Topsalarissen toch in vijf jaar omlaag Kinderprotest in Kaatsheuvel Hoop metaalsector op nieuwe technologieën Damiate Pers Voor ambtenaren en politici FNV: data-net SS’ers na drie Ziekteverzuim iets gedaald Verbod op dragen dienstpistool in vrije tijd bepleit Volkstelling voor 1987 F-16 krijgt toch stoorapparatuur van Westinghouse jaar proces vrijgesproken Na veroordeling tot 5 jaar in beroep vrijspraak IN SNELWEGTRAJECTEN GESCHRAPT Europarlement wil vaste plaats van vestiging ADM krijgt nog eenmaal steun B erg worden” „gaat heel Voor verbetering concurrentiekracht IJmuider Courant D DINSDAG 4 NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 4 1980 to (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer kiest in meerderheid voor het aanleggen van meer spoorwegverbindingen boven de aanleg van nieuwe wegen. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de vaste Ka mercommissie voor verkeer. mi er Mia« se: Di lijl rrn de Ve in) dc bli vo toi rei en va rie de de et! t Kamer: spoorlijnen verdienen voorkeur Gijzelingsdrama in Iran jaar oud 155,00 J (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De metaalwerkge- vers in ons land hebben hun hoop vrijwel geheel gesteld op nieuwe technologieën (zoals micro-elektroni- ca) om de concurrentiepositie van deze bedrijfstak te verbeteren. De belangrijkste treinverbindingen die de Kamer gerealiseerd wil zien, zijn die tussen Heerlen en het Westduitse Aken, die tussen Enschede en de Westduitse plaats Gronau en die tussen de Randstad en het noorden van Nederland. Deze laat ste verbinding, de zogenoemde Zuiderzee- lijn moet van Amsterdam via Lelystad en Heerenveen naar Groningen lopen. Over de beide grensoverschrijdende spoorweg verbindingen moet het kabinet contact opnemen met de Westduitse regering. De kamerleden spraken zich verder de finitief uit voor aansluiting van de Schip- holspoorweg op het Amsterdamse Cen traal Station. Al eerder was daar bij mi nister Tuijnman van Verkeer en Water staat op aangedrongen. Het afwijzen door de kamercommissie van de aanleg van het stuk van Rijksweg 7 tussen Amsterdam en Purmerend is een voorbeeld van de voorkeur die de Kamer geeft aan openbaar vervoer boven de aan leg van nieuwe snelwegen. De commissie leden willen dat wordt onderzocht welke Met het in stemming brengen van onge veer 150 moties schaafden de kamerleden flink aan het Meerjarenplan Personenver voer (MPP) en aan het Struktuurschema Verkeer en Vervoer (SW). Vooral bij de banken en de verzeke ringsmaatschappijen is grote belangstel ling voor het data-net, dat moet gaan fungeren als „telefooncentrale” voor com puters. In de bankwereld is men in samen werking met de PTT aan het bekijken of het nieuwe systeem kan worden gebruikt (Van onze redactie buitenland) Vandaag precies een jaar geleden, op 4 novem ber 1979, bestormden enkele honderden militan te islamitische studenten de Amerikaanse am bassade in Teheran en namen daar een zeventig tal mensen, voornamelijk Amerikanen, in gijze ling. AMSTERDAM (ANP). De fractie van de PvdA in de Amsterdamse gemeente- Welke druk ook door de VS en door internationale organisaties werd uitgeoefend, Iran weigerde een eind te maken aan de gijzeling. Slechts dertien gijzelaars, vrouwen en zwarte mannen, werden vrijgelaten. Zes anderen, die bij het begin van de gijzeling hun toe vlucht hadden gezocht op de Canadese ambassade in Teheran, wisten in januari uit Iran te ontsnappen. Terwijl de VS hun sancties tegen Iran opvoerden, dreigde de regering in Teheran de gijzelaars, aange duid als misdadigers en spionnen, te berechten. Presi dent Carter werkte intussen in het diepste geheim aan De gijzeling heeft de Amerikaans-Iraanse betrekkin gen, die met de islamitische revolutie in Iran al onder zware druk waren komen te staan, op een ongekend dieptepunt gebracht. Al enkele dagen na het begin van de gijzeling staakten de VS, tijdens het bewind van de sjah de steunpilaar van het Iraanse bewind, alle leve ranties van militaire onderdelen. Iran besloot daarop al zijn fondsen uit de VS terug te trekken, maar Carter liet deze tegoeden onmiddellijk blokkeren. Een groot aantal „illegale” Iraanse studenten werd uit de VS gezet. trouwens tenslotte terecht in Egypte, waar hij de pro tectie genoot van de Egyptische president, tot aan zijn dood in juli van dit jaar. Vier november 1980, vandaag dus, is de gijzelings zaak nog steeds niet opgelost. Het wachten is op het verlossende woord van de allesbeheersende geestelijk leider van Iran, de ayatollah Khomeini. een plan om de gijzelaars te bevrijden. Deze militaire actie, uitgevoerd in april, mislukte jammerlijk. De reddingspoging, uitgevoerd vanaf een Egyptische ba sis, strandde inde Iraansewoestijn doordat enkele toes tellen die bij de operatie waren betrokken, met elkaar in botsing kwamen. Zeker acht Amerikanen kwamen daarbij om het leven. Iran dreigde met het doodschie ten van alle gijzelaars als de VS nog ooit een dergelijke militaire actie zouden ondernemen. Uit vrees voor een nieuwe Amerikaanse interventie werden de gijzelaars overgebracht naar andere plaatsen in Iran. Over hun toestand is sindsdien vrijwel niets meer vernomen. De gijzelingszaak kwam tenslotte aan de orde in het nieuw gekozen Iraanse parlement, dat zich pas eergis teren akkoord verklaarde met een viertal voorwaarden voor vrijlating van de Amerikanen. Vermoedelijk heeft de anderhalve maand geleden uitgebroken oorlog tus sen Iran en Irak Teheran tot het besef gebracht, dat het gijzelingsdrama een spoedige oplossing vereist. Het isolement waarin Iran zich sinds vorig jaar bevindt, ook militair, kan zeer negatieve gevolgen hebben voor het verloop van deze strijd met het buurland. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De ambtelijke en politiek topsaarissen zullen toch in vijf jaar worden afgebouwd en niet in drie jaar zoals met name de PvdA wil. Dat zei minister Wiegel van Binnenlandse Zaken gisteren tijdens een bijeenkomst van de Kamercommissie voor ambtenarenzaken en pensioenen. Dat blijkt uit de jongste nota van de organisatie van metaalwerkgevers FME, getiteld FME-lijn ’80-’90, die vanmiddag werd gepresenteerd op de ledenvergade ring in Utrecht. De nota is samengesteld na diepgaande discussies onder de meer dan duizend ondernemingen die bij de FME zijn aangesloten en die samen ruim 40 procent van de totale industriële werk gelegenheid in ons land voor hun reke ning nemen. Op die manier zou zowel op de binnen landse als op de buitenlandse markt ter rein moeten worden veroverd. Ter Hart meent hierbij dat niet langer „moet wor den geschermd met sociale argumenten om vernieuwingen tegen te houden”. Op den duur betekent automatisering geen verlies van arbeidsplaatsen, zo stelde hij De kabinetsplannen om op de ambtena rensalarissen voor een bedrag van acht honderd miljoen gulden extra te bezuini gen, vonden niet veel instemming bij de Kamercommissie. Volgens Wiegel gaat het er bij die voorgestelde bezuiniging om de ambtenarensalarissen in de pas te hou- DEN HAAG (ANP). Het Haagse ge rechtshof heeft vanmorgen een 57-jarige Rotterdammer die werd verdacht van het stichten van een brand waarbij elf men sen om het leven kwamen, vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De procureur- generaal mr. P. A. H. Bos had veertien dagen geleden vijftien maanden gevange nisstraf geëist wegens brand door schuld. Eerder dit jaar had de rechtbank de man veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. den met de inkomens in het bedrijfsleven, die als gevolg van hogere sociale premies fors zullen dalen, wat bij de ambtenaren niet het geval is. BEZORGKLACHTEN maandag t/in vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije hei eei gir joe zie je Ve I ne: kri rie on gei ho mc he he rin gei vai ha 5 Ve Da ZO! wa ste vo) gei vo: foi lar de VO' bij Het PvdA-Kamerlid Van Thijn becijfer de dat daarvoor slechts een bezuiniging van vierhonderd miljoen of iets meer no dig is. Hij diende een motie in waarin wordt gevraagd het resterende bedrag van de extra-bezuinigingen aan te wenden voor het scheppen van arbeidsplaatsen. Met die motie toonde Wiegel zich niet erg gelukkig. Oudeweg 12-14, Haarlem tel-023 - 31 90 53 mogelijkheden er zijn om tussen Amster dam en Purmerend een snelle busverbin ding, eventueel uit te breiden met een sneltramlijn, te onderhouden. De kamercommissie kiest verder voor een goed net van intercitylijnen. Van be lang wordt geacht een intercitylijn door de Betuwe, die het Rijnmondgebied met het Roergebied moet verbinden. Naar aanleiding van de begroting van minister Tuijnman zijn in de commissie bovendien vragen gerezen over het ver voer van vloeibaar LPG-gas over de Wes- terschelde. Verscheidene kamerleden wil len van de minister weten of de kerncen- Deze volkomen onverwachte actie luidde het begin in van het gijzelingsdrama dat zich na een jaar nog steeds voortsleept, al zijn er aanwijzingen dat een oplossing nu een kwestie van dagen, of wellicht uren, is ge worden. Niet alleen de duur maar ook de aard van deze gijzeling is uniek. Het is voor het eerst in de geschiede nis dat een regering, in dit geval de Iraanse van de ayatollah Khomeini, het in gijzeling nemen en houden van diplomatiek personeel op terrein dat volgens de internationale rechtsregels buitenlands grondgebied is, legitimeerde. Met het in gijzeling nemen van het am bassadepersoneel probeerden de studenten de uitleve ring van de ex-sjah, die op dat moment in New York een medische behandeling onderging, af te dwingen. Zij zijn daarin niet geslaagd. President Carter van de VS heeft steeds vastgehouden aan zijn weigering de verdreven Iraanse vorst uit te leveren. De sjah kwam DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne van Economische Zaken is van plan om de uitgestelde volkstelling in een van de jaren 1982 tot en met 1986 te houden. Dit staat in het wetsontwerp over het uitstellen van de volkstelling, dat mi nister Van Aardenne aan de Tweede Ka mer heeft gezonden. Eerder dit jaar had de minister reeds uitvoerig bekendgemaakt, dat de volkstel ling niet voor 1982 zou kunnen plaatsvin den. Hij had toen al verteld, dat uit een aantal proeftellingen was gebleken, dat de bereidheid van de bevolking om aan de volkstelling deel te nemen afneemt, naar mate men in een grotere gemeente woont. LUXEMBURG. Nog deze maand wil het Europese parlement een beslissing uitlokken over de definitieve plaats van vestiging van de zetel van deze volksverte genwoordiging. Zoals bekend komen daarvoor drie ste den in aanmerking, tussen welke de parle mentsleden nu nog heen en weer reizen: Brussel, Straatsburg en Luxemburg. Om dat dat zeer veel geld kost wil het parle ment besluiten tot één vaste vestigings plaats. Gisteravond is het Europese parlement in Luxemburg begonnen met de behande ling van verscheidene Europese begrotin gen, waaronder die van het parlement zelf, die van de Europese Raad, van de Europese rekenkamer en van het Europe se Hof van Justitie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het is zo goed als zeker dat staatssecretaris Van Eekelen van De fensie van de Tweede Kamer alsnog mag overgaan tot de koop van het ALQ-131 radarstoorsysteem voor de F-16 gevechts vliegtuigen. Dat bleek gisteren na afloop van een hoorzitting daarover van de vaste Kamercommissie voor defensie. Fabrikanten van verscheidene stoorsys- temen kwamen daar aan het woord en ook de directie van Hollandse Signaal Apparaten werd gehoord. Hollandse Sig naal geeft de voorkeur aan het ALQ-131 systeem van de Amerikaanse firma Wes tinghouse, omdat daaraan aanzienlijke compensatieorders zijn verbonden en om dat Hollandse Signaal deel mag nemen aan de produktie van dit stoorsysteem. Na afloop van de hoorzitting bleek dat behalve de VVD, die voor de bijeenkomst al voorstander was van het Westinghouse- systeem, nu ook het CDA de voorkeur geeft aan het Amerikaanse produkt. Slechts de PvdA houdt daartegen be zwaren. Morgen praat de Kamercommissie van defensie verder over deze zaak met staats secretaris Van Eekelen. De burgemeester had naar aanleiding van een eerder geval laten weten, het ongewenst te vinden dat politiemensen buiten diensttijd hun pistool dragen. Een gedeelte van de ingediende moties werd niet in stemming gebracht, maar doorverwezen naar de voltallige vergade- ring van de Tweede Kamer, die over twee weken begint met de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Hij liet weten dat een groot deel van deze salarissen echter al na twee jaar het gewenste lagere niveau zal hebben be reikt, omdat de korting minimaal 350 gul den per maand zal bedragen. Nederland zou in Japan en andere lan den die op technologisch gebied ver zijn gevorderd „kennis moeten kopen” en bo vendien het eigen technisch onderwijs meer afstemmen op de nieuwste mogelijk heden, bijvoorbeeld door invoering van het vak micro-elektronica in het technisch beroepsonderwijs, zo stelde FME-voorzit- ter Ter Hart vanmiddag in Utrecht. Met deze kennis zou de industrie de huidige import van produkten waarvoor veel technische kennis nodig is, vooral elektro nische apparaten, overbodig moeten ma ken door deze zelf te gaan produceren. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het ziekteverzuim is in het derde kwartaal van dit jaar iets ge daald. Het verzuimpercentage bedroeg voor mannen 8,3 en voor vrouwen 9,9. In vergelijking met het derde kwartaal 1979 geven deze cijfers een daling te zien van 0,2 voor mannen en 0,7 voor vrouwen. De gemiddelde verzuimduur in kalen derdagen in het derde kwartaal 1980 was voor mannen 18,8 en voor vrouwen 14,1 dagen. In vergelijking met het derde kwartaal 1979 geeft dit voor mannen en vrouwen een daling van 0,5 respectieve lijk 1 dag. UTRECHT (ANP). De Dienstenbon den FNV vrezen het ergste van de opmars van de computer in het betalingsverkeer in ons land. De sociale en werkgelegen heidseffecten van verdere automatisering van het geldverkeer zijn weliswaar nog niet bekend, maar „het gaat heel erg wor den”, zo verwachten de bonden. Concrete aanleiding voor hun angst is de ingebruik neming naar verwachting begin 1981 van „data-net”, een door de PTT opgezet systeem dat het mogelijk maakt, dat com puters onderling zonder beperking gege vens kunnen uitwisselen. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur om het gehele girale betalingsverkeer van banken en postgiro te stroomlijnen. Het codeerwerk tussen postgiro- en bankgiro circuit zal dan niet meer nodig zijn en de langdurige verrekeningsprocedure zal ko men te vervallen, omdat de computer de gegevens vertaalt. Een stuurgroep van het bankwezen en de PTT is al tot de conclu sie gekomen, dat de stroomlijning van ASCHAFFENBURG (AFP). Twee voormalige SS-ers, die werden beschul digd van moord op 21 mensen in het concentratiekamp Jaworzno, een onder deel van Auschwitz, zijn gisteren wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De twee verdachten, de 62-jarige Hans Olejak en de 59-jarige Ewald Pansegrau zullen scha deloos worden gesteld voor de jaren die ze in voorarrest hebben doorgebracht. Het proces is begonnen in september 1977. De openbaar aanklager had levenslang geëist, terwijl de verdediger om vrij spraak had gevraagd. In het vonnis wijst de rechtbank in Aschaffenburg (Beieren) erop dat er geen schriftelijk stuk is overgelegd. Uit de beschrijvingen van de ongeveer 150 getuigen kon de schuld van de verdachten niet met zekerheid worden vastgesteld. Wiegel stelde dat hij bij het vaststellen van een termijn voor het snoeien op de topsalarissen had moeten manoeuvreren tussen de wens van het parlement om de operatie zo snel mogelijk uit te voeren en het standpunt van de ambtenarenorgani saties, die het liefst willen dat de verlaging wordt bereikt door de huidige topsalaris sen te bevriezen totdat het gewenste ni veau zal zijn bereikt. Een motie van het PvdA-Kamerlid Van den Anker om de topsalarissen in drie jaar te besnoeien wees hij dan ook af. Evenmin toonde hij zich bereid in te gaan op het PvdA-verlangen om het maxi mumsalaris vast te stellen op schaal 154, wat overeenkomt met een inkomen van ongeveer tienduizend gulden per maand. Wiegels argument is, dat het dan voor de overheid moeilijk wordt goede topambte naren vast te houden, aangezien het be drijfsleven die dan gemakkelijker zou kunnen wegkopen. postgiro en bankgiro in 1985 gereed kan zijn. Een volgende stap in dit zogenaamde nationale betalingscircuit zou het opne men van de kassa’s van het grootwinkel bedrijf kunnen zijn, en talrijke andere uitbreidingsmogelijkheden worden ook bestudeerd, zo melden de diensten bonden. DEN HAAG (ANP). De Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) krijgt van minister Van Aardenne van Economische Zaken nog eenmaal een bedrag van 30 miljoen gulden, maar dan moet de ADM wel toestemming krijgen werknemers uit Joegoslavië aan te trekken om het perso neelsbestand weer in evenwicht te krijgen. Minister Albeda van Sociale Zaken zal hierover binnenkort overleg gaan voeren met de betrokken Kamercommissies, zo is gisteren meegedeeld. Er is nog voldoende toekomst voor ADM, meent Van Aarden ne. De problemen die nu bestaan zijn volgens de bewindsman veroorzaakt door een onderschatting van de gevolgen van de integratie van ADM en NDSM; een te grote omvang van het investeringspro gramma en een gebrek aan werktuig bouwkundigen. Ook twaalf grote verzekeringsmaat schappijen hebben zich al gezamenlijk in de mogelijkheden van het nieuwe gege- vensverwerkingssysteem verdiept. De conclusie van hun eerste rapport is vol gens de dienstenbonden duidelijk: het scheelt werk en het verbetert de dienst verlening. Door dat net kunnen verzeke raars bijvoorbeeld polissen en schadeno- ta’s rechtstreeks per computer naar hun tussenpersonen sturen, zodat extra werk door een dubbele administratie wordt uit gebannen. raad wil dat burgemeester Polak politie mensen formeel verbiedt hun dienstpis tool in hun vrije tijd te dragen. Dit blijkt onder meer uit vragenvan het PvdA- raadslid Jo Horn aan Polak naar aanlei ding van de schietpartij op 26 oktober, waarbij een politieman zwaar werd gewond. trale bij Borssele bestand is tegen onge lukken met LPG-vervoer. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft laten weten dat hij een studie wil laten verrichten naar moge lijkheden om de hoeveelheid radioactief afval in Nederland te verminderen. Dat schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Een mogelijke vermindering van het afval mag yolgens de bewindsman echter geen afbreuk doen aan de voorde len van toepassing van radioactieve stoffen. Zie voor de regionale aspecten van de commissievergadering de streekpagina. verder. Hij pleitte voor opvoering van de arbeidsproduktiviteit en versterking van de vermogensposities van de ondernemin gen. Het inspelen op nieuwe technologi sche ontwikkelingen moet volgens Ter Hart in de eerste plaats gebeuren door de ondernemers zelf, maar de samenleving zou hierbij „ruimte” moeten geven. De FME-voorzitter noemde het een „ir reële en paniekerige gedachte” garanties voor werkgelegenheid te eisen. Eerst komt volgens Ter Hart versterking van de concurrentiepositie. Hij ziet een loon maatregel door de regering op dit moment als onvermijdelijk, maar vroeg het kabi net wel ruimte te laten voor loonsverho gingen die duidelijk in verband staan met produktiviteitsverbetering, zoals loon naar prestatie. Voorzitter Thiele van de Westduitse or ganisatie van metaalwerkgevers Gesamt- metall, zei in Utrecht, dat medezeggen schap bij invoering van nieuwe technolo gieën „niet de vooruitgang moet tegen houden” en stelde bovendien dat het een illusie is te menen dat allerlei vormen van werktijdverkorting werkgelegenheid scheppen. Personeel en hun sympathisanten hadden gisteren een groot aantal kinderen opgetrom meld om te demonstreren voor voortzetting van de bouw van een achtbaan in het recreatiepark De Efteling in Kaatsheuvel De Raad van State heeft tien dagen geleden de bouwvergunning ervoor opgeschort na protesten van milieugroeperingen. Het kort geding dat de milieugroepen wilden aanspannen tegen de park-directie is voorlopig van de baan, omdat De Efteling gisteren heeft beloofd inderdaad op te houden met het aanleggen van de achtbaan. BUREAU Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4