I 5 r Barricaden Tien procent minder dan in 1979 Van Agt: Vice-premier onder Den Uyl kan ook De Koning prijst kabinet Chin A Sen DamiatePers Groote Keyser verdwijnen Ri Aan vooravond Kamerdebat Premier tevreden over China-reis o V r< Nul- of minlijn voor lonen Antillen te vaak Kalfsvlees uit Nederland wordt te herkennen West-Duitsland houdt disconto Onderwijsbonden weer naar Pais Mogelijk hogere premie voor brokkenmaker Jaap van Zweden volgt Krebbers mogelijk op prooi voor spot Nederlandse pers op 7,5 procent Zeshonderd banen bedreigd bij onderwijs Brabant Beverwijkse Courant dagblad voor Beverwijk, Heemskerk en Velsen „Geef jongeren tot 21 gratis voorbehoedmiddel” - 19 8 0 VRIJDAG 3 1 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND 4 V In de koi afg vol r Br« pol ber ver gek ver hee me Wij dw •We toe) das .wei Al) ver ter eer len par Tex eer Sta vro wei uit sto (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Tussen CDA en WD is gisteravond een scherp conflict ontstaan over het abortus-ontwerp van de regering dat dinsdag in de Tweede Kamer wordt behandeld. Scherp conflict CDA-VVD over abortusontwerp D’66 bespreekt vanavond beleid Olie-invoer industrie landen flink gedaald 155,00 De Amsterdamse wethouder Schaefer, met achter hem zijn collega Wolffensperger bij aankomst gisteravond in de Keizersgrachtkerk voor het gesprek over dé Groote Keyser. AMSTERDAM (ANP). De onderwijs bonden hebben gisteren minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen laten weten weer bereid te zijn met hem te praten, nu de bewindsman de bonden formeel heeft laten weten zijn plan tot bezuiniging op de salarissen van onderwijspersoneel te la ten varen. De bonden gaan er echter wel van uit dat in het verdere overleg Pais niet meer met voorstellen komt die de salarissen van onderwijzend personeel ontkoppelen van die van andere ambtenaren. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Uit officiële cijfers blijkt dat de grote westerse industrielanden dit jaar bijna tien procent min der olie zullen importeren dan in 1979. voorstellen op het regeringsontwerp die zij dinsdag bij het kamerdebat zullen in dienen. Zij willen onder meer de bedenk tijd van vijf dagen schrappen, de abortus uit het wetboek van strafrecht halen en het volgens hen „discriminerende” onder scheid dat in het regeringsontwerp wordt gemaakt tussen ziekenhuizen en abortus klinieken wegnemen. Deze daling hangt samen met het sterk teruglopende leerlingental als ge volg van de geboortedaling. Joosten voegt eraan toe dat zijn prognoses zijn gebaseerd op ongewijzigd overheids beleid. Als het aantal leerlingen per klas wordt verminderd of als de docen ten minder lesuren krijgen, dan vallen er aanzienlijk minder ontslagen. Van die 680 docenten zullen er 250 via natuurlijk verloop verdwijnen, de rest zal de scholen via een afvloeiings regeling moeten verlaten. Bureau Voorlichting Verzekering in Den Haag heeft vanmorgen meege deeld, dat de onderzoekers uit de ana lyse van een vrij groot aantal gegevens tot de conclusie zijn gekomen, dat de premielast beter moet worden ver deeld over de goede en minder goede rijders. Het huidige systeem van no- claimkorting zou dan mogelijk worden geschrapt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een beloning voor een goede automobilist door zijn verze keringspremie te verlagen en een ho ger tarief voor een brokkenmaker. Dat zijn enkele van de voorstellen die een studiecommissie van de grote verzeke raars in ons land heeft voorgelegd aan de Nederlandse verzekeringsmarkt. Andere factoren die in de studie een rol spelen zijn een indeling van het land in regio’s en de vervanging van de factor cataloguswaarde door de factor gewicht als basis voor de premier van de WA-verzekering. lid zijn van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) is in augustus afgenomen tot gemiddeld 27 miljoen vaten per dag, het laagste produktiecijfer in vier jaar en tien procent onder het peil van januari van dit jaar. De geringe vraag naar olie en de grootte van de olievoorraden hebben er toe bijgedragen dat grootscheepse paniekaankopen na het uitbreken van de oorlog tussen Irak en Iran en onderbre king van de oliestroom uit beide landen, zijn uitgebleven. De premier van Frankrijk, Raymond Barre, heeft de olie- exporterende landen en de communistische staten gisteren ver weten, dat zij onvoldoende bijdragen aan de financiële hulp aan de Derde Wereld. De premier deed dit op een tiendaagse confe rentie over ontwikkelingsproblemen van het Studiecentrum voor Internationale Onderhandelingen, een particuliere instel ling die diplomaten en ambtenaren schoolt op het gebied van internationale betrekkingen. Barre zei, dat de westerse landen het afgelopen jaar 22 miljard dollar (ruim 44 miljard gulden) aan ontwikkelingshulp hebben gegeven. Dat is ongeveer driekwart van het wereldtotaal. De leden van de OPEC gaven slechts vijf miljard dollar, terwijl zij samen een overschot op de betalingsbalans hebben van 120 miljard dollar. Overigens ging een fietstochtje van de premier door Peking gisteren niet door. Voor het ritje was toestemming aange vraagd bij de Chinese autoriteiten, maar er werd niet op gereageerd. Over zijn inbreng aan de mensenrech ten in een gesprek met China’s „sterke man” Deng Xiaoping zei Van Agt: „We hebben daar twintig minuten over gespro ken. Je kunt niet verwachten dat de Chi nezen dan zeggen: tot uw orders”. Deng had na de opmerkingen van Van Agt over mensenrechten alleen gezegd: „Ik begrijp u. Dit is niet het moment om er verder op door te gaan. We moeten het gesprek beëindigen”. Van Agt gisteravond: „Als je gesprekspartner zoiets zegt, heeft het geen zin erop door te gaan”. Minister Van der Klaauw voegde daaraan toe dat de mensenrechten „geen geschikt onderwerp zjjn in China”. Van Agt kwam gisteren overigens enigs zins terug op zijn eerdere uitspraak in Peking dat China en Nederland vrijwel identieke ideeën hebben over de internati onale politiek. „Op het punt van de ont- spanningspolitiek blijven er meningsver schillen bestaan. De Chinezen hebben aanmerkelijk andere ideeën over bijvoor beeld de Europese veiligheidsconferentie in Madrid dan wij”. den wef hek No< lani zijn D IJrr opg dat sen lan( dez tots bul ver hop den de reel een bed E Be' een ma ree: inb wij: (Van onze redactie buitenland) WILLEMSTAD. „Met een Nederland se bril op, al dan niet met wat progressief getinte glazen, zijn de Nederlandse Antil len meer dan eens ten prooi gevallen aan volkomen misplaatste spot en ridiculise ring van de kant van Nederlandse journa listen.” Dat zei gisteren voorzitter Heiligers van de Antilliaanse persraad tijdens een bij eenkomst van Nederlandse en Antilliaan se journalisten. De Nederlanders zijn mo menteel op de Antillen wegens het bezoek dat koningin Beatrix en haar man aan de eilanden brengen. Volgens Heiligers is het onthutsend wat de - vrijwel altijd kortstondige - bezoeken van Nederlandse journalisten aan de An tillen opleveren. Hij sprak over sappige verhalen over uiteenlopende onderwer pen die slechts zelden stoelen op echte kennis van zaken. De koningin en haar man zijn vandaag op Aruba aangekomen, het tweede eiland dat ze op hun reis aandoen. Van der Klaauw: „Nederland spreekt Chi na aan, hoe kan het ook anders, want wij worden de Chinezen van Europa ge noemd”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Nederlandse kalfs vlees zal binnenkort te onderscheiden zjjn van kalfsvlees uit andere landen. Dat maakte voorzitter Meijer van het Pn> duktschap voor Vee en Vlees vandaag in Milaan bekend op een vakbeurs voor le vensmiddelen. De bedoeling van de maatregel is om nog eens duidelijk te benadrukken dat het Nederlandse kalfsvlees al sedert 1961 geen hormoonstoffen meer bevat. Het Amerikaanse ministerie van Energiezaken voorziet dat de VS dit jaar 17 procent minder olie zullen kopen in het buitenland dan vorig jaar. De olie-import van Japan is in de loop van het jaar gedaald en lag in de zomermaanden al tien procent onder het peil van vorig jaar. Deskundigen in Tokio verwachten dat Japan dit jaar 5,02 miljoen vaten (van 159 liter) per dag zal importeren; sinds 1976 is de Japanse import niet zo gering van omvang geweest. De Westduitse import lag in de periode van januari tot en met september bijna acht procent onder het niveau van dezelfde periode in 1979 en Frankrijk importeerde in hetzelfde tijdvak 6,4 procent minder olie. Groot-Brittannaië werd deze zomer een netto-exporteur van olie en telt dus niet meer mee. In de kringen van de olie-industrie houdt men er rekening mee dat de vraag naar olie over de gehele werel dit jaar met ongeveer zes procent zal afnemen. De totale olieproduktie in de landen die Oorspronkelijk stelde het hoofdbestuur voor om uit de prijscompensatie de stij ging van de energie- en milieukosten te schrappen. Een amendement van het Tweede-Kamerlid Engwirda om dit te ver vangen door een aanpassing van de prijs compensatie voor wijzigingen van de ruil voet (de verhouding van de export- en de importprijzen, red.) is echter door het hoofdbestuur overgenomen. Dit geniet, zo verwacht Engwirda, de instemming van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV). Indien de ruilvoet met één procent verslechtert, zal de prijscompensatie met één procent worden verminderd en omge keerd. Hypotheekrente moet slechts tot een hypotheek van drie ton aftrekbaar zijn. Dit bedrag mag volgens een door het hoofdbestuur overgenomen amendement niet worden verlaagd. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Een nul- of minlijn voor de lonen en salarissen, een verhoging van de rendementen in het bedrijfsleven en verschuiving van de samenstelling van de overheidsuitgaven ten gunste van investering, energie besparing, woningverbetering en woninbouw en een verbetering van de structuur van de Nederlandse economie. De premier toonde zich gisteravond te vreden over de resultaten van zijn China- (Van onze redactie buitenland) PEKING. „Het is zeker niet uitgesloten dat ik in een volgend kabinet vice- premier zou kunnen zijn onder Den Uyl. Het is voor mij niet: premier zijn of niets. Maar omdat ik al eens eerder vice-premier onder Den Uyl ben geweest, zou het meer voor de hand liggen dat Den Uyl het nu andersom doet”. ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (incl. 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02510-26192 Oudeweg 12-14, Haarletn tel 023 - 31 90 53 FRANKFURT. Het officiële West duitse rentetarief blijft gehandhaafd op 7,5 procent, zo besloot gisteren de advies raad van de Westduitse centrale bank. In verhouding tot de economische con junctuur in West-Duitsland is dat eigen lijk een te hoog percentage, maar vergele ken met andere landen is het laag. Welis waar is het Zwitserse disconto nog lager dan het Westduitse, maar deskundigen menen dat deze twee landen niet met elkaar kunnen worden vergeleken. Overigens heeft Otto Emminger, oud- president van de Westduitse centrale bank, gisteren het herfstrapport van vijf economische instituten dat onlangs ver scheen scherp gekritiseerd. De instituten pleiten onder meer voor verruiming van de kredietverlening en voor minder steun aan de mark. Emminger noemde het rapport zeer schadelijk. Hij meent dat het grote tekort op de lopende rekening van de Westduitse betalingsbalans alleen teniet kan worden gedaan door kapitaalinvoer, welke moet worden gestimuleerd door het buitenland weer vertrouwen in de mark te geven. Zoals bekend is de positie van de mark op de wisselmarkten momenteel vrj onsta biel HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewljks E. Koning DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Zeestraat 18, BEVERWIJK Postbus 113 1940 AC BEVERWIJK telefoon 02510-26546 na kantoortijd, uitsluitend voor Redactie: 02510-30817 of 02208-3577 postgiro: 273107 telex: 41856 ADVERTENTIES: telefoon 023-319053 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend 023-319272 TILBURG (ANP). Van de 3167 docenten die werken bij de 38 scholen die zijn aangesloten bij de Noordbra- bantse vereniging Ons Middelbaar On derwijs (OMO) zullen er de komende tien jaar 680 moeten afvloeien. OMO- secretaris L. Joosten schrijft dit in het oktobernummer van het vereni gingsblad Omologie. CDA-fractieleider Lubbers het weten dat zijn fractie als geheel tegen het wets ontwerp zal stemmen als de WD zou proberen het te wijzigen. „De grenzen van het aanvaardbare zijn voor ons bereikt”, aldus Lubbers. WD-woordvoerder Dees reageerde zeer fel op deze uitspraak. Hij noemde de opstellng van het CDA „onge nuanceerd, zeer ondemocratisch en on aanvaardbaar”. WD-fractieleider Riet kerk zei gisteren dat zijn fractie zich het recht voorbehoudt, uitgaande van het wetsontwerp” met elk voorstel te komen dat ons goeddunkt”. Noch Rietkerk, noch Dees wilde overigens zeggen in welke richting dergelijke WD-wjjzigingsvoor- stel’.en zullen gaan. In politieke kringen in Den Haag wordt gezegd dat de WD on der meer de bedenktijd voor de vrouw die abortus wil, zou willen terugbrengen van vijf naar bijvoorbeeld drie dagen. De CDA-fractie lijkt in overgrote meer derheid bereid het regeringsvoorstel zoals het er nu ligt, te steunen. Enkele CDA’ers, gesproken wordt van vijf, hebben, ook na het langdurige fractieberaad van de afge lopen dagen, nog steeds ernstige bezwa ren tegen het voorstel. Zij hebben nog enkele dagen „bedenktijd” gevraagd. Als de WD zou proberen het wetsont werp te wijzigen, is de kans groot dat deze CDA’ers tegenstemmen, waardoor het ontwerp geen meerderheid zou krijgen in de Tweede Kamer. In Haagse kringen wordt de uitspraak van Lubbers uitgelegd als een poging de „bezwaarden” uit de CDA-fractie alsnog achter het regerings voorstel te krijgen. Daarnaast hoopt Lub bers dat hij met een unanieme CDA-frac tie ook de WD ertoe te bewegen het regeringsontwerp geheel en ongewijzigd te aanvaarden, zo wordt gezegd. Lubbers heeft de CDA’ers die bezwaren hebben erop gewezen dat als zij het rege ringsvoorstel zouden afwijzen, de weg openligt voor het initiatiefwetsontwerp van PvdA en D’66, volgens Lubbers „een slecht wetsontwerp”. Inmiddels zijn PvdA en D’66 het giste ren eens geworden over de wijzigings- Deze beleidsvoorstellen stelt het hoofd bestuur van D’66 vanavond ter discussie in Utrecht, waar de sociaal-economische paragraaf van het beleidsprogramma aan de leden van D’66 zal worden voorgelegd. In totaal zijn op deze paragraaf niet min der dan 151 wijzigingsvoorstellen (amen dementen) ingediend. Koppeling van de sociale uitkeringen aan netto-inkomens is wenselijk en kan worden verwezenlijkt, mits op grote schaal deeltijdbanen worden geschapen, zo meent het hoofdbestuur. Een amende ment om de koppeling van de sociale minima met het minimuminkomen te handhaven is door het hoofdbestuur overgenomen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De krakers van de Groote Keyser gaan ermee akkoord dat maandag een begin gemaakt wordt met de verwijdering van de barricaden uit de panden aan de Keizersgracht. Dit is een van de resultaten van het gisteravond gehouden gesprek tussen de wethouders Schaefer en Wolffensperger enerzijds en een delegatie van de kraakbeweging met een aantal belangenorganisaties ander zijds. Drie woongroepen van in totaal 20 mensen die momenteel in de gekraakte panden wonen, zullen daar waarschijnlijk mogen blijven. Maandag zal de vereniging Centraal Wonen, die ook aan het gesprek deelnam, een lijst met namen overleggen aan wethouder Wolffensperger, die de kandidaten toetst aan de huidige regelin gen. Nog eens 20 wooneenheden zullen door belangenorganisaties als JAC, SIKH en HVO worden verdeeld. Zo denkt HVO aan de plaatsing van eenoudergezinnen en ongehuwde moeders. Volgens wet houder Schaefer kan met de verbouwing door het gemeentelijk grondbedrijf vol gende week worden begonnen. De huidige bewoners hebben toegezegd met de ver bouwing te zullen helpen. Intussen bekvechten minister Wiegel en burgemeester Polak door over een even tuele ontruiming van de Groote Keyser. De minister blijft erbij dat Polak persoon lijk politiebijstand heeft gevraagd voor een ontruiming op 4 november. Polak verklaarde eerder dat niet hij maar poli tiechef Valken om de bijstand had ge vraagd. Polak had de aanvraag weer inge trokken. De Tweede Kamer beschuldigde Wiegel er gisteren van zich ten onrechte te bemoeien met Amsterdamse aangelegen heden. Hij moest ophouden met zijn sabel- gerammel, zei de PvdA. Het CDA raadde hem aan voortaan de telefoon te pakken als hij kritiek heeft op Amsterdam, in plaats van naar de pers te lopen. DEN HAAG. Ongehuwde jongeren tot 21 jaar moeten hun anti-conceptiemid- delen, condooms, de pil, spiraaltje gratis kunnen krijgen. Daarmee zou het de meis jes en jonge vrouwen in deze groep ge makkelijker worden gemaakt ongewenste zwangerschap te voorkomen. Dit stelt het Nederlands Instituut voor Sexuologisch Onderzoek (NISSO) in een brief aan de Tweede Kamer yoor. Volgens de voorzitter van het instituut, prof. Jos Frenken, vormen juist jonge meisjes de grootste risicogroep ongewenst zwanger te worden. Zij zijn het ook die als gevolg daarvan het meest kans lopen gea borteerd te moeten worden. Dit conclu deert hij uit een statistisch onderzoek, dat het NISSO onder duizend jongeren heeft gehouden. Het voorstel heeft de bedoeling jonge mensen voorbehoedmiddelen te verschaf fen, zonder dat zij daarbij gehinderd wor den door angst voor hun ouders of kennis sen. Volgens prof. Frenken toont het on derzoek aan dat deze angst velen ervan weerhoudt een goed middel te gebruiken. Zo blijkt dat ruim de helft van alle meisjes en jonge vrouwen die ervaring hebben met voorbehoedmiddelen, geen of geen goede anticonceptiemethode toepassen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De 19-jarige violist Jaap van Zweden wordt waarschijnlijk de opvolger van Herman Krebbers als eerste concertmeester van het Concertgebouw orkest. Onderhandelingen daarover zijn in een vergevorderd stadium. Het ligt in de bedoeling dat Van Zweden voorlopig enige perioden naast Theo Olof (de ande re concertmeester) zal functioneren, voor dat de definitieve benoeming volgt. De in Uithoorn woonachtige, maar thans aan de Newyorkse JuiUiard School verblijvende Van Zweden geldt al jaren als een groot talent. Hij vervangt Kreb bers, omdat deze zoals bekend het orkest wegens gedeeltelijke invaliditeit heeft moeten verlaten. Dit zei premier Van Agt gisteren tijdens zijn bezoek aan China tegen een verslag gever van de KRO. De premier reageerde op de opwinding die in ons land bij PvdA en CDA is ontstaan, nadat hij eergisteren had gezegd dat hij premier wil blijven in de volgende kabinetsperiode. „Die uit spraak van mij was ludiek bedoeld. Ik wilde er een voorschotje mee nemen op de verkiezingsstrijd. Natuurlijk wil ik ook in de volgende periode wel premier blijven, wie niet. Maar de verkiezingen zijn pas op 26 mei, daarna zien we wel verder”, aldus Van Agt. reis. „Ik heb geen moment verwacht dat ik met ferme contracten naar Nederland zóu terugkeren, maar ik heb wel de paden begaanbaar gemaakt voor de onderhan delaars. Mijn reis moet worden gezien als een presentatie van Nederland in China, als een goodwill-missie”, zo merkte de premier op. Zowel Van Agt als minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken zei dat de besprekingen in een uitermate goede en hartelijke sfeer zijn verlopen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM-PARAMARIBO. De huidige Surinaamse regering onder lei- ding van premier Chin A Sen is de beste waarborg voor terugkeer naar democratic sche verhoudingen en terugkeer naar de rechtsstaat. Dat zei gisteren minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking op een discussiebijeenkomst met Surina, mers in Amsterdam. Volgens De Koning doet het kabinet Chin A Sen alle moeite om weer naar normale verhoudingen terug te keren. Hij uitte scherpe kritiek op de vroegere rege ring van premier Arron. Hij stelde onder meer dat er na de onafhankelijkheid een ontoereikend ontwikkelingsbelied is gevoerd. In Paramaribo is woensdag de eerste openbare zitting gehouden van het bijzon der rechtscollege, dat zich bezighoudt met corruptiezaken. De twee voornaamste verdachten zijn oud-premier Arron en de vroegere voorzitter van de Surinaamse sectie van de Commissie Ontwikkelings samenwerking Nederland-Suriname (CONS), Essed. Woensdag werd begonnen met enkele kleinere zaken. Ia zijn rede zei een van de openbare aanklagers, kapitein Horb, dat de machts overname van 25 februari geen vergrijp was, maar een gerechtvaardigde daad van bestrijding. Volgens hem demonstreert de Surinaamse staat met de corruptieproces- sen miskende mensenrechten te willen en zullen beschermen. De staat keert zich volgens Horb tegen een verderfelijk soci aal systeem, zoals dat onder Arron heerste. 15,90 45,85 80,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4