Bejaardensector Velsen protesteert Nieuwe Ministerie hamert heffingen gemeente op herinvoering stichtingsvorm Ongeval bij Hoogovens Pisang Baroe 1 r IJmuidense huisvrouw opent eigen boekwinkel UkjHet Motorhuis IJmond ’nfleuropkikker is altijd welkom Hoogbejaard en nog actief INTERCODAM KLAAR VOOR DE WINTER? EXTRA VOORDELIGE AANBIEDING VAN HET MOTORHUIS-MAGAZIJN: NU f9,95* ACCESSOIRES IJMOND 5 1980 DINSDAG 4 NOVEMBER „Ondemocratisch” Scheidslijn o GM Verhogingen !'s F door Jeroen Smit Telefoon: 15389 Druppel (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Vel sen moet op de centjes passen. Dat is de uitkomst van het jaar lijkse huishoudboekje van de ge meente. In dat huishoudboekje, de begroting, staat te lezen dat Velsen het in 1981 met minder inkomsten van het Rijk moet doen, terwijl de uitgaven gelijk blijven, dan wel stijgen. Om de voorzieningen in de gemeente toch op peil te houden moeten de reserves worden aangesproken en is er gekozen voor verhoging van een aantal belastingen en ta rieven waarvoor de burgers wor den aangeslagen. Wat betekenen deze extra-verhogingen? fleurop de blije bloemen- bezorger (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In Velsen is het' Centraal Orgaan Bejaardenbe leid (C.O.B.) de aangewezen in stantie voor dienstverlening aan bejaarden. Uitzonderlijk is de in 1978 aangenomen status van arti kel 61-commissie. Met deze be stuursvorm is directe overheids bemoeienis gegarandeerd door aanwijzing van twee raadseleden in het vijftien leden tellende be stuur. Na een periode als particu liere stichting - met tal van inter ne conflicten - bleek de nieuwe publiekrechtelijke organisatie structuur tal van praktische voor delen te bieden. In een brief aan het Velsense college kondigt het ministerie van CRM aan de be stuurlijke situatie te willen terug draaien. Speciaal winterpakket voor uw auto: bevat o.a. spuitbus De-lcer ruitontdooier, slotspray, ijskrabber en ‘solvent’ ruiten reiniger met antivries Normale prijs: f 12,50 Antivries: in 1 literverpakking f 7,50* in 3 literverpakking f 19,47* L (S O WERKDAGEN 9.00-17.00 DONDERDAG OOK VAN 18.00-21.00 HET MODIEUZE ALTERNATIEF VOOR EEN SIMPELE BADKAMER Hartverwarmende bananen likeur met een uitgesproken exotisch aroma. Tropisch, subtiel, zoet en zacht. Als apéritief, after- dinner én smaakmaker. Ste W to- Doorsnee gezin Velsen volgend (Van een onzer verslaggevers) B. van der Vegt. uw Opel dealer met i 4» ijf at st 0 5 0 0 0 0 ting (OGB), het rioolafvoerrecht en de reinigingsrechten. Wat betekent dat nu voor de jaarlijkse uitgaven van een Velse- naar? Moeilijk is vast te stellen hoe die Velse- naar eruit ziet. Heeft hij een hond? Woont hij of zij in een huurflat of een eigen woning? Is hij of zij getrouwd, zijn er kinderen en hoeveel water wordt er ge bruikt? Bij de berekening is uitgegaan van een soort standaardgezinnetje, woon achtig in een huurflat of een eengezinswo ning, al dan niet in eigendom. Daarbij is het watergebruik geschat en een gemid delde van de OGB aangehouden. De hoog te van de OGB is afhankelijk van de ligging, aard, gebruik en kwaliteit van het huis. De eigenaar/bewoners worden hoger aangeslagen dan huurders. Deze laatsten betalen geen rioolbelasting, de eigenaars wel. Wat het waterverbruik betreft is uit gegaan van 100 kubieke meter per jaar plus vastrecht. Dat naaldkunst nog steeds als een uit sluitend vrouwelijke zaak wordt be schouwd, vindt de heer Bander tamelijk vreemd. Maar volgens hem hebben man nen vaker een angst om zich wat „vrijer” te gedragen. „Bij allerlei activiteiten in Santpoort zijn de mannen vaak veruit in de mindergeid. Kennelijk is er een soort drempelvrees. Misschien zijn ze bang IJMUIDEN. Bij een ongeval op het Hoogovens-terrein is de 42-jarige H. J. Jansen uit Heemskerk gewond geraakt. De heer Jansen, machinist bij de centrale, was op zijn motor op weg naar zijn werk toen hij nabij de staaf- en draadwalserij in botsing kwam met een bedrijfsbusje dat plotseling van richting veranderde. De heer Jansen liep bij de botsing een hersen schudding en fracturen aan benen en han den op. Hij moest opgenomen worden in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. Voorkeur wordt uitgesproken voor de stichting als bestuursvorm geheel los van Bij het ministerie van CRM is de voor- .keur voor juist wel deze bestuursvorm terug te voeren op de scherpe scheidslijn, aanwijsbaar tussen stichting en overheid. Binnen het C.O.B. is het gemeentebestuur ingepast als „partner met twee petten op”. De gemeentelijke vertegenwoordiging in' het bestuur dient de doelstellingen on voorwaardelijk te onderschrijven. Daar tegenover wordt van het gemeentebestuur als subsidiegever weer een onafhankelij ke opstelling verwacht. Wrijfpunten zijn in die situatie inderdaad niet denkbeeldig. ?n, les en je- ge iet >n- en ir- en ?e- Id. an an de an in- gi- ’er de ng ,ir- les rst de in mt bi- 10- let on De verhoging van de watertarieven be tekent voor de Velsenaar een extra-uitga- ve van 12 cent per kubieke meter water. Bij een gemiddeld gebruik van 100 kubie ke meter per jaar dus een bedrag van 12 gulden. Met de verhoging van de hondenbelas ting strijkt, de gemeentekas een extraatje op van 28.000 gulden. Een verhoging van 10 percent. Voor de dierenliefhebber met één hond in huis een stijging van 6,70 gulden, waardoor het te betalen bedrag op 77.20 gulden komt. Voor eigenaars van twee honden bedraagt de belasting vol gend jaar 93,20 gulden per hond. I Ook de reinigingsrechten gaan met 10 percent omhoog. Voor de gemeente een meeropbrengst van 161.000 gulden. Voor de Velsenaar een extra-uitgave van 7,80 gulden. Werd er dit jaar nog 77,40 gulden betaald, in 1981 wordt dat 85,20 gulden. Vierde in het rijtje verhogingen is het rioolafvoerrecht. Dit stijgt met 13 percent, een forse verhoging op het eerste gezicht. Normaal is de verhoging 5 percent per jaar. De laatste vier jaar is er evenwel geen verhoging door de gemeente bere kend. Dat moet nu ingehaald worden. Hetgeen betekent dat de oude heffing van 12.20 gulden per persoon volgend jaar 13,80 gulden wordt. Maximaal wordt er per gezin 3,5 persoon in rekening ge bracht. Wordt een eigen huis bewoond door een echtpaar dan bedraagt de heffing 27,60 gulden. Gaan we uit van het doorsn» jaar 50 gulden terug or- nt- m- lo- m- ?en an -id (ADVERTENTIES) er- ng 10- fin ag en ;n. :rg Uitgaande van dat gezinnetje, gehuis vest in een eigen woning met twee kinde ren en een hond, kan voor 1981 gerekend worden op een totale verhoging van ge meentelijke heffingen van rond de 50 gulden. Huurt het genoemde gezin een woning dan vermindert dat bedrag met een kleine vijf gulden. historie; het valt zo gek niet te bedenken of mevrouw Visman heeft er wel iets over. Daarnaast zijn er oude tijdschriften en brochures te koop. Een groot deel van de koopwaar is afkomstig uit de collectie van de heer Visman. „Mijn man is een zeer fervent boekenverzamelaar, al sinds zijn jonge jaren,” zo vertelt mevrouw Visman. Boeken die de heer Visman „over” heeft, gaan naar de winkel van zijn echtgeno te. Dat betekent overigens niet dat er alleen „tweede keus” in de winkel staat. Integendeel zelfs, op de zelfgebouwde boe kenplanken bevinden zich verschillende unieke werken. De boekwinkel is Alva gedoopt. „Dat is de tweede voor naam van Edison en omdat we in de Edisonstraat wonen, leek ons dat wel een aardige naam. Bovendien ligt het goed in het gehoor,” zegt mevrouw Visman. „Alva” is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van twee tot zes uur en op de donderdagse koopavond. lijks tegen het lijf loopt, groeten uiterst Met eindeloos geduld borduurt de 97- minzaam en zullen je nooit op de koffie jarige heer Bander aan een nieuw werkstuk. vragen. Zo’n Ontmoetingscentrum doet dan een hoop goeds om de band tussen mensen te versterken.” „Klein beginnen, dan kom je het verst.is het devies van de heer en mevrouw Visman. Wie riep daar ook weer dat Nederlanders tegenwoordig te beroerd zijn om iets te ondernemen? Neem nou mevrouw Visman, een 45-jarige huisvrouw uit de Edisonstraat in IJmuiden. Vanmiddag werd aan de Santpoortse Hoofdstraat haar winkel in tweedehands boeken geopend. Na acht jaar op verschillende jaarmarkten in Santpoort, Velsen en Bloe- mendaal gestaan te hebben, vond mevrouw Visman dat het tijd werd voor een eigen zaak. Een initiatief dat grote bewondering verdient, zeker in deze tijden. „Ach ja, we zien wel hoe het loopt,” verklaart de ondernemende huisvrouw. „We beginnen in ieder geval bescheiden. Dan kun je het langer volhouden en de zaak eventueel verder uitbouwen.” Groot is het pittoreske boekwinkeltje aan de Hoofdstraat inderdaad niet. Toch zijn er zo’n dikke duizend boeken bijeengebracht, handelend over tal van onderwerpen. Boe ken over gedichten, filosofie, politiek, reizen, scheepvaart, Om de inkomsten op peil te houden heeft het college voor het komende jaar een reeks van belasting- en tariefverho- gingen voorgesteld die in totaal 2,4 mil joen gulden extra op moeten brengen. Op zich een druppel op de gloeiende plaat, als je dat bedrag naast de 534 miljoen zet die Velsen in 1981 uitgeeft. Met ingang van 1 januari zullen de inwo ners van Velsen voornamelijk te maken krijgen met vijf verhogingen; de waterta rieven stijgen, de hondenbelasting gaat omhoog evenals de onroerend-goedbelas- Voor de voorzieningen die de gemeente Velsen treft moeten alle burgers betalen. Dat gebeurt via een reeks van heffingen, zoals belastingen, leges (paspoorten) en water- en gastarieven. De eigen inkom sten van de gemeente zijn bij lange na niet voldoende. Het meeste geld ontvangt de gemeente jaarlijks uit Den Haag in de vorm van een uitkering uit het gemeente fonds, bestaande uit geld verkregen van landelijke belastingen. Daarnaast krijgen de gemeenten een vergoeding van het Rijk voor de politie, het onderwijs, de bijstandsuitkeringen. Jaarlijks stijgen de uitgaven van de gemeente. Om de zaak in evenwicht te houden zouden dan ook de inkomsten moeten stijgen. Wat is er nu gebeurd? In het kader van de algemene bezuinigingen heeft het Rijk danig gesnoeid in de uitke ringen via het gemeentefonds. Voor de gemeente Velsen betekent dit een korting van 8,4 ton voor 1981. Centjes die Velsen hard nodig heeft. /"Xxx, ruim voorzien magazijn Beverwijk: Koningstraat 40-42. Tel. 02510-29162 IJmuiden: Wijk aan Zeeërweg 107-113. Tel. 02550-23450/' de plaatselijke overheid. Wethouder J. W Meijer van sociale zaken en het C.Ö.B.- bestuur kondigt protest aan tegen de be stuurlijke verandering zoals het ministe rie die voorstaat In de commissie ex artikel 61 (van de Gemeentewet) wordt naast indirecte ver tegenwoordigingen van de diverse zorg sectoren (onder meer gezondheidszorg, maatschappelijk werk en opnamebeleid) plaats ingeruimd voor bestuurlijke in breng vanuit de gemeenteraad. Conflictsi tuaties, vöör 1978 herhaaldelijk voorko mend tussen stichting en gemeentebe stuur, kunnen met zo’n structuur al in een vroeg stadium worden „weggepraat”. C.O.B.-projektleider B. van der Vegt keert zich fel tegen de vanuit Den Haag voorgestelde bestuursverandering door hem aangeduid als ,;’t terugdraaien van de klok”. In 1978 kreeg hij als nieuwe man opdracht het plaatselijk bejaardenwerk weer op poten te zetten na een be stuurscrisis waarmee een scala van activi teiten stil kwam te liggen. De nu vanuit het C.O.B. behartigde dienstverlening was toevertrouwd aan de S.D.A.B. (Stich ting Dienstverlening aan Bejaarden). Di recte vertegenwoordiging van de diverse zorgsectoren leidde tot herhaaldelijk ge harrewar. Van der Vegt; „Elke instantie benut de bejaardenstichting als podium voor verdediging van het eigenbelang. Dit met de gemeente als toeziend voogd, zon der bevoegdheid tot direct ingrijpen. Al leen via de jaarlijkse subsidieverstrek king kon de stichting door raad en college op de vingers worden getikt over be stuurlijke uitglijders.” Een topper kan in dat opzicht worden genoemd het ontslag op staande voet van de beroepskracht Jos Bosboom. De gemeenteraad zette een commissie van goede diensten aan het „puinruimen”. De zacht gezegd slechte ervaringen met de stichtingsvorm gelden voor gemeente en C.O.B.-bestuur als hoofdargument in het verweerschrift dat binnenkort over de voorgestelde bestuursverandering aan CRM wordt gericht. De overstap S.D.A.B.- C.O.B. kreeg op 1 januari 1978 officieel zijn beslag na langdurig overleg. Het be trokken ministerie schiep hierdoor ruimte krachtens de nog steeds geldende voorlo pige rijksbijdrageregeling voor het zoge noemde gecoördineerd bejaardenwerk. In die regeling wordt overigens wel de „privaatrechtelijke rechtspersoon” als enig juiste aangemerkt voor de sector bejaardenzorg. Met welzij nsinstanties in de gemeenten Odoom, Roden en Rotter dam bleef Velsen daartegenover een als tijdelijk aanvaarde uitzonderingspositie innemen. In C.O.B.-kring wordt de be stuursverandering na twee jaar een doorslaand succes genoemd. De periode als stichting was een zwart gat waarin gemeente en bejaardenorganisatie zich voor geen prijs opnieuw willen begeven. Van der Vegt: „Het lopende werk is juist gediend met handhaving van de bestaan de bestuursvorm.” De stichtingsvorm kenschetst hij als een ondoorzichtige en daarmee ondemocratische status. (ADVERTENTIE) gezin met twee kinderen dan wordt dat 48,30 gulden. Ten opzichte van dit jaar een verhoging met 5,60. Als laatste heffing nu de OGB. Voor de eigenaren van huizen wordt deze ver hoogd met 2,5 percent. Het tarief komt daarmee op 20 gulden per 10 vierkante meter. Dat was in 1980 19,50 gulden. Een geringe verhoging. Voor de gebrui kers en gebruikers/eigenaren is er echtei een forsere verhoging in petto. In percen tage 11,4 procent, wat neerkomt op een nieuw bedrag van 11,62 gulden per 10 vierkante meter. Dit was 10,43 gulden. Wat betekent deze verhoging voor de huurders en eigenaar/huurders? Voor een huurder van een gemiddelde eengezins woning in Velsen met een oppervlak van 100 vierkante meter komt dat neer op 116 gulden. Een verhoging van 11,77 gulden. Voor een zelfde woning betaalt een eige- naar/huurder 316 gulden. Dat is 16,90 gul den meer. Komen we bij een flat terecht en gaan we er van uit dat deze slechts gehuurd wordt dan zijn de getallen: voor een flat van 80 vierkante meter 92,96 gul den per jaar, een verhoging van 9,52 gulden. Een tamelijk opvallende verschijning in het Ontmoetingscentrum in het spoorwegstation van Santpoort is de 97-jarige heer Bander. Hij doet mee aan de cursus Engels voor gevorderden en de bejaardengymnastiek. Voorts is hij regelmatig present op de donderdagse kaartmiddagen en de maandagse koffieochtenden. „Naar de spel- en kaartmiddagen ga ik louter voor de gezelligheid,,’ zo zegt de bijna-eeuweling in zijn huis in Santpoort- Zuid. „Voor spelletjes ben ik de man niet. Deze week moest ik overigens verstek laten gaan. Het klinkt misschien gek, maar ik had er geen tijd voor.” De niet-alledaagse hobby van de heer Bander is wellicht de verklaring voor het chronische tijdgebrek. Hij borduurt namelijk. Specialiteit van de heer Ban der is de fijnmazige kruissteek op kaas- linnen. De onderwerpen voor zijn werk stukken haalt hij uit vrouwenbladen. Momenteel is hij druk bezig met een Fries landschap, een klus van in totaal 23.000 steken! „Er komt al aardig schot in,” verklaart de heer Bander. „Nog 8000 steken en het plaatje is klaar.” Een stap terug naar de stichtingstatus wordt in C.O.B.-kring buiten het eerder- gestelde ook als inbreuk beschouwd op het lopende beleid. Gewerkt wordt „voor en door de plaatselijke bejaarden”. Direc te betrokkenheid van de ouderen via in spraak zit daarin opgesloten. De huidige structuur voorziet daarin met vertegen woordigingen in het bestuur van de plaat selijke wijkcommissies. De stichting biedt voor inspraak van de „doelgroep” geen ruimte omdat alleen „zorgsectoren hierin vertegenwoqrdigd zijn. Resumerend betekent het pakket verho gingen voor het doorsneegezin 12 gulden meer voor het water, 5,60 gulden voor rioolafvoerrecht, 7,80 gulden voor reini gingsrechten, 11,70 gulden voor een huur woning, 16,90 gulden voor een eigen wo ning en 9,25 voor een flat. Is daarbij ook nog een hond in het spel dan telle men daarbij een bedrag op van 6,70 gulden. ‘alle prijzen incl. BTW ■■■l Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemerigroet. Koninginnegracht 135, 2514 AM Den Haag. OPEL EXTRA! om te kort te schieten,” zo zegt de gebo- ren Leidenaar. Erg ingenomen is de heer Bander met de activiteiten van Santpoorts Belang. Die vereniging heeft ook het initiatief genomen tot oprichting van een Ont moetingscentrum in het stationsgebouw van Santpoort-Zuid. Dat Ontmoetings centrum vindt de heer Bander vooral belangrijk vanuit sociaal oogpunt. „Santpoort-Zuid hangt in dat opzicht als los zand aan elkaar. Mensen die je dage- wen. „De meeste mannen denken kenne- lijk: waarom zou ik meedoen aan die De Stichting Santpoorts Belang orga- uitsloverij. Wie wel meedoet, redeneert niseert ook de cursus bejaardengymnas- anders. Meedoen doet je echt goed,” zo tiek, waaraan de heer Bander meedoet, vindt Bander. „Het is met die dingen Ook daar is een zeer beperkt aantal maar net hoe je jezelf voelt. De zaak is 2 mannen; slechts drie, tegen zeven vrou- gewoon, ik voel me helemaal niet oud!” f (ADVERTENTIE) BIANCO VOGUE 20 X 20 VOOR F 73,— PER M2 Import en distributie tel. 015-569324* Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel AMSTEL 135(NAAST CARRÉ) AMSTERDAM. TEL. 020-22.51.15 Ni

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5