Steuncomité wil t Hoop op snel ziekenvervoer goedkoper aardgas Velsen-Noord voor Van Gelder na komst CPA politienieuws en roomsoezen UkliHet Motorhuis IJmond Worden moorkoppen, tompoezen straks onbetaalbaar? GRATIS WINTERKONfRÖLE Duo Schadé-Timmer verspeelt leiding Velsenaar bekent reeks misdrijven it SLECHTS Een DAG ai,esw°rdtna9ekeken ZATERDAG 1 NOVEMBER van 9 tot 5 uur IJmuidense banketbakkers bezorgd over btw-verhoging 4 5 VRIJDAG 3 1 OKTOBER COLLEGE OVER KRITIEK OP AMBULANCE-REGELING: Bridge Pe Jump 1 ut Overlegorgaan wijdt bijeenkomst aan belasting Beverwijkse Courant Umuider Courant u si* |i ;ji*?OND 19 8 0 (Van onze IJmond-redactie) (Van een onzer verslaggevers) e In Duitsland aangehouden Het Motorhuis biedt u: VELSEN. Het college van Velsen voelt er weinig voor de regeling voor ongevallenvervoer in Velsen-Noord op korte termijn te wijzigen. Vanuit Velsen-Noord zijn de afgelopen maanden regelmatig klachten geuit over het volgens velen te langzame vervoer van gewonden. GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? wéér zo iets extra’s van uw Opel dealer Beverwijk: Koningstraat 40-42/hoek Markt. Tel. 02510-29162 IJmuiden: Wijk aan Zeeërweg 107-113. Tel. 02550-23450 IJMUIDEN. „Wordt het gebakje bij de koffie straks een onbetaalbare luxe?”, vragen veel huis vrouwen zich af. De rege ring wil het btw-tarief voor banket opschroeven van vier naar achttien procent! Een moorkop van rond de anderhalve gulden gaat dan 1.70 kos ten. De IJmuidense ban ketbakkers zien de toe komst angstig tegemoet. iiiiiiiii sir VELSEN. Het steuncomité Van Gelder Velsen vindt dat minister Van Aardenne van economische zaken moet overwegen de aardga- sprijzen te verlagen voor noodlijdende bedrijven. Het comité meent dat Van Gelder hier ook toe gerekend kan worden. De energiekosten van dit bedrijf zouden deels gefinancierd kunnen worden uit de extra- aardgasopbrengsten, zo meent het comité dat verder van inening is dat de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) meer krantenpapier van Van Gelder af moet nemen. WHB VAN RIXEL zo'n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden IfAM IllSf AlïM Accu, verlichting, antivries, WMN UlW MUIU oliepeil, banden, ruitewissers en ventilatieriem: i - A ihmI J. W Meijer (ADVERTENTIE) II (Van een onzer verslaggevers) Met vertegenwoordigers van politieke U kunt ze niet missen (ADVERTENTIE) i .00 DE WINTER! ziolist ijk de eerste JOUW- zijn igt in rlopig ande- voor- r r BEVERWIJK. Op verzoek van de Beverwijkse politie is in West-Duitsland een 20-jarige Velsenaar aangehouden. De man heeft in bijzijn van twee Beverwijkse rechercheurs inmiddels een groot aantal inbraken en geweldplegingen in Bever wijk en Velsen bekend. Maar wachttijden van 20 minuten zoals is gesuggereerd, komen niet voor. Wij kun nen over het algemeen binnen 12 minuten ter plaatse zijn.” zo betoogde Klooster- huis. De ziekenvervoerder merkte tevens op det Velsen-Noord voor hem uit zakelijk oogpunt bezien volstrekt oninteressant is. „Ik verdien er geen cent aan, het kost ons alleen maar geld. „Een overname van zijn werkzaamhe den in Velsen-Noord door een ambulance- bedrijf in Beverwijk (Taxi 3000) wees Kloosterhuis niet van de hand. Wel vroeg hij zich af of de situatie hierdoor aantoon baar zou verbeteren. Een probleem in Beverwijk is dat men daar slechts de beschikking over één verpleegkundige heeft. Deze moet bij ongevallen eerste hulp verlenen. Het college hoopt, zo bleek donderdagmiddag uit de woorden van wethouder J. W. Meijer, op een snelle totstandkoming van de Centrale Post Am bulancevervoer in Kennemerland. De be- sprekingen hierover zijn in een vergevor derd stadium. Volgens Meijer zal in de toekomst door de CPA beslist worden welke ziekenvervoerder naar welk onge val gaat. partijen die voor de bijeenkomst zijn uit genodigd wordt discussie gevoerd over gemeld belastingsysteem en andere ge meentelijke heffingen. Plaatselijke politi ci geven het partijstandpunt, het publiek wordt de kans geboden voor gerichte vraagstelling. Aan de hand van discussie en vraagstelling verwacht het Beverwijk se Overlegorgaan tot een werkplan te ko men waarin afspraken worden aangeno men voor een strategie in de toekomst. Daarbij wordt uitgegaan van belang rijke factoren als de kwaliteit en beschik baarheid van het materiaal en de beman ning daarvan. Wethouder Meijer betoogde dat het onverstandig zou zijn om voor Velsen-Noord op de valreep nog een ande re regeling te treffen. Bovendien is het moeilijk om als gemeente inspraak te krij gen in de werkwijze van ambulancebe- drijven. Deze hebben hun eigen opvattin gen over de manier waarop het vervoer het beste kan geschieden. Gemeenten zijn, zo meent Meijer, niet voldoende op de hoogte om over de technische kant van de zaak aanmerkingen te maken. Dat recht is, zo meent het college, in de toekomst voorbehouden aan de Centrale Post Am bulancevervoer. Verzocht wordt de vragen nu al - schrifte- lijk - te richten aan het Overlegorgaan (Velserweg 2, telefoon 02510-27647). Dit om tijdens de bijeenkomst van 5 novem ber doublures te voorkomen. Aanvang op genoemde datum om acht uur ’s avonds. ger kabinet zo eens geregeld, om van de boterberg af te ko men”, zegt de verontwaardigde banketbakker. Ruim 30.000 mensen verdie nen hun brood in de bakkerij, aldus Hazenberg. Als de btw op banket verhoogd wordt gaat dat volgens hem zeker enkele duizenden arbeidsplaatsen kos ten. Rond de 1500 bakkerijen kunnen hun oven dan wel uit blazen. Nu al is zo’n zestig pro cent van alle bakkerijen niet „Het moet mogelijk zijn om binnen die groep van negen Van Gelder-gemeenten meer dan nu gebeurt een eigen geluid te laten horen. Apeldoorn doet dat tenslotte ook. Velsen mag best was meer aan de bel Ook banketbakker A. Beeks- ma (45) blijft lachen vanonder zijn forse snor. „Ach ja, als je altijd maar klaagt, wordt je gauw zo’n zuurpruim”, zegt ie. trekken als de Raad van Bestuur weer met plannen komt”, zo meent woordvoer der Joop Stam. Het comité zal proberen binnenkort de contacten met de vrouwen van Van Gel- derwerknemers in Velsen te verstevigen omdat hun inbreng van groot belang ge acht wordt. Ook zal speciale aandacht geschonken worden aan de buitenlandse werknemers die volgens Stam vaak als eerste uit de boot dreigen te vallen. „En dat terwijl we nu toch al moeilijk zitten. Door de econo mische teruggang gaan de men sen veel meer op de centen let ten. Tot dusver hebben we ie der jaar onze prijzen iets ver hoogd, om gelijke tred te hou den met andere gestegen kos ten. Dit jaar blijft onze boterlet ter voor het eerst op dezelfde prijs staan als vorig jaar”. - De sr lei- beste ocrath lar dé ,er De srking urina» nbare achts- rgrüp d van ert de roces- en en zich soci- Arron s om it het 1961 maar chool jaren Kreb- >rkest heeft kalfs- a zijn Dat Pro- ag in ar le- eerste >ijzon- it met amste en de lamse jlings- iname innen ,90 ,85 ,00 ,70 ,00 ,80 Het concern zou volgens het comité ook gebaat zijn met lagere aardgastarieven. Minister Van Aardenne heeft van het co mité een brief gekregen waarin hem ge vraagd wordt eens na te gaan of Van Gelder minder kan betalen voor het aard gas. Ook andere noodlijdende bedrijven zouden voor vermindering in aanmerking moeten komen. Het comité zou verder graag zien dat de gemeente Velsen zich wat feller opstelt tegenover de plannen van de Raad van Bestuur van Van Gelder. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het Beverwijkse Overlegorgaan wijdt op 5 november een bijeenkomst aan de onroerend-goedbe- lasting zoals tot nu toe toegepast in de gemeente Beverwijk. Plaats van samen komst is het buurthuis De Lichtboei aan de Luxemburglaan. Fietsongeval. Bij een aanrijding tus sen een 32-jarige Beverwijkse fietsster en een 16-jarige bromfietser uit diezelfde plaats heeft gistermiddag om 15.40 een 5- jarige medepassagier van de fietsster ern stig letsel opgelopen. De fietsser reed met haar zoontje achterop richting Alkmaar- seweg via het fietspad langs de Plesman- weg in Beverwijk. Plotseling sloeg ze bij (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. Schadé en Timmer ver loren in de A-lijn van de parencompeti tie bridge van De Jump hun leidende positie. Het duo kwam op de 5e wed strijddag tot slechts 40.62 percent waar door de combinatie Bakkum-Breur Sr., die met 61.16 glansrijk won, naar de bovenste plaats doorstootte (281.04). Het onttroonde paar is nu tweede (263.99), gevolgd door Boender en Kramer Jr. (263.95). In de B-lijn hadden Van Maan- en en Pippel, die wederom het dagklas- sement wonnen (64.28), geen enkele moeite zich als het leidende koppel te handhaven (286.95). De dames Maagde- lijn en Pippal (277.88) verdrongen Need en Mijnsbergen (271.81) van de tweede plaats en verwezen die naar de vierde positie. Nummer drie zijn de dames Kra mer en Ris (273.23). De uitslagen luiden (in matchpunten): het Stadskantoor linksaf waarbij zij in aanraking kwam met de bromfietser. Haar zoontje moest per ambulance naar het Rode Kruisziekenhuis worden overge bracht en is daar opgenomen. Verboden zender. Bij een verkeers controle op de Alkmaarseweg in Bever wijk is gistermiddag een 19-jarige Bever weker gesnapt met een verboden zendin- stallatie in zijn personenwagen. De zender is in beslaggenomen. Winkeldiefstal. De Beverwijkse po litie heeft gistermiddag een 20-jarige Heemskerkse dienstplichtige militair aan gehouden, die bij een winkelbedrijf aan de Breestraat voor 82 gulden aan laarzen had gestolen. A-lijn: Bakkum-Breur Sr. 137, Van Harten- Heijerman 133, echtp. De Groot 127, Ware- man-Breur Jr 115, echtp. Strube 115, Bagger- man-Van der Vlugt 109, Boender-Kramer Jr. 100, Van der Bu-g-Kramer Sr. 98, Doomenbal- Siegers 95, Schadé-Timmer 91. anders gaat het helemaal niet sneer”. Deze moeten door ambulances van de in IJmuiden gevestigde firma Kloosterhuis opgehaald worden. Kloosterhuis meent dat dit snel kan gebeuren, een groep Vel- sennoorders meent dat er sprake is van te lange wachttijden. Het college kiest in deze zaak liever geen partij en wacht de totstandkoming van de Centrale Post Am bulancevervoer (CPA) af. Daar zal het vervoer in de toekomst centraal en zo hopen B. en W.ook sneller geregeld wor den. Voorafgaand aan de vergadering van de commissie volksgezondheid hield di recteur N. Kloosterhuis een korte uit eenzetting van de werkwijze van zijn bedrijf. „Wij werken nu 33 jaar tot ieders tevre denheid. Problemen zijn er wel eens ge weest omdat wij nou eenmaal te maken hebben met randgebieden als Velsen- Noord en Santpoort. Daar kan de ambu lance in sommige gevallen minder snel zijn dan bijvoorbeeld in het centrum. Het steuncomité heeft alle politieke par tijen in de vijf IJmondgemeenten een brief gestuurd waarin hun gevraagd wordt hun invloed in Den Haag aan te wenden om langs politieke weg de NDP ertoe te bewegen meer krantenpapier van Van Gelder te kopen. Volgens woordvoer der Joop Stam van het comité zou een dergelijk besluit getuigen van een grote mate van solidariteit met Van Gelder Papier. Voor bakker Beeksma is het overigens nog maar de vraag of die btw-verhoging er komt. Maar mocht dat ongeluk inder daad de Nederlandse bakkers wereld treffen, dan hoopt bak ker Beeksma het hoofd boven water te houden met „een soort van specialisatie”. „Je zult de mensen dan iets extra’s moeten bieden. Als bakker moet je je dan op een bepaalde manier specialiseren. Ik bijvoorbeeld gebruik voor mijn producten geen diepvries. In veel bakke rijen wordt het beslag in de ijskast bewaard. Dat doen wij niet. Het haalt de smaak naar beneden”, vertelt hij, met veel gevoel voor reclame. „Gebak is geen luxe en dat mag het door de btw-verhoging niet worden ook”, is het stand punt van bakker N. Deen (61) eigenaar van bakkerij Klooster aan de Lange Nieuwstraat. „Een gebakje hoort erbij. Als je een kopje koffie drinktl neem je er voor de gezelligheid iets lekkers bij. Het is een gewoonte geworden”, zegt hij. Bakker Deen is ervan overtuigd dat een hogere btw op banket gevolgen heeft voor de omzet. „De men sen bedenken zich dan nog wel even, eer ze een gebakje kopen. En ze nemen er dan misschien geen vijf, maar twee of drie”. De bakkerij van de heer Deen is een van de oudste in het IJ muidense. In 1930 opgericht, bestaat het bedrijf dit jaar een halve eeuw. Het is een brood- en banketbakkererij. „Bij ons is gebak eigenlijk iets dat erbij genomen wordt door de klant. De mensen komen de winkel binnen om brood te kopen en nemen vervolgens ook nog wat gebakjes mee”, vertelt bakker Deen. De personenwagen van de Velsenaar werd geheel vernield en het busje zwaar beschadigd. B-ljjn: Van Maanen-Pippel 180, Kion-Maag- delijn 169, dames Kramer-Ris 160, dames Bos- ma-Sintenie 159, dames Van Sprang-Van der Vlugt 147, dames Maagdelijn-Pippel 143, Need-Mijnsbergen 135, Jongkind-Van Poecke 135, De Vries-Van Dijk 127, dames Creemers- Drupsteen 124, echtp. Koster 107, dames Dog- ger-Van der Glind 94. rendabel. Dat wil zeggen: ze spelen quitte of draaien met verlies. De gestegen loonkosten zijn een van de oorzaken voor die malaise. Het bakkerij bedrijf is zeer arbeidsintensief. „Rond de dertig procent van de prijs van een gebakje, is puur arbeids loon. Ik zeg wel eens voor de lol: Ik verkoop arbeidsloon met franje eromheen”, lolbroekt bakker Hazenberg. Hij blijft optimistisch: „Dat moet je wel, abinet naar •n. Hij rege- onder d een i is De zaak van Beeksma ligt al zo’n twintig jaar aan Naere- boutstraat in IJmuiden. „Die btw-verhoging wordt een ramp”, geeft hij volmondig toe. „Ik heb vijftien mensen in dienst. Als die btw-verhoging erdoor komt, heeft dat direct gevolgen voor mijn personeel”, zegt banketbakker A. Hazen berg (33). Hij drijft een (nog) bloeiende zaak in de Lange Nieuwstraat. „Ik begrijp niet waarom ze die btw willen ver hogen. De mensen gaan dan minder gebak kopen en de re gering krijgt dan vermoedelijk net zoveel, of minder geld bin nen dan nu”, gaat Hazenberg verder. Velsen neemt wat banketbak kers betreft een unieke positie in Nederland in. Per banket bakker telt Velsen de minste inwoners. Met andere woorden: op het inwoneraantal gezien, bezit IJmuiden de meeste ban ketbakkerszaken. Een eventue le btw-verhoging zal daarom wellicht leiden tot een verbeten gevecht tusssen de IJmuidense bakkers om de gunst van de klant. Bakker Hazenberg: „Mis schien is dat wat overdreven gesteld. De concurrentie neemt ongetwijfeld toe en je zult je prijzen wat scherper moeten stellen. Maar de banketbakkers in IJmuiden hebben een goede verhouding met elkaar en zul len elkaar heus niet dwars gaan zitten”. Volgens Hazenberg zit de am bachtelijke bakkerij toch al in het verdomhoekje. „Grote industrieën, zoals Verkade of Jamin, krijgen hun roomboter stukken goedkoper dan wij. De banketbakker betaalt drie keer zoveel voor z’n boter, dan die bedrijven. Dat heeft een vroe- De Velsenaar die in een plaatsje nabij Bremen is bovendien door de Westduitse politie beschuldigd van het in bezit heb ben van verdovende middelen. Uit het verhoor met de Beverwijkse recherche is gebleken dat de man vooral in Beverwijk verschillende diefstallen op z’n naam heeft staan. De Velsenaar bekende onder meer een brandkastkraak in Buurthuis Wijk aan Duin, waarbij 14000 gulden ver dween. Hiervan is 1825 gulden door de Westduitsers teruggevonden. Daarnaast bekende hij vier inbraken of pogingen .daartoe bij vier bedrijven aan de Parallel- ,weg in Beverwijk, in scholen en kerken in 'Alkmaar, in de Regina Caelikerk in Be verwijk en in het bejaardentehuis „Huis ter Wijek” eveneens in Beverwijk, waarbij een geldkistje met 275 gulden werd gesto len. Ook een diefstal in een Velsens kraak pand kan aan hem worden toegeschreven. Tevens bekende hij de dader te zijn van een diefstal met geweldpleging op het Stationsplein en een verkrachting van een vrouw in een woning aan de Alkmaarse weg, in Beverwijk. Ook zou hij goederen uit verschillende woonhuizen hebben ge stolen. B-lijn: Van Maanen-Pippel 286.95, Maagde lijn-Pippel 277.58, Kramer-Ris 273.23, Need- Mijnsbergen 271.81, Van Sprang-Van der Vlugt 266.71, Bosma-Sintenis 260.32, Kion- Maagdelijn 251.29, Creemers-Drupsteen 246.21, Jongkind-Van Poecke 243.27, De Vries- Van Dijk 243.10, echtp. Koster 199.01, Dogger- Van der Glind i84.96. Bakker Beekman met zi/n mensen in de zaak aan de Frans Naereboutstraat in IJmuiden. Standen (in percenten): A-lijn: Bakkum-Breur Sr. 281.04, Schadé- Timmer 263.99, Boender-Kramer Jr. 263.95, echtp. De Groot 263.44, Van Harten-Heijer- man 253.52, Wareman-Breur Jr. 249.35, Door- nenbal-Siegers 244.93, echtp. Strube 235.71, Baggerman-Van der Vlugt 230.11, Van der Burg-Kramer Sr. 219.68. Uit de bocht. In de Hoflaan in Heemskerk raakte een 28-jarige Heems kerker afgelopen nacht om kwart over twaalf met een bestelbusje in de slip na een te snel genomen bocht. Het busje kwam dwars op de weg te staan. Een 52- jarige bestuurder uit Velsen merkte het busje te laat op en reed met zijn personen wagen daarop in. Bij de aanrijding raakte de passagier van de Velsenaar, zijn 52- jarige vrouw, gewond en moest met een ambulance naar het St. Josefziekenhuis vervoerd worden waar opname volgde.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5