HANDBALBOND Larsen houdt AMBITIEUS Jan Timman PROGRAMMA op afstand Stöve-Vessies uitgeschakeld waterpolo Miljanic klaagt bondsbestuur aan óók 3 'El sportpuntiq J ^■Lichtenveldt uit werkgroep toto-lotto KASTERMANS VOLGT VAN MARLE OP Overwinning van John v. d. Wiel tws! ■l „AFSPRAKEN GESCHONDEN” ag rd. 25 SPORT VRIJDAG OKTOBER 19 8 0 - Vakman Trainingsstages Fysiek kans - Veeleisend n-stand Moeizame zege van Björn Borg 95.000 Jan Keckskemethyvoorstander van fysiek hard handbal. IF bruto winnaars negen Lotto: bruto bonnement Milan Miljanic: officieel protest tegen de Joegoslavische bond. TOKIO (ANP). Björn Borg heeft met erg veel moeite gewonnen in de tweede ronde van het toernooi in Tokio: de 24- jarige Zweed verloor de eerste set van de niet-geplaatste Amerikaan Brian Tea cher (3-6) en werd in de tweede set pas innaar na de tie-break. Betty Stöve en Elly Vessies zijn in de tweede ronde van het internationale ten nistoernooi in Stockholm uitgeschakeld. Betty Stöve verloor met 1-6, 0-6 van de Westduitse Sylvia Hanika. De Roemeense Virginia Ruzici versloeg met 6-0 6-2 Elly Vessies. Van de andere geplaatste spelers die in actie kwamen moest ook Ivan Lendl een set afstaan; de eerste (1-6) aan Buster Mottram. Lendl revancheerde zich echter overtuigender dan Borg: 6-3, 6-1. Twee van de geplaatste spelers haalden de kwartfinales niet. Tanner werd uitge schakeld door Pat Dupre en Eliot Telt- scher verloor van Bill Scanlon in „Ameri kaanse" duels. hoeven verwijkse wat wij t nieuws i invult! 62.000 30.000 68.000 63.000 37.000 52.000 75.000 49.000 24.000 61.000 25.000 40.000 51.000 56.000 90.000 7.000 80.000 23.000 31.000 55.000 BADEN (ANP). John van der Wiel heeft in de derde ronde van het schaak toernooi in Baden zijn eerste overwin- ning behaald. Met de zwarte stukken ver- sloeg Van der Wiel de Oostenrijker Karl k Janetschek. Ook heeft hij zijn functie in de waterpo- locommissie van de KNZB ter beschik king gesteld, Lichtenveldt, die een be langrijke taak vervulde bij de begelei ding van het nationale waterpoloteam op weg naar Moskou, is tot zijn besluit geko men nadat hem was gebleken dat samen werking tussen het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond en de waterpolocommissie niet meer moge lijk was. DEN HAAG. De lotto van het afgelo pen weekeinde (nummer 43) heeft één winnaar opgeleverd, die een nettobedrag van vijf ton krijgt. Het brutobedrag is 666.666,67 gulden. In totaal was voor de lotto een bedrag van 1.725.178,00 gulden beschikbaar. De toto kende ook één winnaar. De brutoprijs voor het juist voorspellen van de twaalf uitslagen bedraagt 73.908,90 gul den. Toto-gelijk leverde geen eerste-prijs- winnaar op. Uiteraard is in deze programma’s de vingerafdruk van Jan Keckskemethy te herkennen. De 42-jarige Tsjech was en kele maanden geleden in Moskou nog trainer van de nationale Tjechische damesploeg; speelde vroeger als ver dienstelijke international en spreidde zijn trainerscapaciteiten en kennis op het gebied van opleidingen ook in Dene marken ten toon. Keckskemethy, die omringd wordt door George van Noesel (Jong Oranje heren), Ilona Venema-Ignazc (dames) en Een andere overduidelijke aanwijzing kwam in Utrecht van de technische be stuurder Louk Kielhom, die meedeelde dat het NHV voor het volgend jaar bij het NOG en Toto-Lotto (SNS) een subsi- die-aanvrage voor 1981 heeft liggen die op enkele tienduizenden guldens na een miljoen gulden groot is. „En hiermee hebben we als NHV geen moete, vooral omdat in Moskou goede internationale (arbitrale) afspraken ge maakt zijn. Daar is ook gebleken dat we de goede kant opgaan met handbal. Fy sieke kracht mag, als het maar fair blijft”, aldus Louk Kielhom over deze opvallende zaak. Keckskemethy, die zich nu nog be perkt tot het herenteam maar straks alle teams onder zijn hoede krijgt om dan ook nog actief te zijn op het .gebied van de scholing van trainers, heeft inmiddels in de zeven weken waarin hij in ons land woont, alle eredivisieclubs bezocht. Dit om er te praten met spelers en trainers. Ook heeft hij inmiddels een geslaagd internationaal „toelatingsexamen” met de herenploeg in Oostenrijk achter de rug. „Maar we zitten nu nog maar in de eerste fase waarin we zoeken naar spe lers die de bereidheid tonen om in Oran je aan de slag te willen”. Toch bestaat er verschil tussen beiden. Keckskemethy „predikt” fysiek hard handbal, fair en geen getrek, maar het lichaam doet volop mee. „Er zijn geen twee soorten handbal: Hollands handbal en handbal zoals dat in de hele wereld gespeeld wordt”, aldus de Tsjech, daar bij doelend op het Nederlands accent dat ligt op balvaardigheid. Ton Velraeds (Jong Oranje dames), is door het NHV voor drie jaar gecontrac teerd waarna het NHV blijft vasthouden aan een full-timer. Dat heeft men de subsidiegevers moeten beloven. week getraind kan worden. Ook buiten zijn er mogelijkheden”, aldus de Tsjech, die na een jaar een selectie van zestien twintig bereidwilligen wil overhouden, waarna dan de derde fase komt die zich in eigen huis afspeelt. In 1983 organi seert Nederland namelijk zelf de wereld kampioenschappen in de B-groep. De eerste twee plaatsen geven recht op deel name aan de Olympische Spelen van Los Angeles. „Maar als dat niet lukt, mag je dat natuurlijk nooit onze nieuwe trainer eu- „Ik wil ook niet het Zwitserse voor beeld navolgen. Vijf jaar lang hebben ze daar met een kleine groep keihard ge werkt om Moskou te halen. Maar in de breedte is het Zwitserse handbal niet sterker geworden. Ik wil graag het hele niveau zien groeien. Dit in onderling overleg met iedere betrokkene, want ik ben geen dictator. Trouwens ook geen tovenaar”, aldus Keckskemethy. vel duiden. Die stap is wel erg groot”, zegt NHV’s voorzitter Hans Stitzinger. ZEIST. Marten Kastermans zal Jo van Marie opvolgen als voorzitter van het amateurvoetbal binnen de KNVB. Kastermans is gekozen bij enkele kan didaatstelling. De officiële benoeming van M. W. J. Kastermans gaat in de dag na de bondsvergadering, die zal worden gehouden op 13 december. n. service. crs, 1 90 53. Keckskemethy is de tweede Tsjech die als professional binnen het NHV werk zaam is. Zijn voorganger was in het begin van de jaren ’70 Jaroslav Mraz, die het toen ook voor elkaar kreeg dat in ons land het prestatiepeil steeg. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Henk Lichtenveldt heeft bedankt als voorzitter van de werk groep Nationale Selecties Waterpolo. Voor het satelliettoernooi hebben vier Nederlanders zich geplaatst voor de kwartfinales: Eric Wilborts, Theo Gorter, Michiel Schapers en Rolf Thung. De uit slagen van de tweede ronde, die in Suste ren is gespeeld, zijn: Eric Wilborts (Ned) Roger Jeppson (Zwe) 4-6, 6-2, 6-3; Edward Graig (VSt)—John Gilber (Gbr) 7-6, 6-7, 6- 3; Theo Gorter (Ned)Ferenc Csepai (Hon) 6-3, 6-4; Michiel Schapers (Ned) Clive Edgea (ZAf) 6-2, 3-6. 6-3; John White- ford (VSt)Paul Batten (VSt) 6-1, 6-3; Jorgen Sundstroem (Zwe)Bidyut Gos- wani (Ind) 6-4. 6-2; Jeremy Bates (Gbr) Bruce Berlin (VSt) 6-3, 6-3; Rolf Thung (Ned)Harris Kevin (VSt) 6-4. 7-5. eken mij voorw „Hierbij moet men wel bedenken dat we volgend jaar met vier teams (dames, heren, jongens en meisjes) voor de we reldkampioenschappen staan in resp. Denemarken, Frankrijk. Portugal en Canada”, klonk het haast verontschuldi gend. „Maar dit bedrag is nodig om de lijn waarvoor we gekozen hebben door te trekken. Natuurlijk is er de kans dat we niet dat hele bedrag van de subsidie gevers krijgen, maar dan zal of sponso ring of het bijspringen door de leden zelf de oplossing moeten brengen”, aldus Kielhom. Gezegd moet worden dat het NHV voor volgend jaar een ambitieus trai ningsprogramma voor de selecties heeft opgesteld. Niet alleen worden de centra le trainingen flink opgevoerd, maar ook komen er trainingsstages. Zo komt in februari van het volgend jaar, wanneer de heren voor de WK van het B-toernooi naar Frankrijk moeten, de in Neder landse handbalkringen vrij ongewone situatie voor dat de spelers, vanwege een voorafgaande zeslandentoernooi in Bul garije en een trainingsstage, 20 tot 25 dagen van huis zullen zijn. De prijzen van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Met andere woorden: Nederland zal mee moeten in dat fysiek harde spel dat handbal is. Zoals ook de scheidsrech ters dat zullen moeten, anders ontstaan er natuurlijk vreemde taferelen. Met die scheidsrechters is inmiddels al ge praat. Ze zullen ook aanwezig zijn bij enkele centrale trainingen om de Keckskemethy-draad op te pakken. Wereldkampioen dammen Harm Wiersma en FMJD-secretaris Wim Jurg hebben de Leeuwardense advocaat Mr. A. de Groot gevraagd tegen oud-wereldkam- pioen Iser Koeperman en W. Los uit Smil- de een kort geding aan te spannen wegens belediging en smaad. Beide gedaagden hebben in recente publicaties uitlatingen gedaan, die volgens Wiersma en Jurg hun goede naam hebben aangetast. Het is niet meer zo zeker dat de schaaktweekamp tussen Robert Hübner en Viktor Kortsnoi in de finale van het kandidatentoernooi zal doorgaan. De ma nager van Hübner heeft verklaard dat de Westduitse grootmeester er wellicht van afziet. De reden voor deze houding van Hübner is een verschil van mening over de begindatum van de match. Excelsior-speler Rob Ouwehand is als gevolg van zijn derde gele kaart in de wedstrijd tegen Willem II van afgelopen zondag door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrijden geschorst. Daarbij kreeg hij 250 gulden boete. De overige straffen zijn: FC Den Haag: J. Kempeneers (jeugd) vier wedstrijden onvoorwaardelijk. DS’79: G. Jansen drie wedstrijden onvoorwaardelijk en 150 gul den boete. Go Ahead Eagles: C. van Kon ten twee wedstrijden en 300 gulden boete. Gezien de bereikte resultaten in het afgelopen seizoen heeft het ministerie van landbouw en visserij besloten de sponso ractiviteiten in het kader van de strijd om de wereldbeker voor springruiters voort te zetten. Het ministerie is met de interna tionale hippische federatie (FEI) een overeenkomst voor twee jaar aangegaan met de mogelijkheid van een verlenging van vijf jaar. Het komende seizoen zullen de sponsorkosten voor het ministerie 230.000 Zwitserse francs (ongeveer 275.000 gulden) bedragen. De uitslagen van de partijen uit de der de ronde zijn: Liberson (Isr)-Hölzl. (Oost) remise, Janetschek (Oost)-Van der Wiel (Ned) 0-1, Stean (GBr)-Nunn (GBr) rem., Vaganian (Sov)-Gligoric (Jsl) rem., Bel- javski (Sov)-Byrne (VS) 1-0, Adorjan (Hon)-Seirawan (VS) rem., Smejkal (Tsj)- Miles (GBr) 1-0, Spasski (Sov)-Gheorghiu (Roe) remise. De stand na drie ronden is; 1. Beljavski 2,5 pnt„ 2. Liberson, Nunn, Smejkal, Spasski en Vaganian 2 pnt., 7. Adorjan, Byrne, Gheorghiu, Gligoric en Hölzl 1,5 pnt, 12. Miles, Stean en Van der Wiel 1 pnt., 15. Janetschek en Seirawan 0,5 pnt. Hogelijk savond ^^■winnaar na de tie break. Eerste prijs: één winnaar bruto 666.666,67 gulden. Tweede prijs: zestien winnaars bruto 9699,80 gulden. Derde prijs: 237 winnaars 982,20 gulden. Vierde prijs: 11.652 winnaars 26,60 gulden. Vijfde prijs: 27.803 winnaars 11,10 gulden. Jackpot voor lotto 44: 49.728 gulden. Keckskemethy eist vrij veel van de spelers. Ook individuele trainingen. Ook in de zomer. „Het is natuurlijk niet waar dat er in dit land vanwege een tekort aan zaalruimte maar twee tot drie keer in de Toto-gelijk: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: twee winnaars 2059,10 gulden. Derde prijs: 97 winnaars 110,30 gulden. Vierde prijs: 2727 winnaars 5,70 gulden. Van de eerste prijs gaat 2470 gulden naar de jackpot van de toto-gelijk num mer 44. De resterende 7400 gulden is naar de overige winnaars van toto-gelijk van afgelopen week gegaan. Toto: Eerste prijs: één winnaar bruto 73.908,90 gulden. Tweede prijs: 5474,70 gulden. Derde prijs: 289 winnaars 426,20 gulden. BELGRADO. Krap drie weken voor de belangrijke wedstrijd Italië Joegoslavië in Turijn voor de kwalffi- catieronde van het wereldkampioen schap heeft de Joegoslavische trainer Miljan Miljanic de leiding van de natio nale voetbalbond harde verwijten gemaakt. De uitslagen van de afgebroken partijen, die gisteren werden uitgespeeld, zijn: vjjfde ron de: Panno-Timman remise, achtste ronde: Olafsson-Browne rem., negende ronde: Tim- man-Larsen rem., Ljubojevic-Giardelli rem., tiende ronde: Najdorf-Larsen 0-1, Kavalek- Timman 0-1. Ondersteund door zijn assistenten heeft Miljanic in het openbaar stelling genomen tegen het bondsbesluit interna tional Ante Mirocevic toe te staan voor Sheffield Wednesday te spelen. Miljanic, die Joegoslavië naar de eindronde van de strijd om de wereldtitel 1974 in West- Duitsland leidde en daarna trainer van Real Madrid werd, greep het geval-Miro- cevic aan om zijn angst voor een uitver koop van de beste spelers te ventileren. In een officieel protest herinneren Mil janic en zijn vakbroeders de bond er aan dat het hoogste voetbalorgaan van Joe goslavië eerder had besloten de trainer in het kader van de voorbereidingen op het toernooi om het wereldkampioen schap van 1982 in Spanje zoveel moge lijk te helpen. Miljanic meent dat dit besluit nu met voeten is getreden. t „Hoe moet ik een slagvaardig WK- team opbouwen als de beste spelers op hun 28e jaar of zelfs nog eerder naar het buitenland vertrekken?", klaagt Milja nic, die onlangs ook Buljan (Hamburger SV) en Jovanovic (Manchester United) uit vreemde dienst moest oproepen. De golf voetbalemigranten is nog groter ge worden sinds Engeland zijn grenzen heeft geopend. Sportjournalisten hebben onlangs drie elftallen samengesteld van Joegos- laviërs, die in het westen actief zijn. Statistici weten te melden dat er sedert 1966 ruim drieduizend Joegoslavische voetballers uit het moederland zijn ver trokken. Alleen in de Bundesliga hebben al ongeveer vijftig van de beste Joegos- laviërs onderdak genoten. Een van de eersten, die in de nabije toekomst aangetrokken zou kunnen worden door de magneet, die de Bundes liga nu eenmaal is, zou Safet Susie, de topscorer van KC Serajevo, kunnen zijn. Bovendien is de kans groot dat Susie en nog enkele andere internationals voor de wedstrijd tegen Italië op 15 november niet beschikbaar zijn omdat zij hun mili taire dienstplicht moeten vervullen. Vrienden van Miljanic menen dat hij mede zijn stem heeft laten horen om de wedstrijd te verheffen tot een zaak van nationaal belang waardoor Susie en co alsnog van dienstplicht worden vrijges teld. (Van onze sportredactie) UTRECHT. Het is het Nederlands Handbal Verbond (NHV) bittere ernst om in de komende jaren internationaal hoog te gaan scoren. Een duidelijke vingerwijzing in die richting: het be noemen van de intussen zeven weken in ons land werkende Tsjechische bond- strainer Jan Keckskemethy, die in Utrecht officieel voorgesteld werd. „Als het bondsbestuur meent op water- pologebied belangrijke besluiten te kun nen nemen zonder de waterpolocommis- kie te raadplegen, dan vervalt voor mij de 'basis tot samenwerking. Daarom ben ik eruit gestapt. Ik voel er niets voor om een ^beetje langs elkaar heen te werken”, aldus Lichtenveldt. De verhouding tussen het KNZB-be- stuur en de waterpolocommissie is op dit moment erg gespannen, maar de overige commissieleden hebben nog niet tot zulke 'vergaande stappen besloten als Lichten veldt. Er is nog een bedankje bij de KNZB binnengekomen. Hennie Grootveld, die de [afgelopen maanden de functie van Henk ^Lichtenveldt als teammanager van het nationale waterpoloteam had overgeno men, heeft laten weten wegens tijdgebrek •deze taak niet meer te kunnen continu eren. BUENOS AIRES. Bent Larsen heeft, na het uitspelen van de afgebro ken partijen in het internationale schaaktoernooi van Buenos Aires, nog een voorsprong van twee punten op Jan Timman. Het duel uit de negende ronde tussen de Deense en de Amsterdamse grootmeester eindigde namelijk gister avond onbeslist. Timman werd overigens uit drie afge broken partijen twee punten rijker, re- I mises tegen Larsen en Panno, winst op Ti Kavalek, maar ook Larsen voegde een T vol punt aan zijn score toe door een overwinning op Najdorf. Met nog drie ronden te spelen deelt Timman de tweede plaats met Ljuboje- vic. Zij hebben beiden 6,5 punt, twee minder dan Larsen, een half meer dan Andersson.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25