend. Dit nieuwe produkt van onze beschaving, de t.v.-man, verliest zijn woning en zijn anonimiteit als zijn baas sterft en komt, omdat hij niet ge noemd wordt in de laatste wil van zijn broodheer, zonder geld en slechts met wat schamele eigen bezittingen op straat te staan. Een „gelukkige” aanrijding door de auto van de schatrijke Eva Rand (Shirley MacLaine) brengt uitkomst in deze be rooide situatie. Alles bij elkaar een ver rukkelijke komedie met een satirische on dertoon volgens de beste Hollywood-tra- dities, en met prachtige rollen van Peter Sellers, Shirley MacLaine en Melvyn Douglas die met waardigheid en humor de stervende Rand speelt. Egerman, zo staat in het rapport te lezen, is een homosexueel die zijn geaardheid onderdrukt heeft tot het punt dat hij zich agressief tegenover zijn vrouw ging ge dragen. En de wat verlate conclusie van prof. Jensen is dat Egerman alleen door moord in staat was een vrouw te bezitten. Zoals het geval werd bij de prostituée. systematisch de stof van zijn verhaal in hoofdstukken verdelend, hoofdstukken die afwisselend voor of na de moord geda teerd zijn, verzamelt Bergman materiaal over familie en vrienden van Peter Eger man die allen iets te maken hebben met zijn leven, zijn gedragingen en zijn psychi sche toestand. En het psychiatrische rap port dat prof. Mogens Jensen in opdracht van de justitie samenstelt over zijn cliënt en vriend geeft tenslotte een eenzijdige maar wel sluitende verklaring over de psychische toestand waarin Peter Eger man zich bevond toen hij de prostituée vermoordde (die evenals zijn vrouw Kata rina heet, een typisch Bergmantrekje). De grote aanwinsten van het Haarlemse filmprogramma zijn deze week Stanley Kubrick’s met veel publiciteit omgeven Nederlandse première van The Shining waarover elders op deze pagina een wat uitvoerige bespreking en vervolgens Being There, de eveneens veel besproken sdtire van Hal Ashby met Peter Sellers in zijn laatste filmrol. The Shining gaat in Luxor en vormt samen met Het tweede Omen die in de nachtvoorstellingen draait een ideaal totaal-programma voor liefhebbers van angst en sensatie. Peter Egerman op de divan van zijn psychiater Mogens Jensen in Bergmans From the Life of the Marionettes. de meester zo onvergefelijk maakte. Het zou zonder twijfel beter zijn als Bergman besluit, ondanks de beledigingen hem aangedaan, naar eigen honk, naar de stu dio’s van Svensk Films en naar de Farö- eilanden terug te keren. Ten behoeve van zijn nog altijd grote aanhang en van eigen geestelijk activiteit. (Amsterdam, Leidse- plein Th. en Studio K) Ugetsu Monogatari van Kenji Mizogu chi, Mij is de wraak van Shohei Imamau- ra, Dersu Uzala van Akira Kurosawa, Tokyo Monogatari van Yasujiro Ozu vormen het Japanse aandeel in het pro gramma, terwijl het festival verder kan bogen op een Nederlandse voorpremière Stanley Kubricks The Shining begint met adembenemende opnamen vanuit een voortijlende helicopter die laag over een rivier vliegt, in zijn vlucht angstwekkend dicht een bergwand nadert om vervolgens boven een smal pad een auto in het vizier te krijgen waarachter hij aan blijft jagen, daarbij de kronkelige weg in al zijn bochten met grote snelheid volgend. Deze hele intro ductie is met een sterk versnelde camera opgenomen waardoor de toeschouwer als ’t ware uit zijn bioscoopstoel in de ruimte gezogen wordt en meedoet aan een duize lingwekkende autorit op de rand van een afgrond. Het geheel is een spectaculaire opening die de kijker even uit zijn even wicht haalt en hem op de verschrikkingen van de komende film voorbereidt. Want de gevolgde auto op het angstig smalle bergpad brengt Jack Torrance (Jack Nicholson) naar het gigantische Overlook Hotel waar hij gesolliciteerd heeft naar de baan van huisbe waarder gedurende het winterseizoen. Jack is een schrijver die creatieve problemen heeft en de rust van enkele maanden in een tijdelijk gesloten hotel aan wil grijpen om uit zijn moeilijkheden te komen. Met vrouw en kind trekt hij in een paar royale dienstvertrekken terwijl de laatste hotel gangers hun koffers pakken en het personeel zich ook klaarmaakt om te vertrekken. Bij al die bedrijvigheden blijft een neerdrukkend gevoel als een voorbode van naderend onheil overheersen. Op dat onheil wordt al gezinspeeld tijdens een gesprek met de bedrijfsleider dat resulteert in de aanstelling van Jack en waarbij terloops de gru welijke gebeurtenssen van enkele jaren terug Een paar weken voor die fatale nacht is Egerman op bezoek geweest bij zijn vriend, de psychiater Mogens Jensen (Ma rin Benrath) met de verontrustende ont hulling dat hij de laatste tijd regelmatig in een nachtmerrieachtige droom zijn vrouw vermoordt. Mogens Jensen tilt niet zo zwaar aan deze bekentenis, vooral omdat hij weet dat zijn vriend een zeer goede verstandhouding met zijn vrouw Katarina (Christine Buchegger) heeft en er voor hem geen gevaar bestaat dat de droom een voorteken is van naderend onheil. Peter verlaat na dit onderhoud aarzelend het huis, keert terug, verschuilt zich in de garderobe en is getuige van de komst van zijn vrouw na een telefoontje van Mogens Jensen, die een verhouding met haar blijkt te hebben. opgehaald worden. Ook toen was bij de sluiting van het seizoen een opzichter voor de winter maanden aangetrokken die met vrouw en twee dochtertjes zijn intrek in het verlaten Overlook Hotel had genomen. Deze bleek niet tegen de uitgestorven omgeving en de benauwde leegte van het luxe hotel opgewassen te zijn en ver moordde met een bijl zijn gezin voor hij de hand aan zichzelf sloeg. Met een geruststellende glim lach en de verzekering dat hij geen aanleg heeft voor dit soort zenuwinstortingen reageert Jack op het macabere verhaal. En als Jack en Wendy Torrance onder leiding het hotel bezichtigen blijft zoontje Danny onder de hoede van de negerkok achter die hem uitlegt wat „Shining” (de titel van de film dus) betekent. Shining is een vorm van orale communicatie tussen mensen zonder dat er mondbewegingen aan te pas ko men. Een soort telepathie dus die later bij de verdere ontwikkelingen van de gebeurtenissen te pas zal komen. Kleine Danny heeft, behalve de aanleg tot „shining”, zoals de kok ontdekt heeft, nog een andere gave, hij kan praten met een vriendje dat, volgens zijn zeggen in zijn mond zit. Als hij een vingertje als een soort antenne op steekt kan een gesprek tussen hem en die onzicht bare metgezel met wisselende stemmen plaats vinden. Met dit soort informaties over de boven natuurlijke gevoeiligheden in de familie Torran ce die zonder al te grote opzettelijkheid in het inleidende gedeelte van de film verwerkt zijn, weet Kubrick langzaam een sfeer te creëren waar het, buitensporig horror-drama dat gaat volgen zich in aan kan passen. Nu Bergman niet langer het Godsbe staan, de genade en het uitzicht op een leven hiernamaals discutabel stelt, is zijn aandacht verplaatst naar zuiver menselij ke oplossingen van de problemen die zijn blijven bestaan. Dat in deze nieuwe opzet God vervangen wordt door de psychiater ligt voor de hand maar maakt tegelijk de problematiek minder gecompliceerd en minder boeiend. Toch heeft Ingmar Berg man met zijn marionettenspel een interes sante film gemaakt. Ieder hoofdstuk brengt een stuk boeiend filmtoneel waar in telkens voldoende gegevens omtrent Peter Egerman en zijn omgeving ver werkt zijn om betrokken te blijven bij het onderzoek. „We willen geen makkelijk succes”, zegt Maurits. „Vorig jaar waren 12 van de 20 voorstellingen in Haarlem uitverkocht. Dat was geen kunst, omdat we toen het beste van het beste uit het vrije circuit vertoonden. Je geeft dan geen beeld van waar de filmhuizen zich het hele jaar door mee bezighouden. En de mensen die zo’n festival bezoeken worden ook geen vaste bezoekers van je filmhuis.” te, niet chronologisch gerangschikte hoofdstukken uiteengezet wordt hoe de welgestelde en ogenschijnlijk gelukkig ge trouwde bankier Peter Egerman (Robert Atzorn) tot die gewelddadige wraakne ming is gekomen. Andrej Wajda’s Les Demoiselles de Wil- ko is nog tot en met morgenavond te zien in de Filmschuur aan de Smedestraat in Haarlem. Op tragi-romantische wijze volgt Wajda een man die tracht terug te gaan naar de gelukkige dagen van zijn jeugd. De man bezoekt een familie met vijf dochters waar hij vroeger zoveel vriendelijkheid en liefde ondervond. Maar voor deze demoiselles heeft de tijd ook niet stil gestaan. Een film over onver vulde verwachtingen en gefrustreerde as piraties. Aanvang 21 uur. Op woensdag 5 en donderdag 6 novem ber, net voor de start van het Noordhol lands Filmfestival, vertoont de Film schuur Het Vertrouwen van de Hongaarse filmer Istvén Szabó. Deze film, die on langs op het filmfestival van Berlijn werd bekroond met een Zilveren Beer, gaat over een vrouw die moet onderduiken omdat haar man gezocht wordt wegens communistische activiteiten. Zij wordt ondergebracht in een huisje buiten de stad, samen met een vrijheidsstrijder. Er ontstaat een liefdesband tussen hen maar de toekomst biedt weinig mogelijkheden. Aan vang 21 uur. De Film-Inn Zandvoort (Prinsesseweg 34, Zandvoort) draait vanavond Les Fleurs du Miel, zoals vorige week al aan- gekondigd. Deze film van Claude Faraldo gaat over een erotische driehoeksituatie met een politieke dimensie. Aanvang 21 uur. Het jongerencentrum DAC aan de Rip- perdastraat in Haarlem houdt vanavond en morgenavond een Western-weekend. Halleluja voor een paar vuisten is van avond te zien; morgen de film Voor een paar dollars meer. Aanvang beide films is 21 uur. als het spektakel van onsteltenis gaat beginnen. Het zou niet aardig zijn in details dat laatste uur van verschrikking te beschrijve. Laat het genoeg zijn te vermelden dat Kubrick met de perfecte kennis van het vak, die we van hem kennen uit Clockwork Orange, 2001, A Space Odyssey en Barry Lyndon er opuit is de bezoekers aan het schrikken en het griezelen te brengen en dat dit hem in grote mate is gelukt. De oude gruweleffec ten zijn by hem opgepoetst en gemoderniseerd en ingepast in een eigentijdse omgeving - de grote zalen en kamers van een modem luxehotel - een decor dat niet weinig bydraagt tot het ondersteu nen van Jack’s geestelijke ineenstorting. Jack Nicholson vertegenwoordigt op zyn onna volgbare wyze het „obscene kwaad”, zoals de criticus van Time het uitdrukte, Shelley Duvall is zyn geplaagde vrouw die we bijna continu in tranen en in gilbuien aantreffen en Danny Lloyd is Jack’s zoontje dat zich kan bedienen van „shi ning”, een communicatiemiddel dat hem in staat stelt op grote afstand de negerkok (een mooie rol van Scatman Crothers) te alarmeren die echter jammer genoeg geen daadwerkelijke hulp ver mag te bieden. Verrassend door de hele film is het gebruik van de steadycam-camera die door een speciale ophanging de versnelde opnamen moge- lyk maakt waarvan niet alleen het helicopterbe- gin profiteert. Dat muziek en geluiden een be- langrijke rol spelen by het „stemming maken” spreekt wel vanzelf. Kubrick koos voor Shining muziek uit van Bela Bartók en viel verder terug op aangepaste composities van zyn vertrouwde medewerkers Gyorgy Ligeti en Krzysztof Pende recki. En wie alles nog eens rustig wil nalezen die kan de gelyknamige roman van Stephen King ter hand nemen en nagaan of hy ook zonder de visuele schokeffecten van Kubrick en zonder het spel van Nicholson onder de indruk van het gegeven kan komen (Amsterdam: Tuschinski 1; Haarlem: Luxor). Haarlem, Velsen, Hoorn en Zaandam) nogal verschilt. Zo kon een thematische opzet die de Japanse cinema centraal zou stellen niet gerealiseerd worden, al is die uiteindelyk met vyf films goed in het totaal vertegenwoordigd. Dezelfde overwegingen speelden ook een rol in de verhouding speelfilms, documentaire films (video) en korte films. „Natuurlyk heeft een festival iets fees- telyks”, zegt Maurits, „wat je hoopt is een sandwich te maken, die lekker en tegely- kertyd voedzaam genoeg is.” Een yergely- king die hem ondanks de treffende beeld spraak op een verwyt komt te staan van Huib Stam die in de woorden van Maurits zowaar het element consumptie bespeurt. Nadat Ingmar Bergman in ’76 weinig elegant behandeld was door de belasting dienst verliet hij woedend- zijn. vaderland Zweden en vestigde zich in München waar hij uiteraard mei open armen ont vangen werd. Daar maakte hij Het Slan genei. een mislukte poging om het Duits land van het crisisjaar 1933 te betrekken in een chaotisch verhaal vol cabaretsfeer en geheimzinnige moorden en keerde daarna terug naar zijn bekende thema tiek in Herfstsonate. Déze film werd in '78 opgenomen in Noorwegen voor zijn inmiddels opgerichte eigen Duitse maat schappij, Persona G.m.b.H., daarbij gefi nancierd door de Engelse Lord Grade.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15