Damiate Pers D w Umuider Courant NOTITIES OVER: 8* I Li jSs.. MAANDAG 3 NOVEMBER 1980 M 4 sociale tegenstellingen in Zambia, door Sietse Bosgra. 8 de Verenigde Naties die 35 jaar bestaan, van onze redactie buitenland. strategie en tactiek in conflict Iran en Irak, door generaal- majoor bd. M. H. von Meyenfeldt. C 4 ,5 SS 2a In de militaire systemen van de landen van de hoog-geïndustriali- seerde wereld is een duidelijke rela tie aanwijsbaar tussen: de strategi sche en tactische opvattingen en be ginselen, de kwaliteit van de wapen systemen en de eigenschappen van de gebruiker. President Kaoenda ZAÏRE Kasama. AN IL, iolwezi' MOZAMBIQI BOTSWANA 1 155,00 dr. Kurt Waldheim len en om Irak af te snijden van zijn toegang tot de Perzische Golf. De politieke en militaire leiders van Irak heb ben gedacht dit doel te kunnen bereiken met een kort en beperkt militair offensief, gevolgd door een staakt-het-vuren en onderhandelingen. Zij hebben echter bij de voorbereiding en uitvoering van hun optreden de reactie van Iran onderschat en de eigen mogelijkheden om de ontwikkelingen in de hand te houden, overschat. Als gevolg daar- Die relatie is van belang om op een verantwoor de wijze militaire middelen te kunnen gebruiken voor het bereiken van militaire en politieke doel stellingen. „Vaak wordt aan besluiten van de Veiligheidraad en resoluties van de Algemene Vergadering voorbijge gaan. Dit heeft op de VN een ver zwakkende uitwerking”. Sinds het Handvest van de VN was goedgekeurd op 24 oktober 1945, aldus de secretaris-generaal, „was het nastreven van grote doe len naar het schijnt vertraagd of verdoezeld terwijl een deel van de vooruitgang geboekt in de afgelo pen 30 jaar teloor is gegaan”. In de loop der jaren zijn er tiental len besluiten van de VN geweest die Volgens critici zijn de VN of ze nu doeltreffend werken of niet, gewor den tot een van de grootste bureau cratieën der wereld. Zo heeft de Algemene Vergadering, een van de zes grote organen der VN. 50 onder afdelingen waaronder een speciale commissie voor die onderafdelin gen. In totaal hebben de VN onge veer 40.000 mensen in vaste dienst. Maar de organisatie verdient ook lof vooral voor haar soms met suc ces bekroonde pogingen tot vrede- stichting en haar werk ten bate van Welke militaire ontwikkelingen zijn mogelijk wanneer de uitputtingsstrijd tussen Irak en Iran doorgaat? Een eerste is een Iraans tegenoffensief wanneer Iran zeker is van onder andere de leve ring van reservedelen, munitie en brandstof. Dit offensief kan worden gelanceerd in de richting van Bagdad (80 km van de grens) of in de omge ving van het zuidelijk strijdtoneel, bijvoorbeeld om de Iraakse strijdkrachten aldaar te omsinge- Terzijde: de situatie en keuzemogelijkheden veranderen wanneer Irak op grote schaal steun zou ontvangen of wanneer de defensiebereidheid van het Iraanse volk en leger door interne tegen stellingen zou worden aangetast. van is Irak nu betrokken bij een uitputtingsstrijd, waarvan de uitkomst onzeker is. Mogelijke ontwikkelingen. Niemand kan zeggen of (een van) deze ontwikkelingen werkelijkheid zal worden. Laten wij hopen dat ook in dit conflict het gezonde verstand spoedig de overhand krijgt. De Egyptische ambassadeur Ach- med Esmat Abd’al Meguied is van oordeel, dat de VN doeltreffend werken waar het projecten op lange termijn betreft, zoals het opstellen van een zeewet en van wetten ter regeling van de internationale han del. Maar, voegde de ambassadeur er aan toe, de doeltreffendheid van de VN vertoonde „ernstige tekort komingen”, waar betreft politieke problemen die een snelle oplossing behoeven. Hij noemde als voor beeld het falen te bemiddelen tus sen Irak en Iran in het huidige ge schil. Hij stelt voor dat alle landen Op verzoek van president Kaoenda werd de economie van Zambia doorgelicht door de bekende landbouwdeskundige René Dumont. Begin van dit jaar werd het 80 pagina’s tellende rapport aan Kaoenda aangeboden. Hoewel het niet door de regering van Zambia werd vrijgegeven, is veel van de jnhoud van het rapport bekend geworden. Het rapport is zeer kritisch over de prestaties van het bewind, dat zichzelf humanistisch en socialistisch noemt. Vijfjaar geleden beloofde Kaoenda al dat de ontwikkeling van de steden terug naar het platteland zou gaan, maar sindsdien is er niets gebeurd, aldus Dumont. Het gevolg is dat de krottenwijken rond de steden steeds groter worden. Daarnaast is er een stedelijke elite ontstaan die vooral belangstelling heeft voor een huis met een zwembad, een auto met chauffeur, een kantoor met air conditioning. Maar ook Dumont heeft moeite om met goede adviezen te komen hoe de situatie gewijzigd kan worden. De elite, die de macht en de betere baantjes in handen heeft, houdt namelijk zichzelf in stand en heeft geen enkel belang bij spreiding van de macht en welvaart. De armen schijnen zich vooral het laatste jaar minder dan voorheen neer te leggen bij hun achterstelling. Ze zoeken de oplossing van hun moeilijkheden echter vooral in roofovervallen op de meer bezittende klasse. Deze probeert zich te verweren door het ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post periaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 18 30-19 00 uur 11 30-12 30 uur I jaa No dai val de: ku ka: VOl ze Sti me aai Monetaire Fonds de volledige controle heeft gekregen over het herstel van de economie van het land. pi2 74 TANZANIA HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks •E. Koning DIRECTIE. Mr. H. C van der Mije E het aan feei ten ouc V dag vie: Un het de liec zee ber gez dig jaa: ton De zijr ave C dei gut de spr tie wa hai de dir de wij Go die on< lijk ter me de AFRIKAV ZAMBIA7 Óudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 De terreurbombardementen die Irak en Iran uitvoeren op eikaars grondgebied en de wijze waarop groepen opgewonden militairen, vaak zonder de gebruikelijke gevechtsuitrusting, om gaan met wapensystemen als tanks, kanonnen en mortieren, roepen bij mij de vraag op of de strijdkrachten van beide landen wel in staat zijn om op een verantwoorde wijze om te gaan met de moderne wapens waarmee zij zijn uitgerust. Het gebruik van deze moderne middelen lijkt meer door emoties dan door verantwoordelijkheid en deskundigheid te worden bepaald. Spreekt presi dent Sadat van Egypte niet over een oorlog tussen tieners? Uit het voorgaande mag niet worden afgeleid dat het in het huidige conflict tussen Irak en Iran niet zou gaan om het bereiken van concrete strate gische doelen. Integendeel, Irak wil zijn greep op de toegang tot de Perzische Golf versterken. En dat is begrijpelijk als wij letten op enerzijds het belang van een goede toegang tot deze levensader voor onder andere de Iraakse economie, ander zijds op de kwetsbaarheid en beperkte breedte van de^ huidige toegangsweg. de armste landen. Als een van de succesvolste on dernemingen van de VN is het werk genoemd van de vredesmacht op het schiereiland Sinaï, na de oorlog in het Midden-Oosten van 1973. Toegegeven wordt in VN-kringen, dat het werk van die vredesmacht ten tijde van de crisis van 1974 op Cyprus en thans in Libanon minder doeltreffend was geweest en is. Voor de supermogendheden zijn de VN een wereldforum waar veel landen hun geschillen kunnen be spreken. „En dat is dan een enorme beheersende kracht die verhoedt dat de zaak uit de hand kan lopen”, luidt het oordeel van de Amerikaan se oud-ambassadeur bij de VN, Wil liam J. Vandenheuvel. Voor de kleinste en armste landen ter wereld hebben de VN een nog grotere betekenis, vindt de ambas sadeur van Gambia, Oesman Ach- madoe. „De VN vormen de enige gelegenheid waar onze stemmen kunnen worden gehoord gelijk met die van de wereldmachten. Dat is BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 tot vijftig toenemen. Verder werden de koperinkomsten niet besteed aan kleine industriële projecten, waar Werkgelegenheid voor de Afrikanen kon worden geschapen, maar aan grote geautomatiseerde fabrieken, die luxe artikelen leveren voor de kleine bevoorrechte groep (montage van auto’s, televisietoe stellen, produktie van bier). Voor de de toenemende invoer is Zambia elite hadden deze fabrieken het steeds verder in de schulden voordeel dat deze artikelen gekomen. Het is nu al zo ver goedkoper werden en zonder lange gekomen dat het Internationale wachttijden leverbaar. Kenmerkend voor de situatie in Zambia is dat er nooit een fabriek werd gebouwd om bijvoorbeeld relatief weinig werk opleveren voor de werkloze Afrikanen, die vaak ongeschoold zijn, moesten er wel hooggekwalificeerde technici uit het buitenland worden aangetrokken. Het gevolg van deze politiek is dat Zambia maar liefst 30 procent van de inkomsten van het land naar het buitenland moet overmaken in de vorm van salarissen, pensioenen, renten en winsten. Pas toen de vette jaren voorbij waren door een daling van de koperprijzen na beëindiging van de instellen van een avondklok en door oorlog in Vietnam, kreeg de het in dienst nemen van nog meer BUREAU Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie 02550-15389 na kantoortijd 02208-3577 tel, adm, 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 Een tegenoffensief in de omgeving Abadan is erg lonend, maar stelt Iran wel voor grote proble men, gelet op de sterkte van de Iraakse troepen in dat gebied en op de aanwezigheid van natuurlijke hindernissen als rivieren, meren en moerassen in het deltagebied van de Eufraat en de Tigris. Het conflict kan zich ook uitbreiden. Israel is in het Midden-Oosten de sterkste militaire macht. En de oorlog tussen Irak en Iran biedt het land uitstekende mogelijkheden om voor lange tijd militair af te rekenen met de Palestij nen en met Syrië. In het westen heeft Israel de handen vrij; Jordanië stelt als militaire macht niet veel voor en de andere Arabische staten zijn direct of indirect gebonden door de oorlog tussen Irak en Iran. Dat de Syrische president onlangs in Moskou de ban den met Rusland nauwer heeft aangehaald, is met het oog op deze mogelijke ontwikkeling begrijpe lijk. Ook Syrië zou van de situatie kunnen profiteren om enkele oude rekeningen met Irak te vereffe nen. Op papier is het militair sterker dan Irak, mede omdat het beschikt over meer geavanceerde vliegtuigen (Mig-25) en meer tanks (2900 tegen 2800). Syrië kan zich echter pas een oorlog met Irak veroorloven als het er zeker van is dat Israel zich buiten de strijd houdt. Een laatste ontwikkeling ten slotte is een uit breiding van het conflict in de richting van de andere Golf-staten. Dan worden wezenlijke belan gen van het Westen aangetast en moeten Amerika en West-Europa militair ingrijpen. Om een derge lijke ontwikkeling te voorkomen, heeft Amerika de Golf-staten militaire hulp toegezegd en in en rond de Perzische Golf een aanzienlijke militaire macht geconcentreerd (onder andere twee vlieg dekschepen en 30 andere marinevaartuigen), die kan worden versterkt met maritieme middelen van Frankrijk, Engeland en Australië en met onderdelen van de Amerikaanse interventie macht. .r au. -II4-H, naiHi Vorige maand was het 35 jaar geleden dat de Verenigde Na ties werden opgericht. Voor de huidige secretaris-generaal, dr. Kurt Waldheim, reden eén „ver- jaardagsrapport” uit te geven waarin hij er onder meer over klaagt, dat „het gezag en de reputatie vn de VN als een ver antwoordelijke wereldorgani satie verminderd is”. Mpika» J^fsiipata) Het militaire probleem voor Irak is dat het de winst die het heeft geboekt in de Iraanse provincie Koezestan, gegeven onder andere de moeilijke geografische situatie (niet te verdedigen grenzen en het ontbreken van natuurlijke hindernissen), alleen maar kan behouden wanneer het erin slaagt om Iran militair op de knieën te krijgen. Irak staat daarmee voor de keuze tussen: een voortzetting van het offensief tot diep in Iran of een terugtocht op de posities vóór de aanvang van het conflict. De keus voor een voortzetting van het offensief lijkt mij onverantwoord, onjdat het mili taire overwicht dat daarvoor nodig is (onder ande re in de lucht), ontbreekt. Onzeker is ook of Irak een dergelijk offensief logistiek kan steunen. Bo vendien is de machtsbasis van Irak (landopper vlakte, omvang bevolking, hulpbronnen enzo voorts) te smal om Iran militair tot overgave te dwingen. Militair gezien doet Irak er dan ook verstandig aan om zich achter de eigen landsgren zen terug te trekken. Een dergelijk besluit lijkt politiek echter niet haalbaar, omdat het de positie van president Sadam Hoessein in eigen land in gevaar brengt, en mag dus niet worden verwacht. Irak zal vrijwel zeker in de komende tijd een afwachtende hou ding aannemen en zich beperken tot het verster ken van de huidige positie in het gebied Sjatt-el- Arab. Die handelwijze biedt echter nauwelijks enig militair perspectief. de Veiligheidsraad eens goed bestu deren „om te kunnen vaststellen waar ons collectief veiligheidssys teem faalt”. De Egyptenaar vond dat het veto recht van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad heeft geleid tot een „toenemende tegenzin van de raad vredestroepen in te zetten: „Vaak is er een land dat belang stelt in het verlengen van een crisis, en als dat land over het recht van veto beschikt, kunnen de anderen niet veel meer doen”. Een andere hoge diplomaat uit een Aziatisch land zei dat de VN niet alleen meer moeten worden be oordeeld op hun officiële activitei ten. „Er worden in de cafetaria’s in New York elke dag en onder elkaar zaken geregeld”, aldus de diplo maat die zijn naam niet wenste te zeggen. „Als twee landen die geen diplomatieke betrekkingen onder houden van elkaar iets willen kopen of samen een probleem willen be spreken dat beide aangaat, dan is dat de beste plaats om bijeen te komen voor een gesprek”. Mongoe Maramba Kit wé»* Ndolaj Kabwe» LOESAKAfL,. RHODESIË Spoorweg Stuwdam 0 km 400 15,90 45,85 60,00 180,70 233.00 0.80 voor ons van grote steun geweest als er economische problemen waren. Andere afdelingen van VN die de arme landen soms flink kunnen hel pen zijn het kinderfonds UNICEF, de voedsel- en landbouwraad l'AO, het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen, de Wereldgezond- heidraad en de UNESCO, de VN- organisatie voor onderwijs, weten schap en cultuur. van de stedelijke gebieden was een ontvolking van het land en een trek door het opvoeren van de van de Afrikaanse bevolking naar landbouwproduktie voor nieuwe de stad, die zijn gelijke in Afrika inkomsten van het land moeten niet kent. Volgens een schatting van zorgen. Maar toen was het al te laat: de Wereldbank leeft thans 40 het platteland was sterk ontvolkt, procent van de bevolking in de de bedrijfjes verwaarloosd. Voor steden, en zal dit percentage in 1990 het eerst erkende de regering- Kaoenda dat er grote fouten waren gemaakt. Sindsdien is de situatie alleen maar erger geworden. Sinds drie jaar kan dit enorm rijke landbouwland zijn eigen bevolking niet meer voeden. Dit jaar staat er tegenover een consumptie van 800.000 ton mais een produktie van slechts 500.000 ton. Door de sterk gedaalde waarde van de uitvoer, en Juichende Iraanse militairen na het behalen van een overwinning. Vraagtekens rond gebruik van moderne wapens Irak-Iran Gezag VN na 35 jaar afgenomen op niets zijn uitgelopen. Zo heeft bijvoorbeeld Israel zich niets aan getrokken van resoluties van de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering, dat het zich moest te rugtrekken uit de in 1967 veroverde arabische gebieden, heeft Zuid-Af- rika het beleid van apartheid ge handhaafd en zich nog niet terugge trokken uit Zuidwest-Afrika (Nami bië), blijven de Russische troepen in Afganistan en handhaven Vietna mese strijdkrachten het regime in Cambodja. Rijk land in een armzalige staat De regering van het Afrikaanse land Zambia is in grote moeilijkheden. Twee weken geleden werd op het laatste ogenblik een staatsgreep verijdeld, die een eind wilde maken aan de regering- Kaoenda, die het land sinds de onafhankelijkheid, vijftien jaar geleden, regeert. Door gebrek aan allerlei goederen en zeer hoge prijzen heerst er grote ontevredenheid in Zambia. Tot voor kort konden alle moeilijkheden worden toegeschreven aan de oorlogssituatie in het buurland Zimbabwe. Deze leidde tot regelmatige aanvallen op Zambia door leger en luchtmacht van het blanke minderheidsregime in Rhodesië. Maar sinds april is Zimbabwe een vrij land, en is er aan de oorlog een eind gekomen. Alle verwoeste bruggen op één na zijn hersteld. Maar aan de tekorten in Zambia kwam geen einde. De oorzaak van de malaise in Zambia ligt veel dieper. Ondanks al zijn goede bedoelingen is Kaoenda er in de vijftien jaar onafhankelijkheid niet in geslaagd het land tot ontwikkeling te brengen en de kloof tussen arm en rijk te verminderen. Deze kloof is alleen maar groter geworden: de rijken werden rijker, de armen nog armer. Met name de kleine Afrikaanse boeren zijn er sinds de onafhankelijkheid op achteruit gegaan. Tegelijk ging de lokale elite er nog verder op vooruit. In tegenstelling tot vele andere Afrikaanse landen is Zambia teen land met grote minerale rijkdommen, met name koper en in mindere mate kobalt. Deze twee produkten zijn verantwoordelijk voor 95 procent van de uitvoer van het land. Gedurende vele jaren was hakken, het landbouwgereedschap van de Afrikaanse boer, te produceren. Het gevolg is dat hakken nog steeds uit Engeland ingevoerd moeten worden, duur blijven en dat de aanvoer onregelmatig is. de prijs van deze grondstoffen zeer Terwijl de moderne fabrieken hoog en waren de inkomsten van - het land enorm. Maar gedurende deze vette jaren is er weinig verstandig omgesprongen met de enorme rijkdommen. De inkomsten werden niet gebruikt om de kleine boeren te helpen om hun bedrijfjes te moderniseren, of om moderne landbouwbedrijven op te zetten. De gelden vloeiden toe naar de steden, waar allerlei prestigeprojecten werden opgezet, en naar de zwarte elite, die na de onafhankelijkheid de mooie baantjes in handen kreeg. Het gevolg van de verwaarlozing van het platteland en de bevoorrechting regering van Zambia belangstelling bewakend personeel. Door de voor de arme boeren. Zij zouden nu onveiligheid is er sprake van een uittocht van blanke technici, waar het land toch al een tekort aan heeft. Maar de opstandigheid, die het regime nu bedreigt, is niet afkomstig uit de kringen van de verworpenen, maar uit de rijen van de elite van het land. Zij proberen thans te profiteren van de groeiende ontevredenheid onder de bevolking. Of zij iets aan het lot van de achtergestelden zullen verbeteren, moet ernstig worden betwijfeld. Het doel van hun verzet is eerder om juist te voorkomen dat met de eventuele val van Kaoenda ook het systeem in Zambia zal veranderen, het systeem waarvan zij zo profiteren. O

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4