Van Agt in Sjanghai: Ongewoon koud Harde strijd om begroting Suggestie Brandt verworpen Bonn stuurt weer afgezant naar DDR Bij katholieken steeds meer Rapport over bewapening: echtscheidingen I „Meer geld nodig voor onderzoek energiebronnen” hoede voor Moskou” w I China terecht op Protest tegen uitwijzing I Carter maakte geen gebruik van privilege 1 RIL Hart in Europa in k I ■I BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 3 :n (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse defensiebegroting zal komend jaar met slechts 1.75 procent stij gen, hetgeen ruim beneden de door de NAVO vastgestelde groeinorm van drie procent is. p en nu or- >ft, en ie$ en ve ie! or- [ke *je in en lie le is, we en- al iog ik: i (Door Ronald Frisart) De Amerikaanse president Carter heeft geen politiek slaatje geslagen uit het pri vilege dat hij als leider van de Verenigde Staten heeft om de nieuwe president van de Wereldbank voor te dragen, hoewel de nek-aan- nekrace met zijn tegenstre ver Reagan daar alle aan leiding toe zou hebben gegeven. 1 J (Van onze redactie buitenland) Bonn: geen 3 procent defensie ers Wereld dichter bij kernoorlog (Van onze redactie buitenland) Op het moment wordt per jaar 1000 miljard gulden aan Het koude weer wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied boven Scandi navië en Midden-Rusland. De meteoro logen verwachten dat de toevoer van koude lucht pas tegen het midden van de week wordt onderbroken. In het noorden van Scandinavië wor den de ski’s al tevoorschijn gehaald, terwijl wijnboeren in Oostenrijk in een sneeuwjacht hun druiven oogsten. In noord-Roemenië viel plaatselijk 20 cm. sneeuw. „Het zou een illusie zijn, te menen dat van de Sovjet-Unie geen gevaar te duch ten is, alleen een dwaas kan hiervoor de ge- op Met het huidige onderzoekstempo zouden de industrielanden eind deze eeuw in to taal 20 miljoen vaten olie per dag moeten invoeren, tegen 22 miljoen vaten nu. Het IEA vindt echter een daling tot 14 miljoen vaten per dag rond de eeuwwisseling noodzakelijk. Dit zou onder meer moeten worden bereikt door verdergaande bespa ringen op het energieverbruik, uitbrei ding van de kolenproduktie, bouw van snelle kweekreactors en dergelijke. IEA-directeur Lantzke heeft gisteren in Parijs verklaard, niet bang te zijn voor verstoring van de olieaanvoer als gevolg van de oorlog tussen Iran en Irak. Dit enerzijds omdat er nog voldoende voorra den zijn en anderzijds omdat landen als Saoedi-Arabië meer olie zullen produce ren. De totale OPEC-produktie zou echter door de oorlog toch dalen van 27 naar 24 miljoen vaten per dag. Lantzke zei zich wel ongerust te maken over het prijsbe leid van de OPEC. (Van onze redactie buitenland) BONN-BERLIJN-PARIJS. De Westduitse regering zal niet ingaan op de suggestie van SPD-voorzitter Brandt na het aanstaande vertrek van Bonns permanente vertegenwoordiger in de DDR, voorlopig geen nieuwe man te benoemen. Alleen Athene, met een middagtempe- ratuur van 21 graden, getuigde ervan dat de winter volgens de kalender nog niet is begonnen. In grote delen van Oostenrijk ondervond het verkeer hinder van zware sneeuwval. De Silvretta-pas tussen Oos tenrijk en Zwitserland moest gesloten worden. De autosnelweg tussen Bologna en Florence was wegens sneeuwval ook enkele uren voor verkeer gesloten. In De uitgaven voor bewapening stegen vorig jaar sneller dan de inflatie. Deze sterke groei van de bewapening draagt niet alleen bij tot de verslechtering van de econo mie en tot sociale onrust, maar brengt de wereld ook dichter bij „de uiteindelijke ramp van een kernoorlog”, aldus het rapport, dat is opgesteld door Ruth Leger Sivard, voormalig topambtenaar bij het Amerikaanse bureau voor wapenbeheersing en ontwapening (ACDA) en thans directrice van World Priorities, een onderzoek sorganisatie zonder winstoogmerk. De Oostduitse partijleider Honecker zei over Brandts voorstel dat de DDR „zich niet laat chanteren”. Hij zei dat tegen Oostenrijkse journalisten die in Berlijn waren in verband met Honeckers aan staande bezoek aan Wenen. Bovendien verklaarde hij dat hij principieel vast houdt aan een ontmoeting met bondskan selier Schmidt. Die zal maandag een ont moeting hebben met de Franse president Giscard d’Estaing, zo werd gisteren in Parijs en Bonn bekendgemaakt. Het afgelopen jaar zijn de militaire uitgaven opnieuw sterk gestegen en is de kloof tussen de bloeiende militaire sector en de kwijnende econo mie verder verscherpt. Vooral in de arme landen vormen ellende en wanhoop een voedingsbodem voor ernstige bedreigingen voor de wereldvrede. Dit concludeert de Amerikaanse Unie van Verontruste Geleerden in haar rapport Militaire en sociale uitgaven in de wereld in 1980. Politieke waarnemers in Bonn houden het erop dat Brandt met zijn interventie heeft willen voorkomen dat Bölling per manent vertegenwoordiger in de DDR wordt. De SPD-voorzitter zou die post het liefst bezet zien door zijn vertrouweling Egon Bahr, die al heeft aangekondigd binnenkort als zakelijk leider (een soort secretaris-generaal) van de SPD te zullen aftreden. In een periode van elf jaar zijn ze de aarde rond geweest. De oorzaak van de „weer-carrousel” ligt volgens de onder zoekers in de zonneactiviteit, die elke elf jaar verandert. Volgens Russische wetenschapsmen sen draait het weer als een soort „car rousel” van west naar oost om de aarde. Onderzoekers van het instituut voor geo- chemie en geofysiek in Minsk hebben vastgesteld, dat strenge winters, en dro ge, of verregende zomers zich van jaar tot jaar in oostelijke richting bewegen. Afwijkingen van het normale weer in West-Europa bereiken het Europese deel van de Sovjet-Unie in drie tot vier jaar. Zwitserland en Oostenrijk veroorzaak ten gladde wegen veel ernstige verkeer songelukken. Terwijl de militaire budgetten omhoog gingen, nam de levensstandaard af. Het afgelopen jaar steeg het aantal mensen zonder werk en met onvoldoende voedsel en zuiver drinkwater, aldus het rapport. Gijzelingen, onlus ten en een groeiend aantal vluchtelingen wijzen op het bestaan van verwaarloosde menselijke behoeften waar voor geen militaire oplossingen zijn, zo wordt opgemerkt. Terwijl het afgelopen jaar gekenmerkt werd door interne sociale en economische beroering zochten rege ringen een toevlucht in een sterke militaire defensie tegen buitenlandse vijanden. De uitbreiding van militaire macht had ondanks alles de hoogste prioriteit. De hoe veelheid vernietigingswapens op de wereld is onvoorstel baar. Het aantal kernwapens bedraagt al 50.000 en het wordt wat snelheid, reikwijdte, doeltreffendheid en ver nietigingskracht betreft, steeds verder geperfectioneerd. Nu al zou er veel te weinig geld zijn voor nieuwe wapensyste men. Zo meldt het Westduitse blad Der Spiegel deze week, dat er in de komende vier jaren een tekort van minstens tien miljard mark zal ontstaan. Als oorzaak van dit financiële gat noemt Der Spiegel de explosieve stijging van de aanschafkosten van nieuwe wapens. Zo zou de Tornado bij het ontwerpen zijn begroot op tien miljoen mark per stuk, terwijl de werkelijke kosten nu al 67,36 miljoen mark per vliegtuig bedragen. Gevreesd wordt dat dit vliegtuig over twee jaar al 100 miljoen mark per stuk zal kosten en in 1988 maar, liefst 150 miljoen. In een reactie hierop heeft defensieminister Apel verklaard, dat de bondsrepubliek zijn bewapeningspolitiek drastisch zal moeten herzien. „De huidige trend, steeds ingewikkelder, steeds perfecter, steeds duurder kan niet worden voortgezet”, aldus de bewindsman. Vandaag heeft hij een onderhoud met de Amerikaanse am bassadeur in Bonn, waarbij volgens Amerikaanse legerkringen in de eerste plaats gepraat zal worden over een verhoging van de bijdrage van West-Duitsland aan de legering van de Amerikaan se soldaten in dat land. Ook zouden de VS meer opslagmogelijk heden willen voor Amerikaanse troepen die in tijd van oorlog kunnen worden overgevlogen. Nu is er opslag voor drie divisies van elk vijftigduizend man, hetgeen zou moeten worden ver hoogd tot negen divisies. Dit zou ook de paraatheid van het Amerikaanse leger in het Midden-Oosten ten goede komen, wordt gezegd. Van Westduitse zijde wordt gezegd, dat Bonn in verband met de begrotingsproblemen moeilijk aan deze verzoe ken zal kunnen voldoen. Op het moment zijn er naar schatting 25 miljoen mensen in dienst van de staande legers in de wereld, 7 miljoen meer dan in 1960. Als de paramilitaire- en reser- vetroepen en de burgers die werken voor wapenonder- zoek- en produktie worden meegeteld, bedraagt het aan tal mensen dat direct of indirect door de ministeries van defensie wordt betaald, meer dan 100 miljoen. Volgens het rapport zijn militaire budgetten „doodlopende uitga ven” die niet leiden tot economische groei, terwijl ze bovendien de inflatie aanwakkeren. Aan het slot van het rapport wordt opgemerkt dat de moderne wereld pijnlijk uit haar evenwicht is: „Overvloedig rijk aan wapens, arm in het voorzien in de behoeften van mensen. Dit sociale tekort vormt de meest nijpende bedreiging voor de wereldvrede”. tachtig zullen de uitgaven aan bewapening, als de huidige tendens aanhoudt, stijgen tot boven de 1200 miljard gulden per jaar, zo wordt voorspeld. bewapening uitgegeven. Tien jaar geleden was dat (uitge drukt in prijzen van 1979) 750 miljard gulden. In de jaren Een dergelijke nationalistisch getinte voordracht is iets waar geen van beide presidentskandidaten zich een buil aan kan vallen. Het zal bovendien de vele Amerikanen tevreden stellen, die menen dat de Verenigde Staten nog altijd „Gods own country” is met het daaraan verbonden superioriteitsbe sef, dat Amerika ’s werelds grote broer is, en het altijd beter weet. Dat de concurrenten Carter en Reagan zich beiden achter Clausens kandida tuur hebben geschaard zal ongetwij feld ook te maken hebben met de interne strubbelingen binnen de We reldbank. De laatste tijd werd steeds vaker vanuit de ontwikkelingslanden aangedrongen op een bankpresidenj uit de Derde Wereld. Anderzijds heeft het Amërikaanse Congres zich niet zelden negatief uitgelaten over de po litiek van de Wereldbank. Dat is van groot belang omdat de Verenigde Sta ten veruit het meeste geld aan die instelling beschikbaar stellen, veel meer dan welke andere lidstaat ook. Naar verluidt zou een van Reagans be langrijkste adviseurs, George Schultz, in samenwerking met Carters cam pagneleider Robert Strauss alles op alles hebben gezet om de voordracht uit de politieke sfeer te halen. Daar van uitgaande is de voordracht van Clausen zeker geslaagder dan het naar voren schuiven van Young zou zijn geweest. Immers, Young is een bij uitstek politieke figuur, terwijl dat met Clausen slechts in zeer beperkte mate het geval is. Sedert 1970 staat Tom Clausen aan het hoofd van de Bank of America en in bankiersogën heeft hij als zodanig goed werk afgeleverd. Daarom ook, staat in de verklaring van het Witte Huis, waarin Clausen wordt voorge dragen als opvolger van McNamara, dat hij „de individueel meest geschik te man” is om het roer van de Wereld bank in handen te nemen. Daarbij zal zeker ook hebben meegespeeld dat Clausens Bank of America geldt als een zeer internationaal georiënteerde bankinstelling. te rin in ter (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. De kerkelijke rechtbanden van katholieke bisdommen over de hele wereld hebben twee jaar geleden 45.872 verzoeken gekregen om huwelijken nietig te verklaren. Dat is tien maal zoveel als in 1977, zo blijkt uit het statistisch jaarboek over de jaren 1973-78 dat het Vaticaan heeft gepubliceerd. Het aantal verzoeken om katholieke hu welijken nietig te verklaren nam in pro centen het snelst toe in Europa. Daar steeg het aantal verzoeken van 792 in 1977 tot 18.904 een jaar later. Voorts blijkt dat het aantal gesloten kerkelijke huwelijken terugloopt, evenals het aantal priesters, hoewel het Vaticaan meent dat wat dit laatste betreft het diep tepunt is bereikt. De komende jaren zou een groeiend aantal priesterwijdingen te verwachten zijn. Per december 1978 waren er op de hele wereld bijna 750 miljoen katholieken, waarvan bijna de helft op het Amerikaan se continent, ruim 35 procent in Europa, b(jna 8 procent in Afrika, 2,3 procent in Azië en nog geen 1 procent in Oceanië. :et- ■en vat er- 1O- nd ijft 132 er- nt- lek groei voor »rd jar aar iet in, iar lak de ke- ikt on jri- ?h- lar jes lat ik isd bij aal ap’ 88 vol de ire ge vat ?rd to en, an de iet de ijn at! ide in en de es- ent ats ?n. ire en. ?en sp. en iet de ?rd Lap m- ijn zas an- ud nu hij eer en te- let de de (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Als de grote olie-importe- rende landen niet meer geld uitgeven aan hun onderzoek naar alternatieve energie bronnen, dan blijven zij nog lange tijd kwetsbaar voor verstoringen in de olie aanvoer. I Hiervoor waarschuwt het Internationa le Energie Agentschap (IEA) in Parijs in een rapport dat gisteren is gepubliceerd. ogen sluiten”, aldus de premier. Maar daaruit moet volgens hem niet worden geconcludeerd dat de politiek van ont spanning moet worden opgegeven. „Wij zijn het echter wel eens met China dat men geen wapenbeheersingsbesprekin- gen moet voeren vanuit een positie van zwakte van de westelijke kant”, zo voegde hij daaraan toe. In het licht van het bovenstaande komt de voordracht van Clausen toch in de allereerste plaats over als een Ameri- kaans-nationalistische daad, waar mee de traditie dat steeds Amerika nen president zijn geweest van de We reldbank nog eens nadrukkelijk wordt onderstreept. Bronnen in het Witte Huis noemden het „zeer belang rijk” dat opnieuw een Amerikaan de leiding van de bank krijgt. De premier noemde zijn Chinese gast heren „capabele lieden die hun zaakjes kennen”. Hij zei de indruk te hebben dat China aan de vooravond van ingrijpende sociale en economische hervormingen staat, en dat het bezig is zich in een hoog tempo te bevrijden van „de dwangbuis van de Culturele Revolutie”. SJANGHAI. Het valt niet te ontkennen dat de Sovjet-Unie voortdurend bezig is haar macht te vergroten. Vooropstellend dat China een buurland van de Sovjet-Unie is en dat elk vogeltje zingt zoals het gebekt is, heeft China gelijk dat het op zijn hoede is voor 'Moskou. Dit zei premier Van Agt gisteren tijdens zijn bezoek van zeven dagen aan China. De premier zei gisteren dat de Sovjet- Unie en Vietnam door hun invallen in Afghanistan respectievelijk Cambodja de internationale vrede en veiligheid in ge vaar hebben gebracht. Overigens zei Van Agt geen aanleiding te zien om de Neder landse hulp aan Vietnam in te trekken naar aanleiding van de Vietnamese inval in Cambodja. Dit wordt gemeld door politici die rechtstreeks zijn betrokken bij de coalitiebesprekingen in Bonn tussen de sociaal-democra- ten (SPD) en liberalen (FDP). In de Westduitse hoofdstad zou een harde strijd worden gevoerd om de defensiebegroting, die zich voornamelijk zou afspelen tussen minister Mathöffer van Financiën en minister Apel van Defensie. De Westduitse defensiebegroting komt dit jaar op 38 miljard mark, (ongeveer 42 miljard gulden). Mathöffer had in eerste instantie een verhoging van niet meer dan een procent, ofwel 380 miljoen mark, willen toestaan, maar Apel heeft weten te bereiken, dat dit 1,75 procent werd, ruim 670 miljoen mark voor het leger wordt uitgetrokken, waarmee de begrotingsgroei zou uitkomen op 1270 miljoen mark, wat iets meer is dan het door de NAVO vastgestelde streefcijfer van drie procent groei, maar maakt met dit verlangen weinig kans, zo verluidt het in Bonn. Deskundigen hebben gewaarschuwd, dat vertragingen zullen ontstaan in het bewapeningsprogramma als er te weinig geld beschikbaar komt voor het leger. Hiervan zouden vooral de bouw van het jachtvliegtuig van het type Tornado, de Leopard- 2-tanks en de bouw van marineschepen het slachtoffer worden. JV HAMBURG-WENEN (DPAZReuter). In grote delen van Europa is het sinds het weekend ongewoon koud voor de tijd van het jaar. Op veel plaatsen zijn record-minimumtemperaturen voor be gin november gemeten. In het noorden van Italië zakte de temperatuur tot plaatselijk tien graden onder nul, in Praag was het gisteren overdag nog min vier en in Parijs stegen de temperaturen ook niet tot boven de min twee. Gisteren verklaarde regeringswoord voerder Bölling dat de Westduitse rege ring de politiek van „afgrenzing” zoals Oost-Duitsland die voert niet met gelijke munt wil terugbetalen. Zoals bekend heeft Oost-Duitsland onlangs bepaald dat westerse bezoekers dagelijks tenminste 25 mark moeten uitgeven, veel meer dan vroeger. De huidige permanente Westduitse ver tegenwoordiger in de DDR, Gaus, verlaat zijn post aan het eind van dit jaar en Bölling wordt als kansrijke opvolger ge noemd. Bölling verklaarde gisteren dat Brandts suggestie Gaus voorlopig niet te vervangen als een „persoonlijke overwe ging” moet worden beschouwd. De jarenlange praktijk heeft uitgewezen dat een kandidaat voor het president schap van de Wereldbank die door het Amerikaanse staatshoofd wordt voor gedragen, inderdaad op die post be landt. Enige maanden geleden leek de fervente Carter-aanhanger en oud- ambassadeur van de Verenigde Sta ten bij de VN, Andrew Young, een goede kans te maken Robert McNa mara op 1 juli op te volgen als presi dent van de Wereldbank. Deze bank houdt zich voornamelijk bezig met de financiering van ontwikkelingspro- jekten in de Derde Wereld. Gezien de internationale verhoudingen leek Young een uitstekende kandi daat, niet in de laatste plaats omdat hij tot de zeer weinige Amerikanen behoort die bij de OPEC-landen een potje kunnen breken. Ook de binnenlandse politieke situatie in de Verenigde Staten leek in het voordeel van Young te zijn. Wanneer president Carter hem zou voordragen voor het hoogste ambt bij de Wereld bank, zou dat de democratische presi dentskandidaat vrijwel zeker een aan tal zwarte stemmen hebben opgele verd. Opmerkelijk genoeg heeft Carter afgelo pen vrijdag echter A.W. Clausen voor die post voorgedragen. Clausen is re publikein en staat daaróm, naar mag worden aangenomen, dichter bij Ro nald Reagan dan bij Jimmy Carter. Bronnen rond de beide Amerikaanse presidentskandidaten zeggen echter dat de voordracht van Clausen een min of meer gezamenlijk besluit zou zijn geweest van Carter en Reagan, of op zijn minst Reagans uitdrukkelijke goedkeuring heeft gekregen. De premier benadrukte, dat Nederland het eerste land is geweest dat tegenover de Chinese leiders de zaak van de mensen rechten aan de orde heeft gesteld. „Geen enkele andere delegatie uit de vrije wereld heeft deze zaak ooit ter tafel gebracht in Peking”. Van Agt heeft de kwestie vorige week naar voren gebracht in een gesprek met de Chinese leider Deng Xiaoping, die er echter niet op inging. „Wie zou dat in redelijkheid ook hebben kunnen ver wachten”, aldus Van Agt gisteren. hof behandelde het beroep dat twee Pales tijnse burgemeesters van de bezette Weste lijke Jordaanoever hebben aangetekend te- Honderden Palestijnse demonstranten verzamelden zich gisteren voor het Israëli sche hooggerechtshof in Jeruzalem. Het gen hun uitwijzing. De zitting werd echter verdaagd. Vermoedelijk valt binnen enkele dagen een beslissing. X <-■

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3