helpen werk Jones Zane Benadering Molissa Fenley wijkt af van nieuwe boeken Tragisch boek Vervoort pleegbroers over twee Slordig maar sympathiek Ivan Wolffers romandebuut Regering zou motie BKR niet uitvoeren Lied Jasperina krijgt Louis Davids Prijs ’80 Wie nerveus is slaapt slechter! Gardeniers weigert orkest te Het Gewestelijk mist twee ton Actievergaderingen BBK Scherpe observatie in Met stijgende verbazing De laatste handelsreiziger •s z ook ’n weergaloze kollektie kostuums en sportkolberts... Morgen, 1 november, viert Smit Van Rljsbergen haar 45-jarig bestaan. Morgen, 1 november, viert Smit Van Rljsbergen haar 45-jarig bestaan. 19 KUNST 19 8 0 OKTOBER VRIJDAG 31 o NOORDHOLLANDS PH1LHARMONISCH ORKEST men’s fashion grote houtstraat 124/haarlem 10% KORTING 10% KORTING op al uw aankopen s (5 IHBI (Van onze kunstredactie) (Van onze kunstredactie) regeringsperiode Veel kwaliteit bij minimal dans 20.15 uur HANS VERVOORT i-rrfl FRANS POSTHUMA bibliotheek Boetiek en Vri/eti/dskleding Zijlstraat 53 - Haarlem programma: Handel Bach Bruckner Concertgebouw Haarlem dinsdag 4 november 1980 TWEEDE CONCERT SERIE A Energizer, waarvan Molissa Fenley zo wel de choreografie als de muziek heeft vervaardigd, bestaat uit drie lange duet ten, die elk bijna vijftien minuten duren. De uitvoering door de danseressen Molis sa Fenley en Lynne Allard geeft aan het in wezen niet buitengewone abstracte dans- gingsdriften die hem doen opspringen als een kikker. Rollen en poses wisselen. Nau welijks verstaanbare teksten worden ge sproken. Fragmenten van bewegingspa tronen komen terug in tempoversnellin gen. Alle geluidseffecten worden tegelijk hoorbaar: een zweefduik van Jones eindi gend op de schouders van Zane, vormt het slot van Blauvelt Mountain. De eerste twee delen van de roman hebben titels die voor zichzelf spreken: De jaren van het bondgenootschap en De jaren van het verval. Het bondge nootschap richt zich, niet uitsluitend maar wel nadrukkelijk, tegen de moe der, die haar man bevit en niet echt houdt van haar zoon. De vader, handels reiziger, is een man die zich in allerlei baantjes stort, maar tegelijk in zijn be roep een overdreven systematicus is. De zoon vertrouwt zijn vader in alles en hoopt dat hij hem zal inwijden in het vinden van systemen waarmee wereld en leven overzichtelijk zullen worden. Het „verval" is dubbel: de gezondheid van de vader gaat achteruit en ook de verstandhouding tussen de vader en de zoon, die intussen een puber geworden is. Hij voelt de zwakte van zijn vader als verraad. De vader sterft als de zoon in het buitenland verblijft. Het slotdeel heet De terugkeer. Het is het kerngedeelte van het boek. De zoon is getrouwd en heeft zelf een zoontje, dat èn in lichamelijke kenmerken èn in de schutterige manier waarop hij emoties verwerkt, lijkt op zijn vader en grootva- door welke mysteries de van de generaties wordt FRANS POSTHUMA Hans Vervoort, Met stijgende verbazing Uitg. De Arbeiderspers. Prijs 21,50. Vrljetljdskleding Haarlems oudste Jeansspeciaalzaak Zijlstraat 54 (op de hoek t/o het hoofdpostkantoor) De door de BBK genoemde „ernstige aantasting” van de regeling ligt ten grondslag aan een wijziging van het Fi nanciële Verhoudingsbesluit van 1960, waardoor gemeen- V.I.R EINDHOVEN. Het New Yorkse kunstenaarscentrum The Kitchen, op zijn tocht langs drie Eindhovense podia, heeft donderdagavond een program ma met moderne dans laten zien. An Interview, de eerste acte uit het gezamenlijke werkstuk Blauvelt Mountain van het dansersduo Bill T. Jones en Arnie Zane, geplaatst naast de uitvoering van Energizer door de danseres sen Molissa Fenley en Lynna Allard, mag een interessante en informatieve combinatie genoemd worden. Om de toevloed van deze kunstwerken te verminde ren, zal middels een experi ment van voorlopig een jaar de Beeldende Kunstenaars Regeling anders worden toe gepast. De gemeenten zullen zelf kunnen bepalen in welke termijnen aangekochte wer ken aan kunstenaars worden betaald. getrokken leven na de dood van zijn vrouw en zoontje, die hij niet vergeten kan. Hij komt weer in dienst bij Bert. Het tweede hoofdstuk bevat een terug blik op jeugd en latere ontwikkeling van beiden. In de volgende hoofdstukken speelt eerst het complex van Hans een hoofdrol: hij is voortdurend bedacht op het „verbergen” van de wijnvlek. Maar gaandeweg richt het verhaal zich op de toenemende drankzucht van Bert, die zijn werk niet meer aankan en zijn vrouw verwaarloost. Het laatste leidt tot een kortstondige verhouding tussen Berts vrouw en Hans. De verloedering van Bert en de bemoeienissen van Hans daarmee vormen de eigenlijke inhoud van het boek. Een ontwenningskuur van Bert mislukt. Hans weigert een direktie- plaats en overweegt zijn leven onafhan kelijk van Bert te gaan inrichten. Dit tweede gedeelte van de roman vind ik het beste. Het verwoestend alcoholis me van Bert wordt overtuigend, zij het iets te uitvoerig, beschreven. De betrok kenheid hierbij van Hans is in meer dan één opzicht nuchter, wat wordt geaccen tueerd door een ironie die hem en het verhaal behoedt voor wazig altruïsme. Het eerste deel daarentegen is, hoewel met scherpe obeservatie geschreven, nu en dan wat geforceerd leuk. Al moet worden gezegd dat Hans Vervoort heel wat van de meligheid, die mij in zijn vroegere verhalen soms irriteerde, heeft afgeleerd of voor deze gelegenheid ach- tergehouden. Het is een tragisch boek. Niet zozeer door de reddeloze ondergang van Bert, maar vooral doordat de twee elkaar pas echt vinden als „broers” op het moment dat een van de twee onbereikbaar is geworden voor iedereen, ook voor zijn enige helper. Het thema van het boek is de vraag die Hans zich aan het slot stelt: „Hoe los je een morele schuld af?”. Er komt geen antwoord op. Als in vroegere verhalen van Vervoort zijn ook hier het Indonesië van zijn jeugd en de jachtige wereld van het marktonderzoek de voornaamste inspi ratiebronnen. Er komen zelfs letterlijke herhalingen voor van jeugdherinnerin gen uit vroeger werk. Het is te hopen dat deze bronnen niet uitgeput raken, want de schrijver bewijst met deze roman opnieuw dat hij een boeiende verhaal wereld kan vormen uit zijn autobiogra fisch materiaal. Dansprogramma The Kitchen New York. Blauvelt Mountain. Choreogra fie en uitvoering Bill T. Jones en Ar nie Zane. Muziekcompositie Helen Thorington. Energizer 1980. Choreo grafie en muziekcompositie Molissa Fenley. Uitvoering Molissa Fenley en Lynn Allard. Stadsschouwburg Eindhoven, 30 ok tober 1980. gebeuren een emotionele toets door ge laatsuitdrukkingen en kleine gebaren. Er is opvallend veel oogcontact tussen de danseressen. In deze typische minimal dans, zonder uitbundige contrasten, wordt elk deel door een kenmerkend bewegingspatroon en tempo onderscheiden. De zeer veel energie vergende uitvoering geeft in een losse dansstijl een fraaie uitdrukking aan de repeterende muzikale thema’s van overwegend Latijnsamerikaans karakter. Molissa Fenley weet haar optreden een esthetische glans mee te geven dank zij de technische beheersing van haar bewegin gen. Lynne Allard werkt met een sterke lichamelijke overgave en suggereert daar mee een grote emotionele betrokkenheid. De duidelijke verschillen in benadering tussen de verschillende choreografieën, tussen de dansparen en tussen de dansers onderling benadrukken allerlei details, waardoor de gemeenschappelijke kwali teit van deze produktie uit The Kitchen uiteindelijk nog meer accent krijgt. JAN BAART Het boek Met stijgende verbazing van Hans Vervoort is, na enkele verhalen- bundels en novellen, zijn eerste roman. Het is het verhaal van twee pleegbroers. Hans, de jongste, is opgevoed in het gezin waarin Bert enigkind was. Zon der het echt te beseffen zijn zij van elkaar afhankelijk. Hans lijdt aan een minderwaardigheidscomplex door een grote wijnvlek op zijn wang, maar krijgt door Bert een kans in het leven als die hem medewerker maakt aan zijn bureau voor marktonderzoek. Bert was vroeger op school aangewezen op de prestaties en steun van de sterkere Hans. Als het verhaal begint is Hans zojuist teruggekeerd van een periode van terug- In de laatste jaren hebben minstens vier auteurs (Wolkers. Kellendonk, van Kooten en ’t Hart) een roman geschre ven waarin de vader-zoonverhouding centraal staat, telkens in de vorm van een terugblik na de dood van de vader. Bij deze „groep" heeft zich onglans Ivan Wolffers gevoegd met de roman De laatste handelsreiziger. Het is zijn lite rair debuut. Voorheen schreef hij drie boeken over gezonheidszorg en een reeks columns in De Volkskrant, waar in hij tevoorschijn kwam als een slordig schrijvende maar verfrissend onortho doxe criticus van het medisch bedrijf. De filialen Happy Lady en Happy-Go- Lucky vieren dit mee. Voor u ook een beetje feest, want vanaf morgen tot en met zaterdag 15 november geven wij op al uw aankopen Het slotbeeld uit Blauvelt Mountain, een zweefduik van Bill T. Jones, opgevangen door Arnie Zane. Ivan Wolffers, De laatste handelsreiziger. Uitg. Bert Bakker. Prijs 19,50. VVD en PvdA is de minister in september gevraagd in het kader van de 50-procent- rijksregeling voor symfonie orkesten 4 ton op tafel te brengen. De bewindsvrouw wilde echter niet verder gaan dan 2 ton. Dit standpunt heeft zij nu in een brief aan het parlement nog eens be vestigd. Zij heeft overwegende be zwaren tegen uitvoering van de motie, omdat zij nog in deze regeringsperiode tot concrete invulling van haar beleidsvoornemens ten aan zien van het gehele orkesten- bestel in Nederland wil ko men. Verandering van de be staande situatie, door welke muziekinstelling ook. vindt zij voorbarig. Uitvoering van de motie zou naar haar oordeel boven dien betekenen dat zij, afwij kend van afspraken met alle andere orkesten betreffende zongen in een arrangement van Gerard Stellaard. De prijs die door de Stichting Comité voor Nederlandse Amusementsmuziek (Conamus) jaarlijks wordt toegekend aan een opvallend lied uit de lichte muzieksec- tor, omvat 3.000 gulden. Martine Bijl zal het bedrag op 10 november in het Nieuwe de la Mar Theater overhandigen aan de prijswinnaars. De jury die bij de toekenning van de prijs betrokken was, bestond uit Lex van Delden, Henk van de Molen, Joop Söhne, Meta de Vries en Piet Wielinga. dirigent: CHRISTOPHER ADEY solist DANIEL HEIFETZ - viool der. Het wankele huwelijk is grotendeels identiek met dat van de ouders; de zoon vader heeft eenzelfde beroep als zijn eigen vader: hij is artsenbezoeker, „de laatste handelsreiziger”! Dit deel is fe zeer theoretisch. Bespiegelingen over de overeenkomsten overheersen het ver haal. Wolffers is op zijn best als hij parallellen tussen nu en vroeger zonder commentaar noteert en de ontdekking ervan aan de lezer overlaat. Feiten zijn schrijnender dan theorieën, zeker als die laatste weinig diepgang hebben. Het boek is slordig geschreven; zins bouw en alinea-indeling deugen vaak niet en de verwerking van de jeugdhe rinneringen in het eerste deel verloopt te chaotisch. Toch is het een sympathiek boek, misschien mede dank zij een zeke re onbeholpenheid bij het vertellen. De ikpersoon is geen betweter die schreeu werig afrekent met het verleden, hij is eerder een bescheiden zoeker die het ook niet allemaal weet. Aan het eind blijft de lezer met de ikpersoon in onze kerheid achter, een onzekerheid die niet alleen voortkomt uit de privéproblemen van de hoofdfiguur, maar vooral cirkelt om de vraag opeenvolging beheerst. ten voor de uitvoering van de regeling veel minder kunnen declareren bij het rijk dan tot nu toe. Gevreesd wordt dat dit zal betekenen dat ge meenten de regeling nog maar ten dele of helemaal niet willen uitvoeren of de bedragen zullen besteden voor heel andere doeleinden. De PvdA diende bij de begro ting van binnenlandse zaken een motie in, die inhoudt dat de wijziging niet mag gelden Onze filialen Happy-Lady en Happy- Go-Lucky vieren dit mee. Ook u mag een beetje meefeesten en daarom ge ven wij vanaf morgen tot en met zater dag 15 november DEN HAAG Bestuursle den van de Beroepsvereni ging van Beeldende Kunste naars (BBK) hebben uit ambtelijke bron vernomen dat de staatssecretaris van binnenlandse zaken de door de Tweede Kamer aan vaarde motie over de finan ciering van de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) niet zal uitvoeren. Voor de BBK is dat een re den om op 5 en 11 november in respectievelijk Amster dam en Den Haag een actie- vergadering te houden. voor de Beeldende Kunste naars Regeling. Dat de actievergadering in Den Haag op 11 november wordt gehouden, heeft ook te maken met het feit dat op deze dag de behandeling van de begroting van sociale za ken begint. Het plan dat van dit ministerie uitgaat, heeft betrekking op het beheer van kunstwerken die in het kader van de „contraprestatie” door het rijk zijn verworven. pirouetten en bokspringen bepalen vooral de beginsituatie. Wanneer koebellen en insekten op de geluidsband hun intrede op de muziek band doen, wijzigt de gelijkopgaande hou ding van de dansers zich in een verdeling actieve en passieve rol. Een energiek en grillig over de vloer dansende en sprin gende Arnie Zane trekt dan toch niet de meeste aandacht; dat doet Bill T. Jones. Hij maakt met een natuurlijke mimiek en ontspannen houding schitterend zijn „rol” met boeddha-trekjes waar. Zittend in een halve lotus-houding straalt Jones een vol ledige meditatieve sfeer uit. Hij krijgt echter ook plotseling bij een verheviging van maataccenten bewe- AMSTERDAM. De Louis Davids Prijs 1980 is toegekend aan het lied Spuit van Harry Bannink op tekst van Jan Boerstoel. De compositie wordt door Jas perina de Jong in haar laatste show ge- (ADVERTENTIES) Het structurele begroting stekort van het orkest over 1981 bedraagt 7 ton. Begin deze maand hebben de lage re overheden (provincie Zuid-Holland en een aantal gemeenten) een bedrag van 3 ton toegezegd. In een met grote meerderheid van stem men aangenomen motie van Wie nerveus is verbruikt nutteloos te veel energie. Nerveuze mensen zijn dan ook vlugger uitgeput en kunnen zich moeilij- ker concentreren. Zij voelen zich vaak loom en lusteloos en kunnen daardoor 's avonds slecht in slaap komen. Zij moe ten proberen weer de nodige rust in hun leven te brengen. Valdispert kan hen daarbij helpen. Valdispert is een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. het aantal door het rijk (voor 50 procent) te betalen musici, het huidige aantal bij het Ge westelijk Orkest werkzame musici als een gegeven zou aanvaarden. Dat is onmoge lijk. omdat zij daarmee on recht zou doen aan de andere orkesten. In deze orkesten zitten namelijk wel musici die voor 100 procent door de lagere overheden worden ge financierd. Overigens blijft de minis ter van mening dat het Ge westelijk Orkest zeer nuttige (educatieve) taken verricht. Dat het orkest daarvoor niet de nodige financiële ruimte krijgt, kan niet haar verwe ten worden, maar de lagere overheden die een gedeelte van hun financiële verant woordelijkheden blijkbaar niet langer wensen te aan vaarden. Enerzijds tonen overeenkomsten dezelf de (sub)culturele invalshoek en onmisken bare Amerikaanse signatuur. Anderzijds geven stijl- en interpretatie-opvattingen genoeg verschil aan om deze twee dansen, hoewel beide op basis van muziek uit de school van de minimal music, toch tot een contrasterende combinatie te bestem pelen. Vooral gericht op theatrale spanning laat de uitvoering van Blauvelt Mountain veel afwisseling zien, gebruik makend ook van toneelmatige elementen, die normaal in een dansprogramma niet aan bod ko men. Op de grond liggende dansers die elkaar aanraken, het maken van koprol len, schouderstanden, zittend uitgevoerde Delen uit Water Music Vioolconcert in E Symfonie no 4 (Romantische) entree 15,(a i.) c.j.p. geldig. kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. Tot nu toe krijgen kunste naars bjj wijze van „uitke ring” eenmalige betalingen. Bovendien zullen er op drachten gegeven kunnen worden, waardoor er volgens de BBK een vorm van „cen suur” ontstaat en de artistie ke vrijheid beperkt wordt. Niet duidelijk is op welke manier de BBK denkt te pro testeren tegen wijziging en toepassing van de BKR. DEN HAAG Minister Gardeniers (CRM) weigert het begrotingstekort van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland over 1981 aan te zuiveren met 200.000 gul den. Dit blijkt uit een brief van de minister aan de Tweede Kamer. Het bestuur van het orkest gaat zich nu beraden over de vraag hoe er een oplossing kan worden gevonden. „Dit is zwaar weer zeilen” door Errell Bruce, uitgave De Boer Maritiem 29,90). „Sailor Talk”, noodzakelijke termen en uitdrukkingen in zes talen voor de zeiler die naar het buitenland gaat, door Neil Hollander. Harald Mertes en Char les Roth, uitgave De Boer Maritiem 16,95). „Van start tot landing”, instructie boek voor zweefvliegen, door dr. W. L. M. Adriaansen, uitgave Romen (ƒ39,50). „Nedlloyd specerijenrace” door Bar ry Pickthall en Eric Dercksen, uitgave De Boer Maritiem 14,90). „Motorinbouw” door Kasper van Zui- lekom, uitgave De Boer Maritiem in de serie Grote Boordbibliotheek 26,50). „Sail 80”, door A. van der Heyden en J. van der Liet, uitgave Elsevier 9,90). „Berging van de eeuw”, Nederlandse bergers in de hel van Whiddy Island, door Peter Gerritse, uitgave De Boer Maritiem 24,90). „Een beetje terugkomen...”, reïncar natie als denkbeeld en ervaringsgege ven, door Hugo S. Verbrugh. uitgave Christofoor 19.50). „Het gezicht van de dood”, een funda mentele blikverruiming, door Friedrich Husemann, uitgave Christofoor 19.50). „Edelsteen en mens” door Max Stib- be, uitgave Christofoor 15,-). „350 tuinplanten en hun toepassing” door Rob Herwig, uitgave Zomer en Keuning 32,50). „Snoeien” door Christopher Brickell, uitgave Zomer en Keuning in samenwer king met de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en*Plantkunde in Den Haag 19,90). ..Planten voortkweken als hobby”, zelf zaaien, stekken, enten, marcotteren in kamer, kas en tuin, door Jaap Hage, uitgave Zomer en Keuning 19,90). „In de groene ruimte” door Piet van Zalinge in samenwerking met het Na- tuurfotografengilde, uitgave Elsevier. „Wij zijn wegwerpkinderen”, jeug droman door Thea Beekman, uitgave Lemniscaat 18,50). „Vechten voor overmorgen”, jeugdro man door Evert Hartman, uitgave Lemniscaat 24,50). „Dorus Draak”, kinderverhaal door Willem Wilmink en Joop Jongbloed, uit gave Heureka 25). „Het kinderboek vanuit een andere hoek”, deel 4, uitgave Nederlands Biblio theek en Lektuur Centrum. „Lappen Lijs” en „Lappen Gijs”, twee kinderboeken van de Amerikaanse schrijver en tekenaar Johnny Gruelle en bewerkt door Simone Schell, uitgave Oberon; prijs per deel 14,95. „1952”, de eerste tien nummers van Donald Duck, zoals ze in 1952 zijn ver schenen. uitgave Oberon 25). „Hoe erger hoe beter, de paradox in de therapie” door Allen Fay, uitgave De Toorts 25). „Veel plezier”, waar het bij sex om gaat, door Jane Cousins, uitgave Bert Bakker (ƒ14,50). „Afwijkend gedrag”, perspektieven en ontwikkeling, door dr. G. Snel, uitga ve Samsom Uitgeverij 29,50). 6

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19