Ondanks kwartaalwinst: Bloemententoonstelling in veilinghal Aalsmeer Amsterdam blijft vaag over plannen met Inlaagpolder Zieje dat... Miele maakt ook komplete keukens vliegtuigen nu erg belangrijk” (Van een onzer verslaggevers) Onderzoek naar stille betalen aan Discussienota in statencommissie iuui©iir$ keukens bv „Den Haag moet ook piassenschap” SCHIPHOLDIRECTEUR: Miele 8 9 PROVINCIE VRIJDAG 3 1 OKTOBER 19 8 0 Van een onzer verslaggevers) er is geen betere (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Er zijn nog geen concrete plannen voor de inrichting van de Inlaagpolder, die wordt toegevoegd aan het recreatiegebied Spaarnwoude. Volgens Gedeputeerde Van Gelder zit de plannenmake rij wat vast op de gemeente Amsterdam. Enerzijds wil de hoofdstad een intensief gebruik van dit weidegebied. Daarbij zou zelfs aan volkstuinen worden gedacht (hetgeen een ernstige aantasting zou zijn van de historische en karakteristieke waarde van deze oude polder). Anderzijds wil men het gebied met name in het noorden liefst zo veel mogelijk agrarisch houden. De kwestie kwam woensdag aan de orde in de Statencommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en Recreatie. Zeker! En eigenlijk wel logisch, vindt u niet? Want wie zulke perfekte huishoudelijke apparaten maakt, weet natuurlijk ook alles van keukens, indelingen en materialen. Wij leveren en plaatsen komplete Miele keukens. En wij doen dat graag, omdat zij dezelfde kwaliteitskenmerken hebben als alles wat van Miele komt. Miele biedt ook volop keus: fleurig kunststof, massief hout, modern, roman tisch net wat bij u past. Komt u eens bij ons langs om poolshoogte te nemen. U kunt ons ook bellen, dan komen wij bij u de keukenruimte bekijken. Een advies kost u niets. Grijpensteinweg 8 - Haarlem. Tel. 023-246864/248281. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het streven naar gelijkheid tussen man en vrouw wordt doorkruist door het groeikemenbeleid. Een be zwaar tegen dat beleid is, dat het werk niet is meegukomen naar de groeikernen, waarheen jonge gezinnen uit de grote steden massaal zijn verhuisd. Van hun woning in Alkmaar, Hoorn, Purmrend of Almere moeten de huisvaders dagelijks grote af standen rijden naar hun werk in het zuiden van de provincie. Dit forensenbestaan kost zoveel tijd, dat de mannen er niet aan toe komen om een deel van het werk in de huishouding van hun vrouw over te nemen. Op deze manier blijft de bekende rolver deling in stand: de man werkt buitenshuis voor het gezinsinko men en de vrouw zorgt voor de huishouding. HAARLEM. Gedeputeer de Van Gelder heeft er zijn verwondering over uitgespro ken, dat de gemeente Den Haag niet meebetaalt aan het Noord-Zuid-Hollands Piassen schap. De gemeente Amster dam betaalt wel braaf een bij drage aan het schap. Van Gel der noemde het woensdagmor gen in de vergadering van de Noordhollandse Statencom missie voor Natuur- en Land schapsbescherming en Open luchtrecreatie onbegrijpelijk dat Den Haag in gebreke bleef. HAARLEM. Directeur Wegstapel van de luchthaven Schiphol vraagt zich af of het aanleggen van een vijfde of het draaien van de huidige Zwanenburgbaan niet neerkomt op een verspilling van tien tallen miljoenen guldens. Tijdens een spreekbeurt voor de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Handel pleitte Wegstapel gisteren voor een uitgebreide studie naar de effecten van de invoering van de geluidsarme vliegtuigen in het komend decenium. (Van onze streekredactie) KLM dit j aar ft De Inlaagpolder. van de vrouw emancipatie In de notitie wordt dan ook geconsta- Het provinciaal bestuur kan echter De marktontwikkelingen zijn nu door de aarzelende wereldeconomie en de ver hoogde vervoerstarieven ongunstig, voor al wat betreft het passagiersvervoer. Er ajn maatregelen getroffen tot aanpassing van de produktie en besparingen van kos ten. Desondanks moet er volgens de KLM i op basis van de nu bestaande vooruitzich ten voor de overige twee kwartalen reke ning mee worden gehouden, dat het boek jaar met een verlies zal worden afgeslo ten. In 1979-1980 behaalde de maatschap pij een winst van 15.3 mln Dit is een van de zaken die wordt aangestipt in de discussie-notitie over ruimtelijke ordening en emancipatie. Deze notitie werd donderdagmiddag be sproken door de Statencommissie voor Emancipatie en door dit gezelschap in grote lijnen onderschreven. De rem op de emancipatie door het forensisme wordt nog versterkt door het ontbreken van werkgelegenheid voor de vrouw zelf in de groeikernen. Daardoor wordt de met 20 pet van ƒ1570,4 min tot 1887,9 mln. De interestlasten stegen van 4 mln naar 9,4 mln en in het eerste halfjaar van 8,4 mln tot 20,6 mln. Het vervoer in tonkilometers was in het tweede kwartaal een procent hoger dan vorig jaar bij een zes procent hogere ton- kilometer produktie. De beladingsgraad daalde van 65,8 pet tot 62,4 pet. Het passa giersvervoer op de lijndiensten nam met een procent toe, het vrachtvervoer met 4 pet en het postvervoer met 17 pet. Het chartervervoer was 12 pet lager. In verge lijking met vorig jaar merkt de KLM op, dat het resultaat van het tweede kwartaal van 1979 negatief werd bei4nvloed door een aanzienlijke derving van inkomsten door naijling in de aanpassing van de vervoerstarieven bij de gestegen brand stofprijzen. In de commissiebespreking werd er op gewezen, dat een in het algemeen mense lijker woonomgeving ook goed is voor de emancipatie. Het is niet juist een grote scheiding van functies na te stre ven. Werken en recreatiemogelijkheden zouden zo veel mogelijk moeten worden gecombineerd met de woonomgeving. Juist in het stedelijk woonmilieu is dat het geval. De afstanden tot voorzienin gen zijn kort als gevolg van het grote bevolkingsdraagvlak. Het openbaar ver voer is goed geregeld en frequent. In deze leefsituatie heeft de emancipatie van de vrouw de meeste kansen. In de notitie wordt echter opgemerkt, dat ook hier de „ontmenging van func ties doorzet en dat het draagvlak voor bepaalde voorzieningen afneemt. Ook uit emancipatorisch oogpunt is dus een pleidooi op zijn plaats om in stadsver nieuwingsgebieden te bouwen voor ge zinnen met kinderen. Men zou zich daar bij kunnen richten op die gezinnen met kinderen, die al in stadsvernieuwingsge bieden wonen. Maar daarnaast ook op toekomstige gezinnen, vooral die jonge tweepersoonshuishoudens, die in hun aktiviteiten sterk aan de (binnen)stad zijn gebonden. Wanneer deze huishou dens over willen gaan op het stichten van een gezin, zou hun de mogelijkheid moeten worden geboden een hiervoor passende woonruimte te verkrijgen, of wel in het binnenstedelijk gebied ofwel elders binnen de stad, zo staat in de notitie. vrouw nog sterker teruggedrukt in de rol van huismoeder. seling kappen met het groeikemenbe- leid kan niet, omdat men de groeikernen dan op een nare manier in de kou zet. Op de ontwikkeling van de werkgelegen heid in de groeikernen zelf (ter beteuge ling van het forensisme) heeft de provin cie al helemaal geen vat. Het provinciaal bestuur kan plannen maken, wat het wil, maar werkgelegen heid dirigeer je daarmee niet een-twee- drie naar een bepaald gebied toe. De overheid kan slechts bedrijvigheid op bepaalde gebieden verbieden of afrem men. Over gebiedende bevoegdheden beschikt men niet. Dat zou ingrijpende wijzigingen van de machtsstructuur ver eisen in het functioneren van het be drijfsleven. In plaats van een kapitalis tisch maatschappijsysteem, waarin gro te ondernemingsvrijheid is, zou men toe moeten naar een systeem van een door de overheid gestuurd bedrijfsleven. De politieke kracht- en machtsverhoudin gen in dit land zijn echter nog zodanig, dat een dergelijke wijziging van de maatschappijstructuur er voorlopig niet in zit. En dus zal het provinciaal bestuur in zijn ruimtelijk beleid moeten door modderen zonder het daarvoor onont beerlijke economische sturingsinstru ment. Roeien met gebroken riemen, te gen de stroom op. Men zal het moeten hebben van plan nen, die slechts op lange termijn enig Van Gelder sprak het vermoeden uit, dat Amsterdam toch nog speelt met de gedachte aan havenontwikkelirigen ten westen van de Machineweg in een verre toekomst. Kennelijk denkt men agrariërs gemakkelijker weg te krijgen, dan recre anten, aldus Van Gelder. Zoals bekend heeft het ministerie van CRM gemeend, dat de Inlaagpolder in het oosten aan het recreatiegebied moest worden toegevoegd omdat de Velserbroekpolder er in het westen vanaf was gehaald. De Velser broekpolder hoorde bij het recreatiege bied, maar heeft, zoals bekend, de bestem ming woningbouw gekregen. De Inlaagpolder is een oud buitendijks gebied in het voormalige IJ, omgeven door een lage kade (de Inlaagse Dijk, waarvan de huidige Ringweg in de ge meente Haarlemerliede ongeveer het ver loop volgt). In het westen wordt deze oude polder begrensd door de Hoge Spaamdammer- dijk, die vóór de inpoldering van het IJ een zeer voorname waterkerende functie effect hebben. Een beleidsombuiging bijvoorbeeld van het groeikemenbeleid naar een meer op de stad gericht bouw beleid, zal pas na lange tijd vruchten afwerpen voor de emancipatie procent meer vloeroppervlak kreeg toe gewezen en thans 13.000 vierkante meter groot is. Op deze beschikbare ruimte kan men de technische ontwikkelingen in de bloe misterij van dichtbij bekijken en eventu eel in werking zien. Bovendien zal aan dacht worden besteed aan de mogelijk heden om tot besparing van energie te zijn er resultaten te zien van nieuwe rassen zoals, anjers, anthurium, chry- De toegangsprijs voor deze bloemen- vaktentoonstelling bedraagt zes gulden per persoon (kinderen en 654,50). De tentoonstelling wordt op 5 november ge opend door Dr. H. Graaf Lennart Berna dotte, voorzitter van de Duitse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde en is vervolgens voor het publiek op die dag toegankelijk vanaf 18.00 tot 22.00 uur. Op 6, 7 en 8 november is de tentoon stelling van 9.00 tot 22.00 uur geopend en op 9 november van 11.00 tot 18.00 uur. santen, freesia, gerbera orchideeën en niet op de laatste plaats de rozen. had. Het IJ stond via de Zuiaerzee m open verbinding met de zee. De Inlaagpolder vormt een belangrijk historisch element in het landschap tussen Haarlem en Am sterdam. En dus een zeldzaamheid, gezien de grotelappen grond die in dit gebied reeds onder het zand zijn gespoten (het voormalige IJ-eiland Ruigoord bijvoor beeld) of onder een kunstmatig landschap van wezenloze recreatieheuvels zijn ver dwenen. Alleen al uit dit oogpunt zou de Inlaagpolder in zijn oorspronkelijke staat moeten worden gespaard. Elke aantasting of het nu is door volkstuinen of toch nog door havenwerken zou zonde zijn. In de commissievergadering werd ook nog het gebrekkige openbaar vervoer in het recreatiegebied aangeroerd. Van Gel der herinnerde de Statenleden aan de vage plannen voor een spoorweghalte bij Halfweg. Het eerherstel van de voormali ge spoorweghalte zou wellicht mogelijk worden, wanneer door ingebruikneming van de Schipholspoorlijn baancapaciteit vrijkomt op de oude lijn Amsterdam- Haarlem. Jaarlijks trekt deze tentoonstelling veel belangstellenden (50.000 mensen) eh zowel van de zijde van de standhouders als van de bezoekers is deze nog steeds in stijgende lijn. De organisatie koestert dan ook hooggespannen verwachtingen voor deze tentoonstelling, die dit jaar 10 Het D’66-Statenlid Verwey wees er op, dat thans de rekening wordt gepre senteerd voor veel ambitieuze plannen uit de jaren zestig, toen de bomen nog tot in de hemel groeiden. De conse quenties van het omvangrijke plan voor een Randstedelijke groenstruc tuur, waarvan vooral Zuid-Holland veel werk heeft gemaakt, blijken nu in duur beheer en onderhoud en hoge kosten van nog te realiseren voorzie ningen. Zuid-Holland heeft op recrea tiegebied nog veel projecten op de te kentafels liggen. De vrees is echter dat al dat geld in deze tijd van economi sche neergang niet meer kan worden opgebracht. Men zal terdege moeten afwegen wat het meest noodzakelijk is, aldus Verwey. De gedeputeerde was het met hem eens. Een en ander zal in gemeenschappelijk overleg met Zuid- Holland aan de orde worden gesteld. Wegstapel: „Volgens de laatste bereke ningen brengt de invoering van de nieuwe generatie geluidsarme vliegtuigen een vermindering van 80 procent van de hui dige geluidsoverlast. Draaiing van de vier de of de aanleg van een nieuwe vijfde baan zal uiteindelijk niet meer dan 8 pro cent verbetering daar aan toevoegen. Het zou een zinnige zaak zijn te onderzoeken of het wellicht niet zinniger is een gedeelte van het geld dat met de verandering van het huidige banenstructuur is gemoeid, kan worden besteed aan geluidsisoleren- de maatregelen.” Wegstapel liet opnieuw een kritisch ge luid horen ten aanzien van het beleid dat de overheid in deze voert. Hij benadrukte nog eens het feit dat een groot aantal mensen die dagelijks de meeste last van de vliegtuigen hebben, het liefst zouden willen blijven wonen in hun huidige be huizing, mits de geluidsisolering zou wor den vergoed. „Het zijn vaak de mensen die geen enkele last van het vliegtuiglawaai hebben, die uitmaken voor anderen dat die er last van moeten hebben.” „Teveel wordt er gekeken naar de socia le belangen als het de luchthaven betreft”, aldus Wegstapel. „Maar het kan geen kwaad ook de economische belangen, de luchthaven biedt aan meer dan 26.000 komen. Een besparing, die met name voor deze bedrijfstak van levensbelang is, zo is de organisatie van mening. In de tentoonstellingshallen zullen tientallen nieuwtjes op kwekersgebied worden aangedragen. Zowel op het ge bied van potplanten als bloemen. Ook Op deze laatste expositiedag is er overi gens geen technische tentoonstelling meer. De bedrijfsinkomsten namen in het tweede kwartaal toe met 18 pet van 894,6 mln tot 1054,1 mln. De bedrijfskosten (incl. afschrijvingen) namen in het tweede kwartaal met 14 pct toe van 834,7 mln tot ƒ952,3 mln en in de eerste zes maanden De kwestie van het Piassenschap werd aan de orde gesteld door het CDA-Statenlid Achterstraat. Van Gel der zag er nog een conflict van komen, als de betaling door Den Haag niet zou worden geregeld. De provincies Noord- en Zuid-Holland moeten bin nenkort toch met elkaar praten over het recreatiebeleid. Dan kan de kwes tie meteen worden besproken. concreet weinig doen om op korte ter mijn tot een ruimtelijke ordening te ko men, die gunstiger is met het oog op de emancipatie. In de afweging van alle maatschappelijk relevante belangen, die aan de opstelling van een streekplan ten grondslag liggen, spelen nog andere za ken een rol dan alleen emancipatie. Plot- teerd, dat er grotere mogelijkheden lig gen op de lagere beleidsniveaus: de ge meenten. In hun bestemmingsplannen kunnen de gemeenten streven naar een woonomgeving, waarin meer ruimte is voor ontplooiing van zowel mannen als vrouwen. Men kan streven naar woon wijken, waarin niet langer de geijkte eengezinswoning (voor modelgezinnen van moeder, vader en twee kindertjes) domineert. Streven naar een woonomge ving, die wordt verlevendigd door wat bedrijvigheid en waarin naast de model gezinnetjes plaats is voor e2e2n- en twee persoonshuishoudens, bejaardenhuis vesting en samenlevingsvormen die an ders zijn dan het conventionele gezins verband. Een dergelijke, meer menselij ke woonomgeving, biedt mogelijkheden om niet alleen de vrouw, maar ook de man uit zijn isolement te halen, tot per soonlijke ontplooiing en tot het doorbre ken van rolpatronen. De Statencommis sie wees er nog op, dat daarin vooral ook ruimte zal moeten zijn voor vele gevari eerde vormen van recreatie. Dat laatste element was naar de mening van ver schillende Statenleden in de notitie nog te weinig uit de verf gekomen. Overigens wordt in de notitie ook ge wezen op de noodzakelijke vermenselij king van de werkomgeving: Een wer komgeving met winkels bijvoorbeeld zou eveneens kunnen bijdragen tot een doorbreking van rolpatronen. Volgens de gedeputeerde heeft Noord-Holland er voor gezorgd dat Amsterdam financieel deelneemt in het Piassenschap. Het zou de Zuidhol- landse taak zijn er voor te zorgen, dat ook Den Haag zijn morele verplichtin gen nakomt. Tellingen in het gebied van het Piassenschap (Westeinder, AALSMEER. In de hallen van de Aalsmeerse Bloemenveiling (VBA) wordt van 5 tot en met 9 november de jaarlijkse Nationale Bloemen Vakten- toonstelling gehouden. Ongeveer 175 standhouders zullen op deze achttiende tentoonstelling bloemrijke produkten tonen, vakkundig gebonden en gearran geerd onder leiding van Jelle Altema. in rode cijfers AMSTELVEEN.’ De winst van de KLM is in het tweede kwartaal (juli tot en met september) van het boekjaar 1980-1981 gestegen van 61,9 mln tot 91,4 mln of per aandeel van 100 van 15,54 tot 22,94. Over het eerste halfjaar daalde de winst ten opzichte van de overeenkomstige periode van het voorgaande boekjaar van 92 mln tot 79,4 mln of per aandeel van 23,08 tot 19,92. Braasemermeer, Kagerplassen en Langeraarse plassen) hebben aange toond, dat ook veel Hagenaars naar dat gebied toe gaan voor hun recreatie. Den Haag kan niet net doen, alsof de Hagenaars voor hun recreatie allemaal in de stad blijven, aldus Van Gelder. Het zou redelijk zijn als Den Haag dus meebetaalde. mensen werk, te wegen.” De directeur van de luchthaven benadrukte nog eens het belang van de positie van Schiphol als internationale luchthaven voor de werk gelegenheid in de regio. „Schiphol mag zijn huidige positie, het is de zesde luch thaven van Europa niet verliezen.” Steeds meer luchtvaartmaatschappijen krimpen uit kostenoverwegingen hun routenet in. „En omdat meer dan de helft van de vracht met passagiersvliegtuigen ver voerd wordt, blijft het zaak dat Schiphol een aantrekkelijke luchthaven voor pas sagiers blijft”, aldus Wegstapel. Want ter wijl de passagiersstromen stagneren in het luchtverkeer neemt het aantal vracht- zendingen met rasse schreden toe. Schip hol zal er, ondanks de tegengestelde me ning van de provincie, dan ook voor blij ven pleiten dat luchthavengebonden be drijven ook daadwerkelijk in de directe nabijheid van de luchthaven gevestigd kunnen worden. Want als de huidige verwachtingen van de luchthavendirecteur in de toekomst zullen uitkomen, kunnen er op de luchtha ven nog eens een kleine tienduizend ar beidsplaatsen gecree4erd worden. En dat is met de huidige werkloosheid in ieders belang, aldus Wegstapel. (ADVERTENTIE) „Groeikemenbeleid remt

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9