Tekort aan vakbekwame vissers Apotheker Kuijlman even terug om politienieuws s Modelbouwer droomt van eigen zeilvloot feest te vieren DIRECTEUR JUBILERENDE ZEEVAARTSCHOOL: kort ijmondnieuws wandeltocht st. maartentocht de schans kaarten 5 IJMOND MAANDAG 3 NOVEMBER 1980 r (Van een onzer verslaggevers) JSEN. Binnen de projectorganisatie van de Velserbroek zijn groepen gevormd, die de aspecten „wonen” en „bovenwijkse leningen” in het nieuwe woongebied zullen onderzoeken. Ter ereiding van het eerste bouwplan zullen deze aspectgroepen een lijk beeld moeten verschaffen van het aantal en soort woningen, iaar de behoefte uitgaat en van de gewenste voorzieningen in de i roemde Kruzenstern, het Russi sche opleidingsschip dat in au gustus de aandacht trok van tienduizenden bezoekers van de Sailmanifestatie. Blakend” Tijdschema’s I Een stukje Sail 1980 herleeft weer in Haarlem. In de ban van het maritieme spektakelstuk van windjammer en volschepen heeft de Haarlemmer H. Bron na enkele maanden hard wer ken onlangs de stapelloop ver richt van een stukje scheep- vaartromantiek in „zakfor maat”: een model van de be- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Als volgend jaar de haringvangst op de Noordzee weer wordt toegestaan dan ontstaat een tekort aan 300 vakbekwame vissers om de Ne derlandse vissersvloot volledig te kunnen bemannen. „Dit tekort kan een nieuwe impuls betekenen voor het visserij-onderwijs op on ze school”, aldus de heer G. Streefland, directeur van de ge meentelijke school voor zeevaart aan de Havenkade in IJmuiden. 12 HF ia i e 5 31 nauwelijks de aangewezen plaats voor een gezellige fuif. i Telefoon 15389 De 79-jarige heer Kuijlman (rechts) krijgt een hand van de Velsense wethouder Witte <5 .00 door Jeroen Smit r r .90 .85 00 .70 .00 .80 t t e n Op 1 november 1930 opende de toen 29 jaar oude heer Kuijlman zijn apotheek op de Wijk aan Zeeërweg 1. Het pand staat er nu nog, op de hoek tegenover het gebouw van Gas, Reiniging en Water. Meer dan eens joeg hij het weekend rooster in de war, door op zondag medi cijnen uit te reiken. ken ter gelegenheid van het 75-jarig jubi leum onder meer de heer H. A. Nietzman, voorzitter van de adviescommissie van het nautisch onderwijs en de heer P. Beers, voorzitter van de oudercommissie. Daarnaast waren de ministeries van Ver keer en Waterstaat, Onderwijs en Weten schappen en Landbouw en Visserij verte genwoordigd. Tevens stuurde het Visse- rijschap een afgevaardigde, evenals colle- ga’s-scholen uit Velsen. Het 75 jaar bestaan van het zeevaart- en visserij onderwijs in IJmuiden zal waar schijnlijk in een boek worden vervat, daarvoor zijn de plannen in een vergevor derd stadium. Het ligt in d bedoeling van de heer Streefland om fotomateriaal, fei ten en anecdotes te verzamelen. Hij heeft echter geen idee wanneer het boek uit zal komen, maar wel dat het een gigantisch karwei zal zijn om historisch materiaal te achterhalen. Hij verzoekt daarom mensen die over informatie beschikken contact met hem op te nemen. de voorbereiding van de bouwplan- zullen de aspectgroepen een belang- rol spelen. Taak van de aspectgroep „wonen” is het bepalen van de woningbe hoefte, het aangeven van de ontwikkeling daarvan en het doen van voorstellen met betrekking tot de bouwprogrammering in de Velserbroek, waar over tien jaar 20.000 mensen zullen wonen. Deze taakomschrijving is uitgewerkt in een werkprogramma dat gericht is op het krijgen van een totaaloverzicht van de woningbehoefte in de IJmond. Dit met de bedoeling inzicht te krijgen in het gewen ste aantal woningen, onderverdeeld in koop-, huur-, eengezins- of meergezinswo ningen, goedkope en dure huizen en spe ciale woonvormen, bijvoorbeeld voor be jaarden en gehandicapten. De aspect groep „wonen” bestaat uit secretarieme- De wandelgroep Zeewijk van het dien stencentrum Zee- en Duinwijk organi seert woensdag 12 november een wandel tocht in de bosSen van Aerdenhout. De wandelgroep vertrekt die dag om half twee met de bus vanaf het Zeewjjkplein. de halte Hema wordt overgestapt op 71, die stopt bij het station Aerden- it, waar de wandeling begint. Zwervers” houdt op 8 en 9 november St. Maartentocht. Iedereen die ouder m 6 jaar mag meedoen aan de wandel- t die naar keuze 5. 10 of 15 kilometer Voorrang. Een 16-jarige bromfietser uit Beverwijk is zondagavond op de Ples- manweg in Beverwijk geschept door een 30-jarige automobilist uit Beverwijk, die geen voorrang verleende. De bromfietser is met een wond in het linker bovenbeen opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis. Brand. In een flatwoning aan de Adige- straat in Beverwijk is maandagmorgen omstreeks zes uur een binnenbrand ont staan. Door een elektrisch kacheltje raak ten gordijnen oververhit. Een 25-jarige bewoonster bluste zelf de brand. Zij is met brandwonden in het gezicht opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis. Ook zal gesproken worden over de fase ring van de uiteindelijke bouwwerkzaam heden. dewerkers van volkshuisvesting, sociale zaken, volksgezondheid, woonruimtever deling en economische zaken en van het bureau sociografisch onderzoek. urthuis Centrum De Schans organi- 6, 7 en 8 november een aantal extra Deze school stond de afgelopen week in het teken van het 75-jarig jubileum, waar aan bijna 300 leerlingen deelnamen. De feestelijkheden werden zaterdag afgeslo ten met een open dag en een reünie voor oud-leerlingen. Volgens de heer Streefland, die zater dag terugkeek op een geslaagde jubileum viering, gaat het zeevaartonderwijs in IJmuiden een goede toekomst tegemoet; het leerlingenaantal is nog steeds stijgen de evenals de vraag naar geschoolde zee lieden voor de kustvaart. De IJmuidense zeevaartschool voor lager en middelbaar beroepsonderwijs leidt op voor scheeps gezel, stuurman en scheepswerktuigkun- dige voor de kleine handelsvaart. Vorig jaar werden de laatste stuurlieden en mo- tordrijvers voor de zeevisvaart opgeleid. De cursussen viskennis en visverwerking zijn als onderdeel van de dagschool in de avonduren voortgezet. Het kleine zusje van deze glorieuze windjammer is door de heer Bron met veel zorg omringd. Heel voorzichtig heeft het scheepje al kennis gemaakt met het natte water in een vijver aan de Zomervaart tegenover de woning van de heer Bron. Voor hem is het de eerste keer dat hij zelf een modelscheepje ver vaardigt. Het zal hem waarschijnlijk heel wat moeilijke uurtjes hebben ge kost. Maar dat was het allemaal wel waard. Het beeld van de schepen bij het verlaten van de IJmuidense pieren na het Sailspektakel liet een diepe indruk op hem na. Vooral het grandioze schouwspel dat de Kruzenstern bood bleef hem helder voor de geest; de zwar te romp en de bollende zeilen aan de vier statige masten. Dat beeld moest vereeu wigd worden. Met op maat geknipt karton en triplex dat hij met de hand in de gewenste vorm boog tekenden langzamerhand de con touren van het schip zich af. Detailge- trouw maakte de heer Bron zeventien patrijspoorten in de romp met een lengte, In een volgende vergadering van de stuurgroep, op 13 november, zal een rap port van de aspectgroep „inspraak” aan de orde komen. Wat de inspraak betreft is in alle fasen van de planontwikkeling een daartoe bestemde procedure ingebouwd. Ook de officiële genodigden uit de on derwijs- en zeevaartwereld beaamden de gunstige toekomstverwachting. Een van de sprekers, wethouder Harry Scheeper, sprak vrijdag tijdens een jubileumrecep- tie zelfs van een blakende gezondheid, waarin de school verkeert. „Vooral nu de haringvisserij om de hoek komt kijken zal de behoefte aan een gedegen visserijoplei- ding toenemen”. Hij noemde daarbij ook de grote betekenis van het nautisch onder wijs voor de kustvaart in het algemeen. Goede woorden had hij over voor de steun die het rijk geeft aan het zeevaart onderwijs. „Echter het wordt steeds moei- lijker voor de rijksoverheid om alle kos ten te dragen. Steeds vaker moet de ge meerde bijspringen. Maar in het licht van de stijgende vraag vanuit de zeevaart en Kuijlman werkte keihard. Hij stond al tijd klaar voor zijn klanten, dag en nacht. Daarmee maakte hij zich bij zijn mede-apothekers niet bepaald geliefd. Beide aspectgroepen zullen een tijd schema opstellen, waarbinnen de gege vens worden verzameld. Inmiddels heeft de stuurgroep van de projectorganisatie de Velserbroek een planning ontworpen die tot 1984 loopt. Daarbinnen zijn tijd schema’s gemaakt voor het opstellen van het bestemmingsplan, het uitwerkings- plan, eerste bouwplan, bouwrijp maken en ontsluiting. Bovendien is in de plan ning een taakverdeling gemaakt voor de verschillende groepen die tezamen de pro jectorganisatie vormen. De stuurgroep heeft daarbij gekozen voor een zo snel mogelijke ontwikkeling van de verschil lende plannen. Tevens heeft deze besloten het college voor te stellen de begeleiding en afwikkeling van de financiële aspecten van de bouw in handen te stellen van het bureau Polyad B.V. Ter voorbereiding van het bouwrijp ma ken van de grond is de werkgroep „ont wikkelingsplan” ingeschakeld. Deze zal opdrachten formuleren voor geo-hydrolo- gische en civieltechnische onderzoeken om gegevens over de bodemgesteldheid en de waterhuishouding in dat gebied te verzamelen. Tevens heeft de projectorga nisatie een eerste gesprek gevoerd met vertegenwoordigers van de Inspectie Volksgezondheid. Aan de orde kwamen verschillende milieuaspecten. Daarbij is vastgesteld dat de te verwachten stofover- last en de bebouwing ten opzichte van de Rijkswegen ten oosten en ten westen van de Velserbroek speciale aandacht vragen. van één meter. Met de foto van het echte exemplaar in de hand kwamen daarna de zeilen aan de beurt. Het model moest getuigd worden met bolle zeilen; net alsof het scheepje op volle zee door de golven briest. Bij het optuigen werd in totaal 30 meter visgaren gebruikt, linnen voor de groot- en topzeilen, kluiver en aap. Een ingewikkeld karwei dat de af ronding vormde van drie maanden werk. Trots en voldaan moet de heer Bron zich hebben gevoeld toen de mini- Kruzenstern de eerste keer in de Zomer vaart het ruime sop koos. Bij beleefde zoveel plezier aan de bouw van het scheepje dat hij een twee de stapelloop in voorbereiding heeft ge nomen. Ditmaal de Amerigo Vespucci, het Italiaanse fregat, dat evenals de Kru- zenstem de show stal. Maar daar blijft het volgens de heer Bron niet bij. Want het enthousiasme is fel bij hem opge laaid. In zijn dromen ziet hij al de hele Sail-vloot bijeen in een eigen Sail-Zo- mervaart met onder meer de Sea Cloud, de Dar Pomorza, de Kruzenstern en de Amerigo Vespucci als ingrediënten van de modelvloot. „Als dat straks klaar is kan ik toevallige passanten een voor proefje bieden van Sail Amsterdam 1986”, aldus de heer Bron met een trotse lach. De liefde voor flora en fauna is er ook de oorzaak van geweest dat hij naar Ede is verhuisd, vlakbij de Veluwe. Vele vrienden en kennissen uit de ge zondheidszorg, maar ook daarbuiten, hebben de heer Kuijlman afgelopen za terdag de hand gedrukt. Daaronder was ook wethouder Witte. Als een soort van eerbewijs had de heer Warns een aantal unieke antieke microscopen bijeenge bracht, die deze hele week in de vitrine van de apotheek blijven staan. Een ge deelte van de ontvangen bloemen zal Apotheek Kuijlman onder bejaarden en zieken verdelen. Een apotheek lijkt Tussen pillen en poeiers krijgt een glas pils al gauw een wat merkwaardig smaakje. Niettemin vormde Apotheek Kuijlman in de IJmuidense Lange Nieuwstraat afgelo pen zaterdag het decor voor een bescheiden feest. De zaak bestond die dag precies vijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan kwam zaterdag ook de oprichter, de 79-jarige H. A. Kuijlman, naar IJmuiden, vergezeld door zijn vrouw. Zaterdag bezochten veel geïnteresseerden de Zeevaartschool aan de Havenkade. Tijdens de open dag kon een blik worden geworpen op de vooral op de praktijk gerichte onderwijsmethoden Klaveijasclub „Meerestein” houdt don derdag 6 november wederom een klaver- jasdrive in een van de zalen van de Vrede- vorstkerk aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk. Ook wordt er een loterij georganiseerd. De drive begint om 20.00 uur. De Haarlemse botenbouwer H. Bron laat zijn schip te water in de Zomervaart activiteiten. Het voorlopige programma bevat op donderdag 6 november om 9.00 uur een Turkse film, vrijdag 7 november een inloopochtend om 10.00 uur, ’s avonds een optreden van de groep Energy vooraf gegaan door een demonstratie van de vechtsportvereniging „Banzia”. Vervol gens zaterdag 8 november een damsimul- taan, die om 14.00 uur begint. Tegenspeler is de Amsterdamse grootmeester Wim van de Sluis. Alle activiteiten zijn gratis. Na de voltooiing van de Lange Nieuw straat betrok Kuijlman daar een winkel: de huidige apotheek. Dat gebeurde zo rond 1955. Ruim tien jaar, tot 1966, heeft de heer Kuijlman in die zaak gewerkt. Sommige IJmuidenaren zullen zich Kuijlman nog heirmeren als een fervent natuurliefhebber. Geen dag ging voor bij, zonder dat hij tussen de middag een wandeling maakte in de Heerenduinen. Niet te verwachten is dat in dat gebied het vliegtuiglawaai de gestelde normen overschrijdt. Eveneens is besproken dat de samenstellers van een verkeerscircula tieplan voor de gemeente Velsen bij het aangeven van een route voor transporten van gevaarlijke stoffen rekening moeten houden met de toekomstige bebouwing. De aspectgroep „Bovenwijkse voorzie ningen” is samengesteld uit vertegen woordigers van openbare werken en groenvoorziening, sport en recreatie, so ciale zaken en volksgezondheid en de bu reaus economische zaken en sociogra fisch onderzoek. Onder bovenwijkse voorzieningen wordt verstaan voorzienin gen op gebied van onderwijs, volksge zondheid, maatschappelijke dienstverle ning, detailhandel, sport, recreatie of op sociaalcultureel terrein. de visserij naar geschoold personeel, is dat het wel waard”, aldus Scheeper, die daarbij de plannen voor een nieuw school gebouw aanroerde. Over een termijn, waarbinnen de nieuwbouw verwezenlijkt kan worden, kon ook de rijksinspecteur voor het nau tisch onderwijs, de heer M. Pool, geen uitsluitsel geven. Wel bracht deze de bood schap over dat het ministerie heeft inge stemd met de bouwplannen en de uitvoe ring urgent heeft genoemd. Verder spra- Slof’ aan het C. H. Moensplein in ’erwijk gestart om 11.00 uur. Inlichtin- over de wandeltocht zijn verkrijgbaar de telefoonnummers: 02510-22540/ Tijdens de Duitse bezetting was Kuijl man een van de weinige apothekers die vergunning kregen om in IJmuiden te blijven. In de oorlog had hij erg veel moeite om zijn zaak draaiende te hou den. Er waren nauwelijks medicijnen of gijondstoffen daarvoor te krijgen. Meer dan eens fietste Kuijlman vanuit IJmui den naar Haarlem, om grondstoffen te halen, zoals vet en zwavel. Daar fabriek te hij in zijn apotheek dan zwavelzalf van. Veel oud-IJmuidenaren bewaren on getwijfeld dierbare herinneringen aan deze apotheker, die lange tijd een beken- de figuur in deze plaats is geweest. Te genwoordig woont de nog zeer krasse heer Kuijlman in Ede. Al in 1966 had Kuijlman de zaak overgedragen aan de heer Warns (44), die nu eigenaar is van Apotheek Kuijlman. „Wij krijgen nog regelmatig mensen in de zaak, die vra gen hoe het nu met de heer Kuijlman is”, vertelt de heer Warns. „Die mensen moe ten het ons maar niet kwalijk nemen, dat we geen ruchtbaarheid aan de jubileum viering hebben gegeven. Anders was het misschien te druk geworden”, zo zegt de heer Warns. I via

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5