Pas 5500 kaarten verkocht Tweede elftal Overamstel Publiek negeert Ajax - Bayern M. Invaller-coach Westerhof wil publiek terug in de Kuip Bastrup blijft in Denemarken Winst Wiersma Klassiek parcours voor EK-marathon Staking uit protest tegen Uruguay-reis sportpuntig J „ALS 8-0 KAN MOET DAT OOK” tototips treffers en missers e 9 I J 18 DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 SPORT 19 Europa Cup 1 1 Europa Cup 2 ■■■■■■■■■■■■■■■F (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het verschil is levensgroot. Waar Vaclav Jezek voor elke wedstrijd de uiterste voorzichtigheid in acht neemt, daar spreekt zijn assistent Clemens Westerhof, als hij de kans krijgt, heel andere taal. De invaller voor de nog altijd zieke hoofdcoach van Feyenoord is niet gewend een blad voor de mond te nemen en gooit er alles uit, op zijn eigen impulsieve wijze. Of dat nu zijn eigen spelers of anderen aangaat, Westerhof roept gewoon keihard wat hij denkt. Wie het daar niet mee eens is, kan het zeggen als het buitenstaanders betreft, of kan vertrekken als het de spelers aangaat. 1 'i bg.g. Kht) Clemens Westerhof: geen blad voor de mond. (Van onze sportredactie) ’79-’8O ’78-79 2 2-1 4-0 4-2 3-0 2-0 10 iodig jm- alen, Schaker John van der Wiel heeft in de zesde ronde van het toernooi in Baden (Oostenrijk) remise gespeeld tegen koplo per Alexander Beljavski uit de Sovjet unie, die nu de leiding moet delen met Nunn en Spasski. Van der Wiel heeft na ■zes ronden 2,5 punten en één afgebroken partij. De Deense wielrenner Hans Oersted heeft op de wielerbaan van Mexico-Stad „Omdat je eens de knoop moet door hakken”, aldus directeur Peter Step han. „In een laatste gesprek met zijn adviseur bleek dat hij nog steeds twij felde. Aanvankelijk hadden we er be grip voor dat hij moeilijk kon kiezen tussen zijn studie Deense literatuur en het profvoetbal, maar dat moet natuur lijk niet te lang duren. Als blijkt dat een voetballer niet happig is, kun je er maar beter niet aan beginnen. We gaan nu gewoon naar een ander zoeken”. „Wij hebben er maar voor te zorgen dat daarop ook weer mensen willen plaatsne men, wij moeten dus goed voetbal bren gen en blijven winnen. Want we hadden als jonge ploeg dan wel veel krediet, maar dat moeten we waarmaken ook. De heren gaan nogal eens stappen, tot in de kleine uurtjes. En na goede wedstrijden is dat best, als dan maar nooit de verplichting tegenover de toeschouwers wordt verge ten. Als het dus 80 kan worden, móet het dat ook worden, want de mensen die zijn gekomen, kunnen op hun werk ook niet zeggen dat zij het vandaag maar eens wat rustiger aan doen, omdat er nog een zware taak wacht. We houden dan ook nog geen rekening met die wedstrijd bij AZ, we gaan gewoon proberen te vlammen. Hvi- dovre speelt ook met twee spitsen, dus dat is dan een mooie sparringpartner voor het competitieduel in Alkmaar”. Zo en niet anders ziet Westerhof de Deense tegenstander, die vandaag na een twaalf uur lange treinreis in Nederland aankwam en is neergestreken in een hotel in Woerden. De tweede trainer kent dan het wereldrecord op de vijf kilometer ver beterd. Hij kwam tot een tijd van 5 minu ten en 50,71 seconden, bijna een volle seconde onder zijn eigen oude wereldtijd. De vroegere bondscoach van Ierland, Johnny Giles, heeft een contract getekend bij de Vancouver Whitecaps, waarvoor onder anderen Ruud Krol uitkwam. De Whitecaps werden in 1979 Amerikaans kampioen. De Nederlandse delegatie in Faro heeft voor de nationale damesploeg een wed strijd afgesloten tegen België, die op 30 of 31 mei in België wordt gehouden. De ze- venkampsters hebben op 20 en 21 juni in Italië een wedstrijd tegen Italië en Dene marken. In die wedstrijd komen ook de heren in een tienkamp uit. Voor de dames is er dan verder op 5 juli de halve finale van de strijd om de Europese beker voor landenteams in Londen. De heren komen op 4 en 5 juli in Rijssel uit voor hetzelfde toernooi. De KNAU hoopt dat de dames de B-finale zullen halen, die op 1 en 2 augustus in Pescara (Ita) wordt gehouden. De herenploeg heeft op 29 augustus in een nog te bepalen plaats in Nederland een wedstrijd tegen Griekenland en Oost- Duitsland B. en kreeg er aan de andere kant ook veel kritiek door bij de spelers. Er is geen assistent die zo goed ligt bij de spelers van een standaardteam. Westerhof spreekt de taal van de voetballer, of beter gezegd, van de Feyenoorder, die zichtbaar smult van zijn vaak gedurfde uitspraken en dito opdrachten. Westerhof brengt het leven in de brouwerij wat de spelers bij de voor zichtige Jezek zeiden te missen. Kortom, hij beantwoordt aan het beeld dat de huidige jonge Feyenoorders van een trai ner hebben opgeroepen. MW won tot op heden zes van zijn elf wedstrijden. In al die winnende wedstrijden scoorden de Maastrichte naren twee goals. De 2-0 winst op NEC betekende voor Ajax dat het voor de eerste keer dit seizoen geen tegendoelpunt behoefde te incasseren. Excelsior verloor vier van zijn laat ste wedstrijden met telkens 0-2. Sparta won voor de tweede keer buitenshuis, voor de tweede keer met AZ en Feyenoord snellen ver voor de achtervolgers uit en kunnen zater dag in hun onderlinge treffen in de Alkmaarder Hout uitmaken of de thuisploeg bij winst voor het verdere verloop op rozen zit of dat de Rotter dammers door puntenwinst de span ning in de race om het kampioenschap terug kunnen brengen. Opvallend is de omvang van de achtervolgers, die met onderling weinig verschil, weke lijks stuivertje wisselen. Het verschil tussen de nummers drie en acht be draagt dan ook slechts één punt. 3-2 2-1 0-0 0-0 0-1 2-1 0-1 1-0 1-1 0-1 2-1 1-2 en voor de tweede keer in het Oos ten (GA Eagles en Wageningen). David Loggie scoorde telkens één keer. Cees Schapendonk, klein van stuk, maar zeer produktief bewijst zijn grote waarde voor MW. In acht van de elf wedstrijden scoorde hij en opvallend genoeg vonden de drie niet-produktie- ve wedstrijden telkens in Maastricht van mening is dat de mensenrechten in Uruguay met voeten worden getreden. Ook heeft de cabaretier Freek de Jon ge, die bij de Amstelveense club Nauti lus speelt, zijn lidmaatschap van de KNVB opgezegd. 1 50 60 60 30 30 70 30 20 30 40 60 50 30 40 30 20 30 30 3 50 40 40 40 40 30 40 40 40 40 40 40 umer. Hout- Ma. r. Zat. ar op 4962 Tijdens de traditionele openingswed strijden van het Russische schaatssei zoen op de laaglandbaan van Svedlovsk heeft Irina Kovrova de 500 meter gewon nen in 42.37. De pas 18-jarige sprintster uit Kolomna bij Moskou, raffelde de eer ste 100 meter af in 11.22 en verbeterde haar persoonlijk record (43.02). Tweede werd Galina Pankova (42.95) en derde de in het westen totaal onbekende, pas 17- jarige Tatjana Petridi (43.72). Bij de he ren won Sidorov (39.87) voor Soloenski (40.10) en Berezin (40.48). ROTTERDAM De Deense inter national Lars Bastrup komt definitief niet naar Feyenoord. De Rotterdamse club heeft de slepende onderhandelin- gen met de aanvaller zelf afgebroken. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De Europa-Cup- wedstrijd tussen Ajax en Bayern Mün chen die voor de Amsterdammers in financieel opzicht een hoogtepunt bad moeten vormen, lijkt in werkelijkheid een dieptepunt in het seizoen te zullen worden. Voordat Ajax twee weken gele den in München met 5-1 werd wegges peeld, leek een vol Olympisch Stadion (65.000 toeschouwers) tijdens de return bepaald geen utopie. Was het stadion inderdaad volgestroomd, dan zou aan entreegelden bijna twee miljoen gulden bruto zijn binnengekomen. In werkelijkheid ziet het er echter naar uit dat in het gunstigste geval 2- 2 3- 3 1-1 NAC PSV Excelsior FC Groningen FC Den Haag AZ ’67 PEC (Z) NEC FC Amsterdam Heracles DS’79 FC Vlaardingen —Wageningen Roda JC —Go Ahead E. —FC Utrecht —Willem II —Feyenoord —FC Twente -MW —Haarlem —De Graafschap Volendam Veendam akker- n enz >2784 A i FARO. Tijdens het kalender-congres van de Europese Atletiek Associatie (EAA) in het Italiaanse Faro is besloten de Europese atletiekkampioenschappen, die in 1982 in Athene worden gehouden een dag te verlengen. De titelstrijd zal nu zeven dagen vergen. De laatste dag is gereserveerd voor de marathon, die op het klassieke parcours van Marathon naar Athene zal worden gelopen. Tijdens het congres is ook een bijeenkomst ge weest van de speciale amateurcommissie van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF), waarin het punt van de vergoedingen voor atleten aan de orde is geweest. Besluiten zijn evenwel niet genomen. Olaf Poulsen uit Noorwegen is de nieu we voorzitter van de Internationale Schaats Unie (ISU). Poulsen, voorheen vice-voorzitter, volgt de Fransman Jac ques Favart op, die op 27 september van dit jaar overleed. De Ronde van Frankrijk zal in 1982 in de Zwitserse stad Bazel van start gaan. Het is voor de eerste keer in de geschiede nis van de ronde, dat er in Zwitserland wordt begonnen. bij AZ’67 („Dat verliezen we niet en dan mag je het gelijkspel er ook nog bij heb ben”) en vervolgens met een korte maar krachtige blik op de wedstrijd van woens dagavond. „We gaan verder waar we za terdagavond geëindigd zijn”, schalde hij enthousiast door het spelersonderkomen in Rotterdam. „En dat bedoel ik dan niet alleen voor de opstelling, maar ook voor het voetbal. We gaan opkomen, we gaan aanvallen. Met betere spelpatronen, maar in elk geval met dezelfde vreugde en de zelfde geestdrift. En wie zijn best niet’ doet, gaat naar de bank, want we zullen die 20.000 mensen die misschien komen weer aan het zingen krijgen. We moeten proberen er meer te krijgen ook, want die lege bovenste ring ergert me al jaren”. Wereldkampioen squash, de Australiër Geoff Hunt, is gisteren in de eerste ronde van het mastertoernooi in Londen verras send uitgeschakeld. Hij verloor met 9-5, 8- 10, 3-9 en 8-10 van de Egyptische prof Gamal Awad. De Britse kunstrijdster Karen Wood heeft gisteren in Londen de Richmond Trophy gewonnen. Zij was de eerste Brit se winnares sinds 25 jaar en dankte haar zege aan een flitsende kür, waardoor zij opschoof van de derde naar de eerste plaats. De krachtsverschillen zijn mede zo klein, omdat, in vergelijking met het vorig seizoen, het aantal uitoverwin- ningen verrassend is gestegen. Van de 99 gespeelde wedstrijden eindigden er dertig in een overwinning voor de be zoekers en dat zijn er 11 meer dan in het seizoen 1979-’8O. Thuiswinst was er 48 (56) keer en 21 (24) maal werd remise overeengekomen. Parallel met dit verschijnsel loopt de verdeling van de doelpunten. Tegen de 289 van het vorig seizoen staan de 348 van dit moment, een positief saldo van 59. De thuisploegen maakten er daar 207 (183) van, de gasten 141 (106) en dat zijn er 35 meer dan het vorig seizoen. Dat er buitenshuis meer wordt ge scoord, wordt nog eens extra onder streept door het gedrag van enkele topschutters. Kurt Welzl maakte 11 van zijn veertien doelpunten op vreemd terrein. Cees Schapendonk zes uit en vier thuis, Bob McDonald scoorde alle vijf zijn goals uit en Gerdo Hazelhekke vier uit en twee thuis. Tussen spelen op zaterdag of zondag zit geen verschil als de doelpunten vergeleken worden. Vijftig zaterdagse wedstrijden waren goed voor 179 goals; in de 49 resterende wedstrijden vielen 169 goals. Joop Hiele werd na 543 competitie- minuten weer eens gepasseerd, in dit geval door Harrie Melis. FC Groningen en FC Den Haag spannen de kroon met het aantal te gendoelpunten in uitwedstrijden. Bei de moesten er reeds achttien incasse ren in zes wedstrijden. Feyenoord, dat vijf keer uitspeelde, behoefde slechts één tegendoelpunt te aanvaarden. ook nauwelijks blessureproblemen met zijn basisspelers, of het zou met doelman Joop Hiele moeten zijn. De sluitpost heeft nog altijd last van zijn knie („Een aan hechting van een spier”), een blessure die hij overhield als souvenir van zijn optre den in het Nederlandse B-elftal. Hij kan nog niet voluit trainen, doet alleen loopoe- feningen en zou het liefst aan de kant blijven tegen Hvidovre. „Maar omdat Van Engelen nog niet' fit is, heb ik geen keus. Ik zal weer moeten bijten”. „Alleen als de medische staf zegt dat Hiele echt geen honderd procent is, keept Van Houten, maar ik ga Hiele niet bewust sparen”, aldus Westerhof, die van hoofd trainer Jezek overigens volledig zijn gang mag gaan tijdens diens gedwongen afwe zigheid. „Dat is het vertrouwen dat hij in me stelt. Als hij ziek is, heb ik de volledige verantwoording”. Tot nu toe had hij daarbij veel „geluk”, want de vier keer dat hij als stand-in moest fungeren, verloor Feyenoord slechts één punt (de 00 tegen Groningen, tegen Utrecht en AZ werd vorig seizoen onder zijn leiding gewonnen, evenals dit keer tegen Den Haag). Westerhof maakte steeds dankbaar gebruik van dat gegeven gestart. Betwijfeld mag echter worden of daardoor nog extra-toeschouwers zul len worden getrokken. Meer dan ooit zal Ajax dan ook in de komende maanden zijn aangewezen op het toernooi om de KNVB-beker en op vriendschappelijke wedstrijden. Penningmeester Loe Bar tels: „Voor de periode tussen 2 en 16 januari, waarin er in de eredivisie niet wordt gevoetbald, zal Ajax erop uit trek ken. Wij hebben aanbiedingen gekregen uit West-Duitsland, Koeweit, Japan en de Nederlandse Antillen. Het zal vooral nu zaak zijn om daar de meest lucratieve aanbiedingen uit te pikken”. Na de vjjfde dag van de Zesdaagse van Grenoble heeft de Belgisch/Zwitserse combinatie Patrick SercuZRobert dill Bundi de leiding. Clark/Thevenet (Aus/ Fra) en Peffgen/Tourne (WDl/Bel) zijn res pectievelijk tweede en derde. Zo gaat de tweede trainer van de Rotter damse club altijd te werk en zo handelde hij ook gisteren. In zijn vooruitblik op het tweede deel van de Europa-Cup-II-dubbel tegen het Deense Hvidovre deelde hij eerst een aantal sarcastische speldeprik- ken uit naar de verzamelde sportpers („Bedankt voor de positieve verslagen na de wedstrijd tegen Den Haag”) om vervol gens de voetballers van Feyenoord op hun taken te wijzen. Het ontbrak er alleen nog aan dat hij de uitslag vaststelde, zoals destijds voor het treffen met Malmö („Dat moet je één keer doen en dan nooit meer, want als ik de plank missla, kan ik op mijn knieën terugkomen”), maar verder was hij op zijn eigen wijze bezig. Met een weddenschap rond het treffen De vraag is echter of Ajax tegen die tijd weer zal kunnen beschikken over een volwaardige spelersgroep. Als ge volg van de vele blessures heeft trainer Leo Beenhakker met moeite 16 spelers bij elkaar gekregen, die dinsdagmiddag in Wassenaar in trainingskamp zullen gaan. Tot die selectie behoren onder andere Piet Wijnberg, die nog altijd last heeft van een beenvliesontsteking en John Steen Ziegler die afgelopen zater dag met zijn landgenoten Lerby, Ame- sen en Jensen weliswaar in Rome was voor de interland Italië-Denemarken maar wegens een spierscheuring in het dijbeen, niet heeft kunnen spelen. In de groep van 16 bevinden zich maar liefst zes jeugdspelers. Maandag werden Frank Janssen en Uit den Boogaard aan de formatie toegevoegd. Janssen heeft op het hoogste niveau tot nu toe alleen acte de présence gegeven in de door Ajax verloren bekerfinale tegen Feyen oord in mei van dit jaar en voor Uit den Boogaard, een speler uit de eigen kweek, zal een debuut in het Europa-Cuptoer- nooi tevens zijn eerste wedstrijd in Ajax 1 betekenen. Over het duel tegen Bayern zegt Been hakker: „M’n verstand zegt me dat we zijn uitgeschakeld. We hebben echter heel wat goed te maken na die 5-1 in München. We zullen daarom voluit op de aanval gaan spelen. Een andere keus hebben we niet”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het tweede zater- dagelftal van de voetbalvereniging SC Overamstel gaat zaterdag in sta king. Het team, dat in de afdeling Amsterdam speelt, heeft hiertoe be sloten om op deze manier duidelijk te maken het oneens te zijn met het be sluit van de KNVB om het Nederlands elftal deel te laten nemen aan een vriendschappelijk toernooi in Urugu ay, het zogenaamde mini-WK, dat rond de jaarwisseling wordt ge houden. Het elftal heeft het sectiebestuur be taald voetbal en het bestuur van de KNVB afdeling Amsterdam per aange tekende brief in kennis gesteld van het feit, dat het in staking zal gaan tijdens de competitiewedstrijd tegen De Ger maan. Het hoopt hierdoor te bereiken dat 'meer elftallen actie gaan onderne men tegen de afvaardiging van Oranje naar Zuid-Amerika, en dat de voetbal bond terug zal komen op zijn beslis sing. Tegen de handelwijze van de KNVB heeft eerder al de Federatie Uruguay Komités (FUK) geageerd, omdat zij De Nederlandse kampioenschappen worden op 8 en 9 augustus in Utrecht gehouden. In dezelfde stad vinden van 20 tot en met 23 augustus de Europese jeugd kampioenschappen plaats. Uitgerekend in een tijd van afwezig heid van de bekritiseerde Jezek (57) is dat een gevaarlijke situatie, die zou kunnen doorwerken als de hoofdcoach terug komt. De 40-jarige Westerhof onderkent het gevaar ten dele („Maar ik ben nu eenmaal een enthousiasteling en ik kan mezelf niet veranderen”), maar schuift het van zich af. „Als ik 2 december mijn A-diploma haal, zou ik wel ergens écht aan de bak willen, maar ik zou het niet van Jezek willen overnemen. Ik heb met hem een afspraak dat hij sowieso het seizoen afmaakt. Dus wanneer hij terug komt is hij weer hoofdtrainer en ben ik weer assistent”. SS#’ slechts 15.000 kijkers zullen opdraven om het tweede deel van de al lang beslis te tweekamp te zien. Maandagmiddag waren pas 5500 kaarten, waarvan de gemiddelde prijs f35 bedraagt, ver kocht. Om quitte te spelen is een toe schouwersaantal van 20.000 vereist. Ajax dreigt daardoor in plaats van winst een verlies van ongeveer twee ton te zullen oplopen. En dat terwijl de wed strijd in de eerste ronde tegen Dynamo Tirana uit Albanië ook al door de massa werd genegeerd. Bij die gelegenheid meldden zich niet meer dan 6000 klanten bij de kassa’s. Voor Ajax, dat zich zoveel had voorge steld van het Europa-Cuptoernooi waar in het minstens drie ronden had willen meedraaien, betekent dat een extra- schadepost in een seizoen dat financieel en sportief toch al teleurstellend ge noemd kan worden. In een poging te redden wat er te redden valt is voor de tweede wedstrijd tegen Bayem een advertentiecampagne Joop Hiele: 543 minuten niet ^gepas seerd. plaats (GA Eagles, NAC en Excelsior). Zijn totaal staat nu op tien tegen vijf het vorig seizoen na elf wedstrijden en zeventien totaal. PSV en Wageningen blijven de trend „niet winnen thuis niet verlie zen qit” voortzetten. PSV speelde slechts één keer gelijk in zijn laatste drie thuiswedstrijden maar haalde zes punten in zijn laatste drie uitwedstrij den. Wageningen speelde twee keer gelijk in zijn laatste vier thuiswedstrij den, maar haalde daar tussen door drie punten uit twee uitwedstrijden. Go Ahead Eagles incasseerde in zijn laatste vijf wedstrijden telkens twee tegengoals, goed voor slechts twee ge lijke spelen. Koko Hoekstra (PEC), René v.d. Kerkhof (PSV), Gerard Hullegie (GA Eagles), Jan van Osenbruggen (Wage ningen) eh Johan Huybregts (Willem II) konden hun eerste seizoendoelpunt begroeten. Frank de Brouwer (Willem II) scoorde zijn eerste eredivisiedoel- punt in zijn tweede wedstrijd. Het bestuur van Overamstel, dat gis terenavond in een spoedzitting bijeen kwam, zal volgens waarnemend voor zitter Emiel de Wandeler geen maatre gelen treffen tegen de spelers. Het is evenmin van plan het elftal van het voornemen te weerhouden. Overam stel 2 zal zaterdag wel gewoon verschij nen, maar waarschijnlijk na de aftrap geen stap meer verzetten. De juiste vorm van de stakingsactie is nog niet bekend, omdat men eerst de reacties wil afwachten van andere elftallen, die zich solidair verklaren. De Wandeler verklaarde overigens in principe niet tegen „anti-Uruguay- acties” te zijn, maar is van mening dat dit initiatief zinloos is. Volgens hem had er eerst overleg moeten plaatsvin den tussen het elftal en het bestuur van de club, dan wel de Belangenvere niging Amateurverenigingen Amster dam (BAVA). .1 7'^ F* RUSSEN (ANP). Voor de derde opeenvolgende keer heeft Harm Wiersma zijn opponent N’Diaye in de damtwee- kamp verslagen. Gisteren won de wereld kampioen, die met de witte schijven speel de, in 42 zetten. Na vier ronden is de stand nu 7-1 in zijn voordeel. De tweekamp gaat over 10 partijen. 3-0 Tot-gelijk: 1-2-10-12-19-26-27 De topper: G 1 2 3 V T AZ’67-Feyenoord 12 2 5 5 14 21 Toto-nummer 45 wedstrijden 8 en 9 november. 77-78

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19