OPLUCHTING IN WARSCHAU Witte Huis ontkent kritiek es Nieuwe onrust in Zimbabwe Zoon sjah roept zich uit tot keizer van Iran Mensenrechten ook in Madrid aan de orde Onlusten na Hoge Israëlische wijken voor druk Weer bemiddelingspoging in conflict Iran-Irak verkiezingen op Jamaica Weer aanslagen in Baskenland Billygate-zaak Na zeven jaar praten geen soldaat minder n V-raad in besloten zitting bijeen Groep Joegoslaven wil meer vrijheid Europese veiligheidsconferentie officier moet Kandidaat-opvolger NcNamara bekend „In Zuid-Afrika geen verandering apartheidssysteem” 1980 NOVEMBER ZATERDAG 1 BINNEN- EN BUITENLAND 2 mie tten iren - and den WARSCHAU (UPI/AP). Op een „verzoeningsgezinde” ver gadering met vertegenwoordigers van de vrije Poolse vakbewe ging heeft de Poolse regering gisteren vrijwel alle eisen ingewil- Hgd. Daarbij is ook de eis zich rechtstreeks tot het volk te mogen richten in een ongecensureerde uitzending. jkas ater Hen a F* Pinkovski stemt in met bijna alle eisen Solidariteit (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) felle rden DEN HAAG. Het Westen zal op de komende Europese veiligheids conferentie, die op 11 november in Madrid begint, niet nalaten de schen dingen van de slotakte van Helsinki door de Sovjet-Unie aan de orde te stellen. (Van onze redactie buitenland) Het overleg dat Oost en West in Wenen voeren over een verminde ring van hun troepen in Midden- Europa, „vierde” donderdag zijn zevende verjaardag. itieel rttei- agen n de daar hun ilisti- vaar- ■eerd ag 2 ogen ainet iten. csge- i ge- erlid dens a ge- een ■gere litter Par- op- ge- u en ;voe- Wel bestaat de bereidheid te praten over nieuwe voorstellen die ten goede kunnen komen aan de ontspanning en veiligheid in Europa. Aldus is gisteren uit welinge lichte kringen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag vernomen. De Westelijke landen stellen zich vol gens deze kringen op het standpunt, dat de slotakte van Helsinki overeind moet blijven als basis van de ontspanning in Europa. Er bestaat daarom verzet tegen pogingen van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten om een discussie over de naleving van de slotakte te beperken en snel over te gaan op een bespreking van nieuwe voorstellen. De Westelijke landen vinden namelijk dat een toetsing van de naleving van Hel sinki tot de voornaamste taak behoort van vervolgconferenties zoals die in Belgrado in 1978 en die in Madrid nu. Al is het geenszins de bedoeling, aldus Buitenland se Zaken in Den Haag, het Oostblok voort durend in het beklaagdenbankje vast te pinnen. over nieuwe voorstellen en een slotdocu ment. Verder zou, met name Nederland, voe len voor nieuwe voorstellen die belangrijk kunnen zijn voor de ontspanning in Euro pa, en vooral voor het veiligheidsaspect daarvan. Nederland kan zich, aldus de kringen in Den Haag, dan ook goed vin den in Franse voorstellen voor een Euro pese ontwapeningsconferentie. Ook de Sovjet-Unie heeft zich al positief over zo’n conferentie uitgelaten. Volgens kringen die het nog geheime definitieve rapport van genoemd minis terie voor de commissie van onderzoek van de Senaat hadden gezien, zou de pre sident tot drie keer toe geweigerd hebben de onderzoekers te ontvangen. In het rap port zou ook kritiek worden geleverd op TEL AVIV (AFP). Onder druk van een groep hoge officieren heeft generaal Raphael Eytan, stafchef van de Israëli sche strijdkrachten, ervan afgezien gene raal Ran Ronen-Pecker tot commandant van de Israëlische luchtmacht te benoe men. Generaal Ronen-Pecker die inmid dels zijn ontslag heeft ingediend, is ervan beschuldigd een Jordaanse krijgsgevan gene tijdens de oorlog van juni 1967 te hebben gedood. Generaal Ronen-Pecker is drie jaar ge leden door de toenmalige minister van Defensie, Ezer Weizman, op non-actief gesteld in verband met de tegen hem geuite beschuldiging. Een paar dagen ge leden werd hij in actieve dienst terugge roepen. Direct daarop dreigden verschei dene hoge officieren hun ontslag in te dienen. de minister van Justitie, Benjamin Civilet- ti, en de veiligheidsadviseur van de presi dent, Zbigniew Brzezinski. Bedoelde kringen onthulden ook dat het rapport niet voltooid kon worden zonder de getuigenis van de president. Zij voeg den er aan toe dat een „verplichtende procedure” niet uitgesloten was. Die pro cedure zou een sommatie tot het verschij nen kunnen inhouden, maar een besluit daarover zou nog niet gevallen zijn. Tal van republikeinse Congresleden eis ten dat er vóór de verkiezingen van dins dag volledig licht in de zaak komt. De leider van de republikeinen in de Senaat, Howard Baker, zei dat het rapport zelfs zonder de getuigenis van de president gepubliceerd zou kunnen worden gezien het belang van de zaak. Billy Carter liet zich in juli inschrijven als agent van de Libische regering, nadat het ministerie van Justitie had onthuld dat hij 220.000 dollar (ca. 440.000 gulden) van Tripoli had ontvangen. Billy Carter zei dat dit een lening betrof. Begin oktober had de Senaatscommis sie een eerste rapport gepubliceerd waar in kritiek werd geleverd op Billy Carter en enkele leden van de regering, maar waar in werd onderstreept dat geen enkele wet was overtreden. avond een mislukte tegenaanval hebben ondernomen tegen de Iraakse manschap pen die zich hebben ingegraven nabij Qasr-e-Shirin, aan het noordelijke uitein de van het front. De Iraanse eenheid zou zijn omsingeld en er zouden 64 Iraniërs zjjn gedood. Aan Iraakse zijde werden 28 doden toegegeven. De Iraanse premier, Mohammad Rad- jai, zei gisteren in Teheran dat zijn land de Verenigde Staten zal dwingen de reeds betaalde onderdelen van militair materi eel te leveren en dat Iran zijn onafhanke lijkheid nooit zal opgeven. In een toe spraak na het vrijdaggebed zei Radjai: „Nog niet om de oorlog (tegen Irak) te winnen zijn wij bereid lakeien te worden van het imperialisme.” Hij beschuldigde Washington ervan allerlei komplotten te hebben gesmeed tegen de Iraanse revo lutie. NEW YORK-BAGDAD-TEHE- RAN. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is gisteravond om elf uur in een besloten zitting bijeen gekomen om te praten over de oorlog tussen Iran en Irak. ekse i 246 irter- Zij wor- van- SAN SEBASTIAN (DPAUPI/AFP). Onbekenden hebben gisteren in Basken land een provinciaal leider van de Spaan se regeringspartij UCD vermoord. Het slachtoffer, de 37-jarige Juan de Dios Do- val Mateo, maakte een goede kans een zetel in het parlement te krijgen, die was vrijgekomen door de benoeming van Mar celino Oreja tot gouverneur van Spaans Baskenland. De autoriteiten zoeken de daders in de kringen van de ETA, de Baskische af scheidingsbeweging. Verleden week werd in Elgoibar, even eens in Baskenland, Jaime Arresse ver moord. Ook hij behoorde tot de kandida ten om de opengevallen parlementszetel op te vullen. In het Baskische Renteria werd gister morgen de 54-jarige Luis Miguel Aguirre, tijdens zijn werk in een garage neerge schoten. Het slachtoffer raakte ernstig gewond. Over de motieven voor deze aan- - slag tast de politie in het duister. jrote voor van tornt Het deze Ten- srhe- eede eïing en. Dat is de voornaamste reden waarom de voorbereidende agendabesprekingen voor de conferentie thans stagneren. Tij dens deze besprekingen heeft het Oost blok voorgesteld de discussie over de na leving van de Helsinki-akkoorden voor het Kerstreces af te sluiten om daarna reeds over te gaan op onderhandelingen Op slechts één punt heeft men elkaar nog niet gevonden: de jegistratie van een vakvereniging van boeren. Het Westen is daar fel tegen gekant, omdat het op die wijze niet beknot wenst te worden in zijn mogelijkheden om schendingen van de slotakte van Helsinki door met name de Sovjet-Unie en de DDR aan de orde te stellen. Het wil Moskou onder meer aan de tand voelen over de inval in Afghanistan en het mensenrech- tenbeleid. Ook wil het Oost-Duitsland aanspreken over de verhoging van de inreisgelden voor bezoekers vanuit de Bondsrepubliek. Derde Wereldlanden die lid zijn van de raad, hebben een poging gedaan een reso lutie voor te bereiden die beide oorlogvoe rende landen wellicht zouden kunnen ac cepteren. Irak heeft gisteren overigens opnieuw verklaard dat het pas bereid is de strijd te staken en onderhandelingen aan te gaan wanneer Iran in het openbaar de Iraakse soevereiniteit over de rivier Sjatt-el-Arab erkent. Al-Thawra, het dagblad van de regerende Baath-partij, herhaalde dat Irak zich niet van Iraanse grondgebied zal terugtrekken zolang Teheran de Iraakse soevereiniteit over deze waterweg en en kele grensgebieden niet erkent. Inmiddels heeft ook India zich gevoegd bij de islamitische en niet-gebonden lan den, die trachten te bemiddelen in het conflict. De Indiase minister van Buiten landse Zaken, Sathe, is naar Teheran ge zonden in een poging een eind te bewerk stelligen aan de oorlog, die gisteren zijn veertigste dag inging. Van het front werd gisteren door Iran gemeld dat de stad Abadan onder „moor dend vuur” van Iraanse artillerie lag, ter wijl Iraanse revolutionaire gardisten be zig waren een Iraakse tankaanval af te slaan. Irak meldde dat Iraakse troepen zich voorbereidden op een laatste offen sief tegen de oliestad. Het Iraakse militaire opperbevel meld de voorts dat Iraanse troepen donderdag- KINGSTON (Reuter). Brandstichtin gen en gewapende aanvallen op politiebu reaus kenmerkten gisteren de Yamai- caanse hoofdstad Kingston, na de verkie zingsoverwinning van Edward Seaga op premier Michael Manley. Volgens de eerste berichten zijn vijf politiebureaus aangevallen, onder meer door sluipschutters. Militairen werden in geschakeld om de politie bij te staan. De brandweer rukte veelal niet uit naar ge stichte branden, omdat geweervuur het blussen te riskant maakte. De verkiezingen op Jamaica zijn vooraf gegaan door geweld op ongekende schaal. Dit jaar zijn al 700 mensen door politiek geweld om het leven gekomen, van wie alleen de afgelopen maand al 130. Sinds de sluiting van de stembussen, donderdagavond, zijn vier politiemannen doodgeschoten. WASHINGTON (AFP). Het Witte Huis heeft gisteren beschuldigingen van de hand gewezen, dat president Carter opmerkelijk weinig medewerking heeft verleend aan degenen van het ministerie van Justitie die een onderzoek instellen naar de „Billygate-affaire". In een com muniqué werd gezegd dat de president en zijn assistenten juist volledig hebben sa mengewerkt met het ministerie in het on derzoek naar de banden die broer Billy met de Libische regering heeft onder houden. boeken over vakveremgingsvraagstukken uitgeven. Solidariteit krijgt het recht zich ongecensureerd via radio en televisie tot het volk te richten. Men krijgt een pro gramma van een kwartier. Het systeem van loonsverhogingen wordt herzien. De voornaamste concessie van de rege ring is echter herziening van een gerechte lijk besluit, waarbij de stakingsvrijheid werd beperkt en de oppermacht van de communistische partij werd bevestigd. Er was een goede sfeer bij de onderhan delingen, zei een jurische deskundige van de vakvereniging. Aan beide zijden was men verzoeningsgezind. Het gesprek gisteren in Warschau werd gevoerd door onder meer de leider van Solidariteit Lech Walesa en de Poolse premier Pinkovski. In Poolse kringen groeide gisteren de spanning, vooral om dat Solidariteit met een algemene staking op 12 november dreigde, indien het ge sprek met de regering zou mislukken. De Britse minister van Buitenlandse Zaken lord Carrington is gisteren na een bezoek van drie dagen aan Polen naar Groot-Brittannië teruggevlogen. Carring ton verklaarde bij zijn vertrek nogmaals, dat de Polen met rust gelaten moeten worden om hun eigen problemen op te lossen. Afgelopen donderdag had Carrington bij een persconferentie dezelfde mening geuit nadat hij een dag lang met zijn Poolse collega Jozef Czyrek had overlegd. De Britse minister verklaarde toen verder dat Engeland „sympathiek zou staan” ten opzichte van Poolse verzoeken om econo mische bijstand. Tijdens zijn bezoek heeft Carrington ook gesproken met de Poolse president Jablonski, premier Jozef Pinkovski en partijleider Stanislaw Kania. Naar in vakbewegingskringen wordt vernomen, mag de vrije vakvereniging Solidariteit een weekblad, brochures en een zoals issa- vrij- i de ecre- het zou nisa- ir uit itraal raam idem Oes- ront- ng is olie- ideis van zine- port, igen, aaat- :rho- al 1 itge- over staat laats Am- zend jlitie een ma- zanaf >gere leren srho- hier- rings cent. deze BELGRADO (UPI). Een groep van 100 Joegoslavische intellectuelen, onder wie bekende dissidenten, heeft een petitie tot de regering gericht tot het schrappen van bepalingen in het wetboek van straf recht, die volgens hen de vrijheid van woord en geweten beknotten. De petitie, die geen datum bevatte, werd gisteren verspreid onder buitenlandse journalisten in Belgrado. Volgens de Joe goslavische grondwet heeft elke groep burgers het recht wijziging van wet te vragen als zij van mening is dat deze wetten niet in overeenstemming met de constitutie zijn. In het verzoekschrift van de intellectue len wordt onder meer gevraagd de verwij zing naar „het kwaadaardig of onjuist schetsen van de sociaal-politieke gebeur tenissen in het land” te schrappen. De overtreding van het verspreiden van „vij andige propaganda” moet worden ver vangen door de overtreding van het „plei ten voor een gewelddadige wijziging van de constitutionele orde”. Volgens de hui dige bepalingen kan iemand een gevange nisstraf tot tien jaar krijgen. De groep zegt dat de huidig regeling de vrijheid van wetenschappelijke en arti stieke creativiteit in gevaar brengt, even als de vrijheid van geweten, van gedachte, van het openbare woord, van pers en het beginsel van de gelijkheid van de burgers ongeacht hun politieke overtuiging en het recht van een Joegoslavisch burger om het politiek actief zijn. Het is de tweede petitie van deze aard aan de regering sedert de dood van presi dent Tito een half jaar geleden. Het eerste verzoekschrift vroeg om amnestie voor politieke gevangenen die veroordeeld werden wegens „verbale” misdaden. WASHINGTON (ANP). President Carter heeft A. W. Clausen, president van Bank of America, kandidaat gesteld om Robert S. McNamara president van de Wereldbank op te volgen. Clausen is 57 en de hoogste functionaris van wat de groot ste bank in de VS en ter wereld is, zo blijkt uit een verklaring van het Witte Huis gisteren. McNamara bekleedt sinds 1968 het hoogste ambt binnen de Wereldbank, aan organisatie die zich met hulpverlening een de Derde Wereld bezighoudt. Hij treedt 1 juli 1981 af. Het presidentschap van de Wereldbank is sinds zijn oprichting in 1946 door Amerikanen bekleed. De ver kiezing van de president is een zaak van het dagelijks bestuur, waarin de Ameri kaanse vertegenwoordiger circa eenvijfde van de stemmen heeft. De ambtsperiode van de bankpresident is vijf jaar. ■siS i' - ...A- CAIRO. Reza Pahlevi, de in bal lingschap levende zoon van de overle den sjah van Iran, heeft zich gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo uit geroepen tot keizer van Iran en de Iraniërs verzocht hem te steunen om een eind te maken aan de „nachtmer rie” die hun thuisland heeft getrof fen. De ceremonie, die een kwartier duurde, werd slechts bijgewoond door drie fotografen en een tv-ploeg. De 20-jarige nieuwe sjah houdt voor lopig zijn zetel in Cairo. Een groep Iraanse nomaden krijgt onderricht over de werking van een geweer. Veel leden van nomadenstammen in West-lran hebben zich aangemeld om de Iraakse vijand te gaan bestrijden DEN HAAG (ANP). De wijzigingen die premier Botha van Zuid-Afrika aan- kondigt, worden met veel trompetgeschal begroet, maar werkelijk iets veranderen aan het apartheidssysteem doen ze niet. De onenigheid binnen de partij van de premier tussen de „verlichten en ver krampten” is in feite slechts een geschil over de tactiek. De strategie is en blijft: blanke overheersing. Dit heeft Vusumzi Make, voorzitter van het PAC (Pan Afri canist Congres) gisteren op een persconfe rentie in Den Haag gezegd. Make brengt een tweedaags bezoek aan Nederland als onderdeel van een reis door Europa om steun te krijgen voor zijn organisatie. Later gisteren voerde Make besprekingen op het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Daar zal hij diplomatie ke en financiële steun vragen. Dit laatste voor een aantal humanitaire projecten van het PAC, zoals het Azania-instituut dat in Soedan moet komen en waar acade misch- en beroepsonderwijs gegeven zul len worden. Make toonde zich verheugd over de uit spraak van het Nederlandse parlement over een olieboycot tegen' Zuid-Afrika. Hoewel hij begrip had voor de problemen van de Nederlandse regering hiermee, meent hij dat regeringen zich niet altijd moeten verschuilen achter „gezamenlijke actie” en ook eenzijdig een boycot moeten uitvoeren. Het PAC is voorstander van een isolatie van Zuid-Afrika op ieder gebied. Het PAC, dat in Zuid-Afrika verboden is, splitste zich in 1960 af van het ANC (Afrikaans Nationaal Congres). De PAC- leden menen dat het ANC te zeer gericht is op het wijzigen van individuele wetten en te weinig het systeem als geheel aanpakt. Het systeem in Zuid-Afrika is koloniaal van aard, aldus Make. Buitenlanders heb ben hun regeringssysteem opgelegd om het land te exploiteren. Aanleiding tot feestvreugde is er echter niet, want in de zeven jaar van onder handelingen tussen NAVO en War- schau-Pact is men er niet in geslaagd een overeenkomst te sluiten en de strijdkrachten in Midden-Europa met ook maar een enkele soldaat te ver minderen. Langzaam maar zeker komt Wenen on der de druk van de tijd te staan. Zou namelijk een Europese ontwapenings conferentie tot stand komen voordat bij de besprekingen over troepenver- mindering een wezenlijke doorbraak plaatsvindt, dan wordt het nut van de vergaderingen in Wenen nog twijfe lachtiger. Oost en West zijn het erover eens dat het permanente contact van de troepen- verminderingensdeskundigen nuttig is omdat het een stabiliserend effect heeft op het gecompliceerde terrein van de ontwapeningsproblematiek, waarover in Wenen betrekkelijk open lijk van gedachten gewisseld kan worden. Wat echter momenteel nodig is, zeggen waarnemers in Wenen, is de politieke wil de belangrijkste hindernissen die tot dusver overeenstemming in de weg stonden, door middel van compromis sen op te ruimen. Het is evenwel de vraag of iets dergelijks in de nabije toekomst verwacht mag worden. Het is nu eenmaal het noodlot van het troepenverminderingsoverleg dat het steeds weer terecht komt in de scha duw van gebeurtenissen die de sfeer tussen Oost en West gevoelige knau wen geven. Zo was het met de inval in Afghanistan en zo kan het weer worden als de verhoudingen in Polen zich verder toespitsen, want ook hier zijn belang rijke militaire belangen van de Sovjet- Unie aan de orde. Deze invloeden van buiten hebben er voor gezorgd dat het bij het overleg in de Oostenrijkse hoofdstad voortdu rend „eb en vloed” is. Steeds weer zijn de onderhandelaars op een „dood punt” beland, om enige tijd later mel ding te maken van „beweging” of „vorderingen”. In feite hebben de negentien delegaties uit Oost en West elkaar in de loop der jaren op slechts enkele punten gevon den. Zo is men het erover eens gewor den dat de maximale sterkte van de troepen aan beide zijden 900.000 man moet bedragen. Er heerst ook overeenstemming over het punt dat in een eerste fase alleen de Sovjet-Unie en de Verenigde Stater» militairen uit Midden-Europa zullen terugtrekken en dat de direct betrok ken deelnemers - West-Duitsland, Oost-Duitsland, Polen, Tsjecho-Slo- wakije, de Beneluxlanden, Groot-Brit tannië en Canada - in tweede instan tie volgen. Een van de neteligste problemen blijft de kwestie van de uitwisseling van gegevens over eikaars troepensterkte. De NAVO blijft op het standpunt dat het Warschau-Pact 150.000 man te wei nig opgeeft. Volgens het Oostblok zijn de getalssterkten van beide blokken in Midden-Europa praktisch gelijk. Al langere tijd is het duidelijk dat een akkoord bij de besprekingen in Wenen militair gezien niet zoveel betekenis meer heeft. Men hoeft maar aan de raketarsenalen van beide kanten te denken. Van meer belang zijn echter de politieke gevolgen als Wenen eens een echt ak koord zou baren. Er zou een vertrou wenwekkende invloed van kunnen uit gaan. Daarom valt te hopen dat de onderhandelaars ooit nog eens de champagnefles zullen ontkurken, al zal er nog wel veel water door de Donau stromen voor het zover is. SALISBURY (DPA/Reuter/UPI). Na een schietpartij in de loop van gisternacht tussen elkaar bestrijdende groeperingen voormalige guerrillastrijders, heeft de po litie van Zimbabwe gistermorgen Chi- tungwiza, een zwart voorstadje van de hoofdstad Salisbury, voorlopig afgegren deld. Bij het nachtelijke vuurgevecht kwam een zwarte om het leven. S In Chitungwiza zijn sinds kort rond 15.000 guerrillastrijders van Moegabe’s Zanla (het Afrikaanse nationale bevrij dingsleger van Zimbabwe) in aparte kwartieren ondergebracht. Woensdagmorgen vroeg kwam bij een aanslag in een andere door zwarten be woonde buitenwijk van Salisbury vier mensen om het leven. Het waren aanhan gers van premier Robert Moegabe. De verhouding tussen premier Moegabe en minister van Binnenlandse Zaken Nkomo in de regering van het sinds april onafha- nelijke Zimbabwe, is nog steeds ge spannen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3