Bent Larsen: toernooizege Buenos Aires Rolf Thung in Susteren verslagen Theo Gorter wint satelliettoernooi a Wiersma leidt sportpuntiq Boycot-enquête IOC Perspectief voor AMVJ Rond troeft Karsmakers af in crosstitelstrijd VERLOREN INTERLAND BIJNA TWEE UUR UITGELOPEN b i 15 1980 MAANDAG 3 NOVEMBER 3 sportief Cijfergemier Elf jaar Uitslagen Bent Larsen verrassende nederlaag. J JAN BLIJBOOM J Theo Gorter: zege op Rolf Thung 32. 38. Fridrik Olafsson, de IJslandse voorzit ter van de wereldschaakbond, bezorgde Anatoli Karpov diens tweede nederlaag. Nadat de Rus eerder in het toernooi zijn meerdere had moeten erkennen in Tim- man, gaf hij zich nu bij het afbreken gewonnen. In de enquête wordt de vraag gesteld of de nationale olympische comité’s om politieke redenen of andere, die nader omschreven dienen t? worden, de zomerspelen links hebben laten liggen. Op de vergadering kwam ook de kwestie-Zuid-Afrika aan de orde. Het bestuur besloot het onderwerp op de agenda te plaatsen van het congres dat in de herfst van 1981 in het Westduitse Baden-Baden wordt gehouden. Vooralsnog zag het IOC-bestuur geen aanleiding een commissie van onderzoek af te vaardigen. In februari van het volgend jaar zal de programmacommissie een beslissing nemen over de opneming van tennis in het olympisch programma. Tijdens de spelen van 1984 in Los Angeles zal tennis niet een van de officiële olympische disciplines zijn, maar wordt er een demonstratietoemooi gehouden. De kandidatuur voor de organisatie van de Zomerspelen in 1988 beperkt zich vooralsnog tot Melbourne. De Australische metropool is de enige, die zich officeel heeft aangemeld. Het IOC verwacht op korte termijn een delegatie uit het Japanse Nagoya met hetzelfde verzoek. Op 30 november sluit de termijn van inschrijving. In Baden-Baden zal het IOC de „gelukkige” bekendmaken. LAUSANNE (SID). Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) zal op korte termijn navraag doen bij de 66 wegblijvers van de Zomerspelen van Moskou naar de reden van hun afmelding. Dit voornemen heeft het IOC-bestuur tijdens de eerste vergadering van het college onder voorzitterschap van de Spanjaard Samaranch kenbaar gemaakt. Met een eenvoudige overwinning van 6- 1, 6-2 in de finale op zijn landgenoot Tom Gullikson heeft Jom Connors zich verze kerd van de overwinning in het 300.000- dollartoernooi van Tokio. Connors ver diende daardoor 48.000 dollar. In de halve finale was Connors sterker gebleken dan John Sadri (6-4, 6-7, 7-6) en had Gullikson gewonnen van Scanlon (7-6, 6-3), die tevo ren had afgerekend met Borg. Het damesteam van de Verenigde Sta ten heeft zaterdag in Londen de traditio nele wedstrijd om de Wightman-beker te gen Groot Brittannië met 5-2 gewonnen. Hana Mandlikova heeft het internatio nale damestoernooi gewonnen in Stock holm zonder één set te verliezen. In de finale gaf zij de Westduitse Bettinga Bun ge geen kans: 6-2, 6-2. Met Betty Stöve verloor Mandlikova vervolgens de finale in het dubbelspeel. Het Roemeens/Joegos- lavische koppel Ruzici/Jausovec was met 6-2, 6-1 sterker. dezelfde reden traag maar minder dan in Schoonhoven verliep, heette het dat betrokkenen in de nieuwe situa tie moesten groeien. Nu, een half jaar later, is daar nog weinig tot niets van te bespeuren en moet worden gevreesd dat de beslissing van de FIG-commissie eer der gebaseerd is geweest op theoretische dan op praktische overwegingen, waar- Lloyd won in drie sets: 7-5, 3-6, 7-5. In de derde set moest Lloyd overigens wel een achterstand van 5-1 wegwerken, alsmede twee wedstrijdpunten. Daarmee stond de overwinning van de Amerikaanse dames vast. In het afsluitende dubbelspel ver sloegen Anna Smith en Kathy Jordan tenslotte Wade en Sue Barker. De cruciale partij was die tussen de Ame rikaanse Chris Lloyd en de Britse vetera ne Virginia Wade. Op dat moment had de Verenigde Staten een voorsprong van 3-2. MARJA HUYTING: afgang tegen Hongarije. bij het puur sportieve element naar de achtergrond is gedrongen. Met andere woorden: snellere verwerking van cij fers lijkt nauwelijks haalbaar. Vervolgens kon na afloop weinig an ders dan een droefgeestige balans wor den opgemaakt van de verrichtingen die de pupillen van trainster Leona Hor- rennerskwartier was verdwenen. Poppinga kon daardoor via winst tweede reeks de eindoverwinning cross van Makkinga zeker stellen. lieg: rste 3rde Francis Verbeek-Van Rooy is gisteren in Hilversum met haar paard Ivar voor de tweede keer Nederlands dressuurkampi- oene geworden. 33. Iers: irag: pot: sede /ier- 2-2, Iho- W- 1 0- ;en- r 2- In Parijs won Brain Gottfried een in ternationaal toernooi door in de eindstrijd de Italiaan Panatta te kloppen: 4-6, 6-3, 6- 1. i- 9 >-13 >—15 >—14 >-16 >-16 -15 1-17 1-12 -14 !-17 1-12 >-14 -20 -12 -20 -16 >-14 -29 Tijs, S, P. 3. :pel- izet: 1-10 I- 6 1-14 1—14 1-18 -22 i-19 1-17 1-15 28 >-28 -16 >-16 -24 -25 :-24 .-27 >-25 ain- II, nte, Iro- voorbij. Hierna ontspon zich een leuk duel tussen beiden. Rond reed ideale lijnen, terwijl Karsmakers alle risico’s nam om Rond te passeren. Karsmakers forceerde zich daarbij en hij moest in de laatste ronde afhaken, waardoor hij nog veertien seconden verloor op de nieuwe Neder landse kampioen. in een Nederlandse overwinning geëin digd (tweemaal Eric Wilborts en een keer Gorter). De Amerikaan Paul Batten bracht ook een toernooi op zijn naam. vath tegen een Hongaarse gelegenheids- formatie hadden laten zien. Bijzonder teleurstellend was daarbij het optreden van Marja Huyting, met Ingrid Bolle- boom (zij werd verdienstelijk derde in het persoonlijk klassement) een van de „oude garde”, die met zulke lage waar deringen voor de dag kwam alle vier de onderdelen draaiden op een misluk- (Van onze sportredactie) SCHOONHOVEN Afgaande op de manier waarop de keurturnwedstrijd dames tussen Nederland en Hongarije in de sporthal De Meent zich heeft vol trokken, dreigt zo’n internationaal ge beuren steeds meer te ontaarden in voor toeschouwers volkomen onbegrijpelij ke beoordelingen van juryleden, die soms zó veel tijd aan hun computerach tige bezigheid (menen te) moeten beste den, dat er tussen de optredens van de deelneemsters voortdurend hinderlijke hiaten vallen. Het gevolg hiervan: de strijd duurde in plaats van de geplande twee bijna vier uren. En het resultaat was al even deprimerend: een neder laag van 169.05 tegen 181.85. 26. Iers: rag: rijs: rijs: Kortom, elementen te over om enor me vertragingen in de hand te werken. Wellicht dat de turnsters met dit cijfer- gemier wat rechtvaardiger aan hun trekken komen wat de bedoeling van de FIG-commissie eind vorig jaar is geweest maar voor de toeschouwers betekent het gevoelsmatig een aanwij zing deze sport als passieve recreatie verder maar links te laten liggen. Om het gegoochel nog enigszins zinvol te doen lijken poogde wedstrijdleidster Marijke Willems in de stille minuten uit te leggen waar het nu eigenlijk om ging. Maar wat voor haar „gesneden koek” is kwam haar goede bedoelingen ten spijt bij de toeschouwers over als: waar is dat nu allemaal in hemelsnaam voor nodig? Gaat het nu om turnen of cijferen? En hóe ingewikkeld de jure ring is geworden, bleek ook uit het op merkelijke verschijnsel dat een van de aangewezen juryleden, Anneke Kelder, als toeschouwster rondliep omdat ze on voldoende tijd had gehad haar „huis werk” te maken. Mevrouw Mazure ver ving haar. Toen 26 april van dit jaar in Leeuwar den de interland tegen Roemenië om Deze slaapverwekkende gang van za ken moet worden toegeschreven aan de wijze van jureren die begin dit jaar van kracht is geworden. In het kort komen de richtlijnen van het FIG (Internationa le Turn Federatie) hierop neer dat het hoogst haalbare getal 10 over diverse elementen, dié de turnster in haar oefe ning verwerkt, moet worden opgedeeld, met daarbij aftrek voor gemaakte fou ten. Hierbij doet zich bovendien het pro bleem voor dat wanneer de jury met een voor haar nieuw element wordt gecon fronteerd, ze eerst moet gaan opzoeken welke waarde daaraan mag worden toe gekend. En dan kunnen er ook nog on derlinge verschillen van mening zijn waarbij de scheidsrechter in dit geval Marie-Louise Krutmeijer een door slaggevende beslissing moet nemen. ïn de tweede manche deed Rond het kalmpjes aan. Hij had genoeg punten en ook Karsmakers had niet veel inspiratie meer. Hij nam nog wel de leiding, maar hij viel uit met pech. Dat deed hij kort nadat Rond met een sputterende motor in het Klaas in de in de Vooral aan service was Gorter een stuk sterker. Thung kon daar onvoldoende te genover stellen en bovendien liet zijn backhand hem in de steek. In de tweede set ging de strijd tot 5-5 gelijk op. Toen zorgde Theo Gorter voor de beslissende doorbraak. In de halve finale had Gorter gewonnen van de Amerikaan Craig Edwards (6-4, 6- 4) en had Thung met 6-2, 3-6, 7-5 de Brit John Whitefort verslagen. Van de vier voortoemooien zijn er drie SUSTEREN. Theo Gorter heeft gister middag het vierde tennistoernooi voor het satellietcircuit gewonnen. In een Ne derlandse finale zegevierde Gorter in Susteren met 6-2 7-5 over Rolf Thung. AMSTELVEEN (ANP). De volley ballers van AMVJ zijn afgelopen zater dag in Amstelveen goed begonnen in de voorronde van de Europacup voor lands kampioenen. In een dik uur werd het Zweedse Lidingö met 3-0 verslagen. De setstanden, die belangrijk zijn voor de return volgende week in Gothenburg, waren 15-7, 15-12 en 15-7. Alleen in de tweede set kende AMVJ enkele problemen met de tegenstander. De Zweden voerden toen hun aanvallen in een hoog tempo en met veel variatie uit, zodat de AMVJ-blokkering te vaak mis tastte. Maar bij de Amstelveners speelde vooral hoofdaanvaller Kees Koomen een uitmuntende wedstrijd. Zijn hoog gesla gen smashes waren ongrijpbaar voor de Zweedse verdediging, terwijl Ruut de Wit en Martin de Groot zowel aanvallend als blokkerend ook goed voor de dag kwa men. Lidingö maakte met name in de eerste en de derde set te veel persoonlijke fouten om de Amstelveners echt te veront rusten. Coach Harrie Velthuis was dan ook tevreden met de prestatie van zijn selec tie: „Ook in de tweede set, toen het wat moeilijker ging, bewaarden wij de rust in de ploeg. Deze uitslag biedt goede pers pectieven voor de volgende ronde”. De Nederlandse jjshockeyploeg heeft zaterdag in Assen ook de tweede confron tatie met Oost-Duitsland verloren. Dit maal werd het 2-5. Vrijdagavond wonnen de Oostduitsers in Den Haag met 3-2. Harry Wouters van den Oudenweyer is gisteren tijdens het internationale con cours hippique in de Zwitserse plaats Muntelier als tweede geëindigd in het jachtspringconcours. Hij maakte met „Valencia” een tijd van 73.1 seconde. Eer ste werd de Zwitser Thomas Fuchs. Tijdens wedstrijden op de kunstijs baan in Deventer heeft Annie Borckink, olympisch kampioene op de 1500 meter in Lake Placid, zowel de 500 (46.3) als de 1500 meter (2.21.3) gewonnen. Hennie Top werd op beide afstanden tweede. De uitslagen van de elfde ronde: Browne- Najdorf 0-1, Balasjov-Hort 1/2-1/2, Panno-Quin- teros >/a-1/a Karpov-Andersson 1-0, Timman. •Ljubojevic 1-0, Giardelli-Olafsson 0-1, Larsen- Kavalek 1-0. Twaalfde en voorlaatste ronde: Ljubojevic (Jsl)-Larsen (Den) 1-0, Andersson (Zwe)-Tim- man (Ned) 1/a-1/a, Olafsson (IJsD-Karpov (Sov) 1-/, Najdorf (Arg)-Kavalek (Tsj) 1-0, Browne (Vst)-Balasjov (Sov) 0-1, Quinteros (Arg)-Giar- delli (Arg) va-'/a, Hort (Tsj)-Panno (Arg) afgebr. De stand met nog een ronde te spelen: 1. Larsen (Den.) 9'/a pnt, 2. Timman (Ned.) 8 pnt, 3. Ljubojevic (Joe.) 7>/a pnt, 4. Najdorf (Arg.) 7 pnt, 5. Karpov (SOV) en Andersson (Zwe.) beiden 6'/a pnt, 7. Olafsson (IJs.) en Hort (Tsj) beiden 6 pnt, 9. Kavalek (VSt) en Quinteros (Arg.) beiden 5>/a pnt, 10. Balasjov (Sov.) 5 pnt, 11. Panno (Arg.) 4va pnt, 12. Browne (VSt.) 3>/a pnt, 13. Diardelli (Arg.) 3 pnt. Het was toch een spannende aangele genheid in de eerste manche. Rond, die voor het eerst op zijn nieuwe Oostenrijkse KTM-fabrieksmachine reed, had een slechte start. Hij kwam na de eerste ronde op de negende positie door. Karsmakers nam in de vierde ronde de leiding en leek te gaan winnen. Rond echter was intussen aan een enorme inhaalrace begonnen en hij ging in de negende ronde Karsmakers Wilborts, die het klassement aanvoert met een totaal van 88 punten, behoeft in het komende Mastertoernooi te Veldhoven slechts één partij te winnen om het hele satelliettoernooi zegevierend te kunnen afsluiten. Vijf Nederlanders plaatsten zich bij de beste zestien voor het Mastertoernooi. Naast Wilborts zijn dat Gorter, Thung, Van Boeckel en Schapers. De stand in het enkelspel na vier toernooien is: 1. Wilborts (Ned.) 88 punten; 2. Batten (Vst.) 57; 3. Bates (Eng.) 48; 4. Edwards (Vst.) 45; 5. Gorter (Ned.) 44. Indonesië heeft India in de finale van de Australisch-Aziatische zone met 9-0 verslagen. Het betrof een wedstrijd voor de Uberbeker (dames). India won echter van Australië met 6-3. India en Indonesië moeten nu volgende week nog eens spelen om uit te maken wie zich zone-kampioen mag nqemen. king uit dat ze van de twaalf deel neemsters niet verder reikte dan een tiende plaats. Leona Horvath over het wankelmoedi ge verloop: „Ik ben vanzelfsprekend niet tevreden, al moet ër wel rekening mee worden gehouden dat de meisjes moei lijker oefeningen hebben gedraaid. En het is natuurlijk niet eenvoudig ze die in korte tijd goed te laten beheersen. Voorts telde de ploeg drie debutanten”. En om de zaken wat rooskleuriger voor te stellen vulde coördinator Hans van Zetten aan: „Het is beter dat er nu fou ten worden gemaakt dan over een half jaar. Ik kan verzekeren dat de instelling van de meisjes zonder meer goed is. Neem bijvoorbeeld een Debbie Amson. Op de training maakt ze sinds kort een dubbele salto. En ondanks een teenbles- sure probeerde ze die tóch in deze wed strijd. Als dat dan mislukt mag daar dan begrip voor worden opgebracht”. (Van onze sportredaktie) ALMERE. Harm Wiersma heeft in de damtweekamp tegen de Matinees N’Di- aye een voorsprong genomen van 5 tegen 1. Zaterdag won de Nederlander in El- burg met wit na 61 zetten. Gisteren zette hij met zwart ook de derde partij in winst om. Ditmaal had hij in Almere 51 zetten nodig. De vierde ont moeting wordt vandaag afgewerkt in Rijssen. - 1 - 3 - 2 - 4 - 2 W, -De lur- iin- :en, “BTÏïmJHTft alles toch het feit overeind staan dat de wedstrijd met groot verschil werd verloren van een ploeg die twee kinderen van elf jaar telde, te weten Magdolna Benkovics en Judit Murinai. Zij eindigden respectie velijk als zesde en zevende; kinderen die amper zelf hun trainingspakje aan en uit konden trekken. Een element dat de toch al wankele geloofwaardigheid van het turnen als volwassensport sterk ondermijnt en onverbiddelijk agressies oproept. Het zou dienstig zijn als het FIG maar dat zal wel een utopie zijn gezien het Oosteuropees getinte bestuur evenals dat voor Europese en wereld kampioenschappen geldt, interlandwed strijden, zowel vriendschappelijk als of ficiële, aan leeftijdsgrenzen bindt. Com puterachtige juringen en zulke kinder- optredens te midden van de grote men sen zijn, mét alle kwalijke praktijken die al zo’n negatieve uitstraling hebben, me de facetten die de doodgravers naderbij brengen. Jurering bij turnen deprimerend Hongarije ziet er als volgt uit: (achtereenvol gens de punten voor paardsprong, brug, balk, vrije oefening en totaal). Nederland: 3. Ingrid Bolleboom 9.25, 9.05, 9.15, 9.10, 36.55; 8. Debbie Amson 8.40, 8.85, 8.55, 8.40, 34.20; 9. Monique Kaaks 7.95, 8.05, 7.80, 9.00, 32.80; 10. Maija Huyting 7.70, 8.30, 8.15, 8.45, 32.60; 11. Miriam .Eigenhuyzen 7.80, 7.85, 7.95, 8.45, 32.05; 12. Inge Wulz 7.90, 7.20, 8.45, 7.65, 31.20; Nicole Winkenius (buiten me dedinging) 8.50, 7.95, 8.00, 8.35, 32.80. Hongarije: 1. Marta Egervari 9.25, 9.55, 9.25, 9.35, 37.40; 2. Erika Czanyi 9.25, 9.40, 9.45, 9.05, 37.15; 4. Agota Papp 9.30, 8.95, 8.95, 8.95, 36.15; 5. Erika Flander 9.15, 8.55, 8.90, 9.40, 36.00; 6. Magdolna Benkovics 8.60, 8.75, 8.45, 8.85, 34.65; 7. Judit Murinai 8.35, 8.30, 8.85, 8.95, 34.45. Totaal: Nederland-Hongarije 169.05-189. MAKKINGA. Gerard Rond is in Makkinga Nederlands kampioen motor cross in de 500 cc-klasse geworden. Hij had slechts de overwinning in de eerste manche nodig om in het algemeen klasse ment om de Nederlandse titel onbereik baar te worden voor zijn naaste concur rent Toon Karsmakers. Het internationale schaaktoernooi in Baden is zaterdag voortgezet met de partijen van de vijfde ronde. De partij tussen de Rus Waganjan en de 'Neder lander Van der Wiel werd afgebroken in een gunstige stand voor laatstge noemde. De uitslagen: Jenetschek (Oost)-Hoelzl (Oost) 1-0, Stean (Gbr)-Liberson (Isr) 1-0, Wa ganjan (Sov)-Van der Wiel (Ned) afg. Beljavski (Sov)-Nunn (Gbr) Va-Va, Adoijan (Hong)-Gligo- ric (Jsl) i/a-'/a, Smejkal (Tsj)-Byrne (Vst) Va-va, Spasski (Sov)-Seirawan (Vst) 1/a-1/a, Gheorghiu (Roe)-Miles (Gbr) Va-Va. Stand na de vijfde ronde: Nunn, Beljavski en Spasski allen 3'/a, Liberson en Smejkal beiden 3 pnt., Adorjan, Byrne, Gligoric en Hoelzl elk 2>/a pnt., Waganjan en Van der Wiel beiden 2 pnt en 1 afg. partij, Gheorghiu en Stean elk 2 pnt., Janetschek, Miles en Selra- wan allen l>/2 pnt. In de meestergreep speel den Borm en Scheeren gelijk tegen resp. Rai- cevic en Schinzel. Zij hebben elk één punt uit twee partijen. 1 2-0, 2-1, aag >en- Voor ongeveer 350 toeschouwers was Gorter duidelijk beter in vorm dan Thung. (Van onze sportredactie) BUENOS AIRES. De Deen Bent Larsen is winnaar geworden van het internationale schaaktoernooi in Bue nos Aires. Door zijn afgebroken partij tegen de Amerikaan Ljubomir Kavalek te winnen is, met nog een ronde te spelen, Larsen onbereikbaar geworden voor al zijn tegenstanders. Hij heeft 9>/a punt, dat is anderhalf punt meer dan Jan Timman, die tweede in de rang schikking is. Aan zijn overwinning te gen Kavalek, liet Larsen een verrassen de nederlaag tegen de Joegoslavische grootmeester Ljubomir Ljubojevic vooraf gaan. F

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15