Kritiek Kamerleden op verhogen posttarieven Ulster Actie voor gevangenen s I 2 Nog geen toezegging loyalisten achtergrond Ji K •Hl Si Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV): Meer controle op stortende boeren KNOV vraagt om B si e< Weer geldboetes voor vuil- spaarzame feestverlichting Sporen Chinese kernwapenproef in regen ontdekt *5 bakkies” gevraagd Ki Openbaarheid van tuchtcollege niet af te dwingen” li Laagstbetaalden volgend jaar nog ontzien” z r 1980 DINSDAG 4 NOVEMBER D Gulden HM re i him Aapje brood VRüH Kwartje bI! Broodje aap I *771 4*1 BINNEN- EN BUITENLAND 2 1 5 IR 4 VCO (Van onze redactie economie) DEN HAAG Volgens het CNV is de komende jaren een daling van de koopkracht on vermijdelijk, al hoopt deze vakcentrale wel, dat de koop kracht van de laagst betaalden gehandhaafd kan blijven. Die koopkrachtdaling is nodig voor het herstel van de econo mie, de werkgelegenheid en de handhaving van het niveau van de sociale uitkeringen. I? h Sg ?-c sa trijfel Daling koopkracht 99 I xv‘: n 1 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Tweede-Kamerleden in de commissie van verkeer hebben gisteren kritiek geuit op de eis van de minister van Financiën, dat de posttarieven met 8,1 procent moeten worden verhoogd. 2 18 18 18 18 18 o o o 0.1 o o o 4 o o o Wel vindt het CNV, dat aan de volledige automatische prijscompensatie niet mag worden getornd. Dit blijkt uit een door de verbondsraad vastgstelde nota Werk en Welzijn, bedoeld als ’leidraad’ voor de komende kabinetsperiode van vier jaar. (Van onze redactie binnenland) De kritische CDA-werkgroep Niet Bij Brood Alleen (NBBA) zal het mogelijk moeten doen zonder de steun van de zogenoemde loyalisten uit de CDA-Tweede-Kamerfractie. De voorwaarde die NBBA steeds heeft gesteld om van de CDA-fractie binnen het CDA te kunnen blijven, is onder meer de toezegging om in de Tweede Kamer de plaatsing van nieuwe kemra- ketten in ons land volstrekt af te wijzen. Die toezegging kwam er gisteren nog Deze nota gaat als discussiestuk naar de leden en zal eind januari definitief wor den vastgesteld. In de nota kiest het CNV voor werkgelegenheid. Koopkrachtdaling kan, mits de lasten naar draagkracht over de gehele bevolking worden verdeeld. Het CNV wil ook een gelijke behandeling van de werkenden en de niet-werkenden. „De werknemers moeten volledige inspraak krijgen bij de besteding van de gelden die als gevolg van de loonmatiging beschik baar komen voor de versterking en uit breiding van de bedrijven”, aldus de nota. Het bestuur van de werkgroep Niet Bij Brood Alleen is nogal teleurgesteld over deze houding. Op het congres van zater dag zal duidelijk worden welke conclu sies daaruit moeten worden getrokken. Ook zal dan blijken of NBBA-sympa- thisant prof. Bob Goudzwaard, de op steller van het vorige CDA-programma die echter niet in het CDA wilde mee gaan, aan een nieuwe politieke partij gaat werken. Goudzwaard, die gisteren ook bij het gesprek aanwezig was, wacht met zijn besluit op de definitieve stel- lingname van de loyalisten. ken van 13 november tot en met 31 decem ber en dan van vier uur ’s middags tot een Die zullen zich namelijk de komende dagen alsnog gaan beraden over de vraag of de werkgroep NBBA toch op een of andere manier kan worden tege moet gekomen. Het initiatief daartoe zal uitgaan van Hans de Boer, die door de tien loyalisten als woordvoerder is aan gewezen. sterkere positie van het bedrijfsleven op bouwen. „De industrie is de nu meest bedreigde sector, maar tegelijkertijd een van de belangrijkste bronnen van natio nale inkomsten”, aldus zei Van der Meu- len bij de presentatie van de nota. Een sterke terugval in de industriële bedrijvig heid leidt er volgens hem toe dat niet alleen daar, maar ook in de bouw en de handel de werkgelegenheid vermindert. Uit de nota blijkt, dat het CNV na 1981 niet meer ten koste van alles de koop kracht van de laagstbetaalden wil hand haven. „We zullen dit van jaar tot jaar moeten bekijken, evenals al onze andere wensen. Als het even kan moeten we er voor zorgen, dat de koopkracht van de minima niet wordt aangetast. Je kunt nu niet zeggen, dat de koopkracht over een reeks van jaren gehandhaafd moet blij ven, dat hangt van jaar tot jaar van de economische ontwikkeling af’, zei Van der Meulen. wil dat de gevangenen het recht krijgen hun eigen kleren te dragen en om contact te onderhouden met mede-gevangenen. Deze en andere rechten zou de politieke gevangenen in Noord- lerland in 1975 zijn ontnomen. half uur na sluitingstijd. Ook zou het aantal lichtjes volgens het KNOV best wat minder kunnen. Volgens het KNOV is spaarzaam ge bruik van de feestverlichting gewenst in het kader van de energiebesparing. Het KNOV is er niet bang voor dat de sfeer in de winkelcentra verdwijnt als die feest verlichting op een lager pitje zal branden. Als de automobilist probeert ze weg te jagen ontstaat een groot krakeel, waarin ook voorbijgangers zich mengen: de kin deren hebben zelf een kwartje in de meter gedaan om speelruimte te hebben". „In Amsterdam staan overal auto’s ge parkeerd. Niet alleen langs, maar ook op de stoepen. Op een dag ontdekte een politieagent een paar kinderen die op een open plaats tussen twee auto’s aan het spelen waren. ’Waarom gaan jullie niet ergens anders spelen?’ vroeg hij. *Wij hebben een gulden in de parkeer meter gestopt’, antwoordden ze veront waardigd, ’en een uur lang is deze plek van ons”. Een van de nieuwe ’broodjes aap’ (’mo derne mythes zullen van nu af aan bekend staan als Broodje Aap-verhalen’ schrijft de uitgever in zijn folder) is nummer 132 en heet ’Betaald’: Li rent hun broi kwe aan1 ra dt be oi sr te w er er Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis n no ono wzw 2 3 1 1 3 14 6 6 -3 15 20 22 -2 9 -2 -3 -3 0 10 -2 -2 12 0 0.1 0 o 7 0.2 0 0 0 0 1 0 7 0 17 0 0 0 0 4 5 0 1 0 0 1 3 0 3 0 0 Interessant is te zien hoe zo’n verhaal evolueert, in twee jaar tijd, van ’Smartlap’ naar ’Betaald’. Het drukke stadsdeel in 88 is in 132 al uitgegroeid tot een overvol Amsterdam, waar de auto’s zelfs al op de stoepen staan. In een tegenemancipatoire beweging zijn de meisjes van 1978 omge- tumd tot kinderen in 1980, en het wat ouderwetse hinkelen is geneutraliseerd tot spelen. Het is ook niet langer de auto mobilist die de meisjes wil wegjagen, maar de politieagent, verschuiving van de boemangestalte in de burger naar de politieman, gevolg ongetwijfeld van het ME-syndroom. Het groot krakeel is in de loop der tijd geschrapt: de mensen zijn tegenwoordig wel wat gewend op straat! Maar het meest van al vertellen beide verhaaltjes toch over de inflatie, die in twee jaar tijd heeft toegeslagen! Hoefden de meisjes nog maar een kwartje in de parkeermeter te doen, de kinderen moes ten al een gulden storten! IE Par: vers van ene: den Sao ren. doo milj wel leid E sug per bet H le E een -2 -0 -2 2 4) -2 0 8 23 18 -2 7 Met de i taal invc IEA vate noo wor ring din< snel Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca 2 0 2Ü 1 6 12 16 -3 8 -5 16 Ir h< tt re gi vt pl P: vi oc 1i ree ove gel hui ma sta: dat E wé eer ste tot ker het me tep eer ver F wei wa; se btfi Azi -6 -8 -7 -6 -2 -5 -6 -3 15 2 18 10 -3 -2 -5 -5 Een gesprek tussen het NBBA-bestuur en een aantal loyalisten is gisteren vast gelopen op het punt van de kernbewape ning. Zaterdag zal het NBBA-congres in Utrecht beslissen of de ruim duizend leden van de werkgroep binnen het CDA blijven of toch een nieuwe, christen- radicale politieke partij gaan oprichten. Dat laatste is na het gesprek van giste ren allerminst onmogelijk geworden. r Aardig, niet waar? Als het niet waar is, is het toch goed gevonden. Deze nieuwe doet in de verte trouwens een beetje den ken aan nummer 88 (’Smartlap’) die ook al in de eerste druk stond, en nu dus nog steeds in deze zevende, uitgebreide druk: „Een automobilist wil zijn auto neerzet ten bij een parkeermeter, ergens in een druk stadsdeel, maar een stuk of wat kleine meisjes zijn bezig op het parkeer vak te hinkelen. naai van de loyalisten op het punt van de kernbewapening hem ervan kan weer houden te gaan werken aan een nieuwe partij. Mede na dringende oproepen van onder anderen Hans de Boer heeft Goudzwaard tot nog toe een besluit daarover uitgesteld. Op het CDA-con- gres in Den Haag sprak De Boer zich op 11 oktober onomwonden uit tegen de plaatsing in ons land van nieuwe kern wapens, in een poging om Goudzwaard en de zijnen binnen het CDA te houden. Op de steun van de tien Kamerleden loyalisten voor het oprichten van een nieuwe partij, valt niet te rekenen, zei hij toen ook. Houden De Boers mede-loyalisten ech ter vast aan hun gisteren in het gesprek met het NBBA-bestuur ingenomen standpunt, dan blijft prof. Goudzwaard, gezien zijn eerdere opstelling, vermoede lijk niet anders over dan definitief te breken met het CDA „Dan wordt het voor mij inderdaad wel heel moeilijk ja”, zo zei hij gisteren desgevraagd. door Nico Scheepmaker (Van onze redactie binnenland) DELFT. Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) heeft zijn negentigduizend leden opgeroepen om rond Sinterklaas en Kerstmis de feestver lichting spaarzaam te gebruiken. Het KNOV heeft de winkeliers ge vraagd om de verlichting alleen te gebrui- zw. bew. zw. bew. zw. bew. motsneeuw onbew. geh. bew. onbew. geh. bew. onbew. motsneeuw zw. bew. 1. bew. regen sneeuw onbew. 1. bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw geh. bew. sneeuw 1. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. regen zw. bew. h bew regen geh. bew. zw. bew. sneeuw geh. bew. zw. bew. Istanboel niet ontvangen 1. bew. onbew. onbew. zw. bew. Er zullen in de komende jaren grote offers moeten worden gebracht, door het vrijwel ontbreken van economische groei, zei CNV-voozitter Van der Meulen. Hij vindt, dat bij het vragen van die offers moet worden voorkomen, dat te veel wordt gepraat vanuit een eng eigenbe lang, waarbij reeds bestaande tegenstel lingen op de spits worden gedreven en bevolkingsgroepen tegen elkaar worden uitgespeeld. niet. Slechts ex-AR-voorzitter Hans de Boer een erkend atoompacifist bleek daartoe bereid. De overige aanwe zige Kamerleden (Jan Nico Scholten, Jan van Houwelingen en Maarten Wei- nema, allen ex-AR) heten weten dat er zich in de toekomst bijzondere omstan digheden kunnen voordoen waaronder nieuwe kernwapens toch aanvaard zou den moeten worden. Overigens wijzen zij op dit moment plaatsing wèl af. In de nota wordt een dringend beroep op de overheid, werkgeversorganisaties en vakbeweging gedaan te streven naar een zo breed mogelijke maatschappelijke overeenstemming over de vele proble men. „De gezindheid waarin de sociale partners de problemen aanpakken, is be palend voor de richting van de toekomsti ge ontwikkelingen. Het zou fiinest zijn, wanneer de geest van halen, hebben en houden een overheersende rol zou spelen in de komende jaren”. In de eerste plaats wil het CNV een In Amsterdam hebben leden van het H-blok-comité gisteren gedemonstreerd voor het Britse consulaat. Ze eisten betere omstandigheden voor de Noordierse politieke gevangenen in onder meer het H-blok in de Long Kesh-gevangenis. Het comité (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In de neerslag die de afgelopen week boven ons land is geval len, zijn sporen aangetroffen van zoge noemde „kortlevende splijtingsproduk- ten”, die kunnen worden toegeschreven aan een Chinese kernwapenproef op 16 oktober. Dit is gisteren bekend gemaakt door het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne in Den Haag. De radio-actieve stoffen in de regen zijn ontdekt door het KNMI en door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven. Volgens het ministerie zijn de hoeveelheden waar in de stoffen voorkomen zo gering dat ze geen invlofed hebben op het totale gehalte aan radio-activiteit in lucht en neerslag. Over enkele weken zal worden getracht een tweede passage van kemproefresten over Europa waar te nemen. Weer in binnen- en buitenland ozo nno no nnw no o ono no no no windst. windst. n ono no no nno nno wzw windst. windst. no no nno no ono windst windst. w ono n windst no zo ozo wnw n no zw (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid meent dat zij op grond van de medische tuchtwet niet in staat is om een medisch tuchtcollege te dwingen zijn uitspraken openbaar te maken. Naar aanleiding van de uitspraak van het medisch tuchtcollege van Eindhoven over de gebeurtenissen in Huize Assisie hadden de Tweede-Kamerleden Dees en Verkerk-Terpstra (WD) mevrouw Veder- Smit schriftelijk gevraagd de Kamer, des noods vertrouwelijk, van de uitspraak op de hoogte te stellen. Veder-Smit merkt overigens op, dat tuchtcolleges vooral in gevallen waaraan veel ruchtbaarheid is gegeven, beslissin gen beter in het openbaar zouden kunnen uitspreken. II f - - Op 11 september 1978 schreef ik een Trijfel over twee van die verhalen die nu al tientallen jaren als waar worden door verteld, zonder dat iemand ze echt gelooft, hoewel ze best wel eens gebeurd zouden kunnen zijn. Ik kreeg nogal wat reactie? van lezers met soortgelijke verhalen, en ook een brief van Jaco Groot van uitgeve rij De Harmonie, die me vertelde dat Ethël Portnoy bezig was de drukproeven te cor rigeren van een boekje met 93 van zulke doorvertelverhalen, getiteld: ’Broodje Aap’. Sindsdien zijn er zes drukken van in totaal 30.000 exemplaren van verkocht, en zojuist is de zevende druk verschenen, die is uitgebreid met 42 nieuwe verhalen. Ik heb natuurlijk meteen gecontroleerd of alle verhalen die lezers indertijd naar deze rubriek zonden er nu bij zijn, maar dat bleek merkwaardig genoeg niet het geval Een stuk of vijf staan er wel in, meestal ingekort en ’kaler’ gemaakt, maar ik miste bijvoorbeeld het bruidje, dat vlak na de oorlog geheel in nylon gekleed op de bruidsfoto ging, waarna bij de ontwikke ling van de foto bleek dat zij spiernaakt naast de bruidegom stond, omdat nylon niet ’pakte’ op het toenmalige fotomateri aal. Ook over die moeder die in verwach ting raakte omdat haar dochteije haar pillen had omgeruild voor vitamientjes (de dochter wou voor thuis niet weten dat ze het al deed met haar vriendje), heb ik niets teruggevonden. Het meest verbaasd was ik nog, dat ik het hjjsverhaal niet bij de nieuwe collectie terugvond: Twee mannen waren bezig een zware kuip met stenen naar boven te hijsen. Toen de kuip bijna boven was, werd een der mannen aangevallen door een wesp. Hij begon wild om zich heen te slaan, en liet het touw daardoor los. De kuip met stenen werd daardoor te zwaar voor de andere man, die plotseling omhoog werd getrokken. Halverwege kreeg hij een klap van de kuip stenen die tegelijkertijd om laag suisde, en even later sloeg hij met zijn hoofd tegen de dakrand. De kuip was intussen op de grond geklapt, omgekan teld, en had een groot deel van zijn inhoud verloren. Op zijn beurt was de man nu weer te zwaar voor de kuip geworden, hij schoot omlaag, kreeg halverwege weer een klap van de omhooggaande kuip, en sloeg vervolgens met een harde smak te gen het trottoir. Daardoor verloor hij het bewustzijn en liet het touw los, waarna de kuip weer omlaag suisde en bovenop de ongelukkige terechtkwam... De Boer wilde gisteren niets zeggen over het gesprek met het NBBA-bestuur. Namens de loyalisten zal hij persoonlijk zaterdag op het NBBA-congres een ver klaring afleggen. De loyalisten, die in deze zaak als groep opereren, zullen er tot dan toe naar buiten het zwijgen toe doen. Prof. Goudzwaard heeft steeds ge steld, dat slechts een zeer duidelijk sig- <^44 greep moet krijgen op de 27MC-amateurs, omdat het opvoeren van de ’bakkies’ ern stige gevaren met zich meebrengt voor lucht- en scheepvaart en andere niet-ama- teuristische communicatie. De Beer (WD) en Hartmeijer waren het daarmee eens en de laatste vond dat het huidige vergunningenstelsel op de helüng moest. De staatssecretaris verwierp die gedachte door erop te wijzen dat het aantal uitwas sen gering is en dat er toch altijd uitwas sen zullen blijven. Uit de winsten van de bedrijven moet volgens het CNV een belangrijk deel van het geld komen voor de noodzakelijke voozieningen als volkshuisvesting, stads vernieuwing, bescherming van het milieu, sociale zekerheid, onderwijs, gezond heids- en welzijnszorg. „Dat zijn terreinen waar werk en welzijn hand in hand gaan. Verbetering van die voorzieningen is niet alleen dringend gwenst voor het welzijn van de bevolking, maar evenzeer voor handhaving en uitbreiding van de werk gelegenheid. En hiervoor vragen we de leden om een stuk koopkracht in te leve ren”, aldus Van der Meulen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het CNV verwacht dat minister Albeda van Sociale Zaken de koopkracht van de minimuminko mens en uitkeringen in 1981 zal hand haven. Daarmee zal dan een eis van de totale vakbeweging zijn ingewilligd. CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei te hopen, dat dit een van de belang rijkste onderdelen zal zijn van de brief die de minister deze week aan de socia le partners zal schrijven. Van der Meulen hoopte, dat de toe zegging van de minister, de koop kracht van de minima te handhaven, ertoe zal bijdragen, dat het overleg op centraal niveau weer op gang komt Volgens Van der Meulen zijn de motie ven van de vakbeweging om de koop kracht te handhaven bijzonder sterk. „De minister kan daar moeilijk om heen”, zei hij. Het CNV wil snel het overleg tussen regering en sociale partners hervatten over de werkgelegenheid. „De jongste werkloosheidscijfers manen tot grote spoed. Als het overleg er nu niet uit komt, dan is de kans op een akkoord m de eerstkomende jaren helemaal ver keken”, zo meent Van der Meulen. Woordvoerders Eversdijk (CDA) en Hartmeijer (PvdA) achten dit een vorm van indirecte belastingverhoging. Staats secretaris Smit-Kroes (Verkeer en Water staat was het met deze kritiek niet oneens, maar noemde een hiertegen gerichte mo tie (van Eversdijk) bij haar niet op haar plaats. In de motie wordt de regering uitgeno digd te onderzoeken of bij de bepaling van PTT-tarieven ook de jaarlijkse afdracht aan de schatkist, ter leniging van het Financieringstekort in ogenschouw geno men moet worden. Smit-Kroes vond dat die motie bij de minister van financiën moest worden ingediend, maar zowel Eversdijk als de griffier oordeelden dat de motie, gericht aan de regering, op zijn plaats was. Dat overleg met de minister van Financiën moet de staatssecretaris dan zelf maar doen. Woordvoerder Eversdijk vindt overi gens dat de Radio-Controledienst meer (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Opnieuw is een aan tal boeren uit de Krimpenërwaard door de rechter veroordeeld voor het storten van vuil op of rond hun erf. De kanton rechter in Rotterdam veroordeelde giste ren een vijftal boeren tot geldboetes van maximaal 350 gulden. De kantonrechter in Gouda had in 23 soortgelijke gevallen eerder ook al geldboetes tot maximaal 750 gulden opgelegd. De boeren in de Krimpenerwaard zijn zo fel gekant tegen dit ingrijpen door de rechter, dat zij zich hebben verenigd in een actiegroep; „Ik ben boer, u ook?”. De agrariërs dreigen alle provinciale bomen in de Krimpenerwaard te zullen kappen indien de vervolging tegen hen niet stopt. De provincie heeft voor de zomer juist een actief opsporingsbeleid op poten gezet om eind te maken aan illegale vuilstort. De boeren betogen dat wat zij doen, noodza kelijk is voor hun bedrijfsvoering. Het afgelopen weekeinde voerden enke le boeren buiten het actiecomité om hun dreigement al uit en kapten een aantal wilgen. Het is de bedoeling dat de boeren donderdag op een bijeenkomst in Berken- woude beslissen of deze weg nu op grote schaal moet worden ingeslagen. G voe rinj Oos mu hee wes ma vro teg( zijn Bol noe Bra ver gini het weer] Vooruitzichten voor donderdag, opge steld door het KNMI: Wolkenvelden en overwegend lichte vorst Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 6; minimumtem peratuur: omstreeks -3 graden; maxi mumtemperatuur: omstreeks 0 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. WEERRAPPORTEN M 3 T* O - C 4» g 21 31 31 26 WOENSDAG 5 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.41 uur, onder 17.02 uur Maan op 04.46 uur, onder 16.40 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 02.02 uur en 14.21 uur Laagwater 10.05 uur en 22.18 uur niet te vermijden” wwii i— lL d 62 ■n-i d.Q

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2