Velsen-Noord Velsen heeft vertrouwen in regionale havencommissie Uitbreiding bibliotheek Overbelasting afdeling bijstand oorzaak verhoogd ziekteverzuim Verontreiniging grond op Industrieterrein IJmuiden gevonden voorwerpen SLOPERS WEER ACTIEF IN OUD IJMUIDEN kort ijmondnieuws kort ijmonclnieuws 1980 NOVEMBER ZATERDAG 1 SOCIALE DIENST TREKT AAN DE BEL GEEN GEVAAR VOOR OMWONENDEN vrouwencafé brooddeeg profeten kienen huursubsidie sirene’s os 1Z IJMOND Vergaarbak” VERHOUDING MET AMSTERDAM ONDANKS MENINGSVERSCHIL VERBETERD (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op het terrein van de firma Korthals aan de Tuinderstraat in IJmuiden zijn door Openbare Werken grond monsters gemomen. Dit in ver band met de verontreiniging van een stuk grond als gevolg van een nadruppelende pomp waaruit de schadelijke vloeistof xyleen lekte. >o (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeentelijke sociale dienst moet voor het taakonderdeel schuldsanering uit een ruimer budget kunnen put ten dan tot dusver voor dat doel beschikbaar is. Voor een adequate afdoening van dit soort hulpverleningsgevallen zijn bovendien duidelijk omlijnde richtlijnen broodnodig. De Velsense Sociale Dienst komt tot die aanbeveling in een interne nota totstandgeko men na uitvoerige discussie. Directe aanleiding hiervoor was toena me ook in 1979 van het aantal schuldensituaties waarvoor de dienst werd ingeschakeld. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De gemeente Velsen wil samen met Amster dam en Zaanstad zo snel moge lijk komen tot de vorming van een regionale havencommissie. Deze moet zich bezighouden met de havenontwikkelingen in het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied. Deze week vond op het Stadhuis in Velsen opnieuw overleg plaats tussen wethouder E. Heerma van Amsterdam en zijn Velsense collega Th. C. Witte. De commissie wordt gezien als een middel om de in het verleden wat vertroebelde verhouding tus sen Velsen en Amsterdam te ver beteren. Beide gemeenten heb ben te kennen gegeven hertoe be reid te zijn. w IMi Ul. UB JI Velsen bepleit harde aanpak bij steunfraude r D 0 st I 1 ‘H ÏS as or Op landelijk niveau is het de onlangs Wat waren de grote profeten voor men sen? Waarom werden hun voorspellingen nog door latere geslachten bewaard? Op die vragen wordt hopelijk op woensdag 5 november een antwoord gegeven. Dan vindt in de Prinsesselaankerk aan de Prinsesselaan in Beverwijk een Open Avond plaats, georganiseerd door de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden. On derwerp is: de actualiteit van de profetie. Het begint om acht uur. De brooddeegcursus van buurthuis De Brulboei staat de komende weken in het teken van kadootjes maken voor Sinter klaas en Kerstmis. Onder vakkundige be geleiding worden er kerstengelen, kerst kransen en kandelaars gefabriekt. De cur- sus telt vier lessen op de donderdagoch tend en begint op 11 november. Nadere inlichtingen op telefoonnummer: 10652. Het vrouwencafé Velsen is vanaf 13 november weer wekelijks geopend op de donderdagavond. Thema op de eerste avond: Vrouwen en Vrijwilligerswerk. Je doet eens iets voor niets en die hulpvaar digheid mondt soms uit in een onbetaalde baan. Het café is open van acht uur tot half twaalf. et 0, n 1. Ie ïn ie ze 14 ?e 16 kanaalgebied zo veel mogelijk gezamen lijk aan te pakken. De deelnemende ge meenten realiseren zich echter terdege dat de oüde tegenstelling Amsterdam-Vel sen opnieuw boven kan komen drijven. Dat risico is bewust op de koop toegeno men. Allé betrokkenen menen dat er ge noeg zaken overblijven waarover men het wél eens kan worden. Alleen de havenont wikkelingen in de IJmond kunnen de nog te sluiten gelederen op den duur weer splijten. Zo staat Velsen uitermate kri tisch tegenover de realisering van nieuwe havenplannen, terwijl Amsterdam daar een groot voorstander van is. De komende weken moeten afspraken gemaakt worden over de samenstelling van de regionale havencommissie. Nu al staat vast dat werkgevers en werknemers uit het havenbedrijfsleven hierin verte genwoordigd zullen zijn. Ondanks het feit dat de verhoudingen tussen Amsterdam Liefhebbers van een potje kienen kun nen op dinsdag 4 november terecht in het Alleenstaandencentrum aan de Wijker- straatweg in Velsen-Noord. Daar wordt dan de maandelijkse kienavond gehou den. De zaal is vanaf zeven uur open voor iedereen. Twee deskundigen van de gemeente Be verwijk komen op 10 november om twee uur ’s middags in het dienstencentrum het een en ander uitleggen over huursubsidie. U kunt dan vragen stellen of deze tevoren indienen bij het dienstencentrum in de Nieuwe Slof, Kerkstraat 46 in Beverwijk. Apart aandacht krijgt in het jaarverslag de zogenoemde eerste-lijnsgezondheids- zorg en de rol van de dienst binnen dat complexe geheel. Samenwerking tussen instanties werkzaam op dat niveau krijgt geleidelijk aan gestalte. Een oriënterings- fase is inmiddels afgesloten. Grotere ge richtheid op de wijk wordt ook voor de eigen dienst aanbevolen. De Velsense So ciale Dienst onderkent de noodzaak van nauwere samenwerking en meer coördi natie voor hulpverleners op dit vlak en somt punten op waarin Velsen afwijkt van qua inwonertal gelijkwaardige ge meenten. Genoemd wordt de positie van kustgemeente (zonder breed achterland), Verwezen wordt in dit verband naar het groeiende aantal hulpverleningsgevallen maar ook naar personeelsschaarste bij verwante instellingen. Voor een meer slagvaardige dienstverlening en het hier bij passende personeelsbestand werd eer der dit jaar een organisatienota uitge bracht. Bij de dienst staan momenteel 135 personen op de loonlijst. De Velsense sociale dienst toont zich inzake steunfraude voorstander van een min of meer „harde aanpak”. Een werk groep waarin functionarissen van bin nen- en buitendienst formuleerde hier over een standpunt in onderdelen afwij kend van dat in de noordelijke buurge meenten Heemskerk en Beverwijk. De „fraudecommissie” van de Velsense dienst is van oordeel dat niet de grootte Deze lekkage heeft vele jaren geduurd. Van een defect aan de pomp was geen sprake, het betrof hier een regelmatig voorkomende lekkage die overigens vrij bescheiden van omvang was. Omwonen den hoeven zich volgens de gemeente geen zorgen te maken. De verontreinigde grond, die zich op twintig meter van de bebouwing bevindt, zal worden afge graven. Het jaarverslag geeft ontbrekende sa menwerking tussen bestaande maat schappelijke instellingen als verklaring voor de vele niet-materiële probleem-ge- vallen waarmee de dienst de afgelopen jaren geconfronteerd wordt. „Steeds weer blijkt de gemeentelijke sociale dienst een vergaarbak van probleemgevallen die el ders niet meer geholpen kunnen of willen worden”. De grondmonsters die genomen werden door een hinderwetambtenaar van Open bare Werken zijn geanalyseerd door het laboratorium van het Provinciaal Water leidingbedrijf in Haarlem. Daarbij is een verontreiniging van 3 gram xyleen per kilo grond vastgesteld. Technici van Openbare Werken stelden vast dat de ver ontreiniging tot op vier meter van de pomp aanwezig was. Het grondwater is echter onaangetast gebleven zodat de drinkwatervoorziening geen gevaar loopt. De hiervoor aangewezen afdeling (Bij stand- en dienstverlening) blijkt voor gevallen van schuldbemiddeling en schuldsanering niet of ternauwernood toegerust. De genoten opleiding is in de meeste gevallen niet of onvoldoende toe gespitst op dit taakonderdeel. De interne nota beveelt daarom naast extra finan ciële ruimte in het kader van de Bij standswet aan de opzet van scholings programma’s hiervoor en inschakeling van zogenoemde ondersteuningscom missies. De wens de specifieke sanering- staak aan vaste (gespecialiseerde) men sen toe te vertrouwen sluit logisch aan bij het voorgaande. van via fraude verkregen bedragen maar de „zwaarte” van het delict moet meespelen bij de keus al of niet aangifte en justitiële afwikkeling. De noordelijke partners in het bestaande IJmondover- leg verenigen zich daarentegen met in tern bekende richtlijnen van de parle mentaire „Commissie Pfeill” inclusief het daaruit voortvloeiende aangiftebe- leid. Bezwaar ontmoet in Velsen met name de afspraak draarin fraude-gevallen be neden 500 ook bij niet-vervolging via de Officier van Justitie op te nemen in het Justitieel Documentatieregister. De fraudecommissie onderzocht mogelijk heden en consequenties van eigen regi stratie naast opneming in justitiële regis ters. „Dit om onzekerheid over het effect daarvan weg te nemen.” Eigen suggesties voor een adequate afhandeling behelzen interne toetsing van fraudegevallen door een uit eigen gelederen gerecruteerde fraudecommis sie en daarbij inschakeling van de poli tiële recherche voor onderzoek. de uitgestrektheid, de splitsing in meerder woonkernen en toekomstige uitbreidings plannen in de richting van de Velser- broek. De keus al of niet voortgaan als centrale instantie voor hulpverlening wordt daar bij ter discussie gesteld. De opzet van kleinere wijkposten wordt serieus bij een mogelijke beleidsverandering betrokken. Bij het aantal thuiswonenden in aan merking komend voor een periodieke bij standsuitkering (751) waren gedurende 1979 relatief veel alleenstaande vrouwen (al dan niet met kinderen) waarvoor het getal 310 voorkomt in de registratie. Mee gerekend de „elders verzorgden” (660) komt het aantal bij stand sgevallen daar mee op 1411. Comform de zogenoemde Contrapres- tatieregeling werden gedurende het ver slagjaar 43 kunstwerken aangekocht, af geleverd door vijf kunstenaars. Opdracht werd verstrekt voor een wandversiering bestemd voor de wachtruimte van de dienst aan de IJmuidense Spaarnestraat. Een bedrag van 3600 was daarmee gemoeid. periodieke ui.keringen is het effect merk baar van de van kracht geworden Alge mene Arbeidsongeschiktheidswet en ge leidelijke verhoging van lopende AOW- en AWW-uitkeringen. Door verdere „ombui ging van de geldstroom” in de richting van „eigen” groepsregelingen wordt ver sterking van dit effect verwacht. Bejaar den woonachtig in verzorgingstehuizen en jeugdigen toevertrouwd aan maatschap pelijke instellingen verschijnen daarmee niet langer aan het loket bij de sociale diensten. VELSEN. In de periode van 24 tot 31 oktober werden de volgende voorwerpen gevonden: drie Lada-autosleutels, twee sleutels, leren hangertje met Opel-sleutel, donkerbruine hond met witte stippen, blauwe hoes met regenkleding, bruine étui met twee sleutels, lichtbruine dames- handschoen, zilveren meisjesarmband met plaatje „Monique”, rood nylon kin- deijack, lichtbruine portemonnaie met twee sleutels, blauwe nylon regenbroek, blauw label met een sleutel, sleutelhanger met twee sleutels, goudkleurig dameshor loge, rode kater met witte pootjes, grijs étui met vier sleutels, gouden ketting met sterrenbeeld, zilverkleurig herenhorloge met zwart bandje, tasje met balletspullen, zwart étui met rekenmachine, zwarte por temonnaie met veter. Deze voorwerpen kunnen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur bij het bureau opge haald worden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het college van B. en W. stemt in met de uitbreiding van het biblio- theekfiliaal aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord. Vergroting van dit filiaal is volgens het college gewenst in verband met de toegenomen dienstverlening aan buitenlanders in dat stadsdeel. De uitbreiding is nu mogelijk doordat een pand naast het bibliotheekfiliaal is leeggekomen en voor 12.000 gulden per jaar van de eigenaars kan worden gehuurd. In het gemeentelijk bibliotheekplan, dat onlangs is gereedgekomen, wees het be stuur van de bibliotheek al op de geringe capaciteit van het filiaal. Met inbegrip van de huur zijn de kosten van uitbreiding geschat op 164.000. Hierin zijn verbouw en inrichtingskosten opgenomen. Volgens berekening zullen de jaarlijkse lasten 40.000 gulden bedragen. Het college van B. en W. zal de raad vragen een krediet hiervoor beschikbaar te stellen. „Je hoeft niet mooi te zingen, als het maar hard, enthousiast en duidelijk ge beurt”, vindt vrouwen-zanggroep de Sire ne’s. Op vrijdag 7 november geven ze om half negen 's avonds een optreden in het Vrouwencafé in de Zandkraai aan de Handelstraat 93 in Heemskerk. Na het optreden is er mogelijkheid om nog wat na te praten. geïnstalleerde Nationale Havenraad die zich regelmatig buigt over de havenpro- blematiek. Vanuit deze raad is diverse malen aangedrongen op de komst van een soortgelijk orgaan op regionaal niveau. Amsterdam heeft uiteindelijk het initia tief genomen tot de oprichting daarvan waarna Velsen en Zaanstad lieten weten bereid te zijn mee te werken. Getracht zal worden de problemen in het omvangrijke Amsterdam-Noordzee- Het verontreinigde oppervlak is van vrij geringe omvang. In totaal is er de laatste jaren 30 tot 50 liter van de vloeistof ge morst. De grond wordt uitgegraven en tijdelijk opgeslagen op het terrein van Korthals totdat de vloeistof geheel ver dampt is. De firma Korthals heeft inmid dels besloten de aftapping per pomp te vervangen door een systeem van gesloten aftapping. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De hulpverleningstaak bij sociale diensten spitst zich de afgelopen jaren meer en meer toe op de immateriële dienstverlening. De Velsense Sociale Dienst houdt zo’n ontwikkeling in een toenemende belasting van personeel werkzaam bij de afdeling bijstandsverle ning. Het jaarverslag 1979 van deze dienst meldt als gevolg hiervan stijging van het ziekteverzuim tot 12,3 procent (1978 11,39 procent). Onder het personeel van deze afdeling (dertig personen) is inmiddels een onderzoek begonnen naar de knel punten in de werksituatie die ten grond slag liggen aan gebleken „personele peri kelen”. De personeelssterkte op de betrokken afdeling werd getoetst aan normen hier voor gesteld door het Nijmeegse Instituut voor Toegepaste Psychologie. Naar de op tredende taakverschuiving van mate riële naar immateriële hulpverlening werd eveneens nader onderzoek verricht. Optimisme in het jaarverslag 1978 over een meer gelijkelijke spreiding van taken op deze afdeling blijkt achteraf niet ge rechtvaardigd. Een negental medewer kers verwierf na voltooiing van lovende studies grotere bevoegdheden. Interne verschuivingen maakten die gunstige ont wikkeling goeddeels werd ongedaan. Ci taat: „De optredende taakverzwaring door de gecomplececrdheid van veel aan vragen kwam destijds in ons verwach tingspatroon onvoldoende tot uiting”. De verschuiving van materiële naar im materiële hulpverlening houdt een gelei delijke terugloop van het aantal bijstands uitkeringen in. Met name op het aantal en Velsen in vergelijking met een paar jaar geleden aanzienlijk verbeterd zijn, wordt wel op een moeizame totstandko ming van de commissie gerekend. In ge bieden elders in den lande functioneren al regionale havencommissies. Dat het daar in het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied tot voor kort niet van gekomen is, kan voor een groot deel geweten worden aan bestuurlijke problemen. Pas als deze overwonnen zijn, kan de commissie van start gaan. Velsen acht het een goede zaak direct betrokken te zijn bij de havenontwikke lingen. Deze gemeente meent dat het ver standiger is bij het overleg aanwezig te zijn dan mokkend op een afstand toe te zien. Eventuele miningsverschillen met Amsterdam hoeven nog niet te betekenen dat er van overleg op regionaal niveau niets terecht komt. Gestreefd wordt naar een snelle start van de commissie. Vooral vanuit de Nationale Havenraad is aange drongen op spoed aangezien er in het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied een groot aantal nieuwe havenontwikkelingen op stapel staat. ruïne gaat volgende week tegen de wereld, om plaats te maken voor nieuwbouw. In de Krugerstraat, links op de prent, zijn ook al een hoekhuis plus een aantal kléinere krotten tegen de vlakte geslagen. Bijna alle huizen in de Krugerstraat, op elf na, worden gesloopt. Er wordt echter ook opbouwend werk verricht in het oude deel van Oud IJmuiden. Zo is de gemeente druk doende een aantal woningen dn de Bloemstraat op te knappen, zodat bewoners van renovatie-huizen in Oud IJmuiden daar tijdelijk onderdak kunnen vinden. Sinds een week of wat wordt in Oud IJmuiden weer driftig de slopershamer gehanteerd. Van de woningen in De La Reystraat is niets meer over, zoals op deze overzichtfoto te zien is. Alleen de muren van de voormalige wereldwinkel rechts op de hoek, staan nog overeind. Maar ook die ••■•■-W.T W®,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5