Joodse school in Parijs beschoten De eerste sneeuw nijman lichfreklame Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken 24 Verkiezingsuitslag VS blijf uiterst onzeker Vier doden na aanslag in Baskenland VS tot spoed gemaand Ontvangst van tv-beelden uit VS onderzoeken Teheran meldt militair succes SVR: premiedruk sneller omhoog Nek-aan-nekrace duurt voort VVD wil deze week nog loonmaatregel Beatrix en Claus op St. Maarten VANDAAG HAARLEM v.J^mmeticiedehv agenda pagina 8 Bejaardenzorg Lastenverhoging Als de dood. Voetbalstaking En verder weersverwachting het woord is aan... DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 (ADVERTENTIE) 24 F WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 71ste jaargang no. 2 Haarlemse wethouder: (Van onze redactie buitenland) I 7 Teleffoonbeantwoorders Molière: Aanhoudend koud pagina’s voor exclusieve Herenmode TEHERAN. De Iraanse regering wil zo snel mogelijk een antwoord van de VS op de Iraanse voorwaarden voor vrijlating van de gegijzelden. ƒ139,- ƒ189,- Achtergrond2 Beurs16 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,6,7,8 Radio en televisie/Strips17 Sport19,21 Toerisme15 Trijfel2 Weerrapporten2 Gevoerde Suède jacks met sjaal I v. dames en heren al v.a. Vliegeniersjacks Gevoerde kinderjacks 99,- DE LEERSHOP M 7- IJmuider Courant (Van onze stadsredactie) Iran wil zo snel mogelijk reactie op eisenpakket (Van onze redactie buitenland) Zie ook pagina 4 Zie de kunstpagina Zie ook pagina 4. vandaag in de VS worden gehouden. (ADVERTENTIES) Zie pagina 3 (ADVERTENTIE) gaan vandaag ons licht an Den Haag opsteken. Ik heb vanmorgen bij ir. Van Bruggen (directeur Kabel-tv Haarlem) geïnformeerd, maar het is niet zo simpel als gedacht wordt. Voor de toekomst wil Het antwoord moet worden gegeven via de massa-media, zo heeft radio-Teheran vanmiddag bekend gemaakt. Het officiële verzoek van Iran werd gedaan via de Algerijnse ambassade in Washington. De Amerikaanse regering kreeg giste ren de officiële tekst van de Iraanse eisen. Die uitslag komt mogelijk in de loop van de vroege ochtend (onze tijd), want de stembureau’s aan de Westkust sluiten pas om zes uur Nederlandse tijd. Het is in Californië bijvoorbeeld dan acht uur ’sa- vonds. Deze staat met zijn 45 stemmen in het kiescollege kan uiteindelijk de door slag geven bij de uitslag, dus daarop moet zeker worden gewacht. Zowel de republikeinse presidentskan didaat Reagan, de democraat Carter als de onafhankelijke kandidaat Anderson hebben tot op het laatste moment gezwe gen over de kwestie-Iran, die volgens veel waarnemers de uitslag kan beïnvloeden. Het Russische persbureau TASS heeft vanmorgen geschreven dat de mogelijk heid van een ophanden zijnde vrijlating van de gegijzelden in Teheran, de uitslag ten gunste van Carter kan beïnvloeden. De president zelf wil echter elke indruk dat hij politieke munt uit de gebeurtenis sen van de laatste dagen wil slaan, vérmij- den. Reagan weigert de „schuldvraag” in de Iraanse kwestie aan de orde te stellen, uit vrees dat deze zich tegen hem zou kunnen keren. Vrijwel alle opiniepeilers zijn het erover eens, dat de einduitslag niet te voorspellen is. Van zeer groot belang zal het opkomst percentage zijn, omdat vooral onder de democraten, onder wie veel arbeiders en boeren zijn, een groot aantal mensen uit teleurstelling over hun economische situa tie geen zin zou hebben om naar de stem bus te gaan. In aantal zijn de republikei nen in de minderheid, maar als veel demo craten wegblijven kan Reagan toch de overwinning binnenhalen. Volgens de „historie” verliest degene die in dit dorpje bij de presidentsverkiezin gen de meeste stemmen haalt, de verkie zingen. PARIJS (AFP). Twee onbekenden hebben van morgen vanuit een auto'schoten afgevuurd op een joodse school in Parijs. De kogels richtten alleen schade aan aan de gevel van het gebouw. De afgelopen maanden werden verscheidene aanslagen gepleegd op joodse instellingen in de De eerste sneeuw is gevallen. Terwijl in de buurt van Leeuwarden gisteren op een dun laagje ijs al geschaatst kon worden, vermaakten kinderen in de Limburgse Ca- dier en Keer zich vandaag met de sneeuw. Kachels en wanten aan, zo luidt het parool voor de komende tijd. TEHERAN. Iran heeft gisteren ge meld dat alle stellingen rond de door Irak belegerde stad Abadan, in de Iraanse olie- provincie Khoezestan, zijn vernietigd. De dood is nog altijd een beladen onderwerp, tot voor kort zelfs een taboe. Toch of misschien wel juist daarom heeft het element dat alle wereldse zaken gedoemd zijn tot ver gankelijkheid altijd een rol van bete kenis in de kunst. Het Dordrechts Museum heeft „het eeuwig tijdelijke" nu verheven tot een thematische ex positie. De dienstverlening voor bejaarden belandde twee jaar geleden in rusti ger vaarwater na een nieuwe start van het Centraal Orgaan Bejaarden beleid, een commissie met directe inbreng van overheid en zogenoem de zorgsectoren. Een recente aanbe veling van het ministerie een stap terug te doen naar de geheel los van de overheid opererende stichtings vorm stuit op niet geringe weerstand bij direct betrokkenen. „Met een be jaardenstichting is in Velsen vol doende leergeld betaaldaldus een verzuchting uit C O.B.-kring. Gelijk luidend commentaar borrelt op bij de betrokken secretarie-afdeling. De Westduitse defensiebegroting zal komend jaar met 1,75 procent stijgen, dat is 1,25 procent minder dan de NAVO wil. Volgens sommige dokters is het beter dat een patiënt naar de regels der geneeskunst sterft, dan dat hij tegen de regel in geneest. Daling van de koopkracht is de komende jaren onvermijdelijk, meent het CNV. De vakcentrale hoopt wel dat de koopkracht van de laagst be taalden kan worden gehandhaafd. Volgend jaar moet dat in ieder geval gebeuren, zegt het CNV. Zie pagina 2 KRALENDIJK/PHILIPSBURG (ANP). Koningin Beatrix en prins Claus zijn gisteren aangekomen op St. Maarten, het vierde eiland dat zij tijdens hun reis langs de Nederlandse Antillen bezoeken. Op nieuw waren duizenden mensen op de been om het vorstelijk paar te begroeten. Gezaghebber Pandt van de Bovenwind se Eilanden zei bij aankomst van koningin en prins, dat de monarchie „stevig is ver ankerd in de harten van de bevolking”. De Antilliaanse krant Amigoe heeft in een commentaar in het afgelopen weekeinde echter geschreven, dat „niet moet worden gesteld dat de Curagaose bevolking zich nu onomwonden heeft uitgesproken voor behoud van de banden met Oranje”. De positieve reacties op de reis moeten vol gens de krant „niet worden opgevat als een verkapt referendum”. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Eerst nog wat sneeuw, morgen overdag droog en ook enkele opkla ringen. In de nacht en ochtend overwegend lichte vorst met mini mumtemperaturen van 0 graden op de Wadden tot min 6 graden plaatse lijk in het binnenland. Middagtemperatuur om het vries punt. Matige wind uit oost tot noord oost. DEN HAAG (ANP). De totale premie druk op het inkomen van werknemers zal volgend jaar een half procent meer moe ten stijgen dan de regering in de begroting heeft voorzien. Dit stelt de Sociale Verze keringsraad (SVR) in een advies over de sociale premies aan de regering. De regering had een verhoging met 1,4 procent tot 38,8 procent voorzien, maar volgens de SVR moet dat totaal komen op 39,31 procent. Deze schatting staat los van de premies voor wachtgeld en ziekengeld- verzekering, welke door de bedrijfsvere nigingen worden vastgesteld. Wel stelt de raad, dat vooral in de bouw nog dit jaar een ongekende stijging van het aantal ziekengeldtoekenningen wordt verwacht. Ging het vorig jaar nog om 33.300 uitkerings-manjaren, dit jaar zou den dat er 37.400 worden. De gemeente Velsen hanteert met de aangekondigde verhoging van plaatselijke heffingen epn impopulair paardemiddel om het kaartenhuisje van inkomsten en uitgaven overeind te houden. Voor het doorsnee-gezin vormt een lastenverzwaring van vijf tig gulden daarvan de weerslag. Niet mis is daarnaast een „bijstelling” van de belasting op onroerend goed waarbij voor huurders een extra bij drage van maar liefst 11.4 procent uit de bus rolt. Franse hoofdstad. Zo werd 26 september geschoten op een synagoge, een kinderbewaarplaats, een school en eën gedenkteken. Op 3 oktober ontplofte een bom voor een synagoge in de Rue Copernic. Hierbij kwamen vier mensen om en werden negen gewond. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Met grote spanning en in uiterste onzekerheid wacht de Amerikaanse bevolking de uitslag af van de presidentsverkiezingen die slag die werd uitgevoerd door twee jongemannen die met machinegeweren ongeveer 50 schoten af vuurden. Hiermee komt het totaal aantal slachtoffers van het politieke geweld in Spanje dit jaar op 110. In 1979 kwamen 99 mensen bij politieke gewelddadig heden in het land om het leven. HAARLEM- „Er moet onderzocht worden of in Haarlem Amerikaanse tele visieprogramma’s opgevangen kunnen worden om deze op het plaatselijke ka belnet te zetten. Ik vind het jammer dat we vandaag de verkiezingsprogramma’s uit de Vérenigde Staten niet zelf kunnen ontvangen”. De Haarlemse wethouder Paul Captijn reageert hiermee desge vraagd op de mogelijkheden die in Den Haag zijn om het televisiestation NBC via een satellietverbinding op het kabel net te brengen. De Haarlemse kijkers, en die in de regio, zijn afhankelijk van wat de NOS overneemt en uitzendt. Captijn: „We Het tweede zaterdagelftal van de Amsterdamse voetbalvereniging Overamstel gaat komend weekeind in staking als protest tegen de deel- neme van het Nederlands elftal aan het toernooi in Uruguay. De spelers hopen hiermee te bereiken dat ande ren dit voorbeeld zullen volgen opdat het gevoel van onbehagen een zo verspreid mogelijk karakter krijgt. Zie de sportpagina. (Van onze redactie binnenland) MARKELO. Het kabinet moet nog voor het einde van deze week besluiten tot een loonmaatregel. Dat is onvermijdelijk nu werkgevers en werknemers het niet eens kunnen worden. Het is noodzakelijk gezien de slechte economische situatie in Nederland. Zo verwoordde de WD’er Nijpels giste ren op een spreekbeurt in Markelo de opvattingen van de Tweede-Kamerfractie van zijn partij. Wanneer er nu geen loon maatregel komt, zullen in de toekomst nog hardere maatregelen noodzakelijk zijn en daarvan zullen vooral de zwaksten in de samenleving de dupe worden, aldus Nijpels. Hij haalde fel uit naar D’66, welke partij hij „vanwege een zwalkend beleid een CDA zonder confessie” noemde. Nu D’66 zich het afgelopen weekeinde heeft uitge sproken tegen regeringssamenwerking met WD en CDA wat volgens Nijpels betekent dat de partij zich heeft vastge klonken aan de PvdA zou dat D’66 bij de aanstaande verkiezingen wel eens heel wat stemmen kunnen kosten, aldus de WD-parlementariër. Grote Houtstraat 59 - Haarlem Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur van het KMNI tot morgenavond Washington wil de tekst grondig bestude ren alvorens er uitspraken over te doen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Muskie zei gisteren dat nog „veel tijd, geduld en diplomatie nodig is” in de gijzelingszaak, die vandaag precies een jaar geleden begon. De aangekondig de overdracht van de gegijzelden aan de Iraanse regering noemde hij „een positie ve ontwikkeling”. Overigens is niet duidelijk wanneer en hoe deze overdracht van de 52 Amerika nen zal plaatsvinden. De Iraanse premier Radjai bevestigde vanmorgen tijdens een grote betoging voor de Amerikaanse am bassade in Teheran dat zijn regering de gegijzelden zal overnemen van de islamiti sche studenten. Niet duidelijk is echter of de Amerikanen die ënkele maanden gele den naar verschillende plaatsen in Iran werden overgebracht, weer zullen terug keren naar de ambassade. Van Amerikaanse zijde is gisteren ge zegd, dat vrijlating van de gegijzelden in groepen voor de VS niet aanvaardbaar zou zijn. Er zijn veertien staten die bij de verkie zingen van 1976 voor Carter kozen, maar waar nu twijfel heerst. In twee van die staten, Pennsylvania (27 kiesmannen) en Wisconsin (11 kiesmannen) is de onafhan kelijke Anderson belangrijk. Hij kan stemmen weghalen bij Carter, waardoor Reagan in deze staten zou kunnen winnen. Commentatoren menen dat als Carter de ze beide staten kwijtraakt, de verkiezin gen voor hem zo goed als zeker verloren zijn. In de jongste opiniepeilingen, zaterdag gehouden door de New York Times en CBS, staat Reagan met 44 percent één percent voor op Carter. Anderson zou 8 percent krijgen en 5 percent zou nog niet weten op wie te stemmen. Naast het op komstpercentage en de invloed van An derson wordt die laatste groepering kie zers gezien als een factor die beslissend kan zijn in de verkiezingsstrijd. De campagne voor de verkiezingen van dit jaar was overigens de langste en de duurste uit de Amerikaanse geschiedenis. Hij begon al vorig jaar en kostte de ver schillende kandidaten tezamen 460 mil joen gulden. De eerste uitslag werd van morgen vroeg al bekend, toen de 24 inwo ners van het dorpje Dixville Notch aan de noordoostkust van de VS hun stem kwa men uitbrengen: Reagan kreeg 17 stem men, Carter 3, Anderson 2 en een andere kandidaat een; een stem was ongeldig. ZARAUZ (AP). Vier leden van de guardia civil de Spaanse paramilitaire politie zijn gisteren in een café in de Noordspaanse stad Zarauz dood geschoten. Volgens de politie zijn de daders waar schijnlijk commando’s van de afscheidingsbewe ging ETA. Zes andere personen werden gewond bij de aan- Daarbjj zouden 300 Iraakse militairen zijn gesneuveld. Teheran maakt ook melding van Iraanse successen bij de ten noorden van Abadan gelegen Iraanse havenstad Khorramsjar. Ook daar zouden Iraakse troepen zijn teruggedreven. Zowel Irak als Iran maakt melding van hevige ge vechten op verschillende fronten in de nu al zeven weken durende oorlog. Overigens heeft Teheran gisteren het Internationale Rode Kruis en Algerije ge vraagd, actie te ondernemen voor de vrij lating van de Iraanse minister van Olieza ken Mohammed Javad Tunguyan. Deze werd afgelopen vrijdag met vier andere personen, onder wie de onder-minister voor Oliezaken, vlak bij Abadan gevan gengenomen. MODE IN LEER 8 Spekstraat 1 (hoek Grote Houtstraat), B tel. 322187 ÏGen. Croniéstr. 141, tel 270850, Haarlem ik echter weten wat wel en niet mogelijk is, want ik zie er wel wat in rechtstreeks Amerikaanse programma’s hier op te vangen”. In Velsen is de rechtstreekse straalontvangst via satellieten tot nu toe bewust buiten de discussie gehouden bij de aanleg van het kabelnet, waaraan nu gewerkt wordt. Uit financiële overwe gingen wordt, aldus een gemeente woordvoerder, wel voeling gehouden met Beverwijk, beheerster van een ge meenschappelijke ontvangstinstallatie. Bij het ontbreken van een omroepsatel- liet werd discussie weinig zinvol geacht. Zie voor de gewijzigde NOS-uitzen- dingen over de verkiezingen in de VS, de RTV-pagina.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1