Hoogovens wil korter werken voor 10.500 man Manley verliest verkiezingen Polen wacht gespannen op resultaat gesprek ERASMUS 28 MORRIS before you buy donderdag koopavond BONT& LAMS VACHT suède en nappa (ook grote maten) alle bekende merken o.a. Tevredenheid over EG-besluit Driekwart van FNV’ers akkoord met haven-CAO vals raketalarm Over eisen Solidariteit oplossing voor ALLE VANDAAG LAATSTE NIEUWS DAGBLAD VOOR BEVERWIJK, HEEMSKERK EN VELSEN alle woningen heeft gebreken Twee keer per week in VS ENCYCLOPEDIEËN Vrijspraak voor kapitein van geknikte tanker gijzelingscrisis” „Teheran heeft ÏUrbgerit 'jenJÖoom het woord is aan... r agenda pagina 6 Rechten in Suriname Ambulancevervoer Parkeertarieven en En verder ide weersverwachting Boekhandel Zonnig OPHEFFINGS UITVERKOOP bij TROMMELEN-SCHOENEN „DE DAMIAATJES' I (ADVERTENTIE) VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 Dr. G. J. Westra: J 14de jaargang no. 270 Emancipatie £T- is- FOXTROT pagina’s - Bibliotheek19 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Er even tussen uit.. Filmpagina Foto/Film Kunst Medische diensten Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Schrijvende lezers. Sport Trijfel Weerrapporten Weg en wiel Zee-viswijzer Barteljorisstraat 19, tel. 310324 heeft alle tijd voor u! see Zie elders in dit nummer iBrCCO’è Veilinghuis y (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Hoogovens heeft bij het ministerie van Sociale Zaken werktijdverkorting aangevraagd voor 10.500 werknemers, on geveer de helft van het totale personeelsbestand. De aanvraag zou moeten gelden voor een periode van zes weken, ingaande op 9 november. Overleg met de vakbonden en de ondernemingsraad is nog gaande. 11 15 23 19 6 5,6,7,9 17 11 25, 27 2 2 23 ■■■«■•■■■■■■••■■•■■«■■a 11 Haarlem; Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 31 26 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 - SCHRÖDER danstip F Beverwijkse Courant miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Zie verder pagina 3 (ADVERTENTIES) iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiim Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Voorhands moet nog worden aangeno men dat de militaire coup in Suriname niet een middel is geweest dat erger blijkt dan de kwaal. Daarvoor was de kwaal té ernstig. Maar bij het bewieroken van de nieuwe macht in Suriname past Neder land toch een grotere voorzichtigheid dan tot dusver is betracht, en zeker een na drukkelijker aandacht voor de elementai re mensenrechten waarop nog in Surina me verblijvende en eventueel remigreren de burgers (plus de achter tralies gevoer- den) staat kunnen maken. de is (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Iran heeft „een juiste me thode voor vrijlating van de gegijzelden” ontworpen, waarbij de VS „voor het voet licht van de wereldopinie worden berecht en de langdurige criminile geschiedenis van de VS wordt onthuld”. Dit heeft ra- dio-Teheran vanmorgen meegedeeld. Zie ook pagina 3. hof in Den Haag. Het hof achtte 's mans schuld aan het knikken van de olietanker in de Europoort niet bewezen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Gemiddeld twee maal per week is er in de Verenigde Staten sprake van vals raketalarm. T>a+ hliikt uit een Senaatsrapport over (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Driekwart van alle woningen vertoont technische gebreken. SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730 (na 19.00 uur 023-351320) In ons veilinghuis bestaat nu gelegen heid tot inbreng van goud. zilver, juwe len. schilderijen, klokken, antieke meu belen en andere interessante verzame laarsobjecten. Zoals bekend heeft de bond gedreigd met een algemene staking op 12 november als het gesprek over de eisen van Solidari teit (onder meer het tenietdoen van door de rechter aangebrachte wijzigingen in de statuten van de bond) mislukt. Uit de vandaag door het ministerie bekendgemaake resultaten blijkt, dat 26 percent van alle woningen nodig toe is (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. In de Amsterdamse en Rotterdamse haven hebben de leden van de Vervoersbonden FNV het onder handelingsresultaat over een nieuwe ha- ven-CAO goedgekeurd. Van de ongeveer 4500 havenarbeiders die hun stem uit brachten, stemde rond 25 procent tegen de nieuwe CAO. (Van onze redactie buitenland) Evenals het CDA hebben ook PvdA en VVD ernstige bezwaren tegen de plannen van minister Van der Stee, de teruggave van belasting te be perken. Vervoersondernemer H. E. Klooster- huis weersprak donderdag in de commissie volksgezondheid gerezen klachten over te traag ambulancever voer in Velsen-Noord. Het Velsense college onderkent op korte termijn niet de noodzaak van een andere wellicht snellere ziekenvervoersrege- ling. Tot de inrichting van een Cen trale Post Ambulance Vervoer, aan- gekondigd voor Velsens grondge bied, blijft de situatie zoals die is in Velsen die met woonbebouwing aan weerskanten van het Noordzeeka- naal tot de moeilijke gemeenten kan worden gerekend. Droog en zonnig. Vannacht weinig en lichte vorst met minimum temperatuur van ongeveer min 2 gra den. Overdag matige oostenwind, en. middagtemperaturen ongeveer graden. ITALIA Hoe gek het ook klinkt, de woning bouw staat de gelijkheid tussen man nen e'n vrouwen in de weg. Een en ander blijkt uit een nota Emancipatie en Ruimtelijke Orde ning, die gisteren in een statencom missie aan de orde is geweest. Zie verder de provinciepagina Bij Estel (Hoogovens-Hoesch) toonde men zich vanmorgen erg tevreden over het feit, dat binnen de EG dwingende produktie-afspraken zijn gemaakt voor de Europese staalbedrijven. De voorge schreven beperking zal echter voor Estel Mmuiden:LangeNleuwstr.243Tel. 13144(02550) B Santpoort: HoofdBraat 234 Tel. 378371 (023) Vergroting van de afmetingen van het doel zou het voetbal attraktiever maken. De illegaal aan de macht gekomen Suri naamse regering van Chin A Sen heeft sinds haar installatie onder supervisie van de militairen niet een overmaat aan revo lutionaire activiteit betoond. Haar felle kritiek op de vervangen regering-Arron en op de uitvoering van de verdragsrelatie met Nederland, alsmede haar beschuldi gingen en eisen aan het adres van Den Haag zijn niet gevolgd door radicale her- vormingsinitiatieven. Dat heeft Surina mers in het land zelf en in Nederland ontgoocheld. Het feit dat de machtheb bers in Suriname zich nu voorbereiden op het begin van een reeks strafprocessen tegen voormalige politici en ambtenaren die van corruptie zijn beschuldigd, kan moeilijk als een daadwerkelijke bijdrage tot landsherstel worden gezien, al is het aan de andere kant hoog tijd dat een einde wordt gemaakt aan de situatie van onze kerheid en rechtsgebrek, waarin de poli tieke gevangenen zich bevindend zin aan achten. De PvdA-ers Herstel van de woningvoorraad kost ruim 20 miljard gulden. Voor een aan passing van oude huizen aan de huidige woontechnische eisen is een veelvoud van dit bedrag nodig. Dat zijn de belang rijkste conclusies uit het rapport De kwaliteit van de woningbouw, de be hoefte aan herstel en verbetering, van het ministerie van Volkshuisvesting. De stuurman van het schip werd echter in hoger beroep vanochtend veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden. Hij had op weg van de Franse haven Le Havre naar Rotterdam de olie zodanig moeten overpompen dat de balans van het schip zou zijn gewaarborgd. Doordat dat niet is gebeurd knikte de Energy Concentration op 22 juli in de Rotterdamse haven. Terwijl Edward Seaga tussen twee medewerkers wegholt beantwoorden lijfwachten het vuur dat gisteren op de Jamaicaanse oppositieleider werd geopend. Seaga hield een tocht langs diverse stembureaus toen de schoten vielen. Zowel een sterke PvdA-delegatie die in de tweede helft van oktober een oriënte rend bezoek aan Suriname bracht als on ze minister van Ontwikkelingssamenwer king De Koning heeft gemeend de rege ring van Chin A Sen „de beste waarborg voor terugkeer naar democratische ver houdingen en aanvaardbare maatschap pelijke orde” te moeten noemen. Waar schijnlijk moet men daar dan achter den ken: „want een betere is er niet.” Het is namelijk ondenkbaar dat de PvdA en een Nederlandse bewindsman de huidige poli tieke situatie' in algemene vaardbaar zouden onder leiding van niemand minder dan voorzitter Van den Berg verzekerden bij hun vertrek naar Suriname dat zij vooral aandacht zouden hebben voor de politieke gevangenen, hun rechtspositie en hun be handeling. Zü kwamen terug met de me dedeling dat die gevangenen het goed maken, maar dat zij „ten gevolge van administratieve vergissingen” geen con tact met de politieke gevangenen konden krijgen. Hoe zij weten dat de gevangenen het goed maken, als zij dezen niet moch ten zien, is een onopgelost raadsel. Zij kwamen terug met voomamelijk• kritiek op..Nederland, vanwege lakse gedragin gen ten opzichte van de relaties met de nieuwe Surinaamse regering, en met de indruk dat de militaire raad geen dictato riale instelling is. De afschaffing van de persvrijheid, de arrestatie van een groot aantal mensen zonder duidelijke reden en volkomen afwezigheid van internationaal voorgeschreven juridische waarborgen bij de aanstaande berechtingen door een tribunaal waren onderwerpen die hen niet hadden geactiveerd. Ed van Thijn maakte nog bij wijze van compliment aan de militaire raad gewag van de oprichting van volkscomités. Het verband tussen de ze comités en een terugkeer naar de demo cratie was blijkbaar iets, dat alleen Ed van Thijn vermocht te doorschouwen. President Brezjnjev van de Sovjet-Unie, die gisteren in Moskou een onderhoud had met Pinkovski en de Poolse partijlei der Kania, heeft na afloop van dit bezoek gezegd dat hij erop vertrouwt dat Polen in staat zal zijn zelfstandig zijn politieke en economische crisis op te lossen. Hoewel in een bericht van het Russische persbureau TASS na afloop van het gesprek Solidari teit niet werd genoemd, wordt aangeno men, dat in Moskou ook gesproken is over de recente ontwikkelingen rond deze vak bond. Volgens TASS betuigde Brezjnjev opnieuw zijn solidariteit met Polen en sprak hij het vertrouwen uit dat „de arbei- (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU-MOSKOU. In Polen wordt met grote spanning gewacht op het resultaat van het gesprek vandaag tussen premier Pinkovski en een delegatie van de vrije vakbond Solidariteit onder leiding van Lech Walesa. Volgens niet-officiële computervoorspel I i n- gen heeft Seaga meer dan 50 van de 60 perle- mentszetels veroverd. Langparkeerders wordt binnen af zienbare tijd in Beverwijks centrum soulaas geboden met invoering van kwartaalabonnementen waarvoor 300 moet worden neergeteld. Een eveneens aangekondigde reductie voor parkeertijden langer dan twee uur is mogelijk door een nieuwe pro grammering voor de sinds februari in dit stadgebied al aanwezige parkeer meters. Per uur gerekend wordt par keren daarmee kwartjeswerk. (Van onze |redactie binnenland) DEN HAAG. De kapitein van „kniktanker” Energy Concentration vandaag vrijgesproken door het gerechts- KINGSTON. De conservatieve Jamaica Labour-partij onder lei ding van Edward Seaga heeft bij de gisteren op Jamaica gehouden ver kiezingen een grote overwinning behaald op de Nationale Volk spartij van premier Mi chael Manley. aan groot herstel. De kosten van het herstel lopen uiteen van 10 tot 50 percent van de nieuwbouwwaarde. Ongeveer 43 percent van de bestaande huizen komt in aanmerking voor klein herstel (kosten minder dan 10 percent van de nieuw bouwwaarde) en 4 percent van de wo ningen is rijp voor de sloop. De slechte woningen bevinden zich niet alleen in de grote steden maar ook S in de kleine gemeenten. Vooral de wo ningen van vóór 1930 vergen kostbare ingrepen. nauwelijks gevolgen hebben. Door de slechte marktverwachtingen is de pro- duktie al dusdanig teruggeschroefd, dat een verdere vermindering niet meer nodig is. De 10.500 werknemers die Hoogovens voor de regeling heeft aangemeld, zouden per week 25 procent minder moeten wer ken. De werktijdverkorting is het gevolg van het uit bedrijf nemeh van hoogoven 6 (op 7 november). Ook veel personeel in de produktie-ondersteunende afdelingen zal deze keer met werktijdverkorting worden geconfronteerd. Dat was bij de recente periode van zes weken (voor 2.800 man) niet het geval. De afspraken die gisteren in Luxem burg over de produktiequota werden ge maakt, zijn zowel door de Industriebond FNV als Estel positief ontvangen. FNV- districtsbestuurder Henk Krul: „Als niet ingegrepen zou zijn, was Hoogovens volop in de problemen gekomen. ‘Frankrijk en Engeland dreigden met sluiting van hun grenzen voör staal. Dat is voor een op de export gericht bedrijf als Hoogovens fu nest. Het is een goede zaak dat het zover niet is gekomen. Met een heilloze concur rentie is niemand gediend.” Volgens een Estel-woordvoerder heeft de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur’ van de EG, nu voldoende instru menten in handen om op den duur een redelijk prijsniveau voor staal te kunnen garanderen. Estel verwacht, dat de markt medio volgend jaar weer aan zal trekken. Het ministerie van Economische Zaken, dat met het staalconcern onderhandelt over mogelijke financiële hulp, liet weten dat de sanering een positieve invloed op deze gesprekken kan hebben. „De zaak is nu een stuk overzichtelijker geworden, waardoor de minister beter een beslissing kan nemen”, aldus een woordvoerder van het ministerie. Waar eventuele overheids steun voor gebruikt kan worden, wilde hij niet meedelen. Ook Estel zegt niet aan te kunnen geven waarvoor het concern eventuele overheidsgelden wil gebruiken. FNV-bestuurder Henk Krul heeft na drukkelijk geëist dat de steun alleen ge bruikt wordt voor het vernieuwen van fabrieken in IJmuiden. „Overheidsgelden mogen nooit dienen voor een globale fi nanciering van de Estel-kas. Daar schiet geen mens wat mee op”, aldus Krul. De FNV-bestuurder betreurt het besluit van de raad van bestuur en raad van commis sarissen om voorlopig af te zien van de renovatie van warmbandwalserij 1 in IJ muiden. Volgens Krul moet dit project doorgaan om te vermijden dat Hoogovens op het technische vlak achterop raakt bij haar concurrenten. I ROVERS RETURN THE KORGIS SEDERT 1Ö37 ders en communisten van het zusterland Polen” de huidige problemen zullen op lossen. Het gesprek in het Kremlin duurde vijf uur. Beide partijen veroordeelden „pogin gen van bepaalde imperialistische krin gen om subversieve acties tegen het socia listische Polen te ondernemen” en ver klaarden „vastbesloten te zijn de onbreek bare broederlijke banden tussen beide volken te beschermen en te versterken”. Moskou'zal Polen bijspringen met nieuwe economische hulpprogramma’s, aldus TASS. Inti >sen wordt in Warschau een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van een explosie die zich gisteravond voordeed in een kantoor van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot. Volgens een Pool se regeringsfunctionaris zou de oorzaak kortsluiting zijn. het Commando Luchtverdediging Noord-Amerika, dat de afgelopen an derhalf jaar 151 maal vals alarm regi streerde op de apparatuur die een vij andelijke raketaanval moet melden. Viermaal was er sprake van een „ernstige situatie”. Tot op heden was slechts bekend dat op 3 en 6 juni van dit jaar de motoren van B-52 bommen werpers al gestart waren na een vals alarm. Het Senaatsrapport adviseert om het alarmsysteem te reorganiseren. danscentrum Aan de verkiezingen is de meest bloedige ver kiezingscampagne in de geschiedenis van dit Caraibische eiland voorafgegaan. Meer dan 600 mensen kwa men bij gewelddadig heden om. Zie pagina 2 Zwarte arbeiders in Zuid-Afrika krijgen meer bewegingsvrijheid en meer vestigingsrechten in voor hen bestemde woongebieden aan de rand van „blanke1’ steden. Zie pagina 3 l "f Sweden

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1