Kielland keert langzaam om Suriname staakt onderhandelingen met Nederland Iraanse minister gevangen genomen Voorwaarden vrijlating gegijzelden Over nieuwe verdragen Nieuwe aanval Door Iraakse militairen in Polen niet Weer spanning tussen Colombia en Venezuela bewind Jamaica VS verheugd over nieuw Moskou op plan NAVO-opslag „Ingreep Moskou „Pakistan wil kerntechnologie tot elke prijs” waarschijnlijk” er ol en 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1980 NOVEMBER MAANDAG 3 It naamse minister van Buitenlandse Zaken, A. Haakmat. ie (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO/UTRECHT. De onderhandelingen tussen Nederland en Suriname over wat er moet gebeuren nadat enkele verdragen tussen beide landen over drie weken aflopen, zijn vorige week vastgelopen, zo bevestigde gisteren de Suri- I (Van onze redactie buitenland) oóir De Surinaamse delegatie brak de onder- handelingen af nadat was gebleken dat de Nederlandse onderhandelaars over zeer beperkte volmachten beschikten. Haak mat wees erop dat hij bij het begin van de onderhandelingen uitdrukkelijk had ge zegd dat Suriname zaken wil doen. Door dat de Nederlandse delegatie geen vol machten heeft kan daarvan echter geen sprake zijn. Zoals bekend loopt het verdrag volgens welk Surinamers bij aankomst in Neder land gunstiger worden behandeld dan an dere buitenlanders deze maand af. Suri name wenst een nieuw verrag te sluiten, Nederland echter niet. Onder de Surinamers heerst grote on rust over wat er na 25 november zal ge beuren. Wat dat betreft hebben Surina mers weinig vertrouwen in de toekomst, zo zei S. Thakoerin van een Haagse orga nisatie van Surinamers zaterdag op een manifestatie in Utrecht van de Solidari teitsbeweging Suriname (SBSk Hij zei te vrezen dat na 25 november „een nieuwe groep illegalen”, namelijk Surinamers, in Nederland van zich zal doen spreken. Hij veroordeelde iedere maatregel die het vrije personenverkeer tussen Neder land en Suriname beperkt als ondoelma tig, zolang aan Surinamers geen beter economische perspectief én een stabieler politiek klimaat kan worden geboden. De sinds enige tijd voor Surinamers geldende visumplicht noemde hij een paniekmaat- regel. Op de SBS-manifestatie zei A. van Dam van het CNV dat in gezamenlijk overleg tussen Nederland en Suriname kan wor den gewerkt aan de verbetering van de positie van de Surinamers in beide lan den. Dat kan in Nederland door hen meer perspectief te bieden op werk, huisvesting en onderwijs, waarbij vooral aan bij- en omscholing moet worden gedacht. 1. Aangezien, in het verleden, de Amerikaanse rege ring zich altijd en op diverse wijzen in Iraanse politieke en militaire zaken heeft gemengd, moet zij plechtig toezeggen en beloven dat zij van nu af aan op geen enkele wijze zal interveniëren, direct noch indirect, politiek noch militair, in de zaken van de Islamitische Republiek van Iran. 2. Vrijgave wordt geëist van al onze bezittingen; alle bezittingen en kapitaal van Iran die in het bezit zijn van Amerika of van organisaties die tot Amerika behoren, of van Amerikaanse onderdanen in andere landen, moeten ter beschikking van Iran worden ge steld, zodanig, dat de regering van de Islamitische Republiek van Iran deze kan benutten op elke wijze die zij wenst; de beslissing van de Amerikaanse president geda teerd 14 november 1979 en volgende beslissingen over het blokkeren van Iraanse bezittingen dienen vervallen en onverbindend te worden verklaard; teruggekeerd moet worden naar de normale situatie In de naam van God, de Mededogende, de Barmhar tige: De speciale commissie die het vraagstuk van de Amerikaanse spionnen onderzoekt, doet de volgende voorstellen aan de Islamitische Raadgevende Vergade ring (het parlement red.), in navolging van de richtlij nen van de Imam: (Van onze redactie buitenland) De letterlijke tekst van de voorwaarden die door de speciale commissie van het Iraanse par lement voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars zijn opgesteld, luidt als volgt: De vorige week begonnen operatie om het in maart omgeslagen hotelplatform Alexander Kielland weer rechtop te zetten, vordert gestaag. Gisteren was het plat form, dat in een fjord ten noorden van Stavanger ligt, voor ruim de helft gekeerd. Verwacht wordt dat over een dag of drie het platform rechtop zal staan, waarna een aantal ploegen van de politie, de betrokken oliemaatschappij Phillips en de verzekeraars onder strenge veiligheids maatregelen het eiland zal betreden. In de bioscoopzaal zullen naar alle waarschijn lijkheid de stoffelijke overschotten van 36 vermiste bemanningsleden worden aan getroffen. Op de foto sleepboten die het platform op zijn plaats houden, bij de drijvers die onder de Kielland bevestigd zijn. ma- eni- nog aten m 8 de aaar ken, •uis- en het een van t de ma- liley 1 jUr kort ge- een laan wat dan •lijk zeel ide- de ne- t en zijn eelt Iers i ze inig een vde ille- i is ne- ilte lat ijn en, ari- ide lan pu ien en, •an len ide stu- zelf aun heb i iri der het de ■na- >oë- iek- de •lijk ten, de tv-, lere trol gen rol De ou- t is, mes Ltijd ten my de Ier ide vel er? zan zeg zan het erd eel ise jen is? log no- pa- tijk en en dik lan ere age die em »m. te stellen. Zij dient ook de verantwoording op zich te nemen om elke compensatie die hieruit volgt, te garan deren en te betalen. 4. De teruggave wordt geëist van alle bezittingen van de vervloekte sjah, daarbij officieel effectief erken nend de maatregelen die door Iran zijn genomen ter bevestiging van de soevereiniteit ter confisquering van de bezittingen van de vervloekte sjah en zijn naaste verwanten, wier bezittingen, volgens de Iranse wetten, behoren aan de Iraanse natie. De Amerikaanse presi dent dient een bevel uit te vaardigen tot identificatie en bevriezing van al deze bezittingen en dient alle noodza kelijke administratieve en juridische maatregelen te nemen om deze bezittingen en eigendommen te doen overmaken naar Iran. 5. Overeenkomstig deze aanbeveling, zal de regering van de Islamitische Republiek alle 52 Amerikaanse misdadigers vrijlaten in ruil voor de tenuitvoerbren ging van deze voorwaarden door de Amerikaanse regering. Mochten echter sommige van deze voorwaar den meer tijd vergen, dan zal, na inwilliging van alle voorwaarden door de Amerikaanse regering, telken male na uitvoering van elke voorwaarde een aantal misdadigers worden vrijgelaten met de toestemming van de Islamitische regering. De regering van de Islamitische Republiek zal deze aanbevelingen dienen te bekrachtigen, na ratificatie door de Islamitische Majlis (parlement red.), daarbij in aanmerking nemend de Islamitische onafhankelijk heid en de algemene politiek van „Oost noch West”. Mocht de Amerikaanse regering in gebreke blijven in alle of sommige voorwaarden, dan zal het gerechtelijke systeem, overeenkomstig haar plicht, zijn taak vervul len en de misdadigers straffen. CARACAS (AFP). De Venezolaanse strijdkrachten zijn in staat van paraat heid gebracht als gevolg van het samen trekken van Colombiaanse troepen op het schiereiland Guaijira langs de grens tus sen de twee landen. Dit hebben de kranten El Universal en El Diario in Caracas giste ren bekendgemaakt. De stafchef van het Colombiaanse le ger, generaal Gustavo Matamoros, sprak voor de radio tegen dat op Goajira troe pen zouden zijn samengetrokken. Hij noemde de kranteartikelen onjuist. Het schiereiland ligt aan de Golf van Venezuela. In de golf zouden zich grote voorraden olie bevinden hetgeen de oor zaak is van een slepend grensconflict tus sen Bogota en Caracas. Hierover is al herhaalde malen overleg gevoerd door de twee landen. Onlangs heeft men overeen stemming bereikt over de grondslagen van een akkoord waarin de Golf van Ve nezuela als een „binnenzee” wordt be schouwd en waarin de exploitatie van de rijkdommen wordt voorbehouden aan de aangrenzende staten. Dit ontwerp-ak- koord heeft hevig verzet uitgelokt in Caracas. den ook dit weekeinde met zware artille rie zijn beschoten en met succes door de partizanen tegen de Irakezen zijn verde digd. Daarbij zouden bij Abadan sinds vrijdag in totaal 200 vijandelijke soldaten zijn gedood en grote hoeveelheden oor logsmateriaal zijn buitgemaakt. De CNV-vertegenwoordiger bepleitte een voorkeursbehandeling voor Surina mers bij het vervullen van vacatures voor openbare functies (positieve dicriminatie) en het door zijn vakcentrale voorgestelde opnemen van anti-discriminatiebepalin- gen in de CAO’s. Ook de arbeidsbureaus zouden volgens hem meer kunnen doen voor Surinamers. WARSCHAU. De Sovjet-Unie wacht zich wel met ingrijpen de vingers te bran den aan het Poolse vuur. Zulk ingrijpen zou zich op gevaarlijke wijze tegen zich zelf kunnen keten. Dat verklaarde Jacek Kuron, vooraanstaand lid van het Poolse Comité voor Sociale Zelfverdediging (KOR), na afloop van het overleg vrijdag tussen partijleiding en vertegenwoordi gers van de onafhankelijke vakorganisa tie Solidariteit. Zoals bekend hebben de onderhande laars op veel punten overeenstemming bereikt, maar niet het toegezegde geza menlijke communiqué uitgegeven. Vol gens waarnemers is dat te wijten aan interne verdeeldheid onder de afgevaar digden van Solidariteit. Met name de radi calen onder hen zouden het uitgeven van een gezamenlijke verklaring met de auto riteiten hebben voorkomen. De vereniging van Poolse jpurnalisten heeft aan het eind van een driedaags congres „volledige steun van journalisten aan het proces van democratische wijzi gingen” in Polen uitgesproken. De journa listenorganisatie wil bovendien niet lan ger alleen een „creatieve vereniging” zijn maar ook als vakorganisatie fungeren. In Wroclaw heeft een regeringscommis sie overeenstemmming bereikt met een afvaardiging van Solidariteit aangaande de arbeidsvoorwaarden voor het spoor wegpersoneel. Er werd onder andere een ander stelsel van beloningen overeenge komen. Vrijdagnacht zijn bij een brand in het psychiatrisch ziekenhuis in de Poolse stad Gorna Grupa de laatste berichten 48 pa tiënten omgekomen. De andere 260 ver pleegden konden tijdig worden geëvacu eerd. Dat plan van de defensiecommissie kent verschillende achtergronden. Een belangrijk feit om rekening mee te houden is, dat de Sovjet-Unie op het aan Noord-Noorwegen grenzende schiereiland Kola een van de grootste arsenalen atoomwapens (marine-, 'luchtmacht- en infanteriematerieel) ter wereld heeft opgesteld. Noorwegen heeft zich al sinds (ie Tweede Wereld oorlog op het standpunt gesteld geen atoomwapens en geen buitenlandse troepen in het land te willen statione ren. Deze politiek wordt al sinds jaar en dag gebruikt in de onderhandelin gen met de Sovjet-Unie om aan te tonen dat men slechts vredelievende bedoelingen heeft en Moskou niet wil prikkelen. Het nieuwe plan vormt volgens de Noorse regering slechts een doorvoe ren van deze politieke lijn: want het gaat alleen om het opslaan van mili tair materieel voor de NAVO (de VS met name) voor gebruik in „tijden van nood”. Volgens de laatste versie van de plannen gaat het om materieel voor één NAVO-mariijebrigade (van 8.000 man, wat ruim 350 miljoen gulden zal kosten) in de buurt van de stad Trond heim. Welk materieel precies zal wor den opgeslagen vormt nog een punt in de onderhandelingen met de VS. Het is lang niet uitgesloten dat het ook zal gaan om wapens waarmee kemmuni- tie kan worden afgeschoten. De bedoe ling is in geval van een Russische inval in Noord-Noorwegen direkt een groter aantal marine-infanteristen uit de VS via Zuid-Noorwegen naar het noorde lijk front te brengen om daar de strijd aan te binden, dan nu mogelijk is. Niet alleen vanuit de Sovjet-Unie, maar ook vanuit eigen gelederen heeft de arbeidsregering in Oslo felle kritiek op deze plannen gekregen. De linker vleugel binnen de Arbeiderspartij, ge steund door vakbond en linksere par tijen, keert zich er tegen. Voornaamste argument bij dit verzet vormt de overweging dat Noorwegen een van de slagvelden zal worden bij een eventue le oorlog tussen Oost en West. Dat is gezien de strategische waarde van Noord-Scandinavië geen ongegronde angst. De regering wordt daarnaast verwe ten onvoldoende rekening te hebben gehouden met de politieke consequen ties van deze versterking van de NAVO-macht in het land. Daarom is door een groep bekende persoonlijk heden een comité gevormd dat deze vraagstukken in zo breed mogelijk verband wil onderzoeken en bespre ken. Of deze groepering echter veel invloed zal kunnen uitoefenen valt echter nog te bezien, want tijdens de begrotingsdebatten in het Noorse par lement in de afgelopen weken is al gebleken dat een brede meerderheid van de volksvertegenwoordiging zich schaart achter de regeringsplannen zoals die nu hun definitieve vorm krij gen. Daarom wordt verwacht dat deze ondanks protesten uit binnen- en bui tenland spoedig hun beslag zullen krijgen. Vrijdag al had Irak gemeld dat Abadan was omsingeld. Volgens Iraanse medede ling zou echter het leggen van een brug door Irakezen over de rivier Bahmanshir zijn verhinderd. Aan andere delen van het front hebben de Irakezen blijkbaar hun luchtaanvallen verhevigd. Bij Iraakse luchtaanvallen op Busher, Chovin en het eiland Chark in de Perzische Golf zijn volgens een Iraans communiqué tenminste twee vijandelijke MIG’s neergeschoten. In Ahwaz en Dezful zouden door Iraanse pantsereenheden en de luchtmacht honderden Iraakse militai ren zijn gedood. Talrijke tanks en munitie zouden zijn buitgemaakt. Intussen kwam in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado gisteren een door de niet-gebonden landen gevormd „Vredes- comité van goede wil” bijeen om over een diplomatieke bemiddeling in het conflict te spreken. Van dit comité maken deel uit de ministers van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië, Zambia, Algerije, Pakistan, India, Cuba en een PLO-lid. Vandaag zal een afgezant in Bagdad en Teheran de bemiddelingsvoorstellen indienen. Irak waarschuwde gisteren de VS op nieuw geen wapens aan Iran te leveren. De Iraakse minister van Buitenlandse Za ken, Saadoun Hammadi zei dat Bagdad in dat geval de VS niet langer meer als neutraal zou beschouwen, „ongeacht de verontschuldigingen die voor die daad zouden worden gegeven”. Irak wil dat supermogendheden neutraal blijven. (Door Feico Houweling) De Noorse handelsminister Reiulf Steen, die ook voorzitter is van de regerende Arbeiderspartij, zal vandaag in Moskou een nieuw economisch verdrag tussen Noor wegen en de Sovjet-Unie onderte kenen. Te verwachten valt d»t Steen en zijn commissie in de Russische hoofdstad geconfronteerd worden met nog ande re problemen dan alleen economische. Het orgaan van het Russische leger, de Rode Ster, publiceerde afgelopen za terdag namelijk een comentaar waar in werd gezegd dat de NAVO en het Pentagon Noorwegen „tot slagveld van het atoomoorlog willen maken”. Dit commentaar past in een reeks felle aanvallen van Russische zijde op de Noorse defensiepolitiek die weliswaar al in 1976 is begonnen, maar deze herfst een nieuw hoogtepunt beleeft vanwege de Noorse plannen in de Mid- dennoorse provincie Tröndelag zwaar militair materieel op te slaan voor NAVO-gebruik. Steen zal vrijwel zeker met deze kwes tie worden geconfronteerd omdat naar verwacht nog deze maand overeenstemming zal worden bereikt over de details van dit opslagplan, waaraan het Noorse parlement afgelo pen zomer in principe al zijn goedkeu ring hechtte. Het gaat om ideeën die al drie jaar geleden door de verdedi- gingscommissie van het Noorse minis terie van Defensie naar voren zijn gebracht en die tot doel hebben de veiligheid van Noors gebied in geval van een aanval van de Sovjet-Unie te verzekeren. PESJAWAR (AFP). Pakistan wil tot elke prijs nucleaire technologie tot zijn beschikking krijgen, omdat het die tech nologie niet kan missen. Dit zei de Pakis taanse president Zia Oei Haq zaterdag. Hij wees erop dat Pakistan te weinig an dere energiebronnen bezit. Verder zei Zia Oei Haq tegen de militairen van zijn land dat zij vertrouwen iri zichzelf moeten heb ben omdat „gemotiveerde mensen, zelfs met gebrekkige bewapening, in staat zijn zich tegen supermogendheden te verde digen”. (Van onze redactie buitenland) BAGDAD/TEHERAN. In een communiqué van de Iraanse Revolutionai re Raad, voorgelezen door radio-Teheran, is gisteravond een eerder door Bagdad verspreid bericht bevestigd dat de Iraanse minister van Olievoorzie- ning, Mohamad Javad Tondguyan, door Iraakse militairen op 31 oktober gevangen is genomen. Het communiqué zegt dat tegelijkertijd vijf andere hoge functionarissen van het betrokken Iraanse ministerie zijn ont voerd, onder wie de vice-minister van Olievoorziening, Behrouz Buchehri, regi onaal inspecteur Mohsen Yahyavi en drie anderen. „Deze functionarissen zijn door huur lingen van de Iraakse Baathpartij aange vallen toen zij naar Abadan gingen en zijn in strijd met alle internationale conventies naar Iraaks grondgebied gevoerd”, aldus het communiqué. De Iraakse radio maakte gisteravond békend dat de groep is gevangen genomen door „speciale commando-eenheden” aan de frontlinie. Het Iraanse communiqué eiste verder onmiddellijke vrijlating van alle niet-mili- taire gevangenen door Irak. Tondguyan is de jongste minister vsfri het kabinet-Radjai, hij is pas 30 jaar oud. Hij heeft in Ahwaz in Khoezestan voor ingenieur gestudeerd, is gespecialiseerd in oliekwesties en was ingenieur bij de raffinaderij te Rey bij Teheran. Onder de sjah kwam hij bij het ministe rie van Olievoorziening. Hij werd echter ontslagen wegens zijn strijd voor de Isla mitische beweging en heeft daarna ook gevangen gezeten. Intussen is de oorlog aan de Perzische Golf tijdens het weekeinde volgens Iraan se berichten aan alle fronten met grote hardheid voortgezet. Uit de communiqués van het Iraanse opperbevel van gisteren blijkt dat de Iraniërs de aanvallers zowel te land als in de lucht zware verhezen zouden hebben toegebracht. Van eigen verhezen wordt in de drie jongste commu niqués geen melding gemaakt. De steden Abadan en Khorramsjar zou- zoals voor 14 november 1979 voor wat betreft alle financiële relaties aan beide zijden; teniet gedaan moeten worden alle consequenties die volgen uit deze beslissing (van 14 november red.), zoals ahe transacties die uitgevoerd zijn; ahe noodzakelijke juridische en administratieve maatregelen moeten door de Amerikaanse president genomen worden om de Amerikaanse rechtbanken vonnissen tot blokkering te doen herroepen; gegarandeerd moeten worden de veiligheid en vrije transfer van deze bezittingen, zonder aanzien des per- soons van Amerikaanse of niet-Amerikaanse individu ele of juridische personen in Amerika. 3. Intrekking en opheffing wordt geëist van ahe economische en financiële besluiten en maatregelen tegen de Islamitische Republiek van Iran en doorvoe ring van ahe noodzakelijke administratieve en juridi sche maatregelen ter opheffing en intrekking van alle claims vanwege de Amerikaanse regering en Ameri kaanse bedrijven en instituten tegen Iran, in welke vorm en om welke reden dan ook; doorvoering vanwe ge de Amerikaanse regering van ahe noodzakelijke administratieve en juridische maatregelen ter voorko ming van nieuwe juridische, strafrechtelijke of finan ciële maatregelen door ambtelijke, niet-ambtelijke of rechtspersonen. Mocht er enige claim worden inge diend tegen Iran of personen met de Iraanse nationali teit, voor enige rechtbank, in samenhang met de Iraan se revolutie of de bezetting van het centrum van het Amerikaanse grondgebied (de ambassade red.) of met de daarin gearresteerden, of mocht er enig vonnis betekend worden ter veroordeling van Iran of perso nen met de Iraanse nationaliteit, dan dient de Ameri kaanse regering zich daarvoor garant en aansprakelijk (Van onze redactie buitenland) KINGSTON. De Amerikaanse rege ring is zeer ingenomen met de grote ver kiezingsoverwinning van de pro-westerse Labour Partij van Edward Seaga op Ja maica. Gewoonlijk onthoudt het ministe rie van Buitenlandse Zaken zich van com mentaar op verkiezingsuitslagen in het buitenland, maar vrijdagnacht verklaar de woordvoerder John Trattner, dat de Verenigde Staten graag, in geest van vriendschap willen samenwerken met de nieuwe regering die de kiezers van Jamai ca hebben gekozen. Terwijl de onlusten nog steeds voortdu ren is de 50-jarige Seaga vannacht beë digd als premier van Jamaica. Na een overweldigende verkiezings overwinning donderdag, waarbij zijn La- bourpartij waarschijnlijk 51 van 60 parle mentszetels won, werd Seaga in Kingston beëdigd als opvolger van Michael Manley. Gezien de voortdurende, zij het inciden- telere schietpartijen en aanslagen op poli tiebureaus is een einde van het geweld de eerste zorg van de nieuwe premier. Tij dens de verkiezingscampagne kwamen 500 mensen op gewelddadige wijze om het leven. Zaterdagochtend trokken zo’n 3000 mensen door delen van Kingston waar zij winkels plunderden en branden stichtten. De barricades die de krottenwijken in Kingston het aanzien gaven van een stad in een noodtoestand, verdwijnen slechts langzaam De nieuw gekozen regering van Seaga heeft kort voor haar installering de Cu baanse ambassadeur in Kingston ver zocht het eiland zo snel mogelijk te verla ten. Ambassadeur Ulises Estrada van Cu ba was door de conservatieve overwin naars van de verkiezingen al eerder tot „persona non grata” verklaard. De bood schap van zijn uitwijzing is de ambassa deur zaterdag overhandigd.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3