Het kiesmannenstelsel: ZAT ZAT ZAT II 4 DAGS DAGS DAGS «VOEGSEL «VOEGSEL VOEGSEL o O O ro 1 NOVEMBER 1980 G VERENIGDE STATEN Aantal kiesmannen 0\®\ ALABAA GEORGIA fir**1 IJmuider Courant louisianaV- Lmlahoma door prof. dr. G. A. Irwin ■MBte De strategieën Wanneer de Amerikanen aanstaande dinsdag (na de eerste maandag in november, zoals wettelijk is vastgesteld) naar de stembus gaan, kunnen zij kiezen uit kandidaten voor talloze politieke functies, van de plaatselijke sheriff tot de president, maar alleen die laatste keuze is voor allen gelijk. Het is tegelijkertijd waarschijnlijk de enige politicus die niet rechtstreeks door de kiezers wordt gekozen. De kiezers brengen namelijk wel hun stem uit op een presidentskandidaat (en zijn vice-president) maar de kandidaat met de meeste stemmen is niet automatisch winnaar. Het is zelfs zo dat een kandidaat kan winnen met minder stemmen dan de verliezer. Ondanks het belang van de uitslag op 4 november heeft de werkelijke verkiezing van de nieuwe president pas in december plaats en wordt de officiële uitslag pas op 6 januari bekend. Dit is allemaal het gevolg van het feit dat de president in de Verenigde Staten wordt gekozen volgens een systeem dat aan het einde van de 18e eeuw is uitgedacht en nog steeds in werking is. Het huidige systeem Blues Brothers Turnen Twee pagina's van ons zaterdags bijvoegsel zijn vandaag gewijd aan de Amerikaanse presidentsverkiezingen die aanstaande dinsdag worden gehouden. Hieronder legt prof. dr. G. A. Irwin, hoogleraar policologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, uit hoe het kiesmannenstelsel werkt en hoe het is ontstaan. Op pagina 3 van Erbij geeft onze correspondent in de Verenigde Staten, Henk Kolb, een politieke karakterschets van de drie kandidaten. Tevens op die pagina een overzicht van de beleidspunten zoals Carter en Reagan die in de verkiezingscampagne naar voren hebben gebracht. MAINE MINNES01 MICH. PENNSYL' TEXAS FLORIDA 0NEW HAMPSHIRE ©VERMONk ZUID-DAKOTA ARKANSAS .0/ MIEUW-MEXICO DISTRICT COLUMBIA ALASKA 0 HAWAII 0 WASHINGTON NEW YORK MISS. WISCONSIN» MH -Y ILLINOIS TENNESSEqtf'>'“" NOORD CAROLINA© ZUID-CAROLÏNA MASSACHUSETTS MODE ISLAND 0 y CONNECTICUT Q NEW JERSEY©"^ DELAWARE©! ''MARYLAND NOORD-DAKOTA LgEIG ML in is t Stemmenwinst maakt nog geen winnaar In de zomer van 1787 kwamen afgevaardigden uit twaalf van de dertien toenmalige staten bij elkaar om een grondwet voor het nieuwe land te ontwerpen. Deze „Founding Fathers” zochten naar een regeringsvorm waarin de verschillende staatsmachten (regering, parlement en rechterlijke macht) onafhankelijk van elkaar zouden zijn („separation of powers”) terwijl, door middel van verschillende „checks and balances” geen der staatsmachten de andere twee zou kunnen overheersen. Een probleem in het nieuwe stelsel vormde de positie van de regeringsleider. Na de ervaringen die de Amerikanen met de Britse monarchie hadden opgedaan was het duidelijk dat een köning niet gewenst was. Een regering zonder duidelijke leider was evenmin aanvaardbaar. Uiteindelijk werd besloten een president te kiezen die aan een bepaalde ambtstermijn gebonden zou zijn. Het grote struikelblok was echter de vraag hoe zo’n president gekozen moest worden. Gedurende die hete zomer veranderden de meningen over de wijze van verkiezing maar liefst zeven keer. Vijf keer koos men voor verkiezing door Jjet parlement, het congres, maar dit zou de president te onafhankelijk hebben gemaakt van het parlement. Aan de andere kant was directe verkiezing door het volk nog een te grote stap voor die tijd. Aan het einde van de zomer besloot men bij wijze van compromis de president te laten verkiezen door een college van kiesmannen, het „Electoral College”. De kiezers zouden een aantal „wijze mannen” kiezen die dan belast zouden worden met de keuze van een president. Dit voorstel betekende een stap in de democratische richting omdat de president enigszins kon bogen op de steun van de kiezers, terwijl er toch geen vrees behoefde te bestaan voor een ondoordachte emotionele keuze. Het systeem heeft maar kort op deze manier gefunctioneerd. Al gauw ontstond een tot dan toe onbekend verschijnsel: de politieke partij. Kiesmannen begonnen zich meer te ontwikkelen tot vertegenwoordigers van hun partij dan tot onafhankelijke „wijze mannen”. De partijen gingen kandidaten vóór het presidentschap stellen en de kiesmannen stemden vrijwel automatisch op de kandidaat van hun partij. Dit had tot gevolg dat de keuze van de president afhankelijk werd van de kiezers, en dus democratischer dan de „Fouding Fathers” ooit hadden kunnen voorzien. aantal uitgebrachte stemmen delen door het aantal kiesmannen, zien wij dat één kiesman 41191 stemmen vertegenwoordigt in Alaska en maar liefst 174825 in Californië. Dit is een van de redenen waarom de kleine staten weinig behoefte hebben aan verandering van het systeem. Oomkes de vrijwel onbekend blijven. Slechts in enkele staten worden deze namen op het stembiljet afgedrukt. In de meeste staten vermeldt het stembiljet alleen de namen van de kandidaten voor president en vice- president van de partijen. De kiezer maakt één keus uit deze kandidaten, die in feite een keus is voor een lijst van mensen die beloven op deze kandidaat te zullen stemmen. De lijst van de presidentskandidaat met de meeste stemmen wordt gekozen in het „Electoral College”, ook al is het met slechts één stem verschil. Alle stemmen van een staat zullen in het „Electoral College” dus worden uitgebracht op de kandidaat die in die staat gewonnen heeft. elkaar. (Eind 18e eeuw was het te veel gevraagd om deze mensen vanuit de verschillende staten de lange reis te laten maken naar een centrale plaats, alleen om een stem uit te brengen). In principe worden hun stemmen uitgebracht voor de kandidaat onder wiens naam zij werden gekozen. In sommige staten zijn er zelfs wetten die dit eisen. De kiesmannen kunnen daartoe echter nooit worden gedwongen, omdat de stemmen geheim zijn en de grondwet er nog steeds vanuit gaat dat het wijze, onafhankelijke mannen zijn. Het kan dus voorkomen dat een kiesman bij hoge uitzondering „ontrouw” blijkt. Zo heeft de huidige kandidaat van de Republikeinse partij, Ronald Reagen, al in 1976 één stem in het „Electoral College” gekregen van een kiesman in Oregon die eigenlijk op Ford had moeten stemmen. De stembiljetten van elke staat worden naar Washington gestuurd, waar zij in een gezamenlijke zitting van het huis van Afgevaardigden en de Senaat worden opgemaakt en geteld. Met de stemmen uit de verschillende staten plus drie staten plus drie uit het District of Columbia (waar de hoofdstad Washington zich bevindt) zijn er in totaal 538 stemmen. Om als winnaar uit de bus te komen moet een kandidaat een absolute meerderheid behalen, wat in dit geval op 270 stemmen neerkomt. Omdat het gehele „Electoral College” nooit bij elkaar komt, kan het niet overgaan tot een tweede stemming als geen kandidaat deze meerderheid heeft behaald. Voor dat geval hebben de schrijvers van de grondwet een oplossing gevonden door het Huis van Afgevaardigden onmiddellijk te laten kiezen uit de drie kandidaten met de meeste stemmen. Dit jaar is hier veel over gesproken, omdat sommigen dachten dat de onafhandelijke kandidaat Anderson stemmen in het „Electoral College” zou kunnen winnen, waardoor misschien geen van de twee belangrijkste kandidaten een meerderheid zou kunnen halen. Op dit moment lijkt dit echter zeer onwaarschijnlijk, zodat het Anderson, evenmin als vele andere „derde” kandidaten, niet zal lukken om de verkiezing in het Huis van Afgevaardigden „te gooien” („throw it into the House”). Verbazingwekkend is dit niet, want het Huis heeft in de geschiedenis slechts twee keer moeten beslissen. De laatste keer was in 1824. Mocht het ooit weer zo ver komen, dan wordt er in het Huis per staat gestemd, dat wil zeggen dat alle afgevaardigden van de staat gezamenlijk één stem uitbrengen. Het zal duidelijk zijn dat het in vele gevallen onzeker is hoe zij in zo’n geval tot een gezamenlijke keus zullen komen. Doordat de winnende kandidaat een meerderheid van kiesmannen achter zich moet krijgen, en doordat hij alle kiesmannen in een staat wint als hij de meeste stemmen in een staat heeft, kan het door combinatie van omstandigheden voorkomen dat de eventuele winnaar minder stemmen van individuele kiezers heeft gekregen dan de verliezer. Een kandidaat die de staten met veel kiesmannen heeft wéten te winnen met een gering verschil kan grotere verliezen in staten met weinig kiesmannen compenseren. Het is zeker niet ondenkbaar dat dit weer zou kunnen gebeuren. Wanneer bijvoorbeeld in 1976 3.687 kiezers in Hawaii en 5.559 in Ohio hun stem op Ford hadden uitgebracht in plaats van op Carter, dan had Ford gewonnen ondanks het feit dat Carter 1,7 miljoen stemmen méér had gekregen. Met de nek-aan-nek-rece tussen Carter en Reagan is een dergelijke „tegenstrijdige” uitkomst voor 1980 zeker niet uitgesloten. Verschillende kandidaten hebben gewonnen met minder dan 50 percent van alle individuele stemmen, maar het is slechts twee keer voorgekomen dat de winnaar minder stemmen kréég dan zijn tegenstander. Voor het laatst gebeurde dit in 1888 toen de democraat Grover Cleveland een voorsprong van 95.096 individuele stemmen had, maar slechts 168 kiesmannen kreeg, tegenover 233 voor de uiteindelijke winnaar. Benjamin Harrison. Symbool van de Democraten Symbool van de Republikeinen uit nam we- gewe- Het feit dat de president niet rechtstreeks door de kiezers wordt gekozen, maar door het college van kiesmannen heeft uiteraard invloed op de strategieën die de kandidaten volgen in hun verkiezingscampagnes. Het zal ook duidelijk zijn dat elke kandidaat in feite vijftig verschillende campagnes voert in vijftig verschillende staten. Het is belangrijker om in staten meer 'stemmen (en daardoor alle kiesmannen) te krijgen dan om landelijk de meeste stemmen te winnen. Waar men sterk staat en dus vrij zeker is van een overwinning heeft het weinig zin om naar een nog grotere meerderheid te streven. Omgekeerd is het evenmin zinvol om te zoeken naar stemmen in staten waar men tóch gedoemd is te verliezen. In 1960 heeft Nixon in zijn campagne alle staten bezocht, terwijl Kennedy zich concentreerde 1»t KtNNEMERCOl RAM ES HET DAGHI Al) VOOR IJMIIIDEN mieken méér stelde vast dat het dan een grap. bekeek project van de ko- rolprent en 19e eeuw vrijwel hetzelfde gebleven, afgezien van kleine aanpassingen. De Verenigde Staten vormden een federatie en iedere deelstaat krijgt een aantal kiesmannen dat gelijk is aan het aantal afgevaardigden dat de staat heeft in het Huis van Afgevaardigden van het parlement plus het aantal senatoren. Omdat iedere staat twee senatoren en tenminste één afgevaardigde heeft, loopt het aantal kiesmannen per staat uiteen van 3 voor de staten met de minste inwoners tot 41 voor de staat New York en 45 voor Californië. Dit minimum aantal van drie betekent dat de kleinste staten in het „Electoral College” oververtegenwoordigd zijn. Wanneer wij bijvoorbeeld het boom nam de stand van zaken door met trai- ningscoördina- tor Hans van Zetten. De be roepsmilitair Dries van der Meij Twente ontslag gens tensbezwa- ren tegen kernwapens. Hoewel het systeem in zijn uitwerking dus snel veranderde, is het formeel sinds het begin van de Als men op een kaart van de Verenigde Staten kijkt, dan ziet men een geografische spreiding in de steun voor de twee huidige kandidaten. Reagan rekent op winst in vrijwel alle staten in het westen, waaronder zijn eigen staat Californië. Carter daarentegen komt uit het zuiden en zal een overwinning uit die basis moeten opbouwen. Hier is het voor hem van groot belang dat hij de staten Texas en Florida, die hij in 1976 won, opnieuw weet te winnen. Op dit moment wordt de grootste strijd gevochten in de noord-oostelijke staten waar de uitkomsten veel moeilijkerte voorspellen zijn. Volgens recente opiniepeilingen heeft Carter de leiding in New York en Massachusetts terwijl Reagan voorstaat in New Jersey, Pennsylvanië en Ohio. Voor Michigan en Illinois waagt men zich niet aan voorspellingen. In deze staten zijn er over het algemeen meer kiezers die zich rekenen tot de Democratische partij. Reagan moet dus proberen een aantal van deze Democratische kiezers en kiezers zonder partijvoorkeur te overtuigen. Om dit te doen legt hij een grote nadruk op zijn achtergrond als leider van de vakbond van filmacteurs en laat hij bijvoorbeeld zijn oppositie varen tegen overheidssteun voor grote steden, zoals New York. Carter moet juist proberen de democratische kiezers te behouden. Zijn voornaamste wapen is een zekere angst voor de zéér conservatieve Reagan. Een van de effecten van het kiezen van de president door middel van een college van kiesmannen is, dat de uitslag veel minder snel bekend wordt. Men moet afwachten hoe het afloopt in de verschillende staten. De eerste resultaten komen uit de staten in het oosten en zullen dinsdag rond middernacht bekend worden. Als Carter hier geen voorsprong weet op te bouwen, dan is het voor hem bekeken, want in het westen heeft hij weinig kans. Reagan zal waarschijnlijk de staat Ohio moeten winnen om zeker te zijn van de overwinning, aangezien het een republikein nog nooit gelukt is om zonder Ohio president te worden. In 1976 was het pas de volgende ochtend bekend dat Carter in deze staat had gewpnnen met een voorsprong van 11.116 uit meer dan 4 miljoen stemmen. Dit jaar kan het best weer de hele nacht duren zodat men de Vare liefhebbers woensdag aan hun slaperige gelaatsuitdrukking zal kunnen herkennen. De Blues Bro thers behoren tot de populairste Amerikaanse ko mieken. Binnen kort gaat hun film in Nederland in première. John Vandaag wordt Schoonhoven de turninterland dames Neder- land-Hongarije gehouden, een duel dat de trai ners inzicht moet verschaf fen in de toe komstmogelijk heden van de nationale selec tie. Jan Blij- In december komen de kiesmannen in de hoofdstad van hun staat bij op bepaalde sleutelstaten. Kennedy won weliswaar slechts 0.3% stemmen meer dan Nixon, maar hij had een ruime meerderheid in het college van kiesmannen. De sleutelstaten zijn vooral de grote staten met de meeste kiesmannen. De tien grootsteCalifornië, New York, Pennsylvanië, Texas, Illinois, Ohio, Michigan, Florida, New Jersey en Massachusetts hebben gezamenlijk 259 kiesmannen, 11 minder dan de vereiste meerderheid. De individuele staten bepalen zelf hoe hun kiesmannen worden gekozen. Dit zou bijvoorbeeld kunnen gebeuren door ze evenredig te verdelen over de verschillende presidentiële kandidaten of door ze in districten te kiezen. Alle staten volgen echter het systeem van „winner takes all”, met als enige uitzondering de staat Maine die twee van de vier kiesmannen in de districten kiest. Dit betekent dat de kandidaat met de meest stemmen in een staat ook alle kiesmannen van die staat krijgt. Het systeem werkt als volgt. Elke politieke partij stelt een lijst samen van mannen en vrouwen die beloven op de kandidaat van de partij te stemmen. In elke staat zijn er dus lijsten van democraten, republikeinen en alle andere partijen. Er zijn evenveel namen op deze lijsten als het aantal kiesmannen waar de staat recht op heeft. In de regel zijn het namen van mensen die hun diensten aan de partij hebben bewezen of die veel geld aan de partij hebben gegeven. Kiesman zijn wordt over het algemeen als een erefunctie beschouwd, mede omdat de namen I My*»-* zX

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15