Kunstwerk voor 15 piek Huize Marquette komt uit vergetelheid kort ijmonclnicuws nemer 1980 OKTOBER VRIJDAG 31 herfstrit Sparen Vondsten huisvrouwen hokkenshow restauratie consument pret zanger kienen cursus VOORSTELLEN VAN STADSBESTUUR Boek Jumping Amsterdam Kinderen 7 IJMOND .teo 6/7/8/9 november 6/7/8/9 november in de RAI Kasteel Marquette en het daaromheen ge legen landgoed komt langzaam uit de verge telheid. Het parkachtig landschap rond het majestueuze kasteel is thans eigendom van de provinciale overheid en zal ingrijpend opgeknapt worden. A 0 J Schrijven aan gevangenen "MAX. PAWBn® 2 UUR 1 MET EEN KUNSTWERK on der je arm naar huis en pas weer na een half jaar terugbrengen. Dat is volgende week mogelijk nadat woensdag het startsein wordt gegeven aan het kunstuit- leenbureau in Beverwijk. Op die dag wordt met een officieel tin tje de uitbreiding van het ont moetingscentrum „De Nieuwe Slof’ geopend door burgemees ter A. J. Hubers van Beverwijk. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Plaatsing van parkeermeters blijkt yoor Bever wijk een probaat middel om langparkeerders te weren uit het stads centrum. De plaatselijke Werkgroep Verkeersbeleid komt tot die verheugende conclusie in een eerste rapportage sinds plaatsing van de meters in februari van dit jaar. De nieuwe regeling leidde mede door de inzet van vier parkeerwachters tot een beter parkeergedrag dan tot dan toe het geval was in en nabij Beverwijks centrum. VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” De Household Cavalry Life Guards van de Engelse koningin al gezien? no»"' iur „The kan in Beverwijk omlaag en 21.30 •andweer >n, zater- andweer vrijdag 5 (ADVERTENTIE) in (ADVERTENTIE) 1) 19 en r0eK vrijdag r. lithstraat (ADVERTENTIE) De munten die tussen de gewelven van de fundering van het kasteel zijn gevonden door kasteeleigenaar Loek Scholten. De kogels komen uit de slotgracht. H, Plein Spreek- aak elke vrijdag tijdens teek t/m iagelijks eopend. dag t/m H, Plein >reekuur ;lke vrij- ein, tel. en het nd, tel. saterdag •n 21.30 rgen 24 'Joord- n; Fri- Gor- Cont. Zaan- mrix. Het geringe aantal parkeerders op een gedeelte van het Meerplein (tussen Nieuw- straat en Bloksteeg) is aanleiding hier voor langparkeerders wat meer plaats in te ruimen. B. en W. stellen om die reden voor de aanwezige meters vpor die catego rie in te stellen op een goedkoper tarief voor perioden van twee uur en langer. Dit om ten gunste van weer het stadscentrum een evenwichtiger spreiding te verkrijgen van het aantal geparkeerde voertuigen. Niet duidelijk is nu nog of instelling van de aanwezige meters op het voor langer dan twee uur goedkopere tarief ook voor zaterdagen zou moeten gelden. drag van 3.00 zou hiervoor berekend moeten worden. Dat bedrag komt overeen met eerdergemeld „goedkoop tarief’. Aan het bestaande onthefïïngsbeleid behoeft volgens B en W niet gesleuteld te worden na invoering van de voorgestelde reducties. Positieve reacties, onder meer vanuit de Belangengroep De Schans, zijn voor de werkgroep aanwijzing dat in de goede richting wordt gewerkt met de par- keerregeling zoals die nu al geldt voor het stadscentrum. Aan de Wilhelminalaan en de Prins Bernhardlaan (ten westen van de Bree- straat) wordt sinds invoering van het be taald parkeren in het nabije centrum hin der ondervonden van geparkeerde auto’s langs de stoeprand. Voor beide woonstra- ten wordt om die reden een parkeerver bod voorgesteld. Als eerste aanzet voor plaatsing van parkeermeters ook op de Markt wordt voorgesteld plaatsing van een (halfuur) meter ter hoogte van de Koningstraat (voormalige benzinepomp). Plaatsing van geschilderde behang uit de Japanse kamer weer in de oorspronkelijke staat te brengen. Is de totale restaura tie gereed dan zal het kasteel ingericht worden als conferentieoord. Om deze kunstwerken te kunnen le nen voor een periode van maximaal een half jaar moet je lid worden van het bureau. Maandelijks wordt een bedrag van op z’n minst 15 gulden berekend Bij een onderzoek naar de gewelven gaf het kasteel bij toeval een stukje van die geschiedenis prijs. Onder een zandlaag vond Loek tot zijn verbazing een serie muntjes uit het begin van de achttiende eeuw. Daar naast is hij in het bezit van enkele kanonskogels, gevonden in de slotgracht. Het bijzondere van deze kleine collectie zijn de stenen exemplaren die tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten zijn gebruikt. Tijdens een van de vele oorlogen die het kasteel heeft weten te weerstaan werd het rondeel onherstelbaar beschadigd. De resten daarvan zijn nu door een laag aarderaan het oog onttrokken. Voorlopig zal dit nog zo blijven maar volgens Loek ligt een deskundig onder zoek naar deze overblijfselen in het verschiet. Dan zal Marquette weer een stukje van haar geheimen prijs geven. verschillende boeken, die steeds Harwell van het histo risch overzicht geven. voor de huur van de kunstwerken. Ple zierige bijkomstigheid is dat van dat bedrag 70 percent op een spaartegoed terecht komt, beheerd door de uitleenor- ganisatie. Wil men na verloop van tijd iets kopen dan wordt de aankoopprijs verminderd met het spaargeld. Voor die 15 gulden kan een werk tot een waarde van 1000 gulden geleend worden. Betaalt een abonnee 20 gulden per maand dan heeft hjj of zij recht op een werk van onbeperkte waarde. Voor 25 gulden is dat een werk van onbeperkte waarde of twee van ten hoogste 1500 gulden. Ten slotte is er ook de mogelijkheid om drie werken met een gezamenlijke waarde van 1500 te huren. Dat kost 30 gulden per maand. In alle gevallen reserveert het uitleenbureau 70 percent van het spaar tegoed. De afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen organiseert dinsdagmorgen 4 novem ber een discussiebijeenkomst over eutha nasie. De discussie wordt gehouden in de Petrakerk aan de Spaamestraat en begint om tien uur. De postduivenvereniging Ons Genoe gen in Beverwijk houdt op zondag 2 no vember voor de 27e maal een hokkenshow in café Sport aan de Alkmaarseweg in Beverwijk. Zondag komen de jonge dui- vinnen aan de beurt. De leefomstandigheden in de kampen zijn zeer slecht. Op een schraal rantsoen zouden de gevangenen zware lichamelij- !9) 20.30 l.: Freek 321155) i Orkest Ibert de Zater- 20 u.: krijgs- lotter- :nchu, Cont. De restauratie van de Grote Kerk in Beverwijk vergt veel geld. De Hervormde Vrouwenvereniging Maria-Martha wil op haar manier daaraan een steentje bijdra gen. Elk najaar organiseert de vrouwen vereniging een bazar. De opbrengst komt ten goede van het restauratiefonds. Dit jaar wordt de bazar gehouden op 4 no vember in De Opgang aan de Floresstraat in Beverwijk. De deuren zijn vanaf half drie geopend. De Vrouwenbond NW wil 4 november starten met het project „De consument en reclame”. De aanvangstijd in gebouw Vel- serduin is ’s avonds acht uur. Pret op zaterdag. Onder die noemer worden eenmaal in de veertien dagen van half elf tot twaalf uur in buurthuis De Zandkraai aan de Hfindelstraat in Heems kerk activiteiten georganiseerd voor kin deren van zes tot twaalf jaar. Zaterdag 1 november wordt een film vertoond. De werkgroep Tharbad van buurtcen trum De Lichtboei heeft voor zaterdag 1 november de zanger uitgenodigd van de groep Haddock. Hij zal in de jongeren ruimte tijdens zijn optreden „gouwe ou wen” ten gehore brengen alsmede „Top- 40-werk”. Zaterdagavond begint het op treden om acht uur. Reserveer vandaag nog! V a. 28 oktober van 10-3 uur aan de RAl-kassa(Europaplein) of telefonisch: 020 448651. Prijzen-v.a. f 10,-; do.- en vrij, avond, en za.- en zo. middag halve prijs tot 14 jaar en voor houders PAS 65. In het Alleenstaandencentrum aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord wordt dinsdag 4 november de maandelijkse kienavond gehouden. Aanvang acht uur. k, v. d. werkda- jrsoos. jo. ant The- 315571) rfst met 20.15 u.: 312439). -lijk To- 4) 15.30, laag en ig 13.30 51.30 u.: u.: „De Star, Mid- Ham- New es, IJ- uiden, Rea- imitry ,e Ha- Ant- Bre- Henry Am- Ant- enrix, racha; r Bri- idjan; dijke, n; Oil heide, Caux- )men, Jmui- Lu arma, burg; Ar- d, IJ- Eva Vera Teco- rerha- Wis- 3 Tien bijeenkomsten hebben de organi satoren uitgetrokken voor de cursus voor vrouwen, die in buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan van start gaat. On derwerpen komen aan bod zoals opvoe ding, landelijk en gemeentelijk bestuur en de huisvrouw. Deelnemers kunnen kiezen voor de dinsdagmiddag of de woensdag avond. De eerste bijeenkomsten beginnen dinsdag 4 november om half twee en woensdag 5 november om 8 uur. Het kasteel zelf staat onder hoede van een maatschap uit Beverwijk bestaande uit de heren Scholten, Schol ten en Rijs. Dit zakelijke trio heeft vastomlijnde plan nen om het kasteel te laten restaureren en weer in goede staat te brengen. Architectenbureau Prins .uit Amsterdam is druk doende daarvoor plannen op te stellen. Niet alleen de buitenkant wordt onder handen genomen, ook het interieur ontsnapt niet aan de restau ratiewerkzaamheden. Deskundigen bekijken momenteel wat de beste ma nier is om het knipselbehang in de grote zaal en het Beleefd gestelde verzoeken om de vrijlating van Baliene Khamdarani korn kan men in het Engels of Frans richten tot: His Excellency Kaysone Phomvihane, Prime Minister, Vientia ne, People’s Democratie Republic of Laos (Laos heeft geen ambassade in ons land). Lezers met vragen over „Schrij ven aan gevangenen” kunnen zich wen den tot de plaatselijke afdeling van Amnesty International, de heer B. Kruisselbrink, Zeeweg 241, Umuiden, telefoon 02550-14314. Op dit adres zijn ook voorbeeldbrieven verkrijgbaar. Tarief voor langparkeren van Ombergen-van der Pol als mede werkster van de „uitleenwinkel” optre den. Tien uur per week zal zij in „De Nieuwe Slof’ aanwezig zijn om de uitgif te van de kunstwerken, zoals schilde rijen, tekeningen, wandkleden en gravu res te regelen. In Beverwijk zal het uit leenbureau, dat begeleid wordt door de Haarlemse zusterorganisatie die al 10 Parkeermeters leidden sinds plaatsing februari tot een betere spreiding in Bever- wijks centrum. Het beoogde doel, verwijzing van langparkeerders naar de buitenwijken blijkt volledig bereikt. De ex-directeur is een van de vele functionarissen van de vroegere rege ring, die voor politieke herscholing naar kampen werden gezonden nadat in 1975 de Pathet-Lao aan de macht was geko men. Ondanks beloften dat de politieke „cursussen” slechts van korte duur zou den zijn, zitten de meeste ex-fünctiona- rissen nog steeds vast of is aan hen een beperkte bewegingsvrijheid opgelegd. Loek Scholten (uiteraard van Scholten, Scholten en Rijs) volgt de restauratieplannen nauwkeurig. Ook de historie van „huize Marquette” heeft zijn volle aan dacht. Hij hoopt binnenkort een van de eerste exempla ren te kunnen ontvangen van het boek dat de geschie denis van het kasteel na 1250 behandelt. Het boek „Het dekor van Huize Marquette” wordt geschreven door een historicus, mevrouw van Leeuwen. Hierin geeft zij een totaaloverzicht van alle gebeurtenissen rond het kasteel. Het ligt in de bedoeling van Loek Scholten het boek na gereedkomen uit te geven. Tot nu toe is de geschiedenis van Marquette slechts terug te vinden in Door de verbouwing ontstond onder meer ruimte voor exposities van de Stichting Tentoonstellingen en voor de Stichting Beeldende Kunst IJmond- Noord. Voor deze laatste zal mevrouw D. Het parkeertar ef normal ter gesteld op één gulden per uur zou voor het derde, vierde en vijfde uur op twee kwartjes moeten worden geprikt. Voor nog langere perioden wordt een kwartjestarief voor gesteld. Gerekend over een volle dag komt dat neer op halvering van het tot nu toe geldende tarief. Voorgesteld wordt voorts invoering van kwartaalabonnementen voor de zone met parkeermeters. Een be- Baliene Khamdaranikorn, ex-direc teur van de burgerluchtvaart, werd in november 1975 gearresteerd. Sindsdien wordt hij zonder aanklacht of enige vorm van proces gevangen gehouden in een afgelegen herscholingskamp in de provincie Houa Phan in het noordoos ten van Laos. Baliene is getrouwd en vader van drie kinderen. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinwee 20 - Umuiden Verschuivingen in het parkeermeters- bestand worden desondanks zinvol ge acht. Meters moeten komen aan de on even zijde van de Koningstraat. Een par keerverbod voor die plek wordt nu her haaldelijk overtreden. Plaatsing van nieu we (2 uurs-)parkeermeters wordt ook voorgesteld aan de Kloosterstraat (oneven zijde) vanaf de Koningstraat tot de aanwe zige parkeervakken opzij van de rijbaan. Aanbevolen wordt verder stationering van nieuwe parkeermeters nabij de bank gebouwen aan het Stationsplein en aan de Alkmaarseweg. rerk, K. werkda- Wijk aan Internationaal Concours Hippique Tientallen springruiters van wereldklasse betwisten elkaar op de 23e Jumping Amsterdam de World Cup 80/81. De absolute ruitertop uit de gehele wereld is present. Kom genieten van jacht-en springconcoursen met namen als Hugo Simon, Gerd Wiltfang, Paul Schockemöhle. Johan Heins. Henk Nooren, David Broome, Eddy Macken, enz. „Hal- 21 u.: ke arbeid moeten verrichten. Het con tact tussen de gedetineerden en familie leden is onregelmatig. In sommige geval len worden pakketten en brieven nooit door de gevangenen ontvangen. Voor het voortduren van de detenties hebben de autoriteiten geen reden opgegeven. Bij Amnesty International is evenwel bekend dat de gedetineerden vast wor den gehouden vanwege hun politieke activiteiten in het verleden en om de functies die zij onder de vorige regering bekleedden. Voor zijn arrestatie was Baliene Khamdaranikorn lid van de omstreeks 1971 opgerichte Neo Thang Noum-par- tij. De driehonderd leden van deze partij waren voornamelijk jonge intellectuelen en burgerbeambten. Door Amnesty In ternational is Baliene als overtuigings- gevangene geadopteerd. Volgens infor matie heeft hij geen geweld gebruikt of gepropagandeerd. Daarnaast bestaat ook een kinder- abbonnement. Mevrouw Sipkes van het Haarlemse uitleenbureau, die het nieu we bureau in Beverwijk de eerste tijd zal begeleiden, vertelt daarover: „In Haar lem hadden we voortdurend te maken met zeurende kinderen en verhitte ou ders die het niet eens konden worden over het mee naar huis te nemen kunst werk. Kinderen hebben een eigen smaak en kiezen heel andere dingen uit. Toen kwam bij ons het idee op om kinderen voor een laag bedrag ook een kunstwerk te laten uitzoeken. Zijn ze tussen de 4 en 15 jaar dan kunnen ze van die regeling gebruik maken en betalen de ouders per kind acht gulden. Ook CJP-houders kunnen voor dit bedrag terecht”, aldus mevrouw Sipkes, die trots vertelt dat het bureau in Haarlem al zo’n 1900 leden telt. Dit aantal groeit jaarlijks met 200 nieuwe kunstminnaars. De openingstijden van het Beverwijk- se bureau in De Nieuwe Slof zijn: woens dagmiddag van twee tot vijf uur. Don derdagavond van zeven tot negen uur en zaterdag van 11 tot 4 uur. >str., tel. el”. Gast- u.. „De Een fantastische ruitershow in de stijl anno 1820, met paukenisten en trompetters te paard en quadrillerijders. Een feest voor het hele gezin, dagelijks op het !1.30 u„ rissen”, Ij. „Tess”, i”, 16 j„ i.l. andaag 'üko”. 'eerstr., Ondeu- Automobielvereniging „De Rijmon- ders” organiseert woensdag 5 november een herfstrit. Deze kaartleesrit telt mee voor het zonekampioenschap. De start is bij het paviljoen Schoonenberg aan de Minister Van Houtenlaan in Velsen, tegen over de parkeerplaats van Telstar. De rit begint ’s avonds om acht uur. jaar bestaat, beginnen met een collectie van 150 kunstwerken, alle vervaardigd door beroepsmatige kunstenaars, die de werken tijdelijk afstaan aan het bureau. Daarvoor krijgen zij via CRM een ver goeding. pe' ne van verplaatsing van de weekmarkt, een punt dat nu nog volop in studie is. door Hans Bongers

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7