op rapport-Wolfson ARUBA ONTVANGT BEATRIX Privacy-wetten bijna gereed Geen inspraak bonden bij steun Hoogovens en dan dit noq Felle kritiek bonden MINISTER BRAKS LICHT STEUNPLAN TOE: T MINISTER VAN AARDENNE: Ziekteverzekering voor particulieren wordt duurder Schakel wil geen terugkeer Aantjes f Krakers ontvoerd door knokploeg i 1 1 2 1980 NOVEMBER ZATERDAG 1 BINNEN- EN BUITENLAND it (Van onze redactie binnenland) y OVER ARBEIDSVOORWAARDEN OVERHEID DEN HAAG. „Het is heel uitdrukke lijk de bedoeling, dat Avebe na de her structurering weer op eigen benen komt te staan en weer rendabel wordt.” Partijkas ri o la sc sl v; zc V] cc B Pamfletten iè Kalmeringspillen WIR-premie Benzinewater Ambtenaren Minderheden Gestrand 5 •C-S dm .£5 ES .EE «S 2 Minister Braks (het weer WEERRAPPORTEN (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie binnenland) persoonsbestanden. Minister Van Aardenne 4 De individuele contractèn zonder eigen risico gaan met 7,75 percent omhoog. Voor de premies van contracten met eigen risico’s zijn er twee mogelijkheden: als de omvang van het risico ongewijzigd blijft, dan is er een stijging van 8,9 percent bij een eigen risico tot 250, tot 13,2 percent bij een eigen risico van 3000; bij wijzi ging van het risicobedrag gaan zowel de premie als het risico met 7,75 percent omhoog. DEN HAAG. De premies voor de particuliere ziektekostenverzekering zullen in het algemeen per 1 januari met 7,75 percent kunnen worden ver hoogd, dan wel op de aanpassingsda- ta voor anders lopende contracten. Het ministerie van Economische Za ken heeft dat gisteren bekendge maakt nadat het overleg had gevoerd met de ziektekostenverzekeraars. ter. Voorts hebben de te hoge energiekosten een rol gespeeld. Er moeten nog enkele technische de tails worden geregeld tussen de ver antwoordelijke departementen (Jus titie en Binnenlandse Zaken), waarna de ontwerpen voor advies zullen wor den doorgestuurd naar de Raad van State. De regering is bereid Avebe te steunen met ongeveer 250 miljoen gulden. Hieraan verbindt men echter wel een aantal voorwaarden. Zo moet het bedrijf de komende twee jaar zes van de tien fabrieken sluiten. Deze sanering zal onder andere tot gevolg hebben dat er 625 vaste arbeidsplaatsen en 165 plaatsen voor seizoenarbeid ko men te vervallen. De onder bepaalde voorwaarden toegezegde steun van een kwart miljard gulden betekent volgens de bewinds man ongeveer honderdduizend gulden per te redden arbeidsplaats. Bij het concern werken ongeveer driedui zend mensen. Braks betreurde dat hij het plan in deze vorm moest presenteren, maar „dat behoort tot de ver- 1. bew onbew. wnw no antwoordelijkheid van hen die in het kabinet mede beslissen”, aldus de minister. Een rechtstreeks op de bij Avebe aangesloten boeren gerichte voorwaarde is, dat de vijf procent inhouding, waarmee in het vorige campagnejaar is begonnen, struc tureel moet worden gemaakt tot en met 1983. Dat bete kent dat de boeren van de opbrengst van hun fabriek saardappelen vijf procent weer in de coöperatie moeten investeren, ook als deze alweer goede resultaten zou boeken. De boeren zullen ook, als na de campagne volgend jaar in totaal zes aardappelmeelfabrieken zullen zijn gesloten, zelf het afzetrisico moeten dragen voor de hoeveelheid zetmeel, die dan nog meer wordt geproduceerd dan strookt met de overgebleven produktiecapaciteit bij de gebruikelijke campagneduur. Een cijfer voor de beoogde capaciteitsvermindering wilde Braks niet geven: Avebe zal dat zelf moeten bepa len. Twintig tot dertig procent, zoals een van de op de persconferentie aanwezigen vermoedde, vond hij een -te ruime schatting. De regering gaat ervan uit dat de provincies de be staande regelingen, die voor de Avebe gelden met betrek king tot de lozingsvergunningen en milieuheffingen, zul len voortzetten. Het aardappelmeelconcern is onder an dere in moeilijkheden geraakt door de investeringslas- ten, die zijn verbonden aan de zuivering van het afvalwa- De Industriebond FNV heeft zich bereid verklaard tot voortzetting van het overleg over noodzakelijke maatre gelen. Het provinciaal bestuur van Groningen is teleurge steld over de saneringsplannen. Waarnemend commissa ris der koningin in Groningen, R. Vos, zei gisteren op een persconferentie in Groningen dat er sprake is van een „regeringsdictaat waar niet meer over te praten valt”. „In de financiële sector is de grote tegenvaller voor ons dat het rijk Avebe niet het totale bedrag van 323 miljoen aan leningen kwijt wil schelden, maar slechts de helft.” Dit zegt B. Nijland, voorzitter van de centrale onderne mingsraad van het aardappelmeelconcern Avebe in een eerste reactie op de regeringsplafïnen. Nijland wijst er verder op dat na vier jaar de rentelasten op de andere helft van die 323 miljoen weer op Avebe zullen drukken. „Dat blijft dus als een zwaard van Damocles boven de Avebe hangen.” Op het vliegveld werd zij verwelkomd door jongeren, padvinders en luchtha venpersoneel. Buiten stonden duizen den mensen langs de routes die Beatrix en Claus reden. In zijn welkomstwoord aan de koningin zei de Arubaanse ge zaghebber Figaroa, dat de Arubaanse bevolking weliswaar heeft gekozen voor onafhankelijkheid, maar dat daarbij de traditionele banden met het Huis van Oranje niet hoeven te worden verbroken. CDA-leden die namens hun partij een betaalde politieke functie bekleden (zoals Kamerleden, burgemeesters, commissa rissen van de koningin) zouden een vrij willige bijdrage moeten storten in de CDA-partijkas. Dat zegt de nieuwe secre taris van het CDA, Ries Smits, in het CDA-weekblad CDActueel. Dat geld zou gebruikt moeten worden om de organisa tie van de partij in de provincie verder uit te bouwen. rr ti. s< g< sl 3 no va ve S< et rr te O] Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. onbew onbew. onbew z zw. bew. zw. bew. h. bew. zw bew onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. h. bew. zw bew onbew. onbew. h bew. h. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. onbew h. bew. onbew. onbew. h. bew. geh bew mist zw. bew. 1. bew. windst. o ono wzw o ozo ono windst. windst windst. no zzo no ono windst. n w nno no ono no no 10 11 4 22 14 12 8 23 22 22 7 19 0. 11 21 20 1 9 7 24 15 25 ni kc in lie te ee tu VC 111 tu he de ki d( cc M di d< st vc vc de bl le he re k se ge de bl Ei P< be n< sr ni ae w m g< ve m ir ni si - If Z. di k’ gi Minister Braks van Landbouw en Visserij heeft dit gisteren gezegd in de persconferentie, waarin hij bekend maakte welke steun het kabinet voor de herstructurering van het in Veendam gevestigde coöperatieve aardappel- meelconcem wil geven. De Tweede Kamer wil een justitieel onderzoek naar anti-semitische activitei ten in Nederland. In schriftelijke vragen aan de minister van Justitie dringen de fractievoorzitters van alle partijen daar op aan. De fractieleiders wijzen in hun vragen naar kaarten die door het Palisti- na Komitee Breda zijn uitgegeven, waar op een overeenkomst wordt gesuggereerd tussen Israel en nazi-Duitsland. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Verscheidene ambtenarenbonden hebben gisteren felle kritiek geleverd op het rapport over vergelijking van arbeidsvoorwaarden van werknemers bij de overheid en het particuliere bedrijfsleven. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. Twee bewoners en twee bezoekers van een Hilver- sums kraakpand zijn donderdag avond door een knokploeg uit het door hen gekraakte huis gezet. Met een vrachtauto werden ze in de pol der in de buurt van Hollandsche Ra- ding gebracht. Daar werden de kra kers achtergelaten. Beide krakers woonden sinds een week in de woning. In de auto, waarin ze werden afgevoerd naar Holland sche Rading, werden zij geblind doekt. Ook duwde de knokploeg her haaldelijk voorwerpen in de rug van de krakers, waarbij verteld werd dat het om een vuurwapen zou gaan. Huisraad van de krakers en de fiet sen van de bezoekers werden later aangetroffen langs een weg in het bos. Dit heeft vice-premier Wiegel gisteren meegedeeld na het wekelijkse kabinetsbe raad. Het hoofdpunt van het ontwerp over persoonsregistratie is een in te stellen systeem van regeling en toezicht op de geautomatiseerde Vooruitzichten voor maandag opgesteld door het KNMI: Droog en zonnig. Op veel plaatsen nachtvorst en middagtemperatuur om streeks 9. graden. Aantal uren zon 3 tot 9. Min. temp, omstreeks 2 graden. Max. temp, om streeks 9 graden. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Weer in binnen- en buitenland o no o ono ono ozo o no ono ono zzo o windst. o ono ono o no Avebe moet opnieuw winstgevend worden „Een aantal voorwaarden, verbonden aan de overheidssteun aan Avebe, zal voor de 7000 akkerbouw- bedrjjven in het veenkoloniale gebied hard aankomen”, zo stelt het Landbouwschap. Vooral de sluiting van nog twee fabrieken in 1982, zo meent het schap, zal de telers dwingen hun produktie van fabrieksaardappelen dras tisch in te krimpen, met alle gevolgen daarvan voor inkomen en werkgelegenheid. DEN HAAG. De twee wetsont werpen persoonsregistratie en cen trale persoons-administratie zijn door de ministerraad goedgekeurd. Dit rapport is samengesteld op verzoek van minister Wiegel van Binnenlandse Zaken door professor Wolfson van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit. In het werkstuk wordt onder meer gesteld, dat de overheid zich steeds meer bemoeit met de arbeidsvoorwaarden in het bedrijfsle ven en dat daarom het zogenoemde „vol gen van de trend” niet reëel meer is. Het Ambtenarencentrum vindt een der gelijke conclusie niet thuishoren in dit rapport. De federatie ABVAKABO noemt het werkstuk „waardeloos”. Het zou een reeks onzorgvuldigheden bevat ten, zoals de bewering dat het inkomen van middelbare en hogere ambtenaren blijft stijgen tot de pensioengerechtigde leeftijd. „Die bewering stoelt op niets”, aldus de federatie. De Shell-directie en de Industriebond FNV zijn het gisteren in Rotterdam niet eens kunnen worden over een voorstel van het bedrijf ten aanzien van werktijdverkorting. Eerder was wel overeenstemming bereikt over CAO-as- pecten als beloning en .dergelijke. Het jongste voorstel is volgens de bonden „een dictaat”. De Vervoersbonden FNV willen de werkgeversorganisaties in het beroeps- Een medewerker van Rijkswaterstaat heeft gisterochtend bij de parkeerplaats Buunderkamp langs rijksweg 12 bij Arn hem twee dozen met daarin tienduizend kalmeringstabletten gevonden. De politie heeft de indruk dat de dozen uit een rijdende auto zijn gegooid. Bedrijven die willqji investeren in ma chines en andere uitrusting kunnen vanaf 1 juli volgend jaar rekenen op een hogere rijkspremie. Het kabinet heeft gisteren besloten tot een tijdelijke premieverho ging van 2 procent. De basispremie hier voor op grond van de Wet Investerings Rekening is nu vastgesteld op 10 procent. Halverwege het volgend jaar gaat deze tijdelijk omhoog naar twaalf procent Een onderzoek van de dienst centraal milieubeheer van het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft uitgewezen dat de bodem onder een garagebedrijf aan de Van Oes- tendestraat in Rotterdam ernstig veront reinigd is door olie. De verontreiniging is veroorzaakt door lekken in de twee olie tanks van het garagebedrijf. Het onder zoek werd ingesteld naar aanleiding van klachten van bewoners over een benzine- smaak aan het drinkwater. (Van onze redactie binnenland) IJMUIDEN. Minister Van Aardenne van Economische Zaken voelt er weinig voor de vakbonden mee te laten praten over de concrete besteding van eventuele overheidssteun aan Hoogovens. De Industriebond FNV, die hierop had aangedrongen, liet gisteren bij monde van districtsbestuurder Henk Krul weten de houding van de bewindsman te betreuren. Krul heeft de minister vrijdag al een brief gestuurd waarin alsnog om een gesprek gevraagd wordt. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Economische Zaken kan de beslissing over financiële steun aan Hoog ovens begin volgende week verwacht wor den. Het staat vrijwel vast dat het staalbe drijf geholpen zal worden. Alleen over de wijze waarop dat moet gebeuren wordt in Den Haag nog onder handeld. Van Aardenne heeft de Indu striebond FNV de garantie gegeven dat De rijksambtenaren hebben vrijdag 2 januari een vrije dag. Uit overwegingen van energiebesparing heeft het kabinet besloten die dag de rijksdienst te sluiten. Anders zouden voor één dag alle rijksge- bouwen weer moeten worden warm ge stookt. eventuele overheidssteun niet naar Hoesch (de Duitse poot van hét Estel- concem) zal vloeien. Ook is als voorwaar de gesteld dat de steun gebruikt moet worden voor het doorvoeren van renova ties die door de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen van Estel op de lange baan geschoven zijn. Dit overigens tot grote woede van de vakbonden en de ondernemingsraad van Hoogovens. De bonden hebben Van Aardenne ge vraagd betrokken te mogen worden bij het nader invullen van het bestedings plan. Daar wil de minister vooralsnog niets van weten. Volgens een woordvoer der van het ministerie is Van Aardenne geenzins van plan op dit punt met de bonden een overeenkomst aan te gaan. Wel zou hij er voor voelen de onderne mingsraad van Hoogovens in te scha kelen. FNV-bestuurder Henk Krul is nogal verbolgen over de houding van de be windsman. „Hij heeft ons maar al te vaak gevraagd onze verantwoordelijkheid te willen dragen in deze moeilijke tijden. Die verantwoordelijkheid mag natuurlijk niet ophouden bij de loonmatiging. Ook over het besteden van een aanzienlijk bedrag aan gemeenschapsgelden willen wij een woordje meespreken. Dat lijkt me niet meer dan normaal”, zo zei Krul. De FNV-bestuurder heeft inmiddels contact met de PvdA-kamerleden Van der Hek en Van der Doef. Deze hebben Krul alle steun toegezegd. De Industriebond FNV wil proberen een meerderheid in de Tweede Kamer ertoe te bewegen bij een eventuele behandeling van een steunaan vraag in het parlement hieraan de voor waarde te verbinden dat de bonden con trole krijgen op de besteding. De ondernemingsraad van Hoogovens heeft laten weten ongelukkig te zijn met het opschorten van diverse renovaties in IJmuiden. Volgens de OR is het juist in slechte economische tijden zaak Hoog ovens zo modern mogelijk te houden. Ge beurt dat niet dan raakt het staalbedrijf achterop bij andere staalproducenten, zo vreest de OR. (Van onze parlementsredactie) APPINGEDAM. Het CDA-Kamerlid M. W. Schakel heeft gisteravond tijdens een CDA-bijeenkomst in Appingedam ge zegd, zich grote zorgen te maken over een eventuele terugkeer van de vroegere christen-democratische fractievqorzitter Aantjes naar de Tweede Kamer. Het feit dat de Anti-Revolutionaire Par tij in enkele kiesgebieden Aantjes op nieuw op de kandidatenlijst heeft ge plaatst, zal volgens Schakel tussen nu en de verkiezingen „een escalatie van gevoe lens en reacties” opwerpen. Het kabinet heeft besloten de vier grote gemeenten extra steun te verlenen voor het beleid dat zij voeren ten opzichte van de grote culturele minderheden. Er komt 25 miljoen gulden extra van het rijk. Het rijk zal ook de bestuurskosten van deze gemeenten op dit terrein ovememen. Ten slotte is ook gesproken over de minderhe dennota. Het kabinet heeft de Tweede Kamer toegezegd rond de jaarwisseling een concept hiervoor gereed te hebben. Als gevolg van de staking op de Griekse luchthavens zijn op Rhodos en Kreta 246 passagiers van de Nederlandse charter maatschappij Transavia gestrand. Zij zouden gisteren met twee toestellen wor den opgehaald, maar dit wordt nu van avond na het einde van de staking. 25 24 ZONDAG 2 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.35 uur, onder 17.08 uur Maan op 01.32 uur, onder 15.38 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 11.46 uur en uur Laagwater 07.11 uur en 19.34 uur MAANDAG 3 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.37 uur, onder 17.06 uur Maan op 02.37 uur, onder 16.00 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 00.28 uur en 12.48 uur Laagwater 08.24 uur en 20.42 uur Daarnaast zullen ook niet-geautomati- seerde bestanden eronder vallen als zij „gevoelige” informatie bevatten. Voor de controle wordt een speciale registratieka mer opgericht. 10 9 9 8 10 8 9 8 - 10 9 9 22 21 6 20 10 9 8 M 3 ËS goederenvervoer (NOB-Wegtransport, PCB en KNVTO) voor de rechter dagen, omdat deze in verband met de loonmaat regel nog steeds niet de periodieke verho ging van 40 gulden per maand, welke al juli had moeten komen, hebben uitge keerd. Volgens de werkgevers wordt over die zaak nog overlegd. •A Een buitengewoon enthousiast ont haal viel koningin Beatrix gisteren ten deel bij haar aankomst op Aruba tijdens haar reis langs de Nederlandse Antillen. 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o os o o o o o o o o o o o o o 1 o o o o

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2