Overeenstemming over produktiequota over uitstel Irak ronselt Topadviseur Reagan stapt uit campagne Ben Bella vrij Hevige strijd in Israëlische Arbeiderspartij Pasjeswetgeving zal worden verruimd Opperrechter Iran woedend Egyptische gastarbeiders Wu President Carter worstelt weer met affaire Billy Na beschuldigingen in pers Zuidafrikaanse minister: Commissie: Carter Bomaanslagen in Zuid-Fr ankrijk FNV: Hoogovens krijgt steun van overheid zo nodig dwingen tot getuigenis Explosie station Peking gevolg van bomaanslag 98 «ll® nera ;ch? 'ake Dple ihinski maar Regu- len me tidafri- •appige l werd, srschil- Zuidaf- ïgangs- kaanse liswaar d indi- e f8,75 hinskl, lat van acisme zullen n, naar Kruger is Kru- 'eloven j stond VRIJDAG 3 1 OKTOBER 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Een onderzoeksteam van het Ameri kaanse ministerie van Justitie overweegt president Carter te dwingen tot een getuigenis onder ede over zijn optreden in de affai re rond zijn broer Billy. LUXEMBURG. Even voor het middernachtelijk uur vannacht hebben de ministers van Economische Zaken van de negen EG-landen in Luxemburg overeenstemming bereikt over een verplichte be perking van de produktie van staal. Dit gebeurde door het uitroepen van de „crisistoe stand” in de Europese staal sector, de zogenoemde „crise manifeste”. w Ministers beperken (Van onze redactie binnenland) produktie van staal Nederland slaat in de staalindustrie en i man van I 406,4 mm doorsnede) en alle groot materi aal voor naadloze buizen. Op de produktie van dit staal zal wel een controleregeling van toepassing zijn. goed figuur, maar door geldgebrek drei gen noodzakelijke moderniseringen bij Hoogovens op de lange baan te worden geschoven, zegt Krul in de FNV-Vak- bondskrant. Die stagnatie is een verve lende zaak, want het valt samen met grote steunoperaties, die in andere lan den door regeringen worden opgezet om de eigen staalindustrie te helpen. Volgens Krul is men het bij Economi sche Zaken met de Industriebond eens, dat de steun aan Hoogovens geen glo baal maar een op werkgelegenheid ge richt karakter moet krijgen en dat er alleen steun verleend moet worden voor concrete investeringsplannen bij Hoog ovens in Nederland. ik heb lat het lensen uin_Je fijn. Ik .„Wat fituatie ijks of rlangd rinnert vas de ser die oereid- t knie- Zherry je, dat larko’s heffin- lan de sn kon t moet In Johannesburg hebben gisteren al het journalistiek personeel van het dagblad De Post en de zwarte journalisten van de avondkrant De Star het werk neergelegd. De journalisten willen met de staking steun betuigen aan hun collega’s van de Cape Herald, die al enkele dagen wegens een loonconflict het werk neerleggen. lijke verhoudingen in het verstedelij- kingsproces”. Europees industriecommissaris Davig- non zei gisteren dat de maatregelen zijn bedoeld om de discipline in de staalsector terug te brengen. „Na 30 juni volgend jaar en liever nog eerder zal het wellicht moge lijk zijn terug te keren naar een systeem van vrijwillige produktiebeperking”. Overigens heeft de afgelopen twee da gen in Parijs de commissie voor de staal industrie van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) vergaderd. De commissie is tot de (Van onze redactie buitenland) ALGIERS. Ahmed Ben Bella, de eer ste premier en het eerste staatshoofd van Algerije, is gisteren na een periode van ruim vijftien jaar gevangenschap vrijge laten. De Algerijnse president Chadly Benjedid kondigde op de vooravond van de nationale feestdag vandaag is het 26 jaar geleden dat de revolutie tegen Frank rijk begon een gratieverlening aan, waaronder ook Ben Bella valt. De nu 64-jarige Ben Bella werd op 19 juni 1965 gearresteerd toen hij door een staatsgreep van kolonel Boumedienne ten val werd gebracht. Tot 4 juli van vorig jaar zat Ben bella, tegen wie nooit een proces is gevoerd, gevangen in de voorma lige koloniale gevangenis in Algiers. Na die datum werd hij overgeplaatst naar een kleine villa in een dorpje ongeveer 250 kilometer ten zuidoosten van Algiers. Ben Bella genoot daar een beperkte bewe gingsvrijheid en mocht geen pers ont vangen. Waarnemers in Algiers zien de vrijlating van Ben Bella als een stap voorwaarts in de politiek van liberalisatie die president Chadly Benjedid sinds vorig jaar behoed zaam doorvoert. conclusie gekomen dat de staalindustrie in de Westerse landen ook de komende maanden te maken zal krijgen met een vermindering van de vraag en een groot verlies aan arbeidsplaatsen. Allen, die de Amerikaanse bevolking voortdurend aanspoort Amerikaanse in plaats van Japanse auto’s te kopen, gaf gisteren toe dat hij adviseur is van de Datsun-fabrieken in de Verenigde Staten, maar hij ontkende zich ooit met onwettige zaken te hebben ingelaten. trouwen te hebben in Allen, maar deze achtte het zelf verstandiger om op te stap pen, omdat anders zijn persoonlijke be sognes een rol zouden kunnen spelen in de verkiezingscampagne. Allens heengaan wordt in Washington wel als een belangrijke gebeurtenis be schouwd, omdat hij op de nominatie stond om, wanneer Reagan de verkiezingen zou winnen, diens belangrijkste adviseur voor het buitenlands beleid te worden. Onder Nixon werd die functie bekleed door Ki- singer en de invloedrijke Brzezinski dient president Carter momenteel van advies inzake de buitenlandse politiek. (Door Ronald Frisart) Enige maanden geleden was het oog van de wereld gericht op een Ame rikaanse affaire die wel Billygate werd genoemd. Naar het zich laat aanzien zal die zaak de komende tijd opnieuw de aandacht trekken, zeker nu de Amerikaanse presi dentsverkiezingen zo vlak voor de deur staan. om je Peop- is wel :andid ital is ensen serden k zijn inge- roepje meter raten? en op maar ook, ie” tot (Van onze redactie buitenland) PEKING. De ontploffing, die woens dag in het station van Peking negen levens eiste en 81 mensen verwondde, is veroor zaakt door een bomaanslag. Het Chinese persbureau Nieuw China meldde gisteren dat de aanslag is gepleegd door een onbe kende. Het persbureau zei niets over even tuele arrestaties in verband met de ont ploffing, die plaatshad in een lift tussen de centrale hal van het station en de perrons. ig van goed, goede grapje terug racis- r blan- i geno- t-blan- a zijn. Lemaal ;aande lys en waren t-blan- akken dosis n, eer- toege- itende llonin- rte die en je anken ld: het n klei- Volgens een gisteren in Washington be kend geworden studie van de Amerikaan se inlichtingendienst CIA, zal de malaise in de staalindustrie tot diep in de jaren tachtig voortduren. Het Zuidafrikaanse parlement zal in de volgende zittingsperiode over de wetsont werpen een beslissing nemen. Minister Koornhof zei dat de wetsontwerpen moe ten worden gezien als „een eerlijke poging pijnlijke discriminatie uit het wetboek te ■verwijderen met behoud van de ordente- bij de gratis crijgen, loor ik soverre liet van st regi- eb. Er reden ssteerd eh zou ommer ken. U ’eople” Ppets”- r zulke ms, K. iet tv- samera nlangs rikaan- Dit blijkt uit de tekst van een drietal nieuwe wetsontwerpen die gisteren door de Zuidafrikaanse minister Koornhof van samenwerking en ontwikkeling werden gepresenteerd. De drie nieuwe wetten, die zestig oude wetten moeten vervangen, houden een verzachting in van de zoge naamde „pasjeswetten” waarmee de rege ring de bewegingsvrijheid van zwarten in de hand houdt. Verder worden de moge lijkheden voor zwarten om deel te nemen aan het lokale bestuur in zwarte steden en dorpen uitgebreid. Ook zullen de zoge naamde lokale raden meer autonomie krijgen in zwarte woongebieden. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De islamitische opper rechter van Iran, Khalkali, heeft gisteren woedend gereageerd op de afwezigheid van een aantal leden van het Iraanse parlement, waardoor het debat over de Amerikaanse gegijzelden niet kon door gaan. Hij sprak van een boycot en van het zaaien van verdeeldheid. „De ayatollah Khomeini moet ingrijpen”, aldus Kahlka- li. Doordat een twintigtal parlementsle den gisteren in de wandelgangen bleef ondanks een oproep van de voorzitter de vergaderzaal binnen te komen, moest het debat worden uitgesteld tot zondag. Radio-Teheran heeft gisteren opgeroe pen tot massale betogingen in heel Iran op 4 november, de dag waarop de gegijzelden precies een jaar worden vastgehouden. Carter zou in die zaak „opmerkelijk weinig medewerking” hebben verleend, aldus het onderzoeksteam. Dat werd gis teren vernomen uit welingelichte kringen in Washington. In een nog geheim rapport dat aan twee Congrescommissies werd gestuurd, uiten de onderzoekers van het ministerie van Justitie kritiek op president Carter en diens juridisch adviseur Benjamin Civi- letti. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De strijd in de Israëli sche Arbeiderspartij tussen oud-premier Rabin en partijleider Peres heeft gisteren een nieuw hoogtepuht bereikt. Na een heftige discussie over de vraag op welke wijze de afgevaardigden naar het partij congres moeten worden gekozen, verlie ten de aanhangers van Rabin vlak voor de stemming demonstratief de zaal. Het partijcongres, dat in december plaatsvindt, moet bepalen wie als lijstaan voerder de parlementsverkiezingen zal in gaan. Rabin heeft zich vorige maand uit geroepen tot tegenkandidaat van Perez. Rabin beschuldigde zijn opponent giste ren van manipulatie en van machtswel lust. „Het is” zo schrijven (letterlijk) De Borchgrave en Ledeen „opvallend hoe verzoenend de president van de Verenigde Staten zich heeft opgesteld tegenover Libië, zelfs vlak na het in brand steken van de Amerikaanse am bassade in Tripoli op 2 december 1979”. Carters interventies die moes ten bewerkstelligen dat Sadat niet ten nadele van Kadaffi zou ingrijpen, wor den bevestigd door een aantal niet met name genoemde hoge Europese en Egyptische functionarissen. Het is in teressant om nu, in het licht van al deze nieuwe feiten, een aantal kran- teknipsels uit augustus te lezen, vol gens welke president Carter heeft ver klaard dat „de feiten openbaar zijn en Congres en publiek ze zelf kunnen beoordelen”. Onvermijdelijk dringt zich de conclusie op dat er meer was dan het „alles” wat Jimmy Carter des tijds aan de openbaarheid wenste prijs te geven. De grote vraag is nu of de Amerikaanse president werkelijk niet van deze nieu we feiten op de hoogte was, of dat hij het verstandiger achtte om niet alles openbaar te maken. WASHINGTON. De belangrijkste adviseur voor buitenlandse politiek van de Amerikaanse presidentskandidaat Ronald Reagan, Richard V. Allen, heeft zich uit Reagans verkiezingscampagne teruggetrokken, zo maakte campagneleider Meese gisteren bekend. ben gezegd dat hij wanneer hij opnieuw tot president van de Ver enigde Staten zou worden gekozen de Amerikaanse Midden-Oosten-poli- tiek zou bijstellen ten voordele van de Palestijnen. Het Witte Huis heeft die bewering van Kadaffi steeds tegenge sproken. Deze ontkenning wordt echter heel wat minder geloofwaardig bij het verne men van het volgende nieuwe feit, De Amerikaanse president Carter zou na melijk ten minste éénmaal, maar mo gelijk zelfs twee keer, hebben voorko men dat president Sadat van Egypte een poging deed om de Libische leider, kolonel Kadaffi ten val te brengen. In juni van dit jaar was de internationale pers gespitst op de dubieuze contacten die Billy Carter, de broer van de Ame rikaanse president, onderhield met Li bië. Billy zou geld hebben aangeno men van het bewind in Tripoli; in ruil daarvoor zou hij hebben geprobeerd om alsnog gedaan te krijgen dat de levering van acht militaire trans portvliegtuigen van het type Hercules C-130 aan Libië doorgang zou vinden, terwijl Billy Carter bovendien ge tracht zou hebben Libië te laten be middelen in de zaak van de Ameri kaanse gegijzelden in Teheran. Vast staat in ieder geval dat de nieuwe onthullingen die in het kader van Bil lygate zijn gepubliceerd een voor pre sidentskandidaat Jimmy Carter niet bepaald welkome verrassing zijn. Directe aanleiding daartoe was een ge documenteerd artikel in The Wall Street Journal, een vooraanstaand dagblad, waarin Allen werd verweten misbruik te hebben gemaakt van zijn officiële func ties tijdens de regering-Nixon. Sadat was tot de conclusie gekomen dat Kadaffi het plan had een staatsgreep tegen hem op touw te zetten. Dat is bevestigd door Joessoef Al Moegariaf, die ooit deel uitmaakte van het Libi sche kabinet en later naar het Westen uitweek. De Zuidafrikaanse Generaal Charles Lloyd maakte gisteren bekend dat in Na mibië (Zuidwest-Afrika) gelegerde Zuid afrikaanse troepen de afgelopen negen dagen 38 guerrillastrijders van de SWA PO, de Namibische bevrijdingsbeweging, hebben gedood. Volgens Lloyd werden in oktober tot nu toe 102 guerrillastrijders gedood. Bovendien werden deze maand in Angola 28 SWAPO-leden gedood, aldus de generaal. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Zwarte arbeiders in Zuid-afrika en hun gezinsleden krijgen meer bewegingsvrijheid en meer vestigingsrechten in voor hen bestemde woongebieden aan de rand van „blanke” steden. Een woordvoerder van Estel, waar Hoogovens in IJmuiden deel van uit maakt, zei desgevraagd dat Estel al ge ruime tijd met Economische Zaken in onderhandeling is over steun. Hoe de beslissing over de steunaanvraag zal uit pakken kon men bij Estel niet zeggen. „Wij wachten op een beslissing daar over”, aldus de Estel-woordvoerder. Hij kon niet bevestigen dat het ministerie welwillend tegenover de steunaanvraag staat. „Maar als de Industriebond FNV dat zegt, dan zal dat wel zo zijn”. (Van onze redactie buitenland) Met uitzondering van 1975, toen de staalmarkt plotseling in elkaar zakte, is de huidige crisis in de staalindustrie van de OESO-landen. de grootste sinds de Twee de Wereldoorlog, zo zei de voorzitter van de commissie, Robert Hormats. Dat alles kwam voor broer Jimmy op een wel erg ongelukkig moment, om dat de onthullingen over Billygate plaatsvonden vlak voor de democrati sche partijconventie, waar de presi dentskandidaat van de Democratische Partij moest worden aangewezen. De zaak liep echter met een sisser af. Jimmy Carter gaf een persconferen tie, waar hij naar zeggen van het Witte Huis „alles” over de betrek kingen van zijn broer Billy vertelde. De manier waarop president Carter scherpe vragen van journalisten be antwoordde, dwong bij velen bewon dering af en sommige kranten schre- ven zelfs dat de president een acteur stalent ten toon spreidde waarop zijn rivaal Reagan jaloers kon zijn. (Van onze redactie buitenland) MARSEILLE (AFP). Gisternacht zijn zeven bomaanslagen gepleegd op bankin stellingen in Marseille en één in Aix-en- Provence. Bij de aanslagen zijn vier per sonen gewond. Dit is gisteren van politie zijde meegedeeld. Het Corsicaanse bevrij- dingsfront (FLNC) heeft zich voor de aan slagen verantwoordelijk gesteld. Dit be- vrijdingsfront is gespecialiseerd in het plegen van aanslagen op tweede huizen van Fransen op Corsica, op huizen van Fransen die zich na de onafhankelijk heidsoorlog op Corsica gevestigd hebben en op banken en militaire instellingen. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Europese Kolen- en Staal Gemeen schap, dat over enkele dagen officieel een crisistoestand zal worden afgekondigd. In totaal zijn er drie Europese minister raden nodig geweest om tot overeenstem ming te komen over een speciale staalre- 4 elinj die met teruj werkende kracht tot 1 oktober van dit jaar, tot eind juni voh end jaar zal gelden. Europese staalbedrijven krijgen nu dwingende produktiequota opgelegd. Van de speciale regeling die ontwrichting van de Europese staalindustrie door een prij zenoorlog moet helpen voorkomen, zal ongeveer zeven procent van de produktie - bepaalde hoogwaardige staalsoorten en vier bijzondere staalprodukten - worden uitgezonderd. De Nederlandse minister Van Aardenne (Economische Zaken) zei vannacht in Luxemburg van mening te zijn dat de totale produktievermindering die nu aan de Nederlandse staalindustrie zal worden opgelegd, zal uitkomen op zo’n 13 5 15 procent. Van Aardenne zei gelukkig te zijn met de regeling, al heeft ze het be zwaar „zeer ingewikkeld” te zijn. Volgens Van Aardenne zou, als geen overeenstem ming was bereikt, „het gevaar voor het uiteenvallen van de Europese staalmarkt groot zijn geweest”. „Zo’n situatie zou niet in het belang zijn geweest van de Neder landse, noch de Europese industrie”. Wat de gevolgen voor de Nederlandse staalindustrie betreft zei minister Van Aardenne: „Ik denk dat het zal uitdraaien op een tijdelijke produktievermindering in ons land, hetgeen een tijdelijke vermin dering van werk met zich mee zal bren gen. Maar Hoogovens had toch al om werktijdverkorting gevraagd”. Nederland telt vier staalbedrijven: Estel (Hoogovens) te IJmuiden, Demka in Utrecht, Laura in Zuid-Limburg en Net- staal in Alblasserdam. Voor dat laatste bedrijf kunnen de uitzonderingen op de beperkingen waarmee de Europese minis terraad gisteren akkoord ging, wellicht belangrijk zijn. Dat bedrijf vervaardigt per jaar 300.000 ton walsdraad, waarvan ongeveer de helft uit speciaal staal be staat. Vorige week nog verklaarde minis ter Van Aardenne dat het belang van Hoogovens bij speciaal staal niet bijzon der groot is. Volgens Van Aardenne moet nu met kracht worden verder gegaan met de her structurering van de Europese staalindus trie, „zodat wij op den duur weer komen tot een gezonde bedrijfssector”. Van de huidige quota-regeling zijn uit gezonderd: rails, vertind staal en grond- materiaal voor grote buizen (groter dan Werd in juli van dit jaar bekend dat Billy Carter de somma van 440.000 gulden van de Libische autoriteiten had geïn casseerd, de journalisten Ledeen en De Borchgrave weten nu te melden dat hij nog 100.000 gulden meer ontving. Luttele dagen voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen, publiceerden het Franse weekblad L’Express en het Britse weekblad Now nieuwe onthul lingen inzake Billygate. UTRECHT. Volgens de Indu striebond FNV staat de overheid welwil lend tegenover het verlenen van gerichte steun aan Hoogovens in IJmuiden voor modernisering van het bedrijf. Definitieve beslissingen zijn nog niet genomen, maar men ziet in dat steun geboden is, aldus bestuurder Henk Krul van de Industriebond FNV die dezer dagen directeur-generaal H. Lelieveld van het ministerie van Economische Za ken over overheidshulp polste. Precieze bedragen voor steunverle ning zijn niet te geven, maar volgens Krul staat vast, dat het om een forse steun gaat die in de miljoenen loopt. Zeker nu de staalindustrie internatio naal in een crisis zit moet Nederland er voor zorgen dat de eigen staalindustrie een modern produktieapparaat heeft. De Libische leider, kolonel Kadaffi, heeft bij verscheidene gelegenheden verklaard dat Jimmy Carter zou heb- (Van onze redactie buitenland) CAIRO. Drieduizend in Irak wer kende Egyptische gastarbeiders zijn door het Iraakse leger opgepakt en als soldaten naar het front gestuurd, zo is gisteren vernomen in de Egyptische hoofdstad Cairo. De reden hiervoor is dat Irak ge brek heeft aan mankracht bij de artillerie. Tot het uitbreken van de oorlog met Iran werkten ongeveer een miljoen Egyptena- ren in Irak. Een groot aantal heeft de afgelopen weken via Jordanië het land verlaten. Intussen is vandaag de Indiase minister van Buitenlandse Zaken Sather naar Te heran vertrokken om daar namens pre mier Ghandi een oplossing te zoeken die kan leiden tot beëindiging van het Iraans- Iraakse conflict. India maakt deel uit van de beweging van niet-gebonden landen, die vermoedelijk binnen enkele dagen een goodwill-missie naar Teheran en Bagdad zal sturen. Iran liet gisteren weten dat deze missie welkom is mits ze eerst de „Iraakse invasie” veroordeelt. Verslaggevers aan het front hebben gis teren gemeld dat het Iraakse leger het noordelijk deel van de Iraanse havenstad Khorramsjar heeft veroverd. Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren meegedeeld, dat het Amerikaanse vliegdekschip Ran ger is aangekomen in het gebied van de Perzische Golf. Eerder werden al de vlieg dekschepen Midway en Eisenhower in het gebied gestationeerd. Iraakse troepen bestoken vanaf Iraanse bodem Zuid-Khorramsjar, waar Iraanse eenheden trachten te voorkomen dat de Irakezen de rivier de Karoen oversteken. Overigens het presidentskandidaat Reagan gisteren weten nog het volste ver- Het Libische Bureau voor Buitenlandse Betrekkingen, dat de betalingen aan Billy Carter regelde, zou slechts een dekmantel van de Libische geheime dienst zijn, die op zijn beurt weer een speelbal zou zijn in handen van de Oostduitse geheime dienst. Daarmee wordt de zaak al pikanter, maar nog interessanter is het te vernemen dat volgens de beide journalisten Billy Carter in Libië gesprekken zou heb ben gevoerd met leider Jasser Arafat van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging PLO, en bovendien met de voor- van de radicaalste Palestijnse organisatie, het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina: George Habasj. .V A -X;v,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3