c voor V het weer Koning vraagt excuus misverstanden” h A w o Nadelig voor lagere inkomens” Hoofdstad pleit voor „woonlastensubsidie” Bokken tillen supergewicht BOA-advertentie wel toelaatbaar In bijdrage aan parlementsdiscussie Felle verwijten vanuit Kamer Vanwege slechte internationale situatie Kamer eist plan over herindeling moet versterkt” „Positie bonden van ambtenaren Candid camera Racistisch? Zi Fake Funny people W V OKTOBER VRIJDAG 3 1 1980 BINNEN* EN BUITENLAND 2 (V; I vo< vai sec ma meester Van Emmen.” de Lu bei pei sta uit sta (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister De Geus van Defensie houdt ondanks verzet vanuit de Kamer vast aan zijn uitgangs punt dat de uigaven voor het leger in 1982 moeten terugkeren naar het niveau van 3 procent van het bruto nationaal inkomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Ook PvdA en WD hebben ernstige bezwaren tegen de plan nen van minister Van der Stee van Finan ciën, de teruggave van belasting te be perken. J( krij bes' V< krac stru trie, tot l (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM-ARNHEM. Am sterdam zal regering en parlement concrete voorstellen doen voor de in voering van een systeem van woon lastensubsidie, dat de huidige huur subsidie moet vervangen. 5 62 trijfël Ook PvdA en VVD verwerpen belastingplan Van der Stee De Geus weigert lagere WEERRAPPORTEN uitgaven voor defensie 12 0 0 2 0 19 24 n vai z zw inkomens en mensen zonder bijverdiensten veel moeilij- ker is. Maar er is een heel andere reden om je „genomen” te voelen door „Funny Peop le”. Een groot aantal onderdelen is wel met onwetende mensen en een candid camera opgenomen, maar een aantal is volgens mij „gefaked”, omdat de mensen vermoedelijk niet zo grappig reageerden als de makers verwacht hadden. Ook zijn er volgens mij soms later stemmen inge dubd, want hoe kun je anders een groepje weglopende mannen tot op vijftien meter nog glashelder met elkaar horen praten? Het gevoel dat niet alleen die mensen op het doek om de tuin worden geleid, maar jij als ingewijde bioscoopbezoeker ook, maakt het kijken naar „Funny People” tot een ongemakkelijke aangelegenheid. Mijn conclusie, na iedere aflevering van „Poets”, was dan ook: de mens is goed, behalve misschien de mens die die goede mens erin laat tuinen. Hoewel, een grapje op zijn tijd, nietwaar? Maar goed, terug naar „Funny People”, is die film racis tisch? Alleen in zoverre, dat er meer blan ken dan zwarten in het ootje werden geno men, terwijl er vijftnaal zoveel niet-blan- ken als wel-blanken in Zuid-Afrika zijn. De in ’t ootje-nemers zelf waren allemaal blank, je kunt dus onmogelijk staande houden dat de rollen van de good guys en de bad guys onevenredig verdeeld waren ten koste van de zwarten c.q. niet-blan- ken. Wel kun je zeggen dat de poetsbakken die voor het welslagen de grootste dosis naïviteit en goedgelovigheid vergden, eer der aan de zwarten leken te zijn toege schoven dan aan de blanken: de pratende brievenbus, de vogelman, en de ballonin- pakker bijvoorbeeld. Maar dat maakte die zwarten er alleen maar aardiger op, en je kunt daartegenover stellen dat de blanken weer hebzuchtiger werden uitgebeeld: het vastgeklemde bankbiljet, de grote en klei ne biefstuk. Volgens die voorstellen krijgen de mees te mensen die daarvoor in aanmerking komen meer huursubsidie. Maar ook moe ten bijkomende kosten (zoals die voor energie) voor alle woningen worden mee- gesubdidieerd. Dit staat in een concept-nota, die wet houder J. Schaefer (Volkshuisvesting) gis teren heeft gepresenteerd. Schaefer wil met zijn nota een concrete bijdrage geven aan de discussie over de individuele huur subsidie, die binnenkort in het parlement wordt gehouden. De Anti-Apartheidsbeweging Neder land (AABN) heeft een klacht inge diend bij de officier van justitie in Amsterdam tegen de vertoning van de Zuidafrikaanse film Funny People in de hoofdstad. De film is volgens de organisatie „respectloos en denigre rend” tegenover zwarten. 20 20 14 12 24 io 13 -0 13 11 7 22 23 21 23 10 20 0 18 12 11 4 5 4 7 0 0.4 0 0.1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 met ongeveer 50 procent teruggelopen. Het gevolg is dat veel subsidiegeld onge bruikt blijft en automatisch terugvloeit naar ’s rijks kas, aldus Wallis de Vries. In veel van de gevallen betreft het schoolverlaters, zo zegt de PvdA. Omdat die groep al via de verlaging van het minimum-jeugdloon wordt getroffen, stellen de socialis ten dat deze groep’„onevenredig zwaar dreigt te worden gepakt.” Volgens de VVD worden met name deeltijdwerkers (vooral in horeca, winkelbedrijf, landbouw en uitzend krachten) zwaar getroffen. Juist omdat dit soort werk. gestimuleerd moet worden, kan de regeringsmaatregel leiden tot verdere verslechtering van de belastingmoraal, zo vreest de WD. Het CDA had soortgelijke bezwaren geuit. van vorige week, waarin hij stelt dat militairen die atoomtaken in oorlogstijd weigeren het leger moeten verlaten, in te trekken. Eventuele onderzoeken naar meningen over atoomtaken in het leger wil hij pas doen als „de Nederlandse rol in de kernbewape ning volstrekt duidelijk is.” De veronderstelling van minister Van der Stee, dat door de teruggave-beperking 145 miljoen gulden be spaard kan worden, noemt de VVD een forse overschat ting, mede omdat nu tal van geschillen over de uitwer king zullen ontstaan, die weer veel werk gaan kosten. Het argument van de mogelijkheid om het personeelsbestand van de belastingdienst met ruim 400 man te beperken, mag volgens de PvdA niet voorop staan. Door de te verwachten groei van zwart werk zal ook van een toene mende belastingopbrengst nauwelijks sprake zijn, aldus de VVD. PvdA en VVD wijzen erop dat de regering heeft toege zegd de hele kwestie van de aftrekposten apart te zullen bezien. Op deze manier wordt echter wel zeer ruw in deze materie ingegrepen, aldus de WD. Staatssecretaris Koning. Demonstraties voor Theater Tuschinski (eigenlijk alleen voor Tuschinski 2, maar dat lijkt me moeilijk mikken in de Regu- liersbreestraat in Amsterdam) hadden me nieuwsgierig gemaakt naar de Zuidafri kaanse film „Funny People” („Grappige Mensen”), waartegen geprotesteerd werd. De protestanten keerden zich om verschil lende redenen tegen de film. Hij is Zuidaf- rikaans, dus wie voor f8,75 een toegangs- biljet koopt steunt het Zuidafrikaanse apartheidsregime van Vorster. Weliswaar met een kleine som gelds, en nogal indi rect, want de meeste guldens van die f 8,75 zullen wel terecht komen bij Tuschinski, en dus indirect bij een regime (dat van Van Agt), dat het Zuidafrikaanse racisme bestrijdt. En van wat er overblijft zullen de meeste dubbeltjes, neem ik aan, naar de heren James Uys en Kobus Kruger gaan, de makers van de film. Kobus Kru ger ik dacht wel dat u niet zou geloven dat die naam echt bestond, maar hij stond wis en waarachtig op de aftiteling. 1 -o -2 2 -i 2 -2 5 0 3 H. volg wer; Kou ten PÜn ■veni Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis H van scht cris: In rade min ■jelii oktc jaar Ei dwi de s de 1 zen< ong! bep. vier uitg Di (Ecc Lux tota de 1 opg' pro< zijn zwa Van min uite grot in h lanc W staa Aan op in o deri gen. wer Di nieu de i sam gepi zest: hou naai ring de l lijkt aan don naai krij{ Ni (Hoi Utn staa bed bepi tern bela per ongi staa ter Hoe der V; geze mat ■ga 1 -8 0 -2 -2 12 2 2 1 6 12 9 -2 12 -7 1 14 11 3 - 0 13 Een PvdA-motie waarin werd gevraagd de koppeling tussen minimum-jeugdloon en soldatenwedde los te laten om de militai ren dë negatieve gevolgen van het dalen van de laagste jeugdlo nen te besparen, werd door de bewindsman eveneens afgewezen. Hij stelde dat sinds deze koppeling vijf jaar geleden werd ingevoerd, de bezoldiging van dienstplichtigen 14 procent meer is gestegen dan die van beroepsmilitairen. Overigens zei De Geus DEN HAAG (ANP). Een meerderheid in de Tweede Kamer is niet bereid ak koord te gaan met een aantal principe- voomemens van de regering, zoals die zijn neergelegd in de zogenoemde vraagpun tennota, zolang minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken geen duidelijkheid geeft inzake de provinciale herindeling. Dit bleek gisteravond tijdens de behan deling van de vraagpuntennota in de Ka-' mer. PvdA en D’66 pleitten voor terugkeer naar de oude plannen voor vorming van een groot aantal kleine provincies. Het CDA stelde, dat nu een eind moet komen aan de onrust die het gevolg ig van het uitblijven van concrete plannen over de herindeling. door Nico Scheepmaker k Eerder deze week maakte het CDA al bekend bezwaren tegen die plannen te hebben. Van zo’n voornemen worden mensen met de laagste inkomens de dupe, zo stellen beide fracties in hun schrif telijk commentaar op de plannen. Juist mensen met hogere inkomens zouden er vaak in kunnen slagen vol doende aftrekposten te vinden, terwijl dit voor lagere Weer in binnen- en buitenland meer, dat handhaving van de 3-procentsgrens noodzakelijk is als Nederland de kernbewapening wil terugdringen, omdat dan hogere uitgaven voor conventionele bewapening moeten worden gedaan. De minister weigerde verder in te gaan op een motie van de PvdA, waarin wordt gevraagd een onderzoek in te stellen naar de opvattingen van het personeel bij de krijgsmacht over het gebruik van kernwapens. Ook wees hij een PPR-motie af, waarin wordt geëist dat de minister ruimte laat voor militairen die weigeren kernwapens te gebruiken. De Geus weigerde zijn brief wordt komende dinsdag gestemd. Dit bleek gistermiddag tijdens het debat over de defensiebe groting in de Tweede Kamer. De minister verwierp een PvdA- voorstel om op deze begroting 200 miljoen gulden te blokkeren teneinde een volgend kabinet in staat te stellen verdef op defensie-uitgaven te bezuinigen. Verdere besnoeiing is volgens De Geus onaanvaardbaar, omdat hij niet verwacht dat de dat een beslissing over deze kwestie pas wordt genomen nadat de internationale situatie in de komende jaren zal verbeteren. Hij - - meent dat de defensie-uitgaven van die internationale situatie moeten afhangen en niet van de binnenlandse economische toestand. Dit jaar heeft het kabinet eenmalig een bezuiniging van 179 miljoen gulden uitgevoerd op de defensiebegroting en daarbij moet het blijven, zo stelde De Geus. Hij gaf als overweging onder huisvesting en voeding. Minister De Geus liet de Kamer weten dat het ziekteverzuim onder het burgerpersoneel bij defensie niet in belangrijke mate afwijkt van het verzuim bij andere ministeries, maar dat dit verzuim wel van langere duur is. Een van de oorzaken hiervan is de gemiddeld hogere leeftijd bij het ministerie van Defensie. Ook werkomstandigheden hebben er mogelijk mee ,te maken, zo zegt de bewindsman. Hij kondigde aan dat nog dit jaar een rapport over dienstplichtsystemen met een regeringsstandpunt aan de Kamer zal worden aangeboden. Over de ingediende moties ZZO windst. zo o ono verand. o ono o o z n nno no o ono wzw nnw windst. wnw no no o o ono windst. nw windst. nno nnw n no ono no nw w n windst. niet ontvangen 1. bew. niet ontvangen onbew. 1. bew. mist mist h. bew. zw. bew. mist h. bew. mist zw. bew. onbew. h. bew. zw. bew. niet ontvangen 1. bew. regenbui mist zw. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. mist onbew. mist geh. bew. onbew. L bew. 1. bew. zw. bew. mist mist onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De advertentie van de stichting Boycot Outspan Actie (BOA), waarin een blanke hand staat afgebeeld die een hoofd van van een zwarte op een sinaasappelpers uit perst, is toelaatbaar. Dit stelt het Amsterdamse gerechts hof in de uitspraak in hoger beroep, welk beroep was aangespannen door de BOA tegen de Reclame Code Com missie, een instelling waarin diverse media- en consumentenorganisaties samenwerken. Deze commisie had de advertentie eerder ontoelaatbaar ver klaard; een oordeel dat later door de Amsterdamse rechtbank in kort ge ding werd bekrachtigd. Sociaal-Economische Raad een advies hierover heeft uitge bracht. De minister kondigde aan, dat militairen die langer dan een maand aan boord van schepen verblijven of deelnemen aan oefeningen te velde die langer dan een maand duren, het geld terug ontvangen dat op hun traktement is ingehouden voor (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Koning van Binnenlandse Zaken heeft gistermiddag tijdens een door de PvdA aangevraagde interpellatie in de Tweede Kamer, zijn excuses aangeboden voor de wat hij noemde „misver standen die zijn gerezen naar aanleiding van een telefoontje met de burge- Alle linkse par tijen verweten de bewindsman de gemeentelijke au tonomie te hebben aangetast door af gelopen maandag avond vlak voor de raadsvergade ring in Emmen de burgemeester on der druk te zetten om ervoor te zor gen dat het muni tiedepot zou wor den aanvaard. De staatssecretaris stelde niets anders te hebben willen duidelijk maken, dan dat enkele honderden arbeidsplaatsen die in direct samenhangen met vestiging van het depot, aan Emmen voorbij kunnen gaan als men het depot afwijst. De oppositie partijen spraken van een „ongeoorloofde koppeling van het defensiebeleid met het spreidings- en werkgelegenheidsbeleid”, maar Koning sprak dit tegen. Hij gaat ervan uit dat het verlies van de extra- arbeidsplaatsen een logische consequen tie van de weigering kan zijn. Staatssecretaris Van Eekelen van De fensie zei gisteren in de Kamer, dat de regering nadere contacten heeft gelegd met Almelo, Harden berg en Groningen over vestiging van het omstreden wapen depot. Hij stelde echter ook nog steeds te hopen „op constructieve samenwerking met Emmen.” Gedeputeerde Staten van de provincie Drenthe hebben gisteren een telegram ge zonden aan staatssecretaris Koning, waarin zij meedelen dat vestiging van een NAVO-werkplaats in Emmen niets te ma ken heeft met de afspraken tussen het kabinet en de noordelijke provinciebestu ren inzake het spreidingsbeleid. Volgens GS heeft Koning ten onrechte gezegd dat ook andere arbeidsplaatsen voor Emmen verloren kunnen gaan als deze gemeente het depot zou weigeren. Het kostte me wat praten om bij de bedrijfsleider van Tuschinski een gratis perskaartje op mijn perskaart te krijgen, maar het is me toch gelukt, waardoor ik de Anti-Apartheidsbeweging in zoverre recht in de ogen kan zien dat ik er niet van beschuldigd kan worden dat ik het regi me-Vorster financieel gesteund heb. Er was echter ook nog een andere reden waarom tegen de film geprotesteerd werd, namelijk omdat hij racistisch zou zijn in die zin, dat de zwarten als dommer zouden zijn uitgebeeld dan de blanken. U moet namelijk weten dat „Funny People” is opgebouwd uit een grote reeks „Poets”- bakken, zoals die ook bij ons (door zulke onverdachte lieden als Cherry Duyns, K. Schippers, Armando e.a.) op het tv- scherm met behulp van de candid camera werden gemaakt, en zoals we ze onlangs nog bij de TROS zagen in het Amerikaan se programma „Banana Split”. Nu moet ik eerst iets bekennen: ik heb altijd van „Poets” gehouden, omdat het programma aantoonde dat de mensen kwetsbaar, gemakkelijk om de tuin_Je leiden, en vooral goed van inborst zijn. Ik citeer nog steeds de opmerking: „Wat moet dat moet”, als ik in een situatie verzeild raak waarbij iets onmogelijks of onredelijke of idioots van me verlangd wordt dat ik niettemin doe. U herinnert het zich misschien. Cherry Duyns was de trainer, Harko Kokmejjer de bokser die zich in het Amsterdamse Bos voorbereid de op een gevecht. Kokmeyer moest knie heffingen doen met ballast, legde Cherry uit aan een gepensioneerd meneertje, dat bereidwillig als „belasting” op Harko's rug klom. Harko maakte zijn knieheffin gen, Cherry vroeg na een tijdje aan de oude baas of hij dat geschud nog even kon volhouden, en toen zei de man: „Wat moet dat moet”. 11 12 11 10 11 11 11 10 12 10 7 Vooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI. Droog en rustig herfstweer. Op veel plaatsen nachtvorst, temperatuur overdag ongeveer 11 graden. Aantal uren zon 3 tot 9. Mijl,temp, omstreeks 3 graden. Max.temp. omstreeks 11 graden. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. „Het weer bewoonbaar maken van oude, beeldbepalende woonhuizen in stadskernen (rehabilitatie) blijft dit jaar als gevolg van de sterk gestegen bouwkos ten en een verlaging van de subsidiebij- dragen ver achter bij de verwachtingen. Het rijk had voor 1980 vele miljoenen guldens beschikbaar voor in totaal 1100 van deze zogenoemde rehabilitatiewonin- gen, maar dat aantal wordt bij lange na niet gehaald.” Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM heeft dat deze week mede namens minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening gezegd tegen een delegatie van de negen rehabilitatiegemeenten in Gelder land. Afgaande op de situatie in deze provin cie, is de rehabilitatie van oude woningen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er moet een einde ko men aan de eenzijdige beslissingsbe voegdheid van de minister van Binnen landse Zaken inzake de arbeidsvoorwaar den voor overheidspersoneel. Besluiten zou hij pas na overleg met de ambtenaren organisaties mogen nemen. Dit wordt aanbevolen in een rapport van een werkgroep bestaande uit verte genwoordigers van ministeries, gemeen ten, provincies en vakbonden, dat gisteren is overhandigd aan minister Wiegel van Binnenlandse Zaken. De groep pleit ver der onder meer voor een ander systeem van trendberekening en uitbreiding van het stakingsrecht van ambtenaren. De FNV heeft gisteren- meegedeeld dat alle CAO’s waarover tot dusver geheel of in principe overeenstemming is bereikt, volledige prijscompensatie bevatten. Hieruit concludeert de vakfederatie, dat „een flink dëel van de achterban van de werkgeversorganisaties NCW en VNO zich weinig aantrekt van de pogingen van hun centrales de prijscompensatie vol gend jaar uit te hollen”. Men vindt het een „merkwaardige zaak” dat VNO en NCW in het centraal overleg blijven proberen de prijscompensatie te korten. De Voedings- en de Industriebond FNV willen de mislukte CAO-onderhandelin- gen in de sigarenindustrie per bedrijfstak voortzetten. Gaan de werkgevers daar niet meer akkoord, dan zal er na volgende week worden gestaakt. Dit is gisteren door de bonden meegedeeld. De Unie BLHP heeft laten weten niet mee te doen aan eventuele acties. Drie enorme drijvende bokken tillen een pakket buizen met een gewicht van 120.000 kilo en een lengte van 140 meter. De buizen worden in het Zwarte water in Zwolle afgezonken om als rioleringsbuizen te dienen. 26 24 ZATERDAG 1 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.34 uur, onder 17.09 uur Maan op 00.27 uur, onder 15.14 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 10.28 uur en 23.14 uur Laagwater 05.47 uur en 18.18 uur o o 0.1 0.2 0.3 0.2 0 0 0.1 0.1 0 I 2-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2