Zuiderzeemuseum in problemen door uitblijven subsidie Advocaat acht misdadigheid niet bewezen is niet echt I om financiële hulp Wieken voor windmolen Proef met stil alarm op streekbussen Valse facturen goed voor dertien miljoen Hoogovens steunen uit te roeien” Bouwfraude „GS moeten verzoek Vissersdorp kan niet worden afgebouwd Gemeenten in Zuid-Holland moeten afval gaan scheiden I I c 1 BOEKHOUDING BEDRIJFSADMINISTRATIE LOONADMINISTRATIE LEDENADMINISTRATIE 9? I 32 I I I I I I I ®7>00. - inruilpremie na 6 7 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 PROVINCIE (Van een onzer verslaggevers) Officier van justitie: Wij zijn specialisten in serviceverwerking van: Voor verdere informatie: Grootwinkelcentrum Schalkwijk - 023-330109 (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Het Haarlems Samenwerkings Model werpt zijn vruchten af. In andere delen van het land wordt volgens dit be proefd recept de ene bouwfraude na de andere boven water ge haald. Er is een „zeer grote kans op een zeer grote fraude”, zei officier van justitie mr. C. van Riel gisteren voor de Haarlemse rechtbank, die na ruim een jaar de behandeling van de Haar lemse bouwfraude hervatte. Inlichtingen: Berkenrodestraat 7 2012 LA Haarlem 023-327220 (na 18.00 uur: 023-281456) Vordering HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben in een brief aan de minister van sociale zaken met klem aangedrongen op geld voor de voltooiing van het buitenmuseum van het Zuiderzee museum te Enkhuizen. Er wordt in Enkhuizen al jaren hard gewerkt aan een openluchtmuseum, dat een beeld moet geven van de histori sche vissersdorpen rondom de voormalige Zuiderzee. Dit karwei biedt hoogwaardige arbeid aan 65 ambachtslieden. Het Zuiderzeemuseum dreigt nu echter het slachtoffer te worden van het bezuinigingsmes, waarmee het kabinet Van Agt-Wiegel om zich heen hakt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het PPR-Sta- tenlid Zuurbier heeft Gedepu teerde Staten van Noord-Holland gevraagd of zij bereid zijn, het verzoek om hulp van Hoogovens aan het rijk te ondersteunen. Ook wil hij weten of GS nog andere mogelijkheden zien voor verbete ring van de positie van Hoog ovens en de daarmee samenhan gende werkgelegenheid. In zijn schriftelijke vragen informeert Zuurbier verder naar de produk- tiecapaciteit van het staalcon cern. software service Holland Tevens verzorgen wij voor u al uw typewerk, direct mailingcontracten etc d m v TEKSTVERWERKING. Eisen tot 3 jaar voor bouwfraude J (ADVERTENTIES) den” in het systeem van rechten en plich ten in de bouwwereld zijn, meende Van Wijk. Controle zou ook vaak ontbreken. Door het „moeilijke” ontslagrecht kunnen volgens de raadsman koppelbazen veel werk krijgen. „Waarom wordt het Gewes telijk Arbeidsbureau geen koppelbaas?” vroeg Van Wijk zich af. Een 30-jarige inwoner van Haarlem, die „op papier” directeur was van een B.V., zei dat hij nog nooit in zijn leven één aannemerscontract had gezien. Heel af en toe kwarti hij op een bouwwerk. Hij erken de dat hij alleen maar stapels valse factu ren hoefde te ondertekenen en te voorzien den. Hij pleitte een geheel voorwaardelij ke straf, mogelijk een alternatieve straf. Hij dacht aan bouwen voor goede doel einden. dering op het bedrijf sneller te kunnen innen. Volgens officier mr. Van Riel, die hem ook verweet dat hij „zwart” gewerkt had, voor het bedrijf waaraan hij facturen leverde, stond er wel een beloning tegen over. Van het bouwbedrijf, dat met afgele verde valse facturen eigen „gaten” kon dichten, zou hij volgens een getuige van de belastingdienst bijna 150.000 gulden heb ben gekregen. Mr. Van Riel: „U wist precies wat er in de bouw te koop is en op welke manier de belasting pootje gelicht moet worden”. Raadsman mr. B. Fritz achtte de beta ling voor de geleverde factuursdiensten niet bewezen. Hij betitelde zijn cliënt als een tussenpersoon die slechts zijdelings was betrokken bij de kapitale fraude. „Het heeft hem bovendien geen enkel gel delijk gewin opgeleverd". De rechtbank, die zich nog tot begin december over de Haarlemse bouwfraude buigt, doet over veertien dagen uitspraak. (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Officier van justitie mik C. van Riel is er van overtuigd dat het vervolgen van de zwendelaars in de bouwwereld „zoden aan de dijk zet”. Van totale uitroeiing van het kwaad zal volgens de openbare aan klager in dit proces nooit sprake kun nen zijn. „Het blijft een wedloop tus sen justitie en mensen die van crimi naliteit hun beroep willen maken. Wij kunnen alleen drempels opwerpen.” Bij het streekvervoerbedrijf Centraal Nederland wordt een proef genohien met een stil-alarmknop op de mobilofoon van streekbussen. Als een buschauffeur in ernstige problemen komt (bedreigd wordt met geweld bijvoorbeeld) kan hij via die knop de centrale laten weten, dat hij in moeilijkheden zit, zonder dat hij verder iets hoeft te zeggen. In de centrale kan aan de hand van de dienstregeling worden vastgesteld waar de bus zich bevindt en kunnen maatregelen worden genomen om de chauffeur te hulp te komen. Ie zaken voortzetting van de werkzaamhe den mogelijk maken. Dat zou kunnen door een speciale regeling of desnoods door middel van een maatregel in het kader van de werkverruimende maatre gelen. krijgen. De fraude met de BTW gaat als volgt. Een onderaannemer die werk verricht voor’een aannemer, zet op de rekening 18 procent BTW. Dat is een normale Zaak. De onderaannemer moet die BTW afdragen aan de belastingdienst. De aannemer, die van de onderaannemer bijvoorbeeld kozijnen kreeg, plaatst de kozijnen in huizen op de bouwplaats van een andere aannemer. Op de rekening komt weer 18 procent BTW, die ook afgedragen moet worden. Over het eer ste werk van de onderaannemer zou dan eigenlijk tweemaal BTW wor den betaald. De aannemer mag de BTW die hij aan de onderaannemer heeft betaald, verre kenen met de BTW die hijzelf in reke ning brengt en moet afdragen. Als er nou ergens een valse factuur tussen zit de onderaannemer heeft de kozijnen alleen op papier gemaakt dan is dus ook de opgevoerde BTW vals. Dan Verre kent de aannemer de valse BTW, die hij zogenaamd betaald heeft, met de echte BTW die hij van de hoofdaannemer kreeg en moet afdragen. Over de grenzen in de „tendens om de fiscus onderuit te halen” geeft officier Van Riel een voorbeeld. Als een tandarts voor een behandeling „zwart” betaald wil worden, dan gaat hij in de ogen van mr. Van Riel „crimineel” te Werk. Dat is „veel erger” dan de kruidenier die wat sjoemelt om het hoofd boven water te houden. Bij de aannemers die fraude pleegden om zo hun bedrijf overeind te houden, heeft mr. Van Riel dan ook in enkele gevallen afge zien van vervolging. Officier Van Riel, die ook fraude van steuntrekkers in zijn portefeuille heeft, denkt dat er met een koppeling van gege vens van de verschillende diensten die belasting innen of sociale wetten uitvoe ren veel fraude boven water kan komen. Een afschrift van een proces-verbaal over steunfraude stuurt Van Riel altijd naar de belastingdienst. De betreffende bedrijfs vereniging krijgt geen afschrift. Mr. Van Riel zit in een landelijke stuurgroep, die het een en ander op dit terrein bestudeert. „We staan aan het begin van een ontwik keling van een samenwerking die nu nog ontbreekt.” Het college wijst er op dat het eenmaal gereed gekomen Zuiderzee-buitenmu- seum zeker 65 nieuwe banen zal opleveren (50 suppoosten en 15 banen in de techni sche en administratieve sfeer). GS hebben de ministers van CRM en van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening op de hoogte gebracht van hun brief aan hun ambtsgenoot. HAARLEM. In de Haarlemse bouwfraudezaak is ruim 13 miljoen niet in de gemeenschapskas terecht gekomen. Door trucs met facturen is ruim 5 miljoen gulden BTW niet afgedragen. Zeker 8 miljoen is niet b'etaald aan loonbelasting en AOW- premie. Daarnaast is rond 7 miljoen aan sociale premies niet afgedragen aan het Sociaal Fonds Bouwnijver heid. Valse facturen spelen in de bouwfrau de een sleutelrol. Met die facturen wordt het „zwarte spel” gedekt. Enkele voorbeelden ter verduidelij king. Aannemer A neemt voor een be drag van 1 miljoen gulden metselwerk aan. De materiaalkosten bedragen 150.000 gulden, loonkosten 650.000, winst 2 ton. De loonkosten van 650.000 gulden bestaan uit 260.000 gulden nettoloon en 390.000 gulden loonbelasting en sociale premies. Alle aandacht gaat uit naar de 390.000 gulden. Met dat bedrag gaat ge fraudeerd worden. Aannemer A neemt „onderaannemer” B in de arm. B be staat als B.V. alleen op papier. Verder is er eigenlijk niks. B heeft wel blanco facturen, die hij met het woord „vol daan’ erop verkoopt aan aannemer A. Deze zet op de blanco factuur dat B metselwerk voor hem heeft verricht ter waarde van 650.000 gulden. In werkelijk heid metselt B niet één steen voor aanne mer A. Hij heeft niet eens personeel in dienst. Aannemer A doet het zelf met zwartwerkers. Korte tijd later gaat „on deraannemer” B failliet. Uit de keurig bijgehouden boeken blijkt dat er nog een schuld is van 390.000 gulden aan sociale premies en loonbelasting voor het zogenaamd verrichte werk. In wer kelijkheid stak aannemer A het geld in zijn zak. Tegen de fiscus en het Sociaal Fonds Bouwniiverheid kan hij met een Vijfentwintig meter lang zijn de wieken voor de windmolen die nog deze maand zal worden geplaatst in de duinen bij Petten. Op het terrein van het Energie Centrum Nederland zal een half /aar lang worden geëxperimenteerd met deze grote windmolen. De wieken komen op een twintig meter hoge torenschacht te staan. De molen heeft een vermogen van driehonderd kilowatt. Op de foto de wieken in de montagehal van FDO in Amsterdam. In de brief constateren GS dat een in vestering van 30 miljoen gulden renteloos dreigt te worden omdat het rijk de reste rende 9 miljoen niet op tafel wil leggen. Dat betekent dat 65 meer of minder gespe cialiseerde werkers aan het buitenmu seum op straat komen te staan, als er niet snel een oplossing wordt gevonden. Ook zal het museum niet meer op 28 mei 1982 precies vijftig jaar na de sluiting van de dijk, die de Zuiderzee tot Ijsselmeer maakte opengesteld kunnen worden. Wanneer men het project nu niet afmaakt, kost dat niet alleen 65 arbeidsplaatsen maar ook betekent het een ongewenste kostenverhoging bij de hervatting van het werk. Daarom moet de minister van socia- Volgens officier Van Riel, die vorig jaar vragen van de president of er sprake is van een gecoördineerde aanpak van de zwendel ontweek om geen slapende hon den wakker te maken, is na de succesvolle ontdekking van de Haarlemse bouwfrau de door een goede aanpak ook elders veel fraude ontdekt. Maar met het blootleggen van fraude in de bouw is het niet af. Dat is maar één van de 26 bedrijfsverenigingen, hield Van Riel de rechtbank voor. Hij betreurde dat er vorig jaar in publi- katies over de eerste uitspraken in het fraudeproces „weinig” aandacht was be steed aan een overweging van de recht bank dat de „frauduleuze handelingen dienen' te worden gezien tegen de achter grond van een toenemende achteruitgang van het normbesef, waar het betreft het vervullen van de plicht belasting en socia le lasten te voldoen”. Toen werden tegen drie mannen straffen tot anderhalf jaar uitgesproken. Ze behoorden tot een groep van ongeveer twintig lieden die met valse facturen voor ruim 13 miljoen aan belas ting en premie AOW-AWW ontdoken. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid werd door de aannemers benadeeld voor 7 miljoen. Ze staken het geld in eigen zak. Met een deel van het geld werden zwartwerkers extra beloond. Het onderzoek naar de handelingen van een vierde verdachte werd toen op last van de rechtbank heropend. Tegen hem werd in juli vorig jaar drie jaar cel geëist. Hij stond gistermorgen als eerste terecht. De 33-jarige Haarlemse aannemer hoorde weer drie jaar tegen zich eisen. Hij zou de hand hebben gehad in het op papier door schuiven van aangenomen werk. Volgens de officier liet hij werk verrichten door zwartwerkers. Een valse factuur moest de indruk wekken dat het was uitbesteed aan een ander bedrijf, waarin hij ook actief was. Dat bedrijf voerde alleen op papier de order uit. Na het faillissement van dit lege bedrijf richtte hij een nieuwe zaak op, die ook zogenaamd werk uitvoerde. Zo werden volgens de officier enkele miljoe nen ontdoken. Zijn raadsman, mr. O. H. van Wijk, vond dat er „in wezen niets misdadigs" van zijn cliënt was bewezen. Hij vroeg om vrijspraak. De verdachte zou volgens mr. Van Wijk in de bouw bekend staan als een „harde, rechtlijnige werker die zijn vak verstaat”. „Hij drong er zich niet tussen als een parasiet, men zag hem in de bouwwereld graag komen”. De „problemen” in de bouw zijn, aldus Van Wijk, onder meer veroorzaakt door het „moeilijke” ontslag recht. Er zouden ook allerlei „oneffenhe- o Q inlevering van uw oude kleedje - ook machinaal - bij aankoop vanaf 500,-. 1 Zuurbier vraagt welke de hoeveelheid staal is, die Hoogovens in 1980 en 1981 denken te produceren. Ook vraagt hij naar de huidige capaciteit op jaarbasis en naar de gewenste toekomstige jaarcapaci- teit zoals nog gold bij de vaststelling van het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. Het PPR vraagt of GS de zienswijze delen, dat de oorzaken van de moeilijkheden van Hoogovens el ders moeten worden gezocht, aangezien het bedrijf in IJmuiden in de Europese verhoudingen als een sterk staalbedrijf geldt qua kostenstructuur. Zuurbier wil van GS een overzicht hebben van de afzet van Hoogovens IJmuiden gesplitst in de Nederlandse, de Westduitse, de rest van de EG, de overige Europese, de Ameri kaanse en de overige afzet. Welke afzet markten geven qua hoeveelheden en prijsvorming ernstige moeilijkheden en welke oorzaken liggen daaraan ten grondslag?, zo vraagt hij. Verder wil hij weten hoe groot de produktieverminde- ring als gevolg van EG-afspraken. Hij informeert voorts naar de prijsafspraken in Europees verband. Het PPR-statenlid vraagt tenslotte of de staalcrisis structureel respectievelijk con junctureel is. Welke tijdelijke of blijvende gevolgen hebben de produktiebeperkin- gen voor de werkgelegenheid in Noord- Holland, zo vraagt hij. Zuurbier wil van GS een specificatie hebben van de werk- gelegenheidsgevolgen in aantal en in tijd. ^1^ Een eis van zes maanden waarvan drie voorwaardelijk, proeftijd twee jaar was gericht aan het adres van een 67- jarige aannemer uit Velse'n. Aan een bouwbedrijf, dat verlegen zat om valse facturen, leverde hij gefingeerde rekenin gen die hij bij andere bouwbedrijven haalde. Hij verklaarde nadrukkelijk dat hij daarvoor niets had gekregen. Hij zou van het woord „voldaan”. Hij kreeg de het alleen hebben gedaan om zo een vor- valse facturen van de 33-jarige man uit Haarlem. Voor het zetten van de handte keningen ontving hij vijfhonderd gulden per week. Hij zei dat hij wist dat de facturen werden gebruikt om de boekhou ding van het bouwbedrijf van de 33-jarige man „kloppend” te maken. Na het faillissement van „zijn” B.V. werd hij benoemd tot hoogste baas bij een nieuwe B.V. Hij tekende de rekeningen ongezien. De officier rekende hem voor dat hij voor ongeveer vijf miljoen aan valse rekeningen had getekend. De fiscus en het Sociaal Fonds Bouwnij verheid zouden daarmee voor ruim drie miljoen zijn benadeeld. Officier Van Riel eiste tegen hem twee jaar gevangenis straf. -Gebrekkige wetgeving en een slechte controle zouden de fraude in de hand hebben gewerkt, zei de raadsman mr. H. Kater. Zijn cliënt zou „gemanipuleerd” zim ofn als napieren-directeur op te tre- (ADVERTENTIE) gerust hart zeggen: ik heb het niét zelf uitgevoerd, maar uitbesteed aan B. Ga hét daar maar halen. De B.V. van „on deraannemer” B blijkt niets te hebben en B privé, die 65.000 (10%) gulden op streek voor de verkoop van één blanco factuur, is niet aansprakelijk voor de schulden van zijn B.V. Van de 390.000 gulden loonbelasting en sociale premies, die A aan de papieren uitbesteding overhóudt, gaan alleen maar 65.000 gul den factuurgeld voor B af en enkele tienduizenden guldens om de zwartwer kende metselaars extra geld te geven om ze toch maar te houden in de felle con currentie om vakmensen. Voor bonafide aannemers is het niet voor niks zeer moeilijk om geschikt personeel te I I MASSADA - TIFFANY - DOLLY DOTS - TUMBLE WEEDS - THE FAMILEE - RUDY WAIRATA - ROB DE NUS - PETER GROONEY’S KINDERSHOW Dagelijks 12-24 uur; zondags 12-22 uur Toegang f 6,-kind, tot 12 jr. en 65+ f 3,-. •O X---- X O Q X Q M-Q DEN HAAG. De provincie Zuid-Hol land gaat er op toezien dat haar gemeen ten aandacht besteden aan het gescheiden inzamelen van afval. Zij wil tevens het bouwen van huisvuilscheidingsinstalla- ties bevorderen. Dit staat in het ontwerp afvalstoffen plan, waarmee Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen aangeven hoe het huis- en bedrijfsvuil in deze provincie de komende vijf jaar moeten worden ver werkt. Voor een doelmatige aanpak heb ben GS de provincie in vijf samenwer kingsgebieden ingedeeld, die ieder hun eigen vuilverbrandingsinstallatie(s) heb ben of moeten krijgen. In het plan is rekening gehouden met de bouw van een •vuilverwerkingsbedrijf in Zoetermeer voor eind 1985. Alle gebieden moeten een stortplaats aanwijzen voor het dumpen van onver- brandbaar vuil en tijdelijke opslag inge val van onvoorziene omstandigheden. Nieuw te bouwen verbrandingsinstalla ties moeten de vrijkomende warmte be nutten. Provinciële Staten zullen het definitieve plan voor 1 april volgend jaar vaststellen. Feestelijke oosterse beurs met 100 stands, restaurantjes en shows o.a. 75

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7