Super-8 groeicamera van Bell and Howell boeken Steeds belangrijker foto rol voor ingenieur in autofabricage exposities Pall Mali Export weq en wiel VW met groter Passat-model Expositie van ieugdfotoclub Het Ogenblik NIEUWS IN T KORT VARIA 22 23 19 8 0 VRIJDAG OKTOBER tra Onder redactie van J.P. Bos IN FRANKRIJK MEER AANDACHT VOOR LPG >r jrip »nder >ok a mok met plezier mok Rdl Mali Export Volgend jaar brengt de Cadillac-division van General Motors een geheel nieuwe motor met variabele cilinderinhoud op de markt: het is de zogenoemde V8-6-4. Deze krachtbron is een benzine-inspuitmotor, die met de hulp van een microprocessor kan omschakelen van een zes liter V8 motor, tot een 4,5 liter V6 of een 3 liter motor die slechts met vier cilinders aan het werk, zijn vermogen levert. wereldbekend aroma Hoe vaak komt dat niet voor? De beginnende super-8-filmer koopt een eenvoudig cameraatje, krijgt de filmerij aardig onder de knie en constateert na een paar jaar, dat hij aan een filmapparaat met meer mogelijkheden toe is. Dan wordt de simpele camera meestal ingeruild voor een exem plaar met veel knoppen en techni sche foefjes. Dat kost een hoop geld, want veel inruilwaarde heeft een super-8-machientje nou eenmaal niet. Mi en de echte J •Cr De enige Nederlandse opname in het Fotojaarboek 1981; Rainer Kemper. ler Volpwtf ti 150, veen. Het Bell and Howell filmsysteem begint met de basiscamera MS45. Wie de klep (1) eraf haalt, kan er een opsteekstuk (2) inzet ten, zodat de MS45 er professioneler gaat uitzien en meer mogelijkheden krijgt. Ook een autofocusdeel voor automatisch scherp- stellen (3) en een iets minder ingewikkeld opsteekstuk (4) zijn straks verkrijgbaar. Het „opsteekstuk” GM4. Behalve met de foeQes van de GM2 ook nog uitgerust met een rood lichtje om mensen voor de lens te laten zien dat de camera loopt; filmen met 6, 12, 30 of 60 beeldjes; terug- spoelmogelijkheid voor overvloeiers; aan sluiting voor flitslicht; zelfontspanner met twee voorloopsnelheden; Hete „opsteekstuk” Autofocus (AF). Autofocus zorgt voor scherpstelling van elk object dat in het midden van het zoekerbeeld voorkomt. Dat automatisch scherpstellen werkt met ingebouwde be weegbare spiegels en functioneert ook als het onderwerp tijdens het filmen van plaats verandert. Het Bell and Howell-systeem komt eind november mondjesmaat in de winkels en zal eind december volop te koop zijn. Dat betekent tevens, dat in de autofa bricage niet langer de stylist met zijn nieuwe vormconcepten de toon aan geeft, maar de ingenieur. Naar ver wachting zullen bij het ontwerpen van toekomstige auto’s de ingenieurs een zeer belangrijke rol aan spelen. Zij zijn nodig om via hun vakgebieden (che mie, elektrotechniek, elektronica en industrieel ontwerpen) de toekomstige auto’s te laten aansluiten aan de eisen van de tijd. Dit werk van ingenieurs begint zich nu al af te tekenen in de huidige autobouw. Hoezeer stijgende benzineprijzen in vloed hebben op de verkoop van au to’s, bewijzen nog eens de laatste cij fers uit Duitsland: in de Bondsrepu bliek liep de automarkt in het eerste halfjaar van 1980 terug met zo’n twaalf percent. Vooral bij de auto’s in de klasse van anderhalve tot twee liter was deze teruggang merkbaar. Auto’s met een inhoud tot 1,5 liter werden daarentegen meer verkocht. Het jaar verslag van de verzamelde autocon cerns in Duitsland merkt overigens op alle vertrouwen te hebben in de toe komst van de auto. Hoewel Frankrijk wat het rijden op LPG betreft, een achterstand op ons land heeft, komt men langzamerhand de LPG-rijders meer tegemoet. Zo breidt het aantal LPG-pompen zich langzaam uit, terwijl ook de Franse auto-industrie het nut van rijden op LPG gaat inzien. Op de laatste salon in Parijs toonden verschillende merken ook modellen die reeds in de fabriek op het rijden met LPG waren uitgerust. Voorbeel den daarvan zijn Citroen, Peugeot. Wat het laatste merk betreft; in de 504-serie treft men thans niet alleen beznine- en dieselversies aan, maar ook een versie die van fabriekswege met een LPG- installatie is uitgerust. De samensteller, R. H. Mason, vindt terecht een jaar tekort om conclusies te trekken over nieuwe trends in de fotogra fie. Hij bekijkt het liever over een periode van tien jaar en dan vallen hem drie dingen op: steeds meer spontane opna men in de open lucht of een karakteristie ke entourage in plaats van geposeerd in studio’s, toenemend gebruik van groot- hoekobjectieven en (bij zwart-wit) steeds meer nadruk op lowkey en diepe zwarten, vaak gekoppeld aan grove korrel. Vooral landschappen in sterk lowkey uit lage standpunten gemaakt met groothoek, zijn populair geworden. Een gevolg van het streven naar spontaniteit is dat er ook meer foto’s met een humoristisch karak ter binnenkomen. Van elk van de 230 foto’s is een beschrijving met meestal een technische verantwoordig afgedrukt. De prijs van het jaarboek is 59,50. Het komt erop neer, dat de motor in staat is als er geen maximaal vermo gen wordt vereist twee of vier cilin ders af te sluiten en daarmee uit te schakelen. Een digitaal informatiesys teem geeft bij de bestuurder aan hoe veel cilinders op een zeker moment nog in werking zijn. Ook blijft de be stuurder op de hoogte van het brand stofverbruik en de geraamde afstand, die nog met de resterende brandstof kan worden afgelegd. De vormgever zal noodgedwongen een stapje terug moeten en zal in de toekomst zijn werk meer en meer moe ten verrichten aan de hand van de ingenieur. Het beeld van de toekomsti ge auto, zoals dat nu reeds vaststaat, laat immers steeds minder ruimte voor experimenteren op stijlgebied. De computer levert de rationele gegeven: de auto waarin we over enige jaren misschien wel allen zullen rijden is klein van stuk, met veel binnenruimte, een dwarsgeplaatste vier-cilinder mo tor voorin, en staat voortdurend onder controle van een computer. Om hem zo licht mogelijk te maken, zullen steeds meer kunststofmaterialen worden ge bruikt. En op al deze gebieden heeft de technisch ingenieur uit hoofde van zijn opleiding het laatste woord. Fabrikant Bell and Howell heeft daar een aardige oplossing voor gevonden, die op de Keulse Photokina den volke werd getoond. De constructeurs zijn uitgegaan van een basiscamera met simpele bedie ning, waar los verschillende „opsteek- stukken” (modules) bij zijn te krijgen. Elke module breidt de mogelijkheden voor het super-8-filmen verder uit. Zo kan het apparaat met de filmische vaardig heid van zijn eigenaar meegroeien. Uit gangspunt is de Bell and Howell MS45- geluidscamera, die dank zij de moderne elektronica voorbereid is op de „opzet- stukken”. De camera is nogal prijzig (bru- to-adviesprijs bijna 1100), maar dat komt doordat driekwart van alle elektro nische foefjes in de machine zit, zodat de modules goedkoop kunnen blijven. De MS45 heeft een 1.2-4x zoomobjectief met macrostand. Het in- en uitzoomen kan met behulp van een motortje gebeuren. Er kunnen met de „kale” camera eenvoudige geluidsopnamen worden gemaakt met de bekende super-8-cassette in Voorgestripte uitvoering. Wel geeft de zoeker op origine le wijze (gekleurde lampjes) veel informa tie. Bij de MS45 zijn dan drie extra’s te koop om de technische mogelijkheden uit te breiden: Het „opsteekstuk” GM2. Filmen op 24 in plaats van 18 beeldjes voor kwalitatief betere geluidsopname; filmen met negen beeldjes; enkelbeeld-opname; slow-moti- on-knop; regeling van hoge en lage tonen; regeling van geluidsniveau met druk knoppen; knop voor het corrigeren van het diafragma bij tegenlicht; Auto’s, zoals dit Cadillac-ontwerp die naar gelang de rijomstandigheden cilinders kunnen in- en uitschakelen, hebben naar verwachting geen grote toekomst. Dit soort techniek is slechts mogelijk, zolang er nog grote motoren zijn waarmee men kan experimente ren. Maar over een jaar of vier zal het definitief gedaan zijn met de grote krachtbronnen. Daarvoor in de plaats zullen dan de viercilinder motoren ko men, voorzien van alle mogelijke elek tronica. En bij de elektronica begint de toekomst van de auto. De rol van de ingenieur wordt be langrijker naarmate de auto meer en meer een kwaliteitsprodukt gaat wor den. Want kwaliteit is nodig om de auto die in het westen wordt gebouwd een betere concurrent te laten worden van de importauto’s uit Japan. Maar niet alleen dat: zuinigheid, verkeersveilig heid en milieu leggen ook de nadruk op de kwaliteit van de voertuigen. De ver betering van kwaliteit moet voor een groot deel komen uit de toepassing van elektronische systemen, die niet alleen het gebruik van de wagen verbeteren, maar dit gebruik tevens doorlopend controleren en regelen. Dat vereist mi croprocessors en data-informatie. Wat de fabricage betreft, zullen de lopende- bandsystemen steeds gecompliceerder worden. En ook hierbij zal de inge nieur een overheersende rol gaan spelen. Fotojaarboek 1981, uitgave van Else- vier Focus in Amsterdam, borduurt voort op de basisverbreding van vorig jaar. ping het’ daarvóór grotendeels om werk van professionele fotografen, toen werd de verhouding tussen beroepswerk en bij dragen van amateurs op fifty-fifty ge bracht, waarbij ook zoveel mogelijk alle [ichtingen in de fotografie vertegenwoor digd waren. Hoewel inzendingen uit 29 landen zijn tmdergebracht, blijft het feit dat het oor spronkelijk om een Engelse uitgave gaat, fijn stempel op dit jaarboek drukken. Het jantal fotografen uit Groot-Brittannië is jerreweg het grootst. Uit Nederland is er slechts één inzending opgenomen, name lijk van Rainer Kemper. Voor de liefheb ber van dit soort boeken, die dit van ondergeschikt belang vindt, is er echter veel te genieten. Temeer daar in de formu le van dit jaarboek geen plaats is voor fcto’s van oorlog, geweld, baldadigheid en van leed in derde-wereldlanden. De nieuwsfoto’s die wèl een plaats kregen, betreffen sport en in het algemeen plezie rige aspecten van het leven, waarbij origi naliteit en artisticiteit belangrijke criteria termen. Van zondag 2 tot en met 22 november al in het Cultureel Centrum Het Oude Slot (Ir. Lelylaan 6, Heemstede) weer de bveejaarlijkse expositie van de jeugdfoto- dub Het Ogenblik zijn ingericht. De beur- jemeester van Heemstede, jhr. mr. O. R. van den Bosch, zal zaterdagmiddag om half vijf de tentoonstelling officieel openen. Er zal geen officiële jury fungeren om eerste, tweede en derde prijzen toe te (rennen. Dat streven de leden van de club niet na. Tóch zijn er twee prijzen: de indertijd door de gemeente Heemstede beschikbaar gestelde wisselbeker die toe valt aan de maker van de foto die door de bezoekers als de beste wordt aangewezen en een prijs voor de beste serie, eveneens naar de mening van het publiek. Onder de bezoekers die op de beste foto en/of de beste serie hun stem hebben uitgebracht, wordt na afloop van de tentoonstelling ten attentie verloot. Op de expositie waarop wij in deze rubriek nog terugkomen, is werk te zien van leden die net meedraaien, maar ook van oudere leden die er blijk van geven in de greep van de fotografie te zijn geraakt. Naast fotowerk in zwart-wit en kleur is er ten aantal klankdiaseries in daglicht-pro- jectie. De tentoonstelling is iedere dag, behalve maandag en dinsdag, geopend van 14 tot 17 uur. De toegang is in principe vrij. De bezoekers kunnen echter wel een finan ciële bijdrage ter bestrijdeing van de kos ten Jeveren. •CANON PHOTO GALLERY (Reestraat fe, Amsterdam): Expositie van werk van te Franse fotograaf Pierre Gaudard over jevangenissen. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur. Tot en met 21 november. Volkswagen heeft een nieuw en groter model Passat op de markt gebracht. Vergeleken met zijn voorganger die in 1973 werd geïntroduceerd, is de nieuwe Passat bijna vijftien cm. langer en bijna negen cm. breder. Ook spoorbreedte en wielbasis zijn naar verhouding vergroot. De nieuwe Passat is naar keuze op de eigen Duitse markt verkrijgbaar met motoren die variëren van een 1,3 liter (44 kw/60 pk) tot een vijf-cilinder van 1,9 liter (85 kW/115 pk). Voorlopig is de fabriek begonnen met de levering van het cijfdeurs limousine-model. Het Variant-model en de driedeurs-limousine zijn op een later tijdstip gepland. Volkswagen heeft van deze nieuwe Passat veel werk gemaakt. Dat komt niet alleen tot uitdrukking, in het uitgebreide motorenaanbod, waartoe ook nog een 1,6 liter diesel behoort, die 40 kW of 54 pk. levert. De wagen bezit tevens servo-besturing, centrale vergrendeling van de deuren, en onder meer buitenspiegels die verwarmd kunnen worden. Door een anato misch gevormde zijwandbekleding, is binnenin meer ruimte ontstaan. Zoals gebruikelijk in deze tijden, heeft VW ervoor gezorgd dat de nieuwe Passat onder meer door een elktronische ontsteking zuiniger tijdt dan zijn voorganger. De achteras is nieuw ontwikkeld; hij neemt minder ruimte in en bezit een nauwkeurige wielgeleiding. Tussen de achterwielen is de benzinetank met een inhoud van zestig liter ondergebracht. De nieuwe Passat zal ook verkrijgbaar zijn als Variant-versie. Hoewel alle Passat-modellen een achterdeur hebben, is de laadruimte in het Variant-model bij weggeklapte achterbank groter dan in het limousine-model. VW geeft een jaar garantie zonder kilometer beperking. En zes jaar garantie tegen doorroes ten van binnenuit. I DS

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23